Népsport, 1948. december (4. évfolyam, 231-251. szám)

1948-12-20 / 244. szám

Két öassekötője pompás játékának köszönheti nagy győzelmét a Vasas Vasas—Soroksár 5:0 (4:0) • Góllövő: Berzi, Kubala, Kubala, Berzi, Kubala, La,torca­ u. 1000 néző. V­ez: Virágh. Mindkét csapat játékosai a klubházban levő öltözőkben készülődnek. A Vasasban az az újság, hogy ezúttal Marik kimarad a csa­patból, középhátvédet játszik. A csatársor a legjobb összeállításban veszi fel a küzdelmet­­ Fiúk, nagyon komolyan vegyétek a mér­kőzést — mondja Gallowich Tibor edző. — A Soroksár igen jó formában van. A soroksáriak öltözőjében a múlt heti csapt­at készülődik, csak az a különbség, hogy Sesítvári és Pákozdi helyet cserél. Jávor Pál edző figyelmezteti Konthát : — Nagyon vigyázz Szilágyira, lehetőleg akadályozd meg őt a labd­a átvételében. A pálya talaja kitűnő állapotban várja a csapatokat. Csak egy centiméteres hó van rajta. Vasas: Túrai — Lőrincz. Siklósi — Szi­lágyi II, Lóránt. Pósa — Illovszky, Kubala. Szilágyi I., Berzi Tóth III. Soroksár: Zsikla —* Sas.­ Lugosi — Solti, Kontha. Kovács — Antoni, Pusztai, Hont­­szári, Pákozdi. Junász 3 percben Lőrincz szögletre ment A másik oldalon Tóth III szabadrúgását Berzi szépen sarkalja kapura Zsikla azonban véd- A játékosok időnk­ént csuszkálna­k. Többet támad a Vasas. A 7. percben Tóth 1X1 jó beadását. Illovszky ballal fölé vágja. Kubala mellé lő. Szi­lágyi I e­lö­l Sas­sának era C lencsével tisz­­táz A 12 percben Szilágyi I a jobbk­­szélen fut el és nagyszerű labdát küld középre, Berzi a hatosról élesen lefejeli a labdát a bal alsó sarokba s a kapu­idnál álló Lugosi már csak beljebb tudja segíteni 1:0-ra vezet a Vasas. A 14. percben Pósa­ pompásan ad a balösszekötő helyén álló Kubala elé. Ku­baié 18 méteres jobblábas lövése nyomán a labda a bal felső sarok táján ér hálót 2:0. A 12 percben a lecsón álló Junász a hatosról lő s az elcsúszó Túrás lábáról pattan vissza a labda. Lugosi megrágja Illovszkyt, de nincs komoly baj. A 23 percben Szilágyi­­ átjátssza a Konthát, lövésébe azonban a keresztező Sas az utolsó pillanatban belelön s a labda szögletre pattan. Kubala és Berzi helyet cserél. A 30. percben Szilágyi II nagy lövését Zsikila remekül védi. A 32 perc­ben Kubala és Bérei visszacserél. A nagy Vasas-fölényt a 33. percben Sorok­­aár-támadás és Hontvári fölélövése sza­kítja meg. Junász tíz méterről élesen lő a bal karokba Túrás azonban szögletre véd. Pálkezdi elé Túrái későn fut ki, a Csatár gyenge lövése nyomán a labda az ürés kapu felé gurul a berohanó Lőrinc­, azonban közvetlenül a gólvonal előtt, eléri és szögletre vágja. Feljön a Soroksár. Junász szabadrúgását Pusztai élesen a balka­pufa mellé fejeli. Ismét a Vasas lendül támadásba. A 40­ percben Szilágyi­­ a balszélen harcol a védőkkel Róluk befelé pattan a labda. Kubala rajtol rá és nyolc méterről élesen félmagasan a balsarokba lő. 3:6. Nagy a Vasas nyomása. A 42. és 43. percben szögletet érnek el a piros-kékek A 44. perc­ben újabb Vasas,szöglet Tóth III jól csavarja l­e a labdát és Berzi három lépésről a léc alá fejel. 