Nemzeti Sport, 1922. augusztus (14. évfolyam, 62-69. szám)

1922-08-28 / 69. szám

V­i­v * 5, ' f ’ . . . - \ , ______ m .g­r ­ Hétfői kiadás ára 12 korona ! Szerkesztőség és Kiadóhivatal Meglelem!! hétfőn ^szombaton reggel £fr£óz^6 Országos Szövetsége, a Magyar Kerékpáros Szövetség, a Magyar Budapest, VII­. RÖKK Szilárd­ utca 4.«. lMo’^Vélévr.600^, negyedévre 300 K Országos Céllövő Szövetség, a 0«Mgos a Telefon: József 53 és József 63 Kotsiftmiában 3 lej. Amerikában 5 cent ______ ——n—ewag—M—— 1 ' Győztünk Lipcsében! Magyarország—Középnémetország Si3 (3:2} Kitűnően játszott a magyar csapat — Különösen a csatársor* volt nagyszerű — Kirzer* 3 gólt lőtt — A magyarok már 3 : 0-ra vezettek — A Nemzeti Sport tudósítóját­ól. — Lipcse, aug. 27. | A lipcsei világhíres vásár idejének a nemzetközi forgatagában csak a sport­embereknek és sportszeretőknek tűnt­­fel a­­kis magyar csapat, amely az örök német erőt, akaratot és hatalmat, hirdető kolosszális pályaudvaron a gyorsból kiszállott. A hosszú utat a túrák kellemes, kedélyes hangulata tette élvezetessé, no meg a váltakozó tájak, melyekben főleg a fiatalabb játékosok találtak igaz örömet és szó­rakozást. ■ Nagyban emelte a hangu­latot a menager szerepét betöltő Vér­tes által a csapat számára hozott ha­­­zat, ami mindenkit kielégített. A pályaudvaron a középnémet szö­vetség fogadta a magyar csapatot az Érdeklődök és kiváncsiak tömegének­­élén és barátságos üdvözlés után szál­lásiéra kalauzolták a magyar csa­patot. Lipcse­i élénk. Tele van idegennel, akiket a vásár hozott a városba. A nagyszerű forgalom, pezsgő élet kö­zepette ki­ gondolna a sportra, a fut­ballra?! Pedig az érdeklődés nagy és általános, ami azonban nem tűnhetik fel oly nagyon, mint nyugalmasabb időkben vagy más, kevésbé élénk vá­rosban. ,­ai * Huszonötezer néző tapsolt a magyar­­ Csapatnak, , amikor, kijött a pályára. Néhány próbalövés, közben a szoká­­­sos fényképezések és máris megindult a mérkőzés. A két csapat a következőiképpen ál­lott fel: Magyarország: Fehér—Fogl II, Fofti III—Kertész II, Szabó, Schweng—Paulusz, Braun,­ Opata, Hirzer, Weisz. Kiszépnémetország: Dolli­ne—Her­re, Kürschner—Gart­­ner, Edy, Wittig—­Lezio, Reissmann, Thomas, Paulen, Müller. A németek kezdenek, de a magyar csapat azonnal átveszi a vezetést és szebbn­él-szebb támadásokat vezet a német kapu ellen. Már az első percek­ben megszületik Braun gólja, amelyet leleményes , egyéni akció után helye­zett labdával ér el. A gyors eredmény még felvillanyozza a csapatot és most már teljesen uralja a helyzetet. Csa­tártársainak megértő támogatásával Hirzer rövid egymásutánban 2 gólt szerez, úgy, hogy a játék első félórája után az eredmény 3:0 a javunkra! A publikum már katasztrófától tart­­és kétségbeesetten buzdítja csapatát. A németeket ekkor a brilliánsan, nagy önfeláldozással dolgozó Edg, a lipcsei centerhalf lassan-lassan frontba veti és sikerül is lelket öntenie a csapa­tába, úgy, hogy a magyar halfsor né­mi visszaesését kihasználva, a néme­ rmnfni«~i ii—viMa—miwmnmi lek