Nemzeti Sport, 1937. február (29. évfolyam, 22-41. szám)

1937-02-01 / 22. szám

Hétfő, 1937 február 1. Újpest—III. ker. FC edzőmérkőzés ! Óvatos játéka elle­nére is nagy gól­­aránnyal győzött Újpest első komolyabb edzőmeccsén Újpest—HL ker.FC 9s0 (4s0) A csapat legjobb része a fedezetsor, a védelem is jól mozgott, csupán Kállainak ment gyengébben a játék Góllövő: Zsengellér, Szalay, Tóth, Szalay, Szalay, Zsengellér, Szalay, Kocsis, Szalay Megyeri­ út, 400 néző. Játék­vezető: Szabados. A lilák első komoly tavaszi ed­zőmérkőzését jó hangulat vezeti be. Az öltözőben Balog és Szalay „civil­ búcsút” tart. A nótázást, amely tudománynak, új foglalko­zásukban (Szűcs szerint) nagy hasznát fogják látni, már most gyakorolgatják. Hóri és Vincze is itt van. Ők ketten csak nézik társaik készülő­dését. Az óbudai öltözőben akasztófa­humoros a hangulat. Amikor az összeállítás felől érdeklődünk, Lennert Bigint azt mondja: — A legjobb amatőr csapatunk játszik, m­eggyengítve két profi­val: Beretvással és Budavárival. Mikor kifutnak a csapatok, kö­rülnézünk a pályán. A játéktéren nincs semmi hó sem, a középső részen keményre fagyott feketés­­szürke a talaj, köröskörül a széle­ken és a kapuknál vastagon behin­tették a földet fürészporral. A fü­­részpor-réteg korcsolyapályát lep­lez. A két együttes a következő összeállításban kezd: Újpest: Sziklai — Futó, Jós — Seres, Szűcs, Balog — Kocsis, Szalay, Kállai, Zsengellér, Tóth. III. ker. FC: Budavári I. — Beretvás, Fehér — Majsa, Tóth (nem a ferencvárosi!), Bernwal­ is védhetetlenül vágja be a bal felső sarokba. 3:0. Újabb remek Zsengellér-átadást Kállai doppler­rel továbbít, alig kapu mellé. Ez is tapsot kap. Meg is érdemli. Nagy derültséget kelt egy kis­kutya, amelyik a partvonalon előbb egy fiatal lila-fehér szurkoló nadrágját csipegeti, majd a szög- B­ár­mely sporttal tölti is a nyarat, Kócmentesen állja meg a sarat! IRYSCREEM illllllllll!!llll!!!ll!!ll!lllll!lllllllllllllllllll!llllllllllll| az angol gentleman gumimentes I hajrögzítője és hajfényesítője I fetrúgáshoz letett labdát szeretné a fogai közé kaparintani. Avar szereli az ambiciózus „kerületi vé­dőt”. Pár perc múlva a partvonalon, Hóri és az ügyeletes rendőr között folyik élénk, sőt túl élénk eszme­csere. A rendőr szerint Hórinak nincs joga a partvonalon tartóz­kodni, Hóri erre azt feleli, hogy játékos. Mire a rend éber őre megjegyzi: — Ha játékos, akkor menjen be a melegedőbe! Annak ott a helye. Ezt a szituációt Langfelder­ tisztázza, nem minden nehézség nélkül. Közben a kerületiek kissé fel­jönnek, gólt azonban ismét a li­lák érnek el. Zsengellér zsinór­kiadását Tóth Oxforddal teszi maga elé, az ideális beadást Sza­lay befejeli. 4:0 (29. p.), nyára a veszélyes talaj az oka. Részben ennek köszönhető, hogy az óbudaiak is elég gyakran be­­lelátogatnak az újpesti kapu elé, baj azonban nincs, mert az új­pesti védőhármas jól működik A kerület nem jut dugóhoz. A 22. percben féltucatra szaporodik a lilák góljainak száma: Kállai— Kocsis akció után Zsengellér nagy erővel bombázza a léc alá a lab­dát. 6:0. Egy perc múlva Kállai lapos bombáját, majd Szalay vil­lám­fejesét védi nagy bravúrral az ifjabbik Budavári. Futónak a lábával történt valami, mert a 16-oson guggol pár percig. Ami­kor azonban jön az óbudai táma­dás, már akcióképes. A 28. perc­ben Tóth beadását Kállai a jó iramban érkező Szalayhoz továb­bítja. Szalay lövése nem téveszt célt, 7:0. A gól után Tóth (az újpesti) kissé sántikálva levonul a pályá­ról. Kállai húzódik ki szélre és amo­lyan összekötő-szélső szerepet ját­szik. Zsengellér pedig középcsa­tár. A 37. percben Kállai labdájá­val Kocsis átverekszi magát há­rom emberen és közelről gólt lő. 8:0. A 42. percben Kállai leadásával Szalay tör ki, még a kapust is ki­cselezi és a hálóba gurít. 