4:9. Szünetben a Vasas öltözőjében érthe­tően jó a hangulat. Gallowich figyelmez­­­­teti Siklósit, hogy a hazaadásokkal vi­­gyázzon­ A sorok sár­gák öltözőjében na­­gyon keverten ülnek a játékosok. Jávor és Egrosd Antal szakosz­tál­y vezető igyek­szik lelket önteni a fiúkba A H. FÉLIDŐ Vas 16.,támadásokkal indul. A 3. percben Tóth III beadására Kubala nagy lendü­lettel érkezik és nyolc méterről, jobb­ lábbal élesen laposan a kapu jobb ol­dalába vágja a labdát. 5:0. Az 5 percben Ililovsz­ky elől az utolsó pillanatban mentenek szögletre a védők. Iliovszky elől Kontha hazaadással ment. A Vasas többet támad. A 13. percben Szi­lágyi 1. elől Kontha szögletre ment a kapu szájában. A 20. percben Antoni labdája Póta lábáról szögletre pattan. Kovács 8 méterről élesen fölé lő A 21. percben Sas feleslegesen ad haza Zsikla elcsúszik, a labda az üres kapu mellett szögletre megy. Utána Fás a lövését védi Zsikla. A 24. percben Hontrári 18 méteres szabadrúgásából szöglet lesz Tóth III tisztán kiugrik, de Sas a szélső karjába kapaszkodik Kubala lapos szabadrúgása elkerüli a kaput. A 27. percben Berei elől Sas szögletre ment. A 32. percben Bérei 12 méterről mellé lő A 36. perc­­ben Tóth III elfut, pompás beadását Kubala élesen a léc fölé fejeli. A 39. percben Berci fölé fejel A 44. percben Illovszky elől nehezen tisztog a sorok, vári védelem. Szögletarány 8:6 (4:3) a Vasas javára Nyilatkozatok: Krajcsovics István (Va­sas): A csapat ú­gy játszott, ahogy el­vártuk tőle. Jávor Pál (Soroksár): A Vasas a győzelmet megérdemelte, de nem ilyen arányban. Jó iramú helyenként igen aynyvonalas mérkőzést láttunk. A Vasas csaknem vé­gig fölényben játszott. Védelme biztosan végezte kevés dolgát, " csomán sora pedig sorra vezette a szép és veszélyes támadá­sokat Meglátszott a Vasas-csatársor játé­kán, hogy hosszú idő óta ismét a legjobb össz­eállításban játszhat. A csatársor első­sorban két összekötője jó játékának kö­­szönheti eredményes­ég­ét A phoe-kékek gyorsaságban és fejjavóban is felülmúl­ták ellenfelüket. A Soroksár a második félidőben sem adta fel a harcot, n­agy lel­ke­sedés­ nem küzdött de a jó formában levő Vasa© biztos győzelmét nem tudta megakadályozni. A piros-kékek győzelme ebben az arán­yban iss megérdemelt. Túrái kevés dolgát biztosan végezte. Mind a három hátvéd jól látta el felada­tát. Szilágyi II. ezúttal halványabban ját­szott a szokottnál, de így is megfelelt. Pósa remekül ,,élt’‘ ezen a talajon. Ulov­­szky játék­án nem látszott meg a kényszer­­pihenő. Kubala végig nagy kedvvel, okosan és eredményesen játszott. Szilágyi I.nek nem volt szerencséje a kitöréseivel és lövé­seivel, Kontha egyébként is jól fogta. Berzi pompásan játszott, nagyszerűen dobta támadásba társait és kapu előtt is roppant veszélyes. Tóth III. gyors és lendületes. Zsikla a gólokról nem tehet. Kontha volt a hátvédhármas legjobbja. Lugosi megfelelt, de gyakran nem bírt Ulovszkyval Sasnak túl nagy feladat volt Tóth III. őrzése. Solti és Kovács nagy lelkesedéssel játszott de egyi­kük sem tudta sakkban tartani összekötőjét Antonitól nem sokat láttunk, igaz, hogy nem is kapott sok labdát. Pusztai javul de még mindig messe van igazi formájától Hont­­váritól csak egy-két kitörést láttunk. Pá­kozdi volt a csatársor legjobbja, de magára hagyatottan nem tudott veszélyes lenni. Ju­nász sokat harcolt, de nem sok ered­ménnyel. Virágh kitűnően vezette a mérkőzést BÍRÁLAT: Az MTK nagyobb arányban is győzhetett volna MTK—Szeged 