Népsport, 1954. november (10. évfolyam, 218-239. szám)

1954-11-01 / 218. szám

A Bp. Dózsa az idén is veretlenül lett első az atlétikai Béke Kupa I. csoportjában Bp. Vasas—Bp. Haladás 460.37, Klics 50.62-t dobott diszkosszal Vasárnap délelőtt kellemetlen, hideg időben fejeződött be a viadal. A Bp. Haladás a második napon is komoly ellenfél volt és a futószámokban kitű­nően szerepelt. A Bp. Vasas elsősorban a dobószámokban mutatkozó fölényé­nek köszönhette biztos győzelmét 400 m gát: 1. Kiss T. (V) 57.6, 2. Prónay (V) 59.9, 3. Szmida (H) 60.3. 800 m női: 1 Rőder K. (V) 2:23.7, 2. Sterlik (H) 2:28.6, 3. Först (V) 2:33.1. 800 m: 1. Ceglédi (H) 1:56.4, 2. Tanay (V) 1:56.6, 3. Garami (H) 2:01. Ceglédi 59-re vezette az első 400 m-t Tanay a célegyenesben befogta, az utolsó 50 m-en azonban Ceglédi erősítésének nem tudott ellenállni. Magas: 1. He­­rnela (V) 180, 2. Kisgergely (H) 175, 3. Bodó (H) és Csepregi (H) 170. Távol női: 1. Odegnál (H) 535, 2. Söjtörné (H) 515, 3. Szombath (V) 515. Odegnál eredménye az ugróknak különösen kedvezőtlen időben figyelemreméltó. 200 ló női: 1. Erdődi K. (H) 26.2. 2 Benkovics (H) 26.6, 3. Szombath (V) 26.8, 4. Lohász (V) 26.9. Biztos kéttus Haladás győzelem. 200 m: 1. Sebes­tyén (H) 22.1, 2. Jakabfi (H) 22.4, 3. Molnár (V) 22.7. Sebestyén könnyen győzött. Diszkosz: 1. Klics (V) 50.62, 2. Andorka (V) 42.43, 3. Saskői (V) 40.26. Klics jó erőben van, lényegesen jobb eredményre lenne még képes. Súly női: 1. Magdáné (V) 12.94, 2. Vá­­radi (V) 12.20, 3. Söjtörné (H) 11.92, 4. Bognár (H) 11.71. Magdánénak csak egy dobása sikerült igazán jól, 12.40 felett, ezzel azonban idol legjobbját érte el. Váradinak 3 dobása volt 12 m felett. 5000 m: 1. Béres (V) 14.40, 2. Rozs­nyói (H) 14:43.4, 3. Juhász (V) 14.48, 4. Garay (V) 15:01.8, 5. Berta (H) 15.08. Béres és Juhász az elején felváltva ve­zetett. Berta 3000 m-ig (8:46.6) próbált velük lépést tartani. Rozsnyói lassú kez­dés után fokozatosan nyomult fel. Csen­getés után befogta Juhászt és nagy haj­rával megközelítette Bérest is. Garay 4000 után előzte a visszaeső Bertát. Hármas: 1. Grózli (V) 13.67, 2. Tenke (H) 13.31, 3. Kovács (H) 13.12, 4. Hemela (V) 12.95. Grózli csak ötödikre ugrotta túl Tenkét. Gerely női: 1. Galambos (V) 40 m, 2. Magdáné (V) 38.63, 3. Domb­­rád­ (V) 37.14, 4. Verbik (H) 34.90, 5. Jausz (H) 34.80, 6. Molnár I. (H) 34.27. 4x100 m női: 1. Haladás I (Benkovics, Erdődi, Odegnál, Söjtörné) 51.3, 2. Va­sas I 51.7, 3. Haladás XI 53.6. 4x400 m: 1. Haladás I (Jakabfi, Déri, Ceglédi, Se­bestyén) 3:27, 2. Vasas I 3:27.4, 3. Ha­ladás II 3:30.2. Jakabfi gyengén kezdett és utolsónak váltott. Déri már ledolgo­zott a hátrányból. Ceglédi nagyszerű hajrával 3 m-re megközelítette Antalt (V). Sebestyén az utolsó 50 m-en köny­­nyen ment el Tanaytól és 50.1-es rész­idővel biztosította a Haladás győzelmét. 10.000 m gyaloglás: 1. Flaschka (H) 50:23.8, 2. Maurer (V) 50:31, 3. Imre (V) 51:21.4, 4. Kapusi (V) 52:47.6 Flaschka győzelme meglepetés. A viadal végeredménye: Bp. Vasas — Bp. Haladás 409:375, Bp. Dózsa—Bp. Vörös Lobogó 454:300 Kovács 14:30.1-gyel nyerte az 5000 m-t Vasárnap délelőtt a Vízművek pályá­ján fejezték be a viadalt. Az atlétika számára már kedvezőtlen időjárás ká­rosan befolyásolta az eredményeket. A Bp. Dózsa ezzel a győzelmével az idén is veretlenül nyerte a Béke Kupát. 10.000 m gyaloglás: 1. Rácz (D) 48:08.6, 2. Somogyi (VL) 48:50, 3. Lip­­ták (D) 48:50,2. Rácz biztosan nyerte a versenyt. Somogyi és Lipták között vé­gig érdekes és szoros küzdelem folyt. Súly női: 1. Mocsári (D) 10.37. 