Magyar Szó, 1947. szeptember (4. évfolyam, 215-240. szám)

1947-09-01 / 215. szám

IX. 1944.Mawau Sió ­. liga Harmadik szokoticai mérkőzést is elvesztette a Spartacus Creeua Zvesda — Spartacus isO (tiO) Vasárnap Szuboticán 4900 főnyi kö­­zönség előtt mérte össze érejét a Cr­vena Zvezda és a Spartacus. A kitűnő formában lévő Crvena Cvezda meg­érdemelten győzött, a­­gy * Spartacu* harmadik szubotika­ mérkőzését is­té­­vesztette Crvena Zvezda: ítrkuaicz—Valykn­ vtos, Petrovics—Bztankovics, Draku­­lics,­ Drenovác—Setyerov, Mitics, Jezer­­yics, Sztefánovics, Gyu Jica. Spartacus: Simokovica—Blsztrlcki, B®­­leázlin—Jakovetlcs, Zvekánovics. Ja­­:úce—Verguesin, Kopilovlca, Azudszkl. Takács, Prcsica. Gyájics, a­zeeográdi jobbszéke már jó első percben veszélyes helyzetet te­remt a Spartacus kapuja alatt. Az 3. percben Szmokovics tisztáz egy szög­­letrugyist. A n percben Gyájics meg­szökik Jezerkicshez játszik.­­ a kö­zépcsatár hat méterről védhetetlen gólt lő. 1:8 A 43 percben büntető C Cr­vena Zvezda ellen Azadszki közelről szépen fejel, de Mrkusics véd. A második félidő első percében Gyá­­nics megszökne, kidribllza a védőket, a kapust is éa gólt rúg 2:0. Az 8. perc­ben Takács éles lövését Mrkusics ügy­e­sen védi A 42. percben Setyerovnak alkalma nyílik berúgni a harmadik gólt is, de Simokovica eredményesen avatkozik be. A Crvena Zvezda kitűnően játszott de a Spartacus is jobb formát muta­tott mint az előbbi két mérkőzésen. A Crvena Zvezda legjobb emberei Gyárics és Jezerkics voltak­. A Spar­­tacusból Balesetül és Zvekanovtól tűnt M. K. 54­* Az első liga egyéb eredményei: METALAC—VARDAR «:« LOKOMOTIVA—PARTIZÁN 3;1. DINAMO—PONCIANA 5:0. HAJDÚK—TORPEDO 3:0. A táblázat a következő: 1 Dinamo 3 3 0 0 14:3 6 2 C. Zvezda 3 2 1 0 7:2 5 3 Metalac 3 12 0 1:0 4 4 Hajdúk 3 2 0 1 7:3 4 5 Partizan 3 111 5:3 3 6 Lokomotive 3 2 11 3:6 3 7 Ponerana 3 111 2:6 3 S Vardar 3 0 1 2 2:7 1 9 Torpedo 3 0 1 2 2:8 1 10 Spartacus 3 0 0 3 1:9 0 //. li?a Az utolsó negyedik­ban írvSzott a Szloga Sz.i­a­r iMin­dir 3:8 (8:0) Vasárnap Vovlasádon mintegy S.T00­­ főnyi közönség előtt mérkőzött a Szlo- 1 ra és a szarajevói Zseb­enlesár csapata.­­ A két együttes Matanesi 13 kapitány­­ játékvezetésével a következő összeállí­­­­tásban vette fel a küzdelmet. Szloga: Begojev—Sztojkovics, Avra­m­ovics—Mihajlovics, Szivovics— Pantcs, Pletl, Veljenkovics, Petkovics, Krsztics. Zseteznicsár: Kantardzsics—Mamics, Begics—Szkopovl, Bolfejc, Domorocki- Marksz, Sredarics, Salipur, Bajrani, Mar­tinovics. Az első percekben Inkább a Zselez­­nicsár támad. Azután följön a Szloga és a 9 percben Velicskovics megle­­petésszerű lövését Kantardzsics csak szögletre mentheti. A 20. percben Fledl lövését a vetődő Kantardzsics kiüti, s a labda ez üres kapu előtt ugrál, de Ve­­licskovics már túlfutott rajta.