Magyar Szó, 1984. október (41. évfolyam, 271-285. szám)

1984-10-08 / 278. szám

10 I. SZÖVETSÉGI LABDARÚGÓLIGA A szabadkaiak sikere Cservenkán Megtorpantak a zrenjaniniak — A Vrbas nem tudta legyőzni az éllovast — A kikindaiak odahaza, a Novi Sad idegenben veszítette el a pontokat CSERVENKA: II. LIGA - KELET Crvenka—Spartacus 2:3 (1:1) Városi stadion, 2 000 néző, vezette: Jetin (Mosztár). Góllövők: Račić a 12. Dubak a 70. illetve Kukavica az 5. Smajić a 63. és Jablan a 86. percben. Crvenka: Maravić, Jovović, Dubak, Pena, Marie, Djo.iinčević, Lukovac (Dudás), Račić, Bogié, Maleš, Skrbić (Spasojcevic). Spartacus: Peštalić, Szabó, Djurović, Ljiljak, Kovačević, jDjuran. Kukavica (Jablan), Smajić, Nyári, Miranović, Separević. A Spartacus csapata nehéz pályán, igen látványos és harcias mérkőzésen győzött teljesen megérdemelten a teg­napi találkozón. A vendégek már az 5. percben ve­zetéshez jutottak. Nyári gyors jobb oldali támadása után a 16-osba ívelt, és a jól helyezkedő Kukavica a háló­ban továbbította a labdát. Hét perc­cel később Skrbic jó labdája után Ra­čić egymaga állt a kapussal szemben, és 1:1-re egyenlített. Eztán mindkét csapat igyekezett, azonban gól nem esett egészen a 63. percig, amikor Smajic lesgyanús helyzetből indult a középpályáról, és miután kicselezte a kifutó kapust, vezetéshez juttatta csa­patát, a 70. percben esett a legszebb gól. Dubak lövése éles szögből az el­lenkező sarokban kötött ki. Az egyen­lítés után a Spartacus vette át a já­ték irányítását, és az utolsó percekben Nyári kicselezte Maricot, majd a ka­pust és a szabadon álló Jablan elé tá­lalta a labdát, mire a cserejátékos néhány méterről a hálóba továbbította a labdát, 2:3. Kitűnt: Račić és Dubak, illetve Nyá­ri. A játékvezető gyengén bíráskodott, megkárosította a hazai csapatot. M. A. A 8. forduló eredményei: Novi Pa­zar—OFK Beograd 1:2, Gajenika—Тгер­­ča 5:1, Radnički—Belaszica 2:0, Borac-Kolubara 1:1, Peliszter—OFK Titograd 3:0, Vlazmini—Sloboda 2:1, Rad—Nap­­redak 2:0, Ivanarad—Bregalnica 1:1, Li­­k­a—Вог 1:0. A táblázat: A következő forduló: Bor—Gaienika, OFK Beograd—Liria. Bregalnica—Novi Pazar, Naoredak—Ivangrad, sloboda— Rad, OFK Titograd—Vlaznimi, Koluba­ra—Peliszter, Belasica—Bor, Trepča— Rađnički. 1. Not! Pazar 8 4 3 1 12:5 11 2. OFK Beograd 8 5 1 2 10:5 11 3. Gaienika 8 4 2 2 12:5 10 4. Belaszica 8 43 4 1 7:5 10 5. Peliszter 8 4 13 13:7 8 6. Ivan grad 8 3 3 2 10:6 9 7. Rad 8 4 13 8:7 9 8. Bor 8 3 3 2 12:12 9 9. Borac 8 2 4 2 10:10 8 10. Trepča 8 3 2 3 8:12 8 11. Radnički 8 3 1 4 11:10 7 12. Napredak 8 3 1 4 11:14 7 13. IJria 8 3 14 10:17 7 14. Sloboda 8 3 0 5 10:11 € 15. OFK Titograd 8 2 2 4 10:15 6 16—17. Kolubara 8 2 2 4 7:13 6 Vlaznimi 8 2 2 4 7:13 6 18. Bregalnica 8 1 3 4 6:7 5 ZRENJANIN: Proleter-Jedinstvö (Bih.) 1:0 (0:0) Városi stadion, 1000 néző, játékve­zető Bucar (Novo Mesto). Góllövő: Djordjevic a 80. percben 11-esből. Proleter: