Nemzeti Sport, 1938. április (30. évfolyam, 64-83. szám)

1938-04-01 / 64. szám

9 Sisass? ■ Nemzeti tudott jobban al­kalmazkodni az orkánhoz Nemzeti- Elektromos 2:1 cím 1 Nemzeti fedezetsora ven a légioné csapatrész - Sokat kivett az Elek­tromos csapatánál a Neagália-meccs ' . j* '?? c, '■ - . ..c t G­óllövő: Buz­ás­sy, Ki­sál ági, Sz­tan­csi k­ü­iltgálata-út, 1000 siszi, vezete: fiomkos A hirtelen szigorú télbe fordult tavasz kissé engedett a kemény­ségéből, de azért a borús égbolt alatt éles északnyugati Szél tette barátságtalanná a hungáriaúti pálya légkörét tegnap délután. Az Elektromos csapata megvál­tozott: Bakon lábszárát eleinte bi­zalommal ragasztatja Potya mes­ter, de aztán a kapus mégsem meri vállalni a védést. Gulyás ját­szik helyette. A Nemzeti­ csapatában Molnár játszik balösszekötőt. 4 óra után öt perccel így áll fel a két ellen­fél: Nemzeti: Angyal — Kővágó, Flóra — Túri, Balogh, Szalay — Palágyi, Sztancsik, Kisalagi, Mol­nár, Horváth. Elektromos: Gulyás — Fűzi, Pálinkás — Pázmándy, Lengyel, Mátrát­i— Zombori, Tőrös, Szend­­rődi, G. Tóth, Buzássy. ■ Ti IíETC-'BTntG A iv GÓL­" JÁT AZ UTOLSÓ PIL­LANATBAN KIEGYEN­LÍTIK A NEMZETIEK Az Elektromosnak kedvez a Szerencse, ők játszanak az első félidőben erős széllel hátban. Az Elektromos csapata leveti a mele­gítő ujjasokat, csak a csatárok tartják magukon. Ú úgy látszik könnyű meccsnek gondolják ezt. A Nemzeti azonban olyat­, bátran tá­mad az első percekben, hogy ha­mar lekerülnek az ujjasok a kék­sárga csatárokról. A szél nagyon zavarja az ak­ciókat. Kiszámíthatatlanul csavar­ja el a labdát. A 7. percben Gulyás kirúgása kétszer, ér földet és már Angyal kezébe pattan, To­ros ereszti meg az első veszélyes lövést, azután a 11. percben Szendrődi bombáját még a szél is megerősíti. A 25. méteres lövés meglepi An­gyalt, a labda a kapus ökléről szögletre pattol. Zombori nagy­szerűen kiszámítja a szél erejét, csavart Szögletrúgása a jobboldali kapusatok közelében esik le, G. Tóth is, Buzássy is rajta van a labdán, mind a kettő emeli a lábát, a Nemzeti­ védők elkésve futnak oda, Buzássy a szerencsésebb, az ő lábáról vágódik a bal felső sarok­ba a labda. Az Elektromos vezet 1:0-ra! Még egy szögletet rúg hamaro­san az Elektromos, a Nemzeti próbálkozásai a széllel szemben gyengén sikerülnek. Zombori lab­dájától Szendrődit keményen vá­lasztják el, mégis eléri, lövése Flóra lábáról szögletre pattan. Zombori rúgása most a kapura csavarodik. Angyal csak nagy tornászás­­sal tudja a léc alól kirán­tani a labdát, közben fordul is egyet, az Elektromos­csatárok gólt reklamálnak, de a játékvezető ott állt, a kapufa mellett, int, hogy nem volt bent a labda. Kővágó és Szendrődi közt több kemény csata zajlik le. A Nemzeti fokozatosan feljön­.­ A 26. percben Kisalagi fordulásból le­adott lövése szép, de kapu fölé kerül. A 29 percben Horváth ki­tör, lövése a kifutó Gulyásról jut kapu mellé. A partjelző intésére azonban tévesen kapukirúgást ítél a játékvezető. Az utolsó negyed­órában mindig veszélyesebb lesz a Nemzeti. A 41. percben­ még szög­letet rúg az Elektromos, de egy perc múlva már a Nemzeti rúgja első szögletét. A 42. percben Páz­mándy összecsap Szalayval, sza­badrúgás az Elektromos ellen. Szalay első pillanatban súlyosan sérültnek látszik, de rövid habozás után ő maga csavarja a 20 méte­res szabadrúgást kapu elé. Mint a nyíl, úgy lő ki Kisalagi a bolyból és a 11-es táján ugrik fel a levegőbe, Gulyás elkésve indult L'.i *'.F­aplabda Csalagi Tröm­ökáról élesen pattan a hálóba. 