Nemzeti Sport, 1996. december (7. évfolyam, 328-356. szám)

1996-12-01 / 328. szám

4 NEMZETI SPORT A fények Békéscsaba, 2500 néző. Vezette: Lettrich (8) (Bede, Koch). BÉKÉSCSABA: Baji 4 - Kondás 4 - Illés 4, Kovács 4 - Varga 3, Belvon 4, Major 5, Kasik 0 - Szabados 4, Kulcsár 5, Czipf 4. Edző: Silviu Iorgu­­tescu DVSC-EPONA: Kövesfalvi 6 - Stupar 6 - Vadicska 5, Sándor Cs. 6, Pető 5 - Dombi 5, Madar Cs. 7, Sándor T. 7, Szatmári 6­­­llen 5, Böőr 5. Edző: Dunai Antal. CSERE: Kasik helyett Filipovics (4) a 18., Pető helyett Madar T. (5) a szünetben, Belvon helyett Ulici (-) a 72., Ilea helyett Bagoly (-) a 74., Szabados helyett Balog Zs. (-) a 86. percben. GÓLSZERZŐ: Sándor T. a 3., Madar Cs. a 8., Sándor T. a 15. percben. SÁRGA LAP: Major (reklamálásért) a 6., Illés (Ilea felvágásáért) a 26., Filipovics (Dombi buktatásáért) a 37., Vadicska (Kulcsár felvágásáért) a 61. percben. SZÖGLETARÁNY: 9:7 (4:3). Jávor Péter 3. perc: A békéscsabaiak röviden szabadítottak fel kapujuk előterében, Sándor Tamáshoz került a labda, aki teljesen tisztán állt a tizenhatos előtt. A debreceni játékos egyet igazított a labdán, majd a vetődő Baji mellett 17 méter­ről a jobb alsó sarokba lőtt. 0-1­8. perc: Sándor Csaba a bal oldalon remekül húzott el, ugyanolyan jól adott középre az egyedül álló Madar Csabához, aki két lépés után, tizennégy méter­ről a jobb alsó sarokba gurított. 0-2 11. perc: Major tizenhat méterről leadott lövését követően védett vetődve Kövesfalvi. 15. perc: Böőr elviharzott a jobb oldalon, Madar Csabához adott, aki jól látta meg, hogy Sándor Tamás remek ütemben érkezik. Továbbadta a labdát, Sándor Tamás pedig tizennégy méterről a nyújtózkodó Baji felett a jobb felső sarokba lőtt. 0-3 40. perc: Filipovics három csel után a balösszekötő helyéről, nyolc méterről szerette volna kilőni a jobb alsó sarkot, ám Kövesfalvi nagyot spárgázva, láb­bal szögletre tolta a labdát. 52. perc: Belvonnal szemben szabálytalankodtak a debreceniek a tizenhato­suk előtt három lépéssel. A szabadrúgásból Kulcsár a felső lécet találta telibe. 62. perc: Czipf bal oldali beadását Kulcsár a kapunak háttal állva, nyolc méterről ollózva emelte egy lehelettel a léc fölé. 81. perc: Sándor Tamás az ügyetlenkedő védőktől elvette a labdát, majd erősen kisodródva, jobbról, tizenkét méterről alig lőtt a kapu mellé. 82. perc: Ulici jobb oldali beadását Szabados senkitől sem zavartatva, az ötösről csúnyán fölé fejelte. 91. perc: Ulici a bal oldali kapufát lőtte telibe tizenegy méterről. Fáy utca, 3000 néző. Vezette: Pillér (8) (Kiss B., Hajdó). VASAS: Sáfár 0 - Herczeg 6, Geress 6, Juhár 6, Gricajuk 5 - Máriási 7, Galaschek 6, Simon 6, Aranyos 6 - Fischer 7, Jován 5. Edző: Gellei Imre. SIÓFOK: Posza 5 - Szabadi 6, Bimbó 5, Kolovics 4 - Kriston 6, Juhász 5, Perger 4, László 5, Tóth L. 5 - Bozsér 4, Szabó Z. 4. Edző: Keszei Fe­renc. CSERE: Gricajuk helyett Tóth A. (5) és Perger helyett Csák (5) mind­kettő a szünetben, László helyett Fisseas (-) a 64., Simon helyett Pál (-) a 66., Szabó Z. helyett Gersics (-) a 75., Jován helyett Kottar (-) a 86. percben. GÓLSZERZŐ: Galaschek a 23., Fischer a 49. percben. SÁRGA LAP: Gricajuk (Bozsért vágta fel) az 5., Szabó Z. (Gricajukkal szemben szabálytalankodott) a 33., Juhász (reklamálásért) a 65. perc­ben. SZÖGLETARÁNY: 10:4 (6:1). Varga Béla 7. perc: Fischer harminc méterről végzett el szabadrúgást, ám a jobb sarok felé tartó labdát Posza „elcsípte". 