Népsport, 1974. augusztus (30. évfolyam, 179-204. szám)

1974-08-01 / 179. szám

XXX. 179. ♦ 1974. augusztus 1 LABDARÚGÁS Szombathelyi terv Felzárkózni a középmezőnyhöz Dél van. Sárosi László, a Ha­ladás VSE edzője jókedvűen ér­kezik a pályáról. — Mit csináltak? — 90 perces kombinált foglal­kozást tartottam. Gyorsasági és ruganyossági gyakorlatok szere­peltek az edzés fő részében. — Elégedett? — Igen. Nagyon lelkes, fiatal együttest vettem át. Ott folyta­tom, ahol­ elődöm nyár elején abbahagyta. Beszélgetésünk a jelenről és a jövőről folyt. Az új edző edzé­seket forgat vissza a képzelete vetítőgépén. A vépi két hetet, amikor napi két foglalkozást tartott. Többségüket ismerte, vagy az utánpótlás-, vagy az ifi­válogatottból. A többiekről in­kább teljesítményük alapján alakultak ki az első benyomá­sok. A szorgalom maradt meg benne elsőként Kábákról, Se­bestyénről, Stieberről meg a többiekről. Az arcok, a tekin­tetek később rögződtek agyá­ban. Hosszú beszélgetésünkből há­rom kérdést ragadtunk ki. Az elsőt röviden így lehetett fel­tenni: hogyan képzelik el a ve­zetők a Haladás jövőjét? — Idén mindenképpen nyu­godt évet tervezünk. Nem va­gyunk már újoncok. Tapaszta­latot szereztek a fiatalok. Lé­nyegében ugyanazok szerepelnek, akik tavaly a legtöbbször szó­hoz jutottak. Velük együtt most már emelni kell a mércét. Nem elégedhetünk meg azzal, hogy kimondjuk: az NB I-ben sze­retnénk maradni. Inkább úgy fogalmaztunk, a középmezőny­höz kívánunk csatlakozni. Nyu­godt, izgalommentes bajnoki évadot akarunk Szombathelyen. Ehhez a vezetés mindent bizto­sított. Ha nem tudunk élni ez­zel a lehetőséggel, akkor ben­nünk van a hiba. A magam ré­széről mindent megteszek azért, hogy a Haladás ne okozzon csa­lódást. Három korosztály A második kérdéscsoport lé­nyege a játékosokkal kapcsola­tos. Kikre számít, milyen ké­pességekkel rendelkeznek az újoncok? — Három korosztály áll ren­delkezésünkre. Az elsőbe, a leg­idősebbekhez csak hárman tar­toznak, Szarka, Pék és Szántai. Szarka helye biztos a csapatban. Szántai és Pék akkor játszik, ha a szükség úgy kívánja. A kö­vetkező csoportba tartozók szá­ma nem csekély nálunk. Né­meth Lajos, Horváth Árpád, Halmosi, Kulcsár, Farkas, Bo­kor, Németh József és Bíró tar­tozik közéjük. A fiatalok kor­osztálya, amelyik lényegében három-négy évfolyamot ölel fel, nagyon széles a Haladásban. Kábák, Kereki, Fischer, Király, Hauzer, Horváth Z., Stieber, Derdák, Sebestyén, Dobány, Pá­linkás, Csiszár, Marton neve kí­vánkozik ide. Velük igyekszünk megoldani összes feladatunkat. A taktikát mindig a rendelke­zésünkre álló játékosok tudása szabja meg. Mi sem akarunk tovább nyújtózkodni, mint amed­dig a takarónk ér. Általában a 4—3—3-as hadrendet akarjuk ját­szani, s lehetőleg jól. Az új kö­vetelményrendszer sok tekintet­ben segített nekünk az eligazo­dásban. Sikerült felmérnünk, ki­ben milyen lehetőség rejlik, amiről eddig nem voltak pontos adataink. Például a futások, a rövid és a hosszú távú futógya­korlatok azt bizonyították, hogy a csapat tagjainak jelentős ré­sze, s főként a fiatalok jól áll­nak a gyorsasági állóképesség dolgában. A 12 perces futásban