Nemzeti Sport, 1933. november (25. évfolyam, 217-237. szám)

1933-11-02 / 217. szám

4 ! 3 SSnOBffiSHR ti. Liga Jobb foaM&orával győzött az SztfUFC a bal&z&rencsé­­ngL küzdő Millenáris ellen SzNF­C—Millenáris 3s2 iM$) Szentlörinc. Állami telepi pálya. Bíró: Simoni/­ SzNFC: Déri — Lengyel, Reis­­z­er — Gegus, Senger, Búza II. — I­zebehélyi, Paksi, Páli, Schuster, . Jézes. - - -" Millenáris:' Marosi — Szente, Péterffi' —Hossó,­ Búza I. Kis., — Vesper,­ Solt, Hajszán, Vedres, Czétényi. A tegnapi ünnep egyetlen II. li­gabajnoki mérkőzésére Szentlőrin­­­­cen került sor,­­csekélyszámú néző előtt. Millenáris kezd szí­nt a tám­a­góój­a­ többet támad a hazai csapat és ebben a centerhalf Senger tűnik fel. Hossó rúgja az első szabadrúgást, melyet Déri szépen véd. Szép támadás után Hajszán fölé lő. Nagyon sok a beszéd a pályán. Szögletrúgást ér el a Millenáris, de a helyzetet Sen­ger tisztázza. Majd Búza I. nagy nyugalommal szereli az egyik SzNFC-támadást. Sehuszter a ti­zenhatosról alig lő mellé. A Mille­náris ritka támadásait az ellenfél könnyen szereli. Paksi vezet jó tá­madást, de ahelyett, hogy a jobb helyzetben lévő Palinak adná a labdát, fölé lő. Senger­ 20 méteres nagy rúgása megy kapu fölé. A 34. percben Szebehelyi kap jó labdát, lefut, centerez, nagy tumul­tus a Millenáris kapuja előtt, Hossó hibáz és a szemf­üles Mézes szép gólt lő.1:0. Továbbra is az SzNFC támad és Paksi nagy helyzetből fölé lő. Páli önzösködése miatt nincs további eredmény. Rövid szünet után fordulnak a csapatok. A helyzet nem változik, komoly támadást csak az SzNFC vezet. Az 5. percben Mézes jól fe­jezi be a lefutását, Páli kapja a labdát, de annyira helyezi, hogy 4 méterről a kapufának rúgja a lab­dát. A 6. percben Senger ad labdát Pálinak, ő továbbítja Paksinak, akinek gyenge ballábas rúgását a rosszul vetődő Marosi beengedi. 2:0. Most erősen ostromol az SzNFC, de nem sikerül a góllövés. .A 11. percben a könnyelműen játszó SzNFC-bekkek elnéznek egy támadást és a kitörő Solt a kólóba helyezi a labdát. 2:1. Reisner rossz hazaadását Solt elfogja és majdnem egyenlít. Most egy pár támadást vezet a megzava­rodott SzNFC ellen a Millenáris. Isa kis szerencséjük van, egyenlít­hettek volna. Czétényi fut egyedül a kapu felé, mikor a bíró tévesen lesállás miatt megállítja. A 26. percben Paksi nagyon jól ad labdát Szebehelyinek­, aki félpályáról in­dulva egyenesen beviszi a labdát a kapuba. 3:1. Hajszán lesállása akasztja meg r. Millenárist. A jól játszó Mézest csak szögletre tudják szerelni. A 40. percben Hajszán szépen szök­teti Soltot, aki a kifutó Déri feje fölött a hálóba emeli a labdát. 3:2. Nagy küzdelem folyik a kiegyen­lítésért és Hajszán az utolsó perc­ben nagy helyzetben hibáz. Nehezen tudta kivívni a győzel­met az SzNFC és csak a jól játszó halfsorának köszönheti a két pon­tot. Egyénileg kitűnt Reisz­er, Ge­­gus és Mézes az SzNFC-ből, Szán­tó, Kiss és hellyel-közzel Czétényi­ a Millenárisból. Simonyi jó bíró volt. Nyilatkozatok: Koffler, az SzNFC intézője: Nem vagyok megelégedve, jobban kell játszanunk. Papp János, a Millenáris igazga­tója: A mutatott játékkal meg va­gyok elégedve, csak nagy pechünk volt. Győzelmével ■ az SzNFC feljött a har­madik helyre. 