Népsport, 1954. november (10. évfolyam, 218-239. szám)

1954-11-01 / 218. szám

Bp. Kinizsi—Diósgyőri Vasas 2:0 (1:0) Diósgyőr, 18.000 néző. Vezette: Ré­vész (Mogyorósi, Fekete II). Bp. Kinizsi: Gulyás — Ombódi, Kis­péter, Dalnoki — Szabó, Dékány — Láng, Orosz, Mátrai, Vitezsál, Fenyvesi. BeSzó: Sós Károl­y. Dr. Vasas: Károlyi — Dudás, Kakuszi, Kékes­ — Peller, Pesti — Nagy, Dobó, Szigeti, Gondos, Pocsai. Edző: Jávor Pál. Góllövő: Lána, Orosz. Klánná Grlyá­, Kelléw Vitch (65­ Perc). Kiállítás: Gondos (77. perc). Szög­et-Svány, 6:1 (4:0) a Diósgyőri Vasas ja­vára — Vajon meg tudja-e tartani ezt az egygólos előnyt a Kinizsi védelme? Ilyen és ehhez hasonló megjegyzések hangzottak el a nézőtéren a mérkőzés első percei körül, a vendégek ugyanis már a 30. másodpercben megszerezték a vezetést. A diósgyőri kaputól mintegy 300 méternyire Dékány szabadrúgást ívelt előre. A labdára a balösszekötő helyére húzódott Láng futott rá, s a m­egtor­­pant diósgyőri védők között mintegy hat méterről félmagasan a kapu bal­oldalába fejelt. 1:0... A későbbiek folyamán kiderült, hogy a fővárosiak védelmét nem hiába tart­ják az NB I egyik legbiztosabb védel­mének, amely mindig keményen, jól rombol, így játszottak Kispéterék most is. A mérkőzés folyamán a diós­győriek többet támadtak, ezek a támadások azonban rendre elakad­tak az élelmezésiek védelmén. Igaz, hogy a Bp. Kinizsi hátvédeinek sokszor „segítettek" a diósgyőri csatá­rok is, elsősorban azzal, hogy sokszor nem adták úgy egymásnak a labdát, ahogyan kellett volna, nem tudták szét­húzni az ellenfél védelmét,­­ sokat eről­tették a belső játékot. Az első negyedórában a diósgyőriek játszottak fölényben, a labda birtoká­ban azonban rendszerint csak a félpálya és a Bp Kinizsi tizenhatosa közötti te­rületen voltak. Negyedóra elteltével feljött a Kinizsi. A 17. percben Láng lőtt a kapu mellé, majd nem sokkal később Vitezsál átadá­sát Fenyvesi bombázta a kifutó Károlyi­ba. A fővárosiak ekkor is kevesebbet támadtak, megmozdulásaik azonban ve­szélyesebbek voltak, mint a diósgyőri támadások. A diósgyőriek erőltették a magas lab­dákat, pedig ezeket a jól fejelő főváros­ védők mindig vissza tudták küldeni a mezőnybe. Az utolsó negyedórában egé­szen kiegyenlített volt a küzdelem. Dal­noki és Nagy kemény összecsapásai váltottak ki izgalmat a pályán és a nézőtéren egyaránt. A 35. percben Gondos 35 méteres lövése kerülte el Gulyás kapuját, majd Dobó 23 méteres szabadrúgása akadt el a sorfal­ban. A 40. percben Gondos elcsúszott, s jó helyzet maradt így kihasználatlanul. Az utolsó percekben a Bp. Kinizsi táma­dott. Szünet után negyedórán keresztül fölényben volt a diósgyőri együttes. Ekkor valósággal pergőtűz alá vet­ték a hazaiak Gulyás kapuját, az élelmezésiek hátvédei azonban nagy nyugalommal és határozottan verték vissza a rohamokat. A diósgyőri csatárok a játéknak ebben a részében pontosabban adogattak, viszont igen lassan építették fel a támadásokat. Az 52. percben Gulyás rosszul esett vé­dés közben, egy percig ápolták, utána azonban tovább védett. Az 55. percben Dobó 16 méterről leadott lövését elcsípte a Kinizsi kapusa, míg a másik oldalon — ugyanebben a percben — Orosz 15 mé­teres lövése a felső lécen csattant. Ezután élénkült az iram, inkább a diósgyőriek voltak támadásban. A Dr. ■percben Gulyás a karját fájlalva el­hagyta a játékteret, helyére Vigh állt be. A diósgyőriek támadtak, s a játék­nak ebben a részében külön feltűnt, hogy a rosszul helyezkedő Szigeti miatt milyen sok hazai támadás akad el. Mintegy 25 perc eltelte után úgy tűnt, hogy a hazaiak beletörődtek abba, hogy nem tudják áttörni a kemény fővárosi