özvegy, Gaćinović. Dolak* Ökorié. Lutournci, Soldo (Kostić), Ivan­­őevié, Pieše (Djordjevié), Geca, jerko­­vié, Radosavljevié. Jedinstvö: Djurić, Korac N., Sej dió, Hođžić, Omanović, Jankovié (/úrié), F. Korac, Kriza no vić, Savié, Bi&jlović, (Arnautovié) és Samardžić. A Proleter jó formája és igen sike­res hazai teljesítménye alapján min­denki biztos zrenjam­ini győzelmet re­mélt a nehéz ellenféllel szemben. Ám a nehéz, csúszós talaj és a bihaci Je­­dinstvo csapatának nagyszerű harcias­sága majdhogynem meghiúsította ezt. Ugyanis a Jedinstvo 80 percen keresz­tül nagyszerűen helyt állott a mérkő­zésen és több helyzete is adódott, a győzelmet jelentő gólt mégis csak a 80. percben érte el Djordjevic M-esből: a jobb oldalon nagyszerűen betörő Ivan­­čevićet fölvágta Bajiovic és a jogosan megítélt K­-est Djordjevic biztos lö­véssel értékesítette. B. z. KIKINDA: Városi stadion, 3000 néző, játékve­zető Sipka (Banjaluka). Góllövő: Miljatov a 13­, illetve Boro­­zan a 75. és Bogdanovic a 78. pere­iben. OFK Ki­kinda: Popovic, R. Bursac, Milinkovic, Karanovic, Cvijan, Hun, Radović, Zečević, Pantelic (Bajic), Ra­­tiják­ (Djorkic), Mijatov. Split: Sabrić, N. VukaSié. Pekaz, Ru­­njié, Plazitoa, Borozan, Oblilinovié (Zorica), BuTié (M. Vukaáln), Jelavié, Cakié, Bogdanovié. A tengerparti csapat első kikindai vendégszereplése nagyszerűen sikerült. A Split nagy meglepetésre, de telje­sen megérdemelten mindkét pontot el­vitte. Pedig a kezdet nem ezt ígérte. Az OFK Kirkinda az első perctől kezd­ve mezőnyfölény harcolt ki, támadás támadást ért, a vendégek csak szórvá­nyos ellentámadásokkal próbálkoztak. A 13. percben Zečević cselezése után nagy zavar támadt a spliti védelem­ben, az egyik védő röviden hárított, és a jó ütemben érkező Mijatov véd­hetetlenül a hálóba bombázott.. A gól után még néhány kitűnő helyzetet te­remtettek a hazai csatárok. Ahogy múlt az idő, mindinkább csendesedtek a kikindai rohamok, s a félidő közepe táján a vendégek vették át a játék irányítását. Bogdanovic, Tekaz és Je­­lavic könnyen kiegyenlíthetett­ volna. A folytatásban megismétlődött a já­ték képe. Tovább rohamozott a Kikin­­da, de eredmény nélkül. Úgy látszik, baj van a játékosok erőnlétével is, mert a mérkőzés hajrájára igencsak elfáradtak. S amitől a közönség félt, az a 75 percben be is következett. A csúszós, vi­zes labda becsapta Milinkovicot, s Bo­rozan erős lövése a hálóban kötött ki. A 78. percben újabb hidegzuhany. Ezúttal R. Bursac hibázott, a góllövő pedig Bogdanovic volt. A Kikinda hatalmas füttykoncert közepette vonult az öltözőbe, a szim­patikus és nagyon harcias vendégcsa­patot pedig megtapsolta a tárgyilagos közönség. M­o. OFK Kikinda-Split 1:2 (1:0) SAKK Úja­bb fordulat következett be Moszk­vában. Már amennyire fordulatnak le­het azt nevezni, hogy a világbajnok ismét olyan állásból szerezte meg a győzelmet, amelyet a szakértők szé­les tábora döntetlen jellegűnek ítélt, még Predrag Nikolic