Magyar Sakkvilág, 2012 (10. évfolyam, 1-12. szám)

2012-08-01 / 8. szám

Színvonalas tömegsport a Balatonon Ismét Balatonlelle adott otthont az országos korcsportos döntőnek. A fesztivál keretein belül zajló rapidbajnokságra 265 játékos nevezett. Az idei évben jelentős változás tör­tént az ifjúsági sakkozás korcsopor­tos bajnoki rendszerében, ugyanis az Ifjúsági Bizottság döntése alapján 2012-től ismét 10 résztvevős, kör­­mérkőzéses formában dőlt el a baj­noki címek sorsa. A döntőre a Budapesten megrendezett elődöntő első tíz helyezettje jutott be. (Kivéve a 16 és 18 éves lányokat, náluk nem volt selejtező.) A június 21. és július 2. közötti bajnokság helyszíne Balatonlellén volt, ahol korábban már több sikeres korcsoportos döntőt rendeztek. A házigazdák mindent megtettek annak érdekében, hogy mindenki jó élménnyekkel távozhasson a város­ból. A játéknak az általános iskola au­lája adott otthont, a szállás a Szent István Hotelben volt. Több versenyző közel két hétig élvezhette a Balaton nyújtotta előnyöket, ugyanis a kör­döntő után volt a rapid egyéni és csa­patbajnokság, amit a villámbaj­nokság követett. Az időjárás is ke­gyeibe fogadta a résztvevőket, habár a nagy hőség meleg pillanatokat okozott a játékosoknak az egyéni ra­pidversenyen. Az iskolai versenyte­rem kapacitása nem volt elegendő az egyéni rapidbajnokságon induló közel 270 sakkozó kiszolgálásához. A korcsoportos bajnokság 12 korcsoportban 115 játékos részvéte­lével zajlott. A bajnoki címek néhány kategóriában hihetetlen izgalmak után dőltek el, viszont néhány kor­osztályban kiemelkedett az első he­lyezett teljesítménye, amelynek köszönhetően több sakkozónak már az utolsó forduló előtt biztosítva volt az aranyérme. Ez a bajnokságunk hivatott eldönteni, hogy a következő világversenyeken ki képviseli Ma­gyarországot hivatalosan. Az első helyezettek választhattak, hogy a Szlovéniában rendezendő világbaj­nokságon vagy Prágában az Eu­­rópa-bajnokságon indulnak. Ennek megfelelően több kiválóságunk vál­lalta a megmérettetést a döntőn, ami azzal járt, hogy már az elődöntőn is elindultak, viszont akadt ellenpélda is. Úgy gondolom, ezt a patthelyzetet úgy lehetne áthidalni, ha azoknak a játékosoknak felmentést adnánk az elődöntőn való részvétel alól, akik az előző évi világversenyen (korcsopor­tos vb és Eb) érmes helyen végez­nek. De térjünk vissza a döntőhöz és a végeredményekhez. 8 éves lányok: Három játékos kiemelkedett a me­zőnyből, Juhász Judit (Tapolca VSE), Majoros Rózsa (Egri SRSSE) és Hajdú Hanna (Huszár Gál DSE). Szinte mindenkit megver­tek, egymás elleni csatájuk alakította ki a végeredményt. A legjobban Ma­joros Rózsa indult, hét játszmát nyert zsinórban, és úgy tűnt, megállíthatat­lanul robog a bajnoki cím felé, de a 8. fordulóban sokkal jobb állását vesz­tésre rontotta Juhász Judit ellen, így jobb Berger-pontszámításának kö­szönhetően Judit megelőzte vetély­­társát, és ő örülhetett a bajnoki címnek. Hajdú Hanna 7 pontjával 1,5 pont előnnyel szerezte meg a bron­zérmet üldözői előtt. 8 éves fiúk: Ez a verseny Karácsonyi Gellértről (Kőbánya SC) szólt, aki rajt-cél győ­zelmet aratott, és 8 pontjával 2 pon­tot vert a mezőnyre. Nagyon ügyesen és éretten játszott. A máso­dik helyért nagy küzdelem alakult ki Lakatos Tamás (Mátyásföld LTC), Dibusz Domonkos (Géniusz SE Tata) és Fodor Kornél (Barcza G. SC) között, akik mindhárman 6 pon­tot szereztek. Domonkos nagyon rossz kezdés után tornászta fel magát a 6 pontosok táborába, ami nagyon jó teljesítmény, de a második hely igazi várományosa Tamás és Kornél volt. Lakatos végül jobb Ber­­gerének köszönhetően megszerezte az ezüstérmet. Ami a verseny egyik legérdekesebb végeredményét hoz­ta, az Domonkos és Kornél abszolút holtversenyes harmadik helye, hi­szen minden pontszámítási értékük megegyezett, ezért mindkét játékos megérdemelte a bronzérmet. 