10. perc: A vendégek jutottak szöglethez a jobb oldalon. Bozsér ívelt középre, s bár Sáfár résen volt, a labda kicsúszott a kezéből, és csak másod­szorra tudta megkaparintani. 19. perc: Kriston indította Bozsért, ám a labda megállt a hóban. Sáfár azt hitte, hogy meg tudja szerezni, de a Siófok jobbszélsője volt a gyorsabb, s 16 méterről, a jobb oldalról az üres kapu fölé emelt. 23. perc: Fischert buktatták a kaputól húsz méterre. Máriási állt a labda mögé, középre ívelt, és az érkező Galaschek öt méterről a kapu bal oldalába fejelt. 1-0 28. perc: Simon szögletét követően Fischer fejelt - ez a „kísérlet" nem si­került olyan jól, mint Galascheké - és a labda, ha centiméterekkel is, a bal sarok mellett elhagyta a játékteret. 44. perc: László rosszul adott haza, Posza még idejében eszmélt, és menteni tudott Jován elöl a tizenegyes pont tájékán. 49. perc: Szabadrúgáshoz jutott a Vasas a kaputól 18 méterre. Fischer állt a letett labda mögé, s amikor elrúgta, két Vasas játékos keresztbe elfutott a sor­fal előtt. Ez megzavarta a siófokiakat, sőt Posza kapust is, így a jól eltalált labda a bal alsó sarokba vágódott. 2-0 57. perc: Galaschek adott remek átadást Fischernek, a nagy kedvvel játszó csatár fölnézett, aztán 18 méterről keresztbe elrúgta a labdát, amely cen­timéterekkel került a jobb kapufa mellé. 70. perc: Herczeg indította Fischert, aki öles léptekkel tört be a kapu elé. A csatár nyolc méterről lőtt, de Posza bravúrral hárított. 77. perc: Csák szabadrúgása után a labda a sorfalról Tóth Lajos elé pattant, a középpályás közeli lövését Sáfár bravúrral hárította, szögletre mentve. 89. perc: A hosszan előrevágott labdára két siófoki csatár is rajtolt, de hiába, ugyanis Sáfár a kapujából messze kifutva felszabadított. A tartalom­ra Szorult helyzetbe került a Békéscsa­ba a héten, s nem csak az 1-9 nyo­masztotta a lilákat. A két csepeli kiál­lítás, Csehi „besárgulása", valamint a sok sérülés miatt a vezetők „villám­mal" igazoltak Rábáról. Silviu Iorgu­­lescu vezetőedző azokra is ráfanyalo­dott, akik a múlt heti súlyos vereség után a csabai Narancs Klubban éjsza­káztak, Filipovics és ülés is pályára lé­pett kezdőként, And­ás pedig csak azért nem volt a kezdőben, mert a hé­ten betegeskedett, így aztán enyhén szólva szedett-vedett Békéscsaba lé­pett pályára a jobb játékerőt képviselő DVSC ellen. Ez a szétesettség igen hamar kiüt­között a hazaiak játékában. Talán még a hajdúságiak sem hittek abban, hogy ennyire akadálytalanul juthatnak el Baji kapujáig. Az ilyen összetételben még sohasem játszó csabai védelem teljesen átjáróháznak bizonyult. Ha a védők mégis elkpiszkáltak a vendég­támadók elől egy-egy labdát, mind­járt rosszul passzoltak tovább, ezért szinte állandóan a debreceniek szer­vezhették a támadásokat. Fölényüket alaposan ki is használták, hiszen röp­ke negyedóra után már 3-0-ra vezet­tek a pirosak. Mindez előrevetítette az újabb súlyos csabai vereség árnyékát, ám a vendégek megkegyelmeztek a liláknak. Továbbra is kidolgoztak né­hány szép helyzetet, de már nem ro­hantak olyan nagy elánnal Baji kapuja elé. A második játékrészben némileg felbátorodott a Békéscsaba, ráérezve, hogy a Debrecen elégedett az ered­ménnyel. Néhány csabai akció futott végig a pályán, ám a befejezéseknél mindig megremegett a hazai játéko­sok lába. A debreceniek