Népsport, 1987. március (43. évfolyam, 50-75. szám)

1987-03-01 / 50. szám

XLIII. 50. ♦ 1987. március 1 Labdarúgás Siófok-Tatabánya 2-2 (0-1) Siófok, 300­ néző. Vezette: Lázin (••**), (Kovács I ., Márton S.). Siófok: Horváth Gy. 4 — Olajos 6, Pardavi 7, Kolo­­vics 6 — Brettner 6, Palkovics 4, Jancsika 6, Szajcz 5, Quirikó 7 — Adi 5, Lakatos F. 8. Edző: Kaszás Gábor. Tatabánya: Kiss 5 — Vincze J. 5, Lakatos K. 6, Ud­­vardi 7, Szalma 6 — Moldván 6, Schmidt 3, Csapó 5, Vincze I. 6 — Kiprich 5, Plotár 6. Edző: Temesvári Miklós. Csere: Adi helyett Boda (—) a 62., Csapó helyett P. Nagy (—) a 75., Vincze J. helyett Szabó L. (—) a 88., Lakatos F. helyett Marozsán (—) a 89. percben. Gólszerző: Udvardi a 2., Kiprich (11-esből) a 63., Par­davi (11-esből) a 65., Lakatos F. a 69. percben. Sárga lap: Jancsika a 40., Udvardi a 44., Olajos az 57., Vincze I. a 66., Pardavi a 77., Kiprich a 90. percben. Szögletarány: 5:3 (2:3) a Siófok javára. (Ünnepség előzte meg a mérkőzést, Szakonyi Géza, a Gáz- és Olajszállító Vál­lal­at vezérigazgatója átad­ta a Siófoki Bányász téren elkészült új, tetszetős klubházát. Az eseményen megjelent Somog­yi Jenő, az MLSZ elnöke és Vere­bes József szövetségi ka­pitány is. Ami a csapatokat illeti, a hazaiaknál a tüdőgyulla­dás és sérülés miatt több hetet kihagyó Kovács he­lyett a fiatal Horváth Gy. állt be a kapuba. A Tata­bánya tám­adósorába visz­­szakerü­lt a leszerelt Kip­rich, a sérüléséből a héten felgyógyult P. Nagy vi­szont a kispadon foglalt helyet.­ Hazai szempontból balsze­rencsésen indult a találkozó. A második percben Kiprich jobbról ívelt a kapu elé szögletet, a rövid sarok felé tartó labdát a védők röviden rúgták ki, középen nagy ka­varodás támadt, végül a bolyban Udvardi jutott tíz méterről lövéshez, és a la­posan küldött labda a bal kapufa tövéről csörgött a hálóba. 0-1 A Siófok előbb Pardavi 20 méteres szabadrúgásából igyekezett válaszolni, ám a hátvéd a sorfalat találta el. Ezután Jancsika jobbról, éles szögből alig tévesztette el a jobb alsó sarkot. Elszántan támadtak a ven­déglátók, a Tatabánya pedig szilárdan, az apró szabályta­lanságokat sem megvetve védekezett és megugrása le­hetőségre várt. A 19. perc­ben Adi kitűnően húzott el a jobb szélen, jól is kanyarí­­totta középre a labdát, de azt Kiss látványosan, előre­vetődve elcsípte a csatárok orra elől. Valamivel később, kavarodás után a középen álló Olajos elé pattant a labda, ő húsz méterről de­rekasan el is találta, de mert középre tartott a lövés, Kiss biztosan hárított. Egy perc múlva Szajcz ötméte­­res lövésébe Udvardi az utolsó pillanatban vetődött bele. (Nem könnyű leírni a Siófok hadrendjét. Brett­ner Vincze I.-t őrizte, így többet tartózkodott a kö­zéppályán, mint a jobb­­hátvéd helyén. Olajos Plo­­tárt kisérte, s mindkét ol­dalon gyakran felbukkant, attól függően, hogy a két tatabányai csatár hogyan váltogatta a helyét. Ugyan­ez határozta meg a Kip­­richre vigyázó Kolovics helyezkedését is. Még egy testőr volt egyébként a ha­zai csapatban: Jancsika szinte le sem vette a sze­mét Csapóról.