6:1 (3:0) Góllövő: Bodola, Palotás, Hideg­kúti, Sándor, Hegedűs, Hegedűs, Benák. Újpest, i1OOO néző. Vez: Palásti. (Polgár, Hajdú.) A Szeged játékosai bizakodóak A kék- fehérek öltözőjében Bukovi ad utasításokat. MTK: Tóth — Kovács II, Lantos — Ko­vács I, Börzsei Bosánszky — Sándor, Pa­lotás, Hidegkúti, Bodola, Hegedűs. Szeged: Ludas I— Szabó, Gyuris — Gyu­rik, Kakuszi, Szőcs — Rózsavölgyi, Solti, Bénák Ladányi, Nagy. AZ I. FÉLIDŐ Az MTK kezd, Sándor szögletet harcol ki­ A 3. percben Ladányi elszáguld, Lantos ment. Támad a Szeged. A 7. percben Bo­­dolát Kakuszi szereli. A 16. percben Hi­degkúti meredek labdával ugratja ki Bo­­dolát, ő lerázza magáról a védőket, majd a 11.es pontról laposan a jobb alsó sa­­rokba lő 1:0-ra vezet az MTK. Kezdés után Sándort a játékvezető fújja le les miatt. A 13. percben Palotás kiugrik és mintegy 10 méterről félmagasan lő a háló közepébe .2:0. Bénák és Rózsavölgyi helyet cserél. Lantos a félpályáról lő kapura — Ludas véd. Két szögletet ér el a Szeged, a 19. percben Gyurű­k hatalmas kapáslövését húzza le Tóth. A 21. percben Hidegkúti éles lövé­sét védi Ludas. Utána nagy helyzetet hagy ki Sándor. A 27. percben Palotás—Hideg-.­­kúti összjáték után Hegedűs nagy helyzet­ből Szabóba bombáz. Kovács II. hibáz és ebből majdnem gól les­z. Ladányit csak az utolsó pillanatban tudja szerelni Börzéér. Bosánszky megsérül és 1 percre elhagyja a pályát.. A 30. percben Sándor átadásánál­­hidegkúti k­ppásból lő, a labda a vetődő Ludas kezét érintve pattan a jobb alsó sarokba.3:0. Bodola elől nehezen haza,adással ment Gyuri. Az MTK kissé fölényeskedve játszik. Szünetben a kék-fehérek öltözőjében Bu­­kovi figyelmezteti játékosait, hogy vigyáz­atnak, mert a Szeged komoly ellenfél. A Szegedi öltözőben a vezetők és a játékosok panaszkodnak: puha a csatársor, A 3. FÉLIDŐ A Szegedben újra Bénák a középcsatár és Rózsavölgyi a jobbszélső. Az 5. p percben Hi­degkúti jó helyzetben hibáz. A 8. percben a kapuratörő Sándort ketten­­ is nyomják a 16-os sarkán. A szabadrúgást Kovács I. Sándor elé adja aki három lépést tesz és mintegy 13 méterről a jobb felső sarokba lövi a labdát. 4:0. Bodola kapáslövését bravúrosan fogja Ludas. A másik oldalon Nagy lövése alig megy mellé. A 20. percben Hideg­­ lenti Hegedűshöz játszik, ő 11 méterről lő, a labda Ludas kezét érintve jut a bal felső sarokba 5:0 Kezdés után Bodola a középre behú­zódó Hegedűst szökteti, ő mintegy 8 méterről laposa® a jobb alsó sarokba lövi a labdát­ 6:0. A 24. percben Ladányi beadását Bé­nák 8 méterről lövi, a labda a bal kapu, fa felső lécéről pattan a hálóba. 6:L A kék-téli évek csak szögletet érnek el A 33. percben Lantos bo­m­bas-szabadr­­i­ga, eát védd szépen Ludas. Végig az MTK támad A 43. percbe® Bőd órát szerelik s szögletarány: 7:5 (3:3) az MTK javára. Nyilat­kozattok: Bukovi Márton MTK: A fiúk nyugodtan játszottak és a nehéz talajhoz jól alkalmazkod­tak. — Pólyák Gyula (Szeged): A vereséget ilyen arányban is meg­érdemeltük. BLRALAT: Végig nagy fölényben játszott az MTK, pedig a játékosai nem túlsá­gosan erőlködtek. Ha a kék-fehérek komolyabban küzdöttek volna, a gól­arány is nagyobb lehetett volna. A kék-fehérek minden tekintetben job­baknak bizonyultak ellenfelüknél, időnkint nagyon szépen játszottak. A