Nemzeti Sport, 2012. augusztus (110. évfolyam, 209-238. szám)

2012-08-01 / 209. szám

20­12. augusztus 1., szerda nemzeti sport A kulcs a nyitott védelem elleni taktika volt. Ugyanis évtizedek óta minden európai együttes megszenved az ázsiaiak jellegze­tes, speciálisan nyitott védekezésével szemben. Ez történt a Mocsai-csapattal is, amely nehezen talált választ a szokatlan, szinte emberfogásos, a jó váltásokkal még hatékonyabbá tett védekezésre. Ez a szisztéma iszonyatos erőt és állóképessé­get követel, de a dél-koreaiaknak van. Ezzel szemben az első félidőben izzadtak és tíz helyzetet kihagytak a mieink, akik Mikler Roland vezérletével ugyancsak védekezésben jeleskedtek, míg kiszorított átlövőik játéka nem is lehetett eredményes. Lékai Máté beállása és a szélsők befutásai tették mozgékonyabbá a támadásokat, m­­ajd a második félidő közepén az öt-öt elleni játékban szerzett kétgólos előnyünkkel fordult meg a meccs. Értettem Mocsai Lajos szándékát, hogy pihentetni szerette volna a kisebb, fürgébb játéko­sait, de ezt Dél-Korea ellen nem tehette meg. Egészen más jellegzetes európai rangadó következik csütörtökön a­­­­horvátok ellen. I­­­tm­ai helyzet maradt kihasználatlanul az első félidőben sza­rtoló Laurencz László volt női kapitány REAKCIÓ ► Mindössze tizenkilenc kapott gól - kiváló védekezés. Ez Hétfőn csak a védekezéssel tudtunk foglalkozni az edzésen, mert többre egész egyszerűen nincsen idő, azt viszont reme­kül megoldottuk, a négy belső védőt folya­matosan cserélgetve Nagy Lászlót sikerült tehermentesítenünk, és felőröltük az ellen­felet. Mindenképpen elégedett lehetek, pél­damutatóan küzdöttünk, boldog vagyok, hogy megszereztük első győzelmünket az olimpián. ► Miért alakult kicsit döcögősebben az első félidő? 1. Valóban voltak problémáink a dél-korea­iakkal az elején, de sajátos stílusú kézilabdá­juk ellen csak meccs közben lehet megtanul­ni játszani, ráadásul amikor Magyarországon játszottunk velük, „eldugták” a nyitott véde­kezésüket. Ma a második félidőben találtuk meg azokat a taktikai elemeket, amelyek sikerre vezettek ez ellen. Ugyanakkor mi meg például a kétirányítós játékunkat nem alkalmaztuk az első harminc percben, épp azért, hogy a másodikra ne tapasztalják ki. Ez be is váltotta reményeinket. Azt is hozzá kell tenni, hogy az első félidőben sok ziccert hagytunk ki, de amint a kapus lábához és a hosszú sarokba lőttünk, rögtön eredménye­sek lettünk. ► A sárga lapot miért kapta a máso­dik félidő elején? > Mert a sárga lap arra szolgál, hogy meg­kapja az ember. Egy edző ezzel tudja felhívni a figyelmet arra, hogy elégedetlen a pályán tapasztaltakkal, anélkül, hogy bármivel is sújtaná csapatát, most is így történt, utána pedig fegyelmezetten végigcsináltuk a mérkőzést. ► Ráérzett arra, melyik kapust kell a kezdőbe jelölnie? D Az edzői szakmának része az intuíció, meg­esik, hogy hibázunk, de jó esetben nagyobb százalékban bejönnek az ilyen döntések. ► Azzal, hogy a horvát válogatott megverte a szerbet, utóbbival alig­hanem ki-ki meccset játszunk hétfőn. Ilyen kemény sorozatban inkább érdemes tartalékolni a továbbjutás­ról döntő csatára, vagy nekiugrunk mindenkinek? ► Amíg én vagyok a