Megyei Tükör, 1970. október (3. évfolyam, 146-162. szám)

1970-10-03 / 146. szám

gyümölcsfélén Iskolajáték Kézdivásárhelyi Fások—Medgyesi C­itrometán 1—0 (0—0) Kilencven percen át örvendetes kézdi­­vásárhelyi mezőnyfölény jellemezte a nehéz,­­elázott pályán játszott mérkőzést. Úgy tűnt, a Fások küzdeniakarásából, s a nagyobb technikai tudásából ítélve, hogy akár négy-öt gólos hazai győzel­met is hozhat a találkozó. A labda szinte megszakítás nélkül a kék-fehérek birto­kában volt, s zsinór­passzokkal vándorol­tatok, szemet is gyönyörködtetően, egé­szen a medgyesiek tizenhatosáig ... A vendégek hiányos és kopott futball­­arzenáljából vajmi kevés puskaporra fu­totta, s azt gyorsan „ellövöldözték“ né­hány vérszegény ellentámadást kísérelve meg, ám teljesen meggyőződés nélkül, jobbára csak arra ügyelve, hogy a labda elvesztése után pánikszerű gyorsasággal visszahúzódjanak saját tizenhatosuk tá­jékára, s élő falat alkotva kivédjék a kézdivásárhelyi csatárok próbálkozásait. Taktikájuk fényesen bevált, s a játékot jellemző klasszis-különbség ellenére akár pontot is szerezhettek volna a min­den befejezést elügyetlenkedő hazaiak ellenében. Szünet után még döntetlenre állt a találkozó, s a mérkőzés egyetlen gólját is enyhe partjelzői segédlettel ügyesked­te hálóba a kézdivásárhelyi legénység. Az 51. percben Ardeleanu fellépés előny­­nyel csap rá egy előrevágott labdára, kikanyarodik, majd jobbról, hét-nyolc méternyiről pompás hosszú sarkot lő a medgyesi hálóba. A vendégek egy-két védőjátékosa langyosan tiltakozik, nem túl hetesen, hiszen szívük mélyén érez­hették, hogy itt akár ötször is zöröghetett volna a háló, ha Ardeleanu, Jacob, Szá­nó a góllövő cipőjét húzza fel aznap ... Kapásból tíz nyilvánvaló gólhelyzetet jegyezhettünk fel , ami kétségtelenül a Fasok növekvő játékerejéről beszél, de a helyzetek után következő befejezési kí­sérletek sutasága már arról, hogy csatá­rai még ... gyermekcipőben járnak. A gól szerencsére megesett, s a fiúk tovább produkálták iskolajátékukat a me­zőnyben, a befejezés feloldozását jelen­tő bírói füttyszóig. Az általában jó összjáték átlaga fölé emelkedtek : Antal (a mezőny legjobbja) és Butyka. Az egygólos vereséggel pedig szemlá­tomást elégedetten búcsúztak a vendé­gek. (magyart) KŐRÖSPATAK TOVÁBBRA IS AZ ÉLEN A megyei bajnokság ötödik fordulója nem cserélt éllovast. Továbbra is Korös­patak vezet. Az „üldözök“ csoportjában Kovas­na két hellyel, Itarot pedig ha­rommal lépett előbb. A sereghajtó sze­repet — Mikóújfalu kizárásával — Réty vette át. Eredmények : Szentkatolna-Koröspa­­tak 5—2, Kilyén-Tamásfalva 2—0, Olasz­telek- Labo­a 2—1, Szotyor-Kovászna 0—2, Egyesülés-Kárpátok 1—1, Barót-Bély 7—0. 1. Koröspatak 5311 9— 57 A csel nem sikerült Pedig nagy csel volt. Mint ismeretes, többszöri meg nem jelenés miatt, Mikó­­újfalut kizárták a megyei bajnokságból, e­mre a mikóujfalusiak — gondolták — visszacselezik magukat. Egy beadványt készítettek a megyei sporttanácshoz, melyben igazolni próbálták, most már nyugodtan kimondhatjuk: hanyagságu­kat. Az „okirat“, amilyen fondorlatos, épp olyan hamis. Azt állítják benne, hogy a szövetkezet nem adott gépkocsit a kiszállásra, mert — az „okirat szerzők" szerint — az állomásra áru érkezett, s az autót annak elszállítására rendelték. Hogy ez így igaz, az aktát aláíratták minden felelős pozícióban lévő személlyel. Ráadá­sul még a szakbizottsági ülésre