10 éves lányok: Nagyon izgalmasan alakult Kocsis Anett (Géniusz SE Tata) és Lengyel Andrea (Dunaharaszti MTK) ver­senyfutása az aranyéremért, mind­ketten 8 pontot értek el, de minimális Berger-pontértékkel Anett örülhetett a bajnoki címnek. Annyi volt a kü­lönbség, hogy Anett a 3. helyezett Kovács Judit (Szentendrei Sakkis­kola) ellen nyert, míg Andrea a 4. he­lyezett Gömböcz Zsófia (Dési STSE Szombathely) ellen. Egymás elleni rangadójukon Anett gyalogelőnyét nem tudta érvényesíteni a végjáték­ban, ami majdnem megbosszulta magát. Anett, Andrea, Judit és Zsófia nagyon komoly játékerőt képvisel­nek, kemény harcot fognak vívni a következő években. 10 éves fiúk: Kisebb meglepetés született ebben a csoportban, ugyanis a verseny előtt legesélyesebbnek tartott Kozák Ádá­­mot ketten is megelőzték. A bajnok teljesen megérdemelten a még csak 9 éves de már Európa-bajnok és FIDE-mester Krstulovic Alex (Kő­bánya SC) lett, aki nagyon magabiz­tosan gyűjtögette pontjait, és 7,5 ponttal, 1,5 egységgel előzte meg Vanczák Tamást (Miskolci Kisbo­­csok) és Kozák Ádámot (Sárkány DSE). Ádám sokat bizonytalankodott ezen a bajnokságon, görcsösen játszva többször is vesztett jobb ál­lásból, de Alexet csak neki sikerült fel­adásra késztetnie. Sokáig Kökény Norbert (Dunaharaszti MTK) állt a 2-3. helyen, de az utolsó fordulóban sö­téttel elvesztette Vanczák Tamás elleni rangadóját, így elúszott az érmes helyezése. Ettől függetlenül nagyon magabiztosan játszott, de a verseny végére elfáradt. Alexszel ők vívták a verseny leghosszabb, 160 lépéses játszmáját. 12 éves lányok: Érseki Tamara (Ajka VSSE) és Kur­­csics Erika (Lövői SE) párharca döntötte el a 12 éves lányok verse­nyét. Mindketten veretlenek marad­tak, és 7,5 pontot szereztek, a bajnoki cím Tamarának jutott, az ezüstérmet Erika nyakába akasztották. A gyen­gébbeken magabiztosan léptek túl, egymás elleni rangadójuk nagy csa­tában döntetlennel zárult. Egyed Judit (Barcza G. SC) közelíthette volna meg őket, de több nyert állását rontotta vesztésre, 5,5 pontjával biz­tosan végzett a 3. helyen. Ha Kur­­csics Erika ellen a gyalogelőnyös állását sikerül megnyernie, akkor lett volna esélye előrébb végezni. 12 éves fiúk, Marosi Levente (Géniusz SE Tata) teljesítményével kiemelkedett a me­zőnyből, 7 győzelemmel kezdett, majd két döntetlennel biztosította első helyét. Nagyon könnyedén nyerte játszmáit, jól felkészült minden ellen­felére, élmény volt a partijait nézni. A második helyen szintén biztosan végzett a 6,5 pontos Havasi Gergő (MÁV Előre Székesfehérvár). Sokáig állt ő is az élen, de miután Leventétől kikapott, már nem volt sansza a baj­noki címre. Ő is magabiztosan és jól játszott, viszont többször nyert rosz­­szabb állásból, amely küzdőképes­ségét bizonyítja. A 3. helyre Kovács Bence (Géniusz SE Tata) futott be. 14 éves lányok: Gál Hanna Krisztina (Huszár Gál DSE) ismét bizonyította tehetségét, és megismételte két évvel ezelőtti győzelmét. Veretlenül végzett 7,5 ponttal, üldözői megközelíteni sem tudták. A második helyen holtverseny alakult ki Egyed Viktória (Karcagi SE) és Werner Anna (Atomerőmű SE Paks) között. Mindketten jól ját­szottak, a szerencsésebb Viktóriának kedvezett a Berger-számítás. 14 éves fiúk: A legizgalmasabb és legkiegyensú­lyozottabb versenyt a 14 éveseknél láthattuk. Meglepetés-vereségek borzolták az esélyesek és edzőik ide­geit, és az érmes helyeken hármas holtverseny alakult ki. A győzelemre legesélyesebb két játékos Korpa Bence (Pénzügyőr SE) és Kántor Gergely (Aquaprofit Nagykanizsa) közé jó játékának köszönhetően a második helyre beékelődött Zsirai Péter (Aquaprofit Nagykanizsa). A verseny elején sokáig vezetett Dank­­házi András (Atomerőmű SE Paks), Varga Klára augusztusban a junior vb-n is szerencsét próbál 16 Magyar Sakkvilág