­ Félóra elteltével egyre gyakrabban szabadult ki a Tatabánya a Siófok szorítá­sából, de a „levegővételből” helyzetre nem futotta. Csu­pán Csapó 22 méteres sza­badrúgása szorította össze a hazai szurkolók gyomrát, ám a bal felső sarok felé nyesett labda egy méterrel elsuhant a léc fölött. Ezután a pálya középső harmadában „gyúrták” egymást a játéko­sok, csak két sárga lap hozott némi „színt". Előbb Jancsi­ka érdemelte ki a büntetést a 40. percben Kiprich fel­vágásával, majd négy perc­cel később az Adit buktató Udvardi is joggal kapott ala­pos figyelmeztetést. SZÜNET UTÁN a Siófok maradt a kezde­ményezőbb és az 51. percben kihagyta addigi legnagyobb helyzetét, Quir­kó a balösz­­szekötő helyén nagyon ügye­sen cselezte át magát az alapvonalig, jól vette észre, hogy Olajos a második hul­lámban őrizetlenül érkezik, eléguritott, de a védő 14 méterről a jobb felső sarok mellé bombázott.­­Quirikó szólója és át­adása remek képességű játékosra vallott. Kü­lönösen az volt imponáló, hogy az alapvonalhoz ér­ve felnézett, és észrevette, hogy társai zöme és a ta­tabányai védelem az ötö­sön belül tülekedik, vi­szont Olajos üresen érke­zik. Arról már nem a kö­zéppályás tehet, hogy vé­gül nem lett gól az akcióból.) Négy perccel később Brett­ner jobbról érkező beadása hajszállal csúszott el a kö­zépen berobbanó Adi és Quirikó előtt. Az 57. perc­ben egy hazai támadás után Lázin megállította a játékot, és sárga lapot mutatott fel Olajosnak.­­Lázin: — Olajos a nagy tumultusban belerúgott Kiprichbe. Olajos: — Ez igaz, de a labdát akartam eltalálni, tehát nem szándékosan szabálytalankodtam.) Ezután vezette első veszé­lyes támadását a Tatabánya: Vincze 1. viharzott el a bal szélen, beadását Plotár a középen lendületesen érkező Csapó elé gurította, aki 17 méterről alaposan fölédur­­rantott. A 63. percben pe­dig növelte előnyét a ven­dégcsapat. Plotár a balösz­­szekötő helyén ugratta ki Vincze I.-et, Horváth Gy. rossz ütemben indult ki ka­pujából, és az alapvonalnál — tehát teljesen feleslege­sen — a labda helyett a csatár lábát találta el. Ti­zenegyes! A büntetőből Kiprich Horváthot becsap­va a kapu közepébe gurí­tott. 0-2 Nem adta fel a Siófok, és már a 65. percben szépíteni tudott. Lakatos verekedte be magát a 16-oson belülre, lö­vése kipattant Kissről, Boda tíz méterről a kapu jobb ol­dala­ felé ívelte a labdát, amelybe a kétségbeesett Vin­cze J. a gólvonal előtt bele­ütött. A labda hiába hullott ezután a hálóba, mert Lazin a kezezés pillanatában bünte­tőt ítélt, amelyet Pardavi végzett el, félmagasan a kapu bal oldalába bombá­zott. 1-2 Továbbra is a Tatabánya térfelére korlátozódott a já­ték. A 66. percben Vincze 1. időhúzásért sárga lapot ka­pott. A hazai csapat hatal­mas lendülettel rohamozott. A 69. percben Quirikó a bal oldalon jól vette észre a jobbösszekötő helyén lévő Lakatos Ferencet, ő a 16- osnál levette a labdát, majd elhúzott Lakatos Károly mel­lett, és aztán 12 méterről, es­tében a vetődő Kiss felett a jobb alsó sarokba helyezett. 