1:1'! Továbbra is a­ Nemzeti van frontban. SZÜNETBEN -Az Elektromosok öltözőjében Tóth­ Potya éles hangon korholja játékosait. Különösen a csatáro­kat: Zomborit, Szendrődit és Bu­­zássyt. — Úgy álltok ott elöl, mint egy rakás szerencsétlenség —, mondja az edző. — Ha ily­en, nagy széllel nem mentetek többre egy gólnál, mit fogtok csinálni szél ellené­ben? Füzit ápolgatják, rúgást kapott a bokájára. A Nemzeti öltözőjében is a csa­társort biztatják gólratörőbb já­tékra. Horváth panaszkodik, hogy a lágyékmirigyei érzékenyked­nek. Ezzel magyarázza is bátorta­lan játékát. KIFULLAD AZ ELEKTROMOS, GYŐZ A NEMZETI Elektromos-támadások vezetik be a játékot, azután erős Nemzeti­­nyomás következik. Egyelőre csak egy szögletet ér el a fekete-fehér Csatársor Azután az Elektromos lapos labdákkal kezd dolgozni és néhány veszélyes támadást vezet. Szendrődi szabadrúgását Angyal Buzássy elől szögletre védi. A 14. percben Szendrődi nagyszerű ki­adása nyomán Buzássy jól el­megy, beadása elgurul a Nemzeti üres kapuja előtt, a berohanó Kő­vágó oldalra ki tudja vágni a lab­dát. A város felé eső oldalon mű­ködő partjelző beintése nyomán téves lesítéleteket hoz a játék­vezető. A 16. percben a Nemzeti eredménytelen szögletet ér el. Közben Molnár beleöklöz Törösbe. A 19. percben Balogh kézzel sem tudja feltartani a kapura törő Buzássyt, aki azonban nagy hely­zetben félre lövi a labdát. A 24. percben Szendrődi lövését Angyal a léc alól szögletre öklözi. Kemény küzdelem folyik, sok az összecsapás. Szendrődi orrát vat­tával kell kitömni. Az Elektromos veszélyesebben támad, de a Nem­zeti többet van frontban. A 86. percben jó szövény után Sztancsik lőhetne már kapura, tovább adja azon­­ban a labdát Kiralaginak, aki 12 méterről tisztán Gulyásba vág­ja a labdát. Nagyon nagy helyzet volt. Egy pillanat múlva azonban gólt ér el a Nemzeti. Gulyás ki­rúgja a labdát, a szél azonban visszaperdíti a bőrt és Szalay jó, gurulós keresztpasszát Sztancsik pattogó lövéssé ala­kítja át. A bőr pontosan a kapufa mellett fut be a jobb sarokba. Gulyás még a kapu baloldalában állt, 2:1 a Nemzeti javára. Az utolsó percekben éles, időn­­kint kíméletlen játék folyik. Való­sággal verekedő jelenetek folynak a pályán.. A játékvezető nem akar a kiállítás, fegyveréhez . iiSfoL — —^r­s -..­.'Lij—i. . ,x já­tékvezető a mérkőzés végét. Szögletarány: 6:4 (4:1) az Elektromos javára. A NEMZETI FEDEZET­SORA MAGÁRA TA­LÁLT Elkeseredett küzdelmet vívott a két középcsapat a bajnoki pon­tokért. Az Elektromos kevesebbet nyújtott, mint amit a Hungária elleni döntetlen után várni lehetett volna tőle, a Nemzeti viszont lé­­nyegesen jobban játszott, mint Budafokon. Mindig az a csatársor volt fölényben, amelyik széllel hát­ban játszott — az első félidőben az Elektromos, szünet után a Nemzeti­t, de a sok támadás kö­zül csak kevés volt veszélyes. Szél ellen mindig jobban operált mind a k­ét csatársor. Az Elektromos erőnlétének mintha nem használt volna az el­múlt vasárnap nagy mérkőzése.