Népsport, 1976. június (32. évfolyam, 130-154. szám)

1976-06-02 / 130. szám

XXXIl. 130, ♦ 1976. június 2._____________________________________________________ XXIX. UEFA-TORNA ♦ XXIX. UEFA-TORNA ♦ XXIX. UEFA-TORNA ♦ XXIX. AZ ELŐDÖNTŐBEN MAGYAR-FRANCIA ÉS SPANYOL-SZOVJET MÉRKŐZÉS Kedden befejeződtek a XXIX. labdarúgó UEFA-torna csoportmérkőzései. Az érdeklődés ezúttal inkább azokat a találkozókat kísérte, ahol még volt tét, amelyeken a csoportelsőségért küz­döttek a csapatok. A magyar fiatalok utolsó cso­portmérkőzése nem sikerült, 4:3 arányban kikap­tak a jugoszlávoktól, de miután Wales csak 1:0-ra verte Olaszországot, egyenlő­ pontszám mellett, több rúgott góljával a magyar együttes jutott az elődöntőbe. A szovjet játékosok tartják kitűnő formájukat, bár ezúttal csak annyit adtak tudásukból, amennyi a biztos csoportelsőséghez szükséges volt. Érdekesség még, hogy a szovjet együttes mellett a B-csoport győztese, Spanyol­­ország, valamint 2. helyezettje Svájc az a három csapat, amelyik egyetlen gólt sem kapott eddig. A svájciak balszerencséje, hogy ez sem volt szá­mukra elég a továbbjutáshoz... A C-csoportból Franciaország jutott tovább, bár kedden csak egy döntetlenre futotta erejükből a finnek ellen. Az elődöntőben pénteken tehát az A-csoport győz­tese, Magyarország a C-csoport győztesével, Franciaországgal játszik, míg a B-csoportban első Spanyolország ellenfele a D-csoport győz­tese, a Szovjetunió válogatottja lesz. A díszpáholyban foglalt helyet Sir Stanley Rous, a FIFA dísz­­elnöke, Páde­r János és Szath­­máry István dr., az OTSH el­­nökh­elye­ttesei, valamint a me­gye állalmi és pártvezetői. Telt ház előtt kezdődött a mérkőzés. Előbb Vincze, majd Koraknai sérült meg, s ezért a „tettes”, Babinac már a 2. percben sárga lapot kapott. Ke­ményen védekeztek a vendégek. A 16. percben Csepregi 16 mé­terről küldött szabadrúgása szállt a kapu fölé. A 17. perc­ben Pörögi labdájára Tokár raj­tolt, a 16-oson belül Zukano­­vics hátulról két kézzel ellökte a jobbszélsőnket, 11-es! Gyimesi a jobb sarokba lőtte a labdát. 0:1 A 20. percben Prekazi közép­re gurította a labdát, Hegedűs elvétette, Karacs ott termett és nyolc méterről a kapu jobb ol­dalába helyezett. 1:1 A 28. percben ismét a lendü­letes, jól cselező Prekazi ke­verte meg a magyar védelmet Középre adott, Krmpotics hét méterről a kapu bal oldalába fejelte a labdát. 2:1 A 33. percben Doncevski rosz­­szul adta haza a labdát, Korok­nál elérte, de nem tudott ka­pura lőni. A labda Tokár elé A -csoport JugoszláviaTMMagyarország 4:3 (2:2) Gyöngyös, 7000 néző. Vezette: Redels (NSZK). Jugoszlávia: Pajics — Bobinac, Sugár, Doncevski, Zukanovics — Vidakovics, Radovics, Ljubenovics — Krmpotics, Karacs, Pre­kazi. Magyarország: Kiss — Torna, Giron, Hegedűs, Mater — Csep­regi, Gyimesi, Pörögi — Tokár, Koroknai, Vincze. Csere: Koroknai helyett Fejes az 58. percben, Doncevskij he­lyett Mijovics a 63. percben. Góllövő: Gyimesi (11-esből), a 17. percben, Karacs a 20. perc­ben, Krmpotics a 28. percben, Pörögi a 38. percben, Tokár 41. percben, Krmpotics a 66. percben, Vidakovics a 78. percben. Sárga lap: Bobinac a 2. percben. Szögletarány: 8:4 (4:2) Magyarország javára­ kerül­t, de ő sem tudott az üres kapuba lőni, végülis Sugár fel­szabadított. A 38. percben szabadrúgáshoz jutott együttesünk a kaputól húsz méterre. Pörögi nagysze­rűen eltalált lövése nyomán a labda a léc alatt vágódott a bal felső sarokba. 