Népsport, 1961. november (17. évfolyam, 218-237. szám)

1961-11-09 / 222. szám

^ JK$^EttM ....... ■ffif9 im—mnimr—imumm jlum­ji.i.ib_iiiiii_i­m - ■■■» *2^M^S ' ‘­­ *40|f . A MAGYAR TESTNE­VE­­ÉSI ÉS SPORT TANÁCS LAPJA CSÜTÖRTÖK, 1961. NOVEMBER 9. Ára: 60 fillér ★ XVII. ÉVFOLYAM, 222. SZÁM . mmm­mmami^mm^mmmmmmmmm^m^mmmmmmm^mmmmmmmmmmmmmmmmmammmmmmm mmmmmmmmmmmmmmmmmmammmmmmmmmmmmmammm^mmmmmmmrmmmmmmmmmmmmmimmmmmmmmmmmmmmaim 4 Az őszi idény legszínvonalasabb fordulója (labdarúgás) ♦ A fiatalítás önmagában, a motorkerékpár-bajnokság elemzése ♦ A háló két oldalán (röplabda) 4 kevés, alaposabb felkészülésre is szükség van (ökölvívás) ♦ Hasznos lenne 4 Vásár Városok Kupája MTK-Lipcse 3:0 (1:0) Népstadion, 3000 néző. Vezette: Nedelkovszki (Petrovics, And­­jelik, mindhárom jugoszláv). MTK: Gellér — Keszei, Palicskó, Je­nei — Sípos, Kovács 111 — Sándor, Laczkó, Molnár, Povázsai, Szimcsák 1. Lipcse: Klank — Drössler, Faber, Pfeufer — Giesner, Geisler — Gase, Fischer, Trölitzsch, Zerbe, Engelhardt. Góllövő: Povázsai, Povázsai, Sándor. Szögletarány: 9:5 (5:3) Lipcse javára. Az MTK kezdte a játékot, de aztán a lipcseiek vezettek táma­dásokat. Giesner, Fischer, Trö­litzsch lövései szálltak a kapu fölé és mellé, így tartott ez kö­zel 20 percig, ekkor a lipcsei ka­pusnak a kék-fehérek egyik szögletrúgása során kellett elő­ször közbelépnie. A szorosan záró vendégek kapuja csak a 25. percben forgott veszélyben, ekkor Molnár labdájával Sándor középen kiugrott és a kifutó Klank­a jobbszélső lövését ki­ütötte.. Nehezen bontakoztak ki a kék-fehérek támadásai, me­zőnyjáték után azonban az MTK szerezte meg a vezetésit a 37. peretyén. Sipos Povázsait szök­tette, a balösszekötő néhány lé­pést tett a labdával és 25 m-ről kitűnően eltalált lövése a jobb felső sarokban kötött ki. 1:0. Nem sokkal később Trelitzsch összecsapott Sipossal, a lipcsei középcsatár megsérült, a part­vonal mellett ápolták, de a fél­idő befejezése előtt visszatért. A II. FÉLIDŐ valamivel élénkebb iramban kez­dődött, Molnár lövését védte Klank, váltakozó volt a játék. Sipos jött fel, de mellé lőtt, majd Molnár lövését védte Klank. Az 54. percben szöglethez jutott az MTK, Sándor labdáját azonban Szimcsák­­ nagy helyzetben fölé lőtte. Ellentámadás során Gase lövését Gellér szögletre hárí­totta. Utána újra a kék-fehérek lendültek támadásba és a 60. percben újabb gólt értek el: gyors támadás során Sándor be­adását Povázsai lőtte rá, a kapu­jából kissé kinn álló Klank igye­kezett menteni, de csak valami­vel a gólvonalon túl tudta a lab­dát elcsípni. 2:0. Az MTK többet támadott, Povázsai fölé fejelt, Sándor lö­vése mellé szállt. Csak szórvá­nyosan jöttek fel ekkor a vendé­gek. A 81. percben Molnár jobb­oldalról beadott, a középre húzó­dott Sándor kiugrott és hat mé­terről lőtt labdája a jobb kapufa éléről pattant a hálóba. 