Népsport, 1954. december (10. évfolyam, 240-261. szám)

1954-12-02 / 240. szám

Népsport A MAGYAR NÉPKÖZTÁRSASÁG MINISZTERTANÁCSA MELLETT MŰKÖDŐ _______________ORSZÁGOS TESTNEVELÉSI ÉS SPORTBIZOTTSÁG LAPJA CSÜTÖRTÖK, 1954 DECEMBER 2 Ára : 60 fillér X. ÉVFOLYAM, 240. SZÁM .1 labdarúgó XD 1-ért Győri Vasas—Bp. Ilon véd 3:1 (2:0) Győr, 8000 néző. Vezette: Dankó (Bán­kúti, Emsberger). Győri Vasas: Palotai — Pió, Kárpáti, Józsa — Tamás, Fehérvári — Dombos, Koós, Hegedűs, Budai, Raffai. Edző: Ko­vács Imre. Bp. Honvéd: Faragó — Rákóczi, Bo­zsik, Kovács — Törőcsik, Bányai — Budai II. Kocsis, Machos, Babolcsay, Czibor. Edző: Kalmár Jenő. Góllövő: Hegedüs, Koós, Czibor, Hege­dűs. Csere: Babolcsay helyett Tichy (szü­netben). Szögletarány: 5:3 (2:3) a Bp. Honvéd javára. A mérkőzés előtt a győri szurkolók sokat beszéltek arról, hogy Győrött ed­dig még sohasem sikerült győznie a Bp. Honvédnak. Egy alkalommal vere­séget szenvedett, háromszor pedig dön­tetlen eredménnyel hagyta el a várost. Mindkét csapat összeállításában vál­toztatást kellett eszközölniök a vezetők­nek. A Bp. Honvédban Puskás és Lóránt nem vállalta a játékot, a győriek közül Kalmárnak szerdára hatalmas tályog támadt a nyakán s így a hátvéd játékára nem kerülhetett sor. Kissé ködös időben, szemerkélő esőben, változatos játékkal kezdő­dött a mérkőzés. Már az első percekben feltűnt, hogy a győriek zárt védekezésre rendezkedtek be. Raffait teljesen hátravonták harma­dik fedezetnek s a Honvéd-támadások idején a két győri összekötő is a véde­lem segítségére sietett. A Honvéd-táma­dások leszerelése után a védők által előreküldött labdákkal a győrieknek a leshatár szélén tartózkodó két csatára, Hegedüs és Dombos villámgyors ellen­támadást vezetett. Egy ilyen támadás­ból esett a 9. percben az első gól. Fehérvári a nyári 16-oson szerezte meg a labdát s hosszan előrevágta. He­­gedüs a félvonaltól néhány méternyire vette át a labdát s kiugrott vele. Rá­kóczi már elkésett a keresztezéssel, s Hegedüs a kapujából kimozduló Fa­­ragó mellett 12 méterről laposan a bal­sarokba lőtt. 1:0. A gól után a Honvéd hevesen ro­hamozott, csatárai azonban nem tudták széthúzni a győri védelmet. A Honvéd-játékosok keveset játszot­tak lyukra, lassú volt támadás­szövésük, s így a győrieknek min­dig volt idejük a közbelépésre. A 14. percben Budai II az oldalhálóba lőtt. Nem sokkal később Czibor előtt nyílott nagy helyzet, de kivárt a lö­véssel, s így Kárpáti közbe tudott lépni. Mindkét csatársor — de főleg a győri — sokszor futott lesre. A 23. percben baloldali támadás végén Hege­dűshöz került a labda. A Honvéd-védők kiugrottak, hogy lesre állítsák a többi csatár­t. Hegedűs azonban nem adta le, hanem néhány méteren keresztül ve­zette a labdát, majd a lyukrafutó Koós elé továbbította. Koós aztán 10 méterről félmagasan a jobb sarokba lőtte. 