Népsport, 1977. június (33. évfolyam, 130-154. szám)

2 NÉPSPORT A Népsport jelenti OVIPARÁDÉ Gyermeknap aligha lehet emlékezetesebb, mint az idei volt annak a százhúsz apróságnak, akik hétfőn birtokukba vették a Postás SE I.emumba utcai sporttelepét. Ragyogó napsütés fogadta a főváros összes postás-óvodája nagycso­portosainak színpompás tornabemutatóját, amelyet a tévé­­tornából is közismert, egykori olimpiai ezüstérmes torná­szunk, Schmittné Makray Katalin irányított. A jól sikerült oviparádé, no meg a gyerekekkel egy éve útjára indított rendszeres, szervezett testedzés is bizonyítja: nemcsak az idősebbek , a legfiatalabbak is elkezdhetik... (Záhonyi Iván felvétele) SZÖVETSÉGI ÉLET Megérkezett a július 13—17. között Budapesten megrende­zendő Hungária Kupa vízilab­da-tornára meghívott külföldi bírók válasza. Ezek szerint a­ montreali olimpia első hat he­lyezett­je részvételével megren­dezendő tornán a szovjet Ras­­madjan, a francia Angéla, az NDK-beli L. Koch, az angol Newbold, a görög Tsantasz és a spanyol Asencio vezeti majd a mérkőzéseket. ★ A Kaposvári Dózsa NB II-es férfi röplabdacsapata megóvta az Universitas PEAC ellen , lejátszott és 3:2 arányban el­­vszített bajnoki mérkőzést, Tö­rök Tamás állítólagos jogosu­latlan szerepeltetése miatt. Az MRSZ versenybizottsága az óvást kivizsgálásra a játékveze­tő-bizottság elé utalta, jobb 16 közé csupán az I­. Dó­zsa jutott.★ A labdarúgó MNK-ért eddig csupán egy mérkőzést játszot­tak a négyes döntőben. Ezen az FTC legyőzte az I. Dózsát. A további mérkőzéseket a bajnoki idény befejezése után játsszák, semleges pályán. A menetrend így alakul. Június 13-án Gyön­gyösön: II. Dózsa—DVTK, Veszprémben: FTC—Vasas, 15-én Egerben: FTC—DVTK, Kecskeméten: Vasas—IJ. Dózsa. Végül június 18-án Hatvanban: DVTK—Vasas. A­ legtöbb pontot szerző csapat nyeri a kupát. ★ A Nemzetközi Sakk Szövetség (FIDE) értesítette a Magyar Sakk Szövetséget, hogy a Por­­tiseh—Szpasszkij egyéni világ­­bajnokjelölti elődöntő színhe­lyéül Genfet jelölte ki. A ma­gyar nemzetközi nagymester el­fogadta a svájci várost, s ha ellenfele is ezt teszi, akkor jú­lius 1-től Genfben kezdődik a tizenhat játszmából álló páros­viadal. EGYESÜLETI ÉLET A Bp. Honvéd NB I-es fér­fi röplabda-szakosztálya június 1-től szerződést kötött Botos Ferenccel, aki idáig férfi if­júsági válogatottunk edzéseit, irányította. Ezek szerint a kö­vetkező bajnoki tornára már a huszonnyolc éves szakember ké­szíti fel a piros-fehéreket, de — az ifjúsági EB befejezéséig —, a fiatalokkal is tovább fog­lalkozik. A Bp. Honvéd eddigi megbízott edzője, Mátrai Sándor a jövőben a Dózsa György útiak utánpótlásedzője lesz. A A Belügyminisztérium enge­délyével május 30-án megala­kult Körmenden a BM Határ­őrség Dózsa Sportegyesület. Az új egyesülethez csatlakozott a Főiskolai MTE is és így meg­ Főiiskolai MTE is és így meg­oldódott az ősztől vajúdó nagy­községi sportélet problémája. Az egyesület elnökének Bor­issza József alezredest válasz­tották meg, ügyvezető elnöknek pedig Marton Ferencet. UTAZÁS A Belgrádban csütörtökön sorra kerülő nemzetközi verse­nyen három magyar atléta, Hor­­nyacsek, Kelemen és Gubán áll rajthoz.