Szeged nagy lelkesedéssel, oda­adással küzdött. V­égeredményben azonban a nagyobb tudás előtt meg kellett hajolnia. A szegedi játékosok erőnléte elsőrangú. A mezőnyben néha szép dolgokat mutattak a csa­tárok, de a kapu előtt gólképtele­neknek bizonyultak, Tóth a gólnál hibázott, egyébként sem mutatott megnyugtató formát. A hátvéd, hármasból Lantos játéka magaslott ki. Bör­zsei szokott jó formáját mutatta. Kovács II kissé fölényeskedett, de teljesen kielégí­tett. Kovács I. pompásan játszott. Bosánszki az első félidőben megsérült, addig elsőran­gúan játszott Sándor sokszor ellenállhatat­lan volt, néha azonban hibákat vétett. Palo­táig használható labdákat adott szélsőjének és a kapura is veszélyes volt. Hidegkúti ki­­tűnően játszott, de néha fölényeskedését már túlzásba vitte. Bodola lelkesen játszott kitűnő labdákkal látta el Hegedűst. Hegedűs fordulás után erősen feljavult Ludas elsőrangúan védett, a gólokról nem tehet. A hátvédhármas megbízhatóan ját­szott. Gyurik csak a védekezésben mutatott elfogadható játékot. Szőcs sokat dolgozott, szünet után a védelemben sokat segített. Bénák a Szélen nem sokat, középen többet mutatott. Solti a kapura nem bizonyult veszélyesnek. Rózsavölgyi a szélen néhány jó támadást vezetett, középen nem boldo­gult. Ladányi csak a mezőnyben tudott hasznos lenni. Nagy szünet után néhány­szor veszélyes tudott lenni, de a labdát so­káig tartotta. A játékvezető elsőrangú volt Mindössze két esetben volt, téves lelitélete. Partjelzői is nagyszerűek voltak. Megérdemelten győzött a Kispest, de a gólarány túlzott Kispest-MATEOSz 5:1 (2:0) Gy­övő: Babolcsay, Bártfy, Virágh II, Gyulai, Bártfy, Városi, Kispest, 1500 néző. Vezette: Szi­geti György. A kispesti öltözőben úgy határoznak hogy az­ ifjúsági Bártfay lesz a balössze­kötő, Budai hátrahúzódik fedezetnek. A MATEOSz-ban Grosits és Zsolnai sérülése miatt nem vállalja a játékot Helyettük Nádori és Rigó készülődik. Havas, csúszós pályán áll fel a két csapat Kispest: Rúzsa — Rákóczi, Tóth — Bo­­zsik, Patyi, Budai — Horváth, Gyulai, Vá­rosi Kárty Babolcsay MATEOSz: Nádori — Nádas, Bagoly — Rigó, Szabó II. Fürjes —­Béres, Virágh II, Szabó E., Zakariás, Bártfai. A MATEOSz kezd de a Kispest lendül támadásba és a 2. perc végén Babolcsay szép beadását Nádori biztosan szedi le a befutó csatárok elől. Az 5. percben. Babol­csay átjátssza magát a megzavarodott vé­­dőkön és a kifutó ,Nádori mellett alig lő a bal k­vrufa mellé Könnyen gól lehetett volna Néhány jó kispesti támadás után a MATEOSz a 11. percben jön fel. Nagy helyzet nyílik Szabó E. előtt, a középcsa­tár a kifutó Rúzsát is kicselezi, de hosszan húzza el a labdát, nem éri utól és Tóth felszabadít. Két perc múlva Babolcsay fut el a balszélen, könnyedén kicselezi Ná­dast és a kifutó Nádori mellett nyugodtan a bal alsó sarokba lövi a labdát. 1:0 a Kispest javára. A lő. p.