9:0. Még egy-két akció és vége is a mérkőzésnek. Újpest már ezen az első nehe­zebb edzőmeccsén komoly felké­szültségről tett tanúságot. Az óbudaiak az eredmény ellenére elég nehéz edzőtársnak bizonyul­tak. Bár, ha a veszélyes talaj le nem fékezi a lilák játékkedvét, akkor akár kétszámjegyű is lehe­tett volna az eredmény. Sziklai a kapuban — noha nem volt túl sok dolga — egy-két bra­vúros közbelépéssel elárult vala­mit képességeiből. A két hátvéd jól helyezkedett, de rúgásoknál a síkos talaj sokszor kellemetlenke­dett nekik. A fedezetsor volt a csapat legjobb része. Seres, Szűcs és Balog egymást múlta felül. A támadósorban a két szélső na­gyon lendületes játékot mutatott. Zsengellér ismét a csatársor esze volt. Szalay feltűnő kedvet árult el és határozottan vannak adott­ságai a csatár­posztra. Kállai igyekezett, de kevés sikerrel. Ő sínylette meg legjobban a talajt. Az óbudaiak közül a fiatalabbik Budavári, Beretvás, az első fél­időben Tóth, a csatársorból Len­csés és a két szélső mozgott jól. Az újpestiek öltözőjében kide­rül, hogy sem Futónak, sem Tóth­­nak nincs komolyabb sérülése. Csupán egy kis rándulás volt az egész baj. A gyúrópadon egy fia­tal srácot ápolgatnak, aki ródlizás közben a szomszédos homokdom­bon fejsérülést szerzett. Két vélemény (érdekelt felek­től): Jánosy Béla: A fiúk azt nyúj­tották, amit vártam tőlük. Min­denkivel elégedett vagyok, csak a szörnyű talajjal nem. Lennert Bálint: A teljesen tip­­top kondícióban levő Újpest ellen elég jól mozgott a csapat, de jobb eredményt a talaj miatt nem ér­hettünk el. Mezőnyben szépen mo­zogtak a fiúk. Nekünk is volt két­­három olyan helyzetünk, amelyből gól lehetett volna, ha egy kis sze­rencsénk van. Szögletarány 5:5 (félidőben 3:2, Újpest javára). Futball felszerelési cikkek szakü­zlete KELLER ISTVÁN vill.József­ körút 13 fa k­emzeti Színháználl ld.: 1-432-51 Kérjen árjegyzéket ler — Bánlaki, Rozsák­, Csuti, Lencsés, Babrányi. Újpest nagy lendülettel kezd és már a 2. percben gólt ér el. Kál­lai Zsengékért szökteti. A bal­­összekötő ballábas lövésére Buda­vári vetődik, de megcsúszik és a labda ak­adálytalanul jut a balsa­rokba. 1:0. A következő percben Sziklainak el se fejejtsd kifutva kell tisztáznia veszélyes óbudai támadást. Az 5. percben újabb gólt érnek el a lilák. Kállai lövését Budavári kiüti, de a bőr Szalay el­é pattan, aki könnyedén a Juilóba emeli. 2:0. Szép újpesti akciók következnek most. Az egyik: Szalay magas labdáját Zsengellér Oxforddal teszi le Kállai elé, a középcsatár lövése azonban valamivel főig megy. Új­pest a nehéz talajon is úgyneve­zett döntő fölényben van, de a kapu előtt csuszkálnak a támadók. A 26. percben így is ér el gólt Újpest. Zsengellér pazar labdáját Tót­h kapja s nehéz Kohut-szög­ből n­yTvas­zár sportszakü­zlete József-körút 31/A (Omniánál) Telefon: 13-35-82 Remek Szűcs—Zsengellér—Tóth akció, utóbbi bombáját Budavári kiejti, de Fehér az utolsó pilla­natban a gólvonalon ment. Szünetig már nem történik fel­jegyzésre érdemes esemény. A szünetben, amely mindössze kat percig tart, nem vonulnak le a csapatok az öltözőbe. Tóth-tal (az újpestivel) valami baj van, mert kisétál a partvonalra, ahol lehúzza a cipőjét a bal lábáról. Jánosy, meg a gyúró egyesült erővel fáslizgatja. Az óbudaiaknál az idősebb Budavárit az öccse váltja fel a kapuban. A lilák balszélső nélkül kezde­nek, mintegy négy percig tíz em­berrel játszanak A 3. percben így is gólt érnek el: Zsengellér átadá­sát a jó iramban befutó Kocsis Szalay elé gurítja s Szalay be­vágja. 