* Baranyai sportvezetők utaztak Pécs­­ szovjetunióbeli­­testvérvá­rosába, Lvovba, dr.­­ Csernus Kálmánnak, a megyei TSH el­nökének vezetésével. VERSENYEK A szocialista országok VI. if­júsági belügyi labdarúgó spar­­takiádját július 11—18. között Magyarországon rendezik meg. A spartakiád fővédnöke Földesi Jenő belügyminiszter-helyettes. A szervező bizottság Hólya Ist­vánnak, az Újpesti Dózsa elnö­kének vezetésével megkezdte munkáját. A mérkőzésekre Bá­bolnán, Esztergomban, Komá­romban és Tatabányán kerül sor.★ A labdarúgó NB I-ben június 4-én szombaton, 8-án szerdán és 11-én szombaton játsszák a há­rom utolsó fordulót. A szabá­lyok értelmében azonos időben kell kezdeni az összecsapásokat. A három fordulóban minden bajnoki, találkozó 17 órakor kezdődik.★ A területi ifjúsági atlétikai bajnokságot június 4—5-én Szé­kesfehérvárott nem a Videoton­­pályán­, hanem a MÁV Előre pályáján rendezik meg. ★ Szerdán kerül sorra a labda­rúgó Felszabadulási Kupa dön­tője. A trófeáért két NB II-es együttes, a Szolnoki MTE és a Nagykanizsai Olajbányász mér­kőzik a Megyeri úton az It. Dózsa—Haladás NB I-­es talál­­­­kozó előtt. A kupaküzdelemben részt vettek az első osztályú klubok 21 éven aluli csapatai is, de sorra kiestek, s a leg- TOTÓ A totó 22. játékhetén 2 901 871 szelvény érkezett a Sportfoga­dási és Lottó Igazgatósághoz. 13+1-es szelvény 4 darab akadt, nyereményük egyenként 330 116 forint. Az 1 darab 13-asra 225 649 forintot fizetnek. 12 ta­lálata 186 fogadónak van, nye­reményük 4044 forint. A 11-esek (2768 db) 272 forintot, a 10-esek (20 050 db) 54 forintot érnek. RÁDIÓ, TÉVÉ Szerda. Kossuth-adó. 22.15: Sporthírek. Petőfi-adó. 6.20: Torna. 10.50: Délelőtti torna. 20.00: Közvetítés a Bp. Honvéd —FTC bajnoki mérkőzés 11. fél­idejéről. Tévé. Budapest. 8.59: Tévé­torna. 17.35: ökölvívó EB. A negyeddöntők közvetítése Hal­léból. 19.20: Tévétorna. Szlovák tévé. 16.50: Csehszlovákia— Ausztria labdarúgó-mérkőzés. Szlovák tévé 11. 19.30: ökölví­vó EB, felvételről. Jugoszláv tévé. 17.45: ökölvívó EB, fel­vételről. RENDEZVÉNY Megkoszorúzták a Velencei-tó vizét vasárnap Agárdon, ami a hagyományok szerint a vízi­­sportidény nyitányát jelenti. A több száz érdeklődő előtt sorra került ünnepséget Bonn Ottó, a Magyar Kajak-Kenu Szövet­ség elnöke nyitotta meg. IDŐJÁRÁS A Meteorológiai Intézet jelenti. Várható időjárás szerda estig. Változó, időnként erősen felhős idő lesz, többfel­é eső, zápor, né­hány helyen zivatar, a sokfelé élénk északi, északkeleti szelet helyenként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmér­séklet általában 16 — 21 fok kö­zött. XXXIII. 129. * 1977. június 1 vízilabda kevésbé látványosan de hasznosan A Ferencváros vízilabdázói a hét végi kettős fordulóban mind a négy megszerezhető pontot „hazavitték”. A legyőzöttek kö­zött volt a tavalyi ezüstérmes U. Dózsa (5—2) és az a Bp. Hon­véd (6—1), amely ellen a leg­jobb Fradi is csak nehezen tu­dott az előző években nyerni — ha egyáltalán tudott. A győze­lemben döntő érdemeket szer­zett a csapat olimpiai bajnok játékosa, Gerendás György. Ez a szőke villámember — talán az OB leggyorsabb vízi­labdázója — eddig túlnyomórészt támadó feladatot kapott. Ki­használva