2:0. Hatalmas erő­bedobással játszott a hazai csapat. Hátul Kárpáti, elől He­gedüs nyújtott kiemelkedő teljesít­ményt. A 33. percben nagy Honvéd­helyzet maradt kihasználatlanul: Ko­csis remekül pendítette a teljesen tisz­tán álló Budai II elé a labdát, a szél­ső le is állíthatta azt , aztán 6 mé­terről Palotaiba lőtt. Dombost kétszer is lesen találta a játékvezető sípja. Változatos játékkal teltek el a félidő hátralévő percei. A második félidőben kissé esett az iram és a játék színvonala. Ekkor is a Honvéd támadott többet, de a csatárok sokat körülményes­­kedtek, s nem volt játékukban át­ütőerő. A győriek továbbra is nagy lelkesedéssel harcoltak. Az 53. percben Kocsis sarokkal szé­pen szöktette Czibort, a szélső azon­ban 10 méterről fölélőtt. Az 57. perc­ben Czibor száguldott el­­ a szélen, 18 méteres lövése azonban a védőkről lepattant. Egy perc múlva Machos szöktette Budai II-t. A szélső kapura húzott, Palotai kiindult kapujából, de megtorpant. Budai II középre gurított, s a támadást a középen követő Czibor 6 méterről a kapu közepébe lőtte a labdát. 2:1. A gól mintha megnyugtatta volna a Honvéd-játékosokat. Számos szép táma­dást vezetett a vendégcsapat. Játékosai csillogtatták technikai tudásukat, pon­tos lapos összjátékkal közelítették meg a győri kaput. A győriek szemmel lát­hatóan fáradtan mozogtak, az első fél­idő nagy irama sokat kivett belőlük. Csak időnként jöttek át a félvonalon, de próbálkozásaik vagy lesen, vagy rossz leadásokon elakadtak. A 69. percben vé­delmi hibából érte el a hazai csapat harmadik gólját. Koóst a kaputól 20 méterre, az oldalvonal mellett szabály­talanul akasztották. A szabadrúgást Dombos ívelte a kapu elé. Bozsik ug­rott fel fejelni, de lágyan éppen Hege­­dür elé fejelte a labdát és a középcsa­tár mintegy 8 méterről a jobb alsó sa­rokba lőtt. 3:1. Kezdés után Czibor­­ lövésszerű be­adását Palotai remek előrevetődéssel csípte el. A győri csapat Új erőre kapott, lelkesen harcolt, a Honvéd pedig már beletörődött az eredménybe. A 77. percben Czibor sántikálva el­hagyta a pályát. A győri közönség egetverő ünneplése közepette jelezte a játékvezető a mérkőzés végét. A hazai csapatban Palotai sok veszélyes lövést és be­adást tett ártalmatlanná, akadtak bra­vúros közbelépései is. A hátvédhármas tagjai a nagy nyomás alatt is biztosan álltak lábukon. Kárpáti nemcsak csa­patának, hanem az egész mezőnynek legjobb embere volt. Higgadtan, nagy körültekintéssel játszott, sok labdát el­fejelt Kocsis elől is. A két szélsőhát­­véd jól fogta szélsőjét. A fedezetek — s szerepköre alapján ide kell számíta­nunk Raffait is — nagy területen ját­szottak, jól helyezkedtek, többnyire si­keresen léptek közbe s pontos előre­­adásokat láthattunk tőlük. Hegedüs kü­lönösen az I. félidőben igen észszerűen játszott, veszélyes támadásokat indí­tott el s ezúttal a befejezésekkel sem maradt adós. Dombos következik utána a rangsorban. A lendületes szélsővel Kovács nem bírt. A Bp. Honvédban Faragó az első gólt jobban időzített kifutással talán háríthatta volna. A hátvédhármas tagjai könnyelműen ját­szottak. Bozsik bebizonyította, hogy nem igazi középhátvéd. Kovács nem fogta szélsőjét s emiatt sokszor került kelle­metlen helyzetbe a Honvéd védelme. A fedezetek gyenge teljesítményt nyúj­­tottak. Sem a védekezésben, sem a tá­madások elindításában nem voltak hasz­nára csapatuknak A csatársorban csak Czibor volt veszélyes. Sokat változtatta a helyét, sok jó támadást vezetett, de a lövésekkel nem volt szerencséje. Machos játéka érdemel még említést. Kocsis nagyon tartózkodóan játszott. A csaknem állandóan támadó angolok nagyobb arányú győzelmet érdemeltek volna Anglia—Nyugat-Németország 3:1 (1:0) London, Wembley-stadion, 100.000 néző. Vezette: Orlandini (Olaszország).