­­ Különösen a fedezetsor gyengélke-­s­dett. A Nemzeti fedezetsora teljes klasszissal jobb teljesítményt nyújtott ezen a mérkőzésen. A Nemzeti egygólos győzelme igaz­ságos. A győztes csapat főereje fede­zetsorában van. Balogh volt a fe­kete-fehérek legjobb embere. Moz­gása, labdakezelése nem olyan művészi, mint Lengyelé, de hasz­nosabb. Keménységben is felül­múlta Lengyelt. Szalay is remekül védett és támadott. Túli volt még aránylag a leggyengébb ebben a sorban. A védelemben Kővágó sze­relt és rúgott elsőrangúan. Pedig Szendrődit bízták rá! Angyal is jó. A csatársorban csak Molnár játszott gyengén. Palágyi szélse­bes, Sztancsik jó építő, Kisalagi irányító. Horváthot kissé megbé­nította Molnár gyengesége. Az Elektromosban Gulyás né­hány veszélyes labdát védett, a gó­loknál azonban adós maradt a bra­vúrral. A hátvédek, de a szélső­­fedezetek is mérsékelt játékot mu­tattak. Lengyel magára maradt a középen. A csatársorban Szendrő­dit erősen fogták , és faragták. A szárnyak feltűnő bágyadtan mo­zogtak. Gombos játékvezető kevés erélyt EZZEL A SZELVÉNNYEL KAPCSOLATBAN ISMÉT 100 pengő rendkívüli heti jutalmat osztunk ki ! TAVASZI PÁLYÁZAT 1 Április 5., szombat délután­­? óráig ^­ifó ■__________ szerkesztőségünkbe kell érkeznie.­­ (A kereszt helye) Melyik játékos (névszerinti) lövi az első gólt a Ferencváros—Hungária mér­­­­kőzésen: I­I. Ferencváros—Hungária, végeredmény (3:3) * H 2. Ferencváros—Hungária, I. félidő eredménye (1:1) 3. Újpest—Nemzeti (7:3) • ’1'" 4. Elektromos—Kispest (0:1) 1 * H 5. Szeged—Budafok (1:2)­­—* fejj­e Bocskai—Phöbus (1:4) .y-r*·».» 1 7. Budai ,,H“—ETO (3:0) ...?*••».»-.--.r 8. Szürketaxi—Törekvés (0:1) ~'Tjjj I PÓTVERSENY: Csak mérkőzés elmaradása, vagy holtverseny esetén kerül számításba. Holtverseny esetén a pótmérkőzéseket a számozás sorrendjében vesszük figyelembe, mindaddig, amíg a holtverseny el nem­ dől mutatott föl a durva játékkal szemben. NYILATKOZATOK: 2- Alba Regia—Szolnoki MÁV (1:2) ..-----1 Tóth István, az Elektromos ed­zője: Meg nem érdemelt,­­vereség.. Gulyás mindkét gólban benne volt. Megjegyzem, a második Nemzeti­­gól előtt Kisalagi lesről jött vissza, a lövés pillanatában a két hátvéd mögött, volt! Kovács Dezső dr. futballigaz­­gató: A csapat szív és lélek nélkül játszott. Hlavay György, a Nemzeti ed­zője: Erős küzdelemben reálisan nyertünk. Molnár Ottó, a Nemzeti főtit­kára: Már az első félidő eredmé­nye alapján biztosra vettem a győzelmet. 4- Vác FC—Haladás (0:6) ««....`■»‹‡ ‹‡», r r 1. Diósgyőri VTK—Tokodi VSC (0:3) *»**•«• * || A beküldő aláveti magát a pályázati feltételeknek. — Minden szelvény­ | hez­ép, forgalomban levő haszná­latién I0 filléres, vagy 10 fillér értékű || bélyegeket kell mellékelni nevezési díjként. — Aki hetenként ötnél több || szelvényt küld, az tartozik minden szelvény bal felső sarkába keresztet, íj vagy csillagot tenni. A párosítások után a múlt évi eredményeket tűn­ «­tetjük fel. A Hungária nem változtat összeállításán a rangadóra sem .'T .. ' , —. — 'Saját tudósítónktól — 3- Csepel—Erzsébet (1:2) .......... » ... . » • .»