Népsport, 1982. április (38. évfolyam, 76-100. szám)

1982-04-01 / 76. szám

XXXVIII. 76. ♦ 1982. április 1, Labdarúgás A Mundial jegyében Üldözni kell a szerencsét! ballista, mint Bodonyi, „zár­latot kap”, amint megpillant­ja a kapusok kétségbeesett arckifejezését a három léc alkotta keretben? „Elsősorban,­z idegállapot kérdése, sikerül-e a gólvonal mögé tuszkolnom a bőrt. Ha megy a játék, akkor rendsze­rint jön a gól is. Ha nem, akkor hiába akarom beeről­tetni a labdát a kapuba. És az még csak hagyján, hogy a srácok néha igencsak cifrákat mondanak oda, de belém ha­sít a gondolat: lehet, hogy most ment el a meccs? ... Ugyanakkor nincs mese, mi­nél előbb túl kell tennie ma­gát az embernek rajta, mert ha nem, akkor legközelebb még helyzete sem lesz__ Még mindig nem tudtam iga­zán leszokni a kapkodásról, pedig amúgy nyugodt embernek kifejezetten ismerem magam.” A fürgelábú +szélső időn­ként bizony redőket kénysze­rít a kispesti vezetők mosta­nában amúgy is gondterhelt Ausztráliában még csak homlokára. Azzal például, bosszankodott, Új-Zélandon hogy a válogatottban, amikor viszont már „csábító” aján­ szóhoz jut, jó néhányszor gó­­lattal lepte meg a télen a lókkal , jó teljesítménnyel él­válogatott túrájának mened­­demli ki a szakvezetés dicsé­­rsete Bodonyi Bélát. Ne­ retét, hogy valaki is arra gondol- „Egy valami talán némileg jön, hogy valamelyik világ­ magyarázza ezt a helyzetet. hírű profi klub érdeklődött Mégpedig az, hogy az utód­­volna a villámléptű kispesti bi időben a Honvédban gyak­­rabb szélső iránt. Az ajánlat­ban változik a középpályás így szólt: ha Bodonyi a túrán sor összetétele. Márpedig én adódó gólhelyzetei közül leg­ az ott játszóknak vagyok ki­­alább minden negyediket be­­szolgáltatva csaknem teljes ragja, akkor egyenként száz mértékben. Ha jól indítanak, dollár üti a markát! félig már nyert ügyem van... A buksza zárva maradt... Ugyan­akkor azt sem taga­­­­dom, bennem a címeres mez ..... zárva bizony, pedig felvétele egyúttal olyan belső azért öt gólt mégiscsak ősz- energiákat szabadit fel, hogy szekapartam az egy hónap azt nem is tudom szavakban alatt. Most mondjam azt, elmondani. Azt csakis érezni hogy saját számításaim sze­ lehet! Amikor a Himnuszt mint nem is volt több helyre­ hallgatom a pályán, vagy sem, mint tizenöt, vagyis akárcsak a kispad előtt állva, minden harmadikból betalál- mindig eszembe jut, hogy há­tam? ... Ettől függetlenül rom évvel ezelőtt két hóna­­szerintem nincs a világon Pto mozdulatlanul kellett se­­olyan futballista, aki összes­küdnöm a kórházban egy lehetőségét gólra váltaná! vírusos izületi gyulladás Még Gerd Müller sem tudta miatt, és még az is kérdéses ezt megcsinálni, pedig ha volt, hogy valaha sétálna­­valaki, akkor ő aztán igazán tok-e az utcán . .." érezte, mikor hova pattan ki­­ mondjuk a kapusról a labda. Mostanság, különösen az Olyan ez a góllövés, mint a osztrákok elleni fiaskó után horgászás. Amikor a legjobb ismét élénk vita tárgyát ká­ban akarok betalálni, akkor pezi: Fazekas vagy Bodonyi az istennek se sikerül a „ka­ legyen-e a válogatott jobb­pás”, aztán meg olyankor szélsője? Ami tény: Bodonyi van „fogás” néha kettesével tizenkét