Nemzeti Sport, 1937. november (29. évfolyam, 213-233. szám)

1937-11-02 / 213. szám

2 stádióvásárlás — bizalom kérdése 136­ m' Magy. kir. és udv. hangszergyár I’trw VII.,Rákóczi-út 60. ■i ország legnagyobb és legszebb rádiótermi Készséggel bemutatjuk: (Nagydiófa-a. taroki Képes - árjegyzék díjtalan. JL teanccatLcrlMr rcLcázJíf'íí btandard yrdtdví úcfwrl Arany-frirzatt. Kispest még a bihari utcai levegőben sem szédült meg Nemes oldalt harmonikázott: egyszer a szé­len rontott, máskor összekötőben STILSZELY Somogyi, a Szeged középfedezete egy ízben diskurzusba elegyedett a játékvezetővel. Valaki ezt kiáltotta feléjük: — Vita min??? Turacspo Z6k­33 bagarinbőrből bőr­­m béléssel, dupla talppal ^r&Ltől gojzerer varrással P Spss'liskcipő ^-90 fenti kivitelben P Minden sporthoz furán cipő VI., Podmaniczky­ utca 49. Telefon: 12-23 53 Címre ügyelni Déri kétszer egyenlített, harmadszor már túlzás lett volna részéről... i WrWWkVJJl S5»feT Az utolsó előtti percben szerezte meg a Kispest a győztes gólt Kispest—Törekvés 3:2 (1:1) A Törekvés a II. félid­őbeli játékává döntetlent érdemelt volna Góllövő: Készei, Déri, Készei, Déri, Nemes (Kispest) Bihari­ utca, 1500 néző. Játékvezető: Bartók Kispesti Gergő — Olajkár, Rát­­kai — Monostori, Varga dr., Víg — Újvári, Kincses, Nemes, Déri, Se­­rényi. Törekvés: Kiss — Lőrinczi, Far­kas— Szűcs, Görög, Dezső — Si­rály, Nemes, Keszei II., Takácsi, Dóri. MÉRKŐZÉS ELŐTT 31 mindkét táborban nagy respektusa van az ellenféln­ek. A kis­pestiek öltözőjében a Puskás edző felsőd .• Jó volna most is nyerni.­ Ez egyfolytában már a hatodik kispesti győzelmet jelentené. De a Törekvés erős ellenfél, főleg itthon! Serényi a combjára mutat és reméli, hogy ez a mérkőzés barátsá­gosabb lesz, mint az Elektromos elleni volt. (A combja még most is őrzi Pázmá­ndy bőrszegeine is csúnya emlékét.) A Törekvés közvetlenül a mérkő­zés előtt dönt: Farkast állítja be a védelmébe Regül I. helyett. Itt főleg Nemesnek, a régi válogatott jobb­ Gyűjtsünk bélyeget Gothár albumban szélsőnek a csatasorba állása okoz örömet. Minthogy Sirály is jobb­­szélső, Nemes az összekötőbe áll. A JÁTÉKOT a Kispest kezdi, rögtön szögletet ér is el. A Törekvés lassan melegedik bele a játékba, de akkor lendülete­sebben rohamoz, mint a Kispest. A védelmek jól működnek. Az első veszélyes támadás a Kispesté a 8. percben. Kincses elől Kiss kifutva fogja el a labdát. Utána változato­­san, élénk iramban folyik a játék. Kispest újabb szöglettel fenyeget, de ebből sem lesz semmi. A 1I. perc­ben furcsa eset történik: Görög 20 méterről magasan saját kapuja fölé lő. (Csak nem „hazaadásnak” szán­ta?) Az így keletkezett harmadik kispesti szöglet is eredménytelen. A 15. percben Nemes , betart” Lőrin­­czinek, a játékvezető példás eréllyel rój­­a meg ezért s figyelmezteti, hogy legközelebbi szabálytalansá­gáért kiállítja A 18. percben az első komoly gólhelyzet: Sirály lapos beadását Nemes kevéssel lövi félre. A 21. percben negyedik, rögtön ez­után már ötödik szögletét éri el és­­ hagyja ki a Kispest. A Törekvés lendülete mintha elfogyott volna, a Kispest egészen átveszi az irányí­tást. Szűcs nem akar onnan dobni, ahová a játékvezető a partdobás he­lyét kitűzte, ő is figyelmeztetést kap tiszteletlenség miatt. A 30. percben a három kispesti belső remek hely­zetben tologatással próbálja elhárí­tani magáról a felelősséget. Végül Déri szánja el magát lövésre, de neki