Nemzeti Sport, 2018. november (116. évfolyam, 297-310. szám)

2018-11-02 / 297. szám

nemzetisport 2018. november 2., péntek H­iába rendeztek csütörtökön Erste Liga-, egyben román baj­noki hokirangadót Brassóban a Corona és a Csíkszeredai Sportklub csapata között, a székely város egy napra megfeledkezett kedvenc sport­járól, és fociőrültté vált. A Dinamo Bucuresti elleni kupamérkőzés már a futballpályától jó néhány utcányi­­ra is téma volt a sétálgató polgárok között: 2-1-es vagy 3-1-es vereség már szép eredmény lenne - vélte egyikük az álmos novembe­ri alkonyatban. A majd háromórás, katarzissal végződő drámát senki sem látta előre. A tömbházak kö­zött megbújó futball­­pálya története során először - az élvonalbeli Sepsi OSK segítségével bé­relt - reflektorok villanyfényében­­fürdött, a Székely Labdarúgó Akadé­mia kollégiumával egybeépített lelátó helyeinek fele pedig már jó órával a kezdés előtt megtelt. Amikor pedig a hokis nótákat focista - a Sportklub szót egyszerűen Efkára cserélve - átköltő kemény mag is bevonult, a hangulat igazi futballmérkőzést idé­zett. A potyárók és az 1200 belépőről lemaradók pedig igyekeztek kihasz­nálni, hogy a stadion drótkerítésének külső oldaláról is elfogadhatóan lehet látni a pályát, a legélelmesebbek a műfüves edzőpálya kicsiny fémvázas lelátójára felmászva teremtettek ma­guknak jobb kilátási lehetőségeket. „Olyan ez a mérkőzés Csíkszere­dának, mint a kolozsvári CFR-nek volt a Manchester United látogatá­sa a Bajnokok Ligájában" - jegyez­te meg Kiss Előd­ Gergely a Hargita Népe napilaptól, amelyben pénteken - fél évszázados történelmében elő­ször - egy focimeccs a címlapsztori. A Dinamo szurkolói a vártnál jóval kevesebben szállingóztak szektoruk­ba, de amikor a bemelegítés végén felhangzott a másfél ezer székely által állva végighallgatott és­­éne­kelt Nélküled, azonnal rázendítettek ők is a „Székelyföld, román föld” rigmusra, a dal után pedig már a „Ria-ria, Hun­gária!” nyomta el a „Románia” kiáltásokat. Az ötven férőhelyes ven­dégszektor csak az első negyedóra végére telt meg, a bukaresti ultrák második hullámával a pirotechnika is megérkezett a csíki futballba, ennek nyomán kisebb füstfelhő szállt át a hazai térfélen. Ez azonban nem zavarta a játé­kosokat, mert ebben az időszakban a harmadosztályban szereplő FK támadott, és bár tiszta lövésig nem jutottak el hazaiak, szabadrúgások­kal és szögletekkel nyomás alatt tar­tották élvonalbeli ellenfelüket. Fél óra elteltével Györgyi küldött kapura egy szabadrúgást, látványos vetődésre kényszerítve Mutiut, a Dinamo kapu­sát. A 33. percben Magyari kiszorított helyzetből lőtt fölé, a félidő végén pedig Éder González balról belőtt labdájánál men­­j­tett újra Mu­­m osztály különbség talán csak egy-egy párharcnál mutatkozott meg, amúgy a bukarestiek csupán kontrázni pró­báltak, szögleteik és beadásaik lát­ványosan pontatlanok voltak. A megérdemelt csíki gól végül a szünet után érkezett, Majzik