nagy gyorsaságát, amint megszerezték a labdát, már torpedóként tört is az­­el­lenfél kapuja felé. Ide-oda ci­kázott, kockázatos megoldásokat választott, lőtt, két emberen is áttörte magát. Amolyan nyug­hatatlan idegembernek tartják. Ez egy csatárnál nem ritkán előny, védőjátékosként viszont már nem mondható annak. Ép­pen ezért tűnt meglepetésnek, hogy mindkét mérkőzésen egy nagy önfegyelmet követelő fel­adatot kapott: az ellenfél játék­­szervezőit, mozgatóit kellett semlegesítenie. Az U. Dózsából Sárosi dr.-t, a Bp. Honvédból Fernandezt. Ha csak ezt a feladatát old­ja meg, már jól játszott, ha még ezenkívül is csinál valamit, ak­kor nagyon jól. Nagyon jól játszott. Hogy milyen nehéz és mennyi­re­­kulcskérdés Sárosi dr. lefo­gása, arra csak két példát emlí­tünk. A mérkőzésen mindössze kétszer alakult úgy, hogy nem ő őrizte Sárosit. És elég volt Szollár és Müller egy-egy má­sodperces kihagyása, máris két­szer tudott indítani Sárosi és eb­ből két gólt szerzett a Dózsa., Fernandeznek már nem volt­ ennyi sikerélménye. Ez a rend­kívül ügyes mexikói fiú, ahogy mondani szokták, nem találko­zott a kapuval. — Hogyan fogadta ezt az új szerepkört — kérdeztük Geren­dás Györgyöt. — Megmondom őszintén, hogy a kötetlen támadó feladatot job­ban szeretem — válaszolta —, de a csapat érdeke most ezt kí­vánta meg. Az előző látványo­sabb, ez hasznosabb. Bár egy kis szerencsével az utóbbinál is lehetséges a látványosság. Pél­dául mindkét mérkőzésen tud­tam indítani és egy-egy akció­gólt lőni. Fernandezt ugyan az MNK-ban már egy ideig fog­tam, de Sárosi még sohasem volt az én emberem. — Hogyan kell ellenük ered­mény­esen játszani? — Mindketten erőszakosak, so­kat mozognak. Lacit nagyon szo­rosan kell fogni, nem szabad ne­ki testet adni, mert abban a pillanatban átrántja magát. Igye­keztem a passzolásban is meg­zavarni, hogy azokat az utánoz­hatatlan rövid átadásait ne tud­ja megvalósítani. A mérkőzés után gratulált, mondta, hogy jobbak voltunk. A vízben na­gyon kemény ellenfél, de ugyan­akkor rendkívül sportszerű. Fer­­nandezzel annyiból volt köny­­nyebb dolgom, hogy ő fizikailag gyengébb Lacinál, könnyebb visszatartani, amikor át akar­ja húzni magát. • Milyen edzői utasítással szállt vízbe? • A Dózsa ellen az volt a feladatom, hogy a támadásnál Lacit kivonjam a játékból. A Bp. Honvéd mindig nagyon ne­héz ellenfél volt. Most le kel­lett lassítani a rohanásukat. Le­het, hogy nem volt valami lát­ványos ez a mérkőzés, de lefé­keztük a rohamaikat, nagyon jól védekeztünk és ezzel elértük a célunkat —biztosan győztünk. — Elégedettek voltak az FTC szakvezetői a játékával? — A mérkőzések után az ed­zőm, dr. Mayer Mihály gratulált. És ha ő elégedett valakivel, ak­kor az illető jól játszott. Az FTC hat forduló után az élcsoportban foglal helyet. Szombaton azonban újabb, na­gyon nehéz ellenfél, a Bp. Spar­tacus következik. Gerendás Györgyre nyilván ismét kulcs­szerep vár.