Nemzeti Sport, 1939. május (31. évfolyam, 86-106. szám)

1939-05-01 / 86. szám

. 2 Lanyha iramú játékkal biz­tosan nyert a Hungária Hungária—Bocskai 3:0 (2:0) A Bocskai csatárai végzetesen gól­képtelenek Góllövő: Cseh, Szabó III., Turay Üllői­ út, 3000 néző. Vezette: Barna B. Az Üllői-úti pálya előmérkőzé­­sére készülődő csapatok közül elő­ször a Bocskait látogatjuk meg. A debreceniek nagy gondban vannak, mert Takács nem akarja vállalni a játékot, sérülésére való hivatkozás­sal. Minden rábeszélés hiába való.­­ Takács nem hajlandó vetkőzni, így azután erősen átalakul a deb­receni ötösfogat. A kék-fehérek tanyáján Braun edzőt „húzzák” a­ játékosai. Braun szombaton mérkőzést játszott és amint a játékosok beszédéből kide­rül: miközben vizet prédikált, bort ivott. Más szóval egyáltalán nem igazolta játékával azokat az elve­ Futball-, futó-, túracipők legolcsóbban,teajobb anyagból TÚRÁN IL, Budapest, VI, Podmaniczky­ u. 49. Tel.: 12-23-53. Szakszerű javítás két, amelyeket játékosainak pré­dikálni szokott. — Az edző úr az egész idő alatt­­ü­lt a pályán! — mondják a fiúk. — Az igaz — válaszolja Braun —, viszont rúgtam 30 méterről egy nagy gólt. Felhős, szélcsendes időben így áll fel a két csapat: Hungária: Szabó — Kis, Biró — Négyesi, Turay, Dudás — Ne­mes, Müller, Cseh, Kisuczki, Sza­bó III. Bocskai, Kertes — Nádas, Jan­­zsó — Elek, Pocsai, Békési — Markos, Veres, Sándor, Horváth, Kristóf. MEGLEPŐ BOCSKAI­­TÁMADÁSOK UTÁN FE­LÜLKEREKEDIK A HUN­GÁRIA, DE A DEBRECE­NIEK SOKSZOR HOZZÁK ZAVARBA A KÉK-FEHÉ­REKET Szabó és Markos választ, de a választás nem jelent előnyt. Nap nincs, szél sincs. Csak egészen eny­he szellőcske lengedez. A Hungáriá­nak a 3. percben van komolyabb támadása. Szabó III. 18 méterről .Habodon rúghat, a Bocskai nem. di­lit sorfalat, Szabó lövése így is be-két Hungária-szöglet következik, majd a 15. percben Hungária-gól. Kisuczki­­átcselezi magát Eleken és Pocsain, majd középre gunt Cs­ehhez. Cseh mintegy 22 méterre a debreceni Scapntól váratlanul rá­szúrja a labdát és a félmagas lövés nyomán a bőr akadálytalanul jut be a balsarokba. Kertes hiába vető­dött, 1:0-ra vezet a Hungária! A gólra a Bocskai két szöglettel válaszol. A második szögletet a 18. percben küldi be Markos. A labdát Horváth fejeli. Sándor kapásból továbbítja kapura, a labda azonban Szabóról visszapattan. Végül Hor­váth oldalhálóba lő. A 20. percben Janzsó a 16-os sar­kán Nemesre támaszkodva fejel, Nemes szabadrúgása átkerül az 5-ös sarkán várakozó Szabó III-hoz, Szabó Ill.-t senki sem próbálja meg­zavarni, miközben a labdát élesen a bal sarokba fejeli. 