Magyar Szó, 1984. október (41. évfolyam, 271-285. szám)

1984-10-08 / 278. szám

XIV. évf 6­39. (665.) szám 1984. október 8., hétfő A MAGYAR SZÓ HÉTFŐI MELLÉKLETE Szerkeszti: SZÁNTÓ ZOLTÁN Mit sem használt a pihenő Vojvodina—Rijeka 2:2 (0:2) Újvidék, városi stadion, 3000 néző, vezette Shinasi (Pristina). Góllövők:­­ Todorović az 57. és Ćurčić a 63., illet­­­ve Gracan (tizenegyesből) a 1. és Ti­­čić a 38. percben. VOJVODINA: Jovanić, Djurović (De­­licat). Mészáros, Zovko, Ilié, Dimit­­ric. Marié, Todorović, Curéié, Rácz, Mijic (Cimbal). RIJEKA: Ravnić, Milenkovié, Hrstié, Juričić, Tićić, Sredojević, Kahrović (Sestan), Gračan, Matrljan. Fegic, Des­­nict (Radmanović). Az újvidékiek nagyon örültek a két­hetes pihenőnek, mert azt remélték, hogy sikerül felfrissíteniük játékosai­kat, felrázni őket a letargiából, de a vasárnap délután látottakból ítélve ez nem sikerült nekik, a Vojvodina egy önbizalom nélküli csapat, amelynek a veterán Ilie az irányítója, s ha neki nem megy a játék, akkor az egész együttesnek gyenge a teljesítménye, így volt ez tegnap is, s bár nem le­het azt mondani, hogy a piros-fehé­rek nem küzdöttek a sikerért, ezúttal sem nyújtották azt, amire a közönség egész ősszel reménytelenül áhítozik. Szervezetlen a Vojvodina játéka, to­vábbra is sok a rögtönzés, a befeje­zéseknél pedig csődöt mond a góllö­­vőtudomány. Ilyen játékkal a leg­rosszabbra is fel kell készülniük a klub híveinek. A Rijekán nem látszottak meg a szerdai nehéz csata nyomai, az első félidőben tetszetős, egyszerű, de ered­ményes játékkal biztos vezetést sze­reztek, s ha nem maradnak a kiál­lított Milenkovic nélkül, illetve nem állnak le túl korán, akkor bizonyára mindkét pontot hazavitték volna. Talán minden másként alakul azon­ban, ha a 7. percben Todorovic ordí­tó helyzetből nem lő kapu mellé, azaz ha a Vojvodina megszerzi a vezetést. Mészáros a tizenegyes tájékán tálalt elé, senkitől sem zavartatva választ­hatott volna, melyik sarokba küldje a labdát, de ő bombagólt akart lőni, s a labda elsuhant a bal kapufa mel­lett. Hogy milyen könnyelműség volt ez, az tíz perc múlva derült ki, ami­kor Zovko hátulról visszarántotta a kapura törő Matiljant, s a jól bírás­kodó Shinasi büntetőt ítélt a vendé­gek javára. Gračan védhetetlenül bom­bázott Jovanic kapujába. A hazaiak ezután vaktában roha­mozták a Rijeka kapuját, de csak né­hány kavarodást tudtak összehozni Ravnic hálója előtt. A mezőnyfölé­­rvük közepette jött azután az újabb hidegzuhany: egy gyors ellentáma­dásból a tengerpartiak berúgták má­sodik góljukat is .A 38. percben tör­tént ez, amikor Fegié és Ticié kény­szerítő passzal átjátszotta az újvidé­ki védelmet, s ez utóbbi a kimozduló Jovanié mellett a hálóba talált. A 40. percben majdnem szépített a Voj­vodina: Maric lesről indult, magasan a kapu elé ívelt, a berobbanó Curéié fejese azonban elsüvített a jobb felső sarok mellett. Ezt követően a harci­asságot túlzába vevő Milenkovic meg­kapta második sárga lapját