Sporthirlap, 1934. május (25. évfolyam, 35-43. szám)

1934-05-02 / 35. szám

SZERDA, 1934 MÁJUS 2. SPORT HÍRLAP Az »odavalósi« Kocsis remek játé­kával győzött az Új­pest Pozsonyban ■ m­­­sba sA.t. ■ Újpest—Bratislava 4:1 (2:1) — A Sporthirlap telefonjelentése — Pozsony, május 1. 4000 néző előtt fölényes győ­zelmet aratott az Újpest, holott csapata nem is volt egységes és csak néhány játékosának egészen nagy teljesítménye eredményezte a sikert. A mérkőzésre — melyet Kub­­rics bíró vezetett — Újpest a kö­vetkező összeállításban állt ki: Hári — Futó, Sternberg — Seres, Szűcs, Szalay — Pusztai, Jávor, Avar, Kocsis, P. Szabó. Mindjárt az első percekben Új­pest került fölénybe, de támadá­sai erőtlenek voltak, komoly lö­vés egy sem ment a Bratislava kapujára. Sőt! A 9. percben az Újpest kapott gólt, mégpedig potyagólt. Lakner átadását Sors gyengén lőtte kapura, Hári fogta is a labdát, de ki­ejtette. S a labda a hálóba esett! ... 0:1. Ez a váratlan gól felrázta az újpestieket. Támadásaik azonban középen elhaltak, Avarnak egészen rossz nap­ja volt. Önmagát feltűnően kímélte, pas­szai rossiak voltak, de egyéb­ként is inkább használhatatlan magas labdákat vagdalt jobbra­­balra. Ennek ellenére az újpesti halfsor úgy előrenyomta csatá­rait, hogy a Bratislava percekig nem tudott átjutni­­a félvonalon. A 20. percben a Bratislava­­védelem rendszet vétett a 16-os közelébe, Avar állt a labdának. Jóvá tehette volna, amit eddig vétett. De messze kapu mellé lőtte a labdát —­ így is! A 25. percben Jávor 30 méterről küldött bombát a Bratislava kapujá­ra. Hubek jól helyezkedett, de az irgalmatlanul erős lö­vést nem foghatta. 1:1. Egyre inkább feltűnt Kocsis, az újpesti (azelőtt pozsonyi) bal­­összekötő. Már ő helyettesítette Avart is. Remekül szöktette P. Szabót, akinek­ pontos beadá­sát Jávor azonnal lőtte, de a kapufa mentett. Kocsis 25 méteres gyönyörű csavart lövése a 32. percben védhetetlenül jutott a felső jobb sarokba.­ 2:1. Az Újpest ezután is egyik táma­dást vezette a másik után. A 37. percben Kocsis a félpályáról indult, átvitte a labdát a Bratislava egész védelmén, de az utolsó pilla­natban túl biztosan akarta helyezni és hajszálra mellé lőtte. Rögtön utána egy Kocsis-bomba a felső kapufáról jutott ki a pályára. Az első félidőben egyperces gyászszünet is volt a pozsonyiak Budapesten is jól ismert Steiner­­jének emlékezetére. A II. félidőben a tartalékos Bratislava lelkesen kezdett. A 4. percben Kosztka jó helyzetbe is került, de lövése Csak kapufást talált. Viszont a 6. percben Avar eresztett meg egy lövést jó hely­zetből­­ a kapus kezébe. A 16. percben Kubrics ismét szabad­rúgást ítélt a Bratislava ellen mintegy tizennyolc méterre Hubek kapujától. Most már Jávor állt neki és erős lö­vése a vetődő kapus hóna alatt a kapuba is jutott. 3:1. A Bratislava csak erőtlen ellen­­támadásokkal kísérletezett, azután a 22. percben Jávor nagy lövésére Hubek robinzonáddal ugrott, fogta is a labdát, de kiejtette, majd utánakapott, de ekkor már ott termett Kocsis, elkapar­ta a labdát, tovább vitte a kapu előtt és visszafordul­va, egész lehetetlen szögből belőtte a negyedik gólt. 4:1. Az Újpestnek még több helyzete is adódott. De előbb Kocsis lövése került kapu fölé, majd Pusztai rontott. A 4:1 ellenére is szeren­cséje volt a Bratislavának, több