Nemzeti Sport, 1934. július (26. évfolyam, 127-149. szám)

1934-07-01 / 127. szám

Vasárnap, 1934 július 1. Középeurópa Kupa II. forduló, első meccs A Kladno csak pillanatokra volt veszéyes, egi­ként igen közepes csapat benyomását keltette Ferencváros-Kladno 6:0 0:0) Gólok: Sárost, Toldi, Sárost (11-esből), Sárost (11-esből), Polgár, Kemény üllői-út, 15.000 néző, is.3*a: Cirano Előjáték a vennéssk krím­i! sípjele. Mailinger elnök figyelmez­tető szavai kísérik a kivonuló gárdát. Fél hatkor jelennek meg a Kladno játékosai a bejáratnál, felöltözve. A kupadöntő befejező jeleneteinek iz­galmai hidegen hagyják a kladnói fiúkat. Nyomban öltözőjükbe vonul­nak és nekilátnak az öltözésnek. Az elnökük hatalmas díjbirkózó alakú ember, Klubik a következőket mond­ja: — Igyekezni fogunk jól és szépen játszani. Azt azonban tudjuk, hogy nagyon nehéz küzdelem lesz. Ha csak egy-két góllal kapunk ki, nagyon tisztes eredmény lesz. A mai Ferenc­város ellen, amely jelenleg Európa egyik legjobb csapata­ Komar, a budapesti csehszlovák követség tisztviselője, egykori fut­ballbíró, kíséri őket. Bejön Salus, a Kladno titkára, két labdát hoz, mutatja a fiúknak, hogy ezek közül kell választani. A magyar öltözőben A magyar játékosok még nem ké­szültek el az öltözködéssel, amikor megtudják, hogy nincs hosszabbítás az előmeccsen, a döntetlenre végződő Magyar Kupában. Erre gyorsan hozzálátnak a neldvetkőzésnek. Kle­­ment Sándor hangosan kihirdeti a kupabizottság leiratát, amely fair játékra inti a játékosokat. Majd ide is behozzák a két labdát, aztán újra átviszik a bíróhoz és a csehszlová­kokhoz is. Móré és Lázár végre meg­állapodik a labdában. Sárosi és Toldi még egymás mellett fekszik a masz­­szőrpadon, amikor szól Caironi bíró A déli zápor tökéletesen leverte a port, de az esőnek kezdéskor már nyoma is alig látszik az Üllői­ út po­rondján. A kupameccsen kissé fel­túrták a pályát, de az idő is, a pálya is tökéletesen konveniál a futballnak. Hat óra előtt 5 perccel jelenik meg fehér ingben, sötétkék nadrágban és piros harisnyaszárba öltözött kladnói csapat. A csehszlovák nemzeti szí­nek ... A közönség ekkorra már szépen megtöltötte az állóhelyet, csak a B. tribün emeletén vannak kevesen. A B. tribün előtt a Közép zöld-fehér zászlaja mellett ott van az Újpesti Közép nemzetiszínű szallagokkal dí­szített lila-fehér zászlaja is. A kladnói csapat feláll a pálya hossztengelyében és háromszoros Nazdarral üdvözli mindkét tribün közönségét. A közönség ezért sokat megbocsát Kladno „előéletéből”. Most jön és természetesen a vendé­geinnél jóval nagyobb tapsot kap, a Ferencváros élén, Lázár. Jön a ko­pasz Caironi bíró is, határbíráival. A helyválasztásnál Kraussal szemben Lakinak kedvez a szerencse és a Kiadno kezd. A csapatok: Ferencváros: Háda — Bán, Korá­nyi — Laki, Móré, Lázár — K­átkay, Polgár, Sárosi, Toldi, Kemény. Kiadno: Tichy — Nejedly, Haber — Bouska, Krausz, Cserny , Klocs, Bubenicsek, Prohaska, Junek, Hro­­madka, szabadrúgást irányít a 11-es pont táján felsorakozó falanx feje fö­lött a kapu felé. Ahogy a labda száll, Sárosi ki akar ugrani a kapu elé eső labdára, de Nejedly kézzel löki el, úgy­hogy a bekk lábán keresztül esve elterül. A bíró rögtön fütyül és a 11-es pontra mu­tat. A Kladno bágyadtan tiltakozik, de Sárosi már lő is, laposan a jobbsarokba. 