Népsport, 1945. június (1. évfolyam, 20-37. szám)

1945-06-01 / 20. szám

2 elégedett az eredménnyel. A csapat körömpasszokkal viktóriázik. Jáger II szabadrúgása a kapufáról pattan vissza. Vége a félidőnek. Szünet bett a Vasas-játékosok a pályán marad­nak, míg az NSC játékosai bezár­kóznak az öltözőbe, úgy adja ki Steiner edző az utasításokat. — Nincs szerencsénk, gólt is rúg­hattunk volna — panaszkodnak az N­S C-vezetők. A II. félidőben átcsoportosít az NSC. Sági megy középre, Steiner lesz a­ jobbszélső. Mindjárt támadást is indítanak és Jäger II szépen kidolgozott akciójá­val lövőhelyzetbe kerül, de lövésre már nincs ereje." Mindenki azt várta, hogy a második félidőben a Vasas jobban belefekszik a játékba. Ez azonban nem történt meg, sőt az NSC lendült játékba. Junász lefut, a labdát centerezni akarja, a­ kapus rosszul jön ki, az üresen­­maradt kaput azonban Adám I közbelépése megmenti a góltól. Az NSC védelme biztosan áll a lábán. Pálya most helyet cserél Ságival, akinek lövése ka­pu mellett megy el. Most gólt rúghatna az NSC: Jergler egyedül húz el a védők között, csak Akna- Völgyi áll vele szemben. Jergler azonban a kifutó kapus­ba lövi a labdát. Nagy helyzet volt! Berzi éles lövését Adám , a levegő­ben úszva dopplerrel menti. Berzi kiugrasztja­ Ilovszkyt, a hosszú lab­dára fut a két remek labdarúgó­­sprinter, a labda azonban túljut a partvonalon. Aknavölgyinek is sok a dolga. Finisei a Vasas, de későn ébred. A 36. percben Junász beadása Flóra kezére pattan, a bíró 11-est ítél, Pósa jobb sarokba helyezett gyenge lövését Kár­páti szépen védi.­­ Az utolsó percekben formás NSC-támadások veszélyeztetik Akna­völgyi kapuját, de az eredmény nem változik. Bírálat: A mérkőzés meglepetése az, hogy a bajnokság során első ízben írha­tunk az NSC-ről, mint komoly egy­ségről. A védelem biztossága hatá­rozott lendületet adott a csatársor­nak, ha legalább két helyen meg­erősítik a csatársort, minden remé­nyük meglehet arra, hogy a későbbi mérkőzéseken jól szerepelnek. A Vasasról semmi jót nem írhatunk. Ilyen fölényes, meddő és könnyelmű játékot nem szabad egy munkás­csapatnak mutatni. Túlzott ön­bizalommal léptek a pályára a játékosok, lebecsülték ellenfelüket. Aknavölgyinek a második félidő­ben volt csak dolga, a hátvédek kö­zül Pósa volt jobb, míg a formán kívüli Nádas faultokkal operált. A halfsorban Pápai és Tóth megfelelt, Ilovszkynak kemény dió volt Adám I, Nagy I eltűnt a pályáról, Berzi Indolens és sportszerűtlen volt, Ju­­násznak csak pár lefutása érdemel említést, Bankó is gyenge volt­ Az NSC-ben Kárpáti biztoskezű kapus, Adám I a mezőny legjobbja volt. Flóra is elsőosztályú játékot mutatott. Az NSC halfsora jó, meg­lepetés: a régen nem szerepelt Adám II kitűnő játéka. A csatársorból elsősorban Jergler dicsérhető meg, sokszor megzavarta a Vasas-védőket, Steiner ideges volt, úgy látszik, két mérkőzés sok neki. Nyilatkozatok: Hegyi Gyula (Vasas): Rossz ta­lajon gyenge játék. _ Galb­­pich Tibor (Vasas): Nagyon elítélem a csapat könnyelmű játékát és egyeseik felháborító