válogatottsága közül is, amikor nem is számít rá négyszer volt csak kezdőem­­az ember... Egy szó mint bér, de így is négy gólt száz, szerintem jó adag szó- mondhat magáénak címeres lencse is az egész! Az más mezben... kérdés, hogy a szerencsét­­ viszont­ állandóan üldözni „ ... ettől függetlenül ma kell... sincsenek illúzióim a képes­­­­ségeimről. Fazekas alapve­t Ami azt illeti, Bodonyi Bé­ tcén jobb futballista, mint én, lát igazán nem vádolhatja nem is beszélve óriási rutin­senki sem azzal, hogy túlsá­­járól. Ami esetleg mellettem­gosan „békén hagyná” a szó­­szót, az az, hogy csaknem tíz rencsét. Azon túl, hogy jó­ évvel vagyok fiatalabb nő­i én pillanatban ő a Bp. Hon­­da, meg talán az, hogy én ki­­véá legeredményesebb fut­­zony nekimegyek a világ ballistája a maga nyolc gól- akármelyik védőjének. . . Mi­­jóval, íme, álljon itt példa- nél nagyobb a tét, annál job­­ként néhány idézet a mostani­ban érzem magam a meccs­bajnokság tudósításaiból. Az előtt, egyáltalán nem ijednék optika természetesen ezúttal meg például az argentinoktól kizárólag Bodonyi tetteit kö- vagy a belgáktól! De tisztá­zott­­ban vagyok vele, meglehető­... Bodonyi rávezette a sen kevés az esélyem arra, labdát a kijutó Szabó kapus­ hogy Fazekas Lacit kiszorít­­ra, aztán 10 méterről a bal sam. Ahhoz az kellene, hogy kapufát találta el... egy­­ elő­­ő öt perc alatt nyolcszor öt­­revágott labdával Bodonyi essen a labdán, ugyanakkor iramodott meg középen, de én minden bajnokin szuper­­a kifutó és vetődő Katzirz formát mutassak. Mindkettő­­lábának rúgta... Bodonyi már nem elég kevés a valószínűsé­­g kifutó Kovácson is túlju­­gó... De nekifeszülök tott, de a kapus visszavetőd­ munkának, mert mindenképp a ve megkaparintotta előle a pen ott akarok lenni Spa­­labdát... Bodonyi faképnél nyol országban, még ha csak hagyta­m Szekrényest, de­­ a kispadon is! Aztán egyszer méterről az eléje vetődő Ko­­csak visszavonul Fazekas rács felett nagy helyzetből Bár lehet, hogy kiszúr­ve­­centiméterekkel a jobb kapu­ sem, és ő lesz a magyar fa mellé emelt... Bodonyi Matthews...” nagy szóló végén 4 méterről + gyatrán lőtt. A de Rabcsák Akár így lesz, akár nem, spárgázva mentett... Bodo­ egy biztos: Bodonyi Béla donyit annyira meglepte a számára Spanyolország eddig nagy helyzet, hogy 6 méter­ szerencsés ómennak bízó­ról a keresztlécet találta teli- nyúlt. Emlékezzünk csak: a be pedig Varga már verve legutóbbi két magyar—spa­­vol • • ■ . , , nyálon is a hálóba talált... _És ezzel a lista^ meg ^ ko- És alig több, mint két hónap rantsem teljes. Vajon mi le- múlva Spanyolországban le­­het az oka annak, hogy egy dal útjára a labda — a­m­­­olyan rutinos, gyors, jó rúgó- lágbajnokságon! technikával rendelkező fut- Zsiday István NÉPSPORT 3 AZ MNK-DÖNTŐBE JUTÁSÉRT Újpesti Dózsa—Békéscsaba 1-0 (0-0) Megyeri út, 3000 néző. Vezette: Jaczina (Bay, Kurmai), látszik, csak V. Dózsa: Szendrei — N­erédi, Kovács .