szövetségi kapitány, nem számolgatunk. A magyar válogatott min­­dezűk ellen győzelemre is játszik, s Mocsai Lajos a magyarok szövetségi kapitánya. OLIMPIA 2012 3 Hosszú Katinka 1/­ Gyurta Dániel együttesének, de a meccs há­romnegyedétől már nem volt, ami visszahúzza a szárnyakat kapó magyar csapatot. Iváncsik Gergő lőtt két gyors gólt 16-16-nál (Császár Gábor a másodiknál hihetetlenül okos passzt pattintott át neki a visszaloholó dél-koreaiak között), Mikler a becenevéhez (Roló) méltón húzta le kilenc percre a rolót, és végül még a hatalmas önuralomról tanúbi­zonyságot tevő Zubai Szabolcs sem pofozta fel az őt nyakra­­főre rángató Pak Dzsung Gut, csak összeszólalkoztak ki­csit. Öt perccel a sípszó előtt, 21-17-es magyar vezetés után már csak az utolsó, kétségbe­esett dél-koreai felzárkózási kísérletet kellett fegyelmezet­ten elfojtani, a végén pedig Lékai Máté szemfüles labda­­szerzése, majd ellentmondást nem tűrő száguldása egészen a túloldali kapuig eldöntötte a meccset. A lelátókról dübörgött a „Szép volt, fiúk!”-ilyen se volt még a londoni olimpia csapat­versenyei során... a meg­szólítottak pedig mosolyogva baktattak le a pályáról. Megérdemelték az elisme­rést, amikor kellett, meg tud­tak újulni, és Miklertől Lékaiig jó néhány játékos hozzátette a magáét a győzelemhez, amely talán meg is nyugtatja a gár­dát. Ez pedig elkélne, mert kihagyott ziccerből és techni­kai hibából még mindig több van a kelleténél, és lassan a balátlövőknek, Ilyésnek és Pérez Carlosnak is meg kelle­ne találniuk a lövőformájukat - ketten két meccs alatt tíz lö­vésen és egy gólon osztoztak. Csütörtökön Horvátország ellen is fel lesz adva a lecke, de egy bravúrgyőzelem így is, úgy is kellene a vágyott - leg­alább - csoportharmadik po­zícióhoz. A dél-koreaiak ellen az utolsó negyedórában mu­tatott tartással, akarattal és játékkal erre is van esély. ■ A remek napot kifogó Lékai Máté leállásával felgyorsult és eredményesebb lett együttesünk támadójátéka VÉLEMÉNYEK Az elején szenvedtünk támadás­ban, nem találtuk meg a dél-koreai védekezés ellenszerét, túl közel voltunk a nyitott falukhoz, és egy az egyben harcoltunk velük. A második félidőben nagyobb sebességre kapcsoltunk, több mozgásunk volt, a saját fegyverükkel győztük le őket. A hajrához érve aztán nemhogy magmaradt, nőtt a dinamikánk, ezzel nyertünk. Az utolsó labdaszerzésnél sejtettem, mire készül a dél-koreai srác, más kérdés, hogy ha csinált volna egy passzcselt, felszaladok a lelátóra. Nagyon nehéz volt a koreaiak ellen játszani, megtalálni az ütemet, mert ritkán találkozunk velük, és ezt Európában nincs kivel gyakorolni. Bebizo­nyosodott, hogy itt nincs könnyű meccs, miután az angolok a másik csoportban vannak, örülök, hogy sikerült nyernünk. Döcögősen ment az elején a játék, a koreai kapus is jól védett, bár bele is lövöldöztük többször a labdát. De volt benőnk, tartós, és a második félidő közepén átvettük a kezdemé­­nyezést, a végén pedig elő tudtuk venni rejtett tartalékainkat is. Úgy érzem, jó úton járunk, reméljük, a továbbiak­ban is legalább ugyanígy látszunk. A MECCS HETESÖLŐJE EZ TÖRTÉNT MÉG A fantasztikusan védő Ve­­nio Losert (57%) vezérletével, egyenletesen jó