fiatal országos bajnokunk is , akinek ragyogó tele­víziós­­elemzései élményszámba men­nek ,s laikusnak és szakembernek egyaránt csak javasolni tudjuk, ne sza­­lasszák el a Nikolic-féle sakkesteket) — biztosra ve­tte, hogy a parti pont­osztással ér majd véget, s jómagam is hasonlóan vélekedtem. Nem így történt, a világbajnok ez­úttal is diadalmaskodott, s ezzel most már végérvényesen tudomásul adta a sakkvilágnak: esze ágában sincs tá­vozni trónjáról. A 4:0-ás előny immár oly óriási — tekintettel a két ellen­fél játéktudásában megközelítőleg ki­egyensúlyozott erőviszonyára — hogy azt talán még a csodával határos mó­don sem lehet behozni. Annál kevés­bé, mert a hírügynökségi jelentések szerint Kaszparovo iy­ egyre inkább mu­tatkoznak a nyugtalanság jelei: játsz­ma közben idegesen sétál fel s alá. Az egyre ismétlődő időzavarai az össz­pontosító képességében beállt alapos zűrzavarról tanúskodnak: Kaszparov nem felejthetett el gyorsan számolni, de egyszerűen nem­ képes végig odafi­gyelni, s újra és újra át kell számí­tania ugyanazokat a változatokat. ^A követelmények pedig végzetesek: nőm a hibalehetőség, s vészesen fogy az idő! Ezzel szemben a világbajnok kezé­sben a kő is arannyá vált! Több olyan állásban sikerült kiharcolnia a győzel­met, amelyet talán még holmi halan­dó mesterjelölt sem vesztett volna el­lene. Jómagam még a 3:0 után is bíztam abban, hogy Kaszparov egy esetleges döntetlensorozat után talpra állhat, s kérdésessé teheti a mérkőzés kimene­telét. Nem azért, mert Ka­szparovnak szurkolok, hanem azért, mert egyy rosszú és izgalmas világbajnoki küz­­delem mind szakmai, mind propagan­­da szempontból nagyszerűen szolgálta volna a sakkozás ügyét. Nyilvánvaló, Josu 4:0 után erre vajmi kevés a le­­hetőség. A világbajnokot már csak két győzelem választja el attól, hogy újra élére illeszthesse a babérkoszorút. Vlár csak kétszer kell Kaszparovnak meginognia, és a mérkőzés véget ért. Ezt a próbát még egy kötélidegekkel rendelkező (hátrányban nem levő) ver­­senyző is nehezen állná meg, még ki­sebb hát rá az esély, hogy az igen temperamentumos, de a­­ kritikus pil­­anatokban szörnyen ideges kihívónak 57 sikerül. Úgy tűnik, hogy a mérkőzés végér­vényesen villámháborúvá alakul.­­ Karpov kiütéses győzelmet arat. Csak találgatni lehet, hogy mi lett volna, ha Kaszparov már a mérkőzés korai stá­diumában nem kerül padlóra. Talán akkor az egész másként alakul. . . Elképzelhető ugyan, hogy Kaszpa­­rov esetleg kiharcolja becsületgyőzel­­mét. De többet már senki sem vár tőle. SIMONYI Zoltán Karpov kezében a kő is arannyá vált SPORTVILÁG MAGYAR SZÓ 1984. október 8., hétfő Kriiajski nyerte a Zsáki József Emlékversenyt Pénteken rendezték meg Moravicán a Zsáki József Emlékveresnyt. A ha­­gyományos gyorslépéses tornán 17 mo­­ravicai, pacséri és krivaiai sakkozó rajtolt. A győzelmet a pacséri Ljubo­­mir Kimianski szerezte meg. 2. a mo­­ravicai Benárik Béla, 