­ ­London, december 11. Az esőtől és ködtől csúszós talajú Wembley-stadion­­ban a szokott ünnepélyes külsőségek között került sorra az Anglia—Nyugat- Németország válogatott labdarúgó-mér­kőzés. Anglia: Williams — Staniforth, Wright, Byrne — Phillips, Slater — Matthews, Bentley, Allen, Shackleton, Finney. Nyugat-Németország: Herkenrath — Posipal, Liebrich, Kohlmeyer — Er­­hardt, Harpers — Kaufhold, Pfeiffer, Seeler, Derwall, Beck. Az angolok támadásaival kezdődött a játék. Már az első 20 percben kiderült, hogy az angolok támadósora gyor­sabban és veszélyesebben játszik, mint a nyugatnémeteké. A vendégek támadósora lassan, körül­ményesen építgette a támadásokat, s így az angol védelmi hármas mindig eredményesen tudott közbelépni. Az angolok főleg a szárnyakon vezettek gyors támadásokat, Matthews-t leg­többször nem tudta tartani Kohlmeyer, pedig Harpers is segített neki. A 28. percben esett az angolok első gólja, Shackleton lövését hárították a védők, de utána Bentley közelről védhetetlenül fejelte a kapuba a labdát. 1:0. A 12.000 nyugatnémet néző nagy lel­kesedéssel buzdította csapatát, de az eredmény az lett, hogy Kaufhold jó helyzetben kapu mellé lőtt. Az angolok az első félidő végén is három nagy gól­helyzetet dolgoztak ki, Bentley, Finney, majd Matthews lövése kerülte el a jól védő Herkenrath kapuját. Szünet után egy negyedórán ke­resztül az angolok támadtak. A 48. percben Matthews keresztbe­adott balra, Finney a ráfutó Posipal elől Shackletonnak adta a labdát, azt Liebrich támadta, Shackletontól Allen­­hoz került a labda és a középcsatár védhetetlenül lőtte a hálóba. Már 2:0. Óriási munkában volt a nyugatnémet védelem, hol Liebrich, hol pedig Her­kenrath mentett a kapu előtt. Allen elöl előrevetődéssel szerezte meg a labdát a nyugatnémet kapus, majd ugyanúgy akasztotta meg Finney ka­­puratörését is. Negyedóra után engedett az an­golok nagy nyomása és a játék kiegyenlítetté vált. Derwall erős lövését védte Williams. Shackleton egyedül tört kapura és a kifutó Herkenrath mellett a kapu mellé gurított. Finney nagy lövését szögletre nyomta a nyugatnémet kapus. A 75. Percben Seeler lövését vetődéssel csípte el Williams. A 77. percben jobboldali támadás után Seeler Beck elő­adta a labdát és a balszélső 10 méte­res lapos pardl** labdát a jobb sarokba. Williams nem védhette a lövést. 2:1. A gól után újból nagy erővel támadtak az angolok. A 79. percben Allen átadá­sával Shackleton kiugrott és a kifutó Herkenrath felett az üres kapuba emelte a labdát. 3:1. Hosszú perceken át szinte egy ka­­pura játszottak az angolok. Csak az utolsó két percben vált ismét kiegyenlítetté a játék. Az angol válogatott minden tekintet­ben felülmúlta a világbajnok együttest." Kitűnő volt a védelme. Jól látta el tá­madó- és védőfeladatát a fedezetpár, de különösen nagyszerűen játszott a gyors szárnytámadásokkal, keresztlabdákkal és lyukrajátszásokkal veszélyes helyze­teket teremtő támadósor. A nyugatné­metek védelme önfeláldozóan harcolt, de többnyire csak rombolásra jutott