Nemzeti Sport, 1926. május (18. évfolyam, 70-86. szám)

1926-05-03 / 70. szám

,2 kok nyomulnak­­ fel, s a lőni készülő Hanelt Fan?) az utolsó pillanatban szerelt kornerre. Ezt Búza tisztázza. Dudás szereli most Cuttit, majd Ko­­hut jobblábbal szökteti Takácsot, de az utóbbi elől Rainer hazajátszik. (19. perc.) Szabálytalan taccsdobás miatt szabadrúgás az osztrákok el­len. Tóth jól csavarja, de az osztrák védők most is gyorsabbak, mint a magyar csatárok s a bécsi védelem ment. A 21. percben Hanel fut le a jobbszélen s mindkét magyar bekk rajta van. Az osztrák csatár észre­veszi a tizenhatoson üresen álló Eckst­ centeret, de mielőtt a balszél­ső lőhetne, a határbíró pifszájdot je­lez. A bíró is akceptálja. Pedig nem volt az! A szabadrúgás után Rebróé a labda, de passzolás helyett húsz méterről gyengén a kapura lövi s Aiguer könnyedén fogja. Spitz ve­zet ezután támadást, beadását azon­ban Tóth erős szögből a léc fölé továbbitva. S­pitz—Takács—Kovácsi akciójából utóbbinak a labdája jut a karm mellé. A tribün ismét felszisszen, de a buzdításnak nincs sok foganatja. Hiába minden, ha a középen Ko­vácsi lassú, a balfsorban Nádiés­ bizonytalan s a hátvédek kapkod­nak. Papp az osztrák balszárny ak­cióját tarosra szereli, majd Cutti ballábas beadását Hess a tizenha­tosról gyengén a kapu mellé emeli. A 30. percben Besch az arcán meg­sérül és két percre kiáll. Hanel lö­vése mellé megy, majd Takács pompás egyéni játék után az oldal­hálónak rúgja a labdát. A játék ifjan gyenge, nincs semmi szív, semmi élet! A 33. percben osztrák korner, amelyet Remete kiöklöz. Közben azonban Eckl szószolja s a bíró szabadrúgást ítél a javunkra. A 34. percben Kovácsi fordulásból szökteti Kohutot, aki Spitzhez pasz­­sapj, de őt szerelik. A magyar csa­pat most erősen küzd a kiegyenlítő gólért, Spitz és különösen Takács igen agilis. De ketten nem sokat tudnak összehozni a pompás oszt­rák védelemmel szemben. Takács lapos lövését A ismer fogja. Cutti szabadrúgását Höss a kapu fölé fe­jeli. A 38. percben Kovácsi m megrán­­dítja a lábát s kiáll, helyére Szoffián jön be. Hörgő taps köszönti. Rövid idő múlva Ludwig sérül meg s hagyja el a játékteret, öt Schneider (WAG) ■vqltja fel. A 40. percben Hierlander kerül jó helyzetbe, de Papp az ötö­sön szereli. Takács szökik ezután, de lövésébe Blum beledobja magát s róla kornerre vágódik a labda­­(42. perc.) Potya nagyon nekikészü­­lődik a kórnerrúgáshoz, de a rúgás nem sikerül. Ebből az akcióból az osztrák védelem felszabadít s meg­születik a második gól. Hanel a félpálya közelében kap­ja a labdát, könnyedén átjátssza Nádiért, majd faképnél hagyja Dudást s az ötösről küldött erős lövése a kapuban tehetetlenül álló Remete kezéről a hálóba perdül. 2:0 Középkezdés után ismét az osztrá­kok nyomulnak fel, s koráért ér­nék el, de ezt Rebró fejjel tisztáz­za. Az utolsó percben Takács sze­retne szépíteni az eredményen, de pompás lövése elkerüli a kaput Mezőnyjáték közben jelzi a bíró a félidő végét. . Szontagyh­i szeminárium Budapest, IV. kerület, Váci­ utca 51. szám. Ügyvédi vizsgákra, jogi szigorlatokra, alapvizs­gákra, államszámvitelre, kettős könyvelésre vala­mint a közgazdasági egyetem colloquiumaira és alapvizsgáira előkészítünk. Jegyzetbérlet, díjtalan felvilágosítási szoba- és levélben Fényképezőgépek