3:0. A VVK-ért vívott küzdelem alacsony színvonalú volt, az iram is csak a második 45 percben élénkült fel. Az I. félidőben a kék-fehérek mere­ven mozogtak és ez a pontat­lan átadásokban is megnyilvá­nult. Az MTK a biztonsági já­tékra törekvő és területet jól védő lipcseiek játékával szem­ben nem találta meg az el­lenszert, sokat cseleztek és fő­ként keveset lőttek távolról csatárai. A Lipcse csapata jól védekezett, hátvédhármasa Giesnerrel egészült ki. Így is vezettek támadásokat, a kapu­ra azonban nem jelentettek ko­moly veszélyt. A II. félidőben frissebben mozogtak a hazaiak, jobban széthúzták a mezőnyt és nagyobb tapasztalatukkal ek­kor megérdemelten szerezték meg a győzelmet. Lipcse válo­gatottjának fiatal, lelkes játéko­sai jó benyomást tettek, közép­csatáruk sérülése kétségkívül hátrányt jelentett. Az MTK-ban Gellernek alig akadt dolga. A hátvédhármasban Palicskó egyenletes, megbízható teljesít­ménye és Jenei beavatkozásai dicsérhetők. A csatársorban Laczkó végig a támadósor leg­hasznosabb tagja volt. Sándor a a II. félidőben jött fel. Povázsait eredményessége dicséri. A Lipcse csapatában Klanknak akadtak jó beavatko­zásai is. A hátvédhármas min­den tagja megbízhatóan látta el feladatát az I. félidőben. Giesz­ert is védőmunkája emeli ki. A csa­társorban, sérüléséig, Trelitzsch volt a legmozgékonyabb. Rajta kívül Fischert és Zerbet kell ki­emelnünk, főként a védőmun­káért. Nedelkovszki játékvezetőnek nem okozott nagy gondot a mér­kőzés. Egyik partjelzőjét terheli néhány téves lelítélete. Fekete Pál Lafodarálió JVB I Újpesti Dózsa—Salgótarján 4:1 (3:1) Újpest, 8000 néző. Vezette: Szigeti L. (Magyar Z., Szabó II). UI. Dózsa: Török — Káposzta, Rajna, Sóvári — Solymosi, Borsá­éi — Bene, Göröcs, Lenkei, Kuharszki, Rossi. Edző: Kalocsay Géza dr. SBTC: Cserháti — Sándor, Jancsik, Oláh — Szojka, Sal­­gó — Bablena, László, Menczel, Répás, Taliga. Edző: Titkos Pál. Góllövő: Solymosi, Göröcs, Bene, Kuharszki, ill. Bablena. Szöglet­arány: 3:3 (3:2, az SBTC javára). • Nagyiramú, s élvezetes volt a játék az 1. félidőben. Az első helyzetet Répás hagyta kihasz­nálatlanul, közelről mellé lőtt. A Dózsa támadásai veszélyeseb­bek voltak. A 11. percben Ku­harszki a 16-oson belül Solymo­­sihoz gurította a labdát. A fede­zet egyből, 13 méterről félmaga­­san nagy erővel úgy vágta a hálóba a labdát, hogy az a bal­oldali kapufáról vágódott a sa­rokba. 1:0. Ezután Bene ügyet­lenkedett el egy helyzetet. A 25 percben egy gyors SVTC-támadás végén Menczel átadásába Soly­mosi beletette a lábát, a labda Bablenához gurult, s a szélső a kimozduló Török mellett 7 méter­ről a bal sarokba helyezte. 1:1. A 29. percben Kuharszki kitört, kicselezte a kapust is, de aztán erős szögből nem talált a kapu­ba. Tíz perccel később Török késve fövott ki, de szerencséjére Arenczei fejese elkerülte a kaput. A 41. percben Oláh szabálytalan­kodott. Az alapvonaltól 12 méter­re, a jobboldalról a partvonal közvetlen közelében Solymosi élesen belőtte a labdát, s Göröcs 4 méterről befejelte. 2:1. A fél­idő utolsó percében Göröcs nagy­szerű labdát tálalt Bene elé, s a szélső futtából a bal alsó sarok­ba lőtt. 3:1. A II. FÉLIDŐBEN is változatos volt a játék, az iram csak néhány percre csök­kent. A 48. percben Lenkei be­adása után Cserháti vetődve ki­ütötte a labdát, Kuharszkinak jól jött lábra, s 13 méterről kapásból a bal sarokba vágta. 