-bom újabb nagy gó1 helyzett akad a Kispestnek Városi pompás keresztlabdá­val szökteti Babolcsayt, a MATEOSz vé­­dők tévesen lest vitatnak­, a szélső elfut, de a 6.oson Nádori és Bagoly közös erővel mentenek. Most a MATEOSz lendül támadásba. A 19. percben Béres kicselezi Tóthot, jól ad be. Zakariásnak még állítgatni is van vel-e a 6 oson azután életlen, laposan rálövi a labdát, a labda azonban a meg­lepődött Rúzsa lábáról kipattan. A 21 percben Bá­rtfal keresztlabdáját Béres bom­bázza rá a 6-os sarkáról, de a felmosás lövés Tóthról kipattan. Bártfal szög­­letrúgása után Zakariá­st a kaputól mint­egy 10 méterre gyengén Ruzsa kezébe rúgja a labdát. A 23. percben Városi lőr a kapu felé, fé­lmagas­, erős lövést küld kapura, a labda Nádoriról a befutó Bárt­fai elé pattan, s a balösszekötő az elcsúszó Nádori mel­lett a 6-osról élesen a hálóba vágja. 2:0 A gól után a MATEOSz vezet néhány támadást de a puha csatárok nem jutnak Lövéshez a keményein harcoló kispesti vé­delem mellett. A 53. percben Szabó II rosszul fejel ha­za egy labdát. Váróci elcsípi, de ki­sodródik vele egészen az alapvonalig s a kifutó Nádori fölött az üres kapu mögé rúgja a labdát. A 55. percben Bártfai a Ged­e sarkáról élesen lő, de a labda a szerencsés Rúzsa, lábáról pat­tan a mezőnybe. A 36­ percben Rabol­­csay bombáz a 6-os sarkáról kapu fölé. A 43. percben lendül ismét a­ támadásba, Szabó B a félpályánál faképnél hagyja Patyit, egészen a 16-oson belülre viszi a labdát, de onnan a kifutó kapus fö­lött h­ajózártlítA fölé le. Szünetben a kispesti öltözőben. Puskás edző figyelmezteti a játékosokat, hogy még minős megnyerve a mérkőzés. A M­ATEOSz-ban még bizakodnak abban, hogy javíthatnak. A 3. FÉLIDŐ MATEOSz támadással indul. A 2. percben Béres melléle Egy perc múlva­ Bártfay kicselezi Rákóczit, az alapvonalig viszi a labdát, onnan laposan bead. Rúzsa kiejti a labdát és a befutó Virágh a hálóba vágj­a. 2:1. Az 5. percben Horváth fut el a jobbszé­len Gyulai elé játszik, az összekötőt egy­általán­ nem fogja senki és mintegy 10 méterről nyugodtan a bal alsó sarokba helyezi a labdát. 3:1. Élénkebb a játék, mint­­az I. félidőben. A 10. percben Szabó E. tör kapu felé, Patyi a nyakán van, a közép­csatár még így is kapura tud lőni. Rúzsa csak kiütni tudja a labdát, de a 'befutó Bártfai elől ismét megszerzi." Fokozódik a MATEOSz nyomása. Zakariás nagyszerű csel után a 6-03 sarkáról hajszállal íveli a bal felső­­sarok felé a labdát. Utána Bártfait,­­ teszi fel'4, a szsélcje azonban mellé lő. A 17. perc­ben Béres a 6-os sarkáról lő, a félmagas labdát a jól helyezkedő Rúzsa biztosan fogja. Utána Szabó E. törne a kapu felé, de Patyi kézzel elüti előle a labdát. A 20. percben Bagoly majdnem a 16 ősig vissi előre a labdát, onnan félmagasan mellé lő. Teljesen beszorul a Kispest. A 21­ percben jöjn fel a Kispest Hor­váth ügyetlenül a kapu mellé lő. A 23. percben Béres egy összecsapásnál meg­sérül és kiviszik a pályáról. A 10 főre olvadt MATEOSz vissaadj­ák. A 25. perc­­ben Nádori az utolsó pillanatban szerzi meg vetődéssel a labdát Horváth elől. A 28 percben Rigó a 16-oson belül m©ge rúgja Ilorváthot, a játékvezető 11-est ítél, a büntetőt Városi laposan a jobb sarokba irányítja. Nádori verődve ki* tolja a labdát, majd azután ugra meg­­szerzi a befutó középcsatár elől • „ Ezután ismét a MATEOSz vezet néhány jó támadást, de Rigó dánosa miatt fél f­'/Abadiul a kispesti kapu. A 35­ percben Szabó E. jó helyzetben túl hosszan szök­teti magát s Rúzsa felszedi előle a labdát Bérest a mentők elviszik A 39 percben Horváth a kaputól mintegy 20 méterre álló Bártfy elé adja a labdát, az össze­kötő nagy lövést küld a kapura, a A labda a bal felső sarokba vágódik 4:1. A MATEOSz láthatóan kedvét veszti. A 42 percben Városi a 16-osról a kifutó kamiu fölött a hálóba íveli a labdát. 