Kulcsár,­­ Hauzer, Sebestyén és Stieber érte el a legjobb ered­ményt. A 3000 métert mindenki biztosan teljesítette. De sokan elérték Kulcsárékhoz hasonlóan a 3200 métert. A játékosok egyé­ni képességeiről nem kívánok külön szólni. Inkább e'P'-két újoncról. Pálinkás a játékosom volt az ifiválogatottban. Sok csalódás érte Budapesten. Ha helyrebillen a lelki egyensúlya, akkor nagyon jó kapus válhat belőle. Csiszár is tehetséges ka­pus. Ők ketten lesznek Szarka tartalékai. Nem vagyok híve az egyidős kapusok vetélkedőjének. ."Szarka nyugodtan védhet, de "tudnia kell, ott vannak nyomá­ban a fiatalok. Fischer jó tu­lajdonsággal rendelkező hát­véd. Marton középcsatár, még sok a fogyatékossága. Ami az összeállítást illeti, elsősorban a tavalyiakra építünk. A most fo­lyó Balaton Kupa, persze, föl­vet néhány kérdést. E­z a négy mérkőzés végleges választ ad: kikkel vágunk neki az új idény­nek augusztus 31-én! Több megértéssel! A harmadik kérdéscsoport: a közönség! Mi magunk is ta­pasztaltuk, Szombathelyen na­gyon türelmetlenek a fiatalok­kal szemben. Több játékossal és vezetővel is beszéltünk még a múlt idényben erről a kérdés­ről. — Úgy tapasztalom — így Sá­rosi —, hogy főként a fiatalok tartanak a közönségtől. Van ben­nük bizonyos kishitűség, s ez elsősorban a tapasztalatlansággal magyarázható. Ezen csakis ak­kor tudunk változtatni, ha a né­zők több megértést tanúsítanak velük szemben. Erről már volt szó az első szurkolói ankétün­kön. Most elhatároztuk: havonta találkozunk szurkolóinkkal. He­lyes, ha beavatjuk őket minden tervünkbe, így talán több meg­értést tanúsítanak a fiatalok iránt. Többször is előfordult, hogy remegő lábakkal mentek ki a pályára Szombathelyen. Gon­dolom, ha a közönség tudja, mi a szándékunk, akkor velünk van, s lelkesíti a fiúkat. így látják a szurkolók Két Haladás-hívőt kérdeztünk meg. Egy házban laknak, a Köztársaság tér 16-ban. Lintner Imre 30 éve szurkol a Haladásnak. — Öröm volt nézni, mennyire akar a fiatal, csapat. Láttam őket a két zártkapus meccsen is tavasszal, s ott voltam az Egyet­értés-találkozón, amikor újra megtelt a nézőtér. Én csak azt mondom mindenkinek: örül­jünk, hogy ilyen lelkes, hajtós, fiatal csapatunk van. Kubicskó Károly is több mint két évtizede ott van minden mérkőzésen. — A Haladás mai gárdája ügyes, tehetséges. Hogy önbi­zalmuk is legyen, azért, mi, szur­kolók is sokat tehetünk. Gon­doljuk csak el, mennyivel rosz­­szabb volna, ha csak a tévében látnánk a legjobb magyar csa­patokat. A Haladás gyenge sze­replése, netán kiesése szegé­nyebbé tenné életünket. Hiá­nyozna az a hétről hétre vissza­térő izgalom, amely nélkül ma már el sem tudjuk képzelni éle­tünket.