1 Soroksár 7 7-------23: 7 14 (—) 2. Etil FC 7 fi — 1 20: 9 12 (.2) 6 SzNFC 7 4 12 19:10 fi (,'1) 4. V. Remény 7 4 12 ffi: 15 9 (5) 5. Cac FC 7 4 — 1 12:11 8 (fi) fi. Szü­rketaxi 7 3 1 21:17 7 (7) 7. Vasas fi 2 — 3 17:10 fi (fi) 8. Budaté­tény 7 3 — 4 15:11 fi (8) 9. Millenáris fi 2 2 2 14:11 fi (fi) vi. Budafok 7 2 2 3 9:11 fi (8) 11. Csepel , 7 1 3 3 7:13 5 (9) 12. Profluisták 7 2—5 8:20 4 (10) 13. Bak TK 7 115 12:20 11 (11) 14. Nagytétény 7 — 1 11 7:20 1 (13) Nem volt reális a verseny a dugó­királyságért, nekem szerencsém volt, Gyurkának pechje mondja Takács, a vezető — Saját tudósítónktól — — Magam sem gondoltam, hogy ilyen gyorsan behozom a többi csatá­rokat! — így felel a kis Taki az öl­tözőbe sereglett gratulálóknak. Kilen­cedik góljának gratuláltak, amellyel pillanatnyilag dugókirály lett. Eszébe juttatjuk az első — Szeged elleni — bajnoki játéka előtti nyilat­kozatát, amelyben fogadkozott, hogy behozza az adott előnyt. — Igaz tényleg — felel mosolyog­va. — Azért a mérkőzés alatt az 5:1-nél eszembe sem jutott volna, hogy mi a helyzet, hogy hárman Gyurkával és Toldival egálban állunk ,­8 góllal. Csak a közép biztatott, hogy gyerünk a kilencedikkel. Mellém állt a szerencse, Gyurka ,mellé a pech. A legnagyobb pechje azért Toldinak volt. Neki ma bekkelni kel­lett és így nem volt a verseny sem reális. Az is igaz ugyan, hogy én egy bajnoki meccsel kevesebbet ját­szottam! Pozsonyban tegnap csak egy barátságos mérkőzést játszottak: Bratislava—PTE 4:1 (4:0). Bíró: Novak. A Bratislava jól kezd s a 15., 20., 23. és 24. perc­ben rúgja góljait Uher, Sorai, újra Uher és Luknál­ révén. Szü­net után már egyerangú ellenfél a PTE. Előbb egy kapufát lő, majd kapushibából Rudolf meg­szerzi a becsületgólt. Korner­­arány 4:2 a PTE javára. Et a Főv. Thör induló. A derék angyalföldi egyesületben élénk élet folyik. Már indulójuk is van. Bodrogi Zsiga írta. A címe: „Futball az életünk”. Itt közöljük az első strófát a refrénnel. Futball az életünk. Hogyan is élhetünk Anélkül, hisz az a világunk! Melót úgyis alig találunk. Festőbeli labdarúgók előre! Nem féltjük a kapunk, Verjünk, hogy ne kapjunk, Egykettőre, vagy kétkettőre. (Refr.) Föfi-fiúk, föfi-fiúk Hajrá, hajrá! Ne sajnáld a lábad labdád, Rúgj rá! rúgj rá! Nem félünk a góltól, Minden hívünk szurkol. Föfi-tagok rajta! Hajrá! Hajrá! Barátságos mérkőzések Soroksár—Duna­vidéki Válogatott 8:0 (5:0). Soroksár. Barátságos. Bíró: Zug. Soroksár: Pécsi — Vadász, Sehm­idt —­­ Elblinger, Szolár, Túri — Se­híveiéi­, Holczer, Zimonyi, Má­­téffi, Stumpf. Dunavidék: Sch­eiber — Vicsor, Borsos — Hullm­anni, Koroncz, Wag­ner— Beer, Nádasdi, Ender, Sándor Weidinger. Vadász 25 méteres bomba szabad­rúgása az első esemény. A 1I. perc­be­l Stumpf közelről élesen lő a hálóba (1:0). A 27. percben esik a második gól. Zimonyi passzát Má­téffy a bal sarokba szúrja­ (2:1). A 31. percben Mátéffy lövését Seberber kiüti Schweier elé, aki nyugodtan a hálóba szúrja (3:0). A negyedik gól szerzője Holczer, a 40. percben. A 43. percben Seb­­weier lörésszerű l­e­adása a jobb felső sarokban köt ki (5:0).