2:2 SZÜNET UTÁN a 41. percben Pörögi futott el a bal oldalon, középreadását Tokár 14 méterről a kapu bal oldalába továbbította. 2:3 A 63. percben Tokár elől Zu­kanovics a gólvonalról mentett szögletre. A 66. percben Karacs átívelte a labdát a magyar vé­delem fölött, Krmpotics hat mé­terről fejelt a kapu bal olda­lába. 3:3 A 78. percben Prekazi adta be a labdát bal oldalról, Vidako­­vicsot senki nem zavarta, aka­dálytalanul fejelhetett a jobb sarokba, 4:3. A magyar együttes nagy csalódást okozott­.Nem ilyen befejezést vártunk, hiszen a csoport talán leggyengébb és erősen tartalékos csapatától szenvedett vereséget. A vé­delmünk valóságos átjáróház volt, hibát hibára halmozott, nem támadták meg a labdát vezető jugoszláv csatárokat és fejjátékban is alulmarad­tak. A magyar együttes így is az elődöntőbe jutott, mert több gólt rúgott, mint a Wa­les, és ugyanakkor le is győzte a szigetországi csa­patot. Tanulságos vereség volt ez, s reméljük,­­ hogy azok a játékosok, akik az előző két találkozón nagyon igyekeztek, lelkesek voltak, pénteken, az Üllői úton ja­vítanak majd. Mihez persze jóval több lelkesedés, oda­adás kell. A jugoszlávokat dicséri, hogy észrevették a magyarok gyenge pontjait és azok hibáit ki is hasz­nálták. Ezzel egyetlen győ­zelmüket aratták az UEFA- tornán. A magyar együttes védelmé­ben csak Mater teljesítménye fogadható el. Kiss két gólban is benne volt, de Giron, Hege­dűs és Torna is hibát hibára halmozott. A középpályán Pö­rögi végig lelkesen, nagy aka­rással küzdött. Időnként Csep­­regitől láttunk néhány átadást, a csatárok hamar megadták ma­gukat. A jugoszláv csapatból az erő­teljes Sugár, a középpályán so­kat fáradozó Vidakovics és Ra­dovics, elöl pedig az ügyes Pre­kazi, valamint a két gólt szerző Krmpotics játéka dicsérhető. Wales—­Olaszország 1:0 (0:0) Eger, 4000 néző. Vezette: Ra­­evne (Svájc). Wales: Niedzwiecki — Col­­lier, Boyle, Pulis, Nicholas — Spoyle, Evans, Hughes — Prit­­chard, Walsh, Thomas. Olaszország: Galli — Osti, Ferrario, Galbiatti, Genovese — Sacchetti, Brilli, Cosensa — Ro­­selli, Gaudino, Zantarutti. Csere: Thomas helyett Tren­­ter az 50. percben, Hughes he­lyett Clark az 59. percben. Góllövő: Pritchard a 75. perc­ben. Sárga lap: Hughes a 24. perc­ben, Brilli a 43. percben, Walsh az 53. percben, Doyle az 59. percben. A megerősített védelmekkel az első 40 percben nem bírtak a csatárok. Szünet után esett a találkozó színvonala. Mind­két fél részéről sok szabályta­lanság is becsúszott. Már-már úgy tűnt, hogy marad a gól nélküli döntetlen, amikor szög­letből, fejessel a walesiek sze­rezték