is eljöttek, s állításukat sonban megerősítették. Igaz, hogy már ekkor „kilátszott a szeg a zsák­ból“ . S lám a megyei sporttanács elnöke, Fekete Gábor a „szeget" kiszedte. A hely­színen megtudta, hogy nem érkezett a­­zon a napon semmilyen áru az állomás­ra, hogy a szövetkezet elnöke nem tud­ta, hogy a csapatnak kocsira van szük­sége ... És még sok olyant megtudott, ami nem illik sportmozgalmunkba. E csel rosszul sikerült. De tanulságos lehet sportegyesületeinknek és azoknak, akik felelőtlenül aláírták az „okiratot" : Virág József, Fejér Ákos, Máth­é Ferenc és Téglás. Ifjúsági bajnokság : Szentkatolna-Kö­röspatak 0—1, Kilyén-Tamásfalva 0—2, Olasztelek-Zabola 1—1, Szotyor-Kovász­na 0—5, Egyesülés-Kárpátok 1—0, Barót- Zréty 8—0. Tisztázódott a múlt heti Ko­­vászna-Kilyén mérkőzés eredménye : 11—1 a kovásznaiak javára, és nem 1—11, mint az tévesen a bírói lapon és újsá­gunk hasábjain is megjelent. II. osztály : Zágon-Torja 5—1, Szörcse- Egerpatak 3—1, Telek-Angyalos­­­—0, Maksa-Csernáton 1—1. A táblázat élén Szörcse áll 10 ponttal. Bülön-Kökös 3—0. (A kökösiek 20 perc I.eséssel érkeztek Bölönbe, mert a csa­pat krumplit rakott ki az állomáson. Ér­dekes, az egész községben nem találtak más rakodó munkást, csak a futballistá­kat.­ Nagyajta-A­ldoboly 4—3, V­argyas- Bardóc 3—0. A csoport élén Vargyas áll 8 ponttal. 2. Bodok 6 p., 3. Nagyajta szin­tén 6 ponttal. 2. Kovaszna 4301 9— 10 3. L'­on 4301 11— 56 4. Kilyén 4301 6— 46 5. Olasztelek 5302 9—106 6. Bárót 321 012— 25 7. Kárpátok 5131 7— 65 8. Egyesülés 5122 6— 64 9. Szentkatolna 4112 8—123 10. Tamásfalva 4103 4— 82 11. Szotyor 4103 4—102 12. Zabola 5104 7—132 13. Réty 4103 4—142 ­­ t ' ! ÜRÖMIRE vált öröm Sepsiszentgyörgyi Olt—Feketehalmi Colorom 2—0 (1—0) Kezd megszokottá válni, hogy idegen­ben vereséget szenvednek, aztán idehaza győznek a textiles fiúk. Ez történt vasár­nap is, Goga két remekbeszabott góljával (45. p., 82. p.) nyertük meg a találkozót. Sajnos, ürömmé válik az öröm, ha arra gondolunk, hogy Szinaján Publikéknak sikerült kiharcolni a két pontot, az MTK pedig Feketehalomban ugyancsak két gól különbséggel nyerte a találkozót. Az el­múlt bajnoksághoz viszonyítva megerősö­dött volna ez a két együttes ? Nem ! A szokásos régi betegségek ütötték fel fe­jüket, ezt bizonyítja a vasárnapi „csúcs­­találkozó.“ Egy bajnokság megnyeréséhez elegendő gólhelyzetet hagynak ki a játé­kosok, egymást fölüllicitálják, ki tud szebb, tisztább helyzetből fölé vagy mellé rúgni. Holló (12. p.) és Csősz (24. p.) ta­lán pályafutásuk legegyszerűbb gólhely­zetét hagyják ki, alig egy méterről (!) , Rákosi labdája (25. p.) súrolja a felső lécet, Bosín II. kapásból lőtt labdája (32. p.) a kapu mellett zúg el, Boros háromszor is sajnál hozzányúlni a labdá­hoz (61. p, 73. p., 77. p.) talán azért, mert túl szép, tiszta akció volt, a feketehalmi kapustól kapott labda is olcsó ajándék­nak tűnt ... Balszerencse ? Nem, csak a rossz labdakezelés ad tag lehetőséget az ellenfélnek, hogy az elpattanó labdát könnyűszerrel elkanalazza. Taktikai tévedés ? Igen, idegenben bár­milyen gyenge is az ellenfél, hozzá iga­zodunk, nem a mi akaratunkat érvénye­sítjük, idehaza ... ugyanaz a helyzet. Ez történt vasárnap is, főként a második félidőben, amikor (Goga, Maksai, Rákosi kivételével) a textilesek teljesen átvették a megyei bajnokság szintjén játszó feke­tehalmi csapat játékstílusát, és remekbe­szabott