★ A góllövőlista állása a 6. forduló után: 19 gólos: Faragó (Vasas); 12 gólos: Somossy (Bp. Sparta­cus); 11 gólos: Csapó dr. (Vasas), Fernandez (Bp. Honvéd), Varga J. (Szolnoki Vízügy); 10 gólos: Kiss Cs. (BVSC). I­­ Játszadozás... Pedig milyen szépen, remény­­teljesen indult a vízilabdabaj­nokság. A legtöbb összecsa­páson már az első két forduló­ban azt láthattuk, hogy a szó legigazibb értelmében játsza­nak a csapatok. Egyre-másra születtek a szép gólok, szágul­doztak a medencében póló­saink. Persze, voltak bosszantó hibák is, de hát melyik mér­­kőzések nincsenek. Ezek még nem „húzták” a jó minősítés alá a bajnokság színvonalát, öröm volt nézni a fiatal egri gárda „vízforraló” lelkesedé­sét, az OSC — Bp. Spartacus és az OSC —Bp. Honvéd össze­csapást, hogy csak néhányat említsünk. Aztán a válogatott elutazott két külföldi tornára és két hét szünet után folyta­­­tódott a bajnoki küzdelem. Még mindig jó mérkőzésekkel. A harmadik-negyedik forduló­ban emlékezetes volt az FTC — OSC, a Bp. Honvéd — Bp. Spar­tacus találkozó, a szép akció­gólok. Még kevésbé látványos összecsapásokon is nagy küz­delem folyt. Ezután Kolozs­várra utazott a válogatott­­ tornát nyerni. Egy hét kiha­gyás után szombaton és vasár­nap ismét kettős forduló volt az OB I-ben. Az elégedettség hangján azonban most már csak egy-egy mérkőzésről le­het beszélni. A többiről­.' „Le­ült” a bajnokság. Az első négy forduló játéka után lagymatag, nemegyszer kifejezetten unal­mas játszadozás folyt a me­dencében. A Szentesi Vízmű — SZEOL AIC (4 — 4) találkozón például Biró Róbert játék­vezető figyelmeztette is a két csapatot: ha nem játszanak ko­molyabban, véget vet a mér­kőzésnek. A sok-sok izgalmas pólómeccshez szokott szentesi közönség is háborgott. „Ha nem játszotok komolyabban, legközelebb nem jövünk ki” — kiabálták kórusban. De, sajnos, nem ez volt az egyetlen ala­csony színvonalú összecsapás. Még sok forduló van hátra a bajnokságból. Korai lenne elkapkodott következtetéseket levonni egy gyenge hét­végé­ből. Nyilván a szombat — vasár­napi újabb kettős fordulóra pólósaink összeszedik magukat és ismét lelkesen, jó játékkal szórakoztatják a nézőket. Mert az igényes közönség a lagymatag mérkőzések láttán nemcsak ígérgeti, hogy legkö­zelebb nem jön ki... LABDARÚGÁS Ilyen még emtérmess nem volt! C­serek-gólok a válogatottban 99 Ilyen még nem volt! —gyak­ran hangzik el ez a megállapí­tás, ide olykor alaptalanul. Pusz­tai közismert alicantei bravúr­ja — az 59. percben csere­ként lépett pályára és néhány másodperc múlva, első labda­­érintésével gólt fejelt a spa­nyol hálóba! — arra készte­tett bennünket, hogy utána­nézzünk: fordult-e már elő hasonló eset a magyar váloga­tott történetében? Nos, több mint félezer mérkőzés króniká­jának alapos átböngészése után kijelenthetjük: ilyen még va­lóban nem volt! Sok más érde­kességre is bukkantunk az eddi­gi összesen 39 „cseregól” felku­tatása során. Ezekből közlünk most néhányat.­ A csereként beállt játékosok közül először Opata Zoltán irat­kozott fel a gólszerzők közé. 1924. május 18-án Zürichben a szünet után kapott játéklehető­séget és ezt a 72. percben gól­lal hálálta meg. Csapatunkon azonban ez sem segített, 4—2-re kikapott Svájc válogatottjától. Az első „cseregól” után lás­suk: Pusztai után kiknek volt a legkevesebb időre szükségük, hogy góllal adják le névjegyü­ket? 1958 októberében nem állt jól a szénánk Bukarestben, a román válogatott 1—0-ra