„ Kovács B„ telt erejéből, egyetlen gólra Tóth — Kardos, Kisznyér, Steidl — Szűcs, Nagy, Bodnár, méterről a f­elvetődő Rabcsák Békéscsaba: Rabcsák — Rácz, Kerekes, Tisza, Fabulya mellett kapu mellé gurított. — Steigerwald, Pásztor, Kőhalmi, Csepregi — Kanyári, Cseh. Csere: Pásztor helyett Ravasz az 50. percben, Kőhalmi helyett Újvári a 66. percben. Gólszerző: Kardos a 63. percben. Sárga lap: Kovács B. az 54. percben, Újvári a 75. perc­ben, Steidl a 85. percben. Szögletarány: 8:4 (3:2) az V. Dózsa javára. Az első 20 percben Rab­csák alakításai szórakoztat­ták a közönséget. Előbb 17 méterre futott ki, aztán már kapujától 25 méterre fog­ta meg a labdát, harmad­szorra jó 35 métert nyar­galt előre, elegánsan sze­relte a gyámoltalan Bodnárt és ügyesen indított. A má­sik oldalon Szendreit a 21. percben láttuk először munkában. Ekkor Kerekes lövését hárította pompás reflexszel. Tapsot is ka­pott érte. A 27. percben Bodnár a teljesen tiszta helyzetben levő Steidl elé gurított, Rabcsák és két védő is a földön feküdt, a középpá­lyás azonban ügyetlenül a jobb sarok mellé lőtt. A 35. percben Kerekes emelt ki mesterien egy labdát Nagy elől, majd Rabcsák vétett el egy szögletrúgást. A labda alá szaladt, Pász­tor azonban mentett. A 43. percben megint Steidl hív­ta fel magára a figyelmet, mert 5 méterről kapu fölé fejelt! SZÜNET UTÁN vezetést szerezhetett volna a Békéscsaba. Rácz kitűnő lab­dát adott Cseh elé, aki köz­vetlen közelről Szendrei mel­lett a jobb sarok melé gu­rított. Nagy a másik olda­lon bizonyította, hogy ő még ennél nagyobb helyzetet is képes elügyetlenkedni, há­rom méterről küldte a lab­dát a bal sarok mellé. Az 54. percben villant az első sárga lap, Kovács B. kapta reklamálásért. A játékvezető addig rendkívül elnéző volt, főleg a vendégekkel szem­ben. Rendre megelégedett a figyelmeztetéssel, pedig már elő kellett volna vennie a sárga lapot. Az 57. percben Csepregi közeli lövését hárította bra­vúrral Szendrei. A követke­ző két esemény főszereplője Kardos volt, előbb a saját kapuja előtt rúgott lyukat, de szerencséjére Ravasz ké­sőn ismerte fel a kínálkozó nagy lehetőséget. Aztán a S3. percben me­gint a nyurga középpályás volt a főszereplő, Kisznyer baloldali középre adását az egész békéscsabai védelem és két Dózsa csatár is elvétet­te, Kardos ott termett és 5 méterről a kapu bal oldalá­ban helyezett. 1-0. A 73. percben Kardos újra gólhelyzetbe került, de úgy A hajrában a játékvezető már hamarabb a sárga lap után nyúlt, és még két nevet írt fel rá; előbb a 75. perc­ben Újváriét, aki Bodnárt vágta fel. A 85. percben Steidl neve zárta a sort, Ö Steigerwaldot vágta fel. Ez a 90 perc nem volt méltó az MNK-elődöntő­­höz. Amikor a játékveze­tő lefújta a találkozót, jól lehetett hallani a hazai szurkolók ajkáról, feltörő sóhajt. Az újpestiek a csa­pattal együtt valósággal ki­­szenvedték ezt a soványka győzelmet. Már az össze­állítás felírásánál éreztük, hogy ezen a mérkőzésen nem sok gól születik majd. Hol vannak már azok régi szép idők, amikor a a lila-fehér csatárok valósá­gos gólparádét szoktak ren­dezni a Megyeri úton ... Most szerény utódaik, Szűcs és Bodnár, valamint a sérüléséből éppen csak felépült Nagy próbálta be­venni Rabcsák kapuját. Ez — nekik — nem sikerült. Végül is Kardos — aki rengeteget csetlett-botlott — beleszaladt egy olyan be­adásba, amelyet előtte öten is elvétettek. A hazai lila­fehérek igen mérsékelt tel­jesítményt nyújtottak. Jel­lemzésül