könnyű fizetési feltételekkel, fotócikkek nagy választékban, olcsó áron kaphatók FRIED és NÁDOR fotóüzletében Budapest, Petőfi Sándor­ utca 3. Telefon: Teréz 115—50. « »tourr. ««, Hétfő, 1926 május 3. Nagy magyar fölény, óriási balszerencse, újabb osztrák potyagól Szünet után nagy elánnal fekszik bele a magyar, tizenegy. Szoffián Kohutot küldi rohamra, ő centerez is, azonban Rainerről kornerra per­dül, amit ugyanő ment (1. p.). Az osztrák balszárny Papp mellett játszi könnyedséggel elhúz, mégis végül Papp kornerre gurít. Perce­kig osztrák ostrom, kalfsorunk ez­alatt semmit nem segít a két kekk­nek, míg végre Hösst nehéz helyzet­ben Rebró kornerra szereli (4. p.) Cutti Nádiért, Búzát és Pappot ke­­resztül-kasul driblizi, de mire hely­zetbe jut, tehetetlen. Höss száguld végig tankszerűen, őt Dudás teszi ártalmatlanná s felszabadításával Takács szökik ki, de ő is önzően driblizget, míg Blum lekapcsolja. A 8-ik percben végre egy csinos ma­gyar akció: Kőkút beadását Szoffián kapásból küldi az osztrák kapura, amit Aiguer szépen fog, majd köz­vetlen utána Kohut centerezése Rai­nerről kornerre jut, amit Resch­ fej­jel Hierländerhez juttat, ő is fejpasz­szát akarja a félvonalon tovább­adni, de előle Papp óriási „gyer­tyák" rúg, a fürge osztrák csatárok egy pillanat­ alatt feltalálják magu­kat s gyönyörű keresztpasszokkal cselezi Eckl és Hess Pappot és Du­dást, majd hosszú szöktetést kap Cutti, aki pár lépést tesz a labdával, 20 méterről közepes erejű lövést küld, Remete dermedten nyúl utána s ujjal hegyével még job­ban a háló felső részébe segíti a labdát. 3:0 (10. p.) Teljesen Remete hibája, ál­lapítja meg rezignációval mindenki, most már­­ elveszett a meccs! A magyar együttes óriási offenzívába fog. Szoffián, majd Takács lő, Kő­kút feltartóztathatlanul tör ker­esz­­tü­l Kalleron és Raineron s két bom­bája hajszálnyira kerüli el az osztrák kaput. Felszisszen a közön­ség és remény ül az arcokra, hátha, hátha. Potra és Takács jó hely­zetet rontanak, mert nem értik meg egymást A magyar fölény percről percre nő, az osztrákok nyugodt taktiká­val védekeznek. A magyar csapat­nak semmi sem sikerül. Szoffián 25 méteres szabadrúgása emberbe megy, közvetlen utána Kaller rendsze miatti szabadrúgást a 16-os­­ról Ivókot lövi irtózatos erővel, amit Aiguer guggolva nehezen véd. (15. p.) A sikertelenség­ visszaveti a magyar csapatot pá­r percre, ez­alatt az osztrákok­ halálos nyuga­lommal kombinálnak s Pappon úgy mennek keresztül, ahogy akarnak. Rebró zavarja csak őket s Búza egész energiáját felhasználva fejeli vissza egymásután szöktetésre szánt labdáikat. Papp könnyelműen rö­vid szabadrúgását Hanel elfogja s Höss és Hierlander gyönyörű ke­­resztpasszai újabb veszélyt rejte­nek magukban s az utolsó akadály Dudás, aki önfeláldozóan szerel. A 23. percben újabb kitűnő alkalmat szalaszt el a magyar csatársor. Szoffián átengedné a labdát Takács­nak, aki azonban a balösszekötő ítélvén van s így füstbe megy a terv. Majd nagy kapkodás, bábeli zűrzavart rögtönöz csatársorunk, egyik sem érti meg a mellette lévőt. A közönség nagy tömegben csaló­dottan hömpölyögni kezd kifelé. Az osztrákok teljesen kifullva, abszolút gyengét produkálnak, nincs­­ egyetlen veszélyes akciójuk. A ma-­ gyar csapat nagy fölényben, színűje , állandóan a 16-osuknál