Népsport, 1975. augusztus (31. évfolyam, 180-205. szám)

1975-08-06 / 184. szám

V . V. Dózsa vagy Bp. Honvéd? Szerdán este a Népstadionban két mérkőzéssel beleteredik a Bajnokok Tornája Teljes forduló a Balaton és a Tisza Kupában Átadjuk a Népsport Kupát A befejező két mérkőzéshez érkezett a Bajnokok Tornája. Szerdán este a Népstadionban a csoportmérkőzéseken­ legered­ményesebben szerepelt négy együttes lép pályára, az első, illetve a harmadik hely meg­szerzéséért. Az biztos, hogy a Bajnokok Tornáján új győztest avatnak, mivel a védő Vasas csoportjá­ban csak a 3. helyet szerezte meg és már befejezte szereplé­sét, a Ferencvároshoz, a Rába ETO-hoz és a Csepelhez hason­lóan. A döntőt — a várakozásnak megfelelően — a legutóbbi baj­nokság első és második helye­zettje, az 1975—76. évi bajnok­ság két esélyese, az Ú. Dózsa és a Bp. Honvéd vívja. A to­vább erősödött Bp. Honvéd az Ú. Dózsa hosszú bajnoki siker­sorozatának megtörését tűzte ki célul, s a Bajnokok Tornája esetleges megnyerésével az „el­ső csapást” mérhetné nagy ve­­télytársára. A legutóbbi öt bajnokság tíz egymás elleni rangadóján az V. Dózsa legyő­zése a Bp. Honvédnak mind­össze kétszer sikerült, 1974-ben a Megyeri úton 3:1-re és 1971- ben Kispesten 1:0-ra. A lilák ezalatt ötször verték meg el­lenfelüket, s háromszor dön­tetlent hozott az összecsapás. A tíz rangadón az V.­ Dózsa 16, a Bp. Honvéd pedig 10 gólt szerzett. A legutóbbi, 1974—75. évi bajnokságban mindössze há­rom gól született a két mérkő­zésen: 1:0-ra győzött ősszel az O. Dózsa, majd tavasszal 1:1 volt az eredmény.­­Az O. Dózsa—Bp. Honvéd döntő azt is tisztázza, hogy az elmúlt évek legjobb góllövői, mint Bene, Dunai II. Kozma be tudják-e hozni az idei Bajnokok Tornája mérkőzései után a gól­lövőlista élén álló Kocsis Lajost. Kocsis eddig 4 gólt szerzett, hármat Dunai II, Weimper, Wol­­lek, Szuromi, továbbá a már nem játszó csapatok játékosai közül Kelemen (FTC), Váradi (Vasas) és Csordás (Csepel). A döntő csapatainak össze­állítása: II. Dózsa: Szigethi — Kolar, Harsányi, Juhász, Tóth J. — Dunai III, Zámbó, Tóth A. — Fazekas, Bene (Dunai II), Nagy. Bp. Honvéd: Rabcsák — Kele­men, Páncsics, Szűcs, Virágh — Pál, Kocsis, Pintér — Morgós (Bartos), Kozma, Weimper. ★ Az előmérkőzésen: 18.05 óra­kor: MTK-VM—Videoton. Az MTK-VM együttesében az eltil­tott Takács helyére Kiss kerül. Szerdán az utolsó előtti fordu­lóra kerül sor a Balaton és a Tisza Kupában. A Balaton Ku­pában még három csapat is első lehet, a Tisza Kupában vi­szont az eddig még gólt sem kapott Salgótarjánnak szerdán egy diósgyőri döntetlen is ele­gendő a kupa elnyeréséhez.­­ A Bajnokok Tornájának dön­tője előtt ünnepélyes aktusra is sor kerül. Az 1974—75-ös baj­noki év legjobb labdarúgójának, Kocsis Lajosnak és a legjobb játékvezetőnek, Petri Sándornak ekkor adják át a Népsport Ku­pát. Kocsis és Petri a Népsport osztályzatai alapján érdemelte ki a megtisztelő címet. 