Nemzeti Sport, 1933. november (25. évfolyam, 217-237. szám)

1933-11-02 / 217. szám

.Csütörtök, idS 3 , noycagfcer.­o. f.1 A Hungária visszaesett őszi beteg­ségébe, folyton támadott, de a 16-oson összecsuklott Phöbus—Hungária 3:0 (1:0) Három szögletrúgás­sal érte el a „szík­fiai vészelmű" Phöbus góljait i­ . .' ■ + •­ h ” ........ Góllövő: Sólyom, Tombor II., Sztrigón Üllői­ út. Bíró: Gere, 3000 néző. Phöbus: Juhász — Szilágyi, To­ros — Szádovszky, Komáromy, Titkos II. — Béky, Sztrigán, Só­­lyom, Tombor II., Tárnok. Hungária: Szabó..—­ Mándi, Ko­csis — Egri, Sebes, Semsei — Szegő, Cseh, Kalmár, Dudás, Tit­kos. (Turay nem játszik! Az a hír, hogy tér­dében porclevá­lás van. (Mint lapunk más he­lyen olvasható, más a baja.) A Phöbusnál Pé­ter még mindig nem tud játszani. Komáromyt vonják be a halfsor közepére, helyére új fiú, a nagy Titkos öccse kerül. De ő is a bal­oldalon játszik, testvérharctól nem kell tartani.) A Hungária választ, nappal szemben kezd játszani a Phöbus.­ Az első támadást Titkos révén a Hungária vezeti, szerelik. Majd Egri ad túl erős labdát előre. Sí*. KORCSOLYA felszerelés, ruházat KICZKÓ A sportüzletében, Kigyó­ utca ■■ A 2. per­cben a Phöbus balsz­árnya fut le. Kocsis szalad át menteni, de róla kipattan a labda. A szögletrúgást a 3. percben Tárnok mintaszerűen íveli, a hosszú Sólyom fejéről pedig lágyan suhan a felső léc alá a labda. Szabó hiába kap utána. 1:0. — Na, így legalább érdekes lesz a meccs — állapítják meg a Hun­­gária-pártiak a tribünön. Titkos éles szabadrúgását Ju­hász nehezen védi, majd Dudás ad munkát Juhásznak. Tárnok átemelt labdájával Sólyom szökik, Kocsis az utolsó pillanatban teszi be lábát a lövésbe. A Hungária csatársora nem tud egyetlen rendes támadást összehozni. A védelem is eléggé bizonytalan. A Phöbus kimondott W-formációban játszik. Sólyom bizonytalansága menti meg egyelő­re a Hungáriát. Néhány lesállás is lefékezi a kék-sárga csatársort. Az első negyedóra után a Hungária beszorítja a Phö­­bust. A kék-fehér passzok azonban majd­nem mindig rosszak. Különösen Kalmár jár elől a rossz labdák adá­sában. A 22. percben Titkost vesze­delmesen szerelnék, de átmegy Szi­lágyin. A dolog vége szöglet lesz. Ezt Titkos irányítja, Kalmár fejeli, Cseh is belefejel. Juhász csak nagy szerencsével csípi el a labdát. Válta­kozó támadások következnek. Komá­­romy akasztja Cseht, a szabad­rú­gást Cseh élesen lövi félre. A 26. percben szép a Kalmár-Dudás— Titkos kombináció, Kalmár lövése azonban beteg. Titkos kapna jó lab­dát, de az hosszú és a kifutó Ju­hász zsákmánya lesz. A 31. percben a Phöbus jobbszárnya fut le, Ko­csis kezére pattan a labda, onnan ki. A bíró nyilván nem szándékos­nak ítéli a kezelést és szögletet ad. A 33. percben Kalmár szépen ki­teszi Dudást, aki kapásból kapu fölé lő. A Hungária állandóan támad, de a csatárok túllicitálják egymást a labdák elrontásában. Szegő a leg­jobb labdákkal sem tud mit kez­deni. Csehnek van jó helyzete, de Juhászba vágja a labdát. A 39. percben Sztrigán az alapvonalról ad be, Tombor II. kapásból lő, Sza­bó szögletre tolja. Ezt Béky kapu mögé teszi. A 43. percben egy akció során Béky sérül meg, majd Tom­bor II. Egyik dolog sem komoly. Phöbus-támadások közben ér véget a