4:1. A labdáért vívott küzdelem során Bene véletlenül megrúgta Cserhátit, a kapus ápolásra szo­rult. Később Benét kezelték hú­zódás miatt. A 63. percben Gö­röcs nagy lövése a felső kapufá­ról vágódott le. Egy ideig az SBTC többet támadott. A 75 percben Rossi lövését a felső kapufára tolta Cserháti. A mér­kőzés hátralevő részében mind­két kapu gyakran került veszély­be. Az U. Dózsa főleg gyorsaság­ban, a gólratörőbb támadó­játék tekintetében múlta felül ellenfelét, no meg gördüléke­nyebb csapatjáték tekintetében is. Az őszi idény során ezen a mérkőzésen volt a legmeg­győzőbb a lila-fehér együttes. Az SBTC az 1:4 ellenére is jó benyomást keltett. Mi sem jel­lemzőbb erre, minthogy me­zőnyben a salgótarjániak egyen­rangú ellenfélnek bizonyultak. Végülis azért maradtak alul, mert támadójátékukban nem volt átütőerő, s elég határo­zottság. Az V. Dózsában Török sok lövést védett. A hát­védek közül Rajna tűnt ki, Soly­mosi is, Borsányi is jóval átlagon felüli teljesítményt nyújtott. A csatárok sok ügyes támadást vezettek. Valamennyien jól játszottak, különösképpen Ku­harszki. Az SBTC-ben Cserháti minden védhető lövést védett, talán csak a harmadik­­gól előtt torpant meg. A hátvéd sorban Jancsik játszott kielégí­tően. Szojka kitűnő labdákat adott, de Kuharszkira nem ügyelt eléggé. Mindegyik csatár dicséretet érdemel mozgékony­ságáért, a sok lövésért. Kiemel­kedően azonban egyikük sem játszott. Szigeti László nagyszerűen kézben tartotta a játékot, szinte kifogástalanul bíráskodott. Németh Gyula Az NB I állása: 1. Vasas 12 8 1 3 31:16 17 2. Dorog 12 7 2 3 20:14 16 3. Tatabánya 12 7 1 4 21:13 15 4. U. Dózsa 12 6 3 3 19:13 15 5. Bp. Honvéd 12 6 2 4 27:17 14 6. MTK 12 6 2 4 27:19 14 7. Ferencváros 12 4 4 4 17:16 12 8. Pécs 12 5 2 5 15:18 12 9. Salgótarján 12 4 3 5 19:21 11 10. Ózd 12 5 2 7 19:31 10 11. Komló 12 3 3 6 15:21 9 12. Csepel 12 3 3 6 17:22 9 13. Győr 12 2 4 6 11:24 8 14. Szeged 12 2 2 6 12:21 6 Külföldi hírek és eredmények Roger Moens, a 800 m-es sík­futás belga világcsúcstartója sú­lyos Achilles-ínsérülése miatt valószínűleg végleg abbahagyja a versenyzést. Az 1964-es olimpiára 200 000 belépőjegyet tengerentúli orszá­gok részére biztosítanak a ja­pánok. Az amerikai ökölvívó váloga­tott — amely első mérkőzésén 20:0 arányú vereséget szenve­dett az angoloktól — a második találkozón 8:8 arányban döntet­lenül végzett a szigetország csapatával. NEMZETKÖZI LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉSEK Vásár Városok Kupája: Inter­nazionale (Milánó) -Hearts of Middlethian 1:0 (1:0), Edinburg. Balkán Kupa: Steagul Rosu Brassó —Partizán 0:0. Tirana. A kupában 9 ponttal a román csa­pat áll az első helyen. Bajnokcsapatok Európa-Kupá­ja: Juventus (olasz) —Partizán (jugoszláv) 2:1 (1:0). Belgrád, 35 000 néző. Izgalmas, váltola­­tos küzdelmet vívott a két baj­­e­nokcsapat. A 35. percben Nico­­le szerezte meg a vendégcsapat­­ számára a vezetést, majd a 73. 