5:1. A hátralévő időben a MATEOSz tá­­mad szögletarány 5:2 (3:1) a MATEOSz j®­­vára. NYILATKOZATOK: Puskás Ferenc. Kispest: Jobban ját­szottunk, megérdemeltük a győzelmet. Szabó Péter MATEOSz: Jobb volt a Kispesti. BIKALAT: Élvezetes, jó játékot hozott a mérkőzés. A MATEOSz semmivel sem volt rosszabb ellenf­elénél, de csatársora ezúttal ra vészes góliszonyban szenvedett. A Kispest védelme nagyszerűen játszott. A MATEOSz védelme ezúttal igen sok hibát vétett s ezért esett ennyi gól- Különösen Nádas játszott nagyon gyengén. Az első félidőben egy ár­­nyalattal a Kispest támadott többet, de a MATEOSz-nak több gólhelyzete volt. Szü­net után, amíg Béres meg nem sérült, a MATEOSz szinte állandóan támadott. A Kispest győzelme megérdemelt, a gólarány azonban túlzott Rúzs­a bizonytalanul kezdett, de azután belejött. Rákóczi megbízhatóan fogta szél­sőjét. Patyi jó kezdés után a végén már könnyelműsködött, Tóth jól szerelt és jól rúgott. Bozsik ezúttal halványabb teljesít­ményt nyújtott a szokottnál. Budai, mint fedezet, kitűnően megállta a helyét. Hor­váthnak „ II- félidőben azonban gyengéb­ben ment. Gyulai a mezőnyben sokat dol­gozott, Városi jól irányított és jól is lőtt. Bárffy nem keltett csalódást Babolcsay volt a legveszélyesebb kispesti csatár. Nádori egy ki® szerencsével egy-két gólt védhetett volna Nádas na­gyon gyen­gén játszott, egyáltalán neon fogta szél­sőjét. Szabó II rengeteget dolgozott, különösen fej játékával tűnt ki- Bagoly végig megbízhatóan játszott. Rigó sokat elkalandozott Fürjes a bal fedezet he­lyén is jól megállta a helyét. Béres sok jó labdát vezetett, a lövésekkel nem volt szerencséje.. Virágh II özünket után lendült bele a játékba Szabó E. néhány­szor nagyszerűen elfutott, de a lövések­kel ítélés sem volt szerencséje Zakariás a bal összekötőben nem nyújtotta azt a játékot, amit fedezetként szokott. Bárt­­fai ezú­tta­l halványabban jászolt, mint a múlt héten-Szigeti György nagyterűei* veleírta a mérkőzést. A HÉT Az olimpiai év vége Lélekemelő ünnepséggel zárult le a magyar olimpiai év. Nem árt ezzel kapcsolatban elgondolkozni azokról az álszent nyugati szemrehányásokról, ame­lyek szerint Magyarország nem tiszteli eléggé az olimpiai eszmét. Ezzel szem­ben jól tudjuk, hogy Magyarország ko­­molyan vette az olimpiát, lelkiismerete­­sen előkészült, részvételével hozzájárult az olimpia sikeréhez Természetesen nem voltunk hajlandók vakon elfogadni ide­jétmúlt legendákat, imperialista kodosi léseket. Éppen az olimpiai eszme érde­kében történt, hogy őszintén feltártuk azokat a veszélyeket, amelyek az olim­piai eszme tisztaságot, életképességet fenyegetik A mi álláspontunk az volt, hogy az igazi, az eszményi olimpia a szociális igazságra alapozott világ né­­peinek a sportját fejezze ki. Többet tet­tünk az olimpiai eszme méltósága érde­kében, mint például azok az amerikaiak, akik bántalmaztak és börtönbe zárták egyik olimpiájukat, csak azért, mert az illető történetesen önhibáján kívül fe­­ketének született. . Csehszlovák vendégek Örömmel és szeretettel üdvözöljük a cseh-, Klává!,- sportolókat, a k­osárlabdázókat , a jégkorongozókat Magyarországon­. Két ba­ráti népi demokrácia sportolói találkoznak nemes küzdelemben.