ereje. A fedezetek is főleg a hátvédek­nek segítettek, a támadósor ritkán tudta Williams kapuját veszélyeztetni, mert támadásait sok adogatással, körülménye­sen akarta felépíteni. Az angolok a já­tékidő nagy részében fölényben voltak, többször hosszú percekig tartották ost­rom alatt ellenfelük kapuját, s ha a gól­helyzeteket jobban kihasználják, sokkal nagyobb arányban is győzhettek volna. Az angol csapatban Wright, Matthews, Bentley, Allen és Finney, a nyugatné­met csapatban pedig Liebrich, Posipal és Herkenrath nyújtott átlagon felülit. A fiatal Seeler csak időnkint csillogtatta képességeit. Az NB I állása 1. Bp. Honvéd 20 16 1 3 74:26 33 2. Bp.VL 20 12 3 5 60:18 27 3. Bp. Kinizsi 22 13 1 8 42:27 27 4. Bp. Vasas 22 9 7 6 41:41 25 5. Bp. Dózsa 22 9 4 9 44:39 22 6. Győr 23 8 6 9 36:45 22 7. Izzó 22 6 10 6 25:32 22 8. Diósgyőr 22 9 3 10 44:48 21 9. Dorog 23 6 9 8 32:38 21 10. Csepel 23 6 9 8 29:40 21 11­ 12.Szombath. 22 6 6 10 25:42 18 11­ 12.S.­tarján 23 7 4 12 25:42 18 13. Szeged 23 6 6 11 31:56 18 14. Sztálinváros 23 6 3 14 32:46 15 Ez van még hátra az NB I-ben December 4, szombat: Bp. Honvéd— Izzó, Bp. Vörös Lobogó—Szombathely, Bp. Vasas—Bp. Kinizsi. December 12, vasárnap: Bp. Kinizsi — Sztálinváros, Csepel—Győr, Szombathely—Dorog, Bp. Dózsa—Szeged, Salgótarján—Bp. Vasas. December 19, vasár­nap: Győr—Sztálin­­város, Bp. Vasas—Izzó, Szeged—Szom­bathely, Dorog—Diósgyőr, Salgótarján — Bp. Kinizsi, Csepel—Bp. Vörös Lo­bogó, Bp. Honvéd—Bp. Dózsa. Decem­ber 22, szerda: Bp. Vörös Lobogó—Bp. Honvéd. December 26, vasárnap: Bp. Kinizsi—Győr,­ Sztálinváros—Bp. Vörös Lobogó, Csepel—Dorog, Diósgyőr—Sze­ged, Szombathely—Bp. Honvéd, Bp. Dó­zsa— Bp. Vasas, Izzó—Salgótarján. (A legutóbbi mérkőzést dec. 25-ről áttet­ték dec. 26-ra.) December 29, szerda: Izzó—Bp. Honvéd. December 31, pén­tek: Bp. Dózsa — Bp. Vörös Lobogó, Diósgyőr—Bp. Honvéd. Nincs még napja a Diósgyőr—Bp. Vörös Lobogó mérkőzésnek. Külföldi hírek, eredmények Olaszországban erősen készülődnek a vasárnap Rómában sorra kerülő Olasz­­ország —Argentína válogatott labdarú­­gó-mérkőzésre. Már kijelölték a 15 tagú válogatott keretet, amelyből nagy meg­­lepetésre kimaradt Ghezzi, Neri, Tog­­non, Nesti, Lorenzi, Capello, Legato, Mari. A keret tagjai: Viola, Bugatti (ka­pusok), Mannini, Giacomazzi (hátvéde), Ballacci, Ferrat­­o, Bergamaschi, Celio (fedezetek), Bassetto, Pozzan, Boniperti, Frignani, Schiaffino, Galli (csatárok). A belgrádi Partizán labdarúgói de­cember közepén négyhetes nyugat­­európai portyára indulnak. A jövő év júliusában Indonéziába megy a jugo­szláv csapat. A Belgrádi SzK és a Crvena Zvezda kosárlabdázói külföldre készülnek. A BSzK öt mérkőzésre Török­országba, a Crvena Zvezda Belgiumba és Olaszországba utazik. A huszonegy éves Padevszki nyerte meg a bolgár sakkbajnokságot. A fiatal bajnok 13 pontot szerzett és megelőzte Ja­­kovlevet (12.5) Milevet és Bobocovot (12 -12). Az 1956. évi téli olimpiai játékokra az osztrák Gabi készíti fel az amerikai síelőket.. Tiranában a felszabadulás ünnepe al­kalmából megrendezett labdarúgó-mérkő­zésen a Leningrádi Munkaerőtartalékok 1:0 arányban legyőzte Tirana válogatott­ját. Krasznodarban már lejátszották a szovjet női sakkbajnokság