2:0! A Borai­a­inak megint van egy-két lendületes támadása, de a Hungária hátvédei ellen nehéz boldogulni. A 25. percben Janzsó a büntetőn belül a kitörő Cseh elől kézzel tolja el a labdát szögletre. A játékvezető bizonyára nem látott semmit, m­ert sem szabadrúgást, sem 11-est nem ítél. Biró két ízben is szabálytalanul választja el a labdától Sándort. Két szabadrúgás a Hungária ellen. (És enyhe fütty a­­­ lelátó alól.) A Bocskai a mezőnyben elég tetsze­tősen mozog, a kapu előtt azonban nincs puskapora a debreceni csapat­nak. A 35. percben Markos szabadon futhatna és lőhetne a Szabó által­­el­hagyott Hungária-kapura, de addig habozik a lövéssel, míg Kis le nem szereli. A 37. percben Szabó III. pompás bombáját (a 16-os sarkáról) szögletre védi Kertes. Aztán Cseh Matyinak van két remek támadás­indítása. A befejezésbe azonban hiba csúszik. A 41. percben Szabó III. átadását Cseh az 5-ösről gyengén lövi és Kertes vetődve ment. A 43. percben viszont Markos átcselezi magát Bírón (ritka eseti), majd Kisen is átmegy és Sándorhoz ad, Sándorról a labda elpattan és Szabó kifutva elcsípi. Meg egy Hungária­­szöglet és vége a félidőnek. A 8. percben Janzsó kezes. Mint­egy 25 méterről rúgja Turay a sza­badot. L­áthatóan a jobb felső sa­rokra. Kertes tétován, elkésve moz­dul a labda után és az így akadály­talanul jut gólba. 3:0. A Bocskai nem adja meg magát, támadgat. Veres a balszélen lefut, a beadásból szöglet lesz (Bíró jóvol­tából). Horváth szöglete után Mar­kos, majd Veres bombáz gólhelyzet­ben emberbe. A Bocskai szépíthetett vola.. A 15. percben Nemest a bün­tetőn belül enyhe gánccsal próbálja szerelni Janzsó. 11-es: Szabó III. lövi, Kertes azonban ve­tődve kivédi. (A közönség erősen tüntet a játékvezető ellen, a szerinte jogtalanul megadott 11-es miatt. Barna játékvezető a 17. percben le is fújja a játékot egy percre és csak akkor vezeti tovább, amikor a közönség ütemesen kezdi biztatni a Bocskait.­ Most meglepetésre a Bocskai erő­sen frontba kerül. A Hungária visz­­szaesett. Különösen a Bocskai jobb­szárnyának van néhány jó táma­­dása. Ez, valamint a játékvezető­nek egy-két tévedése (a Bocskai kárára) izgalomba hozza a közön­séget. A Bocskai két szögletet ér el a 22. percben. Veres fejesét alig menti Szabó, aztán Markos, majd Kristóf nem bírja eltalálni a kaput. Pedig h­a most sikerülne a célzás, akkor a Bocskai talán megfordít­hatná az eredményt. A Bocskai ko­moly fölényben van a 31. percig. Ekkor szép Cseh—Kisuczki táma­dás következik. Cseh botlik a kapu előtt, és a földön fekve csak Ker­tes kezébe tud rúgni. A 32. percben Sándor—Veres helycsere. A 35. percben mutatós Bocskai támadás indul. Veres Kris­tóf elé teszi a labdát. Kristóf nyolc méterről is csak oldalhálóba tud lőni. Aztán a Hungária jön három szöglettel. A játék a végén még szürkébb, laposabb, mint eddig is volt. A közönség már ilyesmit kiabál: — Abbahagyni! Az utolsó percben (sőt azon is túl) vagyunk, amikor Markost Bíró gorombán ellöki a labdától. Bíró Markosra esik, pillanatra úgy lát­szik, hogy komoly a baj, de aztán kiderül, hogy nincs semmi különö­sebb hiba. A 46. perc is elmúlt már, amikor a játékvezető füttye a mér­kőzés végét jelzi. Szögletarány: 9:7 (5:3) a Hungá­ria javára.