táborozik,­­ de az árnyékként kísérő pech nem­ tágít mellőle. Potya—Takács—Kohut pompás akció, a közönség Kohúúúúút kiál­tással biztatja, le is a fürge balszélső, az irtó­zatos erejű bomba kapulécről pattan vissza, majd Szoffián az 5-ösről sarokba fejel, ezt Aiguer elvetéssel tolja ki. Nem szűnik a magyar offenziva s no most! no most! — hangzik a re­ményteljes biztatás, gólra szomjú­­hozik a hatalmas tömeg, de a bá­gyadtan lézengő osztrákok sikerrel paríroznak és a szerencse sem hagyja el őket egy pillanatra sem. Takács gyönyörű s­abadrúgása is, kapufáról pattan a mezőnybe, majd Stoffián kitörése kecsegtet góllal, de mellé lő, közvetlen utána fölé. Ezzel szemben az osztrákok csak­nem újabb ,c gólhoz jutnak, mert Ha­nel lapos lövését Remete, ügyetle­nül lábbal védi s Hierlander a visz­­szapattanó labdát fölé küldi. Ez az egy „mázlink volt a II. félidőben! A 31-ik percben újabb tumultus az osztrák kapu előtt, Stoffián fejel szépen, Aigner visszaöklözi, újra ő lő, de emberbe, Spitz lövése is Rai­­nerban akad meg, végül Resch­sza­Az osztrák szakvélemény és az osztrák sajtó egyaránt úgy véleke­dett a bécsi csapatról, hogy az tel­jesen sötét, teljesen kiszámíthatat­lan együttes. Mindenki a hiányzó nagyságokat siratta, beállításukat sürgette vagy lemondásukat fáj­lalta. Budapesten könnyebben léleg­zett mindenki. Megnőtt a remény, egyre követelőbbé vált a vágy, hogy végre győzelmet, arathassunk nagy ellenfelünk felett. Pedig Meisl, az osztrák futball Napóleonja tudta most is, mit kell csinálnia. Nem kapacitálta a krek­keket, nem búsult a hirtelen kiújult lábfájások miatt, hanem a hiányzók, lemondottak helyére új embereket állított. S Bécs zúgolódása bizonyára örömteljes ujjongd­ változik. Mert Meisl megint eltalálta a válo­gatást. Jól ismeri az osztrák fut­ballt, de teljesen tisztában van a magyar futball mai helyzetével is. És mindenekelőtt olyan "játékos anyaggal rendelkezik, mely minden helyzetben kisegít­, minden problé­mát megold, minden hiányt könnyen pótol. Ha a legnagyobb klasszisú tizen­egyet küldi Budapestre Meisl, a túlfinomult tudás utolérhetetlen ma­tadorait állítja ki a Hungária úton, valószínű, hogy nem éri el ezt az eredményt a mai magyar csapattal szemben. Mert a kiforrott stílus, finomkodásokkal teli játék ellen sok­szor a leghatásosabb ellenszer a rendszertelenség, a fiatalos szelebur­­diság, a lankadatlan akarat és ener­gia. Már­pedig a magyar csapatnak csupán ilyen erényei voltak. S eze­ket az erényeket mily könnyen tette ártalmatlanná a sötét, lekicsinyelt osztrák csapat. Szomorú igazság ez, mely a magyar futball megromlá­sát, elerőtlenedését valóságos mi­voltában mu­tatja. Ha ez az osztrák csapat nem képviselte a legjobb osztrák klasszist, mi pedig nem tud­tunk jobb tizenegyet kiállítani, ak­kor meg kell állapítanunk ridegen és kertelés nélkül, hogy a ma­gyar futball az osztrák és cseh futball mellett m­ár csak másod­­klasszisnak százalt. Az osztrák csapatról nagyon sokan állapították meg, hogy nem játszik olyan jól, mint az egy héttel előbb Bpesten zárt Amateure. Mégis mi­badít fel. Rövid osztrák támadá­sok, melyet Búza és Rebró háríta­nak el . Dudás is szépen szereli Hanelt és Cuttit, majd Hierlander embermagas lövését Remete lehúz­za. Potya és Takács indul el ro­hamra, de a tetszetős