2-2 Ezután sem lankadt az iram, az egyenlítés után a Tatabányának is felébredt a támadókedve. Ezt először Plotár helyzete jelezte, de ő középről, gyengén Horváth Gy. kezébe gurított. A má­sik oldalon Lakatos F. ele­gáns cselekkel jutott el a jobbösszekötő helyén az alapvonalig, kitűnően tálalt Szajcz felé, akinek közeli lövését blokkolták a védők. A 77. percben Pardavi fel­vágta Kiprichet, ő is meg­kapta a sárga lapot. Néhány perc múlva P. Nagy 25 mé­teres lövését a siófoki kapus kiejtette, de a labdára raj­toló Kiprich elől Pardavi felszabadított. A mérkőzés utolsó percében hatodszor is előkerült a sárga lap a já­tékvezető zsebéből, ezúttal a labdát sípszó után elrúgó Kiprich számára. ★ ★ ★ ★ Sokáig meghatározta a mérkőzés képét, hogy a vendégek nagyon gyorsan vezetést szereztek. Ezután ugyanis azt játszották, amit idegen pályán előny birtokában várni is lehe­tett tőlük: gondosan meg­szervezett védekezésből igyekeztek ellentámadáso­kat vezetni. A Siófok pe­dig roppant elszántan próbálta térdre kényszerí­teni ellenfelét, és így rit­kán látható küzdelem ala­kult ki a pályán. Renge­teg szabálytalanság és több bosszantó hiba tarkította a játékot, bár utóbbi a ler­ázott talaj számlájára is írható. Ha lehet, még nagyobb akarással esett a Tatabá­nyának a szünet után a hazai csapat. Ekkor úgy tűnt, hamarosan ki is egyenlít. Ám egy kósza el­lentámadás révén — Hor­váth Gy. hibájának is köszönhetően —­ mégis a vendégek szereztek újabb gólt. Kevesen hitték ek­kor, hogy a Siófok képes lesz újítani a várhatóan még magabiztosabbá váló Tatabányával szemben. Csakhogy mintha mi sem történt volna, a házigaz­dák mindent egy lapra feltéve támadtak további És hat percen belül egyen­lítettek. A két csapat di­cséretére válik, hogy egyik sem elégedett meg az eredménnyel. A tartalék­­energiákat is mozgósítot­ták a győzelmet jelentő gól megszerzése érdeké­ben. Bár a Siófok jobban játszott ellenfelénél, végül az egy pontnak is örülhe­tett, s ezt lelkesedésének, hitének és tartásának kö­szönhette. A Tatabánya pedig taktikus, rutinos já­tékkal és némi szerencsé­vel vitte haza a másik pontot. Kaszás Gábor: — Kétgó­los hátrány után kezdtünk el játszani. Ekkor elégedett voltam a csapat teljesítmé­nyével. Szerintem közelebb álltunk a győzelemhez. Temesvári Miklós: — Nem játszottunk jól, ráadásul kétgólos vezetés után csak­nem megvertük saját ma­gunkat . .. Pajor-Gyulai László, Molnár József Moldván van kedvezőbb helyzetben, menteni tud Quir­kó elől (Török László felvétele) Bp. Honvéd—Haladás 1-0 (0-0) Kispest, Bozsik-stadion, 2000 néző. Vezette: Plasek (*****), (Németh L., Győri). Bp. Honvéd: Andrusch 0 — Garaba 6, Csuhay 6, Cseh 5 — Sallai 5, Sikesdi 5, Fitos 6, Sass 6 — Fodor 5, Dajka 5, Kovács 6. Edző: Komora Imre. Haladás: Hegedűs 6 — Vörös I. 5, Vörös Cs. 6, Pappá, Görög 6 — Bognár 5, Szalay 6, Topor 6, Marton 5 — Nagy 4, Elekes 4. Edző: Rátkai László. Csere: Dajka helyett Lippai (4) az 58., Sass helyett Bodonyi (—) és Elekes helyett Schröter (—), mindketten a 70., Szalay helyett Schaffer (—) a 87. percben. Gólszerző: Fitos a 83. percben. Sárga lap: Cseh a 30. percben. Szögletarány: 7:3 (4:1) a Bp. Honvéd javára. (A kezdés előtt az öltö­zőfolyosón sokan faggatták Török Pétert — aki ko­rábban hosszú évekig Szombathelyen edzősködött —, a kispestiek jelenlegi pályaedzőjét arról, milyen érzés életében először a Haladás ellen harcba indu­ló csapat kispadján helyet foglalni. Török elmosolyo­dott és csak annyit mon­dott: „Tudathasadásos ál­lapot egy kicsit ez a mos­tani a számomra, de hát ez a mesterség néha ilyen helyzetbe is hozhatja az embert.. Hála a fűthető gyepsző­­nyegnek, a viszonyokhoz képest kissé síkos, de jó talajú pályán kezdődött a játék, meglepően kevés néző előtt.) Tízpercnyi, nem