­ ­­v Huhájának mérete és karaktere nem változik, ha |U|||Y |jFff 2b tisztíttatja. Deák Ferenc-u.16 T-38-15-99 leakad Nádas fejébe. Onnan szög­letre pattan. A szöglet sikertelen. Mezőnyjáték után a 9. percben a Bocskai támadósora gyors húzások­kal húzódik fel a Hungária térfelé­re. A kék-fehér védelem meglepő­dik és Szabónak lábbal kell mente­nie Sándor elöl. Három perc múlva­ újabb veszélyes debreceni támadás. Kristóf kap jó hosszú szöktetést Ilorváth­tól, a balszélen akadály­talanul futhat le vele. Markos kí­séri a jobboldalon, Kristóf beadása azonban nem Markoshoz, hanem Biró fejére jut. Helyzet lett volna. SZÜNETBEN a Hungária öltözőjében Braun edző méltatlankodik amiatt, hogy a játékvezető nem adott 11-est a Hungária javára, amikor Janzsó kézzel tolta el a labdát a gólhely­zetben lévő Cseh elöl. Amiatt is panasza van az edzőnek, hogy a játékvezető szerinte többször téve­sen állította meg les címén a Hun­gária csatárait. Lázár jön be és gratulál Cseh Matyinak, hogy több, mint 20 méterről lőtt gólt. A Borcskai öltözőjében az a han­gulat, hogy a csapat csak a kapu előtt gyengébb a Hungáriánál. El­határozzák egyébként, hogy a má­sodik félidőben ez lesz a csatár­sorok összeállítása: Markos, Kris­tóf, Sándor, Veres, Horváth. A BOCSKAI NEM HAGY­JA MAGÁT Fordulás után az első valamire­való Hungária támadás Szabó III. rossz lövésével végződik. Majd a 7. percben Cseh váratlan 15 méteres lövését csak szögletre menti Kertes. G­öli­esmann férfiszinet - küVHtelességekt Bélásámk­uagpion és UUsímeh a P. G. Sz. és a Társadalombiztosítási Alkalmazot­tak Segítőegyesületének szerződéses szállítója Budapest, V. Deák Ferenc­ tér 1 Jsssa Hétfő, 1939 Május 1. BÍRÁLAT Meglehetősen gyenge színvonalú, iramnélküli mérkőzés volt. A Hun­gária elsősorban annak köszönheti meglehetősen biztos győzelmét, hogy a Bocskai csatársora végzetes gól­képtelenségben szenved. Igaz, hogy a szerencsével sem állt valami jó lábon ezúttal a debreceni ötös­fogat. Olyan helyzetekből is csak emberbe tudták rúgni a labdát, amelyből ificsatár is gólt szokott lőni. A második félidőben a Bocs­kai megfordíthatta volna a játék­­képét. Volt egy olyan időszaka, amikor rövid időközben két gólt is lőhetett volna. Nem lehet tudni, mi lett volna, ha a Bocskai egy­két gólt lő. Meg kell azonban azt is állapítanunk, hogy a Hungária nem adott ki mindent­ magából. Különösen a második félidőben csak negyedgőzzel játszottak a kék-fehérek (talán a szerdai mér­kőzésre való tekintettel?) Ha a Bocskainak a támadósora fel tu­dott volna emelkedni az ellenfél ka­puja előtt a védelme, de főleg a fedezetsora színvonalára, Szabó hálója nem maradt volna gól nél­kül. Egyénileg a Hungáriában a köz­vetlen védelem szinte tökéletesen biztos volt a dolgában. Szabó alig kapott lövést, Kis és ''Biró a szo­kott jó játékát adta. A fedezetsor legjobbja Dudás, a csatársor leg­jobbja Cseh volt. A