2 NÉPSPORT LABDAJÁTÉKOK Tisza Kupa Diósgyőr—SZEOL 2:1 (2:0) Diósgyőr, 2000 néző. V: Halász M. (dr. Demeter, Kulimár). Diósgyőr: Szabó — Martis, Salamon, Tatár, Kutasi — Oláh, Fükő, Görgei — Feledi, Kiss, Borostyán. Edző: Szabó Géza. SZEOL: Nagy — Wachter — Lancsa, Hojszák, Horváth, Szalai­­—Kozm­a III, Birinyi — Antal, Vass, Jevnei. Edző: Kontha Károly. Csere: Vass helyett Kádár, Szalai helyett Tóth, Szabó helyett Veréb a szünetben, Oláh helyett Szűcs, Feledi helyett Fekete a 65. percben. Horváth helyett Zombori a 69. percben. Góllövő: Fülő (35. p.), Borostyán (36. p.), Antal (65. p.). Szögletarány: 9:4 (4:2) a DVTK javára. Eseménytelen tíz perc után Görgei küldte az első lövést a szegedi kapura, Nagy csak a második kísérletre tudta birto­kába venni a labdát. A 13. percben szabadrúgás után Hoj­szák 25 méterről a felső lécet találta el. A 16. percben Kiss labdájával Fülő már a 16-oson belül járt, amikor Szalai há­tulról fellökte. A játékvezető nem ítélt 11-est. Az esőtől fel­ázott pályán sokat csúszkáltak, bizonytalankodtak a játékosok. . A 35. percben szép támadás végén pompás góllal szerezte meg a vezetést a Diósgyőr. Oláh, Kiss, Görgei volt a labda útja, Görgei jó beadását a jó ütemben érkező Fükő kapás­ból nagy erővel lőtte a kapuba. 1:0 Rögtön kezdés után Oláh sze­rezte meg a labdát. Feledihez továbbította, aki elfutott a jobb szélen, középre játszott, s Bo­rostyán öt méterről kapásból to­­bította a labdát a hálóba. 2:0 FORDULÁS UTÁN megváltozott a játék képe. In­kább a vendégek kezdeményez­tek. A 60. percben egy előre ívelt labdára Kádár és Veréb futott a 16-os vonalig. A labda oldalt perdült, Kádár az üres kapura továbbította, de Sala­mon még időben érkezett és tisztázta a gólveszélyes helyze­tet. A 63. percben a 16-os vo­nalnál Antal elé perdült a lab­da. Veréb előre mozdult a ka­pujából, Antal felismerte a kí­nálkozó helyzetet és Veréb fö­lött továbbította a labdát a há­lóba. 1 2:1 A 74. percben nagy tűzijáték a szegedi kapu előtt, végül is Fükő fejelte a labdát kapura, de Nagy védte. A 83. percben Tatár a kapufára fejelte a lab­dát. Az esőtől alaposan felrázott talajú pályán nehezen len­dültek játékba a csapatok. A kezdeményezést hamarosan a DVTK vette át. Két korsze­rű, gyors hazai támadás két perc alatt két gólt hozott. A szünetig változatlanul fö­lényben játszottak a hazaiak. Alapvetően megváltozott a játék képe a második fél­időben. A szépítő gól után alábbhagyott a diósgyőriek lendülete, viszont megjött a szegediek támadókedve. A Diósgyőr csapatából Salamon, Kutasi, Fükő és Borostyán nyújtott ki­emelkedő teljesítményt A szegedi csapatban Hojszák, Wachter és Birinyi játszottak jól. Nemes Péter SBTC—Békéscsaba 8:0 (3:0) Salgótarján, 2000 néző. Vezette: Somlai (Czirják, Mohácsi). SBTC: Szűcs — Horváth, Kmetty, Varga, Kegye — Répás, Mar­isok — Szoó, Kajdi, Kovács III, Jeck. Edző: Dávid Róbert. Békéscsaba: Tasnádi — Dobó, Kerekes, Paróczai, Láza — Vá­gási, Erős — Hegyesi, Németh, Pogács, Bánáti. Edző: Babolcsay György. Csere: Szűcs helyett Magyar, Répás helyett Básti, Jeck helyett Földi, Tasnádi helyett Tóth, Dobó helyett Alberti, Bánáti helyett Zielbauer, valamennyi a