védelmet. Fölé­nyük fokozatosan elhalványult, s az utolsó negyedórában a Kinizsi vette át a játék irányítását. Kispéter két nagyerejű szabadrúgását védte Károlyi. A 73. percben Dékáni­ a félpályán indított el egy Kinizsi-táma­dást. A jobboldalon futó Oroszhoz játszott, Orosz nagyszerű cselekkel ment el Kakuszi és Pesti mellett, s mint­egy 10 méterről, a kapujából kiinduló Károlyi mellett félmagasan a jobb­sarokba lőtt. 2:0. A 77. percben Gondos megrúgta Om­­bódit, s a játékvezető kiállította a diós­győri csatárt. Az­ utolsó tíz percben a hazaiak már teljesen feladták a harcot, s a fővárosiak nyugodtan passzolgattak a mezőnyben. A Bp. Kinizsiben Gulyás minden esetben ki­fogás­talanul látta el feladatát a hátvéd hármaé végig óriási munkát végzett, nem kétséges, hogy ők a győzelem főrészesei. Kispéter volt a legjobb, teljesen kikapcsolta a játékból Szigetit, időről-időre kétoldalt is kisegí­tett. Ombódi alig maradt el Kispéter mö­gött, gyors volt, igen sokszor tisztázott, s ezúttal nem kön­nyelműsködött. Dalnoki sem vétett hibát, Dékány volt a mezőny legjobbja. Fáradhatatlanul har­colt, nagyszerűen vette ki a részét a vé­dőmunkából, rengeteg diósgyőri támadást akasztott meg, s sokszor volt ereje arra is, hogy ellentámadásba küldje a csatá­rokat, Szabó a védekezésben nyújtott inkább átlagon felülit. Elől a jobbszárny játszott a legjobban. Orosz is, Sting is sokat változtatta a helyét, mindketten sokat voltak játékban. Fenyvesi kevés labdát kapott, s amikor a labda birtoká­ban volt — az esetek többségéiben — Du­dásnak sikerült őt szerelnie. A diósgyőrieknél Károlyi megnyugtatóan védett, a gólok­ról nem tehet. A hátvédek közül Dudás bizonyult a legjobbnak, jól fogta Feny­vesit, Utánna Kakuszi következik a sor­ban, Mátrai nemigen tudott érvénye­sülni vele szemben. Kékesi teljesítmé­nye már halványabb volt. A fedezetek a védőmunkát látták el jobban, ha a csapat támadásban volt, sok labdát küldtek rossz helyre, különösen az első félidőben. Szünet után mindketten fel­javultak. A csatársor tagjai csak a mezőnyben elégítettek ki. Gondos volt a legjobb, amíg játszott ő hozta legtöbb­ször jó helyzetbe a társait, de kapura nem lőtt. Dobó szünet után javult fel valamelyest. Szombathelyi Lokomotív— Csepeli Vasas 0:0 Szombathely, 6000 néző. V: Dankó (Siklósi. Vak­us. Sz. Lokomotív: Horváth — Nyirő, Tarr, Tölgyesi — Kulcsár, Dombai — Bencsics, Kőhalmi, Varga I, Szakály, Kolesánszky. Edző: Körmendi Gyula. Cs. Vasas: Tóth I — Sípos, Med­nyánszky, Takács — Preszter, Klejbán — Tóth I­, Horváth, Csernai, Lovász, Ughy. Edző: Marosvári Béla. Csere: Szakály helyett Lengyel (62. perc). Szögletarány: 7:6 (2:4) a Szombathe­lyi Lók. javára. Az előmérkőzétsen a tartalék­csapatok küzdelmét nagy érdeklődéssel nézte vé­gig a közönség, s amikor a 0:0-ra vég­ződött mérkőzés után a két csapat le­vonult, a szombathelyiek körében sokan jegyezték meg: „Nehogy a főmérkőzés is így végződjék!"* A csepeli csapat öltö­zőjében örültek a tartalék­csapat ered­­m­ényének és Marosvári Béla az első csapat játékosaihoz fordulva ezt mondta: „Kövessétek a tartalékok példáját!