meg a győzelmet. A lá­tottak alapján a döntetlen in­kább megfelelt volna a játék képének. Jó: Niedzwiecki, Pulis, Prit­chard, ill. Galbiatti, Sacchetti. A-csoport 1. Magyarok 3 2 — 1 6-5 4 2. Wales 3 2—13-24 3. Jugoszlávia 3 1 — 2 6-7 2 4. Olaszország 3 1 — 2 3-4 2 B-csoport Spanyolország—Izland 3:0 (1:0) Hajdúszoboszló, 1500 néző. Vezette: Rubenis (Szovjetunió). Spanyolország: Baja — Carpe­­na, Cubells, Martin, Cortes — Navajas, C. Santiago, P. Gar­­cia — Bataller, T. Lopez, Urar­­te. Izland: Thorbjörnsson — Karlsson, Agnarsson, Björgvins­­son, Gudmunsson — Petursson, H. Árason, Ormslen — Thor­­valdsson, Valdimarsson, Ha­­raldsson. Csere: Bataller helyett Nico­­las az 55. percben, Santiago he­lyett Fernandez a 62. percben, Thorvaldsson helyett T. Árason a 68. percben. Góllövők: Santiago a 17. perc­ben, Urarte a 44. percben, Nico­­las a 78. percben. Sárga lap: Björgvinsson a 3. percben. A mérkőzés első negyedórá­jában mind a két csapat tar­tózkodóan játszott, a mezőny­ben folyt a küzdelem. Később egyre nagyobb fölénybe kerül­tek a spanyol fiatalok, a szór­ványos izlandi ellentámadások erőtlenek, szétesőek voltak. A második spanyol gól után az izlandiak egy ideig mezőnyfö­lénybe kerültek, mégis a spa­nyolok értek el újabb gólt. A spanyol együttes végig jobb volt, uralták a mezőnyt és sok veszélyes támadást vezettek. Győzelme ilyen arányban is megérdemelt. Jó: Ufarte (a mezőny leg­jobbja), Cubells, Navajas, San­tiago, ill. Gudmundsson. Svájc—Törökország 1:0 (0:0) Debrecen, 800 néző. Vezette: Christov (csehszlovák). Svájc: Mondada — Andrey, Weber, Buchner, Kaufmann — Bregg, Ackeret, Lüdi — Zwah­­len, Erlachner, Dickenmann. Törökország: Ceri — Oksüz, Kaya, Pamiroglu, Yasar — Tá­tik, Koyuncu, Koc — Takunya­­cioglu, Kirazli, Aksöz. Csere: Aksöz helyett Denizd a szünetben, Koyuncu helyett Erkormaz a 60. percben. Góllövő: Erlachner a 61. perc­ben. A mérkőzés egyetlen gólját svájci szabálytalanság előzte meg, a játékvezető azonban to­vább engedte Erlachnert, aki aztán a kapusról visszapattanó labdát a hálóba küldte. Mind­két együttes elsősorban a biz­tonságos védekezésre töreke­dett és inkább gyors ellentáma­dásokkal igyekezett megzavarni ellenfelét. A mezőnyben tet­szetősebben játszó török együt­tes a kapura ezúttal is kevés veszélyt jelentett. Jó: Buchner, Lüdi, Erlachner, ill. Pamiroglu, Koc, Kirazli. 1. Spanyolo. 3 2 1 — 5-0 5 2. Svájc 3 12-1­ 0 4 3. Izland 3 — 2 1 0-3 2 4. Törökország 3 — 12 0-3 1 C-csoport Franciaország—Finnország 0:0 Várpalota, 3200 néző. Vezette: Hámori. Franciaország: Lederq — Pi­­lorget, Reder, Mastroiani, Barral — Laueesta, Jeannol, Tusseau — Bezaz, Zender, Meyer.