gyertyákat meg szép „összjáté­­kot" láttunk a két csapat játékosai között. Vártunk egy edzői utasítást, mely lepa­rancsolja a labdát, ehelyett csupán elsietett játékos-cseréket produkált. A 29. percben Georgescu jön be a sérült Csősz helyébe, szünet után Bosin I. az öltözőben marad (?), a lesérült Bosin II. helyett már nincs kit játékba küldeni. Bosin II. a pályán marad (megérdemelte a tapsot), az utolsó 30 percet így mégis tíz emberrel játsszunk. (Szinaján is 2-1-nél a jó formában játszó C Csösz helyett „pihent“ játékos.’ Tifrea lé­pett pályára, és mekkora gólhelyzetet hagyott ki !) Mérkőzés előtt többet vártunk, a 90 perc leteltével megkönnyebbülten felsó­hajtottunk. Igen, a szerencse velünk volt, de a futball, az hiányzott. E­gy dolgot előbb-utóbb tisztázni kellene — a szak­osztálynak, az edzőnek és játékosnak egyaránt — meg vannak-e elégedve munkájuk gyümölcsével vagy se­m, és ezt a lelátókat olyan szorgalmasan betöltő futball-szurkolókkal is kellene közölniük, hogy tudjuk, mit várjunk a jövőben. (kisg.­ orgy) kézilabda Győzött a „Fiatalság“ Marosvásárhelyi Derm­agant-Olt 12—9 (4—1). Góldobók : Pop 4, Incze 3, Bucin 2, Lázár, Ambrus, Molnár, illetve Pappné 3, Moltyós 2, Duc­ó 2, Szakács és Táras. Akik látták a Der­magant együttesét a sepsiszentgyörgyi selejtezőn és ismerik a textileseket is, meglepődnek éveim olva­sásakor­, s nyilván föltesz­ik a kérdést : Hogyhogy - n­alab­b­­ a marosvásár - h­elyi csapat ?­­ Szó sincs erről. A pálya szélén álldo­gáló szurkolók jegyezték ezt meg a mér­kőzés végén levonuló hazaiak második fiatalságukat élő játékosaira. Hát igen, volt valami igazuk. A mérkőzést két gyenge formában lé­vő csapat játszotta. A végeredményt az első félidő gólkülönbsége döntötte el. I­­gen, mert ebben a játékrészben csak a vendéglátók használták ki a kínálkozó helyzeteket. A textilesek két kétméterest dobtak el, melyek értékesítése esetén nem kerül sor a harmadik és negyedik gólt megelőző­­hazai ellentámadásokra. A második félidőben mindent helyre lehetett volna hozni. Három alkalom­mal zárkóztak föl a minimális gólkü­lönbségig (.­­1, 9- k és Ul, 9), közben pánikot kelteve a Dermagans soraiban, de mindannyiszor kiszalasították ke­zükből az egyenlítés lehetőségét. Ki, mert hiányzott játékukból a küzdenia­karás, a lelkesedés. Ez alól egyedül Mátyás kivétel. Marosv­ás­árhelyi Bólyai-Sepsiszent­­györgyi Sportiskola 6—5. Góldobók: Bar Iha 3, Boasiu 2, Lukács 1, illetve— Bogdán 3, Józsi­ és Péter Ildikó. Sportiskolás leányaink kissé bizony­tanul kezdtek. Miután az első precek­­ben Papp Éva tiszta gólhelyzetet ha­gyott ki, a vendéglátók jutottak veze­téshez. A félidő végéig váll-váll mellett küzdött a két csapat. A szentgyörgyiek támadásai tisztábbak, átgondoltabbak v­oltak, de a gólhelyzetek sorra kima­radnak. A félidő így a hazaiak egygó­los vezetésével ér véget. Újrakezdés u­­tán sportiskolásaink eredményesebbek. Hét perccel a befejezés előtt, egy góllal vezet­ték. Uralják a mezőnyt, többet tá­madnak. Egy ilyen támadás alkalmával Hegyes­ ugrik a kiskörön, de csuklójá­nál lógva, rántják vissza. Hétméteres -- gondoltuk mi. De nem. A bíró elle­nünk ítél szabaddobást. Meglepődött leányaink mire észhez kapnak, a vásári, helyiek egyenlítenek. Az­ utolsó perc­ben igazságtalan kétméteresből megszü­letik a hazaiak győzelmet jelentő gólja. A kihagyott helyzetek ellenére, nem leá­nyainkon múlott, hogy