félidő. Szünetben az öltözők folyosója tele van a fe­jüket szorongató Hung­ária-szur­kolókkal. Fuchs Géza sopánkodik: — Mintha meg volna babonázva a csapat! Salamon Béla még ilyen nehéz órában sem veszti el a humorát: — Ez borzasztó! Kalmár még az ellenfélhez is rosszul passzol. Amikor a 11. félidőre kijönnek a csapatok, akkor látszik csak, hogy a közönség mennyire Phöbus-párti. A Phöbusnál egy-két Hung­ária­játékos túl kemény játékára panasz­kodnak. — Jó vasutas-meccs — mondja valaki, aki­ a kérdő tekintetekre nyomban adja a megoldást is! — Csupa „beszállás’*... A II. témát Hungária-támadások vezetik be. Van egy Hungária-szöglet is, amit Kalmár kapu mellé fejel. Kalmár kitör most, a labdán elesik, szó sem lehet 11-esről. A Hungária fölénye most mind nagyobb lesz. A Phö­bus védelme ugyancsak munkában van. Tőrös azonban nagyszerűen dolgozik hátul. Újabb Hungária­­szöglet eredménytelen. Azért a Phöbus három csatárral is veszé­lyes tud lenni. A 11. percben nagy gólhelyzet megy tönkre azon, hogy Sólyom lök a kapu előtt. A Hungá­ria állandóan megújítja támadá­sait, ezek azonban sorra elsekélye­­sednek. A 17. percben Egri—Cseh­­—Kalmár lábán nagy helyzet ala­kul ki. Juhász kifut kapujából, Tő­rös azonban szögletre ment. Ezt Szegő kapu mögé rúgja. A 18. percben Kalmár hátramegy center­halmnak, Sebes lesz a center­csatár. Titkos kitör, emberbe lövi a lab­dát. Cseh szabadrúgása Juhászé. Titkos várataln lövése a sarok mel­lett suhan ki. A Phöbust nagyon megviselte a sok kék-fehér táma­dás, fáradtak a kék-sárgák. Titkos elfut, beadását Cseh melléteszi. Cseh újabb éles lövése kapu mellé kerül. A 24. percben Dudás lefut, ott van már tisztán az alapvonal és az ötösvonal közt, amikor „be­­centerezi” a labdát, úgy, hogy a túlsó szöglet­­zászlóhoz röpül. Hamarosan újra Dudásnál a labda, tiszta helyzetben van, de Juhászba vágja a labdát. Cseh 25 méteres szabadrúgása rosszul sikerül. Veszélyes támadás után Cseh Juhászba lő. A Phöbus­­védelemben Tőrös tartja a lelket. Az utolsó öt percben kisza­badul a Phöbus-kapu. A 41. percben Béky lefutását Sem­­sey szögletre viszi. A szögletrúgást Béky küldi be, Szabó ököllel kiüti és a 16-osról tisztán befutó Tombor II. jobblábbal a bal­sarokba küldi. Szabót kivitte az öklözés lendülete a kapu­ból. 2:0. A Hungária még magához sem tud térni a meglepetéstől, máris újabb szögletrúgás van, ezúttal balról. Ezt a 42. percben Tárnok küldi be, jól csavarja. Szabó és Sztrigán ugrik rá egyszerre, de Sztrigán feje jobban találja a labdát, közvetlenül a ka­pufa mellett fejeli be az CVlBI I npi minden este jazz triójával wiLCKr tkSflvI (Patay—Zaun) a flazmer étteremben­­Nagymezőn 19­ muzsika, összekötő a labdát a hálóba. Szabó csak a fejét fogja. 3:0. Van még egy­ szabadrúgás, amit Cseh kapu fölé, lő, más esemény nem adódik a záró füttyszóig. Szögletarány 5:4 a Phöbus ja­vára. Nyila­tk­oza­tok Barna Sándor, a Phöbus alelnöke (büntetését megsemmisítette ked­den a fellebbezési bizottság és így már páholyból, nézhette végig csa­patának nagy győzelmét):: Végte­lenül boldog vagyok. Tycho Rudolf elnöktársam hathatós működésének köszönhetjük, hogy a csapat ilyen teljesítményekre képes. Bányai Lajos, a Phöbus edzője: Becsületesen küzdött a­­csapat, megérdemelte az eredményt.