Népsport, 1957. június (13. évfolyam, 42-62. szám)

1957-06-02 / 42. szám

VASÁRNAP, 1957. JÚ­NIUS 2. Ára: 60 fillér XIII. ÉVFOLYAM, 42. SZÁM Hoffmann és Tóth győzött, Fuszek vereséget szenvedett első mérkőzésén az isztanbuli szabadfogású birkózó-világbajnokságon .­ Kiküldött munkatársunk távbeszélő-jelentése . (Isztanbul, június 1.) Pén­teken haj­naliban érkezett meg repülőgépünk Jeze­tanbulba, a szabadfogású birkózó-világ­ba­jnok­ság színhelyére. Versenyzőink egész nap pihentek, hiszen ma, szom­baton már meg is kezdődtek e világ­bajnokság küzdelmei. Tizennégy ország (Ausz­tria, Bulgária, Német Szövetségi Köztársaság, Finnország, Franciaország, Szovjetunió, Irán, Svájc, Olaszország, Japán, Lengyelország, Románia, Török­ország és Magyarország) 82 verseny­zője vesz részt a küzdelmekben. A ré­gi, nagy nevek mellett igen sok az új, fiatal arc a csapatokban. Éppen ezért óvatos a jóslásokban a legtöbb szak­ember. Egyedül Erkm­en, a török válo­gatott szaktanácsadója derülátó. Mint mondta, nem akar szerénytelennek, de szerénynek sem látszani. Szerinte ma a törökök a legjobbak szabadfogásban, s úgy véli, hogy a legtöbb győzelmet ők fogják szerezni. A mieinkről az a véle­ménye, hogy nagyon jók, alig valami választja el őket a legjobbaktól. De — mint mondta — ez az „alig" éppen elég szokott lenni ahhoz, hogy egy ilyen nagy vilá­gversenyen ne legyen első valaki. A légsúlyban például (ahol Fuszek is indul) vitán felüli győztesnek várja Akbast. Persze, mi nem bánnánk, ha Fuszek megtréfálná a török szakveze­tőt... Iátik, a törökök edzője is bizakodó, bár ő szerényebb. Mesélte, hogy pén­teken (ez az ő vasárnapjuk) kinn voltat­ valamennyien a mecsetben, s imádkoz­tak, hogy a szerencse mellettük legyen. Mosolyogva tette hozzá, hogy azért nem várnak csupán a szerencsére, mert technikailag és erőnlétileg le alaposan felkészültek a VB-re. A szerencsét emlegette beszélgetésünk során Meh­­medov, a bolgárok világhírű nehézsú­lyú versenyzője is. Szerinte a közel egyforma erők küzdelmében a szeren­cse fogja eldönteni, ki lesz a világbaj­nok. Szombaton délután fél 4 órakor volt az ünnepélyes megnyitó,­­ utána azon­nal megkezdődtek a VB küzdelmei. Az első mérk­őzlések: Lepkesúly: Locher (svájci) kétvállal győzött Josida (japán) ellen. Neff (NSZK) pontozással győzött Selki (iráni) ellen, Chinoso (olasz) pontozással Zoete (francia), Dzser­dov (bolgár) pontozással Calkalamanidze (szovjet), Kartal (török) tussal Klein (lengyel) ellen. Rujt (ro­mán) erőnyerő volt. Légsúly: Bauk­hemi (iráni) pontozás­sal győzött Trojanowski (lengyel) ellen. Arszenyan (szovjet) pontozással győzött Fuszek (magyar) ellen. Fuszek igen len­dületesen kezdett, az első percek egyi­kében egy fogással hátára fordította a szovjet versenyzőt. Többen, így az egyik bíró is tust látott, a vezetőbíró azonban továbbengedte a mérkőzést. Az egyik pontozóbíró Fuszeket hozta ki győztes­nek. A közönségnek nem tetszett az eredményhirdetés. A döntetlen valóban megfelelőbb eredmény lett volna. Jas­­kari (finn) pontozással győzött Hant (svájci), Akbas (török) tussal, Vlcsev (bolgár), Jaszujuki (japán) tussal Tusolt (osztrák) ellen. Fink (NSZK) erőnyerő volt. Pehelysúly: Hoffmann (magyar) két­vállal győzött Swoboda (NSZK) ellen. 