­­ Finnország: P. Lindholm — Uiminen, Jalo II, Laakkonen, Rissanen — Aaltonen, Markká. Jalo I — H. Lindholm, Turu­­nen, Houviala. Csere: Jeannol helyett Gen­­tili az 57. percben, Meyer he­lyett Mauffroy a 69. percben, ill. Turunen helyett Pirinen a 65. percben. Sárga lap: Jalo II a 27. perc­ben. Az esélytelen filmek nem rendezkedtek be védekezésre, bátran támadtak és jó néhány meleg helyzetet teremtettek a francia kapu előtt. Támadásai­kat magas labdákkal próbálták befejezni, amelyeket a francia védelem biztosan hárított. A franciák látszólag a biztonság­Balatonfűzfe, 3500 néző. Ve­zette: Mangelli (olasz). NSZK: Sandhofe — Stichler, Dörmann, Fönster, Busch — Klinger, Wacker, Bommer — Reisinger, Borchers, Dorok. Csehszlovákia: Hazueha — Nemcicky, Stricko, Fedorisin, Moravek — Nesvadil, Tábor, Kvackaj — Mihálik, Scany, Kotr­­a. Csere: Kvackaj helyett Hous­­ka a 7. percben, Dorok helyett Garas a szünetben, Klinger he­lyett Augentha Har a 64. perc­ben. Góllövő: Busch a 6. percben, Bonschers a 60 percben, Busch a 73. percben, Scany a 75. perc­ben, Fedorisin a 78. percben. rá törekedtek, hiszen a dön­tetlen megfelelt számukra. Ak­cióikat a tervszerűség jellemez­te. Végeredményben a finnek eddigi legjobb játékukkal ruk­koltak ki és megérdemelten szerezték meg az egyik pontot a csoportgyőztes franciáktól. Jó: Laueesta, Jeannos, Bezaz, ill. Laakkonen, H. Lindholm, Markku. Az első félidőben az NSZK- sok valamivel többet birtokol­ták a labdát és enyhe fölény­ben játszottak. A második fél­időben mozgalmasabb lett a já­ték. Az NSZK-beli fiatalok erőnléti fölényben voltak és már 3:0-ra vezettek, amikor a csehszlovákok először szépítet­tek, majd pedig a befejezés előtt 2 perccel szorossá tették a találkozót. Jó: Busch, Wacker, Borschens, ill. Fedorisin, Tábor, Scany. 1. Franciao. 3 2 1 — 5-1 5 2. NSZK 3 2-15-64 3. Csehszlo. 3 1—24-52 4. Finnország 3 — 12 1-3 1 NSZK—Csehszlovákia 3:2 (1:0) D-csoport Szovjetunió—Észak-Írország 2:0 (1:0) Sárvár, 4000 néző, V: Mon­tesinos (spanyol). Szovjetunió: Novikov — Krajcsk­o, Parszadanjan, Bon­­darev, Berezsnoj — Bal, Besz­­szonov, Daraszelja — Naszta­­sevszkij, Hidijatulin, Hapsza­­lisz. Észak-Írország: Hillen — Pearson — Kennedy, Miskim­­mon, Trainor, Butcher — Ir­­win, McDonald, Donegan — Smith, Stewart. Csere: Miskimmon helyett Jamison, Hidijatulin helyett Al­­jukov, mindkettő a szünetben, Nasztasevszkij helyett Koval az 57. percben. Góllövő: Nasztasevszkij a 4. percben, Hapszalisz a 76. perc­ben. Sárga lap: Bondarev a 63. percben. Már a 4. percben megszerez­te a vezetést a szovjet csapat. Játékosai ezután csak félgőz­zel küzdöttek, s így a lelkesen harcoló észak-íreknek kétszer is lehetőségük nyílt az egyn­­lítésre, de ■­ helyzeteket el­­ügyetlenkedték. A szovjet együttes magabiztos játékával úgy harcolta ki a csoportgyő­zelmet, hogy Novikov kapujá­ba egyszer sem jutott a labda, s ez mindennél többet mond... Jó: Berezsnoj, Bal, Besszo­­nov, Hapszalisz, ill. Irwin, Smith, Stewart. ­ Dánia—Hollandia 3:1 (2:1) Szombathely, 800 néző. Ve­zette: Wurcz (Franciao.) Dánia: Hansen — T. Ander­sen, J. Pedersen, D. Pedersen, Rasmussen — Lersen, Hansen, O. Jensen — Andersen, Elkjaer, H. Jensen. Hollandia: Jager — Belson, Holkens, Lodewegas, Voshaar — Degens, Metgod, Brocken — Ursem, Wildschut, Poel. Csere: T. Andersen helyett Christiansen az 54. percben, Poell