Népsport, 1951. szeptember (7. évfolyam, 177-196. szám)

1951-09-03 / 177. szám

pet. A honvédért az első félidőben igen nagy lelkesedéssel játszottak, megérde­melten szerezték meg a vezetést. Szü­net után az első negyedórában a diós­győri csatárok jó összjátékot nyújtottak,­­ több veszélyes támadás eredménye­képpen született meg az egyenlítő gól­juk. Végeredményben a két közel egy­forma képességű csapat küzdelméből a helyzeteiket jobban kihasználó szegediek megérdemelten kerültek ki győztesen. Palotai megbízhatóan védett. Sípos volt a védelem legjobbja, különösen tértölelő rúgásaival tűnt ki. Mednyán­­szki sokat fejelt , néha feleslegesen. Kovács végig jól harcolt. Rábai sokat dolgozott, olykor azonban hiba csúszott a leadásaiba. Fodor igen sokat segített a védelemnek, önfeláldozóan küzdött. Bojtos nagy igyekezettel játszott, sokat lőtt kapura is. Rózsavölgyit­­szép gólja dicséri. Kotász több jó támadást indí­tott el, mindig veszélyt jelentett a kapura is. Károm lendületet vitt a fá­radtan mozgó csatársorba. Tehet Ts és Baráth gyenge napot fogott ki. Károlyi jól védett, de az első gólnál hibázott. Palicskó II mint jobbhátvéd, s mint középhátvéd is megállta a helyét. Kakuszi a jobbhátvéd helyén nyújtott jobb játékot. Mixtai szürkén, de meg­bízhatóan látta el feladatát. A fedeze­tek közül Török volt a jobbik. Nagy és Vezér gyors szélsőnek bizonyult, de mindkettőt nagyon őrizték a szegediek. Az összekötők a mezőnyben jól építet­tek, de kevés veszélyt jelentettek a­ kapura. Pesti jól irányította az ötös­fogatot, de ő is több helyzetet hagyott kihasználatlanul. A II. félidőben be­állt Csorba volt a csatársor motorja, nagy harcot vívott a szegedi védelem­mel. Harangozó játékvezető igen jól ve­zett­e a mérkőzést, keveset fütyült, alig lehetet észrevenni, hogy a pályán van. Dorogi Bányász—Bp. Vasas 2:1 (1:0) Dorog, 5000 néző. Vezette: Molnár I. (Nyerges, ifj. Búzás). Góllövő: Csepregi, Vadász, Molnár. A bányásznapra szépen feldíszítették a dorogi sporttelepet. Vörös és nemzeti színű zászlókat lengetett az enyhe szel­lő, jelszavak köszöntötték a bányász­napot, s hatalmas tábla hirdette: „Sport­tal a békéért!” A mérkőzés előtt a bányász-zenekar szórakoztatta a közönséget és amikor a Bp. Vasas és a Dorogi Bányász csapata kifutott a pályára, a Dorogi Bányász repülő szakosztályának egyik sportre­pülője gépével tiszteletköröket írt le a pálya felett, majd alacsonyan szállva egy zászlókkal feldíszített új labdát do­bott le a két csapat elé. A mérkőzést végignézték a román bá­n­yászküldöttség tagjai is. A két csapat így állt fel: D. Bányász: Kamarás — Buzánszky, Dacsev, Bakonyi — Kiss II, Hargittai — Pozsonyi, Varga, Csepregi, Aspirány, Molnár. Bp. Vasas: Bakó — Lőrincz, Kontha, Ullmann — Szilágyi II, Vadász — Mező, Csordás, Szilágyi I, Virágh, Sárosi. Heves támadásokkal kezd a Horog, a Vasas védelme nehéz munkában van. Az 5. percben Kiss II húszméteres lövését Bakó a bal felea sarokról húzza le. A Vasas-támadások nem tudnak kibonta­kozni. A támadások elindítója majdnem mindig a dorogi csapat, a Vasas csak a be-becs­úszó hibákból indít el egyéni támadásokat, ezeket azonban rendre sze­relik a dorogi védőik. A 25. percben Csordás labdájával Szilágyi , S kiugrik, lövése a kifutó Kamarás lábáról kapu felé ívelődiik, Dacsev az utolsó pillanat­­iban fejjel szögletre ment. (Kamarás jó érzékkel jött ki kapu­jából.) A 39. percben Molnár jó helyzetben az oldalhálóba lő. A hazaiak sok hely­zetet teremtenek, de vagy az adogatá­sokban, vagy a lövésekbe legtöbbször hiba csúszik. A 33. percben Mező lövé­sét Kamarás vetődve védi. Ismét a Do­rog támad, a lövések azonban sorra el­kerülik a Vasas kapuját. A 41. percben érik góllá a Dorog fölénye. Molnár ki­cselezi Lőrinczet, pompás lapos beadását Csepregi a 16 os sarkáról a kapu jobb alsó sarkába lövi. 1:0 a Dorogi Bányász javára. A 44. percben Szilágyi I lövését Ka­marás lábbal menti. A II. FÉLIDŐRE a Vasas cserél: Sárosi kiáll, Bundzsák lesz a balösszekötő, Virágh pedig a szélre húzódik. Most kiegyensúlyozot­tabbá válik a játék, váltakozva folynak a támadások a két­ ka­pír között.