szabad­rúgásból, mintegy 25 méterről tekert a bal alsó sarokba, majd négy perccel később Magyari Szilárd bombázott a léc segítségével a bal felső sarokba. A szeredai mámort gyorsan lehűtötte Nistor, a Dinamo kapitánya, aki öt perc alatt szintén két, tizenhatoson kívüli lövéssel ki­egyenlített, bár a második alkalom­mal a labda Majzik lábán irányt vál­toztatva csapta be Bordás kapust. „Fogjátok Nyisztort!" - tanácsol­ta kétpercenként egy székely atyafi kedvenceinek, de addigra beindult a vendégek teljes csapata­. Moldoveanu kapufát lőtt, majd Grozav ugrott ki, de Bordás lábujjheggyel mentett. Salo­­mao fél perc alatt kétszer is szabadon lőhetett, de csak egyszer talált kaput, azt is védte Bordás, akárcsak Nistor újabb távoli kísérletét. A fáradni lát­szó FK válasza Dzsebari szólója volt, a fürge marokkói lövésénél Mutiu mentett szögletre. Egyik csapat sem játszott hosszabbításra, mégis ösz­­szejött, és ekkor már látszott az erőnléti különbség a vendégek javára. Nescutescu egy indítás után be is vette Bordás kapuját, bár a hazaiak Fábio lerántása miatt támadófaultot reklamáltak. A már lecserélt Magyari második sárgáját is megkapta, de társaiban még maradt egy dobás: Dzsebari jobbról ívelt be szabadrúgást, Berde István pedig ka­pásból lőtte a hálóba a labdát. A „Szép volt, fiúk!" már a tizen­egyespárbaj előtt felhangzott a lelá­tón - az igazi dráma ezután követ­kezett. Csak a tizedik körben, kilenc kimaradt lövés után dőlt el a párharc.­­ ««AM kupa, iziugartusi FK Csíkszereda (III.) Dinamo Bucuresti 3-3 (0-0, 2-2, 2-2) - 11-esekkel: 6-5 Gaz Metan-CFR 0-1 (0-0) (CFR: LANG ÁDÁM végig játszott) Mioveni (II.)—Sepsi 0-5 (0-6) (Sepsi: a végig játszó PROSSER DÁNIEL gólt szerzett)­­ A győztesek továbbjutottak. Szégyellem magam a kiesés miatt. Ellenfelünk leckét adott nekünk abból, hogyan kell szenvedéllyel futballozni. Szurkolóink pénzt fizettek, hogy lássák a mér­kőzést, erre ezt kapják tőlünk Pedig az első ötös sorozat végén Grozav lábában ott volt a Dinamo továbbjutása, de fölé panenkázott, a nyolcadik és a kilenceik körben pedig mindent védtek kapusok. A­ tizedikben nagy Zsolt belőtte, Delorge nem, de Bordás elmozdulása miatt a partjelző megismételtette Antoine bíróval­­ és a belga bekk újabb lövését is meg­fogta a csíki kapus, tökéletessé téve szurkolóik számára a sporttörténelmi meccset. Csoda történt! Székely '’parádé A harmadosztályban szereplő FK Csíkszereda DRÁMAI MÉRKŐZÉSEN, tizenegyesrúgásokkal kiejtette az élvonalbeli Dinamo Bucuresti-et. Bordás Dániel is főszerepet vállalt a csíkszeredaiak továbbjutásában Ezt az estét sohasem felejtik el a csíkszeredaiak, csapatuk szenzációs teljesítményt nyújtott fotók: manases Sándor­ ­­tiu. A két­­ Százhúsz percen keresztül óriási küzdelem zajlott a Csíkszeredai pályán r­ósa RE­MIC a Dinamo vezetőedzője v m m MAGYAROK A VILÁGBAN - KUPAMECCSEK, BAJNOKIK AUSZTRIÁTÓL UKRAJNÁIG SKÓCIA, 11. FORDULÓj­a HM Kicsikarta a Hajdúk