játékkal, mind­két félidőt négy-négy góllal megnyerve kerekedett az Eb-3. Horvátország az Eb-2. szerbek fölé. Slavko Goluza kapitány óriási iramot diktáló együtte­se az élet-halál presztízscsata 9. percétől végig vezetett, és a szerbek csak a második félidő elején tudták kétgólosra farag­ni hátrányukat. Ugyanis táma­dási hibáik után lefutotta őket Ivano Cupic, a felállt védőfallal szemben pedig főleg Igor Vorc volt eredményes. A következő fordulóban az Eb-1. dánokkal mérkőző szerbek szorult hely­zetén győzelmeik mellett a vár­ható körbeverések segíthetnek. TOVÁBBI EREDMÉNYEK 2. forduló A-csoport: Izland-Tunézia 32-22 (19-18). Ld: Palmarsson 8, ill. Bannur 10. Nagy-Britannia-Svédország 19-41 (10-24). Ld: Larson 4, ill. Ekberg 13. Az állás: 1. Svédország 4 pont (69-40), 2. Izland 4 (63-47), 3. Franciaország 2 (1 mérk.), 4. Argentína 0 (25-31,1 mérk.), ,­j­. Tunézia 0 (43-60), 6. Nagy-Britannia 0(85-51) B-csoport: Horvátország-Szerbia 31-23 (13-9). Ld: Cupic 8, ill. Vujic­ 6. Dá­­nia-Spanyolország 24-23 (13-12). Ld: M. Hansen 8, ill. Maqueda, Sarmiento, Ugalde 4-4 AZ ÁLLÁS 2. Dánia 2 2 - -51-484 4. M­AG­YARORSZG" 2­­ -" 1­­47-46'­ 8. Dél-Korea 2 - - 2 40-53 0 Éreztem a dél-koreaiakat” ► Az első mérkőzésen be­ugró volt, Dél-Korea ellen viszont már kezdett, sőt főszereplővé vált. Mikor tudta meg, hogy öné a meccs? !” Előző este Szathmári János kapusedző jött be a szobámba, hogy az a döntés született, én kez­dek, így készüljek. Az edzők célja az lehetett ezzel, hogy mindenkit tűzben tartsanak. I* Úgy tűnt, jól olvassa a dél­koreaiak lövéseit. (''-Játszottunk velünk korábban, így nem voltak teljesen ismeret­lenek, de videóról is elemeztük őket, szóval alaposan készültünk belőlük. ► Dánia ellen már bele­kóstolhatott az olimpiai légkörbe, segített ez vala­mennyire abban, hogy Dél- Korea ellen csúcsformában vétken?­t. Ahogy vesszük. Labdát ép­penséggel nem nagyon fogtam a dánok elleni tíz perc alatt, amitől le is voltam törve egy ki­csit, de az akkori elkeseredett­ség amolyan csak azért is meg­mutatom érzéssé változott. Ha innen nézzük, valóban segített rajtam az a meccs. ► Érezte a dél-koreai lövő­kön, hogy a védéseivel egyre inkább elbizonytalanítja őket, különösen a büntetők­nél, amelyből kettőt is hárí­tott kritikus pillanatban? !. Furcsa stílusban játszottak, legtöbbször váratlanul, előké­szület nélkül lőttek, de valóban volt bennem egy olyan érzés az idő múlásával, hogy nagyon a sarkok felé céloznak, amiből aztán sok kapufát is lőttek. A heteseikre pedig jól ki vagyok hegyezve. A veszprémi felké­szülési meccsünkön, ha jól em­lékszem, hatból öt dél-koreai büntetőt is kivédtem. Bennem megvolt ez az emlék, és szerin­tem bennük is. ► A kezdésnél és a második félidőben nagyszerű volt az összhang a kapus és a védelem között - de mi tör­tént az első félidő második részében? ■ Szerintem még a szünet utáni percekre is szükségünk volt ahhoz, hogy teljesen összeálljunk, annyi kellett, hogy alkalmazkodjunk az európai kézilabdától idegen ázsi­ai stílushoz. Én is lemaradtam egy-két lövésről, de amellett, hogy valóban éreztem a lövéseiket, ha­gyatkozhattam a védőfalunkra is, amely jól dolgozott előttem, a Mikler Roland