★ íme, ez a helyzet Szombathe­lyen, július utolsó napjaiban. Varga Béla ­ Nemzetközi mérkőzések - futószakgon NB I-ESEK IS BEKAPCSOLÓDNAK A FELSZABADULÁSI KUPÁBA Augusztus 7-én 43 mérkőzés­sel rajtol a Felszabadulási Ku­pa küzdelemsorozata. Az első forduló párosítását már közöl­tük, most a következő, az augusztus 14-i fordulón a sor. Ekkor a következő mérkőzéseket játsszák. I. csoport: Láng Vasas—Újpes­­ti Dózsa, Bp. Építők—Vasas Iz­zó. II. csoport: AVRAS SE— Ferencváros, Sashalmi Elektro­nikus—Ganz-MÁVAG. III. cso­port: Győri Dózsa—MOTIM TE, Győri Elektromos—MÁV DAC. IV. csoport: Bakony Vegyész— Dunaújvárosi Kohász. V. cso­port: Sabaria—Ajkai Alumí­nium, Soproni Textiles—Vár­palotai Bányász, Soproni Vas­utas—Körmend. VI. csoport: Kaposvári Vasas—Kaposvári Rákóczi, Pápai Textiles—­Olaj­bányász, Péti MTE—Kaposvári Táncsics. VII. csoport: Máza-Szászvár—Szekszárd, Véménd— Komlói Bányász. Jánoshalma— Pécsi VSK. VIII. csoport: Bá­bolna—Oroszlány. KOMÉP—Do­rog, Törekvés—Esztergomi Va­sas. IX. csoport: MVSC—Egri Dózsa. Leninváros—DVSC. Sá­toraljaújhely—Borsodi Volán. X. csoport: Szabó Lajos SE— SZEOL. BVTSK—Szegedi Dó­zsa, SZVSE—Szarvas. XI. cso­port: Záhony—VM Egyetértés. Lehel SC—ÉPGÉP. Szolnoki MÁV—Szolnoki MTE. XII. cso­port: Cegléd—KELTEX, EG­SZÖV—Bp. Spartacus, Kiskun­halas—XV. ker. Növényolaj. XIII. csoport: Gyöngyös—Ka­zincbarcika, Kisterenye—Ózd, Hu­tabánya—Salgótarjáni BTC, SKSE—Nagybátony. XIV. cso­port: DMTE-III. ker. TTVE, Hajdúböszörmény—FÖSPED, Dunakeszi—DEAC. XV. csoport: BKV Előre—Erzsébeti Spartacus, Április 4. Vasas—Siófok, KKFSE —Kecskeméti TE, Kecskeméti SC—Csepel. XVI. csoport: Tu­­zsér—Pénzügyőr, Kilián FSE— Budafok, Nyíregyházi Spartacus —BVSC: Kozma szombaton játszik A Bajnokok Tornájának első napi nyitó mérkőzéséről hiány­zott Kozma Mihály, a Bp. Hon­véd középcsat­ára, a legutóbbi bajnokság gólkirálya. A csatár lábsérülést szenvedett az egyik edzésen, de a keddi találkozó után már jelezte edzőjének, dr. Lakat Károlyna­k, hogy szomba­ton játékra jelentkezik. A Vi­deoton ellen tehát pályára lép, de nem ez lesz az egyetlen vál­tozás a piros-fehérek kezdő csa­patában. A jobbhátvéd posztján ugyanis Virágh Ernő játszik majd. Új vezetőség Zalaegerszegen Átalakult a Zalaegerszegi TE labdarúgócsapatának vezetősé­ge. Az eddigi szakosztályveze­tő, Madár Gábor helyét, mint technikai vezető, a csapat volt jobbszélsője, az aktív játéktól nemrégiben visszavonult Tóth József vette át. A vezető edző, Szőcs János mellett is volt já­tékosok töltik be a segédedző szerepét. Az első csapatnál Sza­bó Rezső, a második keretnél pedig Prokisch Károly tevé­kenykedik. Gazdag program Lassan eljön a túrák ideje, a csapatok programja egyre bizto­sabbá válik. Augusztus 10-én a Tatabánya, 13-án a Bp. Hon­véd, 15-én a Vasas, 16-án az Újpesti Dózsa, 22-én az MTK, 24-én pedig a Ferencváros kel útra. A Honvéd, az MTK, a Ta­tabánya, az Újpest és a Vasas Spanyolországba tart. A piros­kékek azonban előbb az NSZK- ban is játszanak mérkőzése­ket. A Ferencváros Casablanká­­ban játszik egy tornán, a Ruch Chorzów és Marokkó csapatá­nak társaságában. Itthon sem lesz hiány nemzetközi mérkőzé­sekben. Augusztus 10-én a Cse­pp­­esti mérkőzés keretében ta­lálkozik a jugoszláv Vojvodina együttesével, ugyanezen a na­pon a Rába ETO a spanyol Va­lenciát fogadja. A győri zöld­fehérek egy nap múlva újra pályára lépnek, ekkor az Inter Bratislava lesz az ellenfelük Pozsonyban. Augusztus 10—11-én rendezik a Ferencváros és a Bp. Honvéd közös jubileumi tornáját, majd 19—20-án a Fe­rencváros, a Rába és két meg­hívott külföldi együttes részvé­telével a Népstadionban az Al­kotmány Kupáért játszanak. NÉPSPORT 3 Kiesett a bajnok a Bajnokok Tornáján Vasas—MTK 2:­­­1.