­ Amíg Csehszlovákiában a kicsinyes kispolgári nacionalizmustól fer­tőzött polgári uralom elnyomta a ma­gyar nemzetiséget, a lenini- sztálini nemze­­tiségi elv megcsúfolásával megtagadták a legelemibb einden jogokat a magyarok száz­ezreitől — addig a két ország sportkapcso­­latai hidegek, keserű mellékízűek voltak. De mióta a népi forradalom meghozta Cseh­szlovákiában a felszabadulást, a csehszlo-­­vák nép is a magyar nemzetiség számára egyaránt, szívünk egész melegével, igazi­ barátsággal üdvözöljük Magyarországon a csehszlovák sport képviselőit, mert ezek a új sportolók már egy megújhodott, haladót népi demokratikus Csehszlovákiát képvi­­­selnek.­­ ] Versenyen a közönség Kiváló ötlet volt az MTK által kiírt­­sportszerűség:­ verseny a közönség Má­mára Ahogy a munkaversenyek a leg­jobban alkalmasak a széles néprétegek­ szocialista nevelésére az egyébként is versenyzésre alapozott sportban is­­ kell használni a verseny nagy nevelő erejét. A Ferencváros eltiltása hatalmas port vert föl, a nagy izgatom azóta le­­csillapodott. Az ügy tanulságai alkalma­saknak bizonyultak arra, hogy előre, vigyék a demokratikus sport ügyét. A Ferencváros-ügyből született a közönség sportszerítségi versenye a magában a Ferencvárosban is megindult az álneve,­­és­ a felvilágosítás fontos munkája. Mit várunk el egy élsportolótól ? A­ho­gy nap nap után, közlünk részlete­ket a n­ágysiker­ű pályázatunkig beérke­zett pályaművekből, egyre élesebben, egyre r­agcsabba­n bontakozik ki a közvélemény álláspontja az élsportolók helyzetére vonatkozólag­. Ebből a nép..­szavazásnak is beillő pályázatból kiderül, hogy mit kíván, a magyar sportközvélem­ény az élsportolóktól. Nem kívánnak lehtetétlenségeket, d­e f­igyelmez­­ttetik őket kövességei­kré. Nem akarják, hogy sótlam aszkéták legyenek de figyelmeztetik őket arra, hogy az ifjúság eszményképei nem lehetnek erkölcstelen­­kocs­mtültelékek. Nem kívánják ragd tőlük, hogy maguk vegyék meg a lab­­dát, vagy a vívótőrt, de elvárják, hogy lelkesedésüket, teljesítményüket ne­­ az­ anyagi előnyök szabják meg­. Nem kívánják tő­lük, hogy a legnehezebb "­ munkát végezzék, amely mellett talán nem tudnának sportolni, de elvárják tőlük, hogy rés­zt vegyenek a termelő­­munkában s minél többen kapcsolódja­­nak bele az élimunkás mozgalomba erejükkel, ügyességükkel, intelligen­­ciá­jukkal. Nem kívánják tőlük, hogy ..meghaljanak a pályán“, de elvárják hogy­­nemzetközi mérkőzéseken minden erejüket latbavetve fejtsék ki teljes tudásukat- Nem kívánják tőlük­, hogy a politika egyetemi tanárai legyenek, de elvárják, hogy politikailag tájékozottak legyenek, ismerjék meg azt a világot amelyben élnek s amelynek megbecsült, kiemelkedő tagjai Németh Imre kiváló ka­lap­ács­vető olimpiai bajnokunk el­­mondta a® olimpiai ünnepségen, hogy a magyar sp­ortk­özavé­lemén­y kívánságai jogosak az élsportolókkal szemben. Ideje tehát, hogy élsportolóink a h­e­lyes bírá­latot meghallgassák és igyekezzenek kialakítani önmagukban azt az új típusú macryai élsportolót, aki arra hogy az ifjúság példaképe legyen. HA ÚSZOL, EVEZEL, HEGYET MÁSZOL, SÍELSZ, RÓDLIZOL VAGY KORCSOLYÁZOL. LABDÁT RÚGSZ, UGRASZ, FUTSZ,TENISZEZEL. • M­­e 'Ucd&d, A­ucumoTw/