túlságosan harcias „ismerkedés” után elsőként Elekes veszélyezte­tett, de labdája mellé szállt. Majd a túloldalon az ellen­­támadás végén Sass közép­ről, 18 m-ről nagy bombát eresztett meg, ám a labda a keresztlécről a kapu elé vágódott, és a berobbanó Fodor nem tudott a kapuba találni. Támadásban maradt a bajnok, Sallad éles lövése suhant el alig valamivel a vasiak kapuja előtt. A hu­szadik percet mutatta a vil­lanyóra, amikor Kovács jól­ húzott el a bal oldalon, az alapvonal közeléből vissza­felé adott, az érkező Dajka négy lépésről egyből kapu­ra perdített, ám a jó ütem­ben kivetődő Hegedűsről le­pattant a labda és Vörös Cs. felszabadított. Fokozta a nyomást a kis­pesti gárda, és ennek ered­ményeképpen a 22. percben meg is szerezhette volna a vezetést. Történt, hogy a mozgékony Kovács a bal­­összekötő helyén tört kapu­ra, már az ötössel egy ma­gasságban járt, amikor a késve becsúszni igyekvő Vö­rös I. a labda helyett már csak a lábát találta el. Pla­sek játékvezető azonnal a 11-es pontra mutatott! A büntetőnek Fitos futott neki, de a kapu jobb oldala felé félmagasan, nem túlzottan jól helyezett és nem is erős labdáját Hegedűs, mondhatni magától értetődő módon, amolyan rutinvetődéssel ma­gabiztosan hárítottál (Nem a legszerencsésebb húzás volt a kispesti szak­vezetés részéről, azt a Fi­tost megbízni a büntető­­végrehajtásával, aki koráb­ban hosszú évekig együtt játszott Hegedűs kapussal. A vasi cerberus nyilván­valóan „kottából tudta” a kispesti középpályás „mun­kamódszerét”. Legalábbis erre vallott, ami történt.) Félórányi játék után a jobb oldalon robogó Nagyot a felezővonal tájékánál Cseh szándékosan felvágta, amiért teljes joggal mutatta fel a kispesti védőnek a játékve­zető a sárga kártyát. SZÜNET UTÁN csendesen szitáló hóesésben folytatódott a játék, mind­járt Dajka durrantott mellé 10 m-ről, majd Fodor la­posan belőtt labdája oko­zott zavart Hegedűs kapuja előtt, de Sikesdi elhibázta a lövést. (Az 58. percben cserélt a Bp. Honvéd: Dajka he­lyett a Diósgyőrből érke­zett, egykori sokszoros ifi­­válogatott Lippai Sándor először lépett a bajnok­csapat mezében pályára, majd nem sokkal később Bodonyit köszöntötte a szurkolók tapsa, aki eb­ben a bajnokságban ma­kacs sérülése miatt most játszott először.) A Haladás az utolsó ne­gyedóra kezdetekor merész­kedett ki először a sündisz­­nóállásból, ekkor Schröter balról ügyesen visszagurított és Marton 18 méterről egyből a bal alsó sarok irányába lőtt. Andrusch csak villám­gyors vetődéssel tudott szögletre hárítani. (A hajrában élesedett a küzdelem, amelynek jele­ként előbb Fitos rogyott a földre, miután egy kö­zelről erősen megrágott labda fejen találta, majd rögtön ezután Bodonyi ka­pott rúgást a lábára. A cserecsatárt ápolni kel­lett, majd bicegve visz­­szatért.­ Ezután ismét a szombat­­helyiek próbálkoztak, ám Nagy, a balösszekötő helyé­ről nem sokkal a kapu fö­lé csavart. Röviddel ezután eldőlt a találkozó sorsa. Amikor a 83. percre ugrott az óra mutatója, a kispes­tiek balról végezhettek el szögletet. A sarokrúgásból Fodor ívelte középre a lab­dát, és a nagy tömegben felugró Fitos az ötösről a ka­pu bal oldalába fejelt. 