2. Pass (D) 9.76. 3. Kelemen (D) 9.56. Távol női: 1. Pénzes (VL) 528, 2. Kozik (VL) 515, 3. Gremingerné (D) 509. Magas: 1. Balogh (VL) 180, 2. Baranyai (VL) 175. 400 m gát: 1. Botár (D) 54, 2. Lombos (VL) 56.5, 3. Kertész (VL) 58.7, 4. Vári (D) 58.8. Botár 300-ig nagysze­rűen ment, az ellenszeles célegyenes­ben azonban elmerevedett. A helytele­nül állított első gátnál Lombos kizök­kent az ütemből és kiesett a küzde­lemből. Gerely női: 1. Laczó (VL) 40.52. 2. Pass (D) 34.24. 200 m­erth 1. Németh (D) 26.3. •1. Hazucha (D) 26.8, 3. Tóth (D) 27 . 800 m női: 1. Fonyó (VL) 2:26, 2. Sebők (D) 2:36.4, 3. Jancsó (VL) 2:37.3. 200 m: 1. Szentgáli (D) 23.1, 2. Kovács I. (VL) 23.1, 3­. Igrényi (VL) 23,1. Hár­mas: 1. Földessy (D) 13.25, 2. Gol­doványi (D) 13.14, 3. Csányi (D) 12.84. Diszkosz: 1. Kövesd­ (D) 43.05, 2. Héra (D) 42.08. 800 m: 1. Mátrai (VL) 2:00.3. 2. Darvas (D) 2:03. 3. Hankó (VL) 2:­03.6. 500­ m: 1. Kovács (VL) 14:30.4. 2. Dehény (D) 14:57.6. 3. Pén­zes (D) 15:00.8. 4. Albert (VL) 15:09.6. Kovács könnyedén, végig külön ver­senyt futott. Kalapács: 1. Szepőczy (D) 48.22. 2. Kövesd! (D) 43.11, 3. Sik (D) 41.23. Az ifjúsági Szopócsy figyelemre­méltó egyéni csúcsot dobott 4x100 m női. 1. Dózsa I (Orbán, Dénes, Németh, Neszmélyi) 48 9. 2. Dózsa II 51.3, 3. VL I 52.2. A Dózsa Ifjúságiakból álló csapatának ideje a hideg idő ellenére is igen­ jó, csak é­v­tizeddel maradtak el az országos ifjúsági csúcstól. 4x400 m: 1. Dózsa I (Battancs, Goldoványi, Szentgáli, Botár) 3:29.8, 2. VL I 3:34.2, 3. VL II 3:35.8. A VL Magyar Pamut—Bp. Építők (397:245) Béke Kupa viadal során Se­­rédi Zsuzsa (MP) 42.82-t dobott disz­kosszal. A Csepeli Vasas 438.5:292.5 arányban győzött a Vasas MÁVAG ellen. A leg­jobb eredményt Csap (M) érte el 45:49-es diszkoszvetésével. A viadal végeredménye: Bp. Dózsa — Bp. Vörös Lobogó 454:300. A Béke Kupa I. csoportjának végeredménye 1. Dózsa 4 4 -------- 1681 :1375 8 2. Vasas 4 3 — 1 1619.5:1468.5 6 3. Honvéd 4 2 — 2 1554.5:1558.5 4 4. Haladás 4 1 — 3 1477.5:1590.5 2 5. VL 4 -------- 4 1352.5:1694.5 — A Bp. Honvéd legyőzte a Ceglédi Lokomotívot a sportköri Béke Kupa birkózó CsB harmadik fordulójában A sportköri kötöttfogású Béke Kupa CsB harmadik fordulója során a legna­gyobb érdeklődéssel várt találkozót, a Bp. Honvéd—Ceglédi Lokomotív mér­kőzést Rákospalotán a Landler Jenő­­kultúr­ház újjáalakított tornacsarnoká­ban bonyolították le. A magyar bajnok­ságon kitűnően szerepelt ceglédi birkó­zók csalódást keltettek. A C. Lokomo­tív két súlycsoportban nem állított ki versenyzőt s így a hatalmas lelkesedés­sel küzdő Honvéd biztosan győzött. Igen szép és kemény küzdelmet láttunk a lepkesúlyú, a váltósúlyú és a félne­hézsúlyú versenyzők találkozója során. Ceglédi Lokomotív—Bp. Lokomotív 5:3. Kenéz győzött ellenfél nélkül. Fábry győzött pontozással Bodor ellen, a pehely- és könnyűsúlyban a ceglé­diek nem állítottak szőnyegre verseny­zőt. győzött Czikla és Meszes, Gál győ­­zött kétvállal Molnár ellen. Bálla ponto­zással Szabó ellen. Reznák kétvállal Rácz ellen. Soltész vesztett kétvállal Mohácsi ellen. Bp. Honvéd —Bp. Loko­motív 6:2. Méhész győzött ellenfél nél­kül. Keresztúri kétvállal Bodor ellen, Szécsi vesztett kétvállal Kővári ellen, Hoffmann győzött pontozással Czikla ellen. Tóth Gy. kétvállal Meszes ellen. Benő pontozással Szabó ellen, Gurics kétvállal Rácz ellen, Körbi