Nemzeti Sport, 1932. július (24. évfolyam, 127-148. szám)

1932-07-01 / 127. szám

2 Langfelder nyilatkozata: — Egyhónapi teljes pihenőt rendeljenek el! Szövetségi beszélgetés a szerdáról, a sok csalódás okáról — Saját tudósítónktól — Elmúlt a szerda, elmúlt az első­­ izgalom, az első keserűség. Aki­­ szerdán még egy tévesen ítélt taccs miatt is felháborodott, most , higgadtabban más, mélyebben járó magyarázatokat keres a ma­gyar futball gyásznapjára. Újpest kiesett, a Ferencváros négy gól stíljával jön haza és — hogy az üröm teljes legyen — a Hungária semleges pályán szenvedett súlyos vereséget a Viktória Zsiskovtól... Langfelder Ferenccel beszélget­tünk tegnap délelőtt a szövetség­ben a szerdai eseményekről. A főtitkári szoba üres (gazdája kupakonferencián van), tehát oda­megyünk, ott jegyezzük le Lang­felder Ferenc hosszabb nyilatko­zatát, mely így szól: — Ha én a magyar futball diktátora lennék és sok pénz is állna rendelkezésemre, akkor meg­téríteném minden proficsapat jú­lius hónapra esedékes játékos­fizetését és elrendelném, hogy erre a hónapra — júliusra — a szó legszorosabb értelmé­ben szabadságot kapjanak a játékosok. A magyar futball agyonhajszolt katonáinak abszolút értelemben vett pihenőre van szükségük. Péter és Pál napja mind Buda­pesten, mind Torinóban, sőt Po­zsonyban is, ékes bizonyságot szolgáltatott erről, hiszen olyan harcosok buktak el ezen a napon, akik az utolsó esztendőben a ra­gyogó sikerek sorát szerezték meg a magyar színeknek.­­ Az agy parancsát nem képes most már végrehajtani a futball­­sikerek két legfontosabb ténye­zője: az erő és az ideg. Ami sza­batosabban azt jelenti, hogy a fiúk már nem bírják erővel és idegekkel ezeket a végnél­küli küzdelmeket. Az Újpest még megpróbálkozott egy injekcióval, de az alkalmazott vorderbrühli injekció csak egy bécsi félidőre telt. Meggyőződé­sem, hogy ha azt a félidőt meg tudták volna ismételni Budapes­ten is, akkor nemcsak behoztuk volna a két gólt, hanem ki is ver­tük volna a Viennát a kupából. — A játékosok érthető okok miatt labdaundort kapnak, fel sem lehet róni nekik, ha csak így tudnak játszani. Csak egyhónapi absztinencia kell s augusztusban már felfrissülve, labdaéhesen je­lenhetnek meg a játékosok a startnál. — Ennyit az egyesületekről. — A szövetséget tekintve még súlyosabbak a megállapítások. Tucatszámra kötötték le a válogatott meccseket! Nézzük csak meg, hogyan festett a futball aranykora? A csapatok lejátszották a bajnoki mérkőzése­ket, egy-két nemzetközit, rövid túrára mentek, évenként legfel­jebb négy-öt válogatott meccs volt. Hol vagyunk már ettől az időtől?! A klubok létfenntartási okokból, a szövetség pedig mate­riális falánkságból halmozza a meccseket. Kivették a szövetség irányí­tását azoknak a kezéből, akik igazán naggyá tették a ma­gyar futballt, helyüket pedig dilettánsok foglalták el. Munkájuk nem is maradt nyom nélkül... Tessék leépíteni az adminiszt­rációt, a diétás tanácsüléseket, keveseb­bet költeni autóra, bankettre, ki­küldésekre, új állások kreálására és akkor majd kevesebb válogatott mérkőzésre lesz szükség. — Súly­os kifogásaim vannak a szövetség gazdasági és sportbeli politikája ellen! — Summa summárum• ha az egyesületeknek keve­sebb terheik lesznek (értsd adók, szövetségi részesedé­sek) és a szövetség urai nem úgy gazdálkodnak majd a labdarúgás erkölcsi és anya­gi javaival, mint a Csáky szalmájával, úgy még javít­hatunk a futballsport mai ínséges helyzetén. A teljes javulást mindenesetre csak a jobb gazdasági élet