is, te­hát el kellett hagynia a gyepet. A folytatásban rohamra indultak a hazaiak, fokozatosan teljesen leszorí­tották ellenfelüket, amely szemmel láthatóan elégedett volt az eredmény­nyel. Már az 54. percben változhatott volna az eredmény, mert Ilic ke­csegtető helyzetet dolgozott ki Ma­ricnak, de a Vojvodina ka­pitánya 12 méterről mellé bombázott. Három perccel később Todorovic lövése azon­ban célba talált. Ezúttal Ilic hozta ösz­­sze a lehetőséget, az alapvonalról, jobb oldalról Curéiéhoz játszott, aki visszapöccintett Todoroviéhoz, s ez a jobb alsó sarokba lőtt. Hat perccel később megkönnyebbülten sóhajtott fel az újvidéki szurkolótábor, mivel kedvenceinek sikerült kiegyenlíteniük. A bal oldalon, a Rijeka 16-osának csücskétől néhány méterre szabadrú­gáshoz jutottak a hazaiak, Rácz fél­­magas beadását Curéié csukafejessel változtatta góllá. A 82. percben Ma­ró szemtől szembe találta magát. Rav­­nictyal, de a kezébe lőtte a labdát. G. M. m Előbb az elnökség határozott, utána a bázis A VOSZ elnöksége után Tadija Kacart a szakmai is támogatja Hosszú idő után Pa­ncsován végre ízlést tarthatott a vajdasági ökölvívó­edzők­­szakosztályának elnöksége. A tartományi egyesületekben dolgozó huszonvalahány szakember közül mind­össze 8-an tartották érdemesnek meg-­­jelenni rajta, de határozatképes volt, hogy döntsön az egyik legérdekesebb és legidőszerűbb (de semmiképpen sem a legfontosabb) kérdésben: kit javasol a tartomány a szövetségi kapitány tisztségére. Nos, a döntés megszületett: Vajda­ságból Tadija Kacart jelölik, a külön­böző válogatott szelekció edzői megbí­zatására pedig tartományunk nem ke­vesebb, mint 15 szakembert javasolt arra, hogy válogasson közülük az ille­tékes bizottság. Köztük három vajda­ságit is, Dusán Prolet, Csizmity Ist­vánt és Branko Pupavacot. Nem meglepetés ez, hiszen a VOSZ Elnöksége már korábban döntött az említett nevezésekről. Az viszont min­denesetre váratlan, hogy előbb az el­nökség határozott, és csak őt követte a bázis, mintegy megerősítve javaslatát. Nem lett volna jobb a fordított sor­rend? Így az edzők pancsovai ülésén meg­lehetősen feszült hangulat alakult ki, hiszen egyesek az elnökségi javaslat­ról nem is tudtak, most úgy érzik, szándékosan megkerülték, sőt kiját­szották őket. Például Zvonko VUJIN, is, aki kész tények elé állítva ki is mondta: — Mint oly gyakran más esetekben, ezúttal is az ügyeskedők, a tűzhöz kö­zel állók kerültek előtérbe. Ezért is követeltem, hogy a válogatott körüli szakmunkába edzőként engem ne je­löljenek, számomra csakis a szövetségi kapitányi poszt jelenthet megtisztelő megbízatást. Se vele, sem mással nincs szándé­kunk a kérdésben vitázni. Annyit azonban megállapíthatunk, ha már a VOSZ keretében működik az edzői testület, az őt érintő kérdésekben első­sorban véleményére kellene támaszkod­ni. Még akkor is, ha az elnökség sze­rint határozatait nehéz kivárni. VÍZILABDA A Partizán a negyeddöntőben A vízilabda BEK stockholmi selej­tezők