Népszava, 1948. augusztus (76. évfolyam, 175–199. sz.)

1948-08-01 / 175. szám

Vízilabdázóink nagy győzelme: Magyarország-Anglia 11:2 (4:0) A magyar csapat Győrffy—Holop, Fábián—Szittya—Osuvik, Saivós, Gyar­mati összeállításban végig nyomasztó előnyben­ játszott. Remek játékukért a közönség lelkesen ünnepelte csapatun­kat. Az angol sportvezetők véleménye szerint a magyarok ezzel a játékukkal a torna elsőszámú esélyesévé váltak. SZÉKELY és NOVÁK a 200 méteres női mellúszás döntőjében Szombaton délután a wembley-i uszo­dában tízezerfőnyi közönség előtt került sorra a 209 méteres női mellúszás közép­futamaira. Az első középfutamban Szék­ely Éva nagyszerű ausztráliai és kiváló hollandiai úszó ellen­­ — hárman teljesen külön versenyt úsztak — küldött a döntőbejutásért. Székely az utolsó 10 méterig tartotta az elsőbbséget, majd előbb az ausztráliai úszó, azután a hollandiai De Groot előzte meg karcsapással, mégis Székely Éva 3:02 idejével a harm­adik helyre került és ezzel bejutott a döntőbe. Közvetlen ezután került sor a máso­dik középfutamra, amelyben Novák Éva állt a rajtkőhöz. Nagyszerű indítás után Van Vllet és Novák Éva kitűnő versenyt úsztak , mertényt kissé távolozva. Novák Éva egy pillanattal később fordult, öldöklő harc alakult ki, amelynek végén a ma­gyar lány mintha nem törné magát az első helyért, 2:58-as idejével biztosan megszerezte a második helyet és ezzel a d­öntőbejutást is. Ferencváros-Jednota 5:1 (2:1) A Ferencváros támadásaival kez­dődik a mérkőzés, a 18. percben Budai pompás gólt lőtt.1­:0. Ezután változatos a játék. Mind a két csapat sokat támad és a 35. percben védelmi hibából Putera kiegyenlít. Öt perc múlva Kocsis Deák labdájával meg­szerzi a vezetést. 2:1. A második félidőben már az ötödik percben gól esik. Kocsis mesterien fut el, hiába zavarják , 14 méterről nagy gólt lő. 3:1. A 12. percben egy néző valamit bekiab­ál a játékvezetőnek, mire az általános meglepetésre lefújja a mérkőzést és bevonull az öltözőbe. Ti­zenhárompercnyi szünet­ után folytató­dik a játék. A Ferencváros a 33. perc­ben Szabó 25 méteres szabadrúgásábó­l a negyedik gólt rúgja. A 43. percben Deák egyéni játékával szerzi meg az 5. gólt, 5:1. Németh Im­r­e olimpiai bajnok! A kalapácsvetés döntőjére szom­baton délután 5 óra után került sor. Németh Imre, ha egy-két mé­terrel el is maradt az utóbbi időben elért hazai teljesítményeitől, a ne­gyedik dobása után 55,41 méteres dobásával vezetett. Mögötte a jugo­szláv Gubijan feküdt a második he­lyen. Az amerikai versenyzők a 3. és 4. helyet foglalták el. A svéd Ericssch alig valamivel dobott töb­bet,­­mint a selejtezőben. Németh utolsó dobásával még jó másfél méterrel javított előző teljesítmé­nyén s ezzel fölényesen, csaknem két méterrel nyerte meg az olimpiai bajnok­ságot s egyben ,az első aranyérmet Ma­gyarország számára. Kalapácsvetésben olimpiai bajnok Németh­ Imre (Magyarország) 56.09 méter. 2. Gubijan (Jugoszlávia) 5427 méter. 3. Bernier (USA) 5373 m. 4. Felton (USA) 53.66 m. 5. Terminen (Finnország) 53.08­ m. 6. Ericsln (Svédország) 52,98 m. . Az első magyar olimpiai győze­lem hőse, Németh Imre boldogan fogadja a gratulációkat. — Csupa örömet hozott nekem ez a pár utolsó napom! — mondotta.