hozhatja. Aminthogy ott él, mind, gazdag­szik sikerekben a futball, ahol pénz van: Olaszorszában! — Szeretném, ha az utóbbi idők csúnya futballvilága a vasár­napi Ferencváros—Juventus mér­kőzés utolsó labdaelrúgásával vé­get érne és az 1982133 futball­­esztendőben egy új világ in­dulna meg a romokon. Amíg visszaolvassuk a nyilat­kozatot, lassan megtelik a kis szoba. Egyesületi vezérek hallgat­ják szótlanul, majd Bányai Lajos megszólal: — Mennyire használt pillanat­nyilag az a rövid pihenő! Öröm volt nézni Jakubot Bécsben a meccsen! Szerdán már nem bír­ták a fiúk. Két klasszis differen­cia volt a szombati és a szerdai játék között! Neuwelt Pál, a Vasas egyik vezetője szerint nem is volt futball a meccsen. De érthető a fáradtság. Hamarosan kiszámítják, hogy mennyi mérkő­zést is kell játszaniok a csapatok­nak? Újpest például tavasszal harminc mérkőzést vívott meg-" Hatalmas szám! Megérkezik Máriássy Lajos dr., szövetségi kapitány, ő ennyit mond nekünk: — Újpesttől vártam, hogy be­hozza a két gólt. Ideges volt a csapat, azonkívül Zsenisek érthe­­tetlenül nem adta meg a két tizen­egyest. Kivégeznek bennünket a külföldi bírák! A Ferencváros vereségét előre bemondtam. Já­téktudásban nincs különbség a Ferencváros és a Juventus között, hanem csak testi felkészültség­ben! S folyik a vita! Preismann Lajos jön ki az egyik szobából, ő így próbálja magyarázni — persze a testi leromláson kívül — Újpest hiábavaló kísérletét: — Sokkal könnyebb védekezni két gól előnnyel, mint támadni! Könnyű dolga volt a Viennának! Sokat lehetne még jegyezni, de most Bodánszky Pál dr. jelenik meg a „színen”. Rögtön az atlé­tikára terelődik a szó, most már csak erről lehet­ hallani. Kelleme­sebb téma... ! A KAOE vasárnap Üllőn játszik az ottani SE ellen barátságos mérkőzést. Az angol ligaklubok nehéz anyagi helyzetére való tekintettel az angol szövetség beleegyezett abba, hogy a kupamérkőzéseken az elődöntőktől kezdve leszállítja a szövetség része­sedését az eddig egy­harmadról egy­ötödre. Az angol­ egyesületek sze­génységére vall az a határozat is, amit az északkeleti alszövetség egy­letei mondottak ki, hogy tudniillik jövőre nem fizetik meg a szövetségi tagdíjat, ami egyletenkint 5 font sterlinget tesz ki. (P.tc~rr), Wf 1933-ban újra megindul­nak az Európa Kupa küz­delmei harmadik kiírásban Hírek a karlsbadi konferenciáról — Saját tudósítónktól — Bécs, június 30.­­ Az Európai és Kö­zépeurópai Kupák A­dottságai ma tartot­ták értekezletüket Karlsbadban. A kon­i kn­­ferencia nem volt L/S nyilvános és arról külön jelentést fog­­nak kiadni, ez azon­ FM ' Ujftflyi bán lényegében megSnB&H1 1 fog egyezni azzal az ’ ' értesülésemmel, amit jó forrásból kaptam és alább közlök: A konferencián a következők vettek részt: Magyarország: Fischer, Kenyeres, Fodor dr. Ausztria: Derő, Meisl. Csehszlovákia: Pelikán, Tschackert doktor. Olaszország: Mauro. Svájc: Eicher. A konferencia a Barátság-teremben folyt le, ahol először Lukasek városi tanácsnok üdvözölte a vendégeket. A konferencia tudomásul vette az I. forduló eredményeit, természetesen a még függőben levő Ferencváros— Juventus találkozás kivételével. A II. forduló beosztását is megejtették, de csak július 3. után fogják nyilvá­nosságra hozni. Hosszú vita folyt a játékosok és bí­rák érdekében foganatosítandó vé­delmi intézkedésekről. Erre különösen a Prágában lejátszott Sparta­-Bolo­­gna-mérkőzés eseményei szolgáltat­tak okot. Végül is az illető szövetsé­gekre ruházták az intézkedés jogát, kimondta azonban a