rövid idő alatt 2 gólt érnek el Félidő 3:2. Szünet után ismét feladata magas­latán áll a magyar balfsor, aminek következtében csatáraink újból állan­dóan ostromolják a németek kapuját. A folytonos magyar fölénynek Opata gólja az eredménye a 12-ik percben. A németek jobbszárnyának néhány lero­­hanását biztosan elhárítva, ismét a németek térfelében vagyunk és Hetze hátvéd pillanatnyi habozását kihasz­nálva, Hirzer remek lövéssel meg­szerzi az ötödik gólt is. 5:2. Már-már ez lesz a végeredmény is, amikor középjáték után az utolsó előtti percben Edy 45 méterről a meglepett magyar védelem mellett gyönyörű gólt lő. A magyar csapat minden része kitűnő volt, pompás­­játé­kot­ játszott („Ein prachtiges Spiel“,a­mint a lipcsei szakemberek megállapí­tották). Mindenki jó volt, de mégis legjobb volt Fogl II. és a csatársor. Hirzer különösen brillírozott. A németeknél a fedezetsor volt a csapat lelke, különösen Edg fáradha­tatlan játéka akadályozta meg a sú­lyosabb vereséget. Leggyengébben állta meg a helyét a közvetlen védelem és a csatársor balszárnya. Jál állt ki s ha ma át, is engedte a győ­zelmet, szintén aspiránsként folytatja útját. —■ Szél és nap ellen küzd az első félidőben a 33-as, mégis a többet és ve­szélyesebben­ támadó, de­ a védelmek mindkét oldalon kiválóan működnek. A második félidőben is inkább a 33-ast­ lát­juk frontban, a vezetést azonban a Vll. ker. szerzi meg, Kicznál lövése a felső kapulócről pattan vissza és Vértes a há­lóba fejeli. A 40. percben sikerül csak a kiegyenlítés Oláh csodaszép szabadrú­gásából.* A 40. perc döntötte el a mér­kőzés­ sorsát, Dobos kiszökik, biztos gól­nak látszó lövését Zsák hihetetlen bra­vúrral védi. Kirúgott labdájával Kovácsit lefut, beadásából Ujvárit a győztes gólt szerzi meg a játék utolsó percében.­­ Mindkét csapatban a védelmek tűntek ki, a 33-asoknál különösen Zlocsi, a Víz. ker­­­ben Hoffmann, míg a csatárok közül 33 ásoké a tetszetősebb, legjobb embereik Krammer és ajpáry. Vasárnapi eredmények Bajnoki mérkőzések II. osztály­ ú KAOE—BTK 2:2 (0:0). L­óverseny­­:tér■ Bíró: Steinitz. A déli órában kez­dődő mérkőzésre is már nagy közön­ség gyűlt egybe, de az első félidőben nem sok örömet találtak. Kezdetleges játék, amelyben a hosszan csapkodott labdák, lepattanó stoppok, iránytalan stesszok mellett csak nagy ritkán mu­tatkozott tervszerű összjáték. A má­­sodik félidő 20. percében kezd élén­külni és izgalmassá válni a mérkőzés, mikor az RTK a vezetést megszerezte. Meiszter szép centerét Mihalik­a, a KAOE hátvédje hibásan Kovács Ele­k­mér elé fejeli, ki kapásból gyönyörű­­ gólt lő. 5 percre rá esik a kiegyenlítő gól, melyet Pintér küld az RTK kapu­jába. Nyomban utána ismét az RTK vezet, Meiszter a jobb szélről küldi szélről segítve a kapuba, és kezdés de felállás után már meg van a kiegyen­lítés is Kádár révén. A játék ezután ismét egyhangúvá válik, csupán a két centerhalf,­ Tóth és Tóbiás pompás já­téka szerez néhány élvezetes momen­tumot. 