1. percben Rosa tovább növelte az­­ előnyt. A befejezés előtt néhány­­ perccel a balfedezet Vaszovics­­ szépített az eredményen. A vis­­­­szavágót Torinóban játsszák.­­ Kupagyőztesek Kupája: Vardaril (jugoszláv) —Dunfermline (skót)­­ 2:0 (1:0). Szkoplje, 10 000 néző.­­ Skóciában a Dunfermline 5:0­­ arányban győzött, s így a két­­ mérkőzés összesítéseként 5:2-s 1. gólaránnyal harcolta ki a legj­­­lább nyolc közé jutást. A Kupa-­­ győztesek Kupájában a legjobb S nyolc, közé eddig a skót együt­­­­tesen kívül a nyugatnémet Wer- S der Bremen jutott.­­ Barátságos mérkőzés: Rouen 1 (francia)—Third Lanark . (skót) S 2:1. ír LEGÚJABB­ Bp. Honvéd — Legia Varsó 4:0­­ (3:0). A labdarúgó-mérkőzést­­ szerdán este játszották. c Linzbe utazott a Ferencváros A Ferencváros labdarúgó­csapata szerdán reggel Ausztriá­ba utazott. A zöld-fehérek Linz­­be­n mérkőznek a LASK együttese ellen. A LASK jelenleg a bajnoki táblázat második helyén áll. A találkozóra csütörtökön este ke­rül sor. A következő játékosok utaztak: Horváth, Landi, Novák, Mátrai, Dálnoki, Kiss, Németh, Vitezsál, Kocsis, Kökény, Albert, Friedmanszky, Orosz, Rákosi. Fenyvesi dr. lemondta a mérkő­zést, mert még mindig érzi a sé­rülését. 16 gólos: Tichy (Bp. Honvéd). 10 gólos: Csernai (Özri). 7 gólos: Kertes (Dorog). 6 gólos: Bundzsáik (Vasas), Kal­már (Csepel), Kuhorszki (V. Dó­zsa), Lahoe (Tatabánya), Machos (Vasas), Monostori (Dorog), Pová­zsai (MTK), Sándor (MTK). 5 gólos: Bablena (SBTC), Ki­suczky (Csepel), Menczel (SBTC). 4 gólos: Albert (FTC), Dunai I és Dunai II (Pécs), Fenyvesi dr. (FTC), Göröcs (U. Dózsa), Ka­zinczy (Tatabánya), Mathesz (Va­sas), Molnár (MTK), Nemes (Sze­ged), Sátori (Tatabánya), Soly­­mosi (U. Dózsa). A Totó nyereményei A Totó 45. heti hivatalos nye­reményjegyzékéből. Beérkezett 663 282 db szelvény, felosztásra került 1 193 908 forint. 12 talá­lat (15 db) = 19 898 Ft. 11 talá­lat (365 db) = 817 Ft. 10 talá­lat (3340 db) = 118 Ft. A vigasz­díj a 44. héten a 8 találatot el­­érteknek jutott, nyeremény szel­­vényenként 103 forint. CSÜTÖRTÖK EDZŐK FÓRUMA. Bakonyi Fe­renc dr., a TTKI osztályvezető­je: Lélektani hatások jelentősé­ge a kiemelkedő eredmények elérésénél. V. ker., Alpári Gyu­la utca 22. sz., 18. ASZTALITENISZ. A KPVDSZ ,,November 7” szakmai verse­nyének döntői. Dob u. 85. sz., iskola. 18.30. KOSÁRLABDA. NB I. Férfi mérkőzés: BVSC—OSC, Péceli út, 19.10, Kassai, Horváth G. Női mérkőzés. TFSE— MTK, TF-terem, 18.45, Cziffra, Szécsi. : Kísérleti Válogatott-Oroszlány 4:3 (3:1) Szerdén délután Oroszlányba­­ látogatott a kísérleti válogatott.­­ A pályára érkezéskor meglepete­t­ten szemlélték, hogy Oroszlány- I­bán már tél van. A játék­térről , 30 centiméteres hóréteget taka­­­­rí­tottak le. A pálya talaja igen­­ kellemetlenül csúszóévá vált.