konferencia, hogy fel fogja függeszteni azokat a pályákat, amelyek a rend és bizton­ság szempontjából nem tekinthetők megfelelőknek. Az Európa Kupát újra kiírták az 1933—35. periódusra. Résztvevők az eddigiek. Csak Svájc kért 14 napos nyilatkozási időt, miután ott most lesz az évi közgyűlés. Mauro tette meg ezután bejelenté­seit az 1934-ben Olaszországban meg­rendezendő világbajnokságra vonat­kozólag. A mérkőzések legnagyobb részét Olaszország maga rendezi meg, néhány mérkőzés megrendezésénél azonban Bécsre, Budapestre és Prá­gára gondolnak. Határozatba ment, hogy a FIFA-nál kieszközlik a sza­bályzat olyan módosítását, amely sze­rint az Európa Kupa mezőnyéből az első 4 helyezett nyerjen jogosultságot a világbajnokságban való részvételre. Honorka Ottó. A kiskunviadalra öt város, illetve község adta le nevezését: Baja, Bács­almás, Jánoshalma, Kalocsa és Kis­kunhalas. Az első mérkőzést Bácsal­más és Jánoshalma vívja, s az állva­maradó csapat a többi hárommal együtt augusztus 13. és 14-én dönti el a helyezések kérdését. Szőke, a Székesfehérvári AK jeles középfedezete a V. MOVE elleni mér­kőzésen súlyosan megsérült. Felépü­lése hosszú hetekig tart még. Baumann, a III. ker. TVE jeles csatára, aki a Dorogi AC-ba akar át­lépni, tüdőgyulladással az ifi Szent János-kórházban fekszik. A MILL-bajnokság befejeződött nyugaton. Bajnok a Palotavárosi Le­vente Torna Egylet csapata lett, mö­götte egyenlő pontszámmal, de rosz­­szabb gólaránnyal a Sóstói AK vég­zett. A PLTE vezetősége elhatározta, hogy csapatát az 1932—33. bajnoki évre a II. osztályú bajnokságra bene­vezi. A MILL-csapatok nagy része egyébként az alszövetség által kiírt ifjúsági bajnokságra nevez­ve s a MILL nyugati kerülete megszűnik. Hálásak az újpestiek a ferencváro­siaknak azért a lelkes buzdításért, melyben a csapatot részesítették. Va­sárnap a Ferencváros—Juvent­us­­meccsen Újpestről vonulnak fel so­kan revanzsálni a fradisták lelkesíté­sét. A Viktória Zsiskov tegnap is győzött Pozsonyban, mégis a WAC nyerte a Stefanik-k­upát — Telefonjelentésünk — Pozsony, jún. 30. A Hungária után a Zsiskov a Bratislavát is elég könnyen intéz­te el: 5:2 (2:0) arány­ban verte. A Zsiskov nem játszott olyan jól, mint szerdán, mikor a Hungária ellen 4:1-re győzött, de a fölényes győzelemhez ez is elég volt. Az első félidőben Zajicsek és Steiner (11-es­­ből lőtt) góljával vezetett a Zsiskov, szünet után Zajicsek újabb góljára Horky válaszolt. A 26. percben Skoc­­hopole 4:1-re javított, a 30. percben Bulla lőtte a Bratislava második gól­ját, majd két percre rá Skochopole állította be a végeredményt. A torna végeredménye (szerdán a WAC 1:0-ra győzött a Bratislava ellen): 1. WAC 2 2 — — 3:0 4 2. V. Zsiskov 2 2 — — 9:3 4 3. Bratislava 2 — — 2 2:6 0 4. Hungária 2 — — 2 1:6 0 A Hungária szereplését természete­sen nagy csalódással látta Pozsony, azt azonban mégis elismeri mindenki. Ma a Viktória Zsis­kov—Bratislava mér­kőzéssel a Stefanik­­kupáért folyó kü­zde- A MOVE-bajnokság vasárnapi műsora a lapok is, hogy a Hungária egészen jól játszott , csak gólt nem tud rúg­ni, na meg a védelemben öreg már a Mándi. N. K. III. osztályú döntő az első helyért I. ker. SC—Ujp. Jóbarát, Pasaréti­­út, 6. Bíró: Balázs. Radler Aurél-vándordíj PTESC—SzILFC, Gyáli­ út, 6. Bíró: Schürle. Wennl Károly vándordíj V. ker. SzAK—PSE 2:0 (0:0). Pasa­réti­ út. Bíró: Szekuli. Az állóképesebb csapat győzött. RFC—CsSE 8:0 (3:0). Cinkota. Bíró: Komik. Az RFC iskolajátékkal győ­zött. Barátságos mérkőzések MOVE bírák—KFC vénfiúk 5:1 (2:1). Halom­ utca. Bíró: Horváth III. Fölényes győzelem. Góllövő: Balázs (2), Voda (2) és Sándor, ill. Valkay. KTE—IX. ker. FC vegyes 5:3 (3:0) Kecskemét, Szépilonai kocsiszín—Köb. kocsiszín 5:2 (3:0). A csehszlovák bajnokságban van még egy-két hiányzó mérkőzés. Az egyiket szerdán játszotta le a Slavia a Bohemians ellen. A Középeurópai Kupában való erős igénybevételre való tekintettel, Fiala kivételével, teljes tartalékcsapatát állította ki a Slavia, amely így is könnyen győzött 3:0-ra. A III. ker.