ügyesen passzolgattak, okosan tartották meg a labdát, majd olykor ritmust váltva meglódultak, és legalább annyi hely­zetet dolgoztak ki a második félidő­ben is, mint az elsőben. Kissé edző­meccs jellegűvé vált a kelet-magyar­országi derbi, a Debrecen lazán, görcs nélkül játszva, megérdemelten nyert a teljesen szétesett és elképze­lés nélkül futballozó Békéscsaba el­len. Lettrich játékvezetőnek ezen a mér­kőzésen a legnagyobb gondja az volt, hogyan szólítsa fel a rendezőket arra, hogy a csabai B-közép ne dobjon be több füstbombát és petárdát... SILVIU IORGULESCU: - A csapat egész héten fogadkozott, de a mérkőzés első, nagyon rossz ne­gyedórája és hibái eldöntötték a pontok sorsát. Ezután már nem tudtunk megújulni. DUNAI ANTAL: - Ragyogó első félidőt produkált az együttes. Sajnos utóbb a játékosok meg­elégedtek a háromgólos előny­nyel. A Békéscsabának ugyan voltak lehetőségei a szünet után, de mi is növelhettük volna elő­nyünket. A tartalom épp „Lehet játszani" - mondta Pillér já­tékvezető, miután körülnézett, és a mérkőzés lebonyolítására alkalmas­nak találta az amúgy havas pályát. A „körülmények" miatt a csapatok játékát a „Fő az óvatosság!"-elv vezé­relte. A Vasas a nehéz talajon bizton­ságos védekezésre törekedett, nem bí­zott semmit a véletlenre, viszont gyorsan felfedezhető volt, hogy az an­gyalföldi középpályások jóval aktí­vabbak, mint a vendégek középső alakzatában futballozó játékosok, így aztán egymás után alakultak ki a nem túl veszélyes helyzetek a Siófok kapu­jánál. A labda azonban addig-addig kerülgette a kaput, mígnem Gala­schek fejese után már a siófoki hálóba is bekerült. A vendégek nem sok veszélyt jelen­tettek a Vasas-kapura, nyilván arra törekedtek, hogy szoros eredményt érjenek el. Megpróbálták tördelni a já­tékot, ez néhányszor sikerrel is járt. Ezen a nehéz, havas talajon kitűnt, hogy azért a technika és a nagyobb tudás, a jobb erőnlét igazán sokat ér. Ezekkel az erényekkel vitézkedhetett ezúttal a Vasas. Egyértelműnek tűnt a hazaiak fölénye, annak ellenére, hogy a havas, sáros, ázott talajon nehéz végrehajtani azt, amit egy játékos el­tervez, így fordulhatott elő, hogy a közönség nemegyszer olyan hazaadá­sokat láthatott, amelyek végén vagy a szerencse, vagy az idejében érkező hátvéd, vagy a jól kiinduló kapus mentett... A második félidő elején szerzett második Vasas-gól eldöntötte a talál­kozó sorsát. A hazaiak egyre maga­­biztosabbakká váltak, a védők keve­set hibáztak, így aztán a kedvüket vesztő siófokiak ellen további gólokat is szerezhettek volna. Amit érezni le­hetett: a Siófok még döntetlenre sem képes. A vendégvédelmet zavarba le­hetett hozni, a csatárok pedig nem tudtak mit kezdeni a Vasas felállt vé­delmével. Mérkőzés után vastaps köszöntöt­te az angyalföldieket, akik kifutva a B-középhez megköszönték a szurko­lók buzdítását, tetszésnyilvánítását. Nos, elmondható: valóban ritka tel­jesítmény az, amit a Vasas ősszel nyújtott. Értendő ez elsősorban az összeszokottságra, harcosságra. A Siófok lendülete az elmúlt négy for­duló sikerei után most megtört. Nem lehetett érezni az akarást, a futball iránti alázat pedig többségükből hi­ányzott, s elmondható: a tiszta fehér szerelés végül is egyet jelentett az­zal, hogy valóban „beleolvadtak" a háttérbe... Pillér játékvezető kitűnően látta el feladatát. Ilyen havas talajon a sza­bálytalanságok megítélése nem