­­ Egyre jobban feljön a Vasas — a Stí-esig. A 1­6. percben újabb egyenlítési alkalmár Csordás­­­ú Ik­ob­i­b­ina­k, Kam­­a­rás vetődéssel menteni tud. A Vasas-balszárny egyre lendületesebbé teszi a piros-kékek táma­dásait. Kamarásnak több alkalma van védésre. A 20. percben Virágh szögletet rúg. Csepregi kifejeli a labdát, s a 16-oson álló Vadász lapos lövése utat ta­lál a háló közepébe 1:1. A gól után lendületesen rohamoz a Vasas. A 93. percben Virágh leviszi a labdát, az alapvonalig, hátragurít Bund­­zsákyiak, s ő négy méterről a háló kö­z­epébe lő. A játékvezető gólt ítél, kö­zépre int, később azonban az egyik part­jelző intésére , és magyarázatára vissza­vonja a gólt. (Szerintünk szabályos gól volt, a játékvezetőnek nem volt oka a gól visszavonására.) Tovább támad a Vasas, kapufát is lő, Kamarás néhányszor bravúrosan véd. A 31. percben cserél a Dorog. Pozsonyi he­lyett Klausz jön be, a csatársor most így alakul: Csepregi, Varga, Molnár, Aspirány, Klausz. Az utolsó tíz percben nagy küzdelem alakul ki a győztes gólért, s ez a 43. percben a dorogiaknak sikerül. Csepregi beadását Klausz közel­ről kapura lövi. Bakó kiöklözi a labdát a befutó Molnár elé, s a dorogi csatár a hálóba lövi. 2:1 a Dorog javára. Szögletarány: 6:4 (2:2) a Vasas javára. BÍRÁLAT Két ellentétes félidőt láthatott a kö­zönség. Az I. félidőben a dorogiak len­dületesen, nagy lelkesedéssel és tervsze­rűen játszottak, míg a Vasas ebben a félidőben erőtlenül játszott, játékosai in­kább csak egyéni játékra törekedtek. A II. félidőben megváltozott a játék képe. Erősíteni tudott a Vasas, több veszé­lyes támadást dolgozott ki, s volt olyan része, ennek a félidőnek, amikor fö­lényben is játszott a Vasas. A mérkő­zés az utolsó öt percben dőlt el. Ekkor a Dorog erősíteni tudott, s ezzzel meg­szerezte a győzelmet. Végeredményben a Dorog már az I. félidőben bebizto­síthatta volna a győzelmet, a Vasas vi­szont a II. , félidőben szerezhette volna meg azt. Kamarás jól védett. Buzánszky az I. fél­időben semlegesíteni tudta Sárosit, a II. félidőben a Vasas balszárny néhányszor zavarba hozta. Dacsev bemutatkozása jól sikerült, jól fogta Szilágyi 1-et. Bakonyi bizonyult a hátvédhármas legjobbjának, nagyszerűen helyezkedett, általában sokat fejlődött. A csapat motorja Kiss II. volt, a támadások egész sorát indította el. Har­­gittai helyezkedésével és pompás szerelé­seivel tűnt ki Pozsonyi lendületesen ját­szott, néhányszor azonban érthetetlenül le­állt. Varga sokat dolgozott, Csepregi hátra­húzódva végezte feladatát, jól küzdött, fe­jesei sokat értek. Aspirány inkább a me­zőnyjátékból vette ki részét, tartózkodott a kemény Vasas-védőkkel való összecsapá­soktól. Molnár sokat változtatta a helyét, jól játszott. A II. félidőben beállt Klausz ötletesen és gólratörően játszott. Bakó tartja az Esti Kupában mutatott jó formáját. A hátvédsorból ezúttal is Lőrincz játéka emelkedett ki, tisztán, jól szerelt. Kontha és Ullmann az I. fél­időben néhányszor zavarba jött, a II. félidőben mindketten erősen feljavul­­tak a BV- fedezetek közül Vadász nyúj­totta a jobb teljesítményt, jól támo­gatta a­­ csatárokat és kivette részét a védekezésből is. Szilágyi II a II. fél­időben