indolenciáját. Elek István (NSC): A csapattal meg vagyok elégedve, még a csatár­soron kell javítani. Steil­er Brúnó (NSC): Egy-két erősítés után a csapat jobban fog játszani. Bűntetten igazságosabb lett volna MÁVAS -Z. MaDISz 2:1 (2:0) Góllövő: Bakó, Kuli, Jakab Kőbányai­ út — Vezette: Chernyák Ragyogó Újpest, kedvetlen Kispest Újpest—Kispest 8:0 (2:0) Góllövő: Zsengellér, Zsengellér, Szusza, Várnai, Szusza, Szusza, Olajkár 1. (öngól), Szusza Attila­ utca, 4000 néző — Vezette: Hertzka A zuglói öltözőben nagy meglepe­tésre Toldi Géza, az edző is vetkő­zik.— Moór sérült, Fekecs Ill­át el­tiltották, muszáj­­Toldinak is ját­szani — mondják. A MÁVAG-nál csendes készülő­dés folyik. A Kispest elleni győ­zelme után nagyon tartanak a zug­lóiaktól, így áll fel a két csapat: MÁVA­G: Bánki — Varga, Ador­ján — Kanárik, Kemény, Bujáki. —­­Sztraka, Muszka, Bakó, Ruff, Kontra. Z. MADISz: Németh — Zűrién II, Zűrién I — Keltai, Koffer, Fekecs II — Nagy, Csiszár, Jakab, Toldi, Faragó. I. félidő A MÁVAG vezeti az első táma­dást, de Muszka fejéről mellé száll a labda. A másik oldalon Nagy ki­tör, de elveszti a labdát. Lanyha az Iram, sok pontatlan passz nyomja rá bélyegét a meglehetősen alacsony színvonalú játékra. Jakab fordulás­ból nagyszerűen lő, Bánki véd. Csi­szár labdájával Nagy kitör, Bánki kijön eléje, a szélső a kifutó kapus­ba lő. Toldi fejjel csúsztatja a lab­dát Csiszár elé, az összekötő kiszö­kik, de az alsó kapufát találja el. A visszapattanó labdát most Nagy szúrja kapura, most pedig a felső kapufán csattan a lövés! Határo­zott balszerencse. A 29. percben esik a MÁVAG első gólja. Sztraka szögletét Kontra kapja, lövését Németh röviden üti ki, kavaro­dás támad a kapu előtt és a szemfüles Bakó közelről beteszi a labdát. 1:0. Muszka fordulásból lő, Németh Szögletre ment. A 28. perc újabb gólt hoz. Sztraka a kifutó Németh felett kapura ível, az amúgyis a hálóba tartó lab­dát a befutó Ruff fejeli be. 2:0. A zuglóiak most teljesen elvesztik a fejüket. Újabb gólt ér el Muszka révén a MÁVAG (Fekecs II lába is benne volt), a játékvezető azonban les címén nem adja meg. Toldi lelkesen küzd, de a lövések­kel adós marad. Adorján rosszul rúg, Toldi elveszi­ tőle a labdát, egyedül tör kapura, régen már zö­rögne ilyenkor a hálójád, a volt Fradi-csatár csúnyán melléteszi a labdát. A második félidőben Toldi és Jakab helyet cserél. Óriási lendülettel rohamoznak a zuglóiak. A 7. percben Toldi pompás labdát ad Jakabnak, a csatár a 16-os já­jékáról éles lövést küld a bal kapufa mellé. Bánki nem tudja védeni. 2:1. Most mindent beleadnak a zug­lóiak. A MÁVAG tervszerűtlenül csapkod. Csiszár kitör, de elvágják. A zuglóiak­ 11-est reklamálnak, de a játékvezető a 16-osról rúgat szabad­rúgást. Levegőben lóg a zuglóiak egyenlítő gólja. Csiszár lövése téveszt célt, aztán Faragó előtt nyílik jó gólszerzési alkalom, de ezúttal nem sikerül a lövés. Izgal­masak az utolsó percek, a 7. MaDISz még egy pontot sem tud haza­vinni ... A mérkőzés után a levonuló játék­vezetőt szidalmakkal illette a zuglói közönség. A közbelépő