Népsport, 1945. április (1. évfolyam, 3. szám)

1945-04-30 / 3. szám

/ 1915 ÁPRILIS 30.) Jurté, javul£3 de még nem a régi FTC—Elektromos 3:2 (2:2)­ Nehezen verődnek össze a játéko­­kok a laterca utcai pálya előmérkő­­­zésre. A hidegre fordult idő — úgy látszik — nemcsak a közönsé­get, hanem még a játékosokat is jotthon tartja. A közönségnek­ szabael, de a futballistának kötelessége van, Klincs is semmi hiba. Megkésve bár, bár mindenki befut.­­ A Fridiétáknál különös mozgó pó­­ldás észlelhető, de aztán megnyugod­nak a kedélyek. Új arcot is látni: Ikubalo, a Ganz összekötő csatára­­mutatkozik be. " A Tromorban hiányzik az örökké "Vidám Pázmándy Sanci, de e­rnant Hidegkúti és Rózsáit 13. A vezetők Azért nem csügged­ek,­­­­— Máris megvan a pótlás — új­ságolják. — F­rt.: és Rózsa, az UT­FI­L két játékosa,továbbá Mujlényi (Gáz­gyár) jött hozzánk. Fél 3 órakor Gottlieb játékvezető sípjelé,­e így áll fel a két csapat: FTC: Csikós —• Rudas O­ódi I — Saj­osi III, Ké­s, Szőke — S’poa Kub­in, Siro-1 di, Gyulai, Gye­rei. Elektromos: Bakon — Várh'dí, Kucsera — P.czra, Marosi, Gajdos Fényi, Májtényi, Bicska, Krabate, IPá'niV­­ár. Gyeivel akciója az első komoly megmozdulása a mérkőzésnek. A kérés szemmel láthatóan zavarja a­­játékot, nehéz a labda közelébe. A­­30. perc már gólt ig hoz.. Jl­erb­i. Kéri eltolja a labdától­­Pálinkást. Az eset a 16 oson belül történt és a játékvezető nem is haboz büntetőt ítélni. Marosi értéke­­sí'i. 1:0 ra vezet az Elektromos. (Nehezen lendülnek bele a Frad­iját 'Imrék. Sok a pontatlan prs'z ) [ A k'.3 Kubela tűnik most ki. Für­tön, cs'ete.-ra morog. A közönség hamar kötz a megállapítással:­­ — Tud a fiú! A Fradiba való.­­ Onód­y pompás szereténe kan tan­gót, azután Gyur­i jó labdájával Gyatvai elszáguld és máris a sarok­ban a labda. 1:1. ■ A Fen­ycváros corcat támad még reál ellen is, de veszélyesek az Elektromosok le­rohanásai is, de a lestaktika ellen nem találnak orvos­­i szert. Sárosi Gyurka remek fejest küld­­ a k­apura, Várhídi csak nagy szerencsével ment a gólvonalról. Megjön a közönség beingja: — Hajrá Fradi!­­ Mégis az Elektromos lő gólt. r dd­s el­uüzzik, Pálinkás elé kerül l­áda, aki jót céloz ez ellenkező Sarokba. 8:1. De nem sokáig, mert az ügyes Kubela egy perc­­múlva egyenlít. 8:2. (A félidőben az FTC-istáknál Szírosi dr mondja: — Kezdetnek egész jól megy. Ezek az első szárnypróbálgatá­saik. — Ha a földön van a labda, akkor mi vagyunk az urak — állapítja meg I-Senigberger intéző. A Tremortoan Schlmidt Ferenc így vélekedik: — AZ új fU­k­ meg nincsenek összeszokva a többiekkel.