játszott jobban, Csordás erőtlen csatárjátékot mutatott, helyzeteit nem használta ki. Szilágyi I-nek nagyon nehéz dolga volt Dacsevvel szemben, hibája volt, hogy nem változtatta a helyét. Sárosi gyenge nagyot fogott ki. Virágh a balhéjén jobban­­játszott, mint össze­kötőben. Bundzsák frisseséget, erőt vitt az ötösfogat játékába. Mező a II. fél­időben feljavult, jó fejes­ leadásaival tűnt ki. Molnár játékvezető az I. félidőben jól bí­ráskodott, a II. félidőben többször határo­zatlan volt, erre mutat a visszavont gól is. Győri Vasas-Csepeli Vasas 2:0 (0:0) Győr, 5000 néző. Vezette: Safir. (Dosz­­poly, Németh K.) Góllövő: Hegedűs, Gőcze. Gy. Vasas: Pesti — Kárpáti, Kalmár, Pió — Fehérvári, Raffai — Dombos, Ker­tész, Hegedűs, Budai III., Gőcze. Cs. Vasas: Mészáros — Kónya, Kó­­czián I, Takács — Preiner, Fa­udi — Béres, Tóth, Keszthelyi, Lovász, Czibor. Lanyha iramban kezdődik a mérkőzés. Az­ első percekben a csepeli csatárok tá­madnak, az erélyes győri védőkön azon­ban elakadnak A 10. percben Gőcze a kapu előtt állítgatja a labdát és így Prei­­nernek van ideje közbelépni. Takács hatal­mas part­dobásából Czibor tör kapura, Pesti eléje fut, sikerül megzavarnia a cse­peli szélsőt, és az az üres kapu mellé lövi a labdát. A csepeliek tervszerűbben ját­szanak. A csatárok állandóan mozognak, könnyen törnek kapura, mert a győri védő­játékosok nem fedezik őket. Az első veszé­lyes lövést a 23. percben­­ Keszthelyi küldi kapura, a labda a felső lécről vágódik vissza. Utána Czibor, majd Dombos kerül kedvező helyzetbe, de mindkét csatár ront. A félidő utolsó negyedórájában felélénkül a játék. A csatárok igyekeznek, de a vé­delmek jól tömörülnek. A II. FÉLIDŐ Szünet után még élén­köb­b iram ala­kul ki. A győriek támadnak. A 10. percben megszületik az első gól. Fe­hérvári félpályáról hozza fel a labdát, nem zavarja senki. A tizenhatos ma­gasságából Hegedűs elé játszik s az fordulásból a kimozduló Mészáros mel­lett a kapu közepén küldi a hálóba a labdát. 1:6. A csepeli csapat többet támad, de eredménytelenül. A­ 18. percben Kertesi - Dombos a labda útja. A szélső a ti­zenhatos vonal, közepén álló Gőcze edé, tálal, s Gőcze egyből a bal alsó sa­rokba lő. 2:6. Csepel fokozza támadásait. A 28. percben Preiner jobbszélen felhozza a labdát, beadását Lovász a hálóba küldi. A játékvezető először gólt ítél, majd a partjelző megkérdezése után, aki előzetesen lest jelzett, megsemmi­síti a gólt, és szabadrúgást ítél a cse­peliek ellen. A 29. percben Lovász he­lyére Zele, a 3­2. percben a megsérült Kertesi helyére pedig Pális jön be. A 37. percben Béresi a játékvezető fet­e­­selés miatt kiállítás. Az utolsó per­cekben is a hazai csapat támad. Szögletarány: 6:3 (2:1) a Csepeli Va­sas javára. BÍRÁLAT A Győri Vasas nem kezdett a tőle megszokott lendülettel, támadásait las­san szőtte és a passzok pontatlanok vol­tak. Az első félidőben a csepeli védelem mindig idejében hárított. Szünet után a győri együttes felélénkült, jól harcolt és kihasználta egyes csepeli játékosok időn­kénti kihagyásait. A csepeliek a mezőny­ben most is egyenlő ellenfélnek mutat­koztak, a labdát a földön tartották, de hiányzott az a valódi góllövő csatár, aki a helyzeteket értékesítette volna. Pesti ragyogóan védett. Nagy része van a győzelem idegszerzésében. A há­t­­védhármasban Kárpáti volt a legjobb. Kalmár új szerepkörében megfelelt. Főleg fejjátéka dicsérhető. Pió lelke­sen harcolt. A fedezetpár szünet után nyújtott jó játékot. Fehérvári ekkor felülmúlta Raffait. A támadósor ez al­kalommal adós maradt ötletes játéká­val. Csak Budai III és Hegedűs ját­szott szokott formájában. Dombos na­gyon akart, de nem