­Jól vé­dekeztünk is, az is erény. Közben pedig minden támadásunk veszélyt jelenített. Brüll Alfréd, a Hungária elnöke jelenik meg most a Phöbus , öltöző­jében, hogy igazi sportember mód­jára gratuláljon a győztes ellen­félnek. Hogy milyen nagy dolog ez, csak az érezheti igazán át, aki vér­beli kék-fehér szurkoló és akit ugyancsak megviselhetett ez az újabb keserű, pohár. A Hungária öltözőjében rettene­tesen levert a hangulat. Érthető módon senki sincs nyilatkozatra al­kalmas lelki állapotban. A kaszinóhelyiségben kérdeztük meg Preismann Lajost, a Hungá­ria alelnökét, aki ezt mondta: 80 percig támadtunk és 3 kornerből 3 gólt kaptunk. Mit lehet ehhez még hozzátenni ? ... Al­AP­IT­TATOTT 18­95 mm kruvsüh EGYENRUHÁZATI INTÉZETE ÉS POLGÁRI SZABÓSÁGA BUDAPEST, IV. KOSSUTH LAJOS­ U.6 (SAJÁT HÁZ) TELEFON: 836­ 59 KEDVEZŐ FIZETÉS! FELTÉ­TELEK MELLETT előnyös árban készít POLGÁRI ÉS EGYENRUHÁIT Egészen jó kis csa­bai ez a Phöbus! A Phöbus csapata mintaképül szolgálhat, hogy miként lehet aránylag kisebb egyéni képességű játékosokból jó csapatot pályára állítani. FTC-pálya Üllői­ út November 5-én, vasárnap délután 12 3 órakor Focváros-Siongária bajnoki derbi mérkőzés Előtte b­ 1 órakor ül. ker. FC—Bocskai 1. ligabeli bajnoki mérkőzés mmai citvek KING-KOHG Kimagasló képességű játékos csak egy van a csapatban: Tőrös. Sólyom is komoly kvalitású játé­kos, de már az old-boy kor­hatá­rán. Azért ettől még vígan játsz­hat és még jó néhány meccset el­­dönthet majd a Phöbus javára. Az ő harmadik percben fejelt gólja nélkül aligha tudta volna ilyen eredménnyel végigjátsza­ni a Phöbus­­ a meccset. To­ros nagyszerű tempóérzékű, teljes technikájú, fejjel játszó futballis­ta, aki a hátvédsorban is legjobb tagja volt csapatának. Igen jó játékos Komáromy, aki a középfedezet helyén körül­tekintően és fáradhatatlanul ját­szott. Szorgalmas és agilis társa volt Tőrösnek a körömszakadtáig védekező csapatban Szilágyi, Ju­hász igyekezete páratlan, szeren­cséje is volt. Szádovszky szürke, de hasznos half. A csatársor egészen jól ját­­sza a W-formációt, bár egyénileg nem állnak rendel­kezésre olyan jó erők, mint például Kispestben. Sólyom „fejjel” most is nagyszerűen irányít, lábbal persze már nem szállnak úgy a labdák. Béky sok labdát rontott. Gyorsaságából is vesztett. Tárnok ellenben fölfelé lendül. Akciói is jók voltak. Szögletrúgásai meg éppen veszélyesek. Sztrigán és Tombor 11. a W-formáció bázisán szorgoskodott. Fáradhatatlanok voltak a védelemben, a támadásra már kevesebb futotta erejükből. Pechje is volt a Hun­gáriának, d­e azért a csatársor Bővöké­­gessége sincs rend­ben Annyi támadásból, annyi hely­zetből, mint amennyi a II. félidő 40. percéig adódott a Phöbus-kapu előtt, valamirevaló csatársornak könnyen kellett volna megrúgni azt a három-négy gólt, ami ennek a meccsnek a megnyeréséhez elég lett volna. A kék-fehér csatársor azonban nemcsak rosszul játszott, hanem lőni is elfelejtett, így pedig nem lehet meccset nyerni! Kalmárnak szinte semmi sem sikerült. Szegő mindent rontott. Cseh pró­bálkozott egyéni akciókkal, ezek azonban nem mentek. Dudás itt­­ott mutatott valamit, de a döntő pillanatban ő is következetesen el­vesztette a