3:0. A 32. percben Toldi összecsap Bouskával, a Kladno-halfot kitá­­mogatják a pályáról, de egy perc múlva oldalát tapogatva visszatér. Közben Bubenicsek rátámad Tol­dira, amiért a B-közép hevesen tüntet ellene. A Kiadno most már alig jut át a félvonalon, akkor is csak lesből. A 37. percben Kemény beadása teremt meleg helyzetet, Sárosi Polgár elé tálal, az összekötő bom­báját a kapus lécre tolja. A be­futó Kraus majdnem saját kapu­jába sodorja a labdát, menteni akarván Sárosi elől. Korner... A Kiadno csatársora mintha minden tudományát elfelejtette volna. A 42. percben Rátkai jó beadásával Sárosi Toldit ugrasz­tja ki, az összekötő lövését a bekk az utolsó pillanatban menti Kornerre. Rát­kai pompásan íveli a szögletrugást a kapu elé és most érdekes jelenet történik. Toldi ugrik, löki a kapust, aki dühösen a saját kapujá­ba öklözi a labdát. A bíró fütyül és szabadrúgást ad a Ferencváros ellen. A következő Toldi-szabadrúgás a sorfalban akad el, aztán a Rátkai beadását nyomja Toldi közvetlen közelről kapu mellé. Pompásan kombinál a Ferenc­város csatársora, de Polgár ezút­tal nem tud bekapcsolódni az ak­ciókba. Az utolsó percben a Kiadno balszélsője veszélyes táma­dást vezet, de a beadást Bán nyu­godtan állítja meg a hatoson és biztosan tisztáz. Kiadno szomorú és mérges A Kiadno öltözőjében szomorú a hangulat. A játékosok sérülésekre panaszkodnak, Nejedly feltűnően sántikál, kiújult a régi sérülése a harc hevében. Klubik elnök lemon­dóan int, azt mondja: — Bouska kész. — Az összeállítás marad — vála­szolja érdeklődésünkre. Az öltözőben néhányan szidják a bírót. Ez csak az utójelenete annak a szcén­ánnak, ami a pályáról való be­vonuláskor a bíróöltöző ajtaja előtt lejátszódott, amikor ugyanis néhány kladnói játékos hangos szóval tünte­tett a bíró ellen. A bíró az egészről nem vett tudomást, mert már bent volt az öltözőben. A ferencvárosi játékosok mind pa­naszkodnak Kiadno játékmodorára, de különösebb hangulat nincsen. Lá­zár fejsérülése okoz némi izgalmat, aki az összefejelésből szerezte a pengő nagyságú seb éktelenkedik a bal halántéka fölött. Singer dr. ápolja és be akarja kötni az egész fejet. Lázár nem engedi. — Majd elcsúfíztatom magam, hogyne! A folyosóról nagy zaj hallatszik be az öltözőbe, kitűnik, hogy az egyik csehszlovák vezető mindkét karjával hadonászva a legválogatottabb szit­kokat szórja a bíróra. A bíró nem zavartatja magát, fütyül a kezdés­hez. balon. Úgy látszik a bíró is fá­radt, mert Hromadka két lesállá­sát engedi el egymásután, hogy harmadszorra akkor fújjon, ami­kor a legkevésbé indult a szélső lesből. A 26. percben Rát­kait hozza lövőhelyzetbe a belsők kombiná­ciója, a szélső kivár és lövéséből csak szöglet lesz, de a berúgása jobb Rátkainak, pontosan száll Polgár fe­jére és onnan a jobb alsó sarokba. 5:0. Tovább is a Fradi rohamoz. A Polgárt mintha a gól lendületbe hozta volna, áttör a két bekk kö­zött, az elébe futó kapust mellbe­lövi, aztán bebukdácsol a kapu elé és a bíró miatta lesz fütyül, ami­kor a nyomába érkező Toldi meg­vágja a labdát az üres kapu­s mellé. Sehol sincs a Kiadno! Polgár bombája megint magas. Moóré is kedvet kap a lövésből, de a gyenge szériából mutat be egyet. A Kiadno már mintha fel­adta volna a küzdelmet, de a 31. percben a fölényeskedő Fradi-vé­­delem jóvoltából még mindig tud meleg percet szerezni, de rögtön újra feljön a Ferencváros, Rátkai remekül tálal a hatosra, de sem Polgár, sem Sárosi lábában nincs erő. A Sárosi lábáról kapura ván­­szorgó labdát Tichy mégis