csoportjában a belgrádi Parti­zán és a moszkvai CSZKA megszerez­te második győzelmét, és ezzel biz­tosította a negyeddöntőben való rész­vételét. A Partizán 17:5-re nyert a Neptun ellen, még a moszkvaiak 23:3-ra nyerték a finn bajnok ABO csapatát. BARCELONA­ — A BEK selejtező csoportja második fordulójának ered­ménye: Montjuich—Marseille 7:5, Spandau 04—Etnikosz 13:8. A Spandau már tovább­jutott, a Montjuich pedig 97. utolsó fordulóban vívhatja ki a to­vábbjutást. Barátságos vízilabda­­mérkőzés Kikinda: 2AK—Itea (Temesvár) 13:12 CLT, 3:4, 3:3, 5:4), M. O. 84. ATLÉTAVÁLASZTÁS Bodza Károly nagyszerű sikere Nagy érdeklődés mellett rendezték meg Canakon a testépítők országos bajnokságát, 140 versenyző részvételé­vel, 3008 néző előtt. Az előválasztás a kötelező és a szabadpózolásból állt.. A könnyűsúly­­ban (78 kilogrammig) Radovanovic Danko kneževaci versenyző bizonyul a legjobbnak. A második kategóriában (88 kg) ala­kult ki a legnagyobb konkurrencia és ezért nagyszerű eredménynek számít az adai Szalaki Oszkár harmadik he­lyezése. A félnehéz (90 kg) kategóriájában a zentai Bodza Károly óriási fölénnyel lett első. A férfiaknál súly­csoporton­ként a következő a helyezés: Közmyű: 1. Radovan­ovic, 2. Selako­­vic, 3. Sekulé Közép: 1. Hodžić, 2. Stopé, 3. Szá­lak! Félnehéz: 1. Bodza, 2. Betié, 3. Mi­­lanovic Nehéz: 1. Brkic, 2. Tublé, 3. Gruité. A nőknél mindössze 5 versenyző vett részt, és a belgrádi Svetlana Ve­­liakov bizonyult legeredményes,r'v'^^''k. Sz. K. TEKE Újvidéken és Medvedén tartották meg a tekepárosok országos bajnok­ságát. Mindkét mezőnyben a zágrá­biak szerezték meg az első helyet, míg a vajdaságiak lemaradtak. Újvidéken a nők vetélkedtek. A 19 páros mezőnyében a zágrábi Kristóf, Brajkovic kettős bizonyain a legjobb­nak a Tekszi­lacit védve, a második a Varteks, a harmadik pedig a Celje párosa lett. Eredmények- 1. Tekstilac 1680 (Kris­tóf 849, Brajkovic 831), 2. Varteks 1644 (Hadijikan 819, Zunek, 825), 3. Celje 1604 (Pecovnik 821, Gobec 783), 4. Var­teks 1580 (Fopadić 794, Kocijan 786), 5. Poštar 1575 (rinovčić 781, Culić 794), 6. Kamuik 1573 (Bele 792, Vidić 781) ... 15. Umetnost 1525 (Tóth 803, Pastyik 722), 16. Radnički (C) 1502 (Djukić 735, Stru­­har 767), 18. Spartacus 1473 (Rusia 763, Szekeres 716), 19. Petrovaradin 1450 ■ (Kováé 732. Vladarski 718). A férfiak bajnokságát a zágrábi Boljat, Dragaš kettős nyerte, és ezzel megvédte a bajnoki címet. Az első tíz között nincs vajdasági, azzal, hogy a Medveséak színeiben versenyző Mihaj­­lovics Ferenc Burcsullal a negyedik helyen végzett. Eredmények: Međveščak 1792 (Boljat 885, Mragaš 907), 2. Celje 1781 (Nareks 925 — pályacsúcs, Urh 856), 3. Poštar 1779 (Rokov 881, Parcsina 898). sfcb. ÚJVIDÉK: Radniéki—Vojvodina 5454:Sm Radnički: Ledenac 959, Jakob 932, Pes­­kó 900, Máriás M. 923, Máriás P. 890, Kerac 851. Vojvodina: Csány­i 851, Pa­pic 807, Szabó 896, Kraljac 839, Stetin 910, Lang 891. következők érték el: 1. Tóth F. 832, 2. Tóth L­. 