rendőrség akadályozta meg a kitörni készülő botrányt. Szögletarány 8:5 (1:5) a­­ Z. MaDISz javára. Bírálat: Szép játékot hiába várt volna a néző ezen a mérkőzésen, küzdelem volt csak a pályán. Az első félidő a gépgyáriaké volt, a Z. MaDISz ekkor könnyelműen játszott. Szünet után hiába igyekezett, ekkor a MAVAG már vigyázott az ered­ményre. A MAVAG dicséretet érdemel küzdőképességéért. A közvetlen véde­lem legjobbja Varga. Szorgalmasan játszott a fedezetsor, elől pedig Muszka és Ruff lendülete érdemel dicséretet. A 7. MaDISz-ban a hátsó csapat­részek jól működtek. A két hátvéd­re nem lehet panasz. A fedezetsor is jól támogatta a csatársort, külö­nösen Fekecs iI tűnt ki ezen a téren. Mindenki kivácsian várta Toldi Géza játékát. A volt Fradi­­csatártól sok szép dolgot lehetett látni, lövéseivel azonban nem volt szerencséje. Jakab is puha volt a kapu előtt. Csiszár jól harcolt. Nyilatkozatok: ■ Oszwald­ Zoltán MÁVAG: Elége­dett vagyok. Javul a csapat. Barthos Géza Z. MaDISz: Az első félidőben könnyelműen vette a csapat a játékot. Nagy gólhelyzete­ket hagytak ki a fák.­ ­ A hirtelen jött futózápor sem riasztja el az újpesti szurkolókat. Sűrű sorokban igyekszenek a pálya felé. Az újpesti öltözőben nagy nyu­galommal készülődnek a játékosok. — Balogh I. pihen, helyette Spá­­nyik lesz a balfedezet — adja ki az utasítást Takács Géza edző. A Kispestnél amiatt keseregnek, hogy még mindig nem játszhat Olaj­kár II. és Szalay. Pontosan 4 óra­kor áll fel a két csapat. Újpest: Tóth Gy. — Balogh II., Jakab — Kirádi, Szűcs, Spányik — Tamás, Szusza, Laborcz, Zsengellér, Várnai. Kispest: Mindszenti — Olajkár I., Herédi — Semadovits, Mészáros, Várhelyi­­—­ Breier, Bozsik II, Ne­mes, Puskás, Nyers. Az I. félidő Rögtön a kezdés után nagy lendü­lettel rohamoz az Újpest. Helyzet­helyzet után adódik, de a lövéseket ■nem kíséri szerencse. A 10. percben Zsengellér fordulásból küldött lövése a kapufáról pattan a mezőnybe. A 14. percben Zsengellér parádés lab­dával ugrasztja ki Laborczot, La­borcz visszajátszik Zsengellérnek, „Ábel" lövése ismét a kapufáról pat­tan ki. Csak a 16. percben jut ko­moly helyzethez a Kispest, de Pus­kás mellé lő. A 25. percben Várnai szépen ivett szögletrúgását Szusza fejjel Zsen­­gellérhez továbbítja, a balösszekötő pompás fejessel­­küldi a hálóba a lab­dát, 1:0-ra vezet az Újpest. A kis­pestiek szerint les volt. Egy perc múlva újabb nagy hely­zetet hagy ki Várnai. A 27. percben Ken Várnai rúg ismét szögletet, a nagyszerű érzékkel felugró Zsengellér fejéről a bal felső sa­rokba jut a labda. 2:0. A Kispest erőtlen támadásokkal válaszol. A 35. percben Laborcz feleselése miatt szabadrúgáshoz jut a Kispest, támad is, de a kitörő Nemest Szűcs könnyedén szereli. . Szünetben az újpesti öltözőben elégedettek, de azért a cserét határoznak el. Zsengel­lér lesz a középcsatár, Laborcz a balfedezet és Spányik a balösszekötő. A Kispestnél elkeseredett a han­gulat, mert szerintük az első gól les­ből esett, míg a másodiknál Laborcz a kapust szabálytalanul akadályozta. A II. félidő Kispest támadással indul, amely azonban a 16-oson pepecselésbe ful­lad. A 4. percben Várnai lefut, hátrajátszik Szuszának, aki bal­lal 25 méterről a bal sarokba vágja a labdát. 