9 perc 16 másodpercig tartott a mér­kőzés. Hoffmann már az első pillanat­ban lábra támadott és levitte ellen­felét, négy perc után azonban akció hiányában felállították a két verseny­zőt. Swobodát passzivitás miatt meg is intették. Huffmannak páros lábieszítés­­sel sikerült végül a németet kétvállra fektetnie. Degistanli (török) tussal győ­zött Antonio (olasz), Motoicsi (japán) tussal Frigonov (bolgár), Buszekjan (szovjet) pontozással Krenner (osztrák), Kiprahinijen (iráni) pontozással Drag (lengyel), Pentilla (finn tussal Löffel (svájci) ellen. Könnyűsúly: Tóth (magyar) ponto­zással győzött Hirschhöhl (svájci) ellen. A vékony, hosszú svájci fiú ellen Tóth végig fölényben volt, annak ellenére, hogy meglehetősen erélytelenül birkó­zott. Bátrabb birkózással elkerülhetett volna egy hibapontot. Besztajev (szovjet) tussal győzött Pin­tér (román), Alijev (bolgár) pontozással Wimasyl (osztrák), Kuczynski (lengyel) tussal Tadzsik (iráni), Kazao (japán) tussal Scherm (NSZK) ellen. A japán fiú hihetetlenül erős. Úgy megszorította Schermet, hogy a német fiú a tus után nem tudta segítség nélkül elhagyni a szőnyeget, s még hosszú ideig ápolták. Sahin (török) erőnyerő volt. Gurics mérkőzése ma este utolsónak kerül sorra, k­b. fél 12 körül. Ellenfele a bolgár Petkov lesz.­­ Zágoni Ferenc Nincs magyar versenyző az ökölvívó EB döntőjében Czabajszki rendkívül szoros mérkőzésen kapott ki ms kiküldött munkatársunk távbeszélő-jelentése . (Prága, Június 1.) Elérkezett a várva várt, utolsó nap — a döntő napja. Há­rom szovjet, 3 olasz, 3 lengyel, 3 ro­mán, 2 nyugatnémet, 2 bolgár, és egy­­egy osztrák, jugoszláv, finn és cseh­szlovák versenyző küzd az Európa-baj­­noki címért. A Téli Stadionban egyre több a „civil”-ruhás ökölvívó, aki ki­esett a küzdelemből, s a továbbiakban csak mint szurkoló vesz részt a verse­nyeken. Az elődöntőkön azonban még nagy volt az izgalom, s színvonalas, nagyszerű mérkőzéseket vívtak az elő­döntő résztvevői. Csütörtökön­ még a következő ered­mények születtek. Könnyűsúly: Kidd (skót) döntő fölénnyel győzött Mo Tag­­gart (angol) ellen, Pazdzior (lengyel)— Vitice (jugoszláv), Maic (finn)—Lempio (NDK). Nagyváltósúly: Szoboljev (szov­jet)—Beles (csehszlovák), Walasek (len­­gyel)—Cunningham (angol), Caroll (NDK) döntő fölénnyel győzött Castrum (holland) ellen. Benvenuti (olasz)—Tkal­­csics (jugoszláv). Félnehézsúly: Cipru (csehszlovák)—Wennemann (belga), Negrea (román)—Wojciechowski (len­gyel). Nehézsúly: Mariután (román) kiütéssel győzött Cottier (svájci) ellen. Davidovics (jugoszláv)—Walosc­hek (NSZK), Nemeo (csehszlovák)—Manca (lengyel), Abramoiv (szovjet)—Nitzechke (NDK). Bámulatra méltó odaadással küzdöt­tek az elődöntő részvevői és mi, magya­rok nagyon örültünk annak, hogy Cza­­bajsziki is a kiválóan­ küzdők sorába tartozott. A stadiont zsúfolásig megtöltő nézők azonban nemcsak izgalmas, szín­vonalas küzdelmeknek, hanem több meglepetésnek is tanúi lehettek. Pénteken kikapott az a Kidd, aki előző mérkőzéseit fölényes biztonsággal nyerte. Négyszer győzött az olasz Siiri, s arra te kevesen számítottak, hogy