döntőjének első felét. A bajnoki táblázat élén vál­tozatlanul a fiatal L. Volpert (Lenin­­grád) vezet 7.5 ponttal. A francia labdarúgó-szövetség jö­vőre meghívta Franciaországba a Szov­jetunió labdarúgó-válogatottját. A fran­cia válogatott ezenkívül Skóciát, Jugo­szláviát és Ausztriát látja vendégül, ide­genben játszik viszont Belgium, Olasz­­ország és Svájc ellen. Leningrádban befejeződött a nemzet­közi rádiótávirász-verseny, amelyen a Szovjetunió, Bulgária, Csehszlovákia, Lengyelország, Románia és Magyar­­ország legjobb rádiótávirászai vettek részt. Csapatverseny: 1. Szovjetunió, 2. Magyarország, 3. Csehszlovákia, 4. Lengyelország, 5. Bulgária, 6. Romá­nia. Az egyéni verseny. írógéppel vett szöveg: 1. F. Roszljakov (szovjet). Kézzel vett szöveg: 1. V. Boriszov (bol­gár). i ' ' ' ..........­­ ....... Angol lapok a skót—magra!* mérkőzésről Egyesül a Petőfi, a Lendület és a Fáklya SE lfjabb érdemes sportolók A csehszlovák utánpótlás-válogatottal mérkőzik csütörtökön Budapest női kosárlabda­válogatottja Prágában A Bp. Postás-Bp. Szikra mérkőzéssel december 7-én kezdődik a jégkorong-bajnokság A társadalmi jégkorong-szövetség kedden este megejtette az idei jég­korong-bajnokság 1. fordulójának sor­solását. Eszerint így következnek egy­más után a mérkőzések. * December 7 (kedd): ünnepélyes meg­nyitás 17.45, Bp. Postás —Bp. Szikra (I osztályú bajnoki mérkőzés) 18. Bp. Építők —Bp. Kinizsi (I. o.) 20. December 8 (szerda): Bp. Postás—Bp. Szikra (ifjúsági bajnoki mérkőzés) 16. Győri Vasas—Bp. Kinizsi (ifjúsági) 17.30. December 10 (péntek): Bp. Vörös Me­teor— Bp. Építők (ifjúsági) 16. Bp. Ki­nizsi— Bp. Postás (ifjúsági) 17.30. December 11 (szombat): Bp. Kinizsi- Győri Vasas (I. o.) 19. Bp. Vörös Me­­teor—Bp. Szikra (I. o.) 21. December 14 (kedd): Győri Vasas — Bp. Vörös Meteor (I. o.) 18. Bp. Építők — Bp. Postás (I. o.) 20. December 15 (szerda): Bp. Szikra— Bp. Vörös Meteor (ifjúsági) 16. Győri Vasas—Bp. Postás (ifjúsági) 17.30. December 17 (péntek): Bp. Vörös Me­teor-Bp. Építők (I. o.) 18. Bp. Szikra- Győri Vasas (I. o.) 20. December 18 (szombat): Bp. Kinizsi — Bp. Postás (I. o.) 20. December 21 (kedd): Bp. Kinizsi — Bp. Építők (ifjúsági) 16. Bp. Vörös Me­teor—Bp. Postás (1. o.) 18. Bp. Szikra — Bp. Kinizsi (I. o.) 20. December 22 (szerda): Bp. Postás-Bp. Vörös Meteor (ifjúsági) 16. Győri Vasas—Bp. Építők (ifjúsági) 17.30. December 23 (csütörtök): Bp. Kinizsi — Bp. Szikra (ifjúsági) 16. Bp. Vörös Meteor —Bp. Kinizsi (I. o.) 18. Bp. Épí­tők—Győri Vasas (I. o.) 20. December 28 (kedd): Bp. Vörös Me­teor—Bp. Kinizsi (ifjúsági) 16, Bp. Pos­tás-Győri Vasas (I. o.) 18. Bp. Építők — Bp. Szikra (I. o.) 20. December 29 (szerda): Bp. Postás-Bp. Építők (ifjúsági) 16. Győri Vasas— Bp. Szikra (ifjúsági) 17.30. A Győri Vasas—Bp. Vörös Meteor és a Bp. Szikra—Bp. Építők ifjúsági mér­kőzés a jövő évre marad, előrelátható­lag január 4-én kerülnek majd sorra. Kínai főiskolás versenyzők is indulnak a magyar úszó­bajnokságokon Az idei eseménydús úszóévad méltó befejezésének ígérkezik a pénteken kez­dődő háromnapos országos felnőtt úszó­bajnokság. Tizenhét sportegyesület in­dítja el legjobb úszóit a bajnoki viada­lon. A magyar úszósport idei