5:0. Iskolázásba kezd az Újpest. Az eredményt valahogy nem ambicio­nálja túlságosan, aminek bizo- Riilifl keksze leszel, K­HK­H egészséges, erős leszel. fs nem! A Hungária labdagyakorla­tot tartott tegnap — Saját tudósítónktól — A Hungária játékosai már 2 órakor együtt vannak az öltöző­ben. Izgatottak. Szeretnének mécs­eset játszani. Turay kéri meg Schaffer edzőt a csapat nevében: — Spéci bácsi, játszunk mécs­eset! Schaffer mérgesen válaszol: — Szó sem lehet róla ilyen sí­kosra fagyott pályán! Hogyne, hogy megsérüljön valaki közüle­­tek! Gyakorlatozást tartunk lab­dával! A játékosok ennek is örülnek. Közben a tribünön felszaporodik a nézők száma vagy 200-ra. Tipeg­ 3 GftRY COOPER legszebb filmje KOZ!­FERfjl CECIL B. DE MILLE grandiózus rendezése Női főszerepben: JEAN ARTHUR PREMIER: HOLNAP m i üli * m ifii ü || sÉM JH HH (Paramount- §f 1 H W jaj H pwfl Kj Kai finn) B •* ■ M ulu ■Ilii t I nek­, topognak, alig várják, hogy kedvenceik megjelenjenek. De nem kell sokáig várniuk, mert már fél három előtt feltűnik a mackó­ruhába öltözött Turay vezetésével a kék-fehér játékosgárda. Amikor elhelyezkednek a klubház előtti kapunál, kitűnik, hogy Zimonyi, Horváth II. és Szabó III. hiány­zik a gárdából. Rövidesen Zimonyi és Horváth is megjelenik, sőt Szabó III. is, de ő Schaffer enge­délyével nem vetkőzik le. Nem jól érzi magát. A csatárok és a fedezetek dön­getik a kaput, a hátvédek a pálya közepén, messze egymástól kapás­ból vágják a labdákat. Kicsit ta­lán unalmas is lenne a látvány, ha Szabó Tóni mókáival nem indí­taná játékostársait­ és a nézőket. A válogatott kapus homorít élén­ken, közben esik jó nagyokat. Ne­vetnek a játékosok, nevetnek a nézők. A partvonal mentén Kisfalvi dr., Weisz Ágoston pályaigazgató, Takács Béla és Faragó Lajos be­­­szélget. Takács azt magyarázza, hogy ha pénteken nem olvadt volna, akkor remekül lehetett volna játszani. De olvadt s aztán a szombati hidegtől csontkeményre fagyott a pálya talaja. Sokat csuszkálnak a játékosok. Kisfalvi dr. arra emlékszik (nem szívesen), hogy az egyik Hungária—Bocskai meccset ilyen, pályán játszották. — Jó meccs volt — mondja Kisfalvi dr. —, a félidőben vezet­tünk 1:0-ra. Akkor is sokat csúsz­káltak a játékosok s a félidőben Herzog Edvin mindenáron arra akarta rávenni a játékvezetőt, hogy szüntesse be a játékot, mert életveszélyes a talaj. Tovább jut­. Vidéken alkalmazást nyerhet két iga­zolható hátvéd. Csak erős fizikumú fia­talemberek írjanak pontos adatokkal „Bőrgyár4* jeligére a kiadóiva, szőttünk és — kikaptunk 2:1-re! Most Faragó Lója húzza Kis­falvit: — Nézze, nincs kizárva, hogy február 14-én is ilyen lesz a ta­laj s megismétlődik a vereség azzal a különbséggel, hogy most a Budaitól fognak kikapni. Kisfalvi sápadozik: — Az ki van zárva... Közben már egy órája tart a gyakorlatozás. Szabó Tónit és Új­várit, mert most már ketten vé­dik a kaput, majd szitává lőtték. Igaz, a csatárok és a fedezetek is „kivannak”. Schaffer is látja ezt és beszünteti a gyakorlatozást. TAXI e t Á­rz a f elad, ra® Q m ■■ dSk dk bérbead, Javít: R P3 9 93 P BUDAPEST, Tisető-Utca 26 ­ Erősödik a bajnokjelölt Panaitipsi T** Springer, a meggyesegyháziak jobbössze­­k­ötője a csepeli vállalati csapathoz kéri átigazolását.