fejét. Titkos reményt­­keltően kezdett, később ő is elve­szett az általános tehetetlenség­ben. Általában véve a Hungária roppant sok támadása ellenére sem volt igazán veszélyes. A 16-oson belül elfogy a csatárok tudomá­nya, a támadások nem meggyő­zőek, a belsőkből hiányzik az a bizonyos Nádas-lendület. Amit most annyit kárhoztatnak a nagy­képűek, de amely nélkül­­ nyerni nem lehet. A fedezetsor csak a meccs ele­jén ingadozott. Azután jól műkö­dött. Ezúttal Sebes—Semsei—Egri a rangsor. Semsei nagyon megbíz­ható volt hosszú ideig, de a végén visszaesett. A védelemben Mándi igen jó já­tékot produkált. Nemcsak „esze” volt a hátsó hármasnak, hanem felszabadító rúgásai is voltak. Kocsis teljesen formán kívül van. Szabó egyáltalán nem volt nagy legény. A második és harmadik gólban erősen ludas. ! Royal bútor mindig a legolcsóbb Mert olcsón voltük, olcsón ad­uk! Slágerünk: legdivatosabb német fazon­­áló 255, teleháló 220, ebédlőberende­­zés 300, kombinált berendezés 2­0, kony­­h­aberendezés 70 . Műbútorkivitelű hálószobák, ebédlők, kombinált beren­dezések 420-tól. Használt osztályunkon hálószobaberendezések, ebédlők 80 pengőtől. Részletfizetési kedvez­­mény- Csomsorolás ingyen ROYAL BÚTORCSARNOK, Baross u. 34 3 /__ ___ ___1­­0 MISFI­X MOTOR­ Vasárnap Profibajnokság: I. liga: Ferencváros—­Hungária, Üllői-út, fél 3 III. ker. FC—Bocskai, üllői-út, fél 1. Újpest—Budai 11, Megyeri-út, fél 3. VERSENYDUMI EZÜST 1 EVŐESZKÖZÖK** 1j DÍSZTÁRGYAK 1 legelőnyösebben POLlan KÁLMÁN­­ EZÜSTÁRUGYÁRÁBAN Budapest, VII. Kazinczy­ u. 9 ||pff Amatőrbajnokság, I. osztály. Biró-csoport: UTE—N­AC, Megyeri-út, fél 1. TLK—BSE, Tatai-út, fél 3. BSzKRT—VI. ker. FC, Sport-u. fél 3. Testvériség—Turul TE, Amerikai­­út, fél 3. III. ker. TVE—BEAC, Nagyszom­bat-utca, fél 3. Postás—URAK, Lóverseny-tér, fél 3. Pártos-csoport: Elektromos—FTC, Latorca-utca, fél 3. • • .­­ Kelenföld—Cs. MOVE, Kelen­föld, fél 3. 33 FC—Törek­vés, Budafoki-út, fél 3. BMTE—FVSK, Budafok, fél 3. MA­V­A­G—BM­TK, Kőbányai-út, fál 3. ■­­ . MTK—VSC, ITungária-út, fél 11. Újpest-River Prata mérkőzést szereitn A nyértet december végén a poltipiok — Saját tudósítónktól—­­ Porto, október. A magyar válogatott­ csapat téli nagysikerű túrája mily nyomok, hagyott hátra a portugál futball társadalmában. A lissajjoni, de kü­lönösen a portói mérkőzést, úgy él a sportemberek emlékezetében, hogy a magyar csapat teljesítmé­nye egyenlő rangú volt az urugu­.­ világbajnok csapatévá­. Ez év vé­gén az argentínai ligabajnok, a River Plata látogat ,élv hozzánk európai túrája során. Az a gondo­lat merült fel ezzel kapcsolatilag­, hogy jó volna valamelyik első Ki­y­e­­szien magyar­­csapatot is vendégül­s látni ebben az időben, úgy, hogy a magyar és az argentínai csapat egymás ellen i­s játszhatna­ egy mérkőzést. Itt úgy tudjuk, hogy Újpest csapata decemberben Spa­nyolországban túrázik. Ha ez­­igaz, akkor nagyon könnyen meg lehet­ne oldani, hogy Újpest ellátogatna hozzánk is három mérkőzésre. P. I. Reklám vívóípír* Kardpenge, la Hungária .. P 2.03 Vívókard, komplett...............P 4.20 Kard-fejvéd, valódi bőrözés és 11 go Vívónadrág, fakete Kio­.ból r 5.50 Kard kesztyű,szarvasbőr tenyi.14.30 Kérje árjegyzékünket HAAS SPORTHÁZ ANDRÁSSY-01 15