Népsport, 1969. szeptember (25. évfolyam, 200-225. szám)

1969-09-29 / 224. szám

A MAGYAR TESTNEVELÉSI ÉS SPORTSZÖVETSÉG LAPJA HÉTFŐ, 1969. SZEPTEMBER 29. ♦ Ára- 1.20 fillér ♦ XXV. ÉVFOLYAM, 224. SZÁM­ ­ • /SZ­P Az Ú. Dózsa és a Rába ETO győzött kupacsapataink közül Rába ETO—Tatabánya 2:0 (1:01 Tatabánya, 6000 néző. Vezet­te: Almási (7), (Vadas J., Nagy E.). Rába ETO: Tóth dr. (7) — Or­bán (8) — Keglovich (7), Hor­váth B. (8), Izsáki (7) — Pozsgai (7), Somogyi (8), Kiss (7) — Var­sányi (6), Győrfi (7), Korsós (1). Edző: Mészáros József. Tatabánya: Gélei (7) — Lé­vai (1), Kovács I (7), Laczkó (8), Juhos (6) — Horváth (7), Arany 16) — Szabó (6), Csernai (6), Monostori (6), Sántha (6). Edző: Szűcs György. Csere: Monostori helyett Her­nádi (61. p.). Góllövő: Horváth B. (39. p.), Győrfi (81. p.). Szögletarány: 7:5 (3:1) a Tata­bánya javára. Kiállítva: Lévai és Korsós (73. p.). Laczkó—Korsós összecsapás vezette be a játékot, Korsós rö­vid ápolás után állt talpra. A 4. percben Horváth 18 méteres bombája jutott a győri kapu fölé. Nem sokkal ezután Sántha lövése pattant szögletre Keglo­­vichról. Kiegyensúlyozott volt a játék. A 13. percben Keglo­­vich szabadrúgása után a­­a vé­dőkről kipattant labdát Győrfi 8 méterről a kapuba lőtte, a játék­vezető azonban nem adta meg a gólt. — Győrfi lesen állt! — így indokolta ítéletét Almási játék­vezető. Ezután ismét Keglovich szabadrúgása okozott izgalmat a tatabányai kapu előtt, végül is tisztáztak a védők. Ezután hosz­­szú ideig jobbára a két 16-os kö­zött folyt a küzdelem. Mindkét oldalon sok pontatlan átadás akadályozta a folyamatos táma­dásszövést. A félidő hajrájára feljött a vendégcsapat, és a 39. percben megszerezte a vezető gólt. Juhos szabálytalankodott a jobb oldalon. A kaputól 28 mé­terre Keglovich csavarta be is­mét a labdát a kapu előterébe. Az előrehúzódó Horváth B. kilé­pett a védők közül és 8 méter­ről laposan a bal alsó sarokba lőtte. 1:0 A félidő hátralevő időszakában is a vendégek játszottak ügye­sebben, tartották a labdát, las­sították a játékot. SZÜNET UTÁN nagy erővel vetette magát táma­dásba a hazai csapat. Az 56. percben Sánthát Orbán csak kézzel tudta visszarántani a 16- os előtt. A szabadrúgást viszont a sorfalba rúgták a hazaiak. A 65. percben Lévai megunta a csatárok tehetetlenségét, előre­tört, de 20 méteres lövését Tóth dr. fölé nyomta. A 67. percben Arany lesről lőtt gólt. A játék­vezető természetesen nem adta meg. A 73. percben Lévai sza­bálytalankodott Korsóssal szem­ben. A csatár visszarúgott. A já­tékvezető mindkettőjüket le­­küldte a pályáról. A hazaiak jobbára középre beívelt,­ magas labdákkal próbálkoztak, ezeket azonban Orbánék rendre kife­jelték. A győriek kevesebb hú­zással, veszélyesebben támad­tak. .­m A 81. percben Somogyi kitűnő cselek után kiugratta a balössze­kötő helyén Győrfit, aki elhúzott Gelei mellett és 8 méterről, la­posan a kapu jobb oldalába lőtte a labdát. 