* M • jflj A pályázó ------ .. , T_ . — ---------------------------------------— 8 Az Elektromos—Nemzeti NB- mérkőzés miatt a kék-fehérek teg­nap délutáni erőnlétedzése 2—3 óra közt zajlott le ,a Hungária­­úton. Lassú kört futottak beveze­tésül a játékosok, majd különféle rajtgyakorlatok következtek s vé­­­gül köteleztek. Feltűnt, hogy mi­lyen nagy kedvvel végezték a gya­korlatokat a játékosok. A vörös Takács szerint: — Használt a szerdai fejmosás. Nem hiányzott a játékosok kö­zül csak Kalmár Jenő. Turaynak az Elektromos-mérkőzés óta ez volt az első edzése. Ezt mondta a ki­tűnő középfedezet: — Sokat használt nekem, hogy vasárnap óta pihenhettem. Azt hiszem, nem lesz velem semmi hiba az Újpest elleni mérkőzésen. Az edzés végén Schaffer kihir­dette az Újpest ellen kiálló­­kék­­fehér csapatot. Változatlanul az előző heti, vagyis a következő, tizenegy játszik: Szabó — Kis, Biró — Sebes, Turay, Dudás — Sas, Mül­­ler, Cseh, Kardos, Titkos. Vági és Kovács a Duna közepén rekedt — Saját tudósítónktól — A Kispest ellen készülő Budafok csütörtök délutáni edzésén egészen könnyű munka volt soron. Nyúl edző nem is akart egyáltalán lab­dát adni a fiúknak, de addig kö­nyörögtek, hogy végül is engedett és előkerült a Nemzeti-mérkőzésen nyert labda. És sor kerülhetett a csapat tagjai között a meccsre, a „Skótoknak” és „Gavalléroknak” elnevezett, hét-hét tagból álló két együttes mérkőzésére. Együtt a két csapat, csak a két csepeli fiú Vági és Kovács nincs láthatáron. Nyúl edző megy ki a révállomásra érdeklődni, hogy mi van velük és megtudja, hogy motorhiba történt, felmondta a motor a szolgálatot és ott vesztegelnek a Duna közepén. S csak egy óra múlva tudtak át­jönni. A mérkőzést nagy harc után a „Skótok” nyerték meg Szebehelyi nagyszerű játéka segítségével 4:3 arányban. A Kispest ellen kiálló csapat a követ­­kezű: Vági — Szebehelyi, Bán­kút­i — Kirány, Sós, Beretvás — Fodor, Horváth, Fézler, Kovács, Szeder. Pályázati üzenetek Nyitott borítékban nem szabad küldeni­­ szelvényeket. Bélyeg nélkül érkező szelvények, külön értesítés nélkül is ér­vénytelenek. Szokody József: A VIII. számú szelvé­­nyei rendben vannak. ------— Eredmény ? — Saját tudósítónktól. — Alighogy Gombos játékvezető le­fújta a mérkőzés első félidejét, a tribünön „folytatódott” a mérkőzés Az Elektromos s a Nemzeti szurkolói a nagytribün felső részén először szóvitába­ kezdtek, majd a szócsatá­ból ökölviadal lett, amelyben a Nem­zeti- és az Elektromos-szurkolók egyformán adtak és kaptak. — Nna, — mondotta a kaján szemlélő — az eredmény itt is egy­­egy. Ám a rendőrség nem így gondol­kodott s egy fiatal rendőr gumibol jóval két hatalmas fejvágást mért le, mire az előbbi kaján most már javította az eredményt. — Kettő-m­oll az államrendőrség javéi­a. Péntek, 1938 április 1. Pozzo — nem az olaasz szövetségi kapi­tány hanem c­sak névrokona — az ar­gentin futball egyik kiválósága­, a Boca Junior közép­fedezete, Olaszországba köl­tözött. Az AS Roma színeiben fog ját­szani.