bírt Takáccsal. Ker­tesi erőtlenül küzdött. Gőczét csak gólja dicséri. Mészáros­­jó formában védett, a gólok­ról nem tehet. A hátvédhármasra nagy munka hárult. Kóczián, Takács, Kónya a­­sorrend. A két fedezet legnagyobb ér­deme, hogy végig a földön igyekezett tartani a labdát, viszont sokat játszot­tak oldalra és gyakran sokáig tartot­ták a labdát. Béres gyorsasága di­csérhető, sok jó labdát adott be. Czibor­­tól pompás elfutásokat láttunk, a táma­dásokat azonban rosszul fejezte be. A három belső csatár csak a mezőnyben tűnt ki. Keszthelyi hátravont közép­­csatárt játszott és sok labdát hozott fel. Tóth és Lovász szünet után fáradtan mozgott és el-eltűnt a mezőnyben. Safir játékvezető az első félidőben több kisebb hibát vétett. "ja—1"... 1951 SZEPTEMBER 3. H£TFŰ Az NB I állása 1. Bp. Bástya 2. Bp. Honvéd 3. Bp. Dózsa 4. Bp. Vasas 5. Győr 6. Csepel 7. Salgótarján 8. Bp. Kinizsi 9. Sz. Honvéd 10. Dorog 11. Sortex 12. Diósgyőr 13. Szombathely 14137.­Ra­toiic 14 12 1 1 50:15 25 14 10 2 2 42:11 22 14 8 3 3 35:20 19 14 6 4 4 26:16 16 14 5 5 4 33:25 15 14 7 1 6 26:23 15 14 5 4 5 17:19 14 14 6 2 6 19:29 14 14 4 5 5 18:27 13 14 4 4 6 20:24 12 14 5 2 7 13:25 12 14 4 2 8 18:27 10 14 2 1 11 9:37 5 0___.. 4 10 16:44 4 „A­ bányászsportolók nevében fogadjuk.. Lelkes hangulatban folytak le a tatabányai bányásznap ünnepségei és sporteseményei 32 évvel ezelőtt a Vértes hegység ol­dalai félelmetes visszhangot adtak: a hegység aljában, a tatabányai medencé­ben csendőr sortűz ropogott. Nyomában bányászhősök vérét itta be a szénporos föld. E hősök „bűne” mindössze annyi volt, hogy emberi életet követeltek. És most 32 év után 1951 szeptember első estéjén ismét visszhangzanak a Vértes hegyei. Szerte a nagy tatabányai Szénmedence vidékén, ahol az aknák a föld mélyébe torkollnak, a fáklyák fé­nye lobban. Arra készen állnak a bá­nyászsportolók, hogy­­ vigyék a fáklyák tüzét arra a helyre, ahol az igazságért küzdő e­ősök vére kifolyt. De fények villannak a dimbes dombos Tatabánya minden pontján. A nők színes lampionokkal, a férfiak pedig bányász­lámpákkal indulnak meg a nagyiroda felé, ahol az 1919-es hősök emléktáblája leleplezésre vár. A dolgozók ajkán felzúg a felszabadult dolgozók dala. Ezt vissz­hangozza most a Vértes. Este 8 óra. A hősök emléktáblája előtt gyönyörű, új bányászruhába öl­tözött dolgozók hatalmas csoportja áll. 8 óra után néhány perccel az emlék­tábla elé érkezik a fáklyás váltó. Krupámszky István, a Rákosi Mátyás­­akna sportoló dolgozója az utolsó futó. A fáklya tüzével meggyújtja az emlék­tábla előtt elhelyezett kandelábereket, majd utána felmegy az emelvényre és ott sokezer jelenlévő előtt már hang­zik is a tatabányai sportolók üzenete: — Kedves elvtársak! A tatabányai sportolók harcos üdvözletét hoztuk. Mi sportolók is nagy lelkesedéssel készül­tünk az első bányásznap megünneplé­sére. Erre a legjobb példa Szabó Mihály a Rákosi Mátyás-akna vájár labdarúgója, aki a bányásznap tiszteletére 120 szá­zalékot ajánlott fel és ezt 194 százalékra teljesítette. Ez is bizonyítja: sportolóink felismerték, hogy csak akkor sportolha­tunk nyugodtan, ha a Szovjetunió által vezetett béketábort állandóan erősítjük. A béketábor erőssége biztosítja ötéves tervünk sikeres befejezését. Az ötéves tervünk pedig több sportpályát, több uszodát, több felszerelést, egyszóval magasabb életszínvonalat biztosít szá­munkra. Ezért a bányászsportolók ne­vében fogadjuk, hogy az eddigi ered­ményeinket még fokozzuk, mert érezzük Pártunk és Rákosi elvtárs szeretetét és gondoskodását. Nem akarunk többé 1919. szeptember hatodikét! A sportolók üdvözlete után Sztanó István nyitotta meg az