annyit, hogy ami­kor jókat próbáltunk ke­resni a mérkőzés végén, szinte nem akadt egyetlen olyan játékos sem, aki a bajnoki mérkőzések érték­skálája alapján megérde­melte volna­­ a 6-ost. A vendéglátók lassan, körül­ményesen szőtték akciói­kat. Rengeteg volt a vis­szafelé­ és az oldaladoga­tás, így mindig közbe tud­tak avatkozni a csabai hátvédek, ötlettelen, elég­gé szegényes és átlátszó volt, amit csináltak, de végül is egyszer mégis be­találtak a kapuba, és ezzel bejutottak az MNK dön­tőjébe. A Békéscsaba láthatóan a biztonságra törekedett, de amikor látta, hogy az új­pesti csatárok és a közép­pályások ezúttal gyengél­kednek, egyre bátrabbá vált. De csak helyzetig és egy-két jó lövésig jutott el. Többre nem futotta ere­jéből. Nem is titkolták a csabai lila-fehérek, mukra fontosabb, hogy szó­bajnokságban ne érje őket a meglepetés, és a jövő szom­baton a bajnoki mérkőzé­sen majd visszavágnak az C. Dózsának... A találkozó után a né­zők úgy vélekedtek, jó len­ne minél előbb elfelejteni ezt a másfél órát. Elfelej­teni nem is, de tanulni mindenképpen kell belőle. Vasárnap szinte az egész ország látja majd az MNB- döntőt a televízió jóvoltá­ból. A Dózsa ilyen játék­kal aligha harcolhatja ki a győzelmet a csabaiaknál lendületesebb, harcosabb Videotonnal szemben. Jó: Kovács B. Nagy, illet­ve Kerekes, Steigerwald. Varga Béla mert három KARDOS — döntőbe kardoskodta csapatát KEREKES — biztos pont a bizonytalan­ságban Videóim—MTE-VM 1-0 (0-0) Székesfehérvár, 5000 néző. Vezette: Hartmann (Kovács L, Nagy Z.). Videoton: Disztl P. — Borsányi, Disztl L., Csuhay, Horváth — Palkovics, Kiss, Vadász — Májer, Szabó, Tieber. MTK-VM: Gáspár — Szabados, Varga I, Turner, Ko­vács — Bognár, Varga II, Borsó — Fodor, Pekker, Handel. Csere: Kiss helyett Novath a 61. percben, Bognár helyett Katzenbach­­ a 79. percben, Pekker helyett Korb­ár a 86. perc­ben. Gólszerző: Novath a 78. percben. Szögletarány: 16:2 (10:1) a Videoton javára. Tíz percnyi „sárkóstoló” után Tieber kiugrott a jobb­összekötő helyén, de 12 m­­ről Gáspár ölébe bombázott. A túloldalon Handel ve­szélyes középre kanyarítását a berobbanó Fodor két mé­terről emelte a jobb kapufa mellé. Később­ Borsó ijeszt­gette a fehérváriakat egy 16 m-es ravasz, „hulló fa­levél” jellegű szabadrúgás­sal, amely alig valamivel suhant el a bal felső sarok mellett. Rögtön ezután, másik oldalon Májer szögle­­­te csúszott el a kapu tor­kában Disztl L. feje előtt. Ezután Májer tartott be­mutatót­­ szögletrúgó tudo­mányából, háromszor is köz­vetlenül kapura irányí­totta a sarokrúgáshoz leál­lított labdát. Az első alka­lommal az elsuhant a kapu előtt, másodszorra Gáspár a léc alól öklözött újra szög­letre. A 25. percben a har­madik alkalommal a jobb­ról, jobbal, ravaszul meg­csavart labdát ismét Gáspár hárította akrobata-mutat­vánnyal. Egy perccel később a balösszekötő helyén kiugró Szabó előtt nyílott nagy gólszerzési lehetőség, de 10 méterről, a jobb felső sarok irányába élesen meglőtt labdáját Gáspár robinzonád­­dal tornászta a lép fölé. A 44. percben Vadász ívelt középre, a jó ütemben fel­ugró Szabót azon­ban Turnor a kaputól 8 méterre a döntő pillanatban kilökte a labda alól. A