vesztett pon­tozással Mohácsi ellen. Bp. Honvéd( Cegléd) Lokomotív 6:2. Páger győzött pontozással Kenéz ellen, 1:0. A Honvéd­­bi. .. ,a kiemeléses hátraesésekkel táma­dó 1­. Kenéz pedig átfordításokkal. Pá­­gernek értékesebbek voltak az akciói és 2 pontos előnnyel győzött. Fábry győzött pontozással Keresztúri ellen. (1:1), a pehely- és könnyűsúlyban a ceglédiek nem állítottak szőnyegre ver­senyzőt, győzött Fuszek és Hoffmann, (3:1), Tóth Gy. győzött pontozással Gál J. ellen. (4:1). A kötelező térdelőhely­zetben Gál felülről emelni akart, de Tóth felülkerekedett és Gál csak huza­mosabb ideig tartó hidalással menekült. Gál erőteljesebben hajrázott, de pont­hátrányát nem tudta behozni. Benő vesztett pontozással Balla ellen (4:2), Gurics győzött pontozással Reznák el­len. (5:2). Nagyon kemény küzdelem folyt, de fogás nélkül. Az első hat percben Reznák volt a támadóbb, a hajrában Gurics. Meglepetésre a pon­tozók Guricsot hozták ki győztesnek. Körbl győzött, mert Soltész nem állt ki. 6:2. Diósgyőrött szombaton rendezték meg a küzdelmeket. I. csoport: Debreceni Lokomotív—Mis­kolci Honvéd 6:2. Holozsi és Kalmár el­lenfél nélkül győzött. Hódos a 2. perc­ben Nagyot, Sípos az 5. percben Kecs­kemétit, Fagyai a 10. percben Koródit fektette kétvállra. Kádárt a 4. percben fektette kétvállra Krajcsik. Győrfalvi a 6. percben kétvállal győzte le Memdrét, Németi feladta Serfőző ellen. Bp. Ki­nizsi-Debreceni Lokomotív 6:2. Holozsi (D) győzött ellenfél nélkül. Sümegit Hó­dos pontozással győzte le. Simon a 10. percben kétvállal győzött Juhász ellen. Szirbik pontozással győzött Sípos ellen. Kinizsi a 7. percben Fagyait, Zaka a 2. percben Kádárt fektette kétvállra. Sza­kács Györfalvi ellen győzött pontozás­sal. Növényi ellen Németi feladta. Bp. Kinizsi —Miskolci Honvéd 7:0. A lepke­súlyban egyik csapat sem indított ver­senyzőt. Sümegi győzött ellenfél nélkül. Simon a 6 percben Nagyot, Szirbik a 3. percben Kecskemétit. Kinizsi az 5. percben Koródit fektette kétvállra. Zaka pontozással győzött Krajcsik ellen. Gás­pár a 2. percben kétvállal győzött Memdre ellen. Növényi ellen Serfőző feladta. II. csoport: Bp. Vasas—Dl. Vasas 7:1. Radics pontozással győzött Rimszki ellen. Kunszt pontozással győzött Veréb ellen. Barátot a 13. percben kétvállra fektette Madarász. Detár a 8. percben Jánosikot, Csiba az 5. percben Ácsot fektette kétvállra. László Fejest, Csábi Budait győzte le pontozással. Kovács a 4. percben kétvállal győzött Lőwei ellen. Bp. Vasas —Bp. Vörös Lobogó 6:2. Ra­dics (VL) ellenfél nélkül győzött. Kunszt Dankót, Barát Tasnádit pontozással győzte le. Várnagy pontozásos veresé­get szenvedett Pribelszkitől, Csiba Szű­köt, László Riheczkyt, Csábi Gergelyt győzte le pontozással. Kovács kétvállal győzött Kókai ellen. Bp. Vörös Lobogó — Diósgyőri Vasas 5:3. Rimszki (Dl) ellen­fél nélkül győzött. Tasn­ádi pontozással győzött Veréb ellen, Csabai kétvállal győzött Madarász ellen. Pribelszki Janc­sik ellen győzött pontozással. Nagyot a 4. percben kétvállal győzte le Ács. Ri­­heczky pontozásos vereséget szenvedett Fejestől. Gergely pontozással győzte le Budait, Kókai a 4. percben kétvállra fektette Lőweit. A Bp. Dózsa nyerte Budapest 1954. évi súlyemelő-csapatbajnokságát Élénk érdeklődés mellett került sorra Budapest. 