Ben­venuti legyőzi Carolt. Graus pedig Gro­­movot, s hogy a román nehézsúlyú versenyző, Mariutan a döntőbe kerül. Homberg, mint minden mérkőzésén, az elődöntőben is 3:2 arányban győzött, ezúttal azonban megérdemel­ten. A szerencse most is kegyeibe vett néhány ökölvívót. Velinov vesz­tésre állt, s esélytelen volt az olimpiai bajnok Szafranov ellen, ám a második menetben Szafranovot fej­sérülés miatt leléptették. Potesti ellenfél nélkül jutott tovább, mert Tiedt kézsérü­lés miatt nem tudott kiállni. Abramov csütörtökön Nitzeeli­­két, pénteken pedig Nemecet győzte le, Szoboljevet lepontozták a lengyel Walasek ellen. Majdnem meglepetés Czabajszki csütörtökön kilencedik pár­ként mérkőzött és­­ majdnem megle­petést okozott a bolgár Szpaszoval szemben. Czabajszki nagy igyekezettel, ésszerűen küzdött, tisztán ütött, mind­három menetben iramot diktált. Sokat ütött, főleg balegyenest fejre. Szpaszo­­vot meglepte Czabajszki jó teljesítmé­nye, és sokáig nem tudott kibontakozni. Kapkodott, s csak néhányszor sikerült keresztülvernie a magyar fiú támadá­sait. A mérkőzés második felében is keveset ütött a bolgár, de horgai fel­tétlenül keményebbek voltak, mint Czabajszkié. Kiegyenlített volt a küzde­lem. Feszült várakozás előzte meg az eredményhirdetést. Szpaszov ideges és sápadt volt, amikor középre hívták a versenyzőket, amikor pedig kihirdették a győzelmét, láthatóan fellélegzett. A magyar vezetők nagyon dicsérték Cza­­bajszkit jó teljesítményéért, ő azonban szomorú volt, mert úgy érezte, hogy megnyerte a mérkőzést. — Már kezdetben láttam, hogy jól megy, bár attól féltem, hogy a harma­dik menetet nem bírom. De bírtam és úgy érzem, hogy jobb voltam — mond­ta. A bírák azonban másként látták ... Czabajszki veresége egyben azt is­ je­lenti, hogy nincs magyar versenyző az EB döntőjében, ami 1945 óta nem for­dult elő. Utolsó párként lépett a szorítóba Abramov a csehszlo­vák Nemec ellen. Nemec nagyszerűen küzdött, s ellenfele csak kisarányban tudott győzni. A szovjet fiú valamivel jobb volt. A közönség azonban nem tudta tárgyilagosan elviselni a hazai versenyző vereségét. A kedélyek némi megnyugtatásához az vezetett, amikor bejelentették, hogy a csehszlovákok megóvták a mérkőzést. Az óvást szom­baton tárgyalják, de nem valószínű, hogy helyt adnak neki, mert esetleges bírói tévedés nem szolgálhat óvás alap­jául. Műhiba pedig nem történt. A döntőből­, a következő versenyzők mérkőznek az Európa-bajno­ki címért: Légsúly: Dobrescu—Homberg. Harmat­súly: Grigorjev—Provesan. Pehely­súly: Sitri—Velinov. Könnyűsúly: Maki— Pazdzior. Kisváltósúly: Jengibarjan — Ivanis. Váltósúly: Potesil—Graus. Nagy­váltósúly: Watasek—Benvenuti. Közép­súly: Pietrzykowski—Jakovljevics. Fél­nehézsúly: Negrea—Szpaszov. Nehéz­súly: Abramov—Mariutan. Németh Gyula Lapunk zártakor a döntők még foly­tak. Aki önmagát állította ki A Délnyugati LASZ a Pécsi Épí­tők—Mohácsi TE 4:0 arányban vég­ződött NB III-as osztályozó mérkőzés eredményét játékvezetői műhiba miatt már régebben megsemmisí­tette és a mérkőzés újrajátszását rendelte el. A pécsiek fellebbezé­sére a fellebbviteli bizottság hely­benhagyta az elsőfokú ítéletet, a pécsiek­ azonban