játékvezető meglepe­tésre továbbot intett... (Feltűnő volt, hogy a fe­­fehérváriak jelentős me­zőnyfölényük ellenére sem tudtak­ — Szabó helyzetén kívül­­— igazán gólveszé­lyes rohamokat vezetni. Előrehúzódó védőik és kö­zéppályásaik ugyanis csak­nem minden alkalommal magasan a 16-osra ívelt labdákkal próbálkoztak. Így azt érték el, hogy még nagyobb lett az „emberer­­dő”. Ráadásul a vendégek védelmi közepe jelentős lé­gifölényben volt. Vajon a két gyors fehérvári szélső, Májer és Tieber miért nem próbálkozott egyetlen alka­lommal sem a partvonalak közelében lendületes tá­madásvezetéssel?) SZÜNET UTÁN a a 48. percben Vadász balról, 18-ossal egy magasságból félma­gasan küldte középre a labdát, amelyet Tieber az 5- ösről pontosan a már vert helyzetben lévő Gáspár ka­pus lábának fejelte. Tovább fokozódott a fehérváriak fö­lénye. A 60. percben Vadász 18 méteres, a jobb felső sa­rok felé tartó lövését hárí­totta mutatósán Gáspár, az­tán Novath fejelt közvetlen közelről az oldalhálóba. Már-már mindenki kezdett megbarátkozni a hosszabbí­tás gondolatával, amikor a Videotonnak a 78. percben sikerült döntésre vinnie a dolgot. Ekkor Májer és Tie­ber „kényszerítőzött” a bal­­összekötő helyén, előbbi a visszakapott labdával — Sza­bados által szorongatva — az alapvonlig verekedte magát, majd az 5-ös és az alapvonal találkozási pontjáról, a kive­tődő Gáspárt egy gondolat­tal megelőzve estében bal­lal középre gurított, ahol a berobbanó Novath fél méter­ről a hálóba talpalta a lab­dát. 1-0 (Novath: — Az az igaz­ság, még arra sem számí­tottam, hogy ezen a mér­kőzésen egyáltalán pályára léphetek. Igazán érthető a boldogságom. Végül is döntőbe jutást jelentő gólt szereztem. Igaz, ezúttal sokkal inkább Májer ne­vét kellene gólszerzőként feljegyezni. Ő dolgozta ki a helyzetet...) Ezután még az előrehúzódó Disztl L. 16 méteres lapos, a jobb sarokra tartó bombá­ját ütötte bravúrral szöglet­re a végig remekül védő Gáspár. A bajnoki címre áhítozó — igaz, különböző szintű bajnoki osztályban szerep­lő — két együttes a szó szoros értelmében nagy csatát vívott egymással. A játék képét a Video­ton időnként nyomasz­tó fölénye határozta meg. Ettől függetlenül még­is nagyon sokáig úgy tűnt, hogy az MTK-VM hősie­sen védekező, megfiatalí­tott gárdája képes lesz a rengeteg bizonytalansági tényezőt magában rejtő hosszabbítás kiharcolására. Hogy mégsem így tör­tént, azt ezúttal csaknem kizárólag a végig rendkívül agilis, erőszakos Májer ra­gyogó egyéni alakításának, no és a rengeteget fára­dozó Vadásznak köszönhe­ti a fehérvári együttes, amely ezen az estén — el­sősorban másik két közép­pályásának hatástalan játé­ka miatt — meg sem tud­ta közelíteni eddigi bajno­ki teljesítményét. A Vi­­­deotonból ezúttal hiányzott játékmester Csongrádi, de ettől függetlenül aligha járunk messze az igazság­tól, ha azt állítjuk: a meg­érdemelt döntőbe jutást kö­vetően vasárnap sokkal jobb teljesítményre lesz szükség ahhoz, hogy siker­rel küzdhessenek meg a második legrangosabb eu­rópai kupában való részvé­tel jogáért. Jó: Csuhay, Vadász, Májer, ill. Gáspár, Varga I., Turner. Zs. I. NOVATH — szerencsés csereember GASPAR — sokáig ellenállt a roha­moknak