1954. évi súlyemelő-csapatbaj­noksága vasárnap délelőtt a Sportcsar­nok edzőtermében. Hat csapat indult. A résztvevőknek joguk volt két ifjúsági versenyzőt is indítani, de ezzel a lehe­tőséggel csak a Lokomotív élt. Több súlycsoportban szoros küzdelem alakult ki. Bak könnyűsúlyban országos ifjú­sági csúcsot ért el szakításban. Az egyes súlycsoportokban elért helyezési számok adták a csapat összpontszámát. Budapest 1954. évi súlyemelő-csapat­bajnoka: Bp. Dózsa (Macsánszky 252.5, Tóth 265, Simkó 287.5. Zámbó 312.5. Sági 320, Buronyi 345, Papes 322.5) 14 pont, 2. Cs. Vasas (Borsányi 252.5, Porubszky 272.5, Ábel 295, Ambrót­ 292.5, Vanczák 302.5, Konca 305, Tóth Gy. 360) 17 pont, 3. Bp. Vörös Lobogó I (Németh 252.5, Vankal 242.5, Cser 285, Tóth 295, Détár 312.5, Simon 330, Há­­mos 320) 22 pont, 4. Bp. Előre (légsúly­ban nem indított versenyzőt, Szabados 212.5, B. Nagy 295, Varga Gy. 327.5, Bakos 287.5, Pénzes 280, Soós 327.5) 25 pont, 5. Bp. Lokomotív (légsúlyban nem indított versenyzőt, Rozina­ 205, Bak 175 (szakításban 92.5 Új országos ifjú­sági csúcs, régi: Bak, 90) Baknak nyo­másban nem volt gyakorlata. Győrfi 235, Orvos 305, Horváth 342, Nagypál 300) 34 pont, 6. Bp. Vörös Lobogó II 36 pont. ­i országos kézilslada bajnokságért Kispálya. Női mérkőzés D: Kinizsi — Miskolci Lokomotív 2:1 (isi). Debrecen, 400 néző. V: Szabó. A többet támadó hazai csapat a befe­jezés előtt 10 másodperccel dobta a győzelmet jelentő gólt. G: Homola (2), 111. Novák. Kispálya. Férfi mérkőzések TF—Elektromos 10:10 (5:1, 1:5, 4:4). Latorca­ utca, 500 néző. V: Berecz. TF: Fakan — Berendt, Földessy, Som — Halmos. Dékán, Mojzes. Cs: Bodnár, Pozsonyi. Elektromos, Hurth — Elek, Nyéki, Fülen — Csíki, Antal Péter, Szi­lási. Cs: Németh, Kecskés. A főiskolá­sok kezdenek jobban és az első har­madban gyorsabb, pontosabb játékuk­kal szinte lerohanják ellenfelüket. Ké­sőbb megváltozik a játék képe, az Elek­tromos-csatárok jobban széthúzzák a mezőnyt és gyors indításaikkal nemcsak kiegyenlítenek, hanem 8:6-os vezetést is szereznek. A hajrában izgalmas, ér­dekes küzdelem alakul ki. G: Som (3), Halmos (2), Dékán (2), Bodnár. Föl­dessy. Mojzes. Hl. Csíki (4), Szilasi (3), Kecskés (3). Jő: Fakan. Som, Dékán, Mojzes. Hl. Csíki, Antal Péter, Kecskés. Szilasi. Metró-V: Haladás 14:11 (3:4, 6:2, 5:5). Veszprém, 700 néző. V: Hódos. A fővá­rosi csapat lelkesebben játszott és pon­tosabban dobott kapura. G: Császár (6), Naxner (4), Kelber (2). Csicsmányi. Ba­lázs, Hl. Lukács (4), Merényi, Korcsogh, Kunovics (2—2), Oszwald. Jó: Naxner (a mezőny legjobbja). Császár, Balázs, 111. Lukács. Korcsogh. Nagypálya. Női mérkőzések Bp. Postás —Békéscsabai Pamutszövő 10:3 (6:2). Egressy-út, V: Bácskai. A bajnokcsapat ilyen arányban is meg­érdemelten győzött. A vidékiek 2:2 után kifulladtak. G: Górencz (6), Fe­­renczy (2), Kasza (2), 111. Hámori (2), Opauszky. Jő: Ferenczy (a mezőny leg­jobbja). Antal, Gerencz, Molnár, ill Hámori, Opauszky. Bohus Magyar Pamut—Bp. Vörcs Meteor 4:1 (2:0). Blaha Lujza­ u. V: Palvin. M. Pa­mut: Halmi — Németh, Samus, Adamkó — Öveges, Török — Szelényiné, Klou­­buk, Magyarné, Pelbáczné, Farkas. Cs. Csillag. Vörös Meteor: Jámbor — Ler­­czel, Bácskai, Magyar — Szűcs, Galán­­tai — Bucsákné, Vályi, Déryné, Sóly­mos­. Villóné. Cs: Posváné. Változatos, főiramú mérkőzés. A Pamutgyáriak már az első percben két gólt szereztek. Gd: Kloubuk (3), Magyarné. 