ünnepséget. Utána H­aurán István, a bánya- és energiaügyi miniszter első helyettese az Internacionálé hangjai mellett leleplezte a tatabányai bányászhősök emléktáblá­ját. A leleplezés után különböző szer­vezetek helyezték el koszorúikat az em­léktábla alá. Ezzel a csodálatosan szép ünnepséggel kezdődött meg az első bányásznap Tata­bányán. Vasárnap reggel zenés ébresztő hang­jaira ébredtek Tatabánya dolgozói és tömött, sűrű, zárt sorokban megindul­tak a város főterére. Itt zajlott­ le a tatabányai bányásznap nagy ünnepe. A felvonulók között mezbe öltözötten ott láttuk a Tatabányai Bányász Sportkör Szinte valamennyi sportolóját. A dísz­­emelvényen helyet foglaltak a Szovjet­unió bányászküldöttei, Gerő Ernő, a Magyar Dolgozók Pártja Politikai Bi­zottságának tagja és még sokan mások, élükön a bányász sztahanovistákkal és élmunkásokkal. Az ünnepség lelkes hangulatban folyt le, a jelenlévők viharos tapssal fogad­ták a Szovjetunió hős bányászainak üdvözletét, majd nagy érdeklődéssel és feszült figyelemmel hallgatták Gerő Ernő ünnepi beszédét. Az ünnepség után került sor az élenjáró bányász dolgozók kitüntetésére. Délután két órakor kezdődött a Tata­bányai Bányász sporttelepén a bányász­nap sportműsora. A lelátón helyet foglalt a szovjet bányászok küldöttsége, Apró Antal, a SzOT főtitkára és Havrán István, a bánya- és energiaügyi miniszter első helyettese. A labdarúgómérkőzések előtt rendezték meg a Bányászkupa férfi tornaversenyt: 1. Pest megye, 2. Nógrád, A Baranya, 4. Komárom. A női torná­ban: L Baranya, 2. Pest, 3. Komárom, 4. Borsod, 5. Zala. A tornaverseny után a labdarúgó Bányászkupa III—IV. he­lyéért Baranya és Nógrád csapatai lép­tek a pályára. (A szombati elődöntő­ben Nógrád csapata 6:­2 arányú vere­séget szenvedett a komáromi terület csapatától.) Baranya—Nógrád 2:0 (6:0). • Vezette: Láng. Baranya: Susi — Böröcz II, Dor­­mány, Somogy­vári — Füzesi, Palatínus —­­Böröcz I, Savanya, Stepán, Wéber, Fazekas. Nógrád: Telek — Hegyi, Héthy, Gáspár — Dávid, Mede — Miklós, Ke­­szeg II, Keszey I, Lakos, Herczeg. Az első félidőben kiegyensúlyozott játék folyt. Szünet után a baranyaiak lendü­letes rohamai eredményre vezettek. G: Böröcz I, Fazekas. Jó: Susi, Dormány, Böröcz I, Fazekas, ill. Hegyi, Dávid, Herczeg. A labdarúgómérkőzés szünetében ren­dezték a­z atlétikai versenyek első ré­szét. Eredmények: Súly­lökés (20 induló):­­ Sípos (Ba­ranya) 11.55, 2. Szlobod (Borsod) 19.50, 3. Szalmesek (Zala), 4. Lozsek (Borsod). Távol férfi (20 induló): 1. Morvai (Zala) 5.61, 2. Lukács (Baranya) 5.56, 3. Pék (Baranya), 4. Alexics (Baranya). Távol női: 1. Kőf­alvi (Zala) 4.38, 2. Harasz­­tos (Zala) 4.14, 3. Benczes (Komárom), 4. Dési (Zala). A labdarúgómérkőzés után futották az 1000 méteres férfi síkfutást (20 induló): 1. Ács (Zala) 2.05, 2. Burghardt (Ko­márom) 2.56, 1­. Kruppa (Borsod), 4. Győrik (Kom­árom). 190 méteres férfi és női síkfutás. Férfiak: 1. Bodnár (Zala) 12 mp., 2. Kruppa (Borsod) 12.1, 3. Pék (Bara­nya), 4. Alexics (Baranya). Nők: 1. K­arasztos (Zala) 15.2, 2. Kőfalvi (Zala) 13.8, 3. Benczes (Komárom). Gránátdo­bás férfi: 1. Sípos (Baranya) 07, 2. Lukács (Baranya) 69, 3. Szloboda (Bor­sod). Komárom—Borsod 3:2 (2:2), 4000 néző. Vezette: Rudas I. Komárom: Fertői, Triff- Árkosi, Kónya, Szabó — Nagy, Majtán — Szakács, Mahos,­ Bálla, Berki, Bereczki. Borsod: Virágos — Szvn, Tóth, Pál, Heté­­nyi, Polcz — Nyíregyházki, Futó II., Pus­kás, Surányi, Sinka. Az I. félidőben a lel­kesen küzdő Borsod nagy lendülettel tá­mad és Nyíregyházki és Surányi góljaival 2:0-ra vezet. Ezután erősít a komáromi területi csapat, fokozatosan felőrli az ellen­fél védelmét, majd Mahos és Bálla