panasszal for­dultak az MLSZ-hez. A labdarúgó­szövetség a panaszos csapatnak adott igazat és a­ pályán elért eredményt jóváhagyta. Mi is történt Pécsett? A kérdéses mérkőzés 77. percében 2:0-ás állásnál a mohácsiak kapusa összeveszett játékostársaival és el­hagyta a pályát. Később a kapus visz­­sza akart térni, a játékvezető azon­ban nem engedte. A hátralevő 13 perc alatt újabb két gólt lőtt a pé­csi csapat. A mohácsiak megóvták a mérkőzést, mert szerintük a játék­vezető az első eltávozás után nem zárhatta volna ki a játékból a ka­pust. A bizottság játékvezetői műhibát látott fennforogni. A P. Építők felleb­bezésükben ezt tagadták. Arra hivat­koztak, hogy Varga kapust már elő­zőleg többször figyelmeztette a já­tékvezető sportszerűtlen magatartása miatt és a játéktérről való önkényes eltávozását kiállításnak tekintette. A Délnyugati LASZ 7. sz. közlönyé­ben egyébként szó szerint ez áll: „Varga István (Mohács) játékosnak sportszerűtlen magatartása miatt tör­tént ” kiállítását a kiállítással megbün­­tetettnek vette.’* A pécsiek szerint írt,ég ha műhiba is fordult elő, a sza­bályzat értelmében gólarány nélkül a nem vétkes csapat javára kellett volna a két pontot megítélni. Az MLSZ döntése végre pontot tett a másfél hónapja húzódó ügy végére. Kézilabda MS­K Kispálya. Férfiak: Metró—Bp. Kábel 16:14 (8:7). Budafoki út, V: Plaveczki. Mindkét félidőben változatos, kemény mérkőzésen győzött a kapu előtt hatá­rozottabb Metró. G: Bencsik (5), Balázs (3), Kelber (3), Várkonyi (2), Sütő. Csics­­mányi, Pallagi, Hl. Kormos (6), Szeder­kényi (2), Szilágyi (2), Gecse (2), Kin­cses, Takács. Jó: Szerémi (a mezőny legjobbja), Reiber, Balázs. Hl. Kormos, Molnár, Horváth. Nemzetközi labdarúgó-mérkőzés Budafoki EMTE— Spartak Kolarovgrád 2:2 (1:0). Kolarovgrád, 10 000 néző. A budafoki NB II-s csapatnak öt napon belül ez volt a harmadik mérkőzése. Végig nagy iramú küzdelem. A magyar csapat az első félidőben nagy fölényben játszott, de sok nagy gólhelyzete ma­radt kihasználatlanul. G. Varga, Jáhner, il­l. Komtov, Riev. Labdarúgó NB I tartalékbajnokság Csepel —Honvéd 1:1 (1:1). Csepel, 6000 néző. V: Szigeti L. Közepes szín­vonalú mérkőzésen igazságos ered­mény. G: Kleibán, 111. Horváth. Jó: Né­meth, Kleibám, Kérdő, Bulla, HL Pa­li­csikó, Galambos, Csákó, Kiss. Röplabda NB I Női mérkőzések: Előre —Kertészeti Főiskola 3:0 (5, 1, 2). Mező utca. V: Jó­földi. Lanyha iramú mérkőzésen ez Előre biztosan győzött. Kitűnt: Lovas és Hamburger. A főiskolás csapatból sen­kit sem lehet kiemelni. HB —Újpesti Dózsa 3:2 (—13, 12, —14, 12, 6). Tímár utca. V: Nagy J. Mindkét csapat gyenge formában játszott. Kitűnt: Kántor, Ra­­kaczkyné, 111. Dávid. MTK —Villanyszere­lők 3:0 (10, 13, 9). Szob utca. V. Lajos. Az MTK kitűnő játékkal nem egészen háromnegyed óra al­att nyerte meg a mérkőzést. Kitűnt: Kakuszi, Táborosiné, Tal­pasi, ill. Potocsa. BVSC —Utasellátó 3:0 (12, 10, 3). Szőnyi út. V: Somogyi. Jobb ütős révén biztosan győzött a BVSC Jó: Bereck, Kékesi, Kurimayné. Az Utasellátóból senki sem játszott ki­emelkedően. • Férfi mérkőzés. Vasas —Honvéd 3:1 (11, 11, —10, 11). Margitsziget, 200 néző. V: Sz­abó I. Jó iramu, színvonalas mérkőzésen győzött a hálónál jobb Va­sas. Kitűnt: Prouza, Róka, Benke, Hl. Bölcskei, Káplár.