111. Solymosi. Jó: Kloubuk. Németh, Halmi, ill. Magyar. M. Posztó—Békéscsabai Lokomotív 2:1 (2:0). Völgy-u. V: Török F. A II. félidő­ben feljött békéscsabaiak ellen a Posz­tónak meg kellett küzdeni a győze­lemért. G: Szabó. Pintérné, 111. Balázs II. Jó: Pintérné, Teleki, Durián, Szabó, i­ i Okos II, Lehoczki, Boócz. Keltex-D. Petőfi 7:4 (2:2). Deb­recen. V: Szabó. G: Kovács (3), Oláhné (2), Tramita, Simonek, 111. Kozma (2), Pávai. Pozsa. Jó, Kovács. Simonek. Ill. Kovácsné. Nagypálya. Férfi mérkőzések. Bp. Dózsa —Martfűi Vörös Lobogó 16:11 (5:5). Dózsa-stadion. V: Polónyi. A martfűiek az első félidőben egyen­rangú ellenfelek voltak, szünet után is Dózsa villámgyors támadásokkal érte el góljait. G: Csáki (6), Bárdos II (4), Hetényi (3), Molnár (2), Bordács I, Hl. Kesjár (5), Fodor (4), K. Nagy, Szlanka Jó, Józsa. Pelek, Csáki. Bárdos XI, Hl. Kesjár (a mezőny legjobbja), Fodor Szlanka. Bp. Vasas—Budakalászi Vörös Lobo­gó 12:10 (9:5). Budakalász, V: Nagy Z. Végig nagyiramú, szép játékot hozott a találkozó. A hazaiak 4:1-re elhúztak, de később gyengén védő kapusuk miatt hátrányba kerültek és a piros­­kékek jobb csatárjátékukkal biztosan győztek. G: Fekete (5), Megyeri (2), Kiss (2), Varga, Nagy F., Horváth, ill. Koller (3), Énekes (3), Kunsági (2), Gyurján, Dragony. Jó: Fekete, Horváth, Kiss F.. 111. Belos II (a mezőny leg­jobbja), Kunsági. Bp. Kinizsi—Győri Vasas 7:5 (4:2). Üllői-út. V: Tordai. A Kinizsi csatár­sora jól, védelme viszont gyengén ját­szott. A győriek két büntetőt kihagy­tak. G: Selmeczi (2), Rimóczy (2), Nád, Szabó. Hamburger, Hl. Kocsis. Szabó, Povázsai, Kellner, Fehérvári. Jó: Be­niczki. Nád, Selmeczi, Kiss, ill. Kőmű­ves, Marth. Fehérvári. Bp. Vörös Meteor—Csepeli Vasas 10:9 (7:3). Csepel. V: Ábrahám. Vörös Meteor: Vályi — Magyar, Bobok, Patócs — Marsi, Varga-Horváth — Szabó. Nádasdi, Karaffa, Újvári, Rózsa. Cs: Szotyori, Fe­hér. C3. Vasas: Harkai — Bősze, Boros. Földi — Killik, Kranyik — Szitás, Far­kas II. Farkas III, Klamm, Mogyorósi. Cs: Avedik. Meglepetés. Az első félidő­ben a Meteor ötletes, gyors csatárjáték­kal elhúzott. Szünet után erősen feljött a Csepel, de a csatároknak nem sike­rültek a lövések: 5 kapufát dobtak. G: Újvári (4), Nádasdi (2), Karaffa (2), Szabó, Fehér, Hl. Szitás (3), Farkas III (2), Killik (2), Földi, Kranyik. Jó: Vályi, Patócs, Nádasdi, Újvári, ill. Farkas II. Farkas III. Szitás, Killik. Bp. Vörös Lobogó—Bp. Haladás 9:8 (4:6). Fóti­ út. V: K. Nagy. Végig gyors­­iramú, változatos mérkőzés. Gyengén védő kapusa miatt a Vörös Lobogó majdnem pontot vesztett. G: Poczok (2), Török (2), Penczi (2). Szabó, Láng, Sluck. ill. Homoki (3), Baják (2). Virág Ramocsa. Czérna. Jó: Láng, Csík, Pen­czi. ill. Ramocsa. Baják, Homoki. A Bp. Kinizsi-Bp. Honvéd mérkőzés is szerepel a Totó e heti szelvényén. A 45. hét műsora: 1. Bp. Kinizsi—Bp. Honvéd 2. Bp. Vörös Lobogó—Izzó 3. Szeged—Bp. Vasas 4. Győr—Bp. Dózsa 5. Dorog—Salgótarján 6. Sztálin Vasmű—Szombathely 1. Békéscsaba—Légierő 8. Csillaghegy—Pécsi Lók. 9. Tatabányai Bányász—Bp. Vörös Meteor 10. Sajószipéter—Nyíregyháza 11. Milán—Internazionale 13. Roma—Ju­ven­tus Harmadszor is 250 darab, a magyar—osztrák mérkőzésre érvényes ülőhely-jegyet sorsol ki a Sportfogadási Osztály. A sorsolásban résztvesz minden 45. számú, vasárnap délig a Sportfoga­­dási Osztályhoz beérkező Totó­­szelvény. 