6:0. A 7. percben Szusza pompásan át­­verekszi magát a kispesti védőkön, a teljesen őrizetlenül álló Várnai elé játszik, akinek csak a lábát kel odatenni és máris a hálóba táncol a negyedik gól.­­ 4:0. A 12. percben remek újpesti tám­a­­dás. Lábról-lábra vándorol a labda, míg a tisztán álló Várnai elé kerül, aki azonban hibázik. A 17. percben Szusza pompás egyéni játék után bombagólt lő. 5:0. Egyre-másra gördülnek a ragyogó újpesti támadások. A 25. percben Spányik váratlanul kapura lő, a labda Mindszenti lábáról Szu­sza, elé pattan s , jobbösszekötő ballal a hálóba vágja a labdát. 6:0. Egy perc múlva Zsengellér tör a kapu felé, Mindszenti fut eléje két­ségbeesetten, Zsengellér lő, de a labda a kapus lábáról kipattan. Most néhány percre feléled a Kispest is, de nincs kapura lövő csatár. A 30. percben Tamás ügyesen le­fut, Spányik elé játszik, Spányik­ lő is. Olajkár I. azonban belenyúl a labdába és az ő lábáról Mind­szenti hasa alatt a hálóba jut a labda. 7:0. Az­ utolsó negyedórában egyre­­másra zúgnak az újpesti lövések a kispesti kapura. A 42. percben La­borcz Várnainak ad, a szélső kiugrasztja Szuszát, akinek éles lövése védhetetlen. 8:0. Bírálat: Az Újpest imponáló fölénnyel és kitűnő játékkal gyűrte le a Ké­pestet. Nem túlozunk, ha megálla­pítjuk, hogy jelenleg a legjobb for­mában lévő csapatunk. Ha egy-két poszton még megerősítik, akkor könnyen lehetséges, hogy ezt a­ „nyári bajnokságot" a lilák nyerik. A Kispest nagyon hamar feladta a küzdelmet. Már a második gól ked­vüket szegte. Egyénileg Tóth Györgynek nem akadt komoly dolga. Balogh II jól, Jakab pedig szorgalmasan játszott. A fedezetsor és a mezőny egyik legjobb játékosa Szűcs volt. Duz­zad az erőtől ez a keménykötésű fiú. Kirádi és Spányik ellen sem le­­het panasz. Mindketten jól passzol­tak. A csapat legjobb része a csa­társor. Egyedül Tamás gyengébb. Szusza is, Zsengellér is válogatott formában van, bár Zsengellér szó­korongós, kellemes futball­időben fut ki a két csapat, így állnak fel: B. Barátság: Nádori — Nótás, Ihász — Zakariás, Tamási, Siklósi — Rósa, Papp, Fürjes, Zsolnai, Gáli, Ganz, Gyurics — Szekeres, S­oó II. — Pál, Waldinger, Török — Va­­rsói, Komáromi, Fehér, Ladányi Szabó. Az I. félidő A B. Barátság kezd és támad is. A 2. percben Papp szép kiadásával Kása lefut és az 5-ös sarkáról éle­sen, laposan a jobb sarokba lő. 1:0 a B. Barátság javára. Két erőtlen Ganz-támadás után is­mét a budaiak támadnak. Papp elöl elpattan a labda, majd Fürjes és Kósa egy-egy szögletet harcol ki. Szinte állandóan a B. Barátság tá­mad. A 12. percben Fürjes a jobb­­szélre keveredve a gólvonalról hátra­­gyrít, már Kósa lehetne, de átadja Gálinak a labdát, az a kifutó ka­pus alatt a hálóba talál. 2:0 Most a Ganz is támadgat. Szög­letet ér el, majd a 19. percben La­dányi 20 méteres szabadrúgását Ná­dori kiejti, a leeső labdát Varasdi közelről a hálóba vágja. 