­­ A második félidőben Má­téffy helyén Horváth, Schweier he­lyén Kelemen játszik. Seb moit bal­összekötő lesz. Holczer a 3. percben egyéni játék után gólt lő (6:11). A 13. p.-ben Kelemen beadását Schmidt értékesíti (7:0). Az utolsó gólt a 1.­ percben Schmidt bombázza a baba­rokba (8:0). Nagyon gyenge ellenfe­let kapott a soroksári gárda a D­u­na vidéki Válogatottban. Mindeneset­re azonban edzésnek nagyon jó volt a mérkőzés. Kár, hogy Szuler hiány­zott a csapatból. A Dunavidékben a rossz játék ellenére is há­rom játé­kos elfogadhatót nyújtott: Vicsár. Közt nők és Ender. SAC ifi.—SAC 4:2 (1:2). Sor­oksár. Biró: Ivrén. Ető FC—VGSE 4:1 (2:0). Erzsébet utca. Bíró: Jod­licska. A sárga­fehér profigárda így állt fel: Novák — Kovács, Csóka — Seres, Berecky II., Hajnal — Kovács M, T Urbancsik, Simon, Berecz, Berecky I. Az első gól Berecky I. érdeme, majd rövid tologatás után Urbancsik lő dugót. Szünet u­tán az amatőrök lelkesen küzdenek s ekkor Schrenker a háló­ba talál. Az utolsó percekben Serb­ur­csik két szép lövése jelenti a vég­eredményt. Jól játszott Kovács X., Urbancsik, Berecz és Berecky I. Az amatőrök minden tagja derekasan küzdött. Szü­rketaxi—Est 11:2 (4:1). Szőnyi­­út. Bíró: Takács. A taxisok összeál­lítása így festett: Bach — Széche­nyi, Pogány — Bodor, Illyés, Kupi — Rémay 111., Fézter IV., Dán, Odri, Juhász. A taxisok Dán és Ré­­va­y III. révén, hamarosan két gólt érnek el. Utána Vámos Ö­csével szé­pít az Est." A profik fölénye tovább tart, amely "Juhász, majd Fézter IV. góljában jut kifejezésre. Fordulás után a Szürke taxi fölénye még nyo­masztóbb lesz. Dán bombáz egy lab­dát a hálóba, de aztán Vámos kitör és ismét szépít, 5:2. Dán Fézier IV.-nek ad, aki eredményes. Dán kapufát rúg, Juhász centerez, Fézier fordulásból küldi a bőrt a hálóba. Később Rémay III., majd Szebenyi eredményes, 3:2. Az Est­ újra Hős­hez jut, de Vámos most kihagyja.­­ Két perccel később Fézler IV. fejese ér hálót, majd Odri is érzi a taxisok tizenegyedik dugóját. B. Vasutas—TVK 5:2 (2:1). Szőnyi­­út, Bíró: Sriedel és Szabó. A TVK a következő összeállításban szenvedte el a vereségét: Németh — Traut­mann, Neumann (Ugróczky) — Gaj­­dos (Vászonéi), Érti (Dolmány), G­aj­dó (Makovnik) — Tóth, Kovács, Mar­kó, Jáger, Stohl. A BVSC nagy iramban kezd és Schreiber I., majd Schreiber II. góljával már 2:0-ra vezet. Ezután feljön a TVK Is- Ko­vács eredményes. A harmadik BVSC dugót Schreiber II. lövi. Szünete után több embert cserél a TVK, de ez sem segít a csapaton, mert a vasuta­sok vannak fölényben. A BVSC mindkét gólját Jerabek rúgta ebben a félidőben, míg a TLK gólszerzője Tóth. Kitűnt: Jerabek, Schreuber II. és Mondovics, ill. Ugróczky, Jáger és Makovnik. Kölykök bajnoksága ZSE—URAK 2:0 (1:0). üv-utca. Bíró: Klimstein. A zuglói gyerekek az első félidőben