vesztesként hagy­ták el a pályát. Ciolacu játékvezető mi­nősíthetetlen bíráskodása ferdítette el a színvonalas találkozó végeredményét. Nem vádoljuk rosszindulattal Giolacu sporttársat s miért is?), csupán megje­gyezni kívánjuk, a tudatlanság sem ki­sebb bűn. Főleg, ha középiskolás baj­nokságban válik döntő érvvé. (T. P.) Sepsiszentgyörgyi Sportiskola— Viktóriát­áros (fiúk) 21—17 Győztek a fiúk — mondotta Csíki Sándor, a csapat edzője — még min­dig nem nyújtják azt, amire képesek. Vasárnapi játékuk gyenge volt. Legered­ményesebbek : Vida 9, Ráduly 4,­­Csat­lós 3, illetve Albacentus &’• Olt—Ditro (ifjúság) 4—6 Csapatunk góljait Szabó 2, Igyártó és Kocsis szerezte. Megyei bajnokság Csonka fordulóv­al kezdődött megyénk kézilabdázóinak őszi küzdelemsor­ozat­a. Az eredmények ■ Fiúk : Sportiskola III.­­Bodzafordu­lói Csukás 4—1l. Kézdivásár­helyi Agronómia-Kovásznai Kárpátok ■ 11- 13. Sepsiszentgyörgyi Feílők-Sport­­iskola II. 24—36 ; nők - Kézdivásárhelyi Haladás-Kov­ás­zai Kárpátok 6—6, Kez­dik­ásárhelyi FCS-Sepsiszentgyörgyi O­­limpia 3—10. VST -■ _­5 kosárlabda Sepsiszentgyörgyi tudomány— Craiovai U (női) 77—55 (32—30) Megszakítás nélkül, a harmadik győ­zelme lányainknak. Harmadik­ és egyben a legkategorikusabb is. Az első félidei szoros küzdelem a másodikban már nem ismétlődött meg, a Tudomány fölénybe került, és végül,­ 22 pontos győzelmet a­­ratott a csoport egyik legerősebb együt­tese felett. Kitűntek : Molnár 23, Ber­­szán 20 és Daczó mint játékszervező. A fiúk változatlanul gyengén szerepel­nek. Ezúttal — igaz idegenben — har­minchét pontos vereséget szenvedtek . Bukaresti Progresul—Tudo­­mám 91—57 A vereség ellenére egy kevés örömet is szereztek (ami reményeket kelt a jö­vőre nézve) javuló játékukkal. Talán-ta­­lán formába lendülnek, és sikerül elke­rülniük a kiesést. Sepsiszentgyörgyi 2-es számú líceum—Dévai Sportiskola 10—80 Rosszul sikerült iskolás csapatunk rajt­ja. Első ellenfelük, a Dévai Sportiskola az elmúlt évadban előkelő helyet foglalt el hazánk legjobb ifjúsági kosárlabda csapatainak­ országos vetélkedőjén. Vár­­ható volt tehát a vereség. Az eredmény viszont túl szigorú. sztárparádé „Befejeződött a France Footbal c. szaklap hagyományos versenye a legjobb európai versenyzők részére. Az első helyet GERD MOI­IER, a Ba­­yern München csatára szerezte meg." övé lett az aranycipő/ Az ezüstöt Devil­le (Luxemburg), a bronzot a tavalyi győztes, Zsekov (Bulgária) kapta meg. Pályafutását a Nördlingen nevű csapatban kezdte ifiként, s egy év leforgása alatt 46 gólt rúgott, a fel­nőttek között. Ekkor ügyeltek föl rá, és ekkor vitték át a Bayern Münc­henhez. Az első mérkőzést leszámít­va — amikor tiszteletben tartotta az ellenfél kapusát — valamennyi győ­zelem oroszlánrészese. Remek kapu­­érzékével minden helyzetben megta­lálja azt a háló felé vezető néhány centis rést. Nem válogatós. Számára mindegy, hogy jobb, vagy bal lába elé pattan a labda. Az irányzéka holtbiztos, s „puskapora“ is a leg­jobb. Igazi mesterlövész. /­ VB gól­királya, Európa legeredményesebb csatára... Hát kell ennél főbb cégér ? Aligha. PRONOSPORT Tippünk a 40. versenyhétre 1. UTA—Steaua 2. Craiovai U—Steagul roşu 3. Petrol—Kolozsvári U 4. Poli—Rapid 5. Kv. CFR—Bari, Dinamo 6. Jiul—Tv. CFR 7. Foggia—Milan 8. Inter—Roma 9. Juventus—Bologna 10. Lanerossi—Catania 11. Lazio—Cagliari 12. Sampdoria—Napoli 13. Varese—Torino Rovatvezető : Áros Károly