­ Kétszer vezetett az FTC a vízilabda­­rangadón,­­ az eredmény. Szolnoki Dózsa—FTC 3:2 (0:1) Sportuszoda, 2500 néző. V: Rajki Béla. Szolnok: Borcsa — Hasznos I. Brindza — Pintér — Koncz, Hasznos II, Kanizsa. Edző: Gaál István. FTC: Jeney — Wolf, Rázga — Haraszti — Kárpáti, Dancsa, Kies. Edző: Fábián Dezső. A gólok sorrendje: Dancsa, Brindza, Kárpáti (4 méteresből), Hasz­nos II. Brindza. A rangadó érdekes, időnként szín­vonalas küzdelmet hozott. Az FTC az első félidőben veszélyesebbnek bizo­nyult, „mozgó" emberei, Kiss és Kár-p­áti több alkalommal teremtettek gól­­elyzetet a szolnokiak kapuja előtt. Különösen Dancsa előrehozása a táma­dósorban javított a csapat lendüle­tén. A félidőben 1:0-ra vezetett az FTC. A II. félidőben Dancsa kiállítása volt az első esemény, s ez egyenlítést hoz­ott. Hamarosan azonban újra a Fradi veze­tett. A Szolnok feljött s Hasznos II vá­ratlan lövéssel újra egyenlített.. Kárpáti és Pintér páros kiállítása az FTC szá­mára volt hátrányosabb. Már-már úgy látszott, hogy döntetle­nül végződik a mérkőzés, de Haraszti kiállítása eldöntötte a két pont sorsát, ötven másodperccel a befejezés előtt Kanizsát is kiküldte a vízből a játék­vezető, de a Szolnok már tartani tudta az eredményt. A játék képe alapján a döntetlen lett volna a valós eredmény. A Szolnokban Boross különösen a II. félidőben védett jól. Brindza volt a legjobb a hátvéddé közül. Hasznos is sokat birkózott Wolffal, Koncz és Ka­nizsa szünet után jött fel. Az FTC-ben Jeney a gólokért nem okolható, Wolf egy ízben „elaludt",­­ ez gólt eredmé­nyezett. Rázga ügyesen játszott, Kár­pátitól nagyszerű technikai trükköket lehetett látni. A higanymozgású Ries Egon sok támadást indított el, s ka­pura is gyakran lőtt. Bp. Honvéd-BVSC 10:6 (5:2) Szőnyi út, V: Pataki. Honvéd: Bánfai dr. — Clolop, Kunsági — Hevesi — Kormányos, Németh, Horváth. Edző: Brandi Jenő. BVSC: Kemény — Ajkai, Felkai — Molnár — Katona, Csillag, Potyondi. Edző: Laki Károly. A gólok sorrendje: Potyondi, Horváth, Németh, Csillag, Horváth, Németh Horváth, Németh, Németh, Molnár, Németh, Csil­lag, Molnár, Németh, Horváth, Csillag. A mérkőzésre a Honvéd-játékosok szom­éti és testsúly­beli fölénye nyomta rá a bélyegét. A BVSC fiataljai a szo­kottnál gyengébb teljesítményt nyújtot­tak. Fő hibájuk az volt, hogy nem fog­tak szorosan embert. A rendszerint őrizetlen Horváth és a szemf­üles Németh így zavartalanul lőhette góljait. A Hon­véd kapujában Bánfai dr. ezúttal meg­lepően jó teljesítményt nyújtott. Holop jól őrizte ellenfelét. Horváth nagy lövő­­ereje révén tűnt ki. A rendkívül moz­gékony és a helyzeteket kitűnően felis­merő Németh a mezőny legjobbjának bizonyult. A BVSC-ből csek Ajkai elégí­tett ki. Csillag ezúttal is szokott har­cos felfogásában küzdött, de teljesítmé­ny­ének értékéből sokat b­evont, hogy két 4 méterest kihagyott. Bp. Meteor.Bp. Spartacus 3:1 (3:0) Sportuszoda. Vezette: Somócay dr. Bp. Meteor: Kun — Mayer, Károlyi —­ Varga — Vácz­i, Rusorán II, Rusorán I. Edző: Fekler László. Bp. Spartacus: Kl­áis — Kiss A., Orz — Buda — Ba­logh, Lepie®, Bóna. Edző: Szittya Ká­­­roly. A gólok sorrendje: Mayer, Váczi, Mayer, Bóna. Gyors góllal lepte meg a Bp. Meteor már az első percben ellenfelét. Fél perc­sem telt el, s máris újabb gól ült a Spartacus hálójában. Továbbra is a Meteor irányította a játékot, többet kezdeményezett. A Spartacusban a hát­védnek beállított Kiss nem tudta védő feladatát ellátni. Szünet után a Spartacus változtatott felállításán, most már nyíltabb lett a játék, szorosabban fedeztek a Sparta­cus védői, de gólt csak emberelőny ré­vén tudtak szerezni. A Bp. Meteor első félidei játékával rászolgált a győzelem­re. A Meteor csapatából Mayer, Ruso­rán II és Váczi emelkedett ki, míg a Si­rtacusban Lepres és Bóna nyújtott időnként elfogadható teljesítményt. VÍZILABDA nb N­ UTTE —D. Hajógyár 6:1 3:0). Szőnyi út. V: Szabó. G: Pető (3), Ipacs (12), Kiss, Ml. Gőz. Bp. Gyárépítők — Szentes 5:5 (4:2). Császár-uszoda. V: Boér. G: Végházi (4), Hámori, 111. Rébek­ (2), Do­­­­bosi, Mikó, Magony. Labdarúgásban: Szovjetutzió­—Komnynia 1:1 (0:0) Moszkva, Lenin-stadion, 100 000 néző. Vezette: Andrehn (Svédország). A szov­jet csapat a következő összeállításban játszott: Jasin — Ogonykov, Krizsev­szkij, Kuznyecov — Vojnov, Netta — Tatusin, Iszajev, Sztrelcov, Ivanov, Rizs­kin (Aputyyin). A hazai csapat nagy lendülettel vetette magát a küzdelembe és 30 percen keresztül erősen ostro­molta a román válogatott kapuját, a román védelem azonban mindent hárí­tott. A szovjet csatárok késlekedve lőt­tek és többnyire pontatlanul. Az első félidő hátralevő idejében kiegyenlítetté vált, a játék és a román csapat is több támadást vezetett. Szünet után a román, együttes lépett fel támadólag, de ekkor a szovjet védők hárítottak. Az egyik szovjet ellentáma­dás után Iszajev került nagy gólhely­zetbe, de hibázott. A 60. percben szép, gyors támadás után Ene a kifutó kapus mellett a hálóba gurította a labdát és megszerezte a román csapatnak a vezetést. A gól után erősen rohamozott a szovjet csapat. A két fedezet tömte­ a csatárokat labdákkal, de azok jó ideig nem boldogultak a lelkesen véde­kező románokkal. A 83. percben meg­született az egyenlítés. Sztrelcov majd­nem az alapvonalról beemelte a labdát és az a túlsó kapufáról bepattant a hálóba. Továbbra is a szovjet csapat maradt támadásban, de kínálkozó hely­zeteit nem tudta értékesíteni. ROMÁNIA B — SZOVJETUNIÓ B 0:0 A B-csapatok találkozójára 100 000 néző előtt került sor Bukarestben. Ez a szovjet—román találkozó is döntetlenül végződött. Nemzetközi kerékpáros pályaverseny a Millenárison Szombaton délután kedvező időben kezdődött meg mintegy 1000 néző előtt a Millenárison a nemzetközi motorveze­­téses Aranykerék-verseny és párosver- Sefty. Mindkét futamban igen jó küzdel­met láttunk. Az NDK versenyzői ismét bebizonyították, hogy igen nehéz ellen­felek. 25 krp-es motorvezetéses verseny. 