25 mifélén át a alatt . Bújd meg, Jóska, még lehetsz ne­gyedik! „Jóska" mérgesen pillantott ki a víz­ből, hogy vájjon ki lehet ez a kitűnő humorú szurkoló, hiszen mindössze négy indulója volt a futamnak. Persze, azért erősített is, amennyire tőle 4611, de a végén mégis csak úgy lett, ahogy a szurkoló jósolta: negyediknek ütött be a célba. Amint látjuk, jó kedvben nem volt hiány a belügyi sportbajnokságok úszó­­versenyén, de az is tény, hogy lelke­sedésért, küzdeniakarásért sem kellett a szomszédba menniök a résztvevőknek. A Császár-uszoda kis fedett csarnoka csak úgy visszhangzott a nagy küzdelem hevében. Ott álltunk a célnál, az időmérők között. Nem kisebb szakemberek mérték az időt, mint például Gróf Ödön, a volt nagynevű úszó, a Bp. Dózsa jelenlegi kitűnő edzője. Gróf időmérői tiszte el­lenére sem tagadta meg edzői mivoltát és természetesen az edző szemével nézte a versenyt.­­ Soha sem lehet tudni, hátha fel­bukkan valami fiatal tehetség. A 100 méteres gyorsúszás időfutamai folytak. Négyesével álltak a versenyzők a rajtkőre és az indító sípjelére nagy hévvel ugrottak az uszoda vizébe. Az egyik ilyen futamban mindjárt a rajt után Keszericze állt az élre, s erő­teljes karcsapásokkal úszva, fokozato­san nyert tért.­­ Látszik rajta, hogy vízilabdázó volt. 1:10 körül fog úszni. Igaza lett, a célbaérés u­tán már hir­dették iós: első Keszericze !:is fi­gyel. Ez az idő azonban nem sokáig bizo­nyult a legjobbnak, mert amikor a kö­vetkező futam versenyzői a rajt után kibukkantak a vízből, Gróf mindjárt rá­mutatott az élenhaladó győri Megye­rire és azt kiáltotta: — Ez sokkal jobb időt fog úszni! Most is jó jósnak bizonyult, mert Me­gyeri 10:9 et úszott Voltak aztán olyanok is, akiknek még sok tenni­valójuk van az úszás tudom­á­nyának elsajátítása terén. Az egyik ver­senyző például már az első hosszban úgy kifáradt, hogy a fordulás előtt pi­hent kicsit a medence szélébe kapasz­kodva. — Cél lesz, mire beér — jegyezte meg az előbbi rosszmájú szurkoló, majd amikor végül mégis beütött a verseny­ző a célba, s az ideje után érdeklődött, ő azt mondta neki: — Jó 200-as időt úsztál! A legnagyobb küzdelem az utolsó idő­futamban volt. Négy erős úszó került össze, s vívott kemény küzdelmet. Egy darabig úgy tűnt, hogy a jó stílusban úszó debreceni Makár megjavítja Me­gyeri idejét, az utolsó 25 méteren azon­ban már nem tudott újítani és így 5 ti­zeddel rosszabbat úszott. Következett a mellúszás. Az első idő­­futamban Gráfnak mindjárt feltűnt a fia­tal Krikovszki úszása. Rögtön élre állt a fiú és végig vezetve, biztosan győzött. — Sokkal gyorsabban haladhatna — jegyezte meg Gróf — ha a fejét nem emelné ki annyira a vízből, mert ezzel gátolja saját lendületét. A következő futam is hozott szakmai tapasztalatot. A rajt után mind a négy úszó feje azonnal kibukkant, a vízből. Gróf nem is hagyta szó nélkül: — Keveset úsznak a víz alatt, pedig úgy sokkal gyorsabban lehet haladni. A 100 méteres hátúszás mezőnyében megint ott találtuk a fáradhatatlan Be­­szerlezét. Jól úszott, nyugodt, egyenletes iramot diktált és biztosan győzte le erő­sen kezdő, majd a végén kifulladó ellen­feleit. — Elnyűh­etetlen ez a fiú — jegyezte meg valaki. Keszelicze, mintha csak hallotta volna a rója tett megjegyzést, mindjárt iga­zolta ie, mert elindult a búvárúszásban is. Ez volt egyébként a legérdekesebb szám. A­­köteleket kihúzták a medencé­ből, s a két hosszanti falhoz közel­­két versenyző állt a rajtkőre. Egy hosszt, 25 métert kellett úszniuk a versenyzők­nek, úgy, hogy semilyen testrészüknek sem volt szabad egy pillanatra sem ki­bukkania a víz alól. Nem könnyű fel­adat, mégis valamennyi induló megbir­kózott vele, egyiket sem kellett „ diszk vali­firkálni". — Annak megy ez jól, aki­ jó mell­­úszó — mondta Gráf és megint csak neki lett igaza, mert Kürti nyerte a számot, aki néhány évvel ezelőtt mell­­úszó volt. WJS-as jó időt úszott. Ezzel be is fejeződött az úszó­bajnok­ság, a versenyzők körülvették a ver­senybírói asztalt, ahol néhány lelkes rendező még javában számolta az ered­ményeket. Néhány perc múlva már hir­dették is az eredményt. 