2:1. A játék váltakozó lesz, ismét szög­letet ér el a Ganz, majd a 25. perc­ben Varasdi mellé fejel. A budaiak támadását hét szöglet jelzi, Fürjes lövése alig kerül kapu mellé. Az utolsó negyedórában ismét a B. Ba­rátság szorongat, Rósa, Zsolnai és Papp lövése akad el a Ganz-gyári védőkön. Szünetben a játékosok kinnmaradnak a pályán, az edzők itt adnak nekik utasításo­kat A II. félidőben a B. Barátság megváltozott csatár­sorral kezd: Papp balszélső, Gáli középcsatár, Fürjes jobbösszekötő lesz. Az első percekben hullámzó 7. játék. A 9. percben Zsolnai előre­­adását Fürjes szépen veszi át mel­lel, kiugrik a hátvédek között és a kifutó kapus mellett a bal sarokba gurítja a labdát. 3:1. Újból Fürjes, majd Zsolnai lövése jelent eseményt. A Ganzban Ladányi balfedezetnek megy hátra. A bu­daiak ismét szinte állandóan támad­nak. A 17. percben Fürjes lő szépen, utána Zsolnai lövése a kapufáról pattan ki, Nótás szabadrúgása alig száll kapu fölé. A 22. percben Kósa egyedül tör kapura, lövését a kapus nem tudja fogni, de a befutó Török a gólvonalról kivágja a labdát. Fel­jön a Ganz is, szögletet ér el. A má­sik oldalon Kósa is, Fürjes is kapu mellé lő. A 26. percben Nótás remek 22 méteres szabadrúgása a felső léc­ről pattan le, Papp ott terem és be­vágja a labdát. 4:1. Következő percben Waldinger majdnem öngólt vét. Majd ugyanő kézzel tartja fel a kitörő Zsolnait. A szabadrúgás után Gáli és Zakariás lő. Most sokkal jobb a B. Barátság. A 34. percben Fürjest gáncsolják, 25 méterre a kaputól. Nótás áll neki a labdának és hatalmas rúgása nyo­mán a felső lécről pattan a gól­vonalon belülre a labda. 5:1. A Ganz cserélget. Fürjes elöl szög­letre mentenek, a másik oldalon Nó­tás vágja szögletre a labdát Fehér elöl. Ismét kiegyenlített a játék, de az iram gyenge. A 42. percben szög­letet ér el a Ganz. Varasdi beívelt labdáját Nádori elvéti, Ladányi elő­ször felfelé fejeli, majd közelről hálóba vágja a labdát. 5:2. net után egy kissé lefékezett. Várj­nainak egyetlen hibája, hogy nem elég bátor. Laborcz jobban érvénye­­sü­l­ a fedezetsorban. A Kispestben Mindszenti egy-két gólban „benne volt". Olajkár­i for­mán kívül van, Herédi igyekezett. A fedezetsorban Mészáros amíg bírta, jól tartotta az újpesti csatá­rokat, de azután kifulladt. Semado­­víts és Várhelyi gyengék. A csatár­sorban csak Puskás és Bozsik­­ dicsérhető. Nemes hamar feladta. A két szélső­ nem mert semmive s£m vállalkozni. A játékvezető nem vétett na­gyobb hibát, jól vezette a mér­kőzést. N­y­ilatkozatok­: L­osonczy Endre államtitkár: Vá­ratlanul meglepett az újpestiek pompás, lendületes játéka. Dicker Mihály (Újpest): Jól együtt van a csapat. Szücs Nándor (Kispest): Gyenge vagyunk. Ezután többnyire a Ganz támad, de újabb eredményt nem ér el. Szögletarány 7:7 (5:5) a B. Ba­rátság javára. Bírálat A mérkőzésen végig lényegesen többet támadott a B. Barátság Mind az első, mind pedig a máso­dik félidőben nagyon szépen, isko­­lázottan futballoztak a budai „gye­rekek11. Csak éppen a lendület, a­­ ■ólratörés hiányzott időnként