világra­szóló eredményei nyomán nagy érdek­lődéssel várják külföldön is a magyar úszóbajnokságról szóló híreket. Úszóink igyekeztek kihasználni a felkészülésre rendelkezésükre álló időt, s közülük egyik-másik — mint például Tumpek — nagy formát ért el. Arra a kérdésre, hogy a formábalendülés kinek sike­rült jobban, a háromnapos országos bajnokság ad választ. A nevezettek kö­zött nem találjuk a visszavonulás gon­dolatával foglalkozó Temes Judit és a nemrég súlyos betegségen keresztül­esett Novák Ilona nevét. Sebő Ágota ta­nulmányi elfoglaltsága miatt nem tu­dott megfelelően, felkészülni, ezért csak a váltóban indul. Kétszeres Európa­­bajnokunk, Csordás György, előrelátha­tólag csak 100 méteren áll rajthoz. A bajnokság érdekességét emeli a kínai főiskolás úszók rajtja. A kínai fiatalok többhónapos budapesti tartózkodásuk alatt komoly fejlődésen mentek keresz­tül és közülük nem egy legjobbjainknak is méltó ellenfele lehet. Az OTSB ünnepélyes keretek között bonyolítja le az országos bajnokságot. Pénteken, a bajnokság első napján a résztvevők sportegyesületeik zászlaja alatt vonulnak majd fel. A bajnokságok­­ keretében osztják ki az országos vízi­labda-bajnokság, a vízilabda Béke-ser­leg, a férfi és a női mű- és toronyugró­­bajnokság aljait is. A sportegyesületek pontversen­y keretében mérik össze erejüket a bajnokságon. A pontozás: 1. hely 9. II. hely 7. III. hely 6. IV. hely 5. V. hely 4. VI. hely 3. VII. hely 2 pont. Mindhárom napon az úszószámok után vízilabda-mérkőzések lesznek a Magyar Népköztársasági Kupáért. Ezek során már a selejtezők III. fordulóját játsszák le. A pénteki műsor: Angyalföl­di Spartacus—Csepel Autó (Pataky). Bp Vörös Lobogó—Egri Fáklya (Boér). Szombaton: Bp. Vörös Meteor—Szolnoki Dózsa (Czapkó). MÁVAG—Bp. Dózsa (Keserű dr.). Vasárnap délelőtt: Bp. Lokomotív—Bp. Postás (Keserű II). Dél­után: Bp. Vasas—Angyalföldi Spartacus- Csepel Autó győztese, Bp. Kinizsi—Va­sas Izzó. Elutazott Svédországba a magyar ökölvívó-válogatott A magyar ökölvívó-válogatott kedden délelőtt elindult Svédországba. A csapat Prágáig vonaton tette meg az utat, és onnan repülőgépen utaztak tovább Svéd­országba. Tóth Dezső, az OTSB nehézatlétikai osztálya vezetőjének a kíséretében az alábbiak utaztak el: Nagy­­L, Wagner, Horváth I., Kellner, Balogh, Budai, Papp, Ráduly, Plachy, Szabó László és F. Nagy versenyzők: Kéri Béla edző, Menczer Imre és Ermler János versenybíró. Az elutazás előtt Papp László, kétszeres olimpiai bajnokunk ezt mondta: — Néhány esztendővel ezelőtt már jár­tam Svédországban, akkor 11:0 arányban győztünk. Remélem, hogy ez alkalom­mal is győztesen térünk majd haza. Min­dent megteszünk, hogy Svédországban tovább növeljük a magyar sportolók jó hírnevét. A svédországi találkozó, úgy gondolom­, jó előkészület lesz is májusi Európa-bajnokságra.★ A magyar csapatban három újonc van. Nagy József, a Bp. Vasas versenyzője, 20 éves, eddig több mint 300 mirnkezett vívott és ebből mindössze ötöt vesztett el. Négyszer nyert Budapest, háromszor or­szágos ifjúsági bajnokságot. 1954 januárjá­ban már nemzetközi mérkőzésen is szere­pelt, mint a magyar ifjúsági válogatott tagja győzött a lengyel Drysz ellen. Balogh Tivadar ikreváltósailybani kép­viseli­k színeinket. 