100 m gyorsúszás: 1. Megyeri (Győri határőrség) 1:09. 2. Makár (Debreceni BKH) 1:09.5. 3. Gyömbér (Borsod me­gye) 1:10. 100 m mellúszás: 1. Kri­kovszki (Budapest I) 1:25.5, 2. Koch­mann (Adyligeti határőrség) 1:32.5, 3. Méry (Budapest III) 1:36. 100 m hát­­úszás: 1. Keszericze (Budapest II) 1:27.8, 2. Boldizsár (Bp. I) 1:29.5, 3. Megyeri (Győri határőrség) 1:29.6. 25 m búvárúszás: 1. Kürti (Adyligeti ha­tárőrség) 17.8. 2. Krikovszki (Bp. I) 18, 3. Keszenicze (Bp. II) 18,6. Pontver­senyben: 1. Budapest I 26 pont, 2. Adyligeti határőrség 19, 3. Budapest II 18, 4. Győri határőrség 15, 5. Debre­ceni BKH 13, 6. Borsod megye 8 pont­tal.★ A belügyi sportbajnokságok többi számában a következő eredmények születtek. Sportlövészet. A kispuskás versenyt a mexikói úti lőtéren rendezték meg. Harminchárom csapat indult. Csapat: 1. Baranya 746, 2. Debreceni belső karhatalom 720, 3. Borsod 719, 4. Vas 715, 5. Pest megye 707, 6. Határőrség főparancsnokság 705 körrel. Egyéni: 1. Kertész (Baranya) 267, 2. Polczer (Bp) 256, 3. Darus (Debrecen) 253, 4. Feri­hegyi (Bp) 253, 5. Békés (Vas) 252, 6. Király (Baranya) 252. A 4x800 méteres fegyveres váltó­fűtés küzdelmeit a Dózsa-pályán, a labdarúgó-mérkőzések közötti szünet­ben bonyolították le. A versenyzők egyenruhában, golyószóróval futottak. Eredmény: 1. Balassagyarmati határ­őrség (Platkó, Tolvaj, Tompa, Márkl) 11:32. 2. Budapest I (Rappan, Savo­láth, Gál, Edőcs) 12:01. 3. Budapest II (Tóth, Pócsai, Végh, Varga) 12:04.6. 4. Nagykanizsai határőrség 12:11.6. 5. Adyligeti határőrség 12:25.4. 6. Buda­pest III 12:46. Az ökölvívó és birkózó mérkőzések lapzártakor kezdődtek. Palotás (Bp. Vörös Meteor) fölényesen győzött a VI. ker. TSB háztömbkörüli­ versenyén Példás rendezésben, szeles, hűvös időben bonyolította le vasárnap dél­előtt a VI. ker. TSB a Sztálin-út, Rippl Rónai­ utca, Benczur­ utca, Munkácsi­utca által határolt 600 méteres négy­szögben háztömb körüli versenyét. A rövid pályán, az éles fordulókban rob­bantást robbantás követett. A nap legjobb teljesítményét a II. osztályú Palotás érte el. Főverseny (48 induló, 30 km): 1. Pa­lotás (Bp. Vörös Meteor) 52:53. 38 pont, 2. Tóth (Bp. Dózsa) 28 p. 3. Kovács (Szabad Nép) 18 p. 4. Kaiser (Cs. Vasas) 9 p. 5. Aranyi (Cs. Vasas) 8 p. 6. Si­mon (Bp. Honvéd) 5 p. 7. Végh (Bp. Előre) 3 p. 8. Hanga (Bp. Vasas) 2 p. 9. Csikós (Bp. Vörös Lobogó) 2 p. 10. Sebestyén (Bp. Előre) és Horányi (Bp. Honvéd) 1 — 1 pont. (I. o.: 1. Kovács, 2. Kaiser. 3. Végh. 4. Csikós. II. o.: 1. Palotás. 2. Aranyi, 3. Hanga. Ifjúsági keret: 1. Tóth, 2. Simon, 3. Horányi, 4 Sebestyén.) A nagylétszámú mezőny közepes Iramban kezdett. Az első haj­rát Palotás, a másodikat Tóth nyerte Tóth a második hajrá után szökést kí­sérelt meg, de a lendületes Palotás könnyen szerelte a támadást. Innen Palotás vette kezébe a verseny Irányí­tását és végül tekintélyes pontfölénnyel győzött. III. oszt. (24 km, 19 Ind.): 1. Szívós (Bp. Kinizsi) 42:52, 32 p. 2. Péter (Bp. Lokomotív) 15 p., 3. Kovács (Bp. Kinizsi) 12 p., 4. Novák (Cs. Vasas) 12 p., 5. László (Bp. Vasas) 9 p., 6. Miskolci (Bp. Vörös Lobogó) 1 p., egy kör hátránnyal: 7. Zsiga (Magyar Pamut) 7 p. Novák a verseny első szakaszában magához ra­gadta a vezetést, de a 21. körben fel­­bukott. Innen Szívós irányította a ver­senyt, a hajrákban pontfölényre tett szert és 20 másodperces időelőnnyel ér­kezett a célba. Ifjúságiak (24 km, 28 ind.): 1. Ludvig (Bp. Spartacus) 43:11. 