2:0 A gól után lényegesen terv­szerűbben játszottak a vendégek. A Tatabánya igyekezett, de ke­vés elgondolás volt játékában és erőtlen rohamait rendre sze­relték a győri védők. Végül a jobb taktikával, lelkesebben ját­szó győriek biztosan győztek. A Rába ETO kapujában Tóth dr. biztos kezű kapuvédőnek bizonyult. A hátsó alakzatok két legjobbja Orbán és Horváth B. volt. Orbán a leve­gőben volt úr, Horváth pedig egy ügyes góllal is hozzájárult a sikerhez. A középpályások kö­zül Somogyi játéka emelkedett ki, de Kiss is átlagon felülit nyújtott. A három előretolt csa­tár közül Győrfi teljesítménye dicsérhető. A Tatabánya kapujában Geleinek kevés dol­ga volt, a gólokról nem tehet. A hátvédek a mérkőzés nagyobb részében jól romboltak. Laczkó még a támadásindításokra is súlyt fektetett, sőt, nemegyszer előretört. Horváth különösen az I. félidőben ügyeskedett. A csa­tárok elég körülményesen, sok hibával játszottak. NYILATKOZATOK: Mészáros József: örülök a győzelemnek. Úgy érzem, hogy megérdemeltük, bár a Tatabá­nya többet támadott. Szűcs György: Sokat támad­tunk ugyan, de körülményes zsetárjátékunkkal nem sok ve­szélyt jelentettünk a győri ka­pura. Várkonyi Sándor A bányászcsapat támadott, a győriek rúgták a gólokat . Küzdelmes játék, mérsékelt színvonal A totó 39. heti eredménye 1. DVTK—II. Dózsa 2 1:4 2. Eger—FTC x 0:0 3. Tatabánya—ETO 2 0:2 4. Pécs—Komló 1 3:0 5. Szombath.—Dunaújv. 1 2:0 6. FCSPED—Várpalota 1 4:0 7. Nagybát.—Győri D. 1 3:0 8. ZTE—Békéscsaba 1 3:0 9. Jászberény—DVSC x 0:0 10. Borsod—BVSC 2 1:2 11. SKSE—Volán x 2:2 12. Bari—Napoli 2 0:0 13. Brescia—Cagliari 2 0:2 +1 14. Verona—Roma 1 2:0 Keddi szá­­tt­un­kban A Bánfalvi—Pataky-ügy háttere Kubai jelentésünk ví­vóinkról A labdarúgó NB III eredményei Tudósítás a felnőtt férfi kosárlabda- és az ifjú­sági röplabda EB-ről A teniszbajnokság ta­pasztalatai Totótanácsadó ­­­ Az Eger bravúrja az FTC ellen Egy gólra néggyel válaszolt az Ifipesti Dózsa A Bp. Honvédnek nem jelentett akadályt az Egyetértés ♦ Győri győzelem és két kiállítás Tatabányán ♦ Az utolsó öt percben omlott össze a komlói védelem ♦ Büntetővel biztosította be győzelmét a Szombathely / 4 Eger—Ferencváros 0:0 Az első félidőben a Ferencváros kezdeményezett többet, de csatársora gyámoltalan volt . A ha­zaiak remekül küzdöttek, Géczi kitűnően védett Eger, 13 000 néző. Vezette: Ra­­dó (9), (Czirják, Tófalvi). Eger: Landi (8) — Kárpáti (7), Kiss (7), Berán (7), Winkler (8) — Tátrai (7), Bánkúti (8), Szűcs (8) — Tóth (6), Rajna (8), La­kinger (8). Edző: Szusza Ferenc. Ferencváros: Géczi (9) — Bá­lint (7), Páncsics (7), Megyesi (6) — Juhász (6), Horváth (7) — Szőke I (6), Branikovits (6), Né­meth (5), Rákosi (7), Katona (6). Edző: Lakat Károly dr.