22 éves. 1954-ben került az élvonalba, a Béke Kupa sportköri versenyeik során 10 mérkőzésen egyetlen vereséget sem szenvedett. Legyőzte töb­bek között Szakács II-t, Farkast, Bollo­­kot, Borsodit, Pethát és Erdeit. F. Nagy Károly nehézsúlyban szerepel majd a svédországi versenyeken, 22 éves. 1953-ban még a legjobb 10 nehézsúlyú versenyző közé sem tudott bekerülni, eb­ben az évben azonban egyre-másra aratta győzelmeit. Versenyzői pályafutásának mérlege: 1. országos ifjúsági bajnokság, második helyezés az 1954. évi országo­s felnőtt bajnokságon, első helyezés a Buda­­­pest-bajnokságon. Eddig mintegy 70 mér­kőzést vívott, amelyek közül 39-et ki­ütéssel nyert meg, s mindössze 7 alkalom­mal szenvedett vereséget. December 13-a és 11r­ a között rendezik az országos ví­vó -csetpa­t­bajnokságokat A Magyar Népköztársaság 1954. évi vívó-csapatbajnokságait december 13-a és 16-a között a Sportcsarnokban ren­dezi meg az OTSB. Az idei bajnokság lebonyolítása annyiban tér el az ed­digiektől, hogy az idén a szakszerve­zeti sportolók nem a SzOT válogatott csapataiban hanem sportegyesületük válogatottjában állnak pástra, a Hon­véd, a Dózsa és a Haladás csapata ellen, így sokkal érdekesebb, kiegyen­súlyozottabb mérkőzésekre van kilá­tás, mint a múltban. Fegyvernemenként 10—12 csapat in­dulására lehet számítani. A lebonyolí­tási sorrend a következő. December 13: férfi tőr, december 14: női tőr, de­cember 15: párbajtőr. december 16: kard. A legtöbb sportegyesület már meg­rendezte válogató versenyét s a kö­zös edzéseken már folynak a szor­galmas előkészületek az utóbbi évek legérdekesebbnek ígérkező csapatbaj­nokságára. ­ Hét függőjátszma az országos sakkbajnokság nyolcadik fordulóján Az országos férfi egyéni sakkbajnok­ság 7. fordulóját hétfőn bonyolították le. Szabó László sötéttel nehéz hely­zetbe került Navarovszky ellen, ekkor, azonban túlkombinálta ellenfelét, s szép befejező kombinációval győzött. Kó­­berl tetszetős játszmában nyert Ozs­­váth ellen. Benkő hosszú manőverezés után vezéráldozattal kényszerítette fel­adásra Gerebent. Tipary legyőzte Sán­dort, a Kluger—Bilek játszma nagy bo­nyodalmak után döntetlenül ért véget. A Pogáts—Bély dr., Tapasztó—Barcza és a Hajtán—Forintos mérkőzés bonyo­lult állásban, a Szily dr.—Dely játsz­ma sötét kedvezőbb esélyeivel függő­ben maradt. Kedden került sor a 8. fordulóra. Ezúttal még az előzőknél is hevesebb küzdelmet vívtak egymással a ver­senyzők. Egyedül a Bély dr.—Bilek játszma végződött sima lefolyású dön­tetlennel. A Pogáts—Tapasztó játszmá­ban Pogáts helytelenül ítélte meg vég­­játékbeli esélyeit, s hibás kombináció folytán vesztett. Hét játszma függőben maradt. A Szabó—Kluger, Ozsváth— Benkő, Barcza—Hajtun és a Forintos— Szily dr. játszmában Szabó, Benkő, Barcza és Forintos esélyei kedvezőb­bek, a Gereben — Navarovszky, Dely— Tipary és a Sándor—Róbert játszmá­ban a helyzet tisztázatlan. A verseny állása: Bilek 6, Szabó L. 5.5 (1), Barcza 5 (2), Kluger, Szily dr. 4 (2), Benkő 4 (1), Bély dr. 3.5 (2), Ozsváth, Tapasztó, Tipary 3 (2), Po­gáts 3 (1), Hajtun 2.5 (3), Gereben 2.5 (2), Forintos 2 (3), Kóberl 1.5 (2), Sán­dor 1.5 (1), Dely 1 13), Navarovszky 1 (1) pont.