helyett Brunenberg a 61. percben, O. Jensen helyett Kamph a 65. percben, Voshaar helyett Wouters a 69. percben. Góllövők: O. Jensen a 4 percben, Elkjaer az 5. percben, Metgod a 7. percben, Elkjaer a 78. percben. Az első tíz perc változatos, küzdelmes játékot hozott. Szinte minden percben gólhelyzet adó­dott a kapuk előtt, s a lehető­ségeket a dánoknak sikerült jobban kihasználni. Később esett a játék irama, a holland csa­pat kezdeményezett többet, de a legjobb gólszerzési lehetősé­geket sem tudták kihasználni. Szünet után állandósult a hol­land csapat fölénye. Szinte ka­pujához szegezték a dánokat, de szögletrúgásokon kívül nem tudtak mást elérni. A 78. perc­ben egy gyors ellentámadás vé­gén, a dánoknak sikerült újabb gólt elérni. Jó: Hansen, J. Pedersen, Hansen, Elkjaer, ill. Belson, Metgod, Ursem. 1. Szovjetunió 3 3----8-0 6 2. Dánia 3 2 — 1 8-7 4 3. Hollandia 3 1 — 2 4-6 2 4. És­ Írország 3-------3 3-10 — • Az Újpesti Dózsa csapatösszeállítása változik. Tö­­rőcsik felépült, ismét elfoglalja a helyét a csatársorban. Kolár kisebb sérüléssel bajlódott, Várhidi edző azonban számít a játékára. O A Videoton együttesében Baranyi meggyógyult, is­mét ő lesz a középhátvéd. O Kovács kiállítása, és a nagyfokú formaingadozások miatt alaposan átszervezte csapatát Szabó Géza, a DVTK vezető­edzője. Kovács helyén Tatár játszik, Szűcs a bal­hátvéd, Hajas a középpályán kap helyet, csak a csatársor összetétele nem változik. • A Rákóczi ősszel, nem kis meglepetésre, a Hungá­ria körúton is legyőzte az MTK-VM csapatát, most ha­sonló fegyvertényre készülnek a kaposváriak. Újság az együttesnél, hogy Németh sérülése rendbe jött, így újra elfoglalja helyét a hátvédsorban. • Az SBTC-ben Jeck meggyógyult, ő lesz a balszél­ső. • A Békéscsaba együttesében sok a sérült. Paróczai a Sportkórház lakója, de egyelőre harcképtelen Láza és Pásztor is. Hogy utóbbi kettő közül ki játszhat, az csak szerdán dől el.­­ Pálfy Antal, a Rába ETO vezető­edzője is alapos változtatást tervez a Vasas ellen vesztes csapaton. Parda­­vi és Szabó kimarad, ismét Pozsgai a beállós, Brandisz a középhátvéd, s hosszú sérülése után újból játéklehetősé­get kap a jobb szélen Pénzes. ­­I ÚJPESTI DÓZSA-VASAS­­ Népstadion, 17.15. Újpesti Dózsa: Rothermel (20) - Kellner (2), Dunai III (5), Tóth J. (4) — Kolár (6), Sarlós (15), Tóth A. (8) — Fazekas (12), Töröcsik (13), Fekete (7), Négy L. (14). Vasas: Tamás (1) — Török (5), Kanász (17), Komjáti (8), Kántor (16) - Gass (13), Mü­ller (7), Zombori (10) — Kovács (9), Izsó (12), Váradi (11). BP. HONVÉD-FERENCVÁROS Népstadion, 19. Bp. Honvéd: Gujdár (1) — Kőhalmi (17), Kocsis I. (15), Szűcs (6), Lukács (4) — Pál (5), Pintér (9) - Morgás (7), Kozma (10), Weimper (13), Fehérvári (21). Ferencváros: Hajdú (31) — Martos (12), Bálint (3), Rab (23), Megyesi (4) — Nyilasi (19), Ebedli (18), Mucha (6) — Pusztai (7), Szabó (9), Magyar (10). BÉKÉSCSABA-VIDEOTON Békéscsaba, 17. Békéscsaba: Bugyik (21) - Alberti (20), Kerekes (5), Zsöm­­börgi (26), Zsíros (19) — Láza (3) vagy Bánáti (14), Pásztor (22) vagy Zielbauer (7), Németh (10) - Királyvári (11), Ma­gyar (16), Kolesánszki (9). Videoton: Kovács L. (1) — Nagy Ili (3), Baranyi (21), Fejes (6), Czeczeli (4) - Kovács J. (5), Karsai (10), Csongrádi (14) — Májer (15), Nagy II (8), Szal­­másy (9). CSEPEL-TATABÁNYA Csepel, 17. Csepel: Hajdú (12) — Godán (5), Ruzsinzski (3), Wéber (18), Kovács (23) — Varga (8), Ozsváth (21), Gulyás (10) - Karalyos (7), Csordás (14), Tóth (31). Tatabánya: Csepecz (1) - Szabó (7), Lakatos (4), Czakó (14), Tóth (20) — Ha­lász (8), Csapó (19), Knapik (16) — Hegyi (15), Nagy (18), Sallói (13). KAPOSVÁRI RÁKÓCZI-MTK-VM Kaposvár, 17. Kaposvár: Hegedűs (1) - Márton (2), Ágfalvi (3), Patyi (6), Németh (5) - Kanyar (17), Kovács F. (19), Nagy (7), — Varga (22), Burcsa (9), Duschák (13). MTK-VM: Gáspár (27) — Palicskó (30), Csetényi (7), Csorna (6), Nyirő (13) — Kovács B. (11), Kőhalmi (22) vagy Kiss (9), Borsó (4) - Takács (21), Tulipán (20), Kunszt (12). SALGÓTARJÁNI ETC-RÁBA ETO Salgótarján, 17. SBTC: Szűcs (21) — Gecse (2), Kmetty (3), Kovács II (19), Miklós (18) - Angyal (24), Varga (6), Básti (10) - Szoó (7), Földi (9) vagy Marcsók (12), Jeck (11). Rába ETO: Földes (17) - Izsáki (4), Brandisz (13), Pozsgai (3), Magyar (32) - Somogyi (5), Horváth L. (12), Mile (33) - Pénzes (9), Szoko­­lai (19), Glázer (10). SZEOL—DVTK Szeged, 17. SZEOL: Bencze (15)­ vagy Nagy (1) - Lancsa (9), Forgács (3), Kozma (5), Kádár (14) - Hangai (17), Zámbori (8) vagy Nagy A. (23), Birinyi (7) - Hágermann (13), Antal (11), Jernei (24). DVTK: Veréb (1) - Tatár (8), Salamon (3), Vá­radi (10), Szűcs (18) - Oláh (5), Fükő (12), Hajas (6) - Fekete (14), Kiss (15), Görgei (11). ZTE-HALADÁS VSE Zalaegerszeg, 17. ZTE: Bolemányi (1) — Molnár (2), Antoni (5), Mihalecz (6), Filó (4) — Tóth (10), Rácz (17), Csepregi (20) — Szatmári (18) , Bogáti (19), Soós (9). Haladás VSE: Pálinkás (25) -Kovács (4), Horváth Á. (5), Kereki (2), Kiss (20) - Halmosi (3), Király (15), Horváth Z. (9) - Szabó (7), Farkas (8), Hau­­zer (11).­­ NÉPSPORT 3 Az N­B I Liffert T. Károly (a Népsport labdarúgó­állása rovatának munkatársa) rovatának munkatársa) 1. FTC 26 17 5 4 56-34 39 2. Videoton 26 16 6 4 52-20 38 3. I. Dózsa 26 17 4 5 67-39 38 4. Bp. Honvéd 26 13 7 6 43-26 33 5. Vasas 26 12 4 10 52-34 28 6. Haladás 26 11 6 9 33-32 28 7. MTK-VM 26 11 2 13 40-36 24 8. ZTE 26 8 8 10 40-40 24 9. SBTC 26 7 10 9 36-41 24 10. Tatabánya 26 10 4 12 37-43 24 11. DVTK 26 6 10 10 20-36 22 12. Kaposvár 26 5 11 10 35-48 21 13. Rába ETO 26 6 9 11 29-42 21 tímniAI1 14. Békéscsaba 26 7 7 12 20-35 21 JEIJjJJCI . 15. Csepel 26 6 8 12 28-44 20 újpesti Dózsa—Vasas 1 16. S­­.KOL 26 3 5 18 20—58 11 Bp. Honvéd­—FTC x (A 28. forduló műsora: Videó- Békéscsaba—Videoton x ten—Bp. Honvéd, Haladás Vse— Csepel—Tatabánya 1 TJ. Dózsa, FTC —Csepel, Vasas— Rákóczi—MTK-VM x Kaposvár, DVTK—ZTE, MTK-VM SBTC—Rába ETO­­ — SZEOL, Rába ETO—Békéscsaba, SZEOL—DVTK X Tatabánya—SBTC.) ZTE—Haladás VSE 1 ír így kezdenek