­­ Népstadion, 10 000 néző. Ve­zette: Emsberger (Győri, Cser­nefalvy). Vasas: Mészáros — Fábián, Lakinger, Vidáts, Kántor — Tö­rök, Kű, Kovács — Müller, Izsó, Váradi. Edző: Illovszky Rudolf. MTK: Bicskei — Török, Cse­­tényi, Csorna, Nyírő — Kovács, Borsó, Siklósi, Kunszt — Kiss, Becsei. Edző: Kovács Imre. Csere: Borsó helyett Burg a 24. percben, Kovács (Vasas) he­lyett Komjáti a szünetben, Kunszt helyett Sárközi a 65. percben, Izsó helyett Tóth a 72. percben. Góllövő: Izsó a 40. percben, Kű a 65. percben. Szögletarány: 9:7 (5:5) a Va­sas javára. Vasas-támadások vezették be a mérkőzést, a 8. percben Kán­tor és Borsó összefejelt, az MTK játékosa megsérült, négy percig ápolták. Az első gólve­szélyes támadás is a piros-ké­keké volt, Müller beadásából Kántor alig fejelt mellé. Aztán Izsó ügyetlenkedett el helyze­tet, a másik kapunál pedig Siklósi távoli lövését csípte el biztos kézzel Mészáros. A 18. percben fellelkesült a közön­ség, mert egy viharos erejű tá­madást vezetett az MTK. Be­csei nagyszerű cselekkel előre­tört, kiugratta Kisst, de a csa­tár 12 m-ről futtából mellé lőtt. Általában a középpályán folyt a játék. A Vasas többet, az MTK ritkábban, de veszélyeseb­ben támadott. A 38. percben Izsó kiugrott, de az utolsó szöktetése hosszúra sikerült, s így Bicskei felszedhette a labdát. A 40. percben bal oldalról Mül­ler végzett el egy szögletrú­gást, jobbal középre csavarta, s a fiatal Izsó a tétovázó Bicskei mellől közelről a kapuba fe­jelte a labdát. 1:0 A MÁSODIK FÉLIDŐ elején Siklósi kapott tapsot, mert 17 m-ről erőteljes, jól he­lyezett lövést küldött kapura, de Mészáros kiütötte. A késlekedő Váradit Csetényi az utolsó pil­lanatban szerelte. Küzdelmes volt a játék, amelyet jobbára a Vasas irányított. A 65. percben bebiztosította győzelmét a Vasas. Komjáti kö­zépről Izsóhoz adta a labdát, ő tovább perdített Kűhöz, Bicskei kifutott, Kű a 11-es magasságá­ban elhúzta előle a labdát, az­tán 7 m-ről az üres kapuba he­lyezte. 2:0 Becsei egyik szögletrúgása után veszélyesen csavarodott a labda a kapu elé, de Fábián mesterien kifejelte. A 80. perc­ben Becsei két csellel gólhely­zetbe került, az 5-ös és 11-es pont közötti területről, jobbal el akarta gurítani a labdát Mészá­ros mellett, de a válogatott ka­pus gyors vetődéssel elcsípte. Váradi félmagas, távoli, erőtel­jes, bal sarokra tartó lövését Bicskei vetődve kiütötte. Az utolsó percek nem voltak ér­dekesek. A Vasas nem hiába bí­zott a győzelemben. Erőtel­jesebben, harcosabb felfo­gásban, kezdeményezőbben játszott, mint az MTK. Ál­talában a piros-kékek sokkal többet birtokolták a labdát, s miután megszerezték a ve­zetést, alig-alig volt olyan időszak, amikor az MTK egyenlítést remélhetett. A kék-fehérek túlságosan ki­engedték kezükből a kezde­ményezést, ritkán tudták a középpályáról megjátszani az előretolt csatárokat, las­san fejlődtek fel a táma­dásokhoz, akadozott a csa­patjátékuk, igaz, a lendület a Vasasból is hiányzott. Kö­zepes teljesítmény is elég volt a biztos győzelemhez. A