­ Csere: Tóth helyett Kovács (6) (a szünetben), Németh he­lyett Tátrai (6) (a 68. percben). Szögletarány: 8:6 (6:0) a Fe­rencváros javára. A ferencvárosi játékosok gyászkarszalaggal játszanak, mert elhunyt Deák Ferenc — aki nem azonos azzal, aki az Újpestben is játszott —, a Ferencváros régi játékosa, Lakat Károly dr. edző nyugodt játékra buzdította a csapatot. Az egrieknél Szusza Ferenc edző már sokkal ború­látóbb volt. Amint mondta, ne­kik nem a Ferencváros ellen kell pontot, vagy pontokat szerezni. Mintegy negyedórán keresztül egyik csapat sem tudott tartósan fölénybe kerülni. Igaz, hogy mindkét csapat védelme kitű­nően működött ebben a játékrész­­ben. A 14. percben Szőke 20 mé­teres lövését Landi kitűnően védte. A Ferencváros irányí­totta a játékot, bár az egriek gyors ellentámadásai is gyakran sikerrel kecsegtettek, így történt ez a 17. percben is, amikor La­kinger négy ferencvárosi védőt is kicselezett, de a lövés pillana­tában Páncsicsnak sikerült köz­belépnie. A 20. percben adódott talán a félidő legnagyobb hely­zete, Horváth kitűnő átadásával Németh tört a kapura, még Lan­­dit is kicselezte, de addig forgo­lódott, amíg elszedték tőle a lab­dát. Feltűnt, hogy a Ferencváros alig foglalkoztatta szélsőit. A 28. percben tetszetős Branikovits, Rákosi-adogatás végén Rákosi félmagas lövést küldött kapura, Landi azonban most is biztosan védett. A 29. percben Szűcs cse­lezett kecsegtetően a ferencvárosi védők között, de végül idegesen kapu mellé küldte a labdát. Az utolsó negyedórában csökkent a játék lendülete. A 45. percben Bánkutit buktatta Páncsics a 16-os vonal előtt 2 méterrel. A szabadrúgást Kiss óriási erővel küldte a bal felső sarok felé, de Géczi nagy bravúrral kiütötte a labdát. SZÜNET UTÁn egri rohamokkal folytatódott a mérkőzés, egymás után két szög­letet értek el a hazaiak. Azután felülkerekedtek a zöld-fehérek, a 49. percben Szőke átadását Bra­nikovits mintegy 7 méterről a kapu mellé lőtte. Horváth tört előre, mintegy 18 méteres lövé­sét Landi védte. Egy ideig még a Ferencváros kezdeményezett, de fokozatosan a hallatlanul nagy lelkesedéssel játszó hazaiak kerekedtek felül. Az 58. perc­ben Szűcs a jobbszélen vihar­zott el, sorozatos cselek után adott be, Rajna fejesét azonban Géczi kitűnően védte. Rendkívül izgalmassá és élvezetessé vált a játék. A Ferencváros váratlanul beszorult. A 61. percben Lakin­ger jó átadását Kovács a kapu mellé küldte. A 70. percben Kár­páti szabadrúgását 8 méterről Rajna fejelte kapura, Géczi azonban nagy bravúrral a léc fölé nyomta a labdát. A szabad­rúgás után ismét Rajna fejelt kapura, de Géczi ezúttal, is nagy­szerűen védett. A 74. percben Szűcs fejelt alig kapu fölé, majd Lakinger hajszállal a bal kapufa mellé küldte a labdát. Félelme­tes hangerővel buzdította ked­venc csapatát a hazai közönség. Valósággal megtáltosodtak az egri játékosok. Igen sokat tá­madtak. A 88. percben Szőke 25 méteres bomba szabadrúgását Landi bravúrosan kiöklözte. ★ ★ ★ ★ Az Egerben Landi kifogástalanul védett. A védők különösen a második fél­időben egymást múlták felül. Ki kell emelnünk Winkler higgadt­ságát, biztos közbelépéseit. Igen jól látta el feladatát Bánkuti és Szűcs is. Különösen a második félidőben vezettek lendületes tá­madásokat. A támadók közül a fáradhatatlan Rajna és a lendü­letes Lakinger érdemel dicsére­tet. A Ferencvárosban Géczi válogatott formában vé­dett, két biztos gólnak látszó labdát is hárított. A hátvédekre sem lehet panasz. Páncsics nyu­galma és, gyorsasága