akció utóbbi gyenge lövésével nyer befejezést. Búza tigrisraódva­ küzd, ő a hatodik csatár, folyton és folyton frontba dobja társait s egy esetben szépen lő is messziről. Már a 40-ik percet mutatja az óramutató, amikor Rai­ner Kohut elől kézzel elüti a labdát, de a bíró nem veszi észre, Csillag határbíró pedig az óráját nézegeti. A közönség rajong, 11-est reklamál. Ezután K­ahut a 16-osról lő egy sza­badrúgást­ Resch gyomrába, majd Kahut—Stoffián összjáték, de az 5-ösön elvesztik a labdát. A 42-ik percben Bilim kornerre hibáz, me­lyet Stoffián élesen fejel a felső sa­rokba... Gól!... — zúg­a, tömeg, de Aigner az utolsó pillanatban le­húzza. Búza magas labdát ad előre­ Koh­ut­­nak, Rainert művészien stoppolja el előle. Az utolsó percben Papp Eckl.-­ vel csap össze, az osztrák megsérül s elhagyja a pályát. Alig hallha­tóan jelzi Herizes bíró a gyászos mérkőzés végét. Igen könnyedén, milyen fölényesen érte el három gólját, nagy győzel­mét. Mert ebben a csapatban is megvolt az a tulajdonság, ami a magyar futballból lassanként egé­szen kivész. Az osztrákok minden embere ruganyos, pompás kondí­ciójú, gyors, akarattal teli. S ezek­hez az erényekhez járult még elég játéktudás, labdaművészi képzettség is, ami meghozta könnyen a sikert. Az egész mérkőzés legjellemzőbb, legkarakterizálóbb vonása Takács szereplése volt A fiatal csatár hét­­ről-hétre kimagaslik a mezőnyből, a bajnoki mérkőzések során. Tehetsé­ge kétségtelen, felkészültsége kitűnő. Meccsek sorsát dönti el egymagas mérkőzéseket nyer meg néhány perc okos kihasználásával. S m­a ez a pom­pás magyar játékos egy pillanatig sem érvényesült. Nem tudott egyet­len helyzetet kidolgozni, nem jutott egyszer sem lövéshez az osztrák ka­pu közelében. Egyszer megugrott a labdával, de a nehézsúlyú Blum könnyedén csípte el rövid sprint után. Ha a legjobb csatárunk így­ ér­vényesülhetett az osztrákokkal szemben, várhatunk-e valamit a töb­biektől, a gyengébbektől? Talán lehetett volna valami­vel jobb magyar csapatot is összeállítani, de a­ nagy hiba nem az összeállításban, hanem a magyar, futballviszonyokban keresendő. Az űr, ami a magyar és osztrák futball közt van, egyre nagyobbo­dik. a tudásbeli különbség, ami az utóbbi időben egyre határozottab­ban domborodik ki az osztrákok,­­— de láttájában a kútfői kiek javára — lassanként már olyan nagy lesz. Az osztrákok sötét csapata fölényesen bánt el a magyar tizeneggyel Tessék megérteniül! Nem részletüzlet, nem részletár. Hitelképes uraknak, előlegfizetés nél­kül, 4 havi folyószámlahitelre, készpénzárban számítom ám­ fehérn­emű készítményeimet A legfinomabb francia és angol zefir, puplin, tricolin és nyersselyem anyagokból méret sz­ érint. Telefonhívásra, vételkényszer nélkül, készséggel mutatom be óriási mintagyűjteményemet. BARTÓK-féle fehérnemű-ü­zem VI., Szondy­ utca 42/c. II. em. 19. — Telefon: Teréz 67—82. Kiváló minőségű gyártmányok! Olcsó árak ! Elismert,legjobb ki­szolgálás! Egyesületeknek na­gyobb vételnél árengedmény!­­Választékos raktára: Futball-, atlétika- és tornafel­szerelések, vívószerek, turista­­cikkek, horgászó eszközök, va­dász- és céllövőfegyverek, lő­szerek és az összes­­ Levente-felszerelésekben! IZNIBEK BERTHAN ÉS TÁRSA sport- és fegyveráruháza Budapest, IV. Múzeum-körút Tel. J. 103-70 29. Tel. J. 103-30