­­ így oda a helyzet Most a Szloga van fö­lényben. A 38­ percben majdnem gólt fér el a Zseleznicsár. Begojev a kapu jobb sarkában ragadt és Bajram­­ az ellenkező sarok felé gurít,­­ de kapu mellé. Utána Pánics szögletrugását Petrovics fejeli, de a szarajevói kamu szénen véd. A 39 percben Avramovics hibáz. Marksz egyedül fut kapura, de lövése a kapus kezét érintve fölé megy. Az utolsó percben Bajrami egyedül öli Bogojevvel szemben, de ezúttal is a ka­­pu mellé gurít. Szünet után a 4. percben Plató re­mek lövését Kantardzsics kapu fölé üti. A Szloga állandóan támad. A nca­­rajevóiak sportszerűtlenül minden te­­rünetben húzzák i­dőt. Ha kimegy a labda még továbbítják, ha büntetőt rúgnak, sétálva tódulnak a labdára. A közönség hatalmas füttykoncerttel tüntet ellenük. A 16 percben végre megszületik az esedékes gól. Krsztics beadását Panics kapja és lövése há­lót ér.­t* A 37 percben újabb gól esik Kan­tardzalcs kifut a kapuból, Krsztics pe­dig feje fölött a hálóba emel. 2:9. A 44. percben születik a mérkőzés leg­szebb gólja Panics kapja a labdát messziről élesen lő, s a labda az ellen­kező kapufától pattan hálóba. 82). A Szloga megérdemelte győzelmét A csapatból pánics volt a legjobb. Kí­vüle még Milovanov elégített SJ, bár nem játszott úgy mint a Kvarner te­rén. A zseleznícsárból Kantardzsics kapus volt legjobb. A második liga egyéb eredményei a következők: MVtTALAC—RABOTWICHKI 8­#­­MORN­AR—DINAMO 8:2. NASA SHILA—KVARNER «!»• TEKSZTN­­AC— BUDUTYNOSZT sa. A táblázat állása: Szloga 3 5 6 0 7:1 0 llornar 3 3 1 6 8:4 3 Metalac 2 8 » 1 3:9 4 Nass Krila 3 S 8 1 8:3 4 Budutyno*:: 3 1 t­i­efl 3 Dinamó 9 % 8 3 3:3 a TeksztUac 3­­ 8 1 8» 2 Zaaleznicnár 8 9 3­­1 99 1 Enotnoszt 3*118** Rabotntcsitt 8 6 I 3 ia 1 Kvarner 0 0 8 3 1:8 0 Ljublanában lesz a balkáni szertorna-bajnokság Az ezévi balkáni szertorna-baj­nokságot szeptember 4-től 7-re Ljubljanában rendezik meg. A küz­delmekben, mint minden más sport­ágban is, Albánia, Bulgária Jug° szlávia, Magyarország és Románia tornászai vesznek részt, valamint mint vendégek a triesztiek. A Balkán-bajnokság minden jel szerint igen szép küzdelmeket hoz, hiszen részt vesznek a versenyeken Európa legjobb tornászai. Magyar­ország részéről Ljubljanába érke­­zik a többi között Pataky, Tóth, Pe­­keré, Mogyoróssy B° rock és má­sok. Valamennyien a legjobb euró­­pai tornászok közé tartoznak. Ugyanezek a tornászok vesznek részt Magyarország részéről a lon­­doni olimniászon is. Jugoszlávia is legjobb­­ tornászait állítja csatasorba Csupán Belcsics ■em indulhat. Szerepel az együttes, a Crik­, Kujundzsics és Vidnov is. Az elmúlt évben Szófiében Jugo­­­zláv is győztitt a szertorna bajnok, -Ví­deópatversenyében. Az egyéni i­a teinokség d@­bo­gás, 3 *ói­­ bajnokságban pedig román ver­senyző szerezte meg az első helyet. Akkor azonban nelT* vett még részt a kiizi,',,“'’''-«n Magyarország és Treszt sem. A mostani küzdelmek legerélyesebb résztvevője Magyar­­ország, amelynek csapata legutóbb 40 ponttal győzött Jugoszlávia el­len. Az államvasutak kedvezményes utazást biztosítanak mindazoknak, akik meg akarják tek­inteni Ljub­­ljanában a balkáni bajnokság küz­delmeit az érkezett ellátásáról vi­szont a rendező bizottság gondos­­kodik, K. I. a beogradi hálólabda torna EREDMÉNYEI Szombaton kezdték meg Beo­­grádban az országos hálólabda tornát, amelyen a Spartacus (Szu­­botica), a »Partizán«, »Crvena Zvezda­ és a­rSzlaven« hálólabdá­zói versenyeznek. Az első nap eredményei: Partizán —Crvena ,­Zvezd­i­ 3:2, Szlaven— Sparta®*' 311. Issafti *óna ZOlCBOk­t pot.rr~októberh ö ikikindai 8. (Hl) Mindkét csapat csapkodóan játszott. Körülbelül egyenlő erejű ellenfelei­ voltak és a szerencsésebb Polet győ­zött. Góllövők: a Peletből Lázica és Horvit, s kik­indai csapatból Erdelya­­nov tizenegyesből. A Peletből Bécsi, az Október 8-ból Erdelyanov játéka emel­kedett ki. 55RKM­AOTSI: EGYSÉG ftOPOl­YAl—PROEBTKB aa (ia) A topolyai csapat lelkesebben se job­ban játszott, a *- percben Mosorinszki a Protetemnek szerezte meg a vezetést. A hazai csapat ezután a 49. percig fölényben játszott, de akkor Tót egyen­lített. Szünet után a Proleter nagyon gyengén játszott. A 21. percben Mósó megszerezte a topolyaiak második gól­ját. Ezután a Proletár enyhe fölénybe került, de nem tudta kihasználni. A mérkőzést a noviszedi Sztojanovk­a jól vezette. Stein Lajos, Zrenyonin, C SENT A­ .nSDINSZTVO-JOVAK CRVENI A szerencsésebb csapat győzött. A mérkőzés egyetlen gólját Borbély lőt­te az első félidő 4. percében. A me­zőny legjobb embere Jovovics­, s Je­­vinsztvo kapusa volt. Kívüle kitűntek még Bevi­z ée Branovacski, a Jovan Crveniről pedig zee és Pázmány. Ka­­nszir 5*1 vezette a mérkőzést. Kabát dános, afentu. VERSECs 8ZRRM—9EDINSKTVO 9:1 (8:1) A mérkőzés gyenge színvonalú játé­kot hozott. A Szrém jobb volt és meg­érdemelten győzött. urovuA: RADNICSKI-9XLOBODA 111 A szuboticai szloboda csak félsikert ért el Ingyiján. A cebelyecsai m­érkőzés eredményé­ről nem érkezett jelentés, mert De­­belyacsin vasárnap este nincs telefon­­szolgálat. A FERENCVÁROS AZ UTOL­­SÓ HELYEN A MAGYAR BAJNOKSÁGBAN A magyar bajnokságban lejátszották a második fordulót. Ez is több meg­lepetést hozott. A mérkőzések ered­ménye a következők: Győr: Eto-Fe­rencváros 3­ (0:0). A Ferencváros já­tékosai úgy látszik megsínylvk az ame­rikai körút fáradalmait, mert immár egymásután a második mérkőzésüket vesztik el, a a csapat jelenleg a táb­lázat utolsó helyén áll. Debrecen: DVSC —Újpest 3:1 (0:9), Csepel: Csepel—Va­sas 2:1 «3», Budapest: MTK—MOGÜRT 3:2 (1:0), Szeged: MTK—Szeged 2:1 (0:8), Szombathely: Haladás—Elektromos 4:2 (1:2), Budapest: SIATEOSZ—SzAC 3:0 (1:8). A táblázat állása a második fordu­ló után: 1. Haladás 2 2 0 0 6:3 4 3. Csepel 3 3 8 8 5:3 4 3. Szolnok 1 1 8 0 3:9 2 4. -­ DVSC 1 1 6 0 9­ 1 3 Szeged 3 18 1 4:2 3 9. Kispest 1 1 0 6 4:8 3 7. ETO 3 1 0 1 8:4,3 8. -1. MTK 3 1­0 1 3:3 3 MATEOSZ 3 1 8 1 32 1 3 18. BMTK 1 1 0 1 2:3 2 11. SzAC 3 1 0 1 3:3 2 12. -18. Ujper* 3 8 1 1 4:8 1 Visaa 3 d 1 1 42­ 1 14. MOGÜRT 2 0 0 3 5:7 0 13. Elektromos 1 8 0 1 3:4 1 SS. Ferencváros 3 0 0 3 1:9 0 En­fekszi «l«k » balkáni birkózó­bajnokságra Az országos válogatóverseny eredményei Szoviszágon szombaton este kezdő­dött meg az országos válogató birkózó­­verseny. Ennek a versenynek az ered­ményei döntik el, hogy kik képvise­lik Jugoszláviát a balkáni nemzetek nagy tornáján. A mérkőzéseket a Kul­túrotthon nagytermének színpadán tart­ják, a közönség azonban, sajnos na­gyon