ezúttal is jól érvényesült. Juhász a máso­dik félidőben visszaesett, Hor­váth végig jó átlagteljesítményt nyújtott. A támadósorban csak Branikovits és időnként Rákosi teljesítménye érdemel említést. NYILATKOZATOK Szusza Ferenc: Becsületesen küzdöttek a fiúk, úgy érzem, hogy rászolgáltunk a döntetlen­re. Lakat Károly dr.: Sportszerű küzdelem, a döntetlen igazságos eredmény. Tarr István Drámai küzdelem Burányi a férfi teniszbajnok - Gulyás második A kellemes napsütésben közel 3000 néző élvezte, izgulta végig ezt a nagyszerű teniszdöntőt. Gulyás fantasztikus összpontosítással kez­dett. Minden labdára figyelt, úgy­szólván nem is hibázott. A máso­dik játszmában ennek ellenére fordult a kocka. Az első 0-ra nyert játszma, mintha nem a 13-szoros bajnok Gulyást, hanem vetélytár­sát, Baranyit nyugtatta volna meg. A nyurga Baranyi remek lab­dákkal vette át az irányítást. Ke­resztütésekkel készítette elő táma­dásait, bátran ment a hálóhoz, irányította a játékot. Gulyás köz­ben elérhetetlennek látszó labdá­kat ért el. A nagy idegességben elkövetett hibák ellenére nagysze­rű volt a játék. Csak a közönség, bosszankodott joggal, hiszen a döntőn sem volt labdaszedő és ez lassította a játékot. Úgy tűnt, hogy a második játszma megnyerése és a harmadikban az 5:2-es vezetés után Baranyi javára billen a mér­leg. Nem így történt. Gulyás előbb egyenlített, és kezében volt a já­ték, de Baranyi újítani tudott és megnyerte a játszmát. Lesz-e új bajnok? A gyorsan el­telt 10 perces szünetben ezt talál­gatta mindenki. A folytatásban Baranyi gyors indításait Gulyás rendre keresztneverte. Baranyi sietett, Gulyás idegességében két kettőshibát is ütött. Rendkívüli küzdelem szemtanúi lehettünk. Gulyás küzdeniakarása, lábmun­kája, néhány remekbeszabott el­ütése, Baranyi röptéinek többsége a tenisz magasiskoláját jelentette. Fej fej melletti küzdelem folyt. Gulyás az első játszma óta újra vezetéshez jutott. (2:1 és 4:3). A bajnok mintha a szorongatott helyzetben nyugodtabb, vezetése esetén viszont idegesebb lett vol­na. A rendkívüli tét súlyát mind­ketten érezték. Az egyiknek a­ 14., a másiknak az első bajnokságáról volt szó ... . Két és fél óra elteltével, az ötö­dik játszmában minden elölről kezdődött. Minden labdáért irdat­lan küzdelem folyt. Érdekes volt megfigyelni a közönség hangulatá­nak hullámzását. A döntő több­ség mindkét versenyzőt bajnokká nyilvánította volna. A játékot lé­­tet visszafojtva figyelték és a remek megoldások nyomán hol Gulyás, hol Baranyi dicséreteként rendre zúgott a taps. Eleinte mindketten nyerték saját adogatá­saikat, majd Gulyás elvesztette, Baranyi megugrott (4:2), már úgy látszott, hogy ő a bajnok, de Gu­lyás még újítani tudott: 4:4-re egyenlített, utána 6:6-ig fej fej mellett haladtak. A végjátékban diadalmaskodott a fiatalság, s s Baranyi 8:6-ra megnyerte a játszmát, s ezzel három és félórás küzdelemben megnyerte első ma­gyar bajnokságát. A közönség hatalmas ünnep­lésben részesítette a nagysze­rű küzdelmet vívott két teni­szezőt ,s hadd tegyük hozzá, a nagyobb tapsot­­ Gulyás kap­ta. Az öltözőben miind­kettőjük­kel beszéltünk. .. Baranyi: „Miikor a döntő játszmában Piota 4:2, 40:0-ről kiegyenlített, azt hittem elvesz­tem a mérkőzést. De valahogy mégis tudtam újítani. A bajnok­ságnak nagyon örülök, de ide­gességemben olykor könnyű labdákat is hibáztam.’