3. pedig a kri­vajai Marko Gálié. A legjobban helyezett moravicai ver­senyzők különdíjast Kósa Jenő, Csube­­la Ferenc és Stevan Stoišić érdemelte ki- M FORMA—1. Prost győzelme Nirgburgeringben A Forma—1. autók világbajnoki futamát a nirgburgeringi pályán az NSZK nagydíjáért a francia Alain Prost nyerte McLaren kocsiján. Má­sodik az olasz Alboretto lett, a Ferra­rin, harmadik Nelson Piquet a Brabha­­mon, a negyedik pedig az osztrák Lauda (McLaren), aki továbbra is ve­zet az egyéni összesítésben. MAGYAR NO I A nagy kérdés az volt a magyar lab­darúgó-bajnokság hatodik fordulója előtt, hogy a nemzetközi kupákban egyedül állva maradt Videoton az Ül­lői úti ,,Fradi barlangban” is bizonyít­ja képességeit, illetőleg, hogy a Fe­rencváros csikói két egymást követő vereség után talpra állnak, és nem szenvedik el a harmadikat. A Videoton ,,nagyságával” kapcso­latos jóslatok igazolódtak be. A re­mek székesfehérvári gárda 27 000 néző előtt is elemében volt, nem ijedt meg ellenfele lendületétől s a szurkolók hangorkánjától. Tanári módon szerve­zett játékkal lényegében uralta a pá­lyát, sokkal átgondoltabban, taktiku­­sabban játszott, s nem maradt el a győzelem. A zöld-fehérek nagy-nagy bánatára. Kovács Ferenc, a Videoton mestere is azt emelte ki, hogy taktikailag éret­tebbek voltak, s nagyon örül, hogy a keddi prágai nagy próba után az egyik legnehezebb hazai környezetben nyer­ni tudtak. Vincze Géza, a fiatal Fe­rencváros fiatal edzője szerint nem érdemeltek vereséget, s az első fél­időben megnyerhették volna helyze­teik alapján a talákozót. A tapaszta­latlanságot okolja. Született egy nagy meglepetés is: Győrött az Újpest 3 góllal verte a szerdai, Manchester United elleni mér­kőzéstől láthatóan fáradt ETO-t. Az Újpest mesteri taktikát alkalmazott, hagyta, hogy ellenfele rohamozzon, s nem gyors elfutásokkal kísérletezett, hanem bízott a két jó barát, Törőcsik és Ebedli technikai képzettségében, akik cseleikkel, mesteri átadásaikkal új és új veszélyhelyzetet teremtettek az ETO kapuja előtt. Kikapott Szombathelyen a Csepel, s nem tudta megszerezni idei első győ­zelmét a sereghajtó pozícióban levő Szeged, pedig újoncot (Debrecen) fo­gadott. A másik két újonc egymás el­leni meccsén békéscsabai siker szüle­tett. Érlelődik az MTK új jó csapata. Külföldi labdarúgó­­bajnokságok NSZK A 7. forduló eredményei: Werder— Eintracht (F) 3:3. Arminia—Schalke 2:1, Eintracht (B)—Hamburger 3:1, Kaisers­lautern—Borussia ÍM) 2:0, Karlsruhe- Bochum 1:1, Borussia (D)—Bayer (L) 2:1, Bayern—Waldhof 1:2, Bayer (U)— Fortuna 5:2. Az élcsoport: Bayern 12. Kaisers­lautern és Waldhof 9, Bayer (U),Wer­der és Borussia (M) 8 pont stb. AUSZR1A A 7. forduló eredményei; Klagenfurt —Eisenstadt 1:1, VÖEST--Sportcluö 1:1, Austria (S)—Sturm 3:0, Vienna—Spit­tal 4:0. GAK—Austria (B) 0:3, Alpine— Admira 2:4, Rapid—LASK 7:1. FAV AC —Innsbruck 2:2. Az élcsoport: Rapid 13. Austria ÍB) 12. Innsbruck 10. Sportclub 