­­ Több mint 1000 néző előtt, Pá­ 1 kezdi sípjelére így állt fel a ké­t­­ csapat: Válogatott: Szentimihály! ' — Szabó, Mészöly, Sóvári ('Sze­­­­pesi) — Buz­d­zsák, Penecei —­­ Farkas, Tusch­inger (Mathesz) , Machoe, Fieter, Tóth. Oroszlány:­­ Fekete — Imre, Gurszky, Sebes­tyén — Lé­b­ar (Pallagi), Makkai­i — Csinos, Németh, Galgóczy,­­ Popov, Rácz (Rósa). ’ A mérkőzés előtt Baróti Lajos­­ szövetségi kapitány azt kérte a­­ játék­osoktól, hogy mindenki tel­­­­jes erőbedobással játsszék, a csa­­►tárok pedig távoli lövésekkel is · próbálkozzanak. ‡ Jól is kezdtek a válogatottak * Tóth küldte az első lövést kapu­­­­ra, majd Farkas pontosan be* * ívelt labdáját Fister a kapus ke­­­zébe fejelte, a labda kipattant a­­ kapus kezéből, másodszorra Fis­­­ter mellé lőtt. Elég jó iramú, vál­­t­­ozatos játék folyt, de a kel­le­­­metlen talajon sokat csúszkáltak­­ a játékosok.­­ A 26. percben esett az első gól:­­ Machos nagyszerű labdát adott­­ Farkasnak, aki habozás nélkül­­ lőtt a hálóba. 1:0 a válogatott ja­­­­vára. Nem sokkal utána, nagy­­ meglepetésre a hazai csapat ki­­t egyenlített: Csinos ívelt labdáját Galgóczy a hálóba fejelte. 1:1. Alig telt el egy perc, amikor Tóth egyéni játék után a jobb felső sa­­rokba lőtt. 2:1. Közvetlenül utá­na Farkas adott jó labdát Ma­ckósnak és a középcsatár nem is hibázott. 3:2. Az 54. percben Fister úgy lőtte a hálóba a labdát, hogy még a kapust is kicselezte. 4:1. Ezután egy kissé lefékezett a válogatott, és a védelem hibájából Koza 4:2- re szépített. A 80. percben Szabó húzódást szenvedett és elhagyta a pályát. A nagy akarással küzdő hazaiak a befejezés előtt öt perc­cel, Németh révén újabb gólt sze­­reztek. 4:3. Az igen rossz állapotban levő talajorv nem alakulhatott ki jó játék. Hiba volt az is, hogy a válogatottak csatársora, időn­ként túl körülményesen szőtte támadásait és a lövések is elég pontatlanok voltak. A hazaiak lelkesen küzdöttek és időnként jól is játszottak. A mérkőzés után Baráti­ Lajos szövetségi kapitány a következő** ket mondta: — Az volt a célom, hogy újabb fiatal játékosokat próbáljak ki. Annak ellenére, hogy a pályát megtisztították a hótól, nagyon rossz volt a talaj és ennek tulaj­donítom, hogy nem alakult ki olyan játék, amilyet szerettem volna. Raduly József A Bp. Vörös Meteor a döntőben A jégkorong Béke Kupáért Bp. Vörös Meteor —BVSC 9:1 (2:1, 6:0, 1:0). Kisstadion. Vezette: Mtincz és Petőházi. Bp. V. Me­teor: Szeghy — Havas, Losoncz. 1 — Fiedler J., Kenderesi, Mada­­rassy. Cs: Massányi, Siba, Marti­­nuzzi, Egri, Rozgonyi, Fiedler P., Miks, Varga. Edző: Derva László. BVSC: Kneusel — Koutny, Babán Gubó, Molnár, Siraki. Cs: Balogh, Kertész, Miklós, Kárpáti, Kepes, Kósa, Zsitva II. Bikár,­­ Gámán. Edző: Háray Béla. Gól­ütő: Egri és Madarassy 3 — 3. Fiedler P., Fiedler J. és Kende­resi, iH. Babám Egri távolról ütött, könnyen védhető lövése jutott az I. har­mad elején a későn mozduló Kneusel hálójiába. Az első gólra Babán révén válaszoltak a vas­utasok, de később egyre in­kább a Meteor vette át a játék irányítását. A Meteor együttese különösen a II. harmadban ke­­rü­lt nyomasztó fölénybe. Ekkor az Egri, Rozgonyi, Fiedler Pá sor több nagyszerű támadást veze­tett. A jól időzített átadásokkal felépített támadásokat rendre gólokkal, sikerült befejezniük. A BVSC fiatalokkal teletűzdelt csapata csak az I. és III. harmad­ban játszott egyenlő ellenfélnek. A Meteor az idénykezdethez ké­pest jó formában, örvendetes összjátéka révén ilyen arányban is megérdemelte a győzelmet, és ezzel bekerült a Béke Kupa va­sárnapi döntőjébe. A Bp. Vörös Meteor —BVSC találkozóval a Béke Kupa máso­dik csoportjának körmérkőzése befejeződött. 