sdlk érdeklődést tanúsít a küz­delmek iránt. A birkózás még mindig nem jutott jó a tömegekig, pedig szép­ségénél fogva megérdemelné. Ezek a küzdelmek a balkáni bajnok­ság előkészületei, a­­gy az ország leg­jobb birkózói jötte­k össze tartomá­nyunk székvárosában, hogy összemér­jék erejüket. A nagy jelentőséghez mérten a verseny sem a megszokott formák szerint folyik. Most nem dönti el egy-egy összecsapás sorsát az eset­leges két vállra fektetés, mert ez sze­rencse dolga is lehet, most pedig a szerencsét kiszorítva, feltétlenül azo­kat a birkózókat kell kiválogatnunk, akik valóban a legjobb formában van­nak, hogy méltóan képviselhessék ha­zánk színeit Magyarország, Románia, Bulgária és Albánia együttese ellen, így az esetleges tust nem véve figye­lembe, végig kell küzdeniük a birkó­zóknak minden mérkőzést, s az eset­leg közben elért tus csak jó pontnak számít. A szombat esti mérkőzések szép küz­delmeket hoztak. Az első mérkőzésen a zombori Halaszev legyőzte Szvibent, Preszecski győzött a szuboticai Vetró ellen, Berényi, a szuboticai Spartacus birkózója legyőzte a zágrebi Sneber­­gert, a zombori Szimics fölényesen győzött a verses Petkovics ellen. Igen szép küzdelmet hozott a zágrebi Mo­­gulyásc és a szuboticai Gjon összecsa­pása. Mindkét versenyző körülbelül egyformán kivette részét az akcióból, a a zsűrinek nagyon nehéz dolga volt, amikor el kellett dönteni, hogy kit h­irdessen ki győztesnek. Végül is Mo­gulyák győzelmét­­ürítette ki. Hasonló küzdelem volt és hasonló tanácskozó folyt a zágrábi Pongrác és a szuboticai Vujevics mérkőzése után. A zsűri vé­gül itt is a zágrábi birkózót hirdette le győztesnek, a szuboti­ai csurdi bir­tosan győzte le a zágrábi Mrkuszt, majd a szuboti­ai Barth a zrenjanini Gom­bár n.-t győizte le. A szubotk­ai Hápicr és a noviszádi Fi­ser küzdelmében R£­­piés győzött nagy,"sőt, túlhaves küz­delem után. Nagy küzdelem foly­t­­a zrenyanini Gombár X. és a zágrábi Posz­lek mérkőzésén. Poszleknek sikerült szőnyegre vinnie ellenfelét, egy akciót­ azonban fordítva átkerült és Gombár tusolta. Utána Poszlek le­tusolta egy ízben a zrenyanini­­birkózót, a továb­biakban egyenlő ellenfelek küzdöttek s a zsűri csak hosszas tanácskoz­ás után döntött két szavazattal egy el­lenében Gombár X. javára. Ekkor azonban csúnya jelenet következett. A zsűri zágrábi tagja, aki sehogyan sem akart megnyugodni Gombár I. győzelmében, fölállt tüntetően kivo­nult a színpadról. Az ilyen jelenetek azt mutatják, hogy egyes sportveze­tőink még mindig a túlzott klubszel­­lemben folytatják munkájukat és az általános sportérdekek fölé helyezik egyesületük vagy városuk ügyét. Az a zsűritag, aki így elhagyja helyét egy döntés miatt, még ha netán igazság­talan is az, nem méltó arra, hogy egy­általában helyet kaphasson a zsűk­ asztalánál. A mérkőzések azonban a zagreii zsűritag távozása után­­ folytak to­vább. Még a két nehézsúlyú küz­delem volt hátra. Az első mérkőzése:­ a szuboti­ai Bartes biztosan győzőtt a versen macska ellen, a másodikos pedig a 186 kilós zágrábi Begaca csu­pán nagy súlytöbbletének­­ köszönhet! győzelmét