Nemzeti Sport, 1921. július-december (13. évfolyam, 41-93. szám)

1921-09-05 / 60. szám

Hétfő, 1921 szeptember 5 Nemzeti Sp©rt II. A. osztály: KAOE—BSE 4:0 (4:0). Hungária, úti pálya. Bíró: Lévai, Jenő. A BSE játékosai nem bírnak beletörődni abba, hogy továbbra is a II. osztály­ban szerepeljenek és nem ambicionál­ják már a játékot. Fegyelmezetlenül cserben hagyják klubjukat s a tartalé­­kok — küknek egy része old boy volt — elkeseredetten túlságos erős játékot fejtettek ki, amire később az ellenfél is reagált s ez ismételt figyelmeztetés után arra késztette a mérkőzés túráját, hogy a játék további odajutásának elejét veendő, a II. félidő 17. percében lefújja a meccset. A KAOE könnyen nyerte meg ezt a játékot Fodor (2. perc), Szigeti 15. p.), Kincs (30. P­) és Mihalica 27 perc) góljaival. KAOE: Zsiganond —Pintér, Ellbo­­gen — Rechnitzer, Enged, Tóth — Kincs, Fodor, Szigeti, Meyer, Mihalica.­­ BSE: Kasza — Grauss, Takács — Benke, Schulz, Weissh­aus E. — Ha­lász, Heily, Klement E., Winfeld,­­Weisshaus D, MAFC—BSE 3:0 (0:0). Rákosszent­mihály. Bíró: Bíró Sándor. Szép szám­i és csendes közönség előtt folyt le az iz­galmasnak ígérkező mérkőzés, melyből győztesként a nagyobb technikával és kempobitással — küzdelem után — de biztosan a műegyetemi csapat került ki. Első félidőben változatos játék, amelyben a műegyetemi csapat belső csatártriójá­val, míg a szentmihályiak szélsőik lefu­tásaival veszélyeztetnek, de mindkét fél eredmény nélkül. ■ Második félidőben a műegyetemiek ve­hemens támadásai közepette, Gyuritskó ivett beadását Kormos hibázza és Gár­donyi a kiugró kapus mellett gólt lő. To­vábbra a műegyetemi fölény, melyet csak ritkán tarkít egy-egy KSE-lerohanás. 32. percben Gaug kapufát, majd 41. percben megszökve gólt lő. A mérkőzés utolsó per­­ceiben Gárdonyi 3-ra emeli a gólok szá­m­át­ , A mezőny legjobb embere Kossár volt. Dicséretet érdemel még a műegyetemi csa­patnál Kovács és Lukács, a szentnii­hályiaknál Fülöp és Botfler. URAK—NSC 3:2 (2:0,) Bíró: Vértes. Postás-pálya. Megérdemelt győzelmet aratott az URAK legénysége a­ lélek nélkül és balszerencsével játszó Nemzetiek felett. Az URAK csapata győzelmét csupán lelkesedésének kö­szönheti, mely minden egyes játékosát áthatotta. A Nemzetiek csapata rossz benyomást keltett, úgy védelme, mint h­ajtsora igen gyenge. Csatárai pedig mindent túlkombinálnak. Az első félidő 15. percéig NSC fölény, később az URAK felszabadul s a 20. percben Schaffer szökteti Polgárt, aki a kifutó kapus mellett megszerzi az URAK első gólját. A 38. percben a két belek kölcsönös hibájából az URAK Polgár révén ismét gólt ér el.