821, 3. Bottyán M. 812, 4. D. Prolié 804, 5. M. Matié 800, 6. Nagy L. 797, 7. Pásztor L. 791, 8. J. Pavlov 90. Ez a nyolc játékos a jövő vasárnap a TSK tekézőjével százdobásos találkozót tart. A temerini munkássportjátékok teké­­ző csapatainak bajnokságát e hó 20-án kezdik meg. Jelentkezni a pályán lehet. Ж: 1. Lemaradtak a vaj­daságiak Befejeződött a temerini egyéni bajnokság A majdnem 100 részvevő közül tegnap a döntőben a 12 legjobb versenyző do­bott a legjobb helyezésért. A 200 dobá­­sos versenyben a legjobb helyezést a Jégkorongozóink két győzelme Az­ USA-ban portyázó jugoszláv jég­korong-válogatott a bostoni nemzetkö­zi torna első két fordulójában két gőzelmet aratott. Előbb 7:11 arányban legyőzte a Rhode Island ifjúsági együttesét, majd 13:2-re nyert a Manchester Egyetem csapata ellen. RÖPLABDA A Spartacus szép sikere • A jugoszláv röplabda kupában teg­nap játszották le a nyolcaddöntő mér­kőzéseit. Mindössze három eredményt kaptunk meg, ezek közül is kettő vajdasági sikerről szólt. Az újvidéki Vojvodina a várakozásoknak megfele­lően simán nyert Pristinában az obi­­lići Elektroprivreda ellen­i arány­ban, és általános meglepetésre ugyan­ilyen eredménnyel ért véget a sza­badkai mérkőzés a Spartacus és az első ligás banja kikai Exvant Metal között. A szabadkaiak ezzel bejutot­tak a legjobb nyolc közé és jelezték, hogy a küszöbönálló bajnokságban szá­mítanak arra, hogy bejutnak sz első­ ligába. Szkopjéban a Partizán meg­erőltetés nélkül nyert ЈЛ-ra a Ra­­botnicskával szemben. Torektrade A kisszelvény első 9 párja azonos a nagyszelvényével. 18. Radmcki—Belasadea 1 A teitalálatos szelvény: 1. Vojvodina—Rijeka ћ 2. Dinamo (V)—Sutjeska 1 3. Sloboda—D­ zvezda 1 4. Teljezničar—Vardar 1 5. Dinamo (Z)—Iskra 1 6. Hajduk—Vele* 1 7. Partizán—Sarajevo 1 8. Pristina—Osijek 1 9. Novi Pazar—OFK Beograd 2 18. Lik­a—Bor 1 11. Borac—Sibenik­a 12. Rudar—СеИк 1 13. Crvenka—Spartaein 2 . d­G A A zágrábiak első győzelme BUD­UCNOST—RADNICKI 1:1 (k­f) Nikšić, 1000 néző, vezette: Bešlin (Kikinda). Góllövők: Mártáé a 36., illetve Krstić a 69. percben. BUDüCXOST: Zalacl, Vlaisavljević, Brnović (Bulatović), Koljenović, Vlahović, Vorotović. Vešović, Savičević, Janović <2. Vukčević), Martać, Božović. RADNICKI: Gavrilović, Joksić (Gajić), Obradović, Bojovic. Radosav- Ijević, Drizić, Beganović, Rineić, Binić Nikolić, Grujić (Krstić). A tévémérkőzésen gyenge játékot nyújtott a két­ együttes. Az első részben a titogradiak, a folytatásban a nišiek voltak egy árnyalattal jobbak, úgyhogy a döntetlen igazságos. PARTIZÁN—SARAJEVO 1:0 (0:0) Belgrád, M­H stadion, 10 000 néző, vezette: Jović (Kavadarci). Gól­lövő: Smajic a 82. percben. PARTIZÁN: Omerović, Radović, Rojević, Ješić, Kaličanin, Rađano­­vić. Djelmaš, Stevanović, Mance (Vućičević) Dimitrijević (Smajić), KHn­­csarszki. SARAJEVO: Djurković, Racieljas (Milak), Bošnjak. Janjoš, Jozić. Ha­­džibegić, Hađžialagić, Vukičević Musemić, Merdanović (Vujičević), Pasié A belgrádiak