gólt is kaphatott volna. Az utolsó percben a pozsonyiak támadtak, Kosztka fejesét csak a kapufa mentette. Újpest csapatában Kocsis szenzációsan játszott. Külön nagy egyéni sikert aratott a pozsonyi futballközönség előtt. Az újpestiek közül jó volt még Szűcs, P. Szabó és Futó. Stern­berg fáradtan játszott, nyilván érezte még a prágai meccset. Avar egészen gyengén szerepelt, a po­zsonyiak csodálkoztak is!... Hóri összesen hat lövést­ kapott! És a legelsőt beejtette a kapujába! A Bratislavában a jobbfedezet Pollack, a balszélső Maszarovics és a kapus Hubek érdemelt dicsére­tet. Kubrics, a bíró, az első fél­órában nyomta az Újpestet, később látta, hogy nem érdemes, onnan kezdve kifogástalanul vezette a mérkőzést. — Nagyon tisztességes, szép eredmény — mondta a meccs végén Tóth István, az Újpest tré­nere ----, mindkét csapat fairen játszott. A bíró sokkal jobb volt, mint amilyenekhez például Prágá­ban kellett hozzászoknunk. Csütörtökön dől el, ki lesz első világbajnoki ellenfelünk Ki kerülhet az „erősek" és ki a „gyengék" csoportjába ? Az első fordulóban feltétlenül győznünk kell, — aztán?... — A Sporthírlap tudósítójától — Csütörtökön Rómában összeül a futballvilágbajnokságokat elő­készítő és rendezőbizottság, amelyet annak idején a FIFA bízott meg a munkával. A világbajnokság játék­rendje máris készen áll. íme: Május 24. Rómában: USA— Mexikó selejtező (az egyetlen selejtező, ami még hátra van). Május 27.: első forduló Rómá­ban, Milánóban, Bolognában, Nápolyban, Torinóban, Firenzében, Genovában és Triesztben. Május 31.: második forduló Milánóban, Torinóban, Nápoly­ban és Bolognában. Június 3.: elődöntők Rómában és Milánóban. Június 7.: mérkőzés a 3. és 4. helyezettek között a 3. helyért Firenzében. Június 10.: világbajnoki döntő Rómában. A versenyszabályok szerint minden mérkőzést döntésig kell játszani. Ha a rendes játékidőn belül a mér­kőzés döntetlen maradna, akkor már az első alkalommal 30 perces (két félidős) meghosszabbítás kö­vetkezik és ha ez sem hoz döntést, akkor a meccset 48 órán belül meg kell ismételni és ott szükség esetén újabb 30 perces meg­hosszabbítást kell elrendelni. Ha még ekkor sincs döntés, akkor a győztest sorsolással­ állapítják meg. Kizárólag a döntő mérkőzés eseté­ben kell a játékot harmadszor is elrendelni. A Szervező Bizottság csü­törtökön sorsol. Miután a FIFA már korábban elfogadta a Méksi-féle javaslatot, mely szerint az első fordulóban a 16 csapatot két csoportba kell osztani és azután az erősebbek csapatait a gyengébbekkel kell szembe­állítani, ezért ennek a Szervező Bizottság­nak a működését most az egész világon a legnagyobb érdeklődés­sel lesik. Tudvalevő, hogy a Szer­vezeti Bizottságot a FIFA erede­tileg három személyben állapí­totta meg. Az olasz Mauro dr., a magyar Fischer Mór és a német egy borotválkozás! ! A nagyszerű angol találmány, a Dr. Moris­ B|­,­ sen . gyors borotválókréra nemcsak 2 Égy percre szá­lította le az eddigi 20—25 hat perces borotválkozási időt, de amellett az ön­borotválkozást rendkívül olcsóbbá­­­ is tette. Ha tekintetbe vesszük, hogy a Égy V­orisson borotválókrém a legerősebb szaká­ihoz is jó és hogy nem szárítja,­­H sőt e­lenkezőleg, puhítja az arcot, elér- e táv végre az időt, hogy a Morisson Kisfi ','41*or­ia álmánya révén a érfiak bo- Ror­