szünetben, Varga helyett B. Kovács a 60. percben, Erős helyett Gulyás a 63. percben. Góllövő: Kovács III a 12. percben, Kajdi a 15. percben, Kovács III a 43. percben, Szoó a 48. .percben, Földi az 57. percben, Kajdi a 76. percben, Básti a 78. percben, Básti (11-esből) a 88. percben. Szögletarány: 7:3 (4:1) a Salgótarján javára. A 12. percben Horváth indítot­ta Szoót, ő egy csel után a vele együtt felfutó Kovács 111 elé játszott, aki biztosan lőtt a háló be 1:0. A 15. percben Szoó a jobb ol­dalról ívelt a kapu elé, a bal oldalra átszálló labdát Jeck szerezte meg, beadását Kajdi 11 méterről fejelte a hálóba. 2:0. A 43. percben Marcsok a fél­pályán megszerezte a labdát, két csel után Kovács III elé adott, ő laposan a hálóba lőtt. 3:0. SZÜNET UTÁN a 48. percben Földi a csabai térfél közepéről indította Szoót, aki három védő között kiugrott és biztosan szerezte a negye­dik gólt. A 78. percben Tóth rosszul ki­dobott labdáját Básti megszerez­te és közelről a hálóba lőtt. 7:0. A 88. percben Kovács III-at a 16-oson belül a védők felvág­ták. Somlai 11-est ítélt. A bün­tetőt Básti értékesítene. 8:0. Vastapssal köszöntötték a nézők az SBTC labdarúgóit. A helyi csapat korszerű, könnyed játékkal fektette két vállra a tavalyi Tisza Kupa-győztest. A 8:0-ás eredmény és négy kapufa hűen tükrözi a Salgótarján nagy fölényét. A csabai csa­pat teljesen alárendelt fél volt, széteső, tervszerűtlen játékával egy percig sem ve­szélyeztette a hazai kaput. 4:0. Az 57. percben Marcsok lab­dájával Kajdi ugrott ki, a tl­es ponton tartózkodó Földi elé játszott, neki még igazítani is volt ideje, aztán helyezte a lab­dát a kapu bal alsó sarkába. 5:0. A 76. percben Básti 25 méte­res lövése a védőkről Kajdi elé pattant, ő egyből a jobb alsó sarokba lőtt.6:0. A Salgótarjánban minden já­tékos átlagon felülit nyújtott. A békéscsabai csapatból vi­szont senkit nem lehet kiemelni. Nyerges István A Tisza Kupa állása 1. Salgótarján 4 3 1­­­13- 0 7 2. Diósgyőr 4 2 115-45 3. Békéscsaba 4 112 2-10 3 4. SZEOL 4-132-81 Gólzáporos bemutatkozás Kanadában A magyar utánpótlás labda­rúgó-válogatott megkezdte ka­nadai vendégszereplését. Első­ként Ottawában lépett pályára, s Ontario állam válogatottja el­len gólzáporos, 11:0 (7:0) ará­nyú győzelmet aratott. A magyar csapat legeredmé­nyesebb játékosa Gass István volt, három gólt lőtt, kettőt­­kettőt szerzett Soós István, Fe­kete László és Rab Tibor. Egyet-egyet Kovács Béla és Fe­hérvári János. Az AP jelentése szerint az Ontario állam legjobb amatőr­jeiből kialakított együttesnek is voltak helyzetei a kétszer 45 percben, de ezeket nem tudták kihasználni. A magyar 23 éven aluli együttes még két mér­kőzést játszik Kanada váloga­tottjával, csütörtökön este To­rontóban, vasárnap pedig Mont­realban. XXXI. 184. ♦ 1975. augusztus 6 Balaton Kupa ZTE-Haladás 2:0 (1:0) Zalaegerszeg, 5000 néző. Vezette: Lauber (Molnár, Jámbor). ZTE: Déri — Szimacsek, Antoni, Molnár, Filó — Gáspár, Tóth, Csepregi — Buti, Bogáti, Kelemen. Edző: Szőcs János Haladás: Pálinkás — Fischer, Horváth, Kereki, Kovács — Hal­­mosi, Fedor, Kulcsár — Szabó S„ Szabó J„ Hauzer. Edző: Sárosi László. Csere: Filó helyett Papp II a 17. percben, Déri helyett Bolemá­­nyi, Gáspár helyett Rácz, Kelemen helyett Józsi, Szabó J. helyett Dohány, valamennyien a szünetben. Góllövő: Csepregi a 38. percben, Buti a 76. percben. Szögletarány: 8:2 (3:1) a ZTE javára. Az első fél órában kiegyen­lített volt a játék, mindkét csa­pat tagjai sokat hibáztak, a kapu előtt azonban a ZTE ve­szélyesebb volt. A 12. percben Kelemen a bal kapufát találta el, később Kelemen futtából le­adott lövését Pálinkás kiejtette, a labda a kapufára perdült, majd onnan újra a kapus ke­zébe. A Haladás részéről Hal­­mosi próbálkozott távoli lövé­sekkel sikertelenül, Kereki pe­dig két alkalommal fejelt kapu mellé. A 38. percben egy hazai szabadrúgás után Tóth gurított, laposan középre, Bogáti átlépte a labdát, s a felfutó Csepregi laposan a jobb sarokba lőtt. 1:0. Nem sokkal ezután Buti nagy lövését védte Pálinkás. A MÁSODIK FÉLIDŐRE mindkét csapat cserélt, s erősö­dött a ZTE-fölény. Szimacsek távoli lövését védte Pálinkás, majd Rácz lőtt közelről mellé. A ZTE-rohamokat gyakran sza­bálytalanság árán állították meg a vendégek. A 76. percben Bo­gáti a bal oldalon futtatta Csep­­regit, aki a középen álló Buti­hoz továbbított, s ő nem hibá­zott.2:0. A mérkőzés elején meg­lehetősen alacsony volt a színvonal, s ekkor csak kapu előtti veszélyességével nyújtott többet az ellenfelé­nél a ZTE. Szünet után erő­sen feljavult a ZTE. A Ha­ladás védelme többször za­varba jött, támadásai pe­dig jóformán semmi veszélyt nem jelentettek a hazai ka­pura. A ZTE minden csa­patrészében jobb volt. A hazaiak közül Molnár, Tóth, Csepregi és Bogáti játszott ki­emelkedően. A Haladásból Hor­váth, Kereki és Halmosi dicsér­hető. Buni Géza Tatabánya—Kaposvár 5:2 (2:1) Tatabánya, 1000 néző. Vezette: Kőrös (Dávid, Nagy G.). Tatabánya: Csepecz — Hernádi, Lakatos, Bánf­i, Tóth — Selen­­ka, Arany, Knapik — Hegyi, Kőműves, Sallói. Edző: Moór Ede. Rákóczi: Hegedűs — Kanyar, Ágfalvi, Marton, Németh — Nagy, Kováts, Burcsa — Varga, Csépán, Túrái. Edző: Mathesz Imre. Csere: Selenka helyett Miklós a szünetben, Hegedűs helyett Szabó, Kanyar helyett Patyi és Marton helyett Kücher, mind a 60. percben, Csepecz helyett Brünyi a 62. percben, Nagy helyett Petrók a 70. percben. Góllövő: Arany a 6. percben. Túrái a 30. percben, Arany (11- esből) a 35. percben, Sallói az 50. percben, Hegyi az 52. percben, Túrái az 58. percben, Kőműves a 71. percben. Szögletarány: 6:1 (2:0) a Tatabánya javára. A 6. percben Arany labdájá­val Sallói a jobb oldalon el­futott, kicselezte Anfalvit, jól ívelt a kapu elé, Kőműves az ötös bal sarkáról a kapu elé vis viszafej­elte a labdát, Arany jó­kor érkezett és estében a kapu közepén rúgta hálóba a labdát. 