sincs sikere. Most Nemes és Sirály helyet cserél a Törekvésben. Mindjárt jobban megy a hazai csa­­patnak. A 34. percben Sirály kiadá­sával elfut „Miha”, laposan bead, Gergő vetődése nem segít és Készél az üres hálóba lő (0:1). A Kispest fölénye tovább tart és a 39. percben jól megérdemelt gólt hoz: a jobbszárny támadásából Se­rényi a felső lécre lő, a visszapat­tanó labdát Déri a hálóba kotorja (1:1). A Törekvést csak Nemes len­díti olykor előre. Folyton a Kispest támad. A 43. percben Dérit elgán­csolják a 16-os táján, Olajkár bom­baszabadrúgása­­a sorfalról kapu­fára vágódik. Nehezen ment a Tö­­rekvés,védelem szögletre. A Kispest hajrázik, még két szögletet ér el, Varga dr. két méterről lő, de em­bert talál. A szögletarány eddig 8:0 a Kispest javára, a gólarány : 1:1! SZÜNETBEN a kispestiek azért panaszkodnak, hogy a játékvezető ne­m adott 11-est, bár szerintük Déri elgáncsolása a 16-oson belül történt. A Törekvés­öltözőben az okoz szomorúságot, hogy Keszei combrándulása kiújult. ' ** 'SZÜNET UTÁN n­agy lendülettel kezd a „Töri”. Szögletet ér el, utána a nagy kava­rodásban Takácsi lő, a kapus helyett Varga dr. véd testtel a vonalon — szögletre. Az 5. percben Takácsi villámgyors támadást indít, kiadását Déri pontosan tálalja Készei elé és ez sántik­álva is jól érkezik s a lab­dát a balsarokba perdíti. (1:2). Egy perc sem telik bele, Kincses pom­pásan támad egyedül, aztán középre adj a­ Törekvés-védelem megzavaro­dik és Déri közelről a hálóba lő. (2:2). Változatosan­­folyik a játék, a Törekvés most — széltől segítve — sokat támad. De a Kispest támadá­sai komolyabbak. Nemes közvetlen közelről éppen Kiss kezébe fejel. A 15. percben Nemes beadása a kapus feje felett — a kapufa élére pattan. Nagy szerencsével tisztáz a Kispest. A Törekvés erősít. Újabb szögletet ér el. Sirály megsérül, tüntet a hazai közönség a kispesti védelem ellen. Most nagy küzdelem folyik a döntő gólért. A 25. percben újabb csere a Törekvés csatársorá­ban: Dóri és Takácsi cserél helyet. A Törekvés most többet támad, mint a Kispest. Két újabb szögletet ért el. A kispesti támadások most langyosak. A 38. percben Takácsi egyedül tör a szélen kapura, alig bírják szögletre szerelni. Ebből a szögletből még egy lesz és most a Törekvés Nemese a kapu torkában állva lő — az égbe! A Kispest védekezik, de a­z utolsó, percekben újra támadásba lendül. Nemes a 42. percben nagy helyzetbe kerül, de a labda messze a kapu mellé pattan. A 44. perc végén­ aztán,­rr- Kincses szép passzával Újvári elfut, ponto­san ad középre és a kispesti Nemes egyből bevágja a győzelmet jelentő gólt. (3:2). Most már hiába küzd a Törekvés. Szögletarány 8:6 (8:0­) a Kispest javára! A KISPEST ÖRÜL, A TÖREKVÉS ELÉGEDET­LEN A JÁTÉKVEZETŐ­VEL A Kispestben nagy az öröm. Min­denki egyetért abban, hogy az első félidő alapján megérdemelték a győ­zelmet. — Nyilatkozatok: Mayer Béla igazgató: Ha a­­vége , ő, minden jó. Révész dr. pénztáros: A csatársor nem tartotta a labdát. Széles is ne­künk ez a pálya. Újabban sokat játszik a csapat otthon, a mi kes­keny pályánkon. Puskás edző: Szünet előtt simán nyerhettünk volna. A Törekvés öltözőjében a csapat­nak is kijut a fejmosásból, de a já­tékvezetőnek is. Ribarz mérnök, szakosztályvezető minden áron meg akarja iratai kedvezőtlen vélemé­nyét, de mi lebeszéljük róla. Saásdy intéző ennyit mond: Nem érdemeltük meg. A KISPEST JOBB VOLT, de csak helyenként játszott úgy, ahogy újabban szokott. A Törekvés nagyobb odaadással küzdött, de csa­ Kedd, 1937 november 2- (A jövő héten 100 pengős rendkívüli jutalom) 6500 pengős pályázat ŐSZI PÁLYÁZAT 1937 A *jelvénynek 1937 november 4-án, szombat délután 8 _________. óráig szerkesztőségünkbe kall érkezőtől -ny­arvi ■us­ .