1. Bp. V. Meteor 2 2------21: 3­4 2. BVSC 2 1- 1 5:10 2 3. Bp. Postás 2-------2­3:16 — Horváth a tájékozódási bajnok A Vértes hegységben, Vár­palota környékén került sor az 1961. évi férfi felnőtt és ifjúsági tájékozódási egyéni bajnokság 23-as döntőjére. A verseny szín­helyén 10 — 13 c­m-es hóréteg fedte a terepet, esett a havaseső és rendkívül megnehezítette a­­ tájékozódást a köd is. A ver-­­­senybíróság ezért úgy határoz­­­zott, hogy az ifjúságiak — a ki­­j­árástól eltérően — a veszélyes s­zerep miatt az éjjel-nappali ver­seny helyett csak nappali verse­nyen döntik el a bajnoki címet. Éjjeli szakasz. Táv: 9760 m. 1 Szintkülönbség: 420 m: 1. Orsi I (Egri Spartacus), 2. Maácz (MAFC), 3. Horváth (MAFC), 4. Thirring (Bp. Honvéd), 5. Kővári (Pedagógus), 6. Schönviszky Gy. (Bp. Spartacus). Nappali szakasz. Táv: 9760 m. Szintkülönbség: 640 m: 1. Schön­viszky Gy., 2. Horváth, 3. Tóth (Bp. Spartacus), 4. Dávid (MAFC), 5. Spankovics (Ganz-MÁVAG), 6. Schönviszky L. (Bp. Spartacus). A Magyar Népköztársaság 1961. évi felnőtt tájékozódási bajnoka: 1. Horváth Lóránd 5 helyezési pont, 2. Schönviszky Gy. 7 hp., 3. Maácz Benedek 9 hp., 4. Orsi 12 hp., 5. Thirring 12 hp., 6. Spankovics 14 hp., 7. Kővári 17 hp., 8. Schőnviszky L. 17 hp.. 9. Dávid 20 hp.. 10. Bálla (II. Dózsa) 22 hp. A Magyar Népköztársaság 1961. évi férfi ifjúsági bajnoka: Dezső László (Bp. Pedagógus). 2. Biró Sándor (BEAC). 3. Töl­gyesi Attila (Tatabánya). 4. Sala­­min (MOM). 5. Friedrich (BEAC). 6. Kotányi (MAFC), 7. Gombkötő (Bp. V. Meteor), 8. Urbán (Bp. Lokomotív), 9. Erdős (MOM), 10. Kovács (HTE). A rendezés színvonala méltó volt a bajnoksághoz. Mind a pá­lya kitűzésében, mind a szerve­zésben kiválót nyújtott a ver­senybíróság. Mexikó a tizedik Paraguay —Mexikó 0:0. Aseun­eion. A legutóbbi mérkőzésen Mexikó győzött 1:0 arányban, így 3 ponttal tizedikként került be a chilei labdarúgó VB tizenha­tos döntőjébe. Nehéz talajon, 15 000 néző előtt zajlott le a találkozó. Az I. félidő­ben a hazaiak többet támadtak, bizonyítja ezt a 7:3-as szöglet­arány is. Szünet után élénkült a játék, mindkét csapat sokat táma­dott, gólhelyzeteket is teremtet­tek, de idegességükben sokat ron­tottak. A labdarúgó VB 16-os döntő­jében így most már 10 ország csapata van. Amerikából: Brazí­lia, Chile, Argentína, Kolumbia, Uruguay és Mexikó, Európából: Anglia, Magyarország, Német SZK, Olaszország. A 16-os döntő biztos részvevőjének tekinthető még Jugoszlávia és Spanyol­­ország. A további négy helyre a következő országok csapatai kerülhetnek: Franciaország vagy Bulgária. • Szovjetunió vagy Törökország, Csehszlovákia vagy Skócia, Svájc vagy Svédország. Ostyasütők a sportpályán — A sportkör elnökét keressük. — Sajnos, jelenleg nincs itt. A Győri Keksz- és Os­tyagyár portáján zajlott le ez a rövid beszélge­tés. Mit tehet ilyenkor az újságíró? Vagy