—Budai ,,11”—Nemzeti vegyes csapata norvég túráját befe­jezvén, Hollandiába utazik, ahol a következő lesz a túranaptára: Július 2: Groningenben Velocitas. Július 3: Enschede. Július 5: Hágában VSC. Július 7: Utrechtben Velox. Július 9: Eindhovenben vegyes csapat. Július 10: Maastricht. Nyolc nap alatt hat mérkőzés! Mikor lesz már vége en­nek az embertelen túrázásnak?! A Fér. Vasutas Dombóvárott játszott szerdán a D. VOGE ellen vasutasbaj­noki mérkőzést és 2:2-s félidő után 3:2 arányban győzött. A második fél­idő 5. percétől kezdve Honthy sérülé­se miatt 10 emberrel játszott az FVSK. Góllövő: Szőjük II. (2) és Szőjük I., illetve Kovács II. 600 néző volt a mérkőzésen, amely előtt az FVSK női és férfi tornászgárdája mutatott be nagy tetszés mellett gya­korlatokat. A MILL-döntők műsora. Szombat: A II. oszt. bajnoki címéért: Drasehe —P. Rákóczi, Lóversenytér, 4. — Va­sárnap: A II. osztály harmadik he­lyéért: BTSC—P. Attila, Lóverseny­­tér, fél 9. — Az I. osztály harmadik helyéért: MTK—Törekvés, Ló­verseny­tér, fél 11. — Az I. osztály bajnoki címéért: BSzKRT—Törekvés, Üllői­út, 2. Az FVSE Hatvanban játszik vasár­nap a Hatvani Vasutas ellen a Vas­utas bajnokságért. Péntek, 1932 július 1. A: két QM pénz Olimpiai pályázat III. Az 1932. évi los angelesi olimpián az alábbi számokban a következő versenyzőket tipe­­győztesnek: Kardvívás egyéni: 5000 m Távolugrás: 5x200 m úszóstaféta: 100 m hátúszás: Modern pentattlan: A pályázó neve Pontos címe Újpest játékosai ma délután fél 5 órakor tartanak edzést. Ezzel a tré­ninggel előreláthatólag lezárják az évadot és a jól megérdemelt pihenőre mennek. Vidéki eredmények szerdáról. Szombathely: Soproni VSE—SzSE 3:2 (3:1). Barátságos. Bíró: Né­meth. Érdemtelen vereséget szenve­dett a második félidőben kimondott fölényben játszó SzSE. Góllövő: Konrád, Pál, Kovács, illetve Horváth és Bárdics. — Kossuth—II. ker. 3:1 (1:1). — Attila—Zugló 4:2 (2:1). — Előre—Hangya 3:2 (0:0). — Sió­fok: „33” FC—III. ker. TVE 3:2 (2:1). Bíró: ősz dr. — Kaposvár: Érem­mérkőzések: Fodrász SE—Szé­chenyi SE 2:0 (1:0). — Cukorgyári FC—Törekvés 3:1 (2:0). Barátsá­gos: KTSE vegyes—Nyomdász SE 2:1 (1:0). Bíró: Nagy János. — Já­noshalma: JTE—Kiskunfélegyházi VK 7:2 (2:1). Barátságos. Góllövő: Repstock (2), Róth (3), S. Kiss (2), illetve Aszódi (2). — Miskolc: MILL mérkőzések (Északi Kupa): MMTE —Előre 3:0 (1:0). — Kinizsi—Vasas 4:2 (4:0). — MVSC—DSE 5:0 (2:0). — Sándorfalva: Szegedi Összetartás —STC 3:2 (2:1). Barátságos. A má­sodik csapat meccsét is az összetar­tás nyerte 6:1 (4:0)-ra. — Nagyté­tény: Diósd—Nagytétényi ISE 5:4 (0:3). Rösze­ serleg. Bíró: Kiss. Gól­lövő: Wittwindics (2), Mihalek III. (2), Tóth, illetve Urbán (2), C­seté­nyi (2). Az NyTVE vasárnap játsza le a DKASE elleni második mérkőzését, melyen a 2. hely kérdése tisztázódik végérvényesen. Az NyTVE így áll fel: Milotay — Tomasovszky, Lam­­ger — Kepecs, Hutfles, Sipos — Né­­gyessy II., III., Guttmann, Gerda, Kurcz. Az első meccset 4:0-ra nyerte­­ az NyTVE.