már a kezdet kezdetén átvették a kezdeményezést, több jó helyzetük is akadt, de egészen a 82. percig nem rezdült meg a sza­­rajevóiak hálója. A­­10. percben Vučićević a 16-oson belül volt, elgán­csolta Stevanovicot, a bíró büntetőt ítélt a Partizan javára, de Kan­­­čanin lövését Djurkovic kivédte. Amikor már úgy tűnt, hogy a ta­lálkozó döntetlennel fejeződik be, nyolc perccel a befejezést előtt Djur­kovic kapus hibájából a cserejátékos Smajić belőtte csapata győztes gól­ját. PET­ JEZNIČAR—VAR­DAR 3:2 (h­rm) Szarajevó, grbavicai stadion, 500 néző, vezette: Petrović (Belgrád). Góllövők: Bahtic a 10. és a 80., Nikic a 75., illetve Pancsev a 84. és Alekszovszki a 86. percben. ZELJEZNICAR: Skrba. Berjan. Bal.ftć. Curić. Sabanađžović. Cilié (Mat­­ković), Bahtié. Odović (Samarrtžija), Škoro, Baždarević, Nikić. VARDAR: Zivanović. Jovanovszki, Szimovszki, Todorovszki Janevszki, Najdevszki, Zdravkov (Alekszovszki), Micevszki, Pancsev, Szavevszki, Rin­­gov (Trajanovszki). A grbavicai legénység ezen az összecsapáson is bebizonyította hogy nem véletlenül került a táblázat élére. Osim edző tanítványai megismé­telték szerdai jó játékukat, amikor a bolgár Szlivent gyors, szellemes futballal, szinte játszi könnyedséggel legyőzték. Bahtic ezúttal is gól­­lövő­ formában száguldozott a pályán, kiváló partnernek bizonyult Nikié is, úgyhogy sima győzelem volt kilátásban. Az utolsó percekben azon­ban leálltak a hazaiak, és a Vardar megszerezte második gólját. PRISTINA—OSI­TEK 3:1 (2­) Priština, 15 000 néző, vezette: Surlani (Kacanik). Góllövők: Batrovic a 37. és a 40., Shala az 58., illetve Lepinjica a 45 percben. PRT5TINA: Zhaveli. Shengyl (Nexhipi), Г». Mtiriaí, Cimili (Sinanf), Mehinovlć. Rama, Shala, Keimendi, Vokrri, s. Muriqi, Batrovié. ORíJEK: Davidovié, Kostió. Lukié. Smudla (Manojlović), Zeravica, Kalinić, Meter, Popovié, Lepinjica. Rakela, Alar. A hazaiak a legjobb játékukat nyújtották, amióta az I. ligában küzdenek a pontokért. Különösen a Vokrri—Batrovic kettős volt ele­mében, számos helyzetet teremtettek társaiknak. A Priština bizonyára nagyarányú győzelmet arat, ha az eszéki kapus, Davidovic nem véd olyan kitűnően. A 37. percben Vokric kicselezett néhány védőt, majd Batrovichoz került a labda, aki biztosan lőtt a hálóba. Három perccel később ismét célba talált. A félidő utolsó percében I.Domjicának sikerült szépítenie, de az 58. percben Vokric szinte tálcán tálalt Shalához, s ő végleg eldöntötte a mérkőzés sorsát. Sf,OBOt­ A­C. ZVF.ZDA 2.­­•:•) Tuzla. 16 000 néző, vezette: Bezjik G£áíráty. Góllövők: Djedovié a 60. é*. Lukié a *1., illetve Janjanin (T1-esből) a 64. percben. ST.OBODAr На<Шг Toíié Radevté. Mtlja?novié, Verlaševif, MemKe­­vié. Smailovíé, Petrovié, Díafíé (Rasfdovlé), Lukié, Djedovié. C. ZVEZDA • Ivkovic, Krivokapie. Krdžević, Bankovié, Miletovié (f*.Is­­mer), Milojkovic, Sestlé, M­ovasjevic, M. Gyurovszki, Janjanin, Halilo­­vic.Közepes színvonalú mérkőzésen a hazaiak jobban kihasználták