veze­tett. Vasas (a NIKE FÁK jelen­legi edzője) a 71. percben állt be és már a következő percben 18 m-es bombalövéssel kiegyen­­lített! Ez szárnyakat adott csa­patunknak, amely végül 2—1-re nyert. Hasonlóan sikeres volt Machos „beugrása” is 1963 szeptemberében Moszkvában. A szovjet együttes 1—0-ra vezetett, amikor a csatár a 72. percben a pályára lépett. Alig 4 perccel később 20 m-ről ívelt lövést küldött kapura, amellyel szemben még Jasin is tehetetlennek bizo­nyult. A végeredmény 1—1 lett. Ezt a 4 perces bravúrt ismételte meg legutóbb a görögök ellen Fazekas, aki a 84. percben állt be és a 88.-ban remek perdítés­­sel a hálóba talált. Bundzsáknak 1959 októberében, Belgrádban csak egy perccel több időre volt szüksége a gólszerzéshez. A 77. percben jelentkezett já­tékra és a 82.-ben 17 m-es lö­véssel beállította a 4—2-es ered­ményt. Újabb egy perccel (6) következik utána Kocsis Lajos, aki 1972 májusában a Megyeri úton Málta ellen (3—0) a 29. percben jutott szóhoz. Hat perc­cel később ő szerezte meg a ve­zető gólt. Hatperces­­,cseregól” kettő is akadt: az egyiket a már említett Machos (1956. Francia­ország, 2—1), a másikat Váradi (1975. Csehszlovákia, 1—1) sze­rezte. A következőket is csak 1—1 perc választja el egymástól: Bu­dai II (1953. Svédország, 4—2) a szünet után kapott játékle­hetőséget és az 53. percben gól­lal mutatkozott be. Másodszor említjük Váradit, aki tavaly az Ausztria elleni jubileumi talál­kozón (2—0) a 66. percben lé­pett a zöld gyepre és 9 perc múlva büntetőből lőtt gólja je­lentette a végeredményt. Tíz­perces „teljesítmény” kettő is akadt: Rákosi (1962. Franciaor­szág, 3—2) és Szőke (1971. Ju­goszlávia, 2—1). Utóbbinak a 82. percben lőtt gólja egyben a győ­zelmet is jelentette számunkra. El­­ég egy „cseregól” juttatta győzelemhez válogatottunkat. 1947 júniusában Belgrádban Gallovich Tibor, a feledhetetlen labdarúgó-szakember, sikeresen cserélt. 2—2-nél Mikét küldte a pályára, és az erőteljes csatár a 84. percben 25 m-ről óriási gólt zúdított a jugoszláv háló­ba. Ezzel nyertünk 3—2-re. Kü­lön említést érdemelnek Tichy első válogatottbeli góljai is. A kitűnő kispesti csatár 1955. má­jus 8-án Norvégia ellen Oslóban volt először válogatott — csere­játékosként — és alig 11 perc után 18 m-ről lőtt nagy góllal adta le névjegyét. 11 nappal ké­sőbb Helsinkiben (Finnország ellen 9—1) szintén csereként léphetett másodszor pályára. Ekkor 3 perc alatt lőtt 2 góllal igazolta: helye van a legjobbak között is! Cserejátékosként egy mérkőzésen két gólt más nem ért el, de még egy alkalommal született két „cseregól” — két csatár jóvoltából. 1969 novem­berében a Népstadionban az Ír­ország elleni VB-selejtezőn (4—0) a csereként beállt két La­jos, Puskás és Kocsis is bevet­te a vendégek kapuját.­­ Mind a 39 gólról természete­sen nem számolhatunk be. Be­fejezésül lássuk, kik és milyen mértékben vették ki részüket cserejátékosként válogatottunk góljaiból? 4 gólos: Machos. 3 gólos: Ko­csis L., Palotás, Tichy. 2 gólos: Budai 11, Fazekas, Rákosi, Szi­lágyi, Váradi. 