9 pont stb. NDK A 7. forduló eredményei: KMS—Han­sa 5:1, Dynamo (D)—Lokomotive 3:0, Chemie—Wismut 1:1. Motor—Erfurt 0:2, Vorwärts—Magdeburg 1:2. Carl Zeiss— Stahl (R) 3:0. Dynamo (B)— Stahl (B) elmaradt. Az élcsoport: Dynamo (D) 13, Dyna­mo (B) 12. Lokomotive és Magdeburg 9. Wismut 8 pont stb. ANGLIA A 9. forduló eredményei: QPR—Lu­ton 2:3. Arsenal—Everton 1:0, Aston Villa—Manchester United 3:0. Liver­pool—WBA 0:0. Newcastle—Ipswich 3:0. Norwich—Chelsea 0:0. Nottingham Forest—Stoke 1:1. Sheffield W.— Sun­derland 2:2, Southampton—Tottenham 1:0, Watford—Coventry 0:1. West Ham —Lester 3:1. Az élcsoport: Arsenal 19, Notting­ham Forest 17. Tottenham 16. Sheffield W. és West Ham 15 pont stb. SKÓCIA A 9. forduló eredményei: Celtic— Aberdeen 2:1, Dundee United—Dum­barton 1:0. Hearts—Ranger* 1:0. Morton —Dundee 1:1. Mirren—Hibernian 2Л. A* élcsoport: Aberdeen 15. ОеМлеН, Rangers 13 oont stb. az idei bajnokságban eddig kifejezetten jól szerepelt Pécs ellen magabiztosan győztek. Ferencváros—Videoton 0:1 (0:0) Góllö­vő: Gömöri. Ahogy az elején is említettük, a nemzetközi kupákban is edződő, rutinos és jó csapat túljárt a Fradi-f­iatalok lendületén. Rába ETO—Újpest 0:3 (0:1) Góllövő: Ebelf­, Heredi, Szabó. Nagy győri mezőnyfölény ellenére biztos Újpest-győzelem a lényegesen jobb helyzetkihasználás alapján. Az ETO-t menti, hogy Szentest és Haj­szánt to­vábbra is nélkülözi. Haladás—Csepel 1:0 (0:0) Góllövő: Topor. A két jó védelem­mel és mérsékeltebb támadókkal ren­delkező csapat küzdelmében várható volt, hogy azé a két pont, amelyik gólra képes. Szeged—Debrecen 1:1 (1:0). Góllövők: Szabó Gy., ill. Paróczai. Ér­dekesség, hogy a gólokat a két csapat jobbhátvédei szerezték. A Szeged elég helyzetet kihagyott. Békéscsaba—Eger 2:1 (1:0) Góllövő: Sulija, Kanyari, ill. Sass. A Csaba, ha nem is játszott jól, lel­kesedésével kicsikarta a sik­ert. MTK—Pécs 3:1 (1:0) Góllövő: Boda (2), Fülü, ill. Toma. Gáspár bravúros védései sokat segítet­tek az MTK-nak, de hozzájárult a meglepően biztos hazai sikerhez a Pécs gyámoltalansága is. Vasas—Tatabánya IMI Zalaegerszeg—Honvéd 0:3 A bajnokság állása: Szerdán következik a 7. forduló, újabb két néiStadionbeli rangadóval. A műsor: Újpest —Honvéd, Vasas- -Ferencváros, Pécs—Szeged, Eger—Zalaegerszeg, Deb­recen—Tatabánya, Videoton—Haladás, Rába ETO—Békéscsaba, Csepel—MTK. Azután szünet következik az október 17-én Rotterdamban sorra került. Hol­landia elleni világbajnoki selejtező miatt. Mezey György csütörtökön reg­gel jelöli ki a keretet, és az október 16-i, keddi elutazásig a játékosok majd közösen készülnek Tatán. BOSKOVICS Jenő A Videoton folytatja... újpesti bravúr az ETO-pályán (Budapesti tudósítónk jelentése) 1. Honvéd 6 5 0 1 9: 3 10 2. Videoton 6 4 1 1 12: 6 9 3. Csepel 6 4 0 2 8: 4 8 4. Tatabánya 6 3 2 1 12: 5 8 5. Pécs 6 3 12 8: 7 7 6. MTK 6 2 2 2 9:8 6 7. Újpest 6 3 0 3 8: 8 6 8. Ferencváros 3 0 3 8: .. 