Vasasban Mészáros máris jó formában van, miként a hátvédek közü­l Lakinger, de gyakran vállalko­zott előretörésekre Vidáts és Kántor is. A középpályások kö­zül Kű adta a legtöbb jó lab­dát előre, gólt is lőtt. A csatá­rok közül Müller volt a leg­­vállalkozóbb, Izsót a gólja di­cséri, Váradin az első félidő­ben sok támadás elakadt. Szü­net után feljavult. Az MTK kapusa, Bicskei az első gólnál rosszul helyezkedett, de elcsí­pett három-négy nehéz lövést is. A hátvédek közül senki sem játszott átlagon felül, keveset törtek előre, leginkább még Tö­rök vállalkozott szünet után. A középpályások gyakran késle­kedtek a labda továbbításával, a fürge Bura többször ügyeske­dett. Siklósi is adott néhány használható labdát. Becseinek nagyszerű felvillanásai voltak, de sokszor percekre kikapcso­lódott a játékból. Németh Gyula t 72 után, a 73. előtt 1901 óta az élvonalban 72 bajnoki küzdelemsorozat fe­jeződött be, augusztus 30-án az Újpesti Dózsa-Rába ETO rangadóval tehát a 73. bajnokság rajtol. A nyitány előtt, pénteken induló sorozatunkban bemutatjuk a 16 NB I-es együttes élvonalbeli pályafutását. Nemcsak a bajnoki, hanem a legjelentősebb hazai és nemzetközi kupaszerepléssel, a legkiválóbb játékosokkal, sok érdekes, régi eseménnyel ismerkedhetnek meg e sorozatban olvasóink. A bajnoki nyitány kapcsán azért foglalkozunk ilyen sokrétűen NB I-eseink múltjával, mert minden szerep­lés alapja­­ a bajnokság! Néhány alcím az egyes fejezetekből: Bajnoki helyezé­sek - Aranyérmes játékosok - Gólkirályok - MNK (MK) - Nemzetközi kupák (BEK, KEK, UEFA Kupa, KK) - Váloga­tott labdarúgók - Érdekességek. Az utóbbi rész kisebb-na­­gyobb események kapcsán az egyes klubok múltjának szí­nes mozaikját, mini krónikáját adja. A csapatok sorrendjét az határozza meg, hogy most hányadszor rajtolnak az élvonalban. Az I. rész címe Mindig az élvonalban: az FTC. ­ Csepel—U. Dózsa 2:1 (2:1) Népstadion, 15 000 néző. Ve­zette: Somlai (Tompa, Závodsz­ki). ,. Csepel: Lévay — Vellai, Ru­­zsinszki, Godán, Kovács Gy. — Ozsváth, Varga, Gulyás — Ka­­ralyos, Csordás, Buronyi. Edző: Thomann Antal. U. Dózsa: Szigeti — Kolár, Harsány), Horváth, Nagy — Du­nai III, Tóth A. — Fekete, Be­­ne, Fazekas, Zámbó. Edző: Vár­­hidi Pál. Csere: Szigeti helyett Rother­­mel. Fazekas helyett Dunai II, mindkettő a szünetben. Csordás helyett Szurgent a 80. percben. Góllövő: Csordás az 5. perc­ben. Vellai a 27. percben, Bene a 37. percben. Szögletarány: 11:5 (4:3) az U. Dózsa javára. A csepeliek kezdtek, de a Dó­zsa támadott. A 2. percben Tóth szabadrúgása Godánról a saját kapuja felé pattant, Lévay azon­ban résen volt. Az 5. percben megszerezte a vezetést a piros­kék csapat. Kovács Gy. szök­tette Ozsváthot. A középpályá­s a balösszekötő helyén, az ötös sar­káról visszagurított, és az érke­ző Csordás tíz méterről a hálóba lőtt. 1:0 Mindjárt utána Csordás be­adását Varga öt lépésről mellé fejelte. Meglepetésre a fiata­lokkal megtűzdelt Csepel ját­szott fölényben. A 13. percben Gulyás 25 méteres lövését védte Szigeti. A 27. percben növelte előnyét a Csepel. Buronyi szög­letét Horváth kifejelte, Vellai 12 méterről jobbal, kapásból óriási gólt ragasztott a bal sa­rokba. 