1:0. A 30. percben Burcsa vitte fel a labdát a jobb oldalon, pon­tosan adott a jó ütemben érke­ző Túras elé, aki mintegy 8 m-ről, laposan a jobb sarokba lőtt.1:1. A 35. percben Hegyi a saját térfeléről tört előre, már a 16- os­on belül járt, amikor Kanyar szabálytalanul akadályozta. A megítélt büntetőből Arany a jobb alsó sarokba helyezte a labdát,2:1. SZÜNET UTÁN ismét a Bányász kezdett job­ban. Az 50. percben Knapik pontos átadásával Sallói kiugrott a jobb oldalon, 14 méterről a jobb alsó sarokba lőtt, 3:1. Két perccel később Arany 25 méterről lőtt kapura, a labdát Hegedűs kiejtette, Hegyi ott termett, négy méterről laposan a kapuba helyezte a labdát, Vette vissza az ötös bal sarká­ról a labdát, pontosan Kőmű­veshez, aki 4 m-ről helyezett a kapu bal oldalába. 5:2. A nagy lendülettel kezdő Tatabánya gyorsan meg­szerezte a vezetést. Ezután alábbhagyott a lendület. Ezt jól használta ki a Rákóczi. Formás, gyors, kevés átadás­ból felépített támadásokat vezettek, gólhelyzeteket is teremtettek a vendégek. A támadók azonban ezeket rendre elhibázták. Ebben az időszakban a hazaiak keve­set futottak, átadásaik is pontatlanok voltak. Szünet után változott a játék. Töb­bet mozogtak a bányászok, folyamatosabb, pontosabb lett az összjátékuk. Igaz, a sok gólban a kapusok tel­jesítménye is közrejátszott. Mindenesetre az alacsony színvonalú játékért a sok gól kárpótolta a szurkolókat. 4:1. Az 58. percben Vargát Halász szabálytalanul akasztotta a bal oldalon. A kaposváriak cselesen hajtották végre a szabadrúgást, melynek végén Túrai lövése után a labda Csepecz lábai kö­zött csúszott át a gólvonalon, 4:2. A 71. percben Knapik sza­badrúgásból futtatta Hernádit a jobb szélen, a hátvéd jól ívelt a kapu elé, ezúttal Arany fe-A Tatabányában Hernádi, Arany, Bánfi, Tóth teljesítmé­nye dicsérete. A Rákócziban Ág­falvi, Burcsa és Kováts nyúj­totta a legtöbbet. Janka Lajos A Balaton Kupa állása 1. ZTE 4 3-19-46 2. Tatabánya 4 2 118-55 3. K. Rákóczi 4 2 — 2 9-11 4 4. Haladás 4 — 1 3 1-8 1 M­essze még a minimum Bajban van a magyar férfi kosárlabda! A hazai élmezőny elmarad a nemzetközi középmezőnytől. Az előrelépés reményét jelentő utánpótlás pedig gyenge. Az év legnagyobb hazai kosárlabda­versenyén, a vasárnap befeje­ződött Ifjúsági Barátság Ver­senyen hat külföldi és két ma­gyar együttes indult. Az első hat helyen a hat vendégcsapat, az utolsó kettőn pedig a két magyar osztozott. Az IBV felső korhatára ti­zennyolc év. Ennek ellenére a válogatottak zöme éretten,, tu­datosan, magas szinten játszott. A veretlenül győztes 199 cen­timéter átlagmagasságú szovjet csapat, mindenekelőtt rendkívül fegyelmezett küzdőmodor­ával tint ki a mezőnyből. Vladimir Obuhov, a válogatott edzője el­hárította a gratulációkat. Sze­rinte ezért nem jár elismerés. A kosárlabdában, ebben a fi­gurás játékban a fegyelem a minimum. A látottak alapján nálunk még jócskán van tennivaló, hogy ezt a „minimumot” elér­jük. Érdekes, bár nagy hagyo­mányokkal rendelkezünk — el­lentmondásos módon — mi még nagyon az elején tartunk, ná­lunk még meg sem követelik a fegyelmet. Nem igaz, hogy ha a tanulás időszakában valakit megrónak azért, mert egy ak­ció után „nem megy vissza”, azt meg meri tenni a mérkő­zésen. Nem igaz, hogy ha kel­lőképpen foglalkoztak volna