“ Élénk iramban kezdődött a játék, s ez a jó iram az egész mérkőzésen végig tartott, pedig a fű a délelőtti köd le­csapódása után csúszóssá vált. Az­ első komoly esemény Kolesánszky fölélövése volt. A hazai csapat már a mérkőzés elején is többet támadott, lövések azonban nemigen mentek kapura. A vendégcsapat ritkább támadásai legtöbbször igen veszélyesek vol­tak. Lovász—Ughy adogatás után Horváth csak nehezen mentett szögletre. A 10. percben Kolesánszky beadását Bencsics Varga f­elé adta,­­ a középcsatár 10 méterről küldött nagy lövését Tóth­­ bravúrosan védte. Érdekes, változatos volt a játék. Szögletrúgás utá­n Csernai fejesét a szombathelyi kapus csak nehezen tudta hárítani. A csatárok gyakran változtat­ták a helyüket, főleg a gyors Bencsics tűnt fel hol középen, hol a baloldalon. A vendégcsapat sokadogatásos tá­madásaival szemben a hazaiak in­kább hosszan, meredeken előrevá­gott labdákkal próbálkoztak, s ezek a támadások többször igen nehéz helyzet elé állították a cse­peli védőket. A 30. percben Dombai 25 m-es hatalmas lövése alig kerülte el a kaput. A szom­bathelyi védők a mérkőzés elejétől kezdve sokszor alkalmazták a leutaltak,át és a Cs. Vasas csatárai nemigen találták meg ennek az ellenszerét. A 31. percben Cser­nai lövését biztosan fogta Horváth, majd rögtön ezután 3 perc alatt Lovász három lövését hárította az Sz. Lokomotív ka­pusa. Az utolsó percekben a hazaiak nagy fölényt harcoltak ki, de komoly helyzet csak egy adódott a csepeli kapu előtt: Dombai 18 méterről alig fél méterrel zú­dította kapu mellé a labdát. Szünet után sem csökkent a játék Irama, sőt az elején még jobban fokozódott a küzdelem. Tarr bizonytalansága miatt 1 perc alatt két szöglethez jutott a Cs. Vasas, ezek azonban nem hoztak eredményt. Az 50. percben Szakály rosszul lépett, megrán­dult a lába és emiatt a játék egy per­cig szünetelt. Ezután egy-egy szép tá­madást vezetett mindkét csapat, de a védelmek mindig ügyesen léptek közbe. A szombathelyiek néhány percen át tar­tó „tűzijátékot" rendeztek a csepeli kapu előt­t, de főleg Mednyánszky kitűnő já­téka miatt nem tudták bevenni a csepeli kaput. Preiner 20 m-ről nagy lövést kül­dött Horváth kapujára, a szombathelyi kapus azonban ügyes védéssel hárított. A másik oldalon Nyirö 51­ m-ről küldött szabadrúgása után a labda Kleibánt fe­jen találta és utána a fedezet néhány percig tapogatta a fejét. Az Sz. Lokomotív egyre többet támadott. Nyirö két szabadrúgása, majd Bencsics lövése után kerülte el a labda Tóth­­ kapuját. A 70. percben nagy helyzetet hagyott­­ki a vendégcsapat: Ughy el­futott, kicselezte Nyirőt és tarrt, pontos beadása az ötösön álló Horváth­ot teljesen tisztán találta, a csepeli Horváth azonban a kapujából kimozduló szombat­helyi kapus kezébe fejelte a labdát. Továbbra is a hazaiak irányították a játékot. Még Nyirő is a felezővonal kö­­rül tartózkodott, jól kidolgozott gól­helyzetet mégsem tudott teremteni az Sz. Lokomotív támadására. A Cs. Vasas elszántan védekezett, főleg Mednyánszky és Sípos bizonyult biztos oszlopnak a csepeli védelemben. A 77. percben Nyirő 16 1m-ről éles lapos lövést küldött Tóth I kapujára, a jobb sarokra tartó labdát azonban a csepeli kapus igen szépen védte. Két perccel később Kolesánszky beadása után Bencsics fejesét fogta ki­tűnően a csepeli kapus. A 85. percben a nagy szombathelyi nyomás közepette egy igen szép támadás végén Tóth­ II 1 méterről rálőtte a labdát, Horváth nem volt kapujában és a Dombai biz­tosnak látszó góltól mentette meg a szombathelyi kaput. Az utolsó percek­ben Nyirő szabadrúgását, majd Dombai lövését­­ védte meg Tóth­­. A mérkőzés után a szombathelyi kö­zönség nagy tapssal jutalmazta a két csapat kemény, sportszerű küzdelmét A szombathelyieknél Horváth biztosan védett. A csúszós lab­dát csak a legritkább esetben fogta meg — igen helyesen — legtöbbször öklö­­zéssel tisztázott. Tölgyesi volt a legjobb hátvéd, jól semlegesítette Tóth II-t. Nyirő játéka ellen sem lehet kifogást emelni. Gyors volt, jól rúgott, kapura is gyakran lőtt és a gyakran bizony­talinkodó Tormák is sokszor segített. A fedezetpár volt a szombathelyiek legjobb csapatrésze. Mind támadásban mind a védekezésben jóval