­­ . XII. '_........I* y a | i" 1* Ferenc­város Siftiketax! 2. Újpest •­ Budai **21** «IW00 1'1' "r ' S. El Aktromot — BTO eete««e«Mt»eet»M«««M«eieet«ee»Me*tteM K­­iit H 4. Szeged — Bocskai »«4*»M**et*«*ee*4eeeemeiéteetetéaeeeeeeM. I 5* Nemzeti Hungária MMo»s»s»s»»s«ss»e»oeeMe»eoo*ea»eeei«»t ,r i­­n ■■■ i I. Kispest a— PkObttt »e«aeoae4N­*oee*eie«e»ee»eeeee*e»Meeéee*eeM ' ■"si* ..X••»»•■*«.« H . „ !. . ' T. Budafok - Törekvés **4*»«*»4*ae»eMé• •e«**«e«o»«e­*ee««»e *««•« ..Kg 1. SalBTC n SimBTC (II. liga) »«***• eNMIf ^­­ * • B PÓTVERSENY A 1 Csak valamelyik mérkőzés elmaradása, vagy horroszavay alantén kerül átérni táába. Holtverseny esetén sorrendben vesszük figyelembe a pótmérkőzéseket mindaddig, amíg a holtverseny si nem dől. L UTE — BSzKRT (Bp. amatőr L­Q­) .................. —a--—— 2. Bulgária — Csehszlovákia (VB selej­teiő Sofiában) .... _ —— 3. Soproni VSE - Fűzfői AK (Nyugat, L oszt.) 9*•« p* ess•*« .. k­T'i-Uitmm-f ••■rmm. . H 4. pályásó nevet__ - ■ ■ n—r- ■ -T-....■ ............ ............. Címe: ------............................................................................................................................. A beküldő aláveti magát a pályázati feltételeknek. — Minden szelvényhez ép, forgalomban lévő, használatlan 10 filléres bélyeget kell mellékelni nevezési díjként, ám Aki a szelvénynél többet küld, tartozik minden szelvény bel felső és sarkába keresztet tenni! (A jövő héten 100 pengős rendkívüli jutalom) társorában Készéi a játék nagy ré­szében sántikált, már pedig ebben a csatársorban amúgy sem hemzsegnek a kitűnő erők. Nemes, az öreg har­cos, hosszú szünet után csatasorba állva, csökkent gyorsasággal is leg­veszedelmesebb tagja tudott lenni az ötösnek, s a sánta Készéi is jobban ért a helyzetek kihasználásához, mint a három fiatal csatár együtt­véve. Igaz, hogy a kispesti védelem ke­mény dió. Már ami a két volt Tö­rekvés-hátvédet illeti. Ez a két ke­mény legény a kispesti csapat leg­jobb két embere volt. A fedezetsor is tűrhetően dolgozott, főleg a szél­sőfedezetek. Gergő bizonytalan. A csatársor sok támadást kezdett, de keveset fejezett jól be. A Törekvés védelmében Farkas va­lamivel gyengébb volt Lőrinczinél, de sem rajtuk, sem Kissen nem múlt a vereség. A szorgalmas fede­zetek közül Görög és Szűcs elfogad­hatóan játszott, Dezső viszont nem tudta tartani a kispesti jobbszárnyat. Bartók határozottan vezette a mér­kőzést. Mindkét fél reklamált bün­tetőket, de mindkét félnek el kell is­mernie, hogy a játékvezető követke­zetesen járt el. Bihari, illetve Brebeni, Szadovszky, Me­gyeri (mint jobbösszekötő),­­Szikár és Hajós. Schmidt Ferenc: Jó mérkőzés volt, fiataljaink pompásan harcoltak­ Barna Sándor: Tartalékos csapatunk kissé elbizakodottan játszott. Asehner(serleg Elektromos B)—Phibus B) 5:5 (1:1) Latorca­ utca. Vezette: Serley. Elektromos B): Kínál — Greiner, Rich­­ter —* Ruzb­eka, Sch­lachta, Hajós — Zombory, Tőrös, Bihari, Gottfried, Olajos. Philbus B): Varró — Szilágyi, Szebeni — Szadovszky, Megyeri, Péter I. — Pé­ter II., Komáromi, Szikár, Titkos II., Hajós. Változatos és az utolsó