góljai­val egyenlít. Szünet után a fáradtan moz­­­­gó borsodiak teljesen beszorulnak és a tervszerűbben játszó komáromi területi csa­pat Balla góljával megszerzi a győzelmet. Jó Kónya, Mahos, Bálla, ill. Polcz, Nyíregyházki, Puskás. Férfi kézilabda: 1. Komárom, 2. Do­rog, 3. Borsod, 4 Veszprém. Női: 1. Ko­márom, 2. Borsod, 3. Veszprém, 4. Ba­ranya. Röplabda férfi: 1. Komárom, 2. Nógrád, 3. Borsod. Női: 1. Nógrád, 2. Komárom, 3. Borsod. A sakk Bányászkupa döntőjének vég­eredménye: 1. Komárom, 2. Pest, 3. Nóg­­rád. A sportesemények befejezése után va­lamennyi részvevő a pályára vonult. A sportolókat Czieg­er István, a Bányász Sportegyesület elnöke üdvözölte, majd a győztes komáromi területnek átnyúj­totta a Bányász Szakszervezet vándor­­zászlaját, a helyezetteknek pedig a kü­lönböző tiszteletdíjakat és érmeket. A TOTÓ 12 találaton szelvénye 35. hét 1. Bp. Kinizsi—Bp. Bástya 2 1:4 2. Szombathely—Bp. Dózsa 2 2:3 3. Győr—Csepel 1 2:0 4. Sz. Honvéd—Dr. Vasas 1 2:1 5. Sortex—Sz. Petőfi x 1:1 6. Bp. Lók.—Debreceni Lek. 1 2:0 7. D. Honvéd—M. Honvéd 2 1:2 8. Sopron—Nkanizsai Bányász x 3:3 9. Pápa—Pécsi Lók. 2 1:2 10. Csillaghegy—Pécsi VL 1 3:2 11. Kerámia—K. Sörgyár . 2 2:2 12. Szí Szikra—Bp. Előre 2 1:2 A pályázók körülbelül 129.9119 db két­­hasábos fogadólapnak megfelelő szel­vényt küldtek be. A nyereményekre kö­rülbelül 193.átló forint, az I. és 11. cso­portban egyenként 58.Köti, a III. csoport­ban 77.400 forint jut. TENISZ Hétfőn kezdődnek meg Pécsett a teniszezők országos egyéni-csapat­bajnokságának döntői. Hétfőn dél­előtt 9 órai kezdettel Pécsett, a P. Dózsa sporttelepén ünnepélyes kül­sőségek között kezdik meg a teni­szezők 1951. évi egyéni-csapatbajnok­ságának országos döntőjét. A baj­noki versenyen Budapestről a leg­jobb 16 férfi és 16 női játékos, va­lamint megyénként a legjobb 4—4 játékos áll rajthoz. LOVASSPORT ÚJ ORSZÁGOS TÁVOLUGRATÓCSÚCS Debrecenben Hajdú-Bihar megye lo­­vasbajnokságai során vasárnap délelőtt új országos csúcseredmény született. Lukács (Debreceni méntelep) Prágmajor nevű lován a távolugratásban 6.30 cm-re javította a távolugratás országos csúcs­eredményét KÉZILABDA ÉREMMÉRKŐZÉSEK. Bp. női I. osztály Szikra Gázművek-Pamuttextil 2:0 (1:0). Pa­m­uttestül-pálya. V Csapó. A G­á­zm­ű­v­ek mozgék­o­ny­a­b­b ,­­árcéíkos hi job­ban kihasználták a helyzeteiket. G: Mi­­tyeff II, Kudlikné. Jó: Weser. Bendáné, Mityeff IT, ill. Gera, Szab­óné, Bárdos. Vörös Meteor Közért—Keltex 4:0 (0:0). .Budafoki­ út, V: Berecz. Szünet után gyors indításokkal győzött a minden ré­szében jobb Közért. G: Solymosi (3), Gal­ántai. Jó: Galán­tai, Solymosi, Ta­más, VL Mezes NB II Déli csoport­: Szolnoki Lokomotív— Bp. Szikra 1:1 (1:0). Kinizsi Sörgyár —Vasas Kerámia 2:2 (2:2). Kiskun­félegyházi Vasas—Gyulai Építők 0:0. Vörös Lobogó Keltex—Kecske­méti Kinizsi 2:1 (0:0). Bp. Előre— Szolnoki Szikra 2:1 (1:0). Közép csoport: Óbudai Építők—Csepeli Szikra 2:0 (1 :0). Bp. Gyárépítők— Vörös Lobogó M. Pamut 2:2 (1:0). Bp. Építők—Szikra Gázművek 3:0 (0:0). Váci Vörös Lobogó—III. ker. Vörös Lobogó 5:1 (1 :1). Keleti Csoport: Bp. Lokomotív— Debreceni Lokomotív 2:0 (0:0).