a zombori Kmetevle? ellen Vasárnap sete folytatják a» kstado mákét. Maratidéhi sport­hírek A legutóbbi lab­darugómérkőzések nagy változásokat eredményeztek a táb­lázaton. A turniscsel Panor­ta otthon játszott a lakosi labdarugókkal, a hazai csa­pat biztos volt a győzelerabon, de jz eredmény ott lett. Fe főleg a vendég­csapat kapusának­ ez érdeme. Ceentiba - játék nélkül kapta a két pontot Polanától. A „Watte” vasárnaja nagyon jó for­mában volt. A hazai pályán biztosan nyert S3 arányban, tízen a napon Mu­ravidéken a Nafta játszotta a legszebb mérkőzést Ez az eredménye, ha egy csapat rendszeresen jár edzésre. Dolgavasz szép reményekkel indult Dubrovnikra, de Stt arányú vereséget szenvedett. Pet­sovcs S:l­ategu írt, ízel­met ara­tott Kobilyen. Geberto otthon játszott » cjrensovc! egyilttevrel. lífrr * Játék elején «sren­gén játszott a vendégesailat, és a fél­idő eredménye S:o volt. A második félidőben még a gólt tölt a hazai csa­pat. Góllövők: Kulcsár­­ (3), Horváth X. (3), Horváth B. (3). A mérkőzést Varga Imre vezette. A mérkőzés előtt atlétikai verseny minden számát a gaberjelek nyerték A táblázat a következő: Turniscse 8 4 1 1 31:­7 S Csend­ba 6 4 1 1­8:3 S Nafta H 8 8 0 3 18.10 8 Lakos 8 3 8 1 17:8 7 Dolgaváaz 8 8 12 14:8 7 PettSOVC! 6 3 1 3 13:3 7 Dobrovnlk 8 8 12 M:18 7 Gaberje 6 3 2 2 15:4 8 Dolina 9 -8 0 3 0:8 8 Carenao e 4 1 0 8 6:31 ! Kobllyc 3 0 0 5 0:25 0 Polauo 0 0 0 5 8:33 0 Hvrv.ith J6z«f. 3 nincs Jugoszlavia fcissistatika 4 doato­ntépírésértPH 3,6, 6 2, 7,5 7iS arányban u­tenöte Palada ellen Szombaton került sorra az ország két legjobb teniszezőjének a talál­kozója. Még folyik a bajnokság, de a további eredmények már nem veszélyeztetik Mitics elsőségét. Mitics és Palada mérkőzése érde­­kes és izgalmas volt. Az első szett­ben Palada 4:1.re vezet és 6:3-ra meg is nyer,­­ a szetet Hosszú ke­resztlabdákkal játszik és ki akarja fár­asz­tani ellenfelét. A második­ben még fokozódik az izgalom. Pa­­lada 3:1.re vezet azonban Mitics ismét a hálóra játszik rövid lab­dákkal és nemcsak egyenlít, hanem 5:3.ra vezet. Palada ideges, de az­ért egyenlít. Mitics 7:5.re győz. A döntő negyedik szetben Mitics­­nek két vezető gém­je van, de Pala­da egyenlít. Minden labdái lassú és hosszú. Minden ütésre vigyáznak. Az elenfél hibáit igyekeznek kihasz­nálni. Paladiának ez sikerül is ,­ 5:2-re vezet, de Mitics rövid lab­dáival ismét egyenlít 5:5. Az izga­lom eléri tetőfokát. Minden gém drága és döntő tehet. Hosszú és el­keseredett­­harc után Mitics még egy gémet szerez 6:5- Az utolsó döntő gémért sokáig harcolnak. Mindkét játékos lassan, figyelme­sen játszik. Ezek a bajnokság leg­izgalmasabb pillanatai. Mitics koc­káztat. A lassú játékból hirtelen tá­madásba csap és győz. Megnyeri a gémet, a szetet és az országos bajnokságot. A másik két mérkőzésen Sánc,­ 6:4 6:4, 6:4 arányban legyőzte Mi­­ojkovicsot, László pedig szintén 6:4, 6:4, 6:4 arányban Brikszit. A női bajnokság döntőjében Cr­­nadalt 6:2, 6:1 arányban győző,­ Mogorovics M­­all­en és ezzel is szerezte a b­ajnoki filmeit. Miticg országos bajnok (jobbról) és Palada