­ SZÉLLEL A FRADI Most már teljes gőzzel működik a Fradi-gépzel Egymás után gördül­nek a támadások, csak a befejezés nem sikerül mindig. Pompás Sárosi dr—Gyulai akciót látni, két fölé irányított Cél a­­szabadrúgást. — Nincs itt semmi baj, kérem — mondja mellettünk egy Fradi-szur­koló — Jó lesz a csapat. Bármeny­nyire is szeretnék egyesek eltemetni a Fradit. • Mólopont „ MI TÖRTÉNT VASÁRNAP? A jövő vasárnap megkezdődnek az új rendszerű bajnokság mérkőzései. A bajnokság főpróbája­­ tegnap zajlott le kellemetlen szeles időben, amely a látogatottsá­got és a játékot is befolyásolta. Az alábbiakban részletes be­számolót nyújtunk olvasóinknak a barátságos mérkőzésekről. A mai közlekedési nehézségek mellett a sportesemények hírszolgá­­l­tatának ellátása nem lesz könnyű feladat, a Népsport szerkesztő­sége minden erőt mozgósít abból a célból, hogy feladatának meg­­­­feleljen. Az a célunk, hogy a legkisebb mérkőzés eredményét is késedelem nélkül közöljük. A sportemberek és az újságírók szo­lidaritása, vállvetett munkája legyőz minden nehézséget és bizton reméljük, hogy ez új bajnokságban, a felszabadult Magyarország ,­­ első kísérleti bajnokságában közös munkával szolgáljuk majd lapunk programját, a nép sportját. 12^2 Belváros! Mr I Susy Martell, Vécsey Ernő f |*| £ zenekarával [Magyar György—­Horváth]^ 4 — 8 » i g Kabala pompás passzal küldi előre Sárosi dr.-t. Ilyen kell a Gyurkának. Kiugrik, két lépést tesz a labdával és Bakon tehetetlen. 3:2. Az utolsó negyedóra is az FTC-é, de az eredmény már nem változik. EGY KIS BIRÁLAT Helyenként egészen jó mérkőzés volt. Az FTC minden tekintetben, de főleg labdakezelésben felette állott ellenfelének. Az FTC jobban játszott, mint az elmúlt héten, de m­­ég nem a régi. Látszott az edzéshiány, illetve a késői kezdés. Sárosi Béla máris nagyszerű formában van. Kitűnő lesz a két fiatal összekötő, Gyulai és Kubala is. Az Eleektromos játékán meglát­szott legjobbjainak a távozása- Ilyent nem lehet máról holnapra pó­tolni. Dicséretet érdemel a csapat II.Vecsődése és küzdőképessége. Három nyilatkozat. Salgó Imre (FTC): Egészen elfo­gadhatót nyújtott a csapat. Schmiidt Ferenc (Elektromos): Meglátszott az összeszokottság hiánya. Sárosi Béla: Ha még egy mérkő­zést játszanánk most, akkor a végén már semmi kifogás nem lenne.­­ Sajnos, az a baj, hogy nincs min­­denki olyan erőben, mint a „kis" Sárosi... (n. j­) Féltucat gólt lőtt a PeMTK... PeM­TK — Hungária 6:1 (3 : 1) Erzsébet-uxa, 2000 néző. Vezette: Szereti labdát. A tisztán álló Wéber elé tá­lal, a balszélső közelről a jobb sarokba lő. 6:1. Eredménytelen Hungária-támadás­sal ér véget a játék. . BÍRÁLAT A játék mindvégig nagy PeMTK- fölényt hozott. Az újonc elsőosztályú erzsébeti csapat minden részében jobb volt ellenfelénél. Különösen a két támadósor között volt nagy különbség. A PeMTK jól elgondolt támadá­sokat vezetett, a Hungária csak védekezésre szorult. PeMTK: Oravecz — Piszmenn, Lovagi — Szépföldi, Temes, Rékát — Kovács, Horváth, Kisuczki, Hrd­l­ó II, Wéber (Bakonyi). , Hungária: Berkesi — Bihari II, Sándor —■ Bölecz, Borozs, Nyikos II — Berta, Szépházi, Báli, Smika, Gábori. A PeMTK kezdi a játékot, de mindjárt a Hungária lendül táma­dásba. Az 5. percben szép támadást vezet az erzsébeti támadóhoz. Kisuczki jól teszi ki Horváthot, aki az elbámészkodó Berkes­ mellett megszerzi a vezetést. 