1 gólos: Bund­­zsák, Hidegkúti, Jeszmás, Kocsis L., Mike, Opata, Pál T., Puskás L., Pusztai Szőke, Tóth József (Csepel), Vasas, Víg 11, Wollek, Zombori, Zsengellér. Sok nagy név található közöt­tük! Antal Zoltán KAJAK-KENU Egy 3. hely Moszkvában A múlt hét végén Moszkvá­ban rendezték meg a hagyomá­nyos Rjabcsinszkaja-emlékver­­senyt. Szokás szerint idén is nagy mezőnyök indultak, kilenc ország versenyzői , köztük Románia, Spanyolország, az NDK és természetesen Magyar­­ország rajtolt. A verseny eredményeiről — hazaérkezése után — Parti Já­nos dr. válogatottunk szakve­­­etője számolt b­e, s fűzött rö­­vid kommentárt a versenyhez. — Ez az a viadal, amelyet a szovjet rendezők azért is ren­deznek meg minden évben, hogy önmaguk előtt is újra és újra bizonyítsák sportáguk át­ütőerejét. A szovjet versenyzők ugyanis ezen a versenyen — el­térően a világbajnokságoktól — korlátlan számban indulnak, s ez azt jelenti, hogy nehezebb ezen a versenyen helyezéshez jutni, mint akár a világbajnok­ságon.­­ Ráadásul ezúttal az időjá­rás sem kedvezett a verseny­nek, végig jobbos szembeszél fújt, ami azt jelentette, hogy az alacsonyabb számú pályákon nagyon meg kellett küzdeni a széllel is, s nekünk valami véletlen folytán mindig az 1—3- as pályák jutottak. — A félreértések elkerülése végett nem panaszkodni aka­rok. Más felkészülési szakasz­ban vagyunk, mint akár a szov­jetek, akár a románok, s nem is vártam különösebb sikereket. Végül is csak Budai került do­bogóra hosszútávon, Wichmann és az Árva, Povázsai páros pe­dig negyedik lett. Célunk most nem is helyezések szerzése volt, mindenki csak egy feladatot kap­ott, ne adja fel a versenyt. Az olimpiai számok eredmé­nyei. Nők. K I. 500 m: 1. Ged­­run (NDK-beli) 2:10.8, 2. Nyesz­­terova (szovjet) 2:14.0, 3. Go­­pova (szovjet) 2:14.1, ... 7. Rajnai (magyar) 2:16.6. K II. 500 m: 1. Fischer, Pocliért (NDK- beli) 1:53.6, 2. Kalsnyikova, Do­­roh (szovjet) 1:57.1, 3. Pono­­marjeva, Baloborodova (szovjet) 1­­ 58.2, ... 7. Rajnai, Horváth (magyar) 2:04.9. Férfiak. K I. 500 m: 1. Diba (román) 2:01.0, 2. Pavlinovics (szovjet) 2:01.1, 3. Perri (olasz) 2:02.0, . .­. 8. Sztanity (magyar) 2:07.7. K II. 500 m: 1. Lehnert, Duvigneau (NDK-bel­i) 1:50.0, 2. Kobrisev, Szircsanszkij (szovjet) 1:51.4, 3. Vorobjev, Asztapkovics (szovjet) 1:51.5. K. I. 1000 m: 1. Helm (NDK-beli) 4:01.5, 2. Perri (olasz) 4:02.6, 3. Diba (ro­mán) 4:02.7 K II. 1000 m: 1. Romanovszkij, Na­gorni­j (szovjet) 3:39.0, 2. Bői, Olbricht (NDK-beli) 3:39.1, 3. Loginov, Raso (szovjet) 3:38.2. K IV. 1000 m: 1. NDK 3:12.0, 2. Szovjetunió I 3:18.4, 3. Szovjetunió II 3:20.2. C I. 1000 m: 1. Patzaichín (ro­mán) 4:25.0, 2. Szoroka (szovjet) 4:25.1, 3. Vorobjev (román) 4:27.2, 4. Wiehmanin (magyar) 4:28.9. C II. 1000 m: 1. Jur­­csertko, Lobar­ov (szovjet) 4:05.9, 2. Agaponov, Montvidasz (szovjet) 4:06.0, 3. Paklazsenko, Kacarjov (szovjet) 4:08.9, ... 9. Fokán, Vaskuti (magyar) 4:17.2. C 1. 500 m­: 1. Vorobjev (román) 2:08.6, 2. Patzaichin (román) 2:08.7, 3. Szoroka (szovjet) 2:08.8, ... 6. Wichmann (magyar) 2:14.6. C II. 500 m: 1. Jurcsenko, Loba­­nov (szovjet) 1:58.5, 2. Agapo­­nov, Montvidasz (szovjet) 1:59.6, 3. Opara, Gronawicz (lengyel) 2:02.0, ... 5. Árva, Povázsai (magyar) 2:03.0, 6. Foltán, Vas­kori (magyar) 2:03.1, ... 9. Schumann, Solymár (magyar) 2:11.0.