visz­­szajön később vagy le­mond arról, hogy éppen most írjon az üzemről. — Tessék az igazgató­hoz fordulni, szívesen elmond mindent. Először nem akartunk hinni a fülünknek. De, amikor néhány óra múlva elbúcsúztunk Ku­­tasi Lászlótól, a gyár igazgatójától, örömmel nyugtáztuk, igaza volt kalauzunknak. Az első, ami az irodá­ban megragadja az ér­kezőt, két hatalmas, színes kép. — Ez lesz a mi büsz­keségünk — jegyzi meg az igazgató. A két kép egy ■ emeletes épület tervrajza. Az egyik kép a Duna felől, a másik a partról ábrázolja a leendő létesítményt. «­ Megkaptuk az enge­­délyt, hogy a győri élel­miszeripari üzemek kö­zösen egy csónakházat építhessenek a Duna­­parton. A tervek, ime, már elkészültek. Ebben az esztendőben 250 ezer forintot kaptunk az építkezésre, úgy, hogy meg is kezdődhetnek a munkák. Az igazgató irodájának ablaka a Duna-partra nyiik. Oda invitál min­ket. Néhány száz mé­terre tőlünk a Duna partján már verik le a cölöpöket az építkezés­hez. Néhány év múlva a ma még viszonylag üres parton modern vo­nalú emeletes csónak­ház várja majd a győri élelmiszeripari üzemek sportolni vágyó dolgo­zóit. A holnapból a mába csöppenünk vissza. A gyár szakosztályainak élete felől érdeklődünk. — Úgy hallottuk, nagy port vert fel a városban és másutt is az az elha­tározásunk, hogy az NB 1-ből kiesett női röplab­da-csapatunkat átadtuk. Nagyon sokba került a gyárnak, s az együttes­ből csak néhányan dol­goztak­ nálunk. Nem volt értelme annak, hogy to­vábbra is fenntartsuk ezt a szakosztályt. Ne­künk az a fontos, hogy a gyár dolgozói közül sportoljanak minél töb­ben. Hogy ez a gyakorlat­ban hogyan valósul meg, erről mi is meggyőződ­tünk. Végigjártuk az üzemrészeket, igen sok olyan fiatalasszonnyal, lánnyal beszélgettünk, aki elmondta, hogy munkaidő után szívesen vesz részt a Kilián-ver­­senyeken. Erről a statisztikák is tanúskodnak. 180 Kilán-könyves van a Keksz- és Ostyagyár­ban. Közülük több mint százan már bekapcso­lódtak a háziversenyek­be. Most, a téli hóna­pokban asztalitenisz­ben, sakkban, tekében rendeznek kétfordulós bajnokságot. Lesz tehát alkalom pontokat sze­rezni. Persze, sokan már ko­rábban elkezdték a pont­­gyűjtést. Szívesen jár­nak túrákra is. Leg­utóbb például iíten vet­tek részt egy kirándulá­son, amelynek minden kilométere egy pontot ért. Megkérdeztük a gyár vezetőitől, hogyan kap­csolódtak be ilyen so­kan a Kilián-mozga­­lomba.­­ Bár senki sem szer­vezett, valósággal ver­senyeztek egymással az egyes üzemrészek, hol lesz több Kilián-köny­­ves. Lényegében a lisz­tes csomagolóból indult a versenyláz, aztán át­vették a többiek is. Így valamennyi üzemrész bekapcsolódott a mozga­lomba. Vann­ak olyan műhelyek, amelyekben mindenki jelentkezett. Persze, tudjuk, hogy a jelentkezés nem jelent egyet a pontszerzéssel. Ehhez a sportkörnek versenylehetőséget kell biztosítania, s ugyanak­kor törődnie is kell a részvevőkkel. Bár még nem ellen­őrizték, de az eddigi verseny­látogatottság alapján az a vélemény alakult ki, hogy a je­lentkezőknek több mint fele már megszerezte a 100 pont egy harmadát. v. b.