27 p., 2. Szabó (Szabad Nép) 23 p.. 3. Bicskei (Szabad Nép) 15 p.. 4. Fancsali (Köb. Lók.) 11 p.. 5. László (Bp. Vasas) 11 p.. 6. Oravecz (Szabad Nép) 3 p.. 7. Volszky (Bp. Előre) 1 p.. Bicskei a harmadik hajráig fölé­nyesen vezetett, térelőnyre is szert tett, ekkor azonban bukott és 45 másodper­ces hátrányát a célig csak 27 mp-re tudta csökkenteni. Ludvig az ötödik haj­rától kezdve átvette a vezetést és min­den osztályozóban elsőnek haladva át a célon végül is pontfölénnyel győzött Minden géposztályban fővárosiak győztek az országos motorkerékpáros gyorsasági terepbajnokságon Az OTSB vasárnap rendezte meg a Népligetben a motorkerékpáros gyor­sasági terepbajnokságot. 79 versenyző indult el, vidékről közel negyvenen. A verseny 2500 méteres igen nehéz pá­lyán, laza talajon sok ugratóval, vizes­árokkal nehezített terepen zajlott le, kétszer négy és egyszer hat körben. A minden részében újszerű verseny színvonalas, szoros küzdelmeket hozott a kisebb és nagyobb űrtartalmú gépek futamaiban egyaránt. A vidékiek a várakozáson alul szerepeltek. 125 kcm. Bajnok: Thoma Mihály (Budapest) Zetka 3316 pont, 2. Ha­mar (Bp.) Zetka 2861, 3. Petró (Bp.) Csepel 1780, 4. Várkonyi (Bp.) Csepel 1780, 5. Nagy J. (Bp.) Cse­pel 1588. Thoma Jól előkészített gé­pén fölényesen győzött. 125 kcm nők. Bajnok: Gondos Aranka (Bp.) Csepel 2055, 2. Csala (Bp.) Csepel 1733, 3. Csellikné (Bp.) Csepel 956. Gondos is mindhárom futamában győ­zött. 250 kcm. Bajnok: Harangvölgyi András (Bp.) Jawa 3056, 2. Hernádi A. (Bp.) Jawa 2775, 3. Ürmös (Bp.) Jawa 2423, 4. Reisz J. (Bp.) Jawa 1870, 5. Bartl (Bp.) Jawa 1793. — Harangvölgyi a második és harmadik futamot niyerte, az elsőt Hernádi. Mindhárom futamban nagy volt a küzdelem. 350 kcm. Bajnok: Töreki László (Bp.) Jawa 2178, 2. Német (Bp.) Jawa 1826, 3. Nándori (Bp.) Jawa 1655, 4. Monostori (Bp.) Jawa 1600, 5. Rúzsai (Bp.) Jawa 1451. Töreki győzelme meglepetés. A fiatal Előre-versenyző az első két futam­ban biztosította be győzelmét. 500 kcm. Bajnok: Máté Sándor (Bp.) BMW 2671, 2. Puhony (Bp.) BMW 2370, 8. Pék (Bp.) BMW 1643, 4. Szálkai (Bp.) Jawa 1370, 5. Kiss J. (Bp.) BMW 972. Az első két futamot Máté, a harmadikat Puhony nyerte. Bár Máté a harmadik futamban gyengébben versenyzett, biz­tosan győzött a végig keményen küzdő Puhony előtt. Oldalkocsisok. Bajnok: Pettenkoffer— Simon (Bp.) BMW 1558, 2. Mártonfalvi —Banovák (Bp.) 250-es Csepel 1081, 3. Kollár—Rusznyák (Bp.) BMW 664. A győztes pár az első két futamban győ­zött, az utolsó futamot meglepetésre Mártonfalviék nyerték. Levelek a szerkesztőséghez A cselgáncssport érdekében örömmel tapasztalom, hogy az utóbbi időben a magyar cselgáncs­sport egyre jobban fejlődik A legutóbb megrende­zett meghívásos versenyen a Sport­­csarnok nagytermét szinte teljesen megtöltötte az érdeklődő közönség. A cselgáncs már nemcsak a fővárosban, hanem a vidéken is egyre népszerűbbé válik. Egyre több sportkör alakít csel­gáncs-szakosztályt. A sportág fejlődését jelentősen segítené elő, ha nemzetközi versenyeket rendeznének. Ha a magyar cselgáncsozók külföldre utaznának és mi is vendégül látnánk külföldi csel­­gáncsozókat. Gyökér János, Ipari tanuló, XV. ker., Mikszáth­ u., 1. 1954 november 1. hétfő 3-