átlagon felüli játé­kot mutatott Kulcsár és Dombai is. Fő­leg Dombai játékát lehet dicsérni, aki amellett, hogy jól fogta összekötőjét és igen so­k használható labdát adott előre, a legveszélyesebben lőtt a csepeli ka­pura. Elől a két gyors szél­ső volt a legjobb — főleg Bencsics. A fiatal szélső gyakran és jól változtatta helyét és beadásai is jól sikerül­tek. A csepeli csapatban Tóth­­ igen jól, gyakran bravúrosan védett. Mednyánszky óriási munkát vég­zett, gyakran egyedül verte vissza a szombathelyi támadásokat. Főleg fej lát, ék­a tűnt­ ki. Méltó segítőtársa volt Sípos. A két fedezetnek elsősorban a védőmun­káját lehet dicsérni. Preiner sokat lőtt kapura is. A támadósorban a részére szo­katlan helyen Csernai jól hozta fel a lab­dákat, néhányszor ügyesen tette lyukra társait, kapura azonban nemigen lőtt. Lovász az első, Horváth a második fél­időben nyújtott jobb játékot. Lovász in­kább elől, Horváth főleg hátul dolgozott sokat. A 1954 november 1, hétfő : Nyugati csoport Győri Lokomotív—P. Lokomotív 2:2 (1:1). Páca, 4000 néző. V: Krémer. Győr: Tóth II — Horváth, Tóth I, Kapitány — Megyeri, Pintér — Sághegyi, Deák, Had­nagy, Kalmár, Karikó. Edző: Horváth Pál. P. Lók: Rácz — Héger, Hegyi, Szegedi — Szőke, Túra — Máté, Bella (Révé­z), Udvaros, Milosevics, Horváth. Edző: Bodola Gyula. A pécsi csapat tá­­madósora kevés tervszerűséggel ját­szott és a győriek lelkes, jó védekezé­sükkel meg tudták akadályozni a ha­zaiak győzelmét. A pécsi együttes 1:1 állásnál büntetőt hibázott. G: Karikó, Tóth I, Ili. Túra, Horváth. Jó: Tóth I, Deák, Kalmár, Ili. Hegyi, Szőke, Túra. Sz. Vörös Lobogó — Csillaghegyi Vörös Lobogó 2:1 (0:0). Szombathely, 1200 néző. V: Hajdú. Szombathely: Mészáros I — Kovács, Molnár, Gajári — Bogát I I, Lisztes (Csutak) — Kalmár, Pék, Mészá­ros II, Ekler, Lubosics. Edző: Marth Jó­zsef. Csillaghegy: Kohut — Debreczeni, Békési, Weisz — Preiner, Tóth — Varga, Rásó, Kuti, Zárai, Kinti. Edző: Páz­mándy Sándor. Végig nagy küzdelem­ben mezőnyfölénye alapján a honi együttes rászolgált a győzelemre. G: Mészáros II (2), ill. Rásó. Jó: Molnár, Gajári, Kalmár, Pék, 111. Weisz, Tóth, Rásó. Kőbányai Dózsa —Soproni Lokomotív 3:2 (2:0). Sport-utca, 400 néző. V: Zsolt, Köl. Dózsa: Lang — Forgács, Pozs­gai, Orosz — Plock, Beliczki — Pol­gár, Zsámboki, Németh, Fazekas, Gu­lyás. Edző: Fenyvesi László. S. Loko­motív: Zergényi — Horváth, Peresz­nyák, Salamon — Csonka, Fónay — Völgyes, Rajnai, Rejtő, Túrát, Vámos. Edző: Kalmár János. Nehezen győzött a Kőbányai Dózsa a szünet után fel­javult soproniak ellen. G: Németh, Horváth (öngól), Peresznyák .(öngól), ill. Rajnai (2. egyet 1 l-esből). Jó: Pozsgai, Plock, Polgár, ill. Peresz­nyák, Fónay, Rajnai V. Bányász—Pécsi Vörös Lobogó 2:0 (0:0). Várpalota, 1500 néző. V: Kern. Várpalota: Vajda — Kazári, Zombori, Boros — Zsótér (Flamm), Terbe — Hudecz, Bátki, Takács, Kőműves, Bor­bély. Edző: Dósai István. Pécs: Gergely — Nógrádi, Marton, Berta — Müller, Morvai — Horváth (Fazekas), Szalai, Ligeti, Hoffeker, Karácsonyi. Edző: Horváth Lajos. Szünet után tudta csak megtörni a szívósan védekező pécsi védelmet a Bányász támadósora. G: Bátki, Takács. Jó: Boros. Terbe (a me­zőny legjobbja). Bátki, ill. Gergely, Marton, Szalai. Pécsi Bányász —Komlói Bányász 2:0 (2:0). Pécsújhegy, 1000 néző. V: Rigó. P. Bányász: Krausz — Bárdosi, Kocsis, Mihály — Varga, Kresz — Grozdics, Gyurkó, Csupak, Keszler, Molnár. Edző: Vető Károly. Komló: Magyar — Kani­zsai, Csárdás, Daum I — Orosz, Szám­ó — Pásinger (Korom), Károlyi, Szám II, Daum II, Huszti. Edző: Vágó Zoltán. Csak az első félidőben volt jó a játék, ekkor a hazai csapat többet és