6 9. Debrecen 6 2 2 2 7: 6 6 10 Rába ETO 6 2 2 2 7:10 6 11. Békéscsaba 6 3 0 3 7:12 6 12. Eger 6 1 3 2 5: 8 5 13. Zalaegerszeg 6 1 2 3 5: 8 4 14. Haladás 6 2 0 4 5: 7 4 15. Vasas 6 114 6:14 3 16. Szeged 6 0 2 4 2:12 2 INNEN-ONNAN ESZEK.­­ A horvátországi sportlövé­szet fennállásának 200. évfordulója al­kalmából rendezett ünnepi akadémiát követően az ország legjobb versenyzői­nek részvételével nagyszabású sport­lövőversenyt is rendeztek, melyen a bosznia-hercegovinai versenyzők szere­peltek a legtöbb sikerrel. LJUBLJANA. — A ljubljanai kato­nai körzet sportlövő-bajnokságát egyé­niben Lojze Nikolič, csapatban pedig az Olimpija első csapata nyerte. Palics—Zombori SK 35 Részeredmények: Hetényi—Trifunov 0:1, Buljak—Geller 0:1, Kőszegi—Dekié 1:0, Ivanković—Šlj-ukić 1:0. Kulešević— Kovács 0:il, Belovié—Mastilovié 0:1, Ra­­igai—Dotlió 0:1, Csikós—Fozder 1:0. H. J. TITOVERBÄSZ: Vrbas-GOŠK Jug 1:1 (0:0) Kétezer néző. Játékvezető: Skuric (Szarajevó). Góllövők: Ostojic a 82., illetve Krstovic a 85. percben. Vrbas: Radoman, Raicevic, Ninic, Sapuric, Kuric, Avramović, Jocovic, Hasanbacic, Vraneš, Ostojic, Jovanovic (Svonja). GOSK Jug: Pavlić. Sahinović, Pet­­rovié. Miskié, Kurtela, Zunec, Krsto­vié, Ivanišević, Mostohinić, Simić, G. Cogurić. Mégiscsak beizgatódtak a baljóslatok. A GOSK Jug kemény diónak bizo­nyult, a Vrbas egész játékidő alatt jobb volt, mégsem tudta mellékelni a dubrovniki hajót. A találkozó legnagyobb helyzetét Sapurić hagyta ki. A 32. percben erős, lapos lövése csak centiméterekkel szállt kapu mellé. Mellesleg a vendég­csapat védelme, különösen az első félidőben, jól állta a sarat, a folyta­tásban is csak egyszer kapitulált. A 82. percben örömmámorban úszott a stadion: Svonja átadása után Ostojic remekbeszabott gólt lőtt. Az újabb gól is a levegőben lógott, amikor a 85. percben a jó napot kifogó Krstovnak sikerült egyenlítenie, az igazság ked­véért el kell mondani, hogy mindkét gólért a kapusok is ludasak. Kitűnt: Ostojic és Ninic, illetve Krstovic és Petrovic, V. B. II. liga - nyugat A 8. forduló eredményei: Bcrac—Sibenik 1:1. Radni®ri—Olim-, pirjta 0:0, Leolar—Jedinstvö (Br) 4:2, OFK Kikinda—Split 1:2, Ma­ribor—Növi Sad 1:0, Proleter—Jedinstvö (B) 0:0. Rudar—Celik 1J0, Crvenka—Spartacus 2:3, Vrbas— GOŠK-Jug 1:1. A következő fordnló: GOSK-Jtwr—Borac, Spartacus—Vribas, Celik—Crvenka, Jedinstvö (Bih)—Rudar. Növi Sad—Proleter, Split —'Maribor, Jedinstvö (Br)—OFK Kikinda, Olimpija—Leotrar, Sifoe­­nik—Radnik. A TÁBLÁZAT: í.GOSK-JUG8 5 2 1 14:7 12 2.SPARTACUS8 5 0 3 16:10 10 3.PROLETER8 4 - 22 12:7 10 4.SPLIT8 5 0 3 11:7 10 5.VRBAS8 4 2 2 12:9 10 6.MARIBOR8 3 3 2 11:99 7.JEDINSTVÖ (Bih)8 3 3 2 7:59 8.BORAC8 3 2 3 9:78 9.CELIK8 3 2 3 12: lil8 10.LEOTARa 4 0 4 13:138 11.NÖVI SAD8 4 0 4 5«8 12.SIBENIK8 3 1 4 11:117 13.OFK KIKINDA8 2 3 3 7:87 14.JEDINSTVÖ (Br)8 3 0 5 13:166 16.OLIMPIJA8 2 2 4 7:136 16.RADNIK8 2 2 4 3:96 17.RUDAR8 2 2 4 7:146 18.CRVENKA8 1 2 5 9:174