második félidő­ben azonban Cseh sokkal kevésbé ambicionálta­ a játékot, mint az első­ben. Szabó III. jó lövésekkel, Ki­suczki szorgalmas munkájával tűnt ki. Müller ezúttal sem lőtt kapura. A Bocskaiban a közvetlen véde­lem és a fedezetsor valamennyi tagja egyformán jól játszott. Ta­lán csak Nádast és Pocsait lehet kissé kiemelni a többi közül. A csatársorban csak Markos és Ve­res mutatott valamit, ők is inkább csak fordulás után. Barna Béla sokszor tévedett többnyire a Bocskai terhére. NYILATKOZATOK: • Braun József, a Hungária edzője. A csapat nagyban könnyen vette a BÁRMIKOR BEKAPCSOLÓDHAT! 111 |||| N­ !!■! Ili || ||||p V TAVASZI PÁLYÁZAT .|^#, JyM Minden szelvénynek május 0., szombat déli 12 óráin főim szerkesztőségünkbe kell érkeznie! Az alábbi mérkőzésekre tippem a következő: 5 1. Újpest—Phöbus (2:0) , . • ______|______ 2, Nemzeti—Budafok (1:1) » ”» ______•___e M 3. Zugló—Taxisok (1:9) . • . ■ ---------­--------­M 4. Szolnok—Ferencváros (3:5) ------------------------------­* 5. Tokod—LaFC (1:1) .... ----------*--------­~ 6. WMFC—Szegedi AK (0:2) . . ---------­---------7. Egyetértés—Haladás (1:5) . . ---------­---------­** 8. Debr. VSC—DiMÁVAG (2:4) ---------­---------- ^ _ PÓTVERSENY: Csak mérkőzés elmaradása, vagy holtverseny ke­rül számításba. Holtverseny esetén a pótkérdéseket a számozás correns­­jében vesszük figyelembe, mindaddig, amíg­ a holtverseny el nem ad­. ^ 1. Postás—BSzKRT (1:2) . . * ---------S—........... ss 2. Sopron—Alba Regia (3:2) . • ---------­---------- ^ 3. Váci SE—FTC (0:5)­­ . . . ---------g~——~ 4. Pereces—MÁVAG (1:0) ... •­A PÁLYÁZÓ NEVE:......................„-„.—J—L-J—.-------------------^ c,MED.......................................................................................sét m A beküldő aláveti magát a pályázati feltételeknek. — Minden szelvény­­hez ép, forgalomban lévő, használatlan 10 fillérét, vagy 10 fillér értékű mW bélyegeket kell mellékelni nevezési díjként. ■—■ Aki hetenként­ ötnél több W szelvényt küld, az tartozik minden szelvény jobb felső sarkába keres­ztet, vagy csillagot tenni. — (A párosítás után zárójelben a legutóbbi eredmé­­ny nyékét tüntetjük fel!)­­ U mérkőzést. Egyes urak csak sétál­tak. Kisfalvi István dr, főtitkár: Az első félidőben jól mozgott a csapat, szünet után azonban a játékvezető egy-két tévedése és a közönség egy részének tüntetése megzavarta. Gyenes Dénes dr, a Bocskai ügy­vezetője: Hajdú, Takács és Pásztói nélkül nem volt, aki értékesítse gól­­helyzeteinket. Barna játékvezető: Nem lehet vi­tás, hogy a 11-es előtt Janzsó gán­csolt. (Megtudtuk, hogy Markos a Bíró­val való összecsapása nyomán egy kis zúzódást szenvedett a jobb kar­ján.) Gyenge kis mérkőzés volt Nemzeti—Salgótarjáni SE 3:1 (3:0) A Nemzeti több gólt is rúghatott volna Góllövő: Sztancsik, Kisalagi, Fenyvesi (11-es­­ből), Kovács Latorca-utca, 1000 néző. Vezette: Kőhalmi A délelőtti esőtől egy kissé