veszélye­sebben támadott. G. Grozdics, Csupák, Jó, Bárdosi, Kocsis, Varga, Kresz, Csu­pák, ill. Kanizsai, Csárdás, Orosz, Szám I Pécsi Dózsa —­ Vörös Lobogó 3:2 (1:1). Pápa, 1500 néző. V: Kamarás. P. Dózsa: Krausz — Pataki. Cseh, Sár­közi — Ilasisz, Michele — Poluczik, Takács, Csákfalvi, Polgár, Lopis. Edző: Czibulka Mihály Pápa: Fendrik — Sass, Simon, Molnár — Nyiga, Orbán — Besenyei (Györke), Vámos I, Vá­mos II. Nagy, Parányi, Edző: Vámos Ernő. A technikailag és taktikailag job­ban felkészült csapat győzött a helyen­ként durva mérkőzésen. G: Poluczik, Takács, Lopis. ill Vámos I, Perényi. Jó: Krausz (a mezőny legjobbja). Cseh. Takács. 111. Nyiga. Orbán, Vámos I. II. Bányász —Székesfehérvári Építők 1:0 (0:0). Nagykanizsa, 3000 néző. V: Gaál. N. Bányász: Zalán — Balogh, Zsidó, Kis-Gaál — Kemény, Kerkai — Tálasi, Kovács, Téli (Baj), Horváth, Ka­­pornaki. Edző: Lyka Rezső. Sz. Építők: Danka — Szőke, Szeles, Nagy — Mol­nár, Kovács — Miskei, Fóris, Lőcsei, Németh (Varga), Pintér. Edző: Varga Miklós. Jobbára csapkodó játék folyt, s a lelkesebb hazai csapat győzött. G: Kapornaki. Jó: Balogh, Zsidó, Kerkai, III. Danka. Lőcséi Sz. Honvéd—Tatabányai Építők 4:1 (2:1). Székesfehérvár, 1800 néző. V: Pa­­zaurek. Sz. Honvéd: Szabadkai — Ta­kács, Bognár, Dunai — Borbély, Boros (Di­ Giovanni) — Molnár II, Lovig, Mol­nár III, Molnár I, Kokas. Edző: Gábor Sándor. T. Építők: Bartucz — Mészáros, Kovács, Alberi — Csermák, Gaál — Sá­rád­, Müller, Éles, Szabó (Maros), Mó­ricz. Edző: Weisz Jenő. Jó iramú mérkő­zés a fehérváriak csatársora ötleteseb­ben, gólratörőbben játszott. A tatabá­nyaiak csapata szünet után teljesen visszaesett. G: Molnár III (2), Lovig (2) ill. Móricz. Jó: Takács, Borbély, Lovig, Molnár III, 111. Ribári, Szabó, Móricz. Keleti csoport M: Lokomotív — Egri Fáklya 3:1 (1:1). Miskolc, 4000 néző. V: Szigeti Gy. Mis­kolc: Berényi — Buna, Siklósi, Buda­vári — Kiss, Ovor­szky — Baranyi, Bóta (Vasvári), Fekete I. Fekete II, Du­dás. Edző: Varga Pál. Eger: Madaras (Vincze) — Pusztai, Szentmarjay, Hé­­dor — Báder, Kirchner — Szabó, Ba­konyi, Palatínus, Fenyvesi, Látó. Edző: Magyar Ferenc. Végig nagyiramú, ke­mény mérkőzésen a helyzeteit jobban kihasználó csapat győzött. G: Fekete I (2), Baranyi, ill. Látó. Jő: Kiss (a me­zőny legjobbja), Buna, Siklósi, Dudás, ill. Szentmarjay, Huder, Báder. S. Vasas—Debreceni Honvéd 3:1 (2:0). Salgótarján, 1500 néző. V: Bálla. S. Vasas: Czuder — Válóczi, Csincsik, Dömötör (Tóth) — Fenyvesi, Langár — Csete, Bodon, Nagy, Alföldi, Radics. Ed­ző: Sárosi Miklós. Debrecen: Veres — Szám, Róth, Sztibor — Nótás, Paulás — Lonovics, Szabó, Radványi (Mészá­ros), Kovács, Érsek. Edző: Palotás Ist­ván. Végig fölényben játszott a min­den részében jobb hazai csapat. G: Nagy (2), Alföldi, ill. Érsek. Jó: Feny­vesi, Nagy. Alföldi, Radics, ill. Róth. Nótás, Paulás. S. Bányász—Gödöllői Dózsa 3:1 (2:0). Sajószentpéter. 3500 néző. V: Somodi. S. Bányász: Román — Kalinszki, Hor­váth, Molnár — Holányi, Ungvári (Pus­kás) — Nyíregyházki, Vécsei, Kanku­­lya II. Szendrei, Wolf. Edző: Mező Jenő. Gödöllő: Bácsai — Kerényi, Moravcsik, Goda — Kiss, Hlavács — Novák, Papp, Blaska, Egervári, Gál. Edző: Lakat Ká­roly. A hazai csapat lendületes, ötle­tes, gólratörő játékával nagyobb ará­nyú győzelmet is megérdemelt volna. G: Wolf (3), 111. Egervári Jó: Román, Molnár. Kankulya II. Wolf, ill. Goda, Novák, Egervári IJ. Lokomotív—Bp. Lokomotív 3:1 (2:0). Debrecen, 3500 néző. V: Horváth, D. Lok., Papp — Molnár, Móré, Kovács — Simonyi (Bors), Csüllögh — Komlóssy, Horváth, Asbóth, Zámbó, Sáfrány. Edző: Lyka Antal. Bp. Lók.: Polócz — Hekll, Szel, Kontha — Jeszmás, Kiss — Ma­gyar, Kolozsvári, Suth, Fejes, Katona (Udvardi). Edző: Király Tivadar. A lanyha iramú mérkőzésen gólokkal jobb volt a hazai csapat. Kisst a 85. percben utánrúgásért kiállították. G: Komlóssy (2), Bors. 111. Kolozsvári. Jó: Móré. Komlóssy, Kovács. Ill. Polócz, Kontha. G. Vasas—Miskolci Honvéd 4:1 (3:1). Ózd: 2500 néző. V: Bebessy. Ózd: Varga (Seres) — Kóczián II, Kóczián I, Hajner — Wieland, Hamkó — Petrik, Csurgó, Tiba, Ruzsinszki, Nyári II. Edző: Ben­­csik Mihály. M. Honvéd: Olaj — Kovács, Gyárfás, Dietel — Gyikó, Varga (Jan­­csó) — Pásztor, Rigó, Nagy I. Nagy II. Chladal. Edző: Hermann Imre. A hazai csapat minden különösebb megerőltetés nélkül érte el biztos győzelmét a lel­kes honvéd­ csapattal szemben. G: Tiba (2), Nyári, Csurgó, ill. Rigó. Jó: Kóczián I, Hamkó, Csurgó, Csiba, ill. Gyárfás, Gyikó, Pásztor. K. Bányász—Bp. Postás 1:0 (0:0). Kis­toronyi, 500 néző. V: Horváth L. Kis­­terenye: Godó — Sótér, Bazsó, Debre­­czeni — Loványi, Czene — Verpeléti, Szeberényi, Nagy, Molnár (Koruhely), Horváth. Edző: Takács Lajos. Bp. Pos­tás: Takács — Stuhl, Simon, Tihanyi — Lőrincz, Rusat — Bihari, Szepesi, Trei­­ber, Leiterbohr, Majercsik. Edző: Sóly­mosi József. A hazai csatársor a kapu előtt igen tehetetlen volt. G: Koruhely. Jó: Bazsó, Loványi, Szeberényi, ill. Ta­kács, Tihanyi, Majercsik. Ny. Építők — Nagybátonyi Bányász 2:0 (0:0). Nyíregyháza, 2500 néző. V: Mar­­kovics. Nyíregyháza: Bakos — Tölgyesi, Csemiczki, Magyar — Pokrovenszky, Szarvas — Parti, Lendvai, Kertes, La­katos, Groholy. Edző: Móré János. Nagy­­bátony: Ludas — Horváth, Héthy, Tari — Bernáth, Bogácsi — Csicsely, Vigh, Rigó, Csépe, Bártfai. Edző: Laczkó Sán­dor. Nagyiramú mérkőzés. G: Groholy (2). Jó: Magyar, Lakatos, Groholy, ill. Héthy, Bogácsi. Bártfai. Déli csoport Bp. Előre—Vörös Lobogó Sortex 4:0 (2:0). Sport-1. 400 néző. V: Koromnál. Bp. Előre: Havas — Leháj, Szalai, Káldy — Anda. Miksovszki — Sági, Klötzl, Szabó, Mészáros (Sarlós), Sörös. Edző: Nádas Gábor. Sortex: Trapp — Wieland, Sidó. Hochrein — Pákozdi, Leéb — Márkus, Sing II. Tajtl, Sing I. Székely. Edző: Szabó Antal. A Bp. Előre végig irányította a játékot. G: Sörös (2), Sági, Klötzl. A 15. percben Márkust és Káldyt durva játék miatt kiállították. A 15. percben Szalai, majd a 30. percben Mészáros 1 l-esét Trapp kivédte. Jó: Szalai, Anda. Sági, ill Wieland Sidó. Hochrein. K. Kinizsi — Békéscsabai Építők 2:0 (0:0). Kecskemét, 2500 néző. V: Gut­­freund. Kecskemét: Varga — Bitó, Uzso­­ki II, Seres — Ónodi, Kolarics — Jago­­dics, Dombóvári, Szabó, Csordás, Nagy. Edző: Jánosi Béla. B. Építők: Andó — Kocziszky, Fülöp, Pécsi — Palotai, Bo­­hus — Gyebnár, Zoller, Kliment (Rei­­ner), Lábos, Oskó. Edző: Németh József. A nagy lelkesedéssel játszó kecskemé­tiek végig irányították a játékot. Az 51. percben Kocziszkyt feleselésért kiállítot­ták. G: Nagy (1 l-esből), Szabó. Jó: Uzso­­ki II, Kolarics, Jagodics, Nagy, ill. An­dó, Fülöp, Palotai, Gyebnár. Kecskeméti Honvéd —Sz. Lokomotív 2:1 (0:1). Szeged, 2000 néző. V: Budán. K. Honvéd: Kaiser — Göttlinger, Kripl, Pálfalvai — Zsikla (Bálla), Czimmermann — Dávid, Hajós, Marczika, Szalai, Sza­bó. Edző Pólyák József. Sz. Lóri: Uhrin — Juhász, Varga, Vincze — Radnai, Ka­­suba — Tóth II, Kakuszi, Veres II, Kür­tösi, Károlyi. Edző: Kalocsai Géza. Az I. félidőben változatos játék folyt. Szü­net után sok veszélyes támadást veze­tett a Honvéd és gólratörőbb játékával győzött. G: Hajós, Dávid, ill. Kakuszi. Jó: Kripl, Czimmermann, Hajós, Szabó, ill. Juhász, Vincze, Radnai, Kakuszi. Vasas Generátor—Szered! Petőfi 3:1 (1:1). Sirkert­ u., 200 néző. V: Kádár B. Generátor: Németh II — Payer, Tóth I, Ács — Németh III. Pólyák (Plankó) — Nagy, Tóth II Ullmann. Kassai, Né­meth I Edző: Garamszegi Mihály. Sz. Petőfi, Bodó — Kunszabó, Török, Szé­l — Gréczi, Sebők II — Polyvás, Báló, Nemes II. Hetesi Bacsó (Czirok). Edző: Harangozó Sándor. A Generátor szünet utáni tervszerűbb és pontosabb össz- játékával győzött. G: Tóth II (2), Kas­sai, ill. Báló. Jó: Németh II, Tóth I, Ács. Kassai. I: Török, Gréczi, Polyvás. Légierő — Sz. Lokomotív 2:2 (0:0). Szolnok, 3000 néző. V: Bánkút­. Légierő: Garamvölgyi — Kapuszta, Sípos, Czu­­czor — Németh, Herbszt — Körösi, Hu­­ber (Száva), Dombai, Jéger, Fischer. Edző: Szabó Géza. Sz. Lók., Lázár — Tóth I. Sándor, Bozóki — Lengyel, Búza — Héiicz, Tóth II, Csábi, Pintér I. Iván (Osváth). Edző: Horváth Ferenc. Végi a kiegyenlített erők küzdelme, a csatársorok nehezen boldogultak a jól záró védelmekkel. G: Jéger, Dombai, ill. Pintér I. Iván. Jó: Kapuszta, Sípos (a mezőny legjobbja), Czuczor, ill. Sán­dor, Tóth II, Pintér I. O. Kinizsi —Kőbányai Lokomotív 3:0 (3:0). Orosháza, 2000 néző. V: Lehel. Orosháza: Kmetykó — Szecsei, Gojdár, Szendi — Hujber, Szabó — Szőke, Szűcs, Berta, Bozó, Farkas. Edző: Ör­dögi­ László. Köb. Lók: Kelen (Verecz­­kei) — B. Nagy, Bóné, Becze — K. Nagy, Péter — Besenyei,­­Andrási, Ko­vács, Pál, Povázsai. Edző: Szűcs Gyula. Jobb csatárjátékával már az I. félidő­ben bebiztosította győzelmét a hazai csapat. G: Farkas (3). Jő: Szondi, Huj­­ber, Szabó, ill. B. Nagy, Andrási. Bp. Szikra—Vasas Dinamó 2:0 (1:0). Halom-u. 500 néző. V: Renger. Bp. Szik­ra: Kiasz — Rósa, Palásti, Hegedűs — Fizi, Solti — Óvári I. Hruza, Bencsik (Óvári II), Bene, Molnár. Edző: Szabó Pál. Dinamó: Kun I — Horváth, Budai, Karádi — Kovalik, Tóth — Révész Bé­res, Szőke, Szondi, Szabó. Edző: Rátkai Ferenc. Hatalmas küzdelem jellemezte a kőbányai rangadót. A Bp. Szikra jobban kihasználta helyzeteit. G: Molnár, Óvári I. Jó: Klass (mezőny legjobbja). Palásti, Fizi, Hruza, ill. Budai, Kovalik, Béres. Ceglédi Lokomotív—Gy. Építők 1:0 (0:0). Gyula. 2000 néző. V: Pósa. Cegléd: Madarasi — G. Kiss, Várkonyi, Darányi — Máthé, Gyetvai — Halász, Kökény, Fodor, Kugler, Winkler. Edző: Bán Nán­dor. Gyula: Orovecz — Pusztai, Hack­, Fodor — Gabu­k, Krisán — Csűri, Berndt II, Kurta, Varga, Nagy. Edző: Csonka István dr. A hazai csapat többet támadott, de csatárai a legjobb helyzete­ket is kihagyták. A győztes gól védelmi hibából a mérkőzés végefelé esett. G: Kugler. Jó: Várkonyi Máthé, Gyetvai, Halász, ill. Pusztai, Hack, Krisán, Varga. Közép csoport Kinizsi Dohánygyár—Pénzügyőrök 2:1 (1:1). Csömöri-út, 2000 néző. V: Gere. Dohánygyár: Pamuki — Szabó, Réti, Farkas — Sztakó, Pásztor — Kutas­, Csepregi, Somlai (Besenyei), Burghardt,­ Daróczi Edző: Négyesi Fri­gyes. Pénzügyőrök: Zsikla — Végh, Koós. Takács — Babics, Jónás — Vad, Várdai, Sasgáti. Bősze, Horváth. Edző: Nagy József. Végig kiegyenlített játék, a Dohánygyár védelme valamivel jobb­nak bizonyult. G: Csepregi, Horváth (öngól), ill. Vigh. Jó: Farkas, Réti, Pász­tor, Csepregi, ill. Babics, Jónás, Zsikla. Bp. Gyárépítők—P. Vasas 1:0 (0:0), félbeszakadt: Ady Endre-it. 2000 néző. V: Kőhalmi F. Bp. Gyárépítők: Túrás — Petőcz, Schneider, Hajdúk­i— Kormos, Domonkos — Péczeli, Haas, Weiss (Né­meth), Jáhner, Varga. Edző: Szollár La­jos. P. Vasas: Molnár — Kontra, Szép, Gregus — Rehák, Rósa — Dálnoki, Varga, Mártha (Valkó), Szentes, Chován. Edző: Szépföldi József. Hatalmas küzde­lem. A 75. percben a nézők közül va­laki az egyik partjelzőt fejbedobta és ezért a játékvezető a mérkőzést lefújta. G: Péczeli. Jó: Schneider, Domonkos, Haas, ill. Szép, Rehák, Szentes. Bp. Haladás—Vasas MAVAG 5:5 (2:2). Mező-u. 600 