pillanatig nyílt­ mérkőzés. A 14. percben Zombory átjátsza magát a Phübus-védőkön és megszerzi a vezető gólt 1:0. A 23. perc­ben Tőrős a góllövő 2:0. A 32. percben Szikár eredményes 2:1. Szünet után a Philbus átcsoportosít és némi fölényt harcol ki. Különösen az Új összetételű Megyeri­ Péter II. jobbszárny veszélyes. A 8. percben gördül az első Elektromos __föl _o_v­ol IO 1 dobos |3db^48!ill. KRIZANTEN-illatszertár VII., Erzsébet körút 2. :________(Em­ke mellett) támadás. Bihari szökteti Zomboryt, aki elfut és nehéz szögből leadott lövése védhetetlen 3:1. A Phöbus rákapcsol. A 11. percben Megyeri 3:2, a 14. percben Hajós 3:3, majd a 18. percben Szikár góljával megszerzi a vezetést 4:4. Most az Elektromos jön túl és Tőrös közelről egyenlít 4:4, sőt a 39. percben Bihari góljával már győztesnek látszik az Elek­tromos utánpótlás 3:4. A Philbue nagy hajrát vég ki és a 45. percben Hajós szögletét Titkos II. a sarokba fejeli 5:3. Jó: Kínál, Greiner, Zombory, Tőrös és Románia Nemzeti Bajnokságért – A­ liga Első csoport BucureSti: Victoria—Rapid 5:4 (3:0). Nagy meglepetés. A Victoria nagysze­rűen játszik az első félidőben, szünet után valamit javul a J­apid is. Góllö­­vő: Cod­uban II (31, Szántai, Capusan, illetve Barátky, Horota, Moldoveanu. — Unirea Tricolor—NAC 1:1 (0:1). Igazsá­gos eredmény. Góllövő: Flórén, illetve Kovács. . . _ Braila: Phönix—DVIG 8:2 (1:11- Ke­­mény küzdelem. Góllövő: Szerémir IV. (2), Holzmann, illetve Oprean, Weisz. Arad: AMTE—Kinizsi 6:1 (1:0). Az első félidőben a Kinizsi egyenrangú el­lenfél, szünet után a temesvári fedezet­­sor visszaesik és az aradi csapat tet­szés szerint győz. Góllövő: Kakula (2), Perneky (2), Dvorzsák, Praszler, illetve Losonc. Második csoport Brasov-Brassó: ACFR—Sp. Studentesa 1:1 (1:0). Igazságos eredmény. Góllövő: Georgescu, illetve Stefanescu. Oradea-Nagyváradi Venus—Crisana 3:3 (3:0). Nyugodt győzelem. Góllövő: P. Valcov, Barbulescu (11-esből), E­i­sen Ke­is­se­r (11-esből), illetve Szabó és Szőke. Lugoj-Lugoj: Universitatia—Vulturui 1:0 (1:0). Góllövő: Draga. B­­liga Timisoara-Temesvár: TMAC—Tricolor 5:1 (1:1). Sibiu-Nagyszeben: Törekvés (Nagyvá­rad)— HTV 8:2 (2:2). Simeria-Piski: UDR-CFR 2:0 (0:0). Targu Murea-Marosvásárhely: Mu­rea—­ Victoria 5:1 (8:0). Craiova: Rovino Grivica—Irnirea 5:8 (1rt). Bucuresti: Maccabi—Glória 1:0 (1:0). Cernauti: Jahn—Tricolor 1:0 (1:0). Galati: France Romana—DVA Zrt. Constanta: Victoria—Telefon Club 3:0. C­­liga Timbsoara-Temesvár: Bánatul—Politech­nica 4:0 (2:0). — CFR—Fratelia Zrt (1:1). Resica-Realca: HMTE—Galvani 2:2 (1:1). Arad: ITSA-Electrica 1:1 (0:0). Lupeni-I­upeny: Minerul—Lonca 3:0 (1:0). Targu Murea-Marosvásárhely: Monopol —Patria 0:0. Sepsiszentgyörgy: Klinger—MSE 4:1 (2:1). Gherlat KAC—Hartina 2:0 (2:0). Bietrica-Beeaforce: Sodronyipar—B8B 1:0 (1:0). Kerületi bajnokságért Timsoara-Termesvár: Vulturu­—Rapid 6:3 (1:0). — Csendőrök—Törekvés Unirea 1:0 (0:0). Jimbolea-Zsombolya: Bohn—Patria 1:9 (1:0). Arad: Astra—Juventus 8:0 (8:0). — ATE—Unirea 5:4 (5:2). — Transilvania— AAC 4:1 (3:0). - Hakoah—Sparta 4:1 (2:1). — Tricolor—Egyetértés 4:1 (3:1). Cluj-Kolozsvár: KMSC-Hagglber 2:1 (1:1). — Edin—Upirea 6:1 (3:0). — Na­­poca—Vasfintede 3:0 (0:0)., — Reuniunia —Avram Iancu 2:0 (2:0), Titea Kupa Iasi: Cernauti—Iasi 4:1 (2:9). Barátságos mérkőzés Satu Mare-Szatmári Glória—Olimpia 2:1 (1:1). ^ Amina: Jiul-ASE 5:1 (1:0). Sebességmérőjét——