* Gulyás: Sajnos nem sikerült... A döntő pillanatokat nem tud­tam kihasználni. Sok játékot vesztettem előnyről, adogatá­sain sem sikerültek. Baranyi helyenként nagyon jól játszott. A férfi egyes döntője alatt a női páros is befejeződött. Szö­rényi Judit, Széll Erzsébet ol­dalán már második bajnoki cí­mét nyerte. A férfipáros dön­tője viszont sötétedés miatt új­ra félbeszakadt. A Baranyi, Varga kettős javított helyzetén­,­­ a befejezés hétfőn követke­zikFérfi egyes döntő: Baranyi (Újpesti Dózsa) —Gulyás (Újpesti Dózsa) 0:6, 6:3, 7:5, 3:6, 8:6. Az 1969. évi férfibajnok: Ba­ranyi Szabolcs (Újpesti Dózsa, edző: Katona Zoltán). Női­­ páros döntő: Széll, Szöré­­nyi (Bp. Honvéd, VTSK) —Borka, Polgár (Újpesti Dózsa) 1:6, 6:2, 6:0 1969. évi női páros bajnok: Széll Erzsébet, Szörényi Judit (Bp. Honvéd, VTSK, edző: Hege­­dűs József, illetve Jancsó Antal). Férfipáros döntő: Baranyi, Varga (Újpesti Dózsa) —Machán­y, Fehér (Bp Honvéd) 3:6, 11:9, 6:8, 7:5, 2:1, sötétedés miatt fél­beszakadt A férfipáros döntőjét hétfőn délután fejezik be. Új bajnokot avattak mind a női, mind a férfi egyesben a Mar­gitszigeten. A nőknél Szörényi Judit (VTSK), a­­férfiaknál az egy héttel ezelőtti EB győztese, Baranyi Szabolcs (Újpesti Dózsa) nyakába akasztották a bajnoki érmeket. (Geleta Pál felv.) Csak Gedó védte meg Budapest-bajnoki címét A díjakat Énekes Vilmos, Török Gyula és Papp László adta át ökölvívás — Ez bajnokság volt, de jó lenne mielőbb elfelejteni — vélte a MÖSZ elnökségének egyik tagja, nyíltan bírálva a foghíjas mezőnyöket és a néha sivár küzdelmeket. Valójában azonban a „névtelen” fiatalok felbukkanása több kellemes meglepetést is hozott, hisz Bu­dapest egyéni ökölvívó-bajnok­ságában olyanok kerültek az él­re, akikben azért van „spiri­tusz”. Egyébként­­ csak a pehely-, kisváló- és váltósúlyban sora­koztak fel korábban inkább „CSB-lovagokként” ismert ver­senyzők, s végeredményben nagy csatákat vívtak. Az sem vélet­len, hogy a döntőben többnyire azok is vereséget szenvedtek, akik előzőleg a tavalyi bajnoko­kat ütötték el a továbbjutástól. A papírsúlyban vasárnap dél­előtt új versenyzőt ismertünk meg az Európa-bajnok Gedóban is. A „professzori” iskolázás már tova tűnt, jobban épít az erőre, szélesebb, nyíltabb alap­állásban verekszik. Bár Zubikkal szemben könnyen irányított, nem volt elég folyamatos, csapkodott és tenyereseket is ütött. Igazán nagy kérdés jó úton halad-e? Rögtön utána Junghaus félelmes jobb keze egy perc alatt két­szer lendült meg, s Czerován kétszer meg is roggyant és dön­tő fölényt hirdettek. Harmat­súlyban roppant szoros küzde­lemben a testalkati hátrányát okos taktikával és jó tempóval kiegyenlítő Gál az első két me­netével pontozásos győzelmet ért el. (Folytatás a 4. oldalon.)