belő­­ük. A győzelmet így is megérde­­m­elték, sőt egy kis szerencsével na, j­obb arányban is győzhettek volna. Ganz még nincs „együtt", több­nyire szétesően, egymást meg ne izt értve játszottak az egyes csapattá, ezek­ Nádori egy-két hibától eltekintve j­ól védett, a hátvédek csak tiszta helyzetben biztosak a dolgukban. A két támadófedezet végig jól ját­szott. A támadósor legveszélyesebb embere a gyors, mozgékony Kósa Volt. Jól játszott a roppant techni­kás Fürjes és a ragyogóan lövő Zsolnai is. Papp és Gáli sem ját­szott rosszul, de még nem illeszke­dett bele a csapatba. Gyurics néhányszor hibázott­. A hátvédeik is sokszor zavarba jöttek, még az egyébként jól játszó Wal­dinger is. Pál és Török szinte ál­landóan védekezésre kényszerült. A Csatársor legjobbja a később fede­zetnek hátrahúzódott Ladányi volt, de időnként Fehér és Varasdi is tetszetősen játszott. A játékvezető különösebb hiba nélkül vezette le a mérkőzést. Nyilatkozatok: Ember József (B. Barátság­] Megérdemeltük a győzelmet. Sajná­lom a két bekapott gólt. Kis Gábor (Ganz): A B. Barát­­ság megérdemelte a győzelmet, a mieinknek még kevés az edzése, még nem együttes a csapat. A VIII. ker. Barátság SE lelkes hangulatban tartotta meg közgyűlé­sét. Egyhangú választás után a díszelnöki tisztséget Ries István de­­és Szamay Lajos országgyűlési kép­viselők vállalták.. A további tisztsé­­­geket így töltötték be: Elnök: Nagy Marcell, társelnökök: Horváth Mi­­hály, Szenes Károly, ügyvezető el­nök: Koppány Alajos, főtitkár: Vá­­radi Burger Rezső, intéző: Váradi Sándor, futballszakosztály vezetője: Ortutay Béla. Megérdemelt, biztos győzelem B. Barátság-Ganz 5:2­­2.­ Góllövő: Kósa, Gáli, Varasdi, Fürjes, Papp, Nótás, Ladányi Mező­ utca, 1000 néző . Vezette: Palásti HÍRADÓ mozi ---------------- uj mcsok ---------------­Ki hitte volna: Optimista vígjáték. Uj orosz híradó: Magyar fegyverszüneti szer­­vielés Mátrára Moszkvában. Uj Watt Disneys Elvarázsolt ki Budapest e Harmadik hó Előadások 3­6 mflint 1945 JÚ­NIUS 1. Ma, pénteken mutatja be artista ,,Villámrevüjét“ a Népvarieté A Sportcsarnok pompás helyiségé­ben pénteken este fél hat órakor mutatja be a Népvarieté új világ­városi attrakcióját: artista Villám­­revüjét. Az igazgatóság ezúttal valóban káprázatos műsort tálal a főváros közönsége elé. Először sze­repel Budapesten a három Forseon, a kontinens legjobb gladiátorai és a 12 Dusenyka, egy „tucat" ragyogó leány, akik az orosz táncművészet csúcsteljesítményét mutatják be, a Carolinas-trió az artistaművészet csúcsain jár. A Mosca—Vidos ket­tős ma talán Budapest legjobb mulattatója. A Zig Zag balett gyors, temperamentumos táncai, a kápráza­tos kosztümjei, a két Newmans a lengő trapézon, Utassy és Éva tánc­kettős akrobatikus táncai mind, mind izgalmas száma lesz a műsor­nak. Caffari, a titokzatos bűvész és még egész sereg világszám egészíti ki a káprázatos varieté produkciót. A­ Népvarieté kivétel nélkül minden nap tart előadásokat a Sportcsar­nokban félhat órai kezdettel. Vasár,­nap és ünnepnap fél 4 és félhat órai kezdettel.*