— Kezdve azon, hogy a tatai edző­táborban sikerült túldobnom a fennálló érvényes világrekordot, végezve azon, hogy itt most megszereztem Magyarország ré­szére az első olimpiai győzelmet. De ért még egy boldogság! El­utazásunk másnapján kaptam ott­­honról az értesítést, hogy felesé­gem kislánykév­al örvendeztetett meg. Az igazat megvallva, szeret­tem volna megvárni Budapesten az örvendetes családi eseményt, dehát erről le kellett mondanom. No majd most szaladok haza és kipótolom azt, amit elmulasztot­tam: alaposan megnézem a kis­lányomat. Ő egyébként immár má­sodik gyermekem, a fiam már ko­moly férfi, 4 esztendős s már­ azt is tudja­ hogy mi a kalapácsvetés! Németh Imre egyébként a budai Ganz-művek műveze­tője, egyike a gyár legkiválóbb szakmunkásainak, akinek diadala egyben a magyar demokrácia, a népi gondolat győ­zelme is! NAGY OLIMPIAI SIKERÜNK:­­ Kádas harmadik lett a 100 méteres gyors döntőjében (Londoni tudóa­tóink telefon jelen­tése.) A világ leg­jobb nyolc úszója állt a rajtkához. Érvényes indítás után szinte egy­szerre ugranak a vízbe, az ameri­kaiak a harminca­dik méternél tör­nek előre. Elő­ször Ford, majd Kádas fekszik a máso­dik helyen. Kádas Géza nagyszerűen versenyez, erősen megszorítja a vezető Fordot, fej-fej mellett küzdenek és köz­vetlen a cél előtt öldöklő finis alakul ki. A célba először az amerikai Ris üt be, másodiknak Ford és egy árnyalattal Kádas Gézánk. Ötödik a magyar Szilárd lett. Mindenki izgatottan várja az ered­ménykihirdetést. Nagy tapsvihar tör ki a nézők sorából, amikor bejelentik, hogy a 100 méteres gyorsúszást 57.3-mal nye­r­ték meg. Ford ideje 57.8, Kádas ideje 57.1. Kádas, aki nagyszerű versenyt úszott, maga mögé utasította a franciák büsz­keségét, a világszerte ismert híres gyorsúszót, Janyt. Kádas ezzel meg­szerezte Magyarország részére az első olimpiai helyezést. Kádas Géza­ Egerben született 1927-ben és nále apró gyermek­korában ha­tározta el,hogy úszóbajnok lesz. Az egri uszodalehetőségek és kiváló képességei hozzásegítették ahhoz, hogy ezt a célját elér­je. 190 méteren az idén állította fel egyéni rekordját 58,4-gy­el. Az egri jog­akadémia hallgatója. A 100 méteres gyorsúszás izgalmas be­fejezése után beszélgettünk Kádassal. — Jobb időt vártam magamtól — mon­dotta —, de így is határtalanul boldog vagyok, hogy a nagyra tartott két ame­rikai után a harmadik h­e­lyen végeztem. Nagyon örülök­ a fiatal Szilárd egészen kiváló eredményének és­ talán tagadha­tatlanul egy kis örömet jelent az is, hogy a franciák büszkeségét, a nagy lányt magam mögött hagytam. 17 PROGRAMUNK A­­ TERVÉVBEN •• Németh Imre OLIMPIAI Mihesty Bene I. és Kapocsi elutazik Lon­donba. A részvevő magyar ökölvívó­csapat ezek szerint: Bondi, Csik, Far­kas, Bene L, Papp és Kapocsi. * Kosárlabdacsapatunk SS:19 arányban győzedelmeskedett az olaszok felett. Nyéki a 400 méteres gyorsúszásban 5:1.05 idővel az előfutamban második lett s így bekerült a középdöntőbe. * Bóbis már az első három között van, Tarányi és Tóth is győzött. Bakos és Bencze kiesett. * Cochran nyerte a 400 méteres gát­futást 51.1 mp-vel. . * A női gerely­vezés olimpiai bajnoka Bauma (Ausztria) 45.57­ m, olimpiai csúcs. * Mitró, a kivétel magyar gyorsiúszó nem indult, mert a vezetőség, az igen nehéznek ígérkező 1500 méteres gyorst úszásra akarja pihentetni. Ha­l­adás—Szeged 3:1 (2:0) Unalmas, kapkodó játék után kapus­hibákból érte el a góljait a szombat­helyi Wpat. Góllövők: Kovács (3), Varga, illetve Rózsa. Szolnok-Elektromos 4:0 (2:0) Latorca nova, 5000 néző. A minden részben jobb Szolnok megérdemelten győzött, góllövők: Pintér NI. (2) és Do­bos (2). R­ÁKÓCZI Ú­T 6. ERZSÉBET KÖRÚT 26, BAROSS TÉR 1­7, Petőfi Sándor ucc a 1 ÚJPEST, ÁRPÁD ÚT 64. rflé&átity példa: Női fehér vászonszandál, • • . Ft 34.90 bőrtalppal 49.90, 69.90 Női divat szandálok . . « i­­ s 1! 49.90, 69.90 Női fekete box trottercipő­­­l » » 49.90 bőrtalp 98.90 Férfi week-end cipő . . t • R 1 » 98.90 Férfi fekete magascipő B • k 1 * tt 49.90 sertésbőr, gumitalp 20.80 Férfi m«í©5iig, fehér . . s * t­­ * » 20.80 Férfi polo alsónadrág s a s i » » 14.90 Na­$y választék, olcsó textilárukban !