­­Egri Fáklya—Nyíregyházi Elektromos 3:1 (1:0). Miskolci Honvéd—Debreceni Honvéd 2:1 (1:0), Salgótarjáni Vasas —Miskolci Lokomotív 4:3 (2:2). Nyugati csoport: Csillaghegyi Vörös Lobogó—Pécsi Vörös Lobogó 3:2 (2:0), Pécsi Lokomotív—Pápai Vörös Lobogó 2:1 (2:0), Pécsújhegyi Bányász—Pécsbá­­nyatelepi Bányász 1:1 (1 :0). Nagy­kanizsai Lokomotív—Győri Vörös Meteor 2:0 (0:0). Nagykanizsai Bányász—Soproni Lokomotív 3:3 (1:0). Szombathelyi Vörös Lobogó—Komlói Bányász 3:2 (2:2). Centiméterekkel győzött a Bp. Honvéd kajaknégyese 1000 méteren a rövidtávú k­ajakbajnokságonn Vasárnap délelőtt tartották meg az I&11. évi országos kajak bajnokság rö­vidtávú számainak elődöntőit a Margit­sziget melletti pesti Dunaágban. Általá­ban valamennyi számban az esélyesek győztek. A döntőiket pontosan délután 4 órakor kezdték meg, borús, szélcsendes időben. Eredmények: Férfi ifjúsági négyes (7 induló, ,5011 m): bajnok Vasas Elzett (Sudár, Kut­assy Lelkes, Borda), 2. B­p. Dózsa (Veréb, Nagy, Sovány Zahorán), 3. Cs. Vasas. Izgalmas, végig szoros verseny. Az el­sőség kérdése a hajrában dőlt el. Férfi egyes (9, 500 m­): bajnok Granek (Bp. Honvéd), 2. Varga (Bp. Dózsa), 3. Sznák (Bp. Előre).­­Pompás küzdelem. Varga végig vezetett, de az utolsó 100 méteren Granek jól hajrázva megelőzte. Egy­üléses női ifjúsági (506 m, 6 ind): bajnok Pintér Hilda (Metró), 2. Martig Irén (Bp. Építők), 3. Budai Zsuzsa (Metró). Kétüléses női felnőtt (500 m, 6 ind): bajnok Bánfalvi I—Bánfalvi II (Bp. Honvéd), 2. Somos­ Hartman (Bp. Épí­tők), 3. Csiszárné—Kucsera (Előre). Végig nag­y k­ü­z­d­e­l­em vo­lt. Férfi indián kettes (1000 m, 6 ind): bajnok: Szabó—Vajda (Bp. Építők), 2. Novák— Pintér (Bp. Építők), 3. Söptei I —­Süptei II (Bp. Petőfi). Végig vezetne, három hajóhosszal győzött a Szabó— Vajda-kettes. A második helyért nagy küzdelem folyt. Együléses férfi (HMM­ m, 6 ind): baj­nok Surányi (Bp. Dózsa), 2. Varga (Bp. Dózsa), 3. Székffy (Bp. Honvéd). Sírányi és Varga között ezúttal is nagy küzde­lem volt. Székffy harmadik helye szép teljesítmény. Kétüléses férfi ifjúsági (500 m, 8 ind): bajnok Mészáros-fivérek (Bp. Előre), 2. V­eréb — Nagy (Bp. Dózsa), 3. Sudár—Ku­­tasi (Elzett). A Mészáros-fivérek köny­­nyedén evezve, biztosan nyerték a baj­nokságot. Kétüléses férfi (10 ind., 1000 m): baj­nok Urányi—Kleibán (Bp. Dózsa), 2. Granek—Székffy (Bp. Honvéd), 3. Szi­geti—Rozmarin­ (Bp. Építők). Szoros küz­delem. A hajrában a Dózsa-pár fél hajó­­hossz­ előnyt szerzett és ezt a célig tar­totta. Férfi kettes (6 ind., 500 m): baj­nok Cseh— Rozmarin (Bp. Építők), 2. Nagy—Kovács (Elektromos), 3. Wagner— Gurovics (Bp. Honvéd). Az Építők kettő­sének rajtja sikerült legjobban, végig vezetve másfél hajóhosszal győzött.. Férfi ifjúsági Indián egyes (500 m): baj­nok Kováik (Bp. Építők), 2. Dömötör (Bp. Petőfi), 3. Weisz (Bp. Építőik). A fiatal Novák fölényesen, öt hajóhosszal győ­zött. Férfi ifjúsági indián tizes (6 ind., 590 m): bajnok Cs. Vasas (Flendrich, Halmai, Voleland, Havasi, Tóth, Rad­­nóti, Nagy, Becik, Killián, Váradi, korín., Bodor), 2. Bp. Petőfi, 3. Bp. Dózsa. Kitűnő hajrával nyert a csepeli legénység. Női ifjúsági négyes (2 ind., 50­ m): bajnok Cs. Vasas (Linka, Horn, Jeas, Nyerges), 2. Bp. Építők, öt ha­to­h­­ossz­al­ nyerve. Női egyes (9 ind., 508 m): bajnok Hartmann (Bp.­­Építők),1 1. Linka (Cs. Vasas), 3. Kecskéd (BP. Előre). Hatalmas küzdelem. Indián kettes férfi ifjúsági (500 m, 7 inc.): bajnok Wieland—Havasi (Cs. Va­sas), 2. Novák—Weisz (Bp. Építők), 3. Szőke—Vajda (Bp. Építők). A Novák— Weisz-kettős a táv feléig vezetett. Innen kitűnő erősítéssel méterről­-méterre dol­gozta le hátrányát a csepeli­ kettős és biztosan győzött. Együléses feni ifjú­sági (500 m­, 8 ind.): bajnok Mészáros Gy. (Bp. Előre), 2. Hat­laczky (Bp. Épí­tők), 3. Mészáros I (Bp. Előre). Végig igen szoros küzdelem, indián egyes feni (1900 m, 6 ind.): bajnok Bodor (Cs. Va­sas), 2. Kocsis (Bp. Építők), 3. Parti (Bp. Petőfi). Bodor szép stílusban, egyenletesen evezve győzött. Kétüléses női ifjúsági (500 m, 6 ind.): Bajnok Pintér—Budai (Metró), 2. Liuxa —Horn (Cs. Vasas), 3. Krausz—Sas (Cs. Vasas). A Pintér—Budai kettős rajtja sikerült a