néző. V: Nagy II­I. Bp. Ha­ladás: Csaszni — Bulla, Radnai, Bagi dr. (Kesztyűs) — Havacs III, Griecs — Wag­ner, Tisza, Környei, Havacs II, Rozsnyó. Edző: Opata Zoltán. MÁVAG: Lukács — Dürr, Csatár (Siklósi), Gregor — Tódor, Szabó — Mihalovics, Ruff, Takács, Hont­­vári, Patai. Edző: Sziklai Ferenc. Élénk­­iramú, közepes színvonalú mérkőzés. G: Wágner (2), Tisza, Környei, Havacs II, ill. Mihalovics (2), Ruff (2), Hontvári. Jö: Havacs III, Wágner, Környei, HL Gregor. Takács Hontvári. Bp. Vörös Meteor—Váci Vörös Lo­bogó 3:0 (1:0). Csömöri­ út, 3000 néző. V: Kovács B. Vörös Meteor: Horváth L. — Molnár, Nagy II. Tóth III — Hor­váth K., Henn — Szentesi, Csurgó, Budai I. Fenyvesi (Pekker), Kalmár. Edző: Serényi Imre. Vác: Harsány I — Móritz. Bonifert. Szokol — Básti. Nelsz — Kovács. Kohlmann. Mészáros II (Subert), Bábi. Frick. Edző: Turay András. Végig kemény mérkőzés. A Vörös Meteor védelme jól zárt, csatár­sora kevés helyzetét is jól kihasználta. Hennt a 83. percben durva játék miatt kiállították. G: Budai I (2), Kalmár. Jó, Molnár, Nagy II Horváth K., Csurgó ill. Szokol, Básti. Bp. Spartacus—Esztergomi Vasas 4:1 (2:0). Spartacus-pálya, 300 néző. V: Benkő. Bp. Spartacus: Verseczi — Neu­mann, Kovács, Horváth — Simonyi, Szabó — Bekő, Magyar, Szabadi, Eszes (Kántor), Koczó. Edző: Urbancsik Gábor. Esztergom: Szabó — Milkovits, Mihályfi, Garamvölgyi — Korzinek, Schmieder — Kerekes, Tóth, Bödör, Krischneider, Fehérvári. Edző: Bankó Zsigmond. Az esztergomiak erősen megfiatalított csa­pata hiába küzdött nagy lelkesedéssel, nem tudta kiegyenlíteni a Spartacus na­gyobb technikai tudását. G: Magyar (2), Eszes, Kántor, ill. Bödör. Jó: Kovács, Szabó, Szabadi, 111. Kerekes, Bödör T. Bányász —Kinizsi Sörgyár 5:2 (1:0). Tatabánya, 2000 néző. V: Kőrös. Tata­bánya: Fertői — Triff-Árkosi, Zárai, Lu­­gosi — Gáspár, Majtán — Beck, Far­sang, Galgóczi, Hárl, Balla. Edző: Bödecs József. Sörgyár: Patai — Gondos, Boj­tár, Tóth — Hajdú Mottl — Sálfalvi, Varga, Rothschild (Pál), Bodó, Sárkány. Edző: Kósa Károly. Tatabánya fölényét csak a II. félidőben tudta gólokra vál­tani. G: Hárl (3), Galgóczi, Lugosi, Ill. Sárfalvi (1­­-esből), Bodó. Jó: Gáspár, Majtán (a mezőny legjobbja), Hári. V: Patai, Gondos. A labdarúgó NB II 27. fordulójának eredményei Megyei labdarúgó-bajnokság BORSOD MEGYE Csoportdöntő: Diós­győri Bánvész —Sátoraljaújhelyi Loko­motív 1:0 (0:0, 0:0, 1:0), Miskolc, M. Lok.­pálya, 3000 néző. V: Boros G. (Bp). Ez volt a két csapat harmadik találkozója, mert az első kettő egyaránt 1:1-es eredményt hozott. — A mérkő­zés kiegyenlített erők hatalmas, kemény küzdelmét eredményezte. A rendes­­játékidő 0:0 volt, a mérkőzés egyetlen gólja a 2x15 perces meghosszabbítás­ban, a 103. percben esett Futó II lövé­séből. Jó: Futó I. Zselinszki, Pribelszky, Simkó I., ill. Ujj, Goffa, Hadari. ASZTALITENISZ A Béke Kupa országos asztalitenisz­­csapatba­jnokságért MÁVAG —Miskolci Építők 11:2. Mis­kolc. V: Bardóczy. Gy: Simonná (3), Fantusz. Kóczián (2—2). Fórisné, a Simonné. Kóczián-pár (2), a Fantusz. Fórisné-pár ill. Papolczy és a Farkas A.. Papolczy-pár. ATLÉTIKA A BP. HONVÉD vasárnap délután néhány számból álló atlétikai versenyt rendezett a tüszérutcai pályán. 400 m: 1. Sztepanov (Bp. Hon­véd) 50­3, 2. Kalamenovics (Bp. Honvéd) 51, 3. Lenkei (Bp. Honvéd) 52. Magas: 1. Hagya (Bp Honvéd) 175 Súly női: 1. Wi­­d­án (Bp. Honvéd) 12.16. ötös csapat: 1. Bp. Honvéd 10.14 cm átlag. Diszkosz női: 1. Vid­án 39.27, 2. Lévainé ,Bp. Honvéd­ 34 63. Az 1923-as hamburgi események izzófeszültségű, drámai története! *:J­NST THALMANK (I. rész) Színes, magyarul beszélő német film Rendezte: KURT MAETZIG