1-0 (A lefújás után Fitos József, aki előbb a poklot, aztán a mennyet is meg­járta, így vélekedett a tör­téntekről: — A tizenegyes előtt cseppet sem zavart, hogy tudtam, Hegedűs tudja, ho­va szoktam rúgni a labdát. Biztos voltam abban, hogy gond nélkül betalálok__ Hibáztam, de ez nem vette el a kedvem, hanem még elszántabbá tett! És a sors igazságot tett: befejeltem a győztes gólt, amivel vá­laszt adtam azoknak a tü­relmetlen szurkolóknak, akik a fejemet követelték a büntetőbakim után ...) ★ ★ A maroknyi didergő kis­pesti nem kis meglepeté­sére a kezdés után elma­radt a várt fergeteges ha­zai roham. A szombathe­lyiek higgadtan gurigáztak, ügyesen adogattak a me­zőnyben, szervezetten meg­szállták térfelük közepét, így a bajnokcsapat hosz­­szú ideig nem tudott ve­szélyes helyzetet kialakí­tani. A­ „riadót” Sass bom­bakapufája jelentette, amely után a kispestiek tartósan átköltöztek a va­siak térfelére. Egymás után indult rohamra a pi­ros-fehér együttes, azon­ban támadásaik tompák, egysíkúak voltak, érezhe­tően rendkívül hiányzott a játékmester Détári és Gyi­­mesi. Nélkülük amolyan színtelen darálás folyt a gyepen, amelyet a joggal megítélt büntető látszott megtörni. Ám ekkor is csak Détári hiánya miatt sopánkodhattak a kispesti szurkolók... Az elhibá­zott lehetőség szemláto­mást kedvét szegte a baj­nokcsapatnak, és a pihe­nőig csökkentett sebesség­gel, különösebb meggyő­ződés nélkül próbálkozott. A folytatásban sem so­kat változott a helyzet, egyfolytában a vendégek térfelén birkózott a két csapat. A vasiak — ki tudja miért? — meg sem próbálkoztak kellemetlen­kedni a bajnok portája előtt, így aztán nyilvánva­ló volt, hogy csak az le­het a kérdés, vajon képes lesz-e a legkisebb üzemza­var nélkül múlatni a per­ceket a Haladás saját ka­pujának előterében. A válasz egyértelmű volt: nem! A bajnokcsapat ugyanis — bár korántsem játszott jól és meggyőzően —, de végig rendkívül lel­kesen és odaadóan harcolt. Fitos pedig rendelkezett annyi lelkierővel, hogy el­ső félidőbeli, végzetesnek tűnő hibáját nem sokkal a befejezés előtt, a lehe­tő legjobb lélektani pilla­natban jóvátegye, és ezzel csapatát, ha verejtékes, de megérdemelt győzelemhez juttassa. Komora Imre: — A na­gyon jó Haladás ellen, ha minimális különbséggel is, de sikerült diadalmaskod­nunk. Amit ezen az estén egyedül a „Honvéd-szívnek’* köszönhettünk. Rátkai László: — Végtele­nül bosszant ez a vereség, hiszen a befejezés előtt né­hány perccel egy kifejezet­ten elkerülhető góllal veszí­teni mindig megrázó. Ugyan­akkor be kell látnunk, hogy támadójátékban semmit sem­ valósítottunk meg elképze­léseinkből. Zsiday István UTÁNPÓTLÁS­­BAJNOKSÁG Bp. Honvéd—Haladás VSE 3-1 (2-0) Kispest, 400 néző. V: Var­ga L. Bp. Honvéd: Gelei — Zentai, Krizán, Dózsa, Brez­­nai — Linka, Deutsch, Her­­bály, Vajda — Veress, Fü­le. Edző: Maár János. Ha­ladás : Kutasi — Hegyi, Lak­­ner, Wágner, Hevesi — Hé­ra (Varga), Deézy (Tóth), Kovács, Demján — Szabó, Richter. Edző: Kajári Vik­tor. G: Dózsa, Füle, Breznai (11-esből), ill. Richter. Jó: Krizán, Breznai, Dózsa, Lin­ka, ill. Kovács, Richter. A Haladás az első 45 percben játszott ügyeseb­ben, a mezőnyben egyen­rangú ellenfele volt a ha­zai csapatnak, de elég volt egy védelmi megingás és a Honvéd azonnal megsze­rezte a vezetést. Biztos győzelmet aratott a Bp. Honvéd a sok helyzetet el­puskázó szombathelyiek el­len. NÉPSPORT . NB I