könnyű feladat, ám a játékvezető a munkájának ezt, a nehezebb részét is megoldotta. GELLEI IMRE: - Mindkét csapat dicséretet érdemel, mert a mos­toha körülmények között is re­mek mérkőzést produkált. Külön öröm számomra, hogy végig mi irányítottuk a játékot, és végül két nagyszerű góllal eldöntöttük a mérkőzést. KESZEI FERENC: - Támadójáté­kunk Filipovics, Carajev és Kirch­­mayer távollétében sajnos „fagy­halálra” volt ítélve. A Vasas a két biztos gólhelyzetét kihasználva megérdemelten győzött le ben­nünket. A novemberben nyújtott teljesítményünkkel viszont elége­dett vagyok. A háttér A csabai szurkolók a megszokott lila transzparensek helyett teljesen újakat akasztottak ki a vasrácsra. Rendhagyó feliratokat olvashattunk: „Csak kilenc? Papp Laci, takarodj!" (Papp László a csabai klub ügyvezető elnöke - a szerk.) Igencsak megerősítették a rendezőgárdát erre a napra, és nemcsak azért, mert több busznyi debreceni szurkoló érkezett a Viharsarokba. Mindenesetre a rohamrendőrök elválasztották a két tábort, és megerősí­tett rendezői gárda állt meg a futópályán, szemben a B-középpel. A hatvannegyedik percben Lettrich játékvezető megállította a játékot, ugyanis a csabai B-közép tíz másodpercenként hajigált be egy-egy petár­dát, füstbombát, miközben újra skandálta, hogy „Papp Laci, takarodj!". A játékvezető utasította a rendezőket, majd két perc múlva folytatódott a já­ték. A háttér­ ünneplőbe öltözött régi játékosok, mai vezetők, a Vasas támogatói találkoztak egy órával a mérkőzés előtt a Vasas Casino szombaton meg­nyitott VIP-termében. A világot járva, számos hasonló létesítményt lát­tunk, a most elkészült hatalmas terem a legmodernebbekhez mérhető. Illovszky Rudolf, a Vasas szakosztály-igazgatója végigkísért bennünket, mindent megmutatott, így azt a táblát is, amelyen azoknak a neve szere­pel, akik a VIP-páholyban helyet vásároltak maguknak. Most negyven­nyolcan vannak, a „kék" rész megtelt, a „pirosban" még sok hely várja, csalogatja a Vasas-hívőket. Számos ismert név olvasható a páholyban elhelyezett székeken, többek között Illovszky Rudolfé, Vadasdy Péteré, Genzwein Ferencé és sok ismert Vasas-támogatóé. Az ünnepélyes megny­itó előtt Illovszky Rudolf elmondta: Frank Tamásnak és Szöllősi Mihálynak köszönhető, hogy ilyen gyorsan elkészült a remek létesít­mény. A költségek mintegy tízmillió forintot tesznek ki, ennek felét a páholytulajdonosok már befizették a Vasas kasszájába. Gyalog András, a Vasas ügyvezető elnöke boldogan számolt be arról, hogy a mostani meg­nyitóval ismét gyarapodott a Vasas-család. Külön köszöntötte a Vasas harminchatodik olimpiai bajnokát, az ökölvívó Kovács Istvánt. Amíg benn ünnepeltek, odakint szorgos kezek dolgoztak azon, hogy a hirtelen jött égi áldástól megszabadítsák a pályát. Elég nehezen haladtak, és kevesen is voltak a munkához. Pontban három órakor közölték, hogy a kezdés jó fél órát késik, mert csak ennyi idő alatt tudnak megbirkózni a pályára hullott hóval. Negyed négykor jöttek ki a játékosok, hogy melegítsenek, a többségük alaposan felöltözött. VII. 328. • 1996. december 1. 5K­F­Q Mihálykövi Csapágy 4028 Debrecen, Kassai út 119. Telefon/fax: 06(52)413-099,(52)419-228. Kínálatunkból • csapágyak • tartozékok • hegesztőanyagok, berendezések • ékszíjak • tömítések • kerekek, görgők • kéziszerszámok • s­zeger­gyűrűk, bilincsek • vegyi anyagok MISÍJ MIHÁLYKÖVI