2:0 Két perc múlva Tóth szabad­rúgása átszállt a fejek fölött. Horváth érkezett és az ötös sarkáról a kivetődő Lévayba lőtt. A 36. percben Zámbó a jobb szélen vitte el a labdát, az alapvonalról visszagurított, a csepeli védők nem tudtak fel­szabadítani. Bene II méterről lőtt, a labda a vetődő Lévayról a kapu közepébe pattant. 2:1 A 40. percben Vellai 20 mé­teres szabadrúgását Szigeti majdnem a saját kapujába ütöt­te, végül Horváth felszabadított. SZÜNET UTÁN a 48. percben Gulyás három csel után szöktette Buronyit, a balszélső a 11-es pont magassá­gában járt, amikor Horváth be­csúszó szereléssel akart mente­ni. Buronyi egy csellel becsap­ta és tovább indult, Horváth el­húzta a lábát. A játékvezető azonban nem ítélt büntetőt. Küzdelmesebbé vált a játék. Az 58. percben Dunai Ts ügye­sen pörgetett Bene elé, a kö­­zépcsatár azonban egy csellel többet csinált és ez elég volt Lévaynak, hogy merész vetődés­sel elcsípje előle a labdát. Ozs­váth labdáját Gulyás 18 méter­ről alig lőtte a bal kapufa mel­lé. A 65. percben Lévay alá­futott egy labdának, csak ujj­heggyel tudott beleérni, Dunai III kétszer emelgetett, majd fordulásból kapu fölé lőtt. Szép játékról nem lehetett beszélni, de küzdelem az volt a javából. A mérkőzés utolsó negyed­órájában az újpestiek mindent m­egkísér­eltek,­ hogy legalább egyenlítsenek. De a csepeli vé­dők jól álltak a lábukon. Az utolsó percben veszélyes játék miatt közvetett szabadrúgást, ítélt a játékvezető 14 méterre Lévay kapujától. Tóth labdáját Fekete az üres kapu fölé fe­jelte. A Népstadion második mérkőzésén jobb játékot lát­hatott a közönség. Mintha nem is a felkészülési idő­szakban lennénk, hanem már a bajnoki pontokért küzde­­nének a csapatok. A Cse­pel alaposan megfiatalított csapata meglepte a bajnokot, különösen az első félidőben játszottak tetszetősen a pi­ros-kékek. Izgalmas és küz­delmes játék folyt a pályán. A lila-fehérek voltak szem­re a fáradtabbak. A második félidőben töb­bet támadott a bajnokcsapat, de játékosai még nincsenek formában, így a tőlük meg­szokott látványos, kombina­­tív játék elmaradt. A küz­delem ellenére sem tudtak a lila-fehérek felülkerekedni, s megszületett a Bajnokok Tornájának újabb meglepe­tése, mert a Csepel megér­demelten fektette két vállra az Újpesti Dózsát. A Csepel kapujában Lévaynak volt né­hány ügyes védése. A védelem­ből Vellai és Ruzsinszki játékát lehet kiemelni. Godán beállós létére bejátszotta a pályát, a fiatal Kovács Gy. az első fél­időben ügyeskedett, szünet után visszaesett. A középpályán Ozs­­váth, Varga és Gulyás egymást múlta felül. A csatársorban Csordás volt a legjobb, de jól mutatkozott be Karalyos is. Az Újpesti Dózsa kapujában Szigeti többször bi­zonytalankodott. A védelemben főleg Horváth passzív játéka volt meglepetés. Dunai 111 csak a második félidőben szerepelt elfogadhatóan. Tóth gyenge tel­jesítményt nyújtott. Ugyanezt lehet mondani a csatársor já­tékáról is. Boross Dezső* Augusztus 3-án, szombaton, a Bajnokok Tornájának elődöntő­jében 17.15-kor a Bp. Honvéd a Videotonnal, majd­­9 órakor a Csepel a Vasassal találkozik.