Négy nyeretlen tétmérkőzés után győzött ismét a Hajdúk Split: a má­sodosztályú Sibeniket felülmúlva be­jutott a Horvát Kupa negyeddöntőjébe. Gyurcsó Ádám csereként lépett pá­lyára a splitieknél, akik a 87. percben egyenlítettek (1-1), majd egy perccel a kétszer 15 perces ráadás vége előtt begyötörték a második, továbbjutást érő góljukat. A Hajdúk az előző idény­ben döntőt játszott a kupában, ott 1-0-ra kapott ki a Dinamo Zagrebtől. Gyurcsóék 12 fordulót követően a hetedik helyen állnak a tízcsapatos élvonalbeli bajnokságban, vasárnap a Gorica otthonában lépnek pályára. Ismét meghívhatják Fabio Viviani, az emírségekbeli baj­nokságában szereplő al-Ittihad Kai­ba vezetőedzője a Magyar Időknek elmondta: szerinte Dzsudzsák Balázs hamarosan újra meghívót kaphat Marco Rossitól a magyar válogatott­ba. „Javul a kondíciója. Ahhoz ké­pest, amikor idekerült hozzánk, ég és föld. De van még miben fejlődnie. Hogy Rossi behívja-e az észtek és a finnek ellen készülő keretbe? Ez a kapitány kompetenciája, de nem lepne meg, ha megtenné.” AUSZTRIA. KUPA, NYOLCADDÖNTŐ Wolfsberg Rapid 0-3 (0-2) (Rapid: SZÁNTÓ TAMÁS sérült) Lustenau (II.) Salzburg 0-1 (0-0) (Salzburg: SZOBOSZLAI DOMINIK a kispadon ült) A győztes továbbjutott. CIPRUS. A 2. FORDULÓBÓL ELHALASZTOTT MÉRKŐZÉS APOEL Omonia 2-0 (1-0) (APOEL: BALOGH NORBERT nem volt kerettag) Az élcsoport (7 forduló után): 1. AEL 19 pont, 2. Apollon 16 (19-2, a mérk.), 3. APOEL 16 (15-11) CSEHORSZÁG. KUPA, NYOLCADDÖNTŐ Karviná-Jablonec 1-0 (0-0) (Karviná: KOCSIS GERGŐT a 75. percben becserélték) A győztes továbbjutott. DÁNIA­ KUPA, NYOLCADDÖNTŐ Midtjylland FC Köbenhavn 2-0 (1-0) (Midtjylland: KORCSMÁR ZSOLT nem volt kerettag) A győztes továbbjutott. EMÍRSÉGEK, 8. FORDULÓ al-Ittihad Kaiba Adzsman 2-3 (1-2) (al-Ittihad: DZSUDZSÁK BALÁZS gólt szerzett és sárga lapot kapott) Az élcsoport: 1. al-Sardzsah 20 pont, 2. al-Ain 16 (17-9), 3. al-Dzsazíra 16 (22-15)......10. al-Ittihad Kaiba 10 HORVÁTORSZÁG, KUPA, NYOLCADDÖNTŐ Sibenik (II.)—Hajduk Split 1-2 (1-0,1-1,1-1)-hosszabbítás után (Hajduk: GYURCSÓ ÁDÁM a 67. percben állt be) Krk (III.)—Osijek 1-5 (1-3) A győztesek továbbjutottak. KAZAHSZTÁN: A 23. FORDULÓBÓL ELHALASZTOTT MÉRKŐZÉSEK Karagandi FK Asztana 3-1 (3-0) (Asztana: KLEINHEISLER LÁSZLÓ nem volt kerettag) Kizil-Zsar Kajrat Almati 2-1 (1-1) (Kajrat: EPPEL MÁRTON a kispadon ült, ELEK ÁKOS nem volt kerettag) Az élcsoport (31 forduló után): 1. FK Asztana 71 pont - már bajnok, 2. Kajrat Almati 61,3. Tobol 50 Hearts-Hibernian _ _ 0-0 (Hibernian: a kaput BOGDÁN ÁDÁM védte) Az élcsoport: 1. Hearts 26 pont, 2. Celtic 22 (10 mérk.), 3. Kilmarnock 21,...5. Hibernian 18 (10) SVÁJC. KUPA. NYOLCADDÖNTŐ Lugano-Xamax 3-1 (0-0, 1-1, 2-1) - hosszabbítás után (Lugano: VÉCSEI BÁLINTOT a 60. percben lecserélték) A győztes továbbjutott. UKRAJNA. KUPA. NYOLCADDÖNTŐ Minar (III.) Dinamo Kijev 1-3 (1-0) (Dinamo: KÁDÁR TAMÁS az eltiltá­sát tölti) A győztes továbbjutott.