komer­­re üti. A közönség dühöng, mert a kladnói védelem az orszájára állí­tás taktikáját űzi és a ferencvá­rosi csatárok nem válnak meg ennek megfelelően elég korán a labdától. Polgár ereszt meg egy ballá­bast, vagy 15 méterről, Tichy kezéről a háló tetejé­be ugrik az erős lövés. Toldi is kapu fölé kanyarint. Az­tán a 36. percben­­ráfizet a Kladno védelme a leotaktikára. Lázár adja előre a labdát Toldinak, aki hirtelen balra dobja ki Keményt és a kladnói bekkek későn ugra­nak előre, a bíró reklamálásokra sem fütyül és Kemény nyugodtan sétál be a hatosra és a tehetetlen kapus mellett könnyedén he­lyez a jobb sarokba. 6:0. A Ferencváros most már na­gyon iskolázik, közben Laky sze­reléséért 11-est reklamál a kiad­no, de siker nélkül. Rátkai is gólt szeretne lőni, de hiába cselez jól, a lövés nem sikerül. Kemény jó labdájából végre gólt lő Rátkai, de csak fütty után, mert lesben állt. Erősen sötétedik, de az ég alján a nap megvilágít­ja a fe­lhőket és furcsa kontrasz­­tes a világítás. A Kiadno füttyöt kap, mert elrúgja az ellene ítélt szabadrúgás után a labdát. Ebből kornert szerez a Ferencváros, amelyet még egy követ. Az utolsó percben feljön a Kiadno, Klocs elhúz Korányi mellett, nagy lövést küld a bal alsó sarokba, de Háda megmutatja, hogy izmai nem ernyedtek el a A pályán fiz első föidő izgalmasan kezdődik, de aztán szépen, csendesen hu­llanak a gólok Prohászka indítja el a labdát és a belső hármas vehemens táma­dást vezet. Korányi hazaadással tud csak tisztázni. A Ferencváros balszárnya viszonozza a támadást, de a labda kimegy a kornervona­­lon. Gikszerek vannak mind a két oldalon. A 3. percben Klocs átemeli meglepetésszerűen a labdát Korányin, most már tiszta, lefut, éles beadását Háda tenyerével maga elé csapja. Ki kell rohannia az előre­pattanó labdára, amit éppen csakhogy el tud csípni a rá­rontó Prohászka elől. A 4. percben Kraus kézzel üti le a labdát tíz méterrel a 16-os vonal előtt. Toldi a balsarok felé irányítja félmagasan a szabadrú­gást, amit Tichy vetődve csak kiütni tud. Rátkai nyomban rajta van és lá­gyan beíveli a labdát. Közben a kapu előtt Keményt leterítették, a földön fekszik. A bíró azonban, nagyon helyesen, nem állítja meg a játékot. Rátkai beadását Sárosi kapja, jól, fejre. A jobb felső sa­rokra irányítja a fejest, a labda azonban a kapulécről lepattan. Sárosi most visszafejeli Toldinak, aki élesen lövi a labdát a kapura. A tömörülő védelemről lepattan a bőr, de Sárosi résen van és most már közelről, két védő lába közt kapuba lövi a labdát. 1:0.­­ ■ A Ferencváros most már gé­piesen, hidegvérrel támad, a Riad­no pedig egyre kevésbé veszélyes. A jószemű bíró Keményt lesállá­son állítja meg, a megújuló Fradi­­támadások során a 9. perc már a második gólt hozza: Sárosit el­faultolták, a szabadrúgást a fél­pályáról Korányi Toldinak adja, ez kicselezi a ráfutó Kraust és 25 méteres váratlan bombája után hiába vetődik Tichy, a labda középmagasságban menthetetlenül vágódik a balléc mellett hálóba. 2:0. A Ferencváros tovább támad és pompás baloldali akciója végén Toldi fordulásból küldött lövését Tichy alig tudja szögletre védeni. A 15. percben Polgár lövéséből születik meg a második korner. A Ferencváros sorozatos táma­­dásait gyéren szakítja meg egy­­egy kladnói lerohanás. Feltűnő sok ferencvárosi akció akad el­lesállá­son. Caironi elsőrangúan vezeti a meccset. Kezd fölényeskedni a Fe­rencváros. Hromadkát az utolsó pillanatban tudja szerelni Laky. Kissé lanyhul az iram. A rúgá­sok pontatlanabbakká válnak, tá­mad a Ferencváros, de a kié Rát­kai kissé elfogódott. A 26. perc­ben Lázár pompás szerelés után szökteti Keményt, aki 16 méterről Kohut-bombát ereszt a túlsó sa­rokra és Tichy pompás vetődéssel is csak szögletre tud védeni.