1:0. A gól után ismét a Hungária tá­mad, de az erzsébeti védelem résen áll. A 18. percben azonban a Hungária fölény góllá érik. A szí­vr­e sodródó Simka nagy­szerűen ad középre, ahol a középre­­húzódott Gábori kapja a labdát. A Széled kapásból lő mintegy 25 mé­terrel és a jól éb­edett lövés nyomán. Még folyik az előmérkőzs, de már mintha zsinóron húznák a bal felső­t készülődnek a játékosok az öltözők­­­ben. A villamos csapat új vezetője, Szőnyi Ferenc bejelenti, hogy a régi BSzKIiT nevet most már végérvé­nyesen felcserélik az Előre névvel. A vendégjog alapján arra kéri a Vasas-vezetőket, hogy mivel a régi színeket is felcserélték és ezentúl a sárga helyett bordó színben játsza­nak, a Vasas ne használja ezúttal a piros színű trikóját. A Vasas azon­ban ragaszkodik a piros színhez (amelynek viselését Tárczayék tavaly­­megtiltották), így az Előre kék színű dresszeket kap. Az új Előre-vezetőség hangoztat­ja, hogy az új névvel, színnel és vezetőséggel eltűnt a régi szellem .. . A Vasas öltözőjében Gallomvich Tibor figyelmezteti a játékosokat, hogy nagy szél van és éppen ezért lapos játékra törekedjenek. A két csapat így áll fel: Vasas: Aknavölgyi — Nádas, Pósa — Szentandrási, Tóth I, Pápay — Ilovszky, Nagy I, Jakab, Berzi, I-Ivatszky, sarokba a labdát. 1:1. Az egyenlíté­snek azonban nem sokáig örülhet a kén utca,a gárda, mert a 20. percben máris itt a má­sodik erzsébeti gól. Az összekötő a 10-ről nagy lövéssel küldi a jobb alsó sarok­ba a labdát. 2:1. Továbbra is a PeMTK-t látjuk fölényben, de csatárai takarékoskod­­nak a lövéseikkel. A n­agy nyomás a 32. percben érik újabb góllá: Kisuczki — Kovács — Wéber a labda útja. A balszélső jól teszi maga elé a labdát és a hatos sarkáról a hálóba vágja. 3:1. — Kisuczki az erzsébeti támadó­sor motorja, — jegyzi meg az egyik szurkoló. Szünet után folytatódik az erzsé­beti fölény. A 30. percben Bakonyinál a labda. ■Horválhnak ad, akitől visszakapja a labdát és­ most már a 10-es sarkáról hatal­mas lövéssel vágja a hálóba a labdát. 4:1. A 35. percben itt az újabb gól. Te­mes előrevágott labdájával Hrotkó II. ugrana ki, de Bihari II. kornerre sze­relt. A sarokrúgásnak Wéber áll neki. Jól nyúl a labda alá, amelyet a szél is a kapu felé segít. Berkesi melé nyúl és a labda akadálytalanul hull a túlsó sarokba. Már 5:1. Most már cs­ak a P­MTIC-t látjuk a pályán. A 40. percben ismét p. ki­tűnően mozgó Kisuczki hozza fel az Egyénileg a győztes csapatban Oravecz kevés dolgát jól végezte. A hátvédhármasban Dovasi volt a legjobb, de a másik kettő is kielégí­tett. A fedezetek közül Szépföldi a jobbik. A támad­ósorban találjuk Kisuczki személyében a mezőny leg­jobbját. Nagyszerűen hozza fel a labdát, ktűnően épít. Kár, hogy lövésre nehezen vállalkozik. Utána a két balszélső, Wéber és Bako­nyi volt a legjobb. A Hungáriában Berkesi, Bihari II, Szépházi és Báli tűnt ki. A játékvezető végig kitűnően látta el feladatát. NYILATKOZATOK: Bánk­úti Gábor (P­MTK): Még néhány edzés és nem lesz baj ... Pechő Gusztáv (Hungária): Az ed­­zéshiány kiütközött. Félgőzzel könnyen győzöt­­ a Vasas Vasas-Előre 5:0 (3:0) Előre: Tóth — Takács, Bajkay — Kránitz, Szalay, Forgács — Jekkel, Tiszai, Kövesdi, Szaller, Szüle II. Molnár István sípjelére lassan indul a játék. Úgy látszik, mintha az Előre-játékosok egy kissé el­­fogódottak lennének. Lanyha az iram. A Vasas nem veszi komolyan ellenfelét. Az első akció a villamos csapattól indul, de sokat cseleznek az Előre játékosai és így a labda hamar a Vasashoz kerül. A nagy szél erősen rontja a játék szép­ségét.­­ A 30. percben Ilovszky nagy lendülettel a félvonalról viszi a labdát a kapu­ felé, majd a hatos vonalnál a fedezetlenül maradt Hratszky elé adja, aki laposan a bal sarokba helyezi. (1:0). Most egy kissé élénkül az eddigi lanyha játék. Újra Hratszkyhoz ke­rül a labda, de a játékos túlszalad vele a vonalon. A próbajátékot játszó apró­­termetű Pápayt hamar szívébe zárja a kzö­nség. ,,Hajrá Pocok!“ biztatják az ügyesen mozgó fiút. A bíró most megállítja a játékot. Stick Károly, a Vasas volt edzője halálának emlékére egyperces szünettel adóznak. A Vasas lendü­­le­tbe jön. Jakabot jó párszor szépen ,,lyukra teszik” partnerei, de a center, mindig elkésik. Ilovszky a jobbszélen felt­art­ózhat­a­tlan, de még mindig mg­van az a hibája, hogy sokat tartja magánál a labdát. Az eredmé­ntelenséget Pósa megunja és majdnem a kapig cselezi magát, Ilovszkyhoz passzol, aki lő is, de kapu fölé. A Vasas csak játszadozik az Előrével. Pápay egypárszor ter­metét meghazudtoló fejesekkel bril­líroz. Az Előrének alkalma nyílik , az egyenlítésre. Tiszai átjátszik Köves­­dinek, a­ki mellé lő. A Vasas újabb akciót kezd. Szép lapos adogatással kerül a labda Ilovszkyhoz, Tóth kifut a a kapuból, Kranicz elkaparintja ugyan a labdát, de azt érthetet­lenül Ilovszky­né teszi, aki bombagólt lő. (2:0). Az újabb gól után lendület követl­tzik, újabb Vasas Tóth Lajos a jobbszélre kifutó Jakabhoz játszik, aki viszont a középre befutó Nagy I-nek adja a labdát. Nagy szép lövéssel 3:0-ra javítja az eredményt. Műsoron kívüli számmal végződik az első félidő: Kránitz—Ilovszky pan­­krációs viadala nem tetszik a bíró­nál­, aki büntetőt rúgat a Vasas elle­n. A szünetben változásokat határoz­nak el a vezetők mind a két csapat­nál. . Az Előre öltözőjében panasz­kodnak a játékosok a mérkőzés erős irama miatt.­ Nagyon kiütközik az edz­éshiány. Kránitz helyére Tari ke­rül, Forgácsot Péter, Tiszani Serege és Szallert Forgács II. váltja. A Vasasnál Jakab helyett Hrafszky kerül középre. Pápay a balszélső és Kertész a jobbfedezet. A második félidőben sokkal szebb játék alakul ki. A Vasas fölénye egyre jobban kidomborodik játékban is és kondícióban is. A Vasast jel­lemző szép lapos ersőjáték teszi élve­zetessé a mérkőzést. A két „új fiú“, Pápay és Hra­ts­­ky jól­ illeszkedik be a „nagyok­" játékába. • A 10-ik percben Nagy I. kiugrik a védők között és közelről gólt lő. (2.0.) A Vasas csatárok most elemükben