kitűnően játszottak. Fordulás után már az URAK is sok­szor szóhoz jutott. A meccs két gól­ját K­áyz szerezte. MFTR—ZAC 3:1 (1:1). Üv-Utca. Bíró: Dávid. A ZAC volt a mérkő­zés folyamán a többet támadó, de a MFTR csatársora biztosabban moz­gott a kapu előtt. t góllövő: Szuno­már (2) és Králl, illetve Kelemen. MÁV Előre—VI. ker. SC 1:0 (0:0). Tatai­ út. Bíró: Papp. A MÁV Előre irányította a játékot, de a lelkes VI. ker. SC majdnem döntetlenné tette a mérkőzést. Góllövő: Tóth. MAFC—III. ker. TVE 1:0 (1:0). Nagyszombat-utca. Bíró: Müller. — A végig jobb MAFC megérdemelte a győzelmet. Góllövő: Szappanos. Vérhalom FC—ÚTE 2:0 (0:9). Nagy­szombat-utca. Bíró: Hölczi. A jobb Vérhalom megérdemelten nyerte a mérkőzést. Góllövő: Csati és Rozsák­. A mezőny legjobb embere Roller (Vérhalom) volt. Csütörtök, 1933 november 2. A 32. örök derbi (A prof­izmus óta huszonegyedszer csap össze ,a két régi rivális.) A legjobb zöld-fehérek és kék-fehérek egymás elleni összesített mérkőzései: Jegyzet: A szétválasztás után FTC és MTK helyett Ferencváros, illetve Hungária értendő. A legutolsó eredmény a meglepetések derbije. Hungária—­­ Ferencváros 2:1 (1933. IV. 23.) Üllői­ út, 18.000 néző. I. Amatőr korszakban MTK FTC MTK FTC lett Márk. győr győr dönt. gól gól Békebajnokságok 37 15 13 9 04 55 Háborús bajnokságok 7 5 — 2 20 5 Békevándordíj 9 5 3 1 16 13 Háborús vándordíj 3 2 — 17 3 Külföldi találkozások 2 2 — 0 — Országos bajnokság döntője 2 1 — 14 1 Összesen: 60 30 IC 14 117 77 II. Profizmus óta Bajnoki mérkőzés 14 3 6 5 22 35 Serlegmérkőzés 4.1 1 2 5 6 Középeurópai Kupa selejtező 1 1 — — 3 1 Magyar Kupa 2 1 — 15 4 Összesen: 20 5 7 8 33 45 A Gyulai AC és a­ Püspökladányi MÁV tegnap továbbjutott a Corinthian-díjban A Váci SE—BEAC találkozó döntetlen — Saját tudósítónktól — Tegnap három mérkőzést játszottak a Corinthian-díjért. A három meccs közül egy (a VSE—BEAC) döntet­lenül végződött, a másik kettő pedig a Gyulai AC-nak és a Püspökladányi MÁV-nak hozott sikert. A díjban most az alábbi a helyzet: Minősítő I.: a) Postás—DVAC (Pécs). b) FTC—Jászberényi Lehel. e) Püspökladányi MÁV. d) Szolnoki MÁV—Kaposvári PAC. e) BEAC—Váci SE. f) Tokodi VSC—Bajai TSE. g) Salgótarjáni SE. h) Gyulai AC. Minősítő II.: A) d—f, B) a—e, C) b—c, D) GyAC—LSE. Elődöntő: I. B—D, II. A—C. VSE—BEAC 1:1 (1:1) Vác, VSE-pálya. Bíró: Schille­r. A meccs előtt zavart okoz, hogy a VSE játékosok igazolványa nincs kéznél. (Elutazott az intéző s elzárta az igazolványokat.) Végül is fényké­pezéssel oldják meg az igazolást. A BEAC hét tartalékkal, a VSE két válogatottja (Virág, Zen­tai) nél­kül kezd. Nivóilau játék alakul ki, mindkét részről több a csapkodás mint a meggondolt akció. A 22. perc­ben Csáki fejesgóljával a VSE jut vezetéshez, a BEAC a félidő végefelé egyenlít Rigler révén. Szünet után a VSE támad valami­­vel többet, több gólhelyzete is akad, de egyet sem tud kihasználni, s hosszabbításra nincs idő, mert későn kezdtek. A VSE legjobb embere Illés volt, a BEAC-é Szigeti és Gábri. Gyulai AC—DKASE 4:1 (2:1) Gyula. Bíró: Boross. Mindszentek ünnepe miatt csak 250 néző volt kíváncsi a mérkőzésre. A GyAC Lindbergert nélkülözte, a vendég DKASE pedig három válo­gatott jelöltjét pihentette. A GyAC mindjárt támadólag lép fel. Az 5. percben Fodor Read és Kranczler ■góllá értékesíti a labdát. Öt perccel később váratlanul egyenlít a DKASE: három GyAC-védő össze­fut, Fésűs mellettük meglóg és lö­vése védhetetlen. A DKASE fölény­be jut. A GyAC védelme meginog, de sikerül megúszni a veszélyes pe­riódust, sőt a 25. percben Schrömer szabadrúgását Schmidt a hálóba fe­jeli 2:1. Nyílt a játék, eredmény nem adódik. Szünet után a DKASE visszaesik és a GyAC annak ellenére, hogy lanyhán játszik, könnyen bebiztosítja a győzelmet. A 12. percben Fodor labdáját a kapus fogná, de Gog meg­zavarja és a hálóba pöcköli előtte a bőrt. A GyAC állandóan támad. Há­rom komért ér el, az utolsó nyomán kavarodás támad a DKASE kapu előtt, a lövések sorra emberbe talál­nak, de végül Kranczler labdája mégis a gólba jut. Unalmas mezőny­játékkal fejeződik be a mérkőzés. A hazaiaknál Lehoczky, Csóka, Schmidt és Schrömer játéka érde­mel dicséretet. A DKASE legjobbja Bér I., Bér II. és Gerő volt. II. MÁV—Kőbányai AC 6:2 (2:1) Püspökladány, Bíró: Nagy dr. Élénk iramban indul a játék. A KAC támad sokat, a 15. percben Pred­la éles lövése a hálóba is csú­szik. Erre csak tíz perc múlva tud válaszolni a MÁV Riskó révén. Öt perc múlva pedig Cs. Kovács beadá­sát László kapásból vágja a lécek közé. A KAC erőteljesen ostromol, de nem sikerül neki az egyenlítés. Szünet után is még jó darabig ma­rad a helyzet, lassan azonban kezd feljönni a hazai csapat. Riskó, majd László dugója töri le a kőbányaiakat s nem jön váratlanul Riskó újabb két gólja. A KAC a 38. percben Knoch révén szépít. A győztes csapatban Riskó, László, Cs. Kovács és Harcsa, a vesztesben Török, Nyújtó, Pred­la és Mészáros játszott jól. fiz óbudaiak jó tréninget vettek III. ker. FC-GW 5:1 (1:0). Nagyszombat­ utca. Bíró: Hölczi. III. ker. FC: Dénes — Győri, Bíró —­ Beretvás, Lutz, Réti (Steiner) —■ Fenyvesi, Blaskó, Egri, Kármán, Dömötör (Schwarcz).­­a GW: Hor­váth — Kangyel­ka, Láng — Fekete­hegy­, Nagy, Moscheim — Keiser, Belánszki, Grúzer (Ágnes), Szent­­mártoni, Bábrányi I. Hullámzó játékkal indul a mérkő­zés. Az 5. percben Fenyvesi beadá­sát Blaskó elcsípi és a kifutó ka­pus mellett gólt lő. (1:0). A 20. percben Réti erős labdája Feketehe­gyi arcát éri, akinek megered a­z orra vére és rövid időre kiáll. Kol­dulás után rögtön Fenyvesi helyezett gólja az esemény (2:0). A 14. percben Feketehegyi kiadásával Keiser meg­fut és nagyszerű, magas beadását Ágnes közelről befejeli (2:1). Ezután a profik rákapcsolnak és Blaskó (2) majd Schwarcz növeli a gólarányt (5:1). A 38. percben a 16-oson belül Kangyerka kézzel löki Blaskót, de a megítélt büntetőt nem hajtották vég­re, mert a pálya szélén álldogáló intéző levezényli csapatát. Jól ját­szott a győztes csapatban Fenyvesi, Kármán, Bíró és Dénes, míg a vesz­tesből Nagy, Moscheim és Babra­­nyi I. tűnt ki.