­­ Folyton a Ferencváros támad, Toldi tankhoz illő lendülettel tör három emberen keresztül, de a hatoson végül is elakad. A 29. percben Korányi a félpályáról ShoaT a második félidőben az első gól esik ii-esből, a Kiadno ritka vendég a félpályán túl Kraus, a Kiadno kapitánya el­késve érkezik a második félidőre, de csak másodperceket késik.­­ Amikor Kemény az első támadást vezeti, már teljes az ellenfél. Ke­ményt nehezen akasztják meg a kapu torkában. Azután Toldi lő toronymagasat, majd amikor már a közönség „csehszlovák Florids­­dorfnak” akarja kinevezni a ven­dégeket, ők is kivágnak egy éles rohamot. Laky szereli őket a 16-oson, el is gáncsolják. A kis balösszekötő, Junek a következő percben hadakozik a ferencvárosi jobbalffal. Rátkai beadását Haber estében kifejeli. A befutó Polgár húsz méterről irtózatos erejű bombát küld kapura. Tichy kornerre tol­ja, a kapuléc fölé, de Toldi lesád­­­ása miatt fúj a bíró. Szabadrú­gást ad. A 6. percben csodaszép akció indul Lázártól, végigmegy Sárosin, Rátkain, há­rom lövés is pattan kapura, Toldi azonban újra lesen áll. Caironi té­vesen állítja meg lesállás címén Rátkait, a közönség ezt a ritka hi­báját sem nézi el a bírónak és heves füttykoncertet rendez elle­ne. A 7. percben Klocs átmegy Korányin, de nagy lövését Háda fogja. Újból Klocs kerül a kapu előtt helyzetbe, de alaposan fél­recéloz. Újra feljön a Ferencváros és a 12. percben Kemény jó hely­zetből durrant a kapufa mellé.­­ Toldi a 13. percben pompásan ug­ratja ki Sárosit, aki tisztán fut a kapura, a ráfutó kapus előtt már éppen lövésre emeli a lábát, ami­kor oldalról befut menteni Bouska, Sárosi át akarja emelni rajta a labdát, de a half kézzel segít magán. Rátkai még durranó kapufát lő, de közben a bíró már megadta a vitathatatlan 11-est. Ezt Sárosi a szokott bizton­sággal küldi magasan a kapu jobboldalába. 4:0. Lanyhul a játék, egy Kladno­­támadás végén Bubenicsek egé­szen tisztán kapja a labdát és Bán a legjobbkor szúrja előle kornerre a labdát. A lanyhuló iramban a B-közép és a ferencvárosi bal­szárny próbál élénkséget hozni, de a jobbszárnynak nem megy. Háda egy messziről feléje tévedt labdát kap, hogy ő is jusson valami fog­lalkozáshoz. A 20. percben Rátkai pompás beadásába Toldi lyukat rúg, Kemény akar javítani, de arasszal ő is magasabbra céloz a kelleténél. Most Prohaczka ki­megy jobbszélsőnek, Klocs jobb­­összekötő és Bubenicsek a center, így is a Fradi támad, Rátkai a kapufáig szalad, onnan tálal töké­letesen Polgár elé, de a tank ezt a remek labdát is elvéti. Utána Lázár 25 méteres bombáját ve­tődve kell Tichynek fognia. A labda folyton a Kladno kapu­ja elé repül, de sok a ferencvá­rosi csatár játékban a hiba. Na­gyon sok a lesállás, mind a két ol­ ----------n—■——a—cn—.w.TCT^ Új és használt csónakok­­ nagy választék, rendkívül olcsó s­árban, mentőbójal mely raccakadolyona 3 lekerülés­, minden -É csónakra azonnal te szerelhető. Megtekinthető a Weinfaerger II csónakÜzemtrén, III. ker.. |f Római-párt K^agJ-Tnirri---11^ 3 ­ © ÜGYELJEN A VÉDJEGYRE !Epmedd­ F&S az ideális szabadonfutóagy F&S