1. futam: 1. Kánya, vez.: Schmidt (ma­gyar) 22:26.4, 2. Zieger, vez.: Schöndorf (német) 980 m hátrány, 3. Végh, vez.: Fellegi (m) 1000 m hátrány, 4. Faludi, vez.: Szabados (m) 1700 m hátrány, 5. Maratn (n), vez.: Kudett (m) 2160 m hátrány, 6. Viszt, vez.: Papp (m­) 2244 m hátrány. A rajt után Zwege­r állt az élre és igen lendületes iramban több, mint húsz körön át vezetett, sikeresen utasítva vissza Kánya minden támadá­sát. Kánya azonban nem hagyta magát, szívósan újra és újra támadott, végül a táv felénél befogta ellenfelét, elhúzott tőle é© a hátralévő kilométereken több, mint két kört vert rá. Nagy harc folyt a helyezésekért is. Végh mozgása igen biztató. Népes mezőnyök az OSC úszóversenyén A budapesti Orvostudományi Egye­tem SE meghívásos egyetemi és főis­kolai úszóversenyét a második egyetemi sportnap keretében­ a Császár-uszodá­ban rendezték meg. Eredmények: 100 m férfi hát: 1. Herényi (OSC) 1:21,2. 100 m férfi mell: 1. Lányi P. (OSC) 1:21.8. 100 m férfi gyors: 1. Paczkó (OSC) 1:05.2. 400 m férfi gyors: 1. Huny­ (OSC) 5:32.6. 100 m férfi pillangó: 1. Lányi P. (OSC) 1:17.9. 100 m mell­úszás, női: 1. Takács (TF) 1:33.2 10x50 m gyors, férfi: 1. OSC 5:33, 2. TF 5:41.2. Csepel—Honvéd Csepel, 10 000 néző. Vezette: Rigó (Hamvas. Fehérvári). Csepel: Bakó — Kócsitán, II. Kocsién I. Takács — Ughy, Sul­a — Tóth II. Gondos, Keszthelyi, Kerek I, Egervári. Edző: Jávor Pál. Honvéd: Faragó — Töröcsik II, Bányai, Solti — Bozeik, Kotász — Budai,­­Machcs, Tichy, Töröcsik I. Tímár Edző: Kiss Gábor. Hosszú idő után végre „kitavaszo­dott”. Kellemes nyári este kedvezett az év első villanyfényes bajnoki mérkőzé­sének. Meglepően sok néző gyűlt össze Csepelen ebből az alkalomból. A sport­telep világítóberendezése különben csak péntek estére készült el, s­ így villany­fényben a csepeli labdarúgók sem tart­hattak eddig edzést. (A mérkőzés lapunk zártakor kezdő­dött el.) Matusek lelkén szárad A kosárlabda NB 11-ben a leg­utóbbi fordulóban találkozott egy­mással a BM Dózsa és a Debreceni EAC férfi csapata. A mérkőzés jó sportot ígért és a papírforma a bu­dapestiek mellett szólt. A BM Dózsa győzelmi esélyeit növelte, hogy a debreceniek az előző napon is ját­szottak bajnoki mérkőzést a főváros­ban. Valóban úgy is indult a mérkőzés, hogy a Dózsa biztosan győz, hama­rosan 10 pontos vezetést szerzett, s a DEAC-ko­sarasok is már-már bele­nyugodtak az újabb vereségbe. Az I. félidő utolsó percében azonban a BM Dózsa egyik játékosa — Matusek László — valamiért ,,megharagudott’a társaira és leállt. Két alkalommal hagyta­, hogy a debreceniek ember­előnnyel kosarat dobjanak és nem ment hátra védekezni. Már ez is sport­szerűtlen cselekedet volt, de ezután még ,,ráduplázott” sportszerűtlenségé­re: a félidőben felöltözött, majd két­kedve kiült a nézőtérre és onnan szemlélte tartalékos csapatának küz­delmét. Helyére egy tapasztalatlan if­júsági játékos állt be. A debreceniek mintha megérezték volna, hogy még van ,, keresnivalójuk”, fokozott len­dülettel rohamoztak, nemcsak hátrá­nyukat hozták be, hanem végül a győzelmet is megszerezték. „Ez a vereség Matusek lelkén, szá­rad!” — mondták a Dózsa-játékosok, s igazuk volt, mert Matusekkel biz­tosan megnyerték volna az addig nyerésre álló találkozót. Matus­ek a Dózsa fegyelmi bizottsága elé került, s ott kell majd számot adnia cseleke­detéről. Bizonyára nem lesz enyhítő körülmény, hogy Matusek László „ci­vilben” rendőrőrmester, akinek hiva­­tásánál fogva is mindig példamuta­tóan kellene viselkednie.