ezekkel a fiatalokkal, akkor is ilyen szétesően játszanak. Szol­nokon úgy tűnt, mintha a játé­kosok valamiféle önképzőkör­ben készültek volna. Jön az ellenfél, hárman rárohannak a labdát vezetőre, az természete­sen leadja és máris ott a ko­sár. A támadásoknál az „ahogy esik, úgy puffan” elv érvénye­sül. Mégpedig úgy, hogy a­ lab­da legtöbbször a háló mellé esik. A magyar válogatott do­bószázaléka volt messze a leg­gyengébb. Ezt tetézte a sok el­adott labda. A számok önmagukért beszél­nek: a­­ dobószázalék, mezőnyből, b­g eladott labda. Kuba 38 24 Lengyelország 39 17 Szovjetunió 27 20 Bulgária 39 13 A vetélytársaknak az első hat mérkőzés sorrendjében csak a dobószázalékát közöljük. Románia: 48, 56, 42, 30, 41, 40. Szovjetunió: 43, 43, 48, 53, 38, 52. Lengyelország: 32, 47, 41, 53, 49, 36. Csehszlovákia: 42, 48, 39, 44, 57, 42. Kuba: 47, 40, 46, 46, 34, 50. Bulgária: 47, 39, 44, 68­, 59­, 59! A lengyelek kétszer, a töb­biek egyszer dobtak 40 száza­lék alatt. A magyarok viszont egyszer sem érték el a 40 szá­zalékot. Dobótechnikájuk mö­gött csak a fizikai felkészültsé­gük marad el. A bolgár Ara­­badgijski, a szovjet Tkacsen­­ko, vagy Kazanszki mellett a mieink, hogy egy durva hasonlat­tal éljünk, úgy néztek ki, mint a testnevelésből felmentett kis­iskolások. Már­pedig a mai agresszív játékban, főként a le­pattanó labdákért vívott küz­delemben egyre nagyobb sze­repe van a test test elleni harc­nak. Vádakat azonban úgy nem lehet szerezni­, hogy valaki fél­vállról vegye a sportot. A magas szintű kosárlabda — többek között a számos bonyo­lult variáció begyakorlása miatt — hallatlan energiát kö­vetel az edzőktől, játékosoktól egyaránt. A félműveltség itt is roppant veszélyes. Zeviz Ludek, a csehszlovákok edzője nyolc helyről válogatta játékosait. De tehette volna ezt 150, vagy akár 200-ról. Északi szomszédainknál ugyanis szer­te az országban magas szintű a képzés, szinte minden na­gyobb város egy kis utánpótlás­fellegvár. Szolnokon a magyar szakvezetők sokat vitatkoztak arról, hogy nálunk hány egye­sületben megbízható a férfi utánpótlás-nevelés. Adamik Fe­renc, a kecskemétiek kitűnő ed­zője mondja a legmagasabb számot. Három klubot sorolt fel: a Bp. Honvédot, a KSI-t és a XIV. kerületi sportiskolát. Kezdeményezések már vannak Szarvason, Pécsett, Szigetvá­ron, Kecskeméten is, de igazán számottevő eredmények még nincsenek. A hajdan oly diva­tos iskolai sport az iskolákban meglehetősen háttérbe szorul. A kiválasztás tervszerűtlen és meglehetősen szűk körre korlá­tozódott. Az IBV-n a magyar A-válogatott átlagmagassága 190, a B-válogatotté 184 centi­méter volt. Ezzel szemben a Szovjetunióé 199, Szingyelor­­szágé 195. Csehszlovákiáé 194, Romániáé 193, Bulgáriáé 191 centiméter. Egyedül Kuba volt „alacsonyabb”, 189 centiméteré­vel, de Rodriguezék hallatlan ruganyosságukkal, könnyed mozgásukkal pótolni tud­ták a néhány centiméteres le­maradást. A mieink egyetlen olyan erénnyel sem rendelkez­tek, amelyet az ellenfelek nél­külöztek volna. Gyárfás Tamás a­­ Csehszlovákia ellen 36 18