vizes a fű a Latorca-utcában, de az elő­­mérkőzésre azért egész jó talajon kerülhet sor. A Nemzeti öltözőjében a szombat este kijelölt társaság készülődik, Balogh tehát a jobbösszekötő. A salgótarjániak öltözőjében­ Gut­­mann edző újságolja: — Hernádi nem­­ka­pott szabad­ságot, Takács a közép fedezetünk. Valentin beteg. Kertesz — Víg lesz a hátvédpárunk. íme a csapatok: LSE: Vécsei — Kert­esi, Víg — Maros, Takács, Mester — Kangár, Bilesch, Kovács, Erdélyi, v. Majo­ros.Nemzeti: Angyal — Király, Tom­pa — Bihámy, Mester, Szalay — Fenyvesi, Balogh, Kisalagi, Sztan­­csik, Ruff. AZONNAL DÖNTŐ FÖLÉNYBE KERÜL A NEMZETI A Nemzeti választ, a SSE kezd. Kisalagi már a második percben mellélő jó helyzetből. A 6. percben ITITTD A 1­1 felszerelési r U­IDA­L szaküzlet BERETVÁSBudafok EC, Vát, József­ körút 30-32 Rákóczi-tár sarok Mester húszméteres szabadrúgása kapu mellé száll. Kisalagi sántiUlni kezd. A 15. percen Fenyvesi, be­adását Sztancsik remekül lövi, de lesről. (Vécsei így is kifogta.) Nem­zeti­ szöglet után a 19. percben ve­zet a Nemzeti: Fenyvesi beadása átszáll Ráfi­hoz, a balszélső labdája Kisalagi lá­báról Sztancsik elé pattan. Sztan­csik négy méterről a léc alá lövi. 1:0. Mindkét csapat sokat csuszkál. A 26. percben két nagy LSE - helyzet marad kihasználatlanul Angyal ka­puja előtt. A 32. percben Szalay előreadásából Vig gyertyát fejel, a leeső labdát a kifutó kapus fölött Kisalagi a léc alá fejeli. 2:0. A 35. percben Ruff labdáját Feny­­vesi akarja rúgni, a tarjáni Mes­­ter kézzel fogja meg a bőrt. Tizen­egyes! Fenyvesi előbb a jobbsarokba, rúgja, de a játékvezető újra vágatja a büntetőt. Fenyvesi most a bal­sarokba talál be. 3:0. Vécsei Véd néhányszor pompásam Egy kicsit félti­mád a SSE és a 43. percben Kovács jó labdájával Majoros tisztán futhat a kapu felé, nagy helyzetből azonban a jobb kapufa tövére bombáz. Az ellentá­madásnál Ruff kerül tiszta hely­zetbe, de ő meg gyatrán kapu mellé lő. A SZÜNETBEN a Nemzeti öltözőjében kiderül, hogy Kisalagi már az elején húzódást szenvedett s ezért sántikál. Kötést kap a combjára. A tarjániakat lapos játékra biz­tatja Gutmann edző. JAVÍTANAK A TARJÁNIAK A II. félidő 6. percében Fenyvesi tisztim állva, Vécsei kezébe lő. Két perc múlva jó helyzetből a bal ka­pufát találja telibe a jobbszélső. A 10. percben, szabadrúgás után t­ö­­megj­elenet a Nemzeti kapuja előtt, de a tehetetlen LSE-csatárok most sem találnak be a hálóba. A 12. percben aztán Erdélyi a balszélről bead, Angyal rosszul üti ki a labdát, — éppen Kovács elé —, és Kovács közelről a balsarokba cé­loz. 3:1. Nemzeti-szöglet után Kisalagi lá­báról kapu mellé megy a labda. Most sűrű egymásután esnek a csili­nek, főleg a Nemzeti részéről. A LSE szögletet ér el. (19. perc.) A 18. percben cserél a Nemzeti: Sztancsiki lesz a jobbösszekötő, Mes­ter a balösszekötő és Balogh a fái­s [TAXI bérbead, javít: Óragyár etiDi­PEST, T3mS-utca 26