33FC—VII. ker. SC 9:1 (0:0). Ló­verseny: tér: Juk­ó, Vágó. A 33-as úgy lát­szik komolyan készül az idei bajnokság megnyerésére s már szép játéka után nagy­ reménye is lehet rá. A VII. ker. a bomlási híreket megcáfolva,­, erős csapat­ NSC—Húsiparos 3:1 (2:0) Lóver­seny tér. Bíró: Bíró Sándor. Az RTK— KAOE-mérkőzés után valósággal üdítőleg hatott ez a mérkőzés, mely az előbbivel ellentétben az első félidőben volt tartal­mas, míg a második félidő a bíró lehe­tetlen ítélkezése folytán mindkét csapat hangulatát teljesen lerontotta. Válltoza­­tos, mindkét részről kombinációkban dús támadást vezetnek a csatárok, de a védel­­mek a gólhelyzetek teremtését időben aka­­dályozzák meg. A félidő közepén szerzi meg az NSC a vezetést, Spitset biztos gólhelyzetben elvágják, a szabadrúgást truck védhetlenül belövi. Pár perccel ez­után Spitz végigdriblizi a védelmet s a kap­ust is kicselezve, a második gólt szerzi csapatának. A második félidőben hanyat­lik a Húsosok ereje, nagyobbrészt az NSL támad, de az ellenfél jól védekezik s köz­ben lerohanásokkal vezet támadást. Egy ilyen esetben történt fault miatt meg­ítélt tizenegyesből gólt ér el. Az NSC harmadik gólja is tizenegyesből esik, a megítélése azonban teljesen indokolatlan volt. Kitűnő munkát végzett az NSC-ben Sjedre, Spitz és Kukán, szép jövőre hiva­tott is két fiatal belső csatár, Savas és Dergi­cs is. A Húsiparosok közvetlen vé­delme, valamint a három belső csatár. Ne­­hadoma, Csikula és Mestyánek a csapat erőssége. EMTK Testvériség IIf­ (IsO). Test­vériség-pálya. Biró, Vertzka. Csak a nagy szerencse juttatta az EMTK-nak az első mérkőzés két pontját, melyet a szépen és sokkal kiforrottabban játszó Testvériség­től szerzett. Csupán munkabírása és lel­kes védekezése voltak az erényei, de az erényessége már gyakran durvaságba csapott, aminek a TSE két játékosa áldo­zata is lett. A gól már az első percekben esett szabadrúgásból, melyet Vargh cen­­terball rúgott­ a felső sarokba. Ezután az EMTK-nak alig van jó momentuma, tá­madásai darabosak, kiforratlanok, mert a csatársorában kevés a technikai tudás és kombináló erő. Annál jobb a Testvériség támadósora. Okos passz játékkal nyomul előre, a belsők összjátékát a szélsők lefutásai váltották fel. Különösen a center Török és Berkes balszélső te­remtettek sok jó helyzetet, de lö­véseik élit tévesztettek, vagy a jól mű­ködő, Biald—Kohlt—Varga védelmi triász hárította el a veszélyt. A Testvériség ki­lenc emberrel is állandóan támadni tu­dott. Fridrich bekk és a halfsor könnyeit szerelte le az EMTK támadásait, melyet főleg a Csendes, Kovács, Urbanovics bal­­szárny kezdett és Hajnik centerhalf okos passiókkal segítette támadásba csatárso­rát. A mérkőzés végén hatalmas finisbe fogott a T&E, de csak kornereket ért el. BEAC—BTK 3:2 (1:1) Testvériség­pálya, Bíró, Frenn­er. A BTK erélyes támadásokkal vezette ,de a mérkőzést és már az első percekben megszerezte a vezető gólt Stecovics révén, akinek lövését, a még ideges BEAC védelem elnézte. Gól után változatos játék in­dult, és lassan kint, a BEAC támadása KERTÉSZ TÓDOR Budapest MTM SPORTCIKKEK