vannak. Az Előre teljesen beszor­ul. „Fél pálya kiadás– kiabál a közön­ség. Egy kapura játszik a Vasas, a vé­delem is túl van a félvonalon, az Előre csak egy-egy szabadrúgás ré­vén szabadul fel a nyomástól. A Vasas halfsor is kifogástalanul működik. Kertész jól megállja he­lyét. Az Előre kifulladt, nem bírja tüdővel és megadja magát a sorsá­nak. A mai délután legszebb akciója következik. Pompásan gördülő Vasas­támadás után a labdát Ilovszky szerzi meg, aki lágyan íveli át a bal­­oldalra. Berzi mesés oxforddal továb­bítja Pápay elé, aki tizenhat méter­ről éles szögből kanásból hatalmas bombát zúdít az ellenkező felső sa­rokra és Tóth csak nagy nehezen st április 20-án, hétfő­­i délután 4 órakor ■EJa Ascher Oszkár, Baló Elemér, Fellegi Teri,Gellért­­9 H Endre, Gobbi Hilda, Kelen I . Dóra, Kenedi Kata­in, Lend' Isc­h­vay Andor, Neményi Lili, Orbók Endre, Orosz Júlia, Relle Gabri­­ella, Spamlay Artúr Zongorán kísér: Pless László a Zeneművészeti Főiskola nagytermében Jegyek még 5—15 pengőig kaphatók fél 4 órától a pénztárnál 7979 - VÖRÖS hogyan ünnepeltek 26 évvel ezelőtt a munkás­sportolók? Forgassuk kissé vissza az idő kerekét. 1919, vörös május. Az utcák öntik a rengeteg embert. Százak, ezrek, tíz- és száz­ezrek. Soha még ennyi embert egyszerre nem látott ünnepelni Budapest. . 1389-ben határozták el a párisi nemzetközi kongresszuson a május elseje megünneplését. 1919-ig pontosan 30 esztendő telt el, de a magyar dolgozó nem ünnepelhette szabadon leg­nagyobb ünnepét, a május elsejét. 1919 Május 1. A magyar proletáriátus a világ­forradalom küszöbén áll, Budapest ünnepi díszben. Minden fontosabb téren, útvonalon hatalmas szobrok. Lenin, Marx, vöröskatona és a munka szobrai. És a nagy, hatalmas, felvonulás, amely Budapest és környéke valamennyi szellemi és fizikai dolgozójá­nak részvételével zajlott le! Kezdődött a Vérmezőn és végző­dött a Városligetben. A munkássportolók, kerékpárosok feldíszített gépeiket maguk mellett vezetve nyitják meg a menetet. Előttük az atléták, a futók 10-es csoportokban kéz a kézben, széles egye­nes vonalat alkotva futnak végig az Andrássy­ út közepén. Ott futnak kéz a kézben az ország leghíresebb futói: Vörös (Vohlarik), Steiner Pál, Király Pál, Bese, Fonyó, Csu­bay és a többiek. Győz az MTE I. csapata a MAC és az MTE II. ellen. 1919 óta napjainkig 26 esztendő telt el, a magyar munikás­­sportoló küzdelmes 26 esztendeje. Az út idáig küzdelmes volt és nem volt rózsákkal tele­hintve, de itt vagyunk és szabadok vagyunk. Holnap, 1995 Május 1-én a szabad sportoló szabadon ünnepelheti legnagyobb ünnepét, a Millenáris sporttelepen. Minden sportember legyen büszke arra, hogy ennek az ünnep­ségnek szereplő résztvevője lehet. Ünnepeljen Budapest népe is s legyen minden sportszerető ember az ünnepi délutánon a Millenáris sporttelepen! (I.) ‘Jőiedelme­ tl a­­tan! HIRDETÉSEK FELVÉTELE: VIII. Rökk Szilárd, 4., az összes hirdetőirodákban és a Népszava kiadóhivatalában (Vili, Centi­ u. 4.)