legjobban, s előnyüket fokozatosan növelve, nagy fölénnyel győzött. Négyüléses férfi felnőtt aütt( m, 5 ind.): bajnok Bp. Honvéd (Granek, Gurovics, Wagner, Székefy), 2. Bp. Előre (sznák, Lech, Scheur­ing, Dinya), 3. Cs. Vasas (Kuti, Garamvölgyi, Szekeres, Dégi). A nap legszebb versenyében csak centiméterekkel győzött a Bp. Honvéd. Indián tizes férfi (BMW)­­, 5 ind): bajnok Bp. Petőfi (Söptei I, Se­pt­ei II, Parti, Laczkó, Kresz, Soh­miedt, Pa­vlik, Simon, Pupol, Érchegyi, k: Győri), 2. Cs. Vasas, 3. G­anzvagon. Kizárásokkal tarkított verseny. A Bp. Petőfi meg­érdemelten jutott a bajnoki címhez. Négy üléses női (506 m­, 4 ind): baj­nok Bp. Előre (Kecskés, Csiszárné, Kacsera, Bodonyiné), 2. Bp. Honvéd, 3. Bp. Építők. A rajttól kezdve 300 méterig fej-fej mellett haladt a négy hajó, innen kezdve az Előre és a Hon­véd-négyes erősített és elhúzott a töb­­biektől. A cél előtt méterrel az Előre-négyes fokozta csapásszámát és fél hajóhosszal győzött. ÚSZÁS Népes mezőnyök Indultak a III. ker. Vörös Lobogó úszóversenyének első nap­ján. Szombaton délután zajlott le a III. ker. Vörös Lobogó országos úszóverse­nyének első napja. Különösen az után­pótlás-számokban indultak sokan. 100 1. 0. női gyors: 1. Temes­­Midit (Bp. Előre) 1:99.1, 2. Zsiga Klára (Bp. Előre) 1:21, 3. őri Lívia (Előre MÁVAUT)1 :11.2. 100 III. o. női mellúszás: 1. Brezovszky Éva (Bp. Előre) 1:43.8, 2.­ Kormos Márta (Bp. Vörös Meteor) 1:416.5, 3. Molnár Mária (Szikra Tipográfia) 1:47.8. 200 ifj. mell: 1. Kunsági (Bp. Kinizsi) 2:56.6, 2. Mikes (Bp. Előre) 3:99.3, 3. Kubancsik (Ózdi Vasas) 3:00.8. 50 serdülő fiú gyors: 1. Dömötör (Bp. Dózsa) 29.2, 2,3. Ács (Bp. Előre) és Héjjas (Bp. Postás) 219.4, 4. Horváth (Bp. Dózsa) 26.8. 56 úttörő leány gyors: 1. Mezei Piroska (Bp. Előre) 35.2, 2. Hermaim (Tolnai Vörös Lobogó) 36.8, 3. Baló (Bp. Előre) 39. 50 serdülő fiú pillangó: 1. Dancsa (Bp. Kinizsi) 35.2, 2. Sugár (Előre MÁVAUT) 35.4, 3. Weinberger (Vörös Lobogó) 36.3. 3x50 serdülő leány gyorsváltó: 1. III. ker. Vörös Lobogó 1:54.5, serdülő alapcsúcs, 2. Bp. Vörös Meteor 1:57.6, 3. Bp. Előre 2:03.5. 4x50 úttörő leány mellváltó: 1. Bp. Vörös Meteor 3:91.6, 2. Bp. E­lőre 3:99.4, 3. III. ker. Vörös Lobogó 3:12.1. 4x50 ifj. vegyes váltó: 1. Bp. Kinizsi 2:16.7, 2. Bp. Előre 2:18.8, 3. Bp. Dózsa­­ 2:20. 3x56 serdülő leány vegyesváltó:­­ 1. Bp. Vörös Meteor­­ 2:07.5, 2. Bp. Előre­ 2:10.4, 3. Bp. Vörös Meteor H 2E2.5. 1 ATLÉTIKA Lévai 48.66! A Bp. Honvéd vasárnapi atlétikai versenyén Lévai (Bp. Hon­véd) a diszkoszvetésben 46.66 m­-es ki­tűnő eredménnyel győzött. A részletes eredményeket­ keddi számunkban kö­zöljük. ASZTALITENISZ Bp. férfi I. osztály Honvéd—Iparterv .10:3. Dohány­ utca: Gy. Sidó (3), Gyetvai, Fóris (2—2), Bán­­(1), Sidó—Jávor és Gyetvai—Fóris pá­rok, Ilii, Lippai (2) és Csillik fia. Lippai legyőzte Gyetvait, Csillik Bánt. Postás— Lokomotív 10:1, Zichy-utca. Gy: Vár­konyi (3), Piedl, Almási . (2—2), Vár­­konyi­ III (1), Várkonyi I—Piedl és Vár­­konyi II—Almás­i pár, ill. Csom­asz, Bp. Építők—Szikra Állami Nyomda 10:4. Ka­pisztrán-tér. Gy: Bentyák (3), Pénzes, Pé­­terffy (2—2), Potocsny (1), a Pénzes—Po­­tocsny és Benyák—Péterffy párok, Ml. Zsolnai (3), Oswald (1). A mutatott já­ték alapján nem volt ilyen fölényes a győzelem. Vörös Meteor—Vasas Botond 10:0. Mező­ utca. Gy: Szepesi, Csender, Farkas J., Rózsa (2—2), a Farkas J.— Csender és Szepesi—Rózsa párok. Kön­­vé­nyen győzött a Vörös Meteor az újonc Vasas Botond ellen. Szikra—Csepeli Vasas 10:7. Csepel. Gy: Mátravölgyi (3), Szabó (3),E­ötvös (2), Ecseri (1) és a Má­t­ravölgyi—Ecseri pár, ill. Kérdő (4), Ruszek, Borbély (1—1) és a Ruszek—Borbély pár.