hely­zeteiket, és megérdemelten szerezték meg a pontokat. A tuzlaiak a 60. percben jutottak vezetéshez: egy ellentámadásból Petrovic a jobb oldal­ról a kapu elé ívelte a labdát, és az apró termetű Djedovic a hálóba fejelt. Ezután a Sloboda beállt védeni minimális előnyét, de egy újabb ellen­támadásból a 21. percben másodszor is bevette a belgrádiak ka­puját. Hat perccel a befejezés előtt Hadfic a 16-osban felvágta Hadi­lovicot, és a megítélt T1-esből Janjanin szépített az eredményen. wwnwo <T>—BtlTJ76KA 2fí fhD itovci, Ml­adost stadion, 350 néző, vezette: Vlak­é (Belgrád). Gólö­­vők- Gon­a 19. és Mladina az 53., iletve Radovanovié a 60. percben. DINAMO fD: Bwttméevfé, Vffkovfé. Tablrovfé. i. Radlé. Bogdan, Tbw­­рага írviflaiSié), Grabo (TTroSevté), Mladtna Vujéic. Rajovié, Top. Hé,^R*kojevfé, Djnroyfé, Sabovfé (Vwlcovié). Tupajlé. Draskovic (Báj­ tét tőt fot?)? jobb** de helyzeteikből csak így nehezen szerezték meg a pontokat a Tel­kesen küzdő ntkSiéiekkel szemben. A Dinamo a 70. gyercben jutott ve­zetéshez, amikor Grabo lövése lepattant Kuzeljevictől, s a szemfüles Gop a hálóba továbbította a labdát. A 44. percben a bíró megkárosította a hazaiakat egy ll-essé, amikor Gojan a büntetőterületen belül szabály­­talanu­l szerette Dasparát. Az 53. percben Mladina mintegy 30 méterről a ktm­fo Karnis felett a hálóba emelte a labdát. A 60. percben baloldali beadásból Radovan­ovi­c fejesgóllal beállította a végeredményt. WWAWO (D-TSKIW M-(H) Zágráb, maksimiri stadion, tréző, vezette: Farlagic (Szarajevó). Góllövőők: Z. Cvetkovic a 83. és Bogdan a 80., illetve Salkić a 73. perc­ben. IWNAMO (7): Stojlc, Djeko, Z. Gvetkovic, Tštvanić, Unité, Bogdán, Juric, D. Bošnjak, Jerin, Petrovic B. Cvetkovic. ISKRA: Skaro, Glamocak, Ceremidžić, Radovic, Petrinovic, Omer­­hodzir, Novokmet, Oroz, Salkić, Stipić, Mirkovic. újonc bugojnóiak igen kemény diónak bizonyultak és megle­petés volt kilátásban, mivel a 73. percben Salkić góljával megszerezték a vezetést. Az utolsó percekben azonban a zágrábi kékeknek sikerült megfordítaniuk a mérkőzést. Előbb a hátvéd Z. Cvetkovic kiegyenlített, majd már a rendes játékidő letelte után Bogdan szabadrúgásból meg­szerezte a Dinamo győztes gólját is. Ez a zágrábi együttes első telitalálata az őszi idényben. A táblázat: A következő forduló (október 2fl-án): Osijek—Vojvodina, Radniéki—Pristina, Sarajevo—Budućnost, Velež—Partizán, Tskra—Hajdúk, Vardar—Dinamo (Z). C. zvezda—Željezmčar, Sutjeska—Sloboda, Rijeka—Dinamo (V). V ZELJEZNICAR8 5 2 1 15: 8 12 2. PARTIZÁNa 4 3 1 12: 6 11 3. HAJDÚK8 4 2 2 20:11 10 4. SARAJEVO8 4 2 2 8: 4 10 5. VELE28 3 3 2 13:129 6. RIJEKA8 4 1 3 12:119 7. RADNICKI8 3 3 2 .8: 79 8. BUDUCNOST8 4 1 3 10:129 9. SLOBODA8 3 3 2 9:139 1«. PRISTINA8 3 2 3 12:108 11. VARDAR8 4 0 4 17:178 12. OSIJEK8 2 3 3 9:117 13. ISKRA8 2 3 3 7: 97 14. C. ZVEZDA8 2 2 4 10: 96 15. DINAMÓ OO8 2 2 4 10:156 16. DINAMÓ (Z)8 1 3 4 6:115 17. VOJVODINA8 1 3 4 9:165 1«. SUTJESKA8 1 2 5 10:174