­­ A második félidőben mindkét csapat erősen belefekszik a küzdelembe. A 23. percben Spitz kiszökik és megszerzi az NSC első gólját. A 25. percben a bíró Ernstet, az URAK jobb bekkjét durva­sága mint k. áll. Ma. A 30. percben­, Kukán szép korneréből Rónai ki egymalit. A­­11. percben Schaffer lö­vé­s-­ét Pionka a hálóba ejti. Eredmény­yesen közép:játék után végződik a mér­kőzés. Az URAK-nál Kramarik T, Kró­mnnk II, Weisz, Schaffer, Polgár és Guttmann váltak ki. — Az NSC-nél i" ...Dán Silavay, Tim­ár, Spitz és Gencsi nyújtott elfogadhatót. Jó és erélyes biró volt Vértes. NSC: Plonka—Erns­t, Caneberger— Riick, Tímár, Weinberger—Kukán, Hlavai, Római, Spitz, Gencsi. URAK: Hauser—Bocskai, Sch­neider —Kramarik I, Kramarik II—Weisz, Markot, Buchnitz, Schaffer, Polgár, Guttman. 33 FC—Ékszerész 4:0 (1:0). Ülöi-út, Biró, Nagy L. A 33-asok kitűnő halfsora eldöntötte a mérkőzés sorsát. Az Éksze­rész-csatársor csak elvétve jutott­­Zsák kapujának közelébe, ezeket könnyen tette ártalmatlanná Zsák. Viszont a fürge csatársor az Ékszerész-védelem legkisebb hibáját is kihasználta. A 33-as csatársor­, bár a két szélső, Újvári és főleg László vezették a támadásokat. László, ha le tudna tenni nagyfokú idegességéről, első­rangú szélső játékos lehetne. Az Éksze­részek kapusa, Krausz szépen, de bizony­talanul védett, a balhátvédet, Goldmahnt a bíró durva játéka miatt kiállította. Az első félidő gólját Kram­er lőtte kavaro­dásból, a II. félidő góljain Csárdás, Új­vári és László osztoztak. Zugló—OTE 0:0. Ha­jtsár-ut. Biró, Renner. Zugló dacára, hogy Zwolenszky és Neumayer nélkül állt fel, állandó fö­lényben volt, de az OTE’ kitűnő védelme és a Zugló-csatárokat kísérő balszerencse megakadályozta eredmény elérésében. Zug­lónál kitűnő volt Payer, Pálffy és Bán, az OTJS-nél különösen Mandelik-E. Törekvés—UTSE 1:0 (0:0). Vé­csey-u. Bíró: Schwarz. Az E. Törekvés már második erős ellenfelét győzi le s a II. A. osztály egyik legerősebb csapatának látszik. Ő volt a, többet támadó fél. Az I. félidőben állandó fölényben volt és győzel­mét megérdemelte. Az E. Törekvés gólját Kovács balszélső rúgta a­zI. félidő 31. per­cében. Ugyanet a bíró ki is állította. II. B. osztály. Testvériség—MÁV 0:0. Amerikai ul. Bíró: Técsey. Mindkét félidőben a Test­vériség dominált és csak csatárainak te­hetetlensége miatt szerzett a MÁV egy értékes pontot, sőt a II. félidő 35. per­cében lendületes kiszökése a Testvériség védelmének könnyelműsége folytán meg is szerezhette volna a győzelmet, ellen­kező sarokba lőtt labdája hajszálnyira jut a kapu mellé. Hét perccel befejezés előtt a bíró Höflinger hátvédet (MÁV) előzetes figyelmeztetés után elkövetett­ faultjáért kiállítja.. Az önfeláldozó MÁV- védelem élén Oszwald jobbfedezettel min­den támadást visszavert. A Testvériség különösen a második félidőben volt óriási fölényben. Aczél—BTK 2:2 (1:0). URAK- pálya. Bíró: Róna. Erős mérkőzés, mindkét csapatból egy-e­gy játékos kiállítva. Aczél szerezte meg mindkét­szer a vezető gólt. Kelenföld—V. ker. 1:0 (0:0). Amerik­ai-út. Bíró: Vadas. Megérde­melt győzelmet aratott az újdonsült másodosztályú csapat jónevű ellenfele fölött. A Kelenföld a győzelmet telje­­­sen megérdemelte. Gólját Matuzovics révén érte el. Az V. kerületből 2 játé­kost kiállított a bíró. KSC-EMTK 3:0 (1:0.) Biró: Bo­dorkos. Első félidőben az ebrik­ek egyenrangúak, a II. félidőben EMTK összeroppan és KSC könnyen. László (2) és Zimmerm­ann révén éri el góljait. UMTE—F£C 3:3 (2:1.) Szt. László­­tér. Az UMTE már 3:1-re vezetett, de a lelkesen játszó FSG kiegyenlít. Főv. TKör—BEVV 3:1 (0:0.) Ü-Vöi-ut. Gólnélküli félidő után a Főv. TK nagyobb tudása érvényesül és biztosan nyeri a mérkőzést, noha egy játékosát kiállították. Utolsó gólja 1­1 -esből esett. , III. A. osztály. OTK—ULI 2:1 (0:0). Wekerletelep—Cukrász 2:1 (1:0). Bíró: Kuti). PATO—USC 6:2 (0:1). T­SC—­Vasclub 1:1 (1:1). TLK—Pestújhely 1:0 (0:0). HIT—Haladás 1:1 (0:0). Bíró: Szánthó. BRSC—Kéve 2:0 (1:0). Biró: Le­scheditzky.­ ­ Szövetségi díj. FTC—KATE 0:1 (1:1). PTC—Vasas 2:0 (1:0) UTE—ill. kér. 4:1 (3:0). MTK—MAC 2:1 (0:1). Felföld— MAC 11-est kivédett VII. kér—VÁC 2:0 (0:0). Törekvés—BTC 6:0 (2:0). UTSE—ETSE 2:0 (0:0). Biró: Bányai. HAFC—BSE 3:1. Zugló—UTE 8:1 (4:0). KSC—EMTK 2:0 (1:0). Biró: Picsinger. 33FC—Ékszerész 1:1 (1:6). KAOE—BSE 3:2 (1:0). KSC—URAK 5:0 (3:0). Wekerletelep—Cukrász 5:1 (4:0). Biró: Gendár.. F. Vas.—Siketnémák 13:0 (7:0). Biró: Zimmerm­ann. Droguisták—III. ker. MSE 0:0 Biró: Gerő J. I. ker.—Postás 3:1 (1:1). Biró: Gerő J­­KAFC—SAC 3:3 (2:0). Biró: Konyor. Vas­­­lub—TSC 3:0 (0:0). Bíró : Nagy L. 1 — BRSC—Kéve 4:1 (0:1). Biró: Weisz- Red­—BTK 2:0 (2:0). Ifjúsági díj. FTC—KAC 6:0 (3:0.) MAC I—MTK I 2:0 (1:0.) MTK II—MAC II 1:0. MTK diák—MAC diák 0:0. Vasas I—UTC I 10 (1:01 U­C II—Vasas II 1:1. UTE I—III. ker. I 4:0. UTE II—III. ker. II 1:0 (0:0.). Biró: Grünwalid. VII. ker—VÁC 2:2 (2:1.). Biró: Fenyves. Törekvés—BTC 8:0 (3:0.) Biró: Hoffenreich. NSC—URAK 5:0 (2:0.) Ékszerészek—33 FC 2:0 (0:0.) Éksz. 11—33 FC II 1:0 (1:0.) MAFC—BTK 2:1. Zugló—UTE 7:0 (3:0.) Testvériség—MÁV 4:4 (3:0.) Biró, Virág. BTK—Aczél 1:0 (0:0) BMTK—KSC 2:1 (1:0) Bíró Ple­­sztinger. Droguisták—III. ker. MSE 2:1 (1:1) Biró: Nadler. PATO—OSC 4:3 (2:1) . Kéve—BRSC 1:1 (1:0) Biró Weisz. KAFC—LAC 5:1 (3:0) Biró Kony­­nyor. Barátságos mérkőzések. MOVE 17. SC—BLK 2:0 (2:0.) VI. ker. SC ifj­.—Előre ifj. 3:0 (0:0.) BAK—BEAC komb­. 4:0 (2:0.) Zuglói TE—VSC 1:0 (0:0.) VI. kér. SC komb.—TTC komb. 1:1 (0:0.) Kis VÁC—TLK 5:2 (3:1.) USC II—PATO I­ 1:0 (0:0.) Tabáni SC—UFC 2:0. MAFK—BAFC komb. 3:3 (1:1.) A fiatal MAFK részére szép ered­mény. MAFK if­j.—II. ker. FC ifj. 0:0. Biró: Konygor. FTE—Jóbarátok 3:1 (1:0.) Vidéki eredmények Hatvan: HTE—Jászárokszállási TK 1:0 (1:0). Bajnoki. A hatvani csapat megérdemelt győzelmet arat.­­ Balassagyarmat: Hatvani AC—Egy­ TE 3:0 (2:0). Baj­­noki. A 9 emberrel játszó HAC lelkes és szép játékkal győz. Gyöngyös: GyAK—Salgótarjáni SE 2:1 (1:0). — Bajnoki. Salgótarján: Sal­g. Bányatelepi SC—Pálfalvai RSC 3:1 (2:0). Bajnoki. Kisvárda: KSE—DVSC 3:1 (1:0). Bajnokság. A bajnok DVSC veresége nagy meglepetés. Nyíregyháza: NyTVE—DMTK 0:0. Szombathely: SzSE—Hungária (Győr), 0:0, Debrecen: Miskolci MTE—DKASE 2:1, Diósgyőr: Diósgyőri MOVE—Miskolci AK 2:2, DSC—DAC 2:1 (1:1). Budakalász: Szentendrei MOVE—Budakalászi SE 2:1 (1:1). Bejezés előtt 3 perccel indoko­latlan 11-es miatt Szentendre levonult. BSE II.—Szentendrei MOVE 2:1. Vasvár: Szomb. AK—Vasvári SE 9:0 (3:0). Bajnoki, Zalaegerszeg: Szomb. MÁV—Zalaegersz. SE 4:0 (3:0). Bajnoki, Zalaegersz. TE—Szomb­ TE 2:0 (1:0). Barátságos. N­agykanizsa: NTE—Szomb. Kerékpár 4 :1 (2:1). Miskolc: MVSE—Diósgyőri AC 2:1 (1:1). A vá­ros ezüst­ serlegéért, MVSC kapuját Stier védte. Monor: Monori SE ifj.—NSC ifj. 1:0 (0:0). — Szombat. — Biró: Kaufer. Kaposvár: • •Szigetvári AC—Kap. Turul 2:­l (l:­t. Szeged: Tevéi SzTK—Bz. Vasutas 1:1 (1:0). Bajnoki­ SzÁK—SzSC 8:0 (4:0). Serlegmeccs. Hódmezővásárhely: Csabai AK—Hódm. TVE 7:2 (1:0) Bajnoki. ÜTVE II.—Földiáki TC 2:1 (2:0). Békéscsaba: Előre—Szegedi KAC 6:1 (2:0). Baj­noki. Székesfehérvár: DV. Előre ifj.—Sz. MOVE ifj. 1:0. DV. Előre—Veszpr. TC 3:1. II. félidő­ben félbeszakítva. Pozsony: Rapid Komb.—PTE 3:2. Külföldi eredmények: Bécs: Alsóaussisia—Délnémetorsz­ág 2 ( 10:0). Ötvenezer néző előtt folyt le ez a mérkőzés, amely mérsékelt sportot nyújtott és egyenlő játék után két vé­letlen góllal dőlt el Bécs javára. Az osztrák csapat Bhim helyén Poppo­­n­c­i-csal és K­útban helyén l’ridival szerepelt.. A vendégek részéről csak a védelem volt jó, különösen Lohrmann bravúros védése keltett csodálatot. Bécs csapatából csak V­ieser emelke­det­t ki, de trólékessége­ sok kedvező helyzetet rontott. Szünetig változatos ,Játék vontat­b­­­an, helycsere után Bécs némi fölény- Sportpályákat épít, berendez, körülkerít előnyös feltételek mellett Rökk Ede építt vállalkozó Czinkotai Nagyitce. „Olcsóság* hullám" Angol 5-ös gummi............. 80­0-től „ futball­ ingek............. 250 ^ , „ bőrök.............. 500 , „ » cipők .. 600—850 , és különböző sportcikkek legolcsóbban a MOVE hivatalos szállítójánál beszerezhetők BERINGER TESTVÉREK, Budapest Mária Terézia­ tér 1. és Baross­ utca 69. III. B. osztály. Ferencvárosi Vasutas—Siketnémák 8:1 (4:0). Bíró: Budai. RAFC—Előre 1:0 (0:0). Bíró: Bayer, OSC—Belváros 2:0 (1:0). SAC—RAFC 2:1 (1:1). A RAFC egy vitás gól miatt le­vonult. RAG—Lapterjesztők 2:1. Félben maradt mérkőzés. A RAC két­­játékosát biró ki­állítja, a második nem akarja a pályát elhagyni, a bíró erre lefújja a mér­kőzést. Megjött az első angol sportfelszerelési szállítmány az őszi futball-szezonra. Valódi angol futballcipő 850 K. Saját gyártmányú, elszakíthatatlan i­nsk­aS2 19,­­ése Represamativ futballcépő 850 korona Angol Scrum-labda 550 K-tól. Angol meccslabdák, príma cérnadresszek, gyapjú h­arisnyaszárak óriási választékban. — A tegj®8sto meecsiatsfián a váloga­­tott mérkőzéseken klasznált US szeletes zsíros b­romdabda. — Glott­nadrág 150 koronától, angol sípcsontvédő 40 korona, pumpa 55 korona, vörös gummi 80 korona. Angol pumpák, sípok, harisnyaszárak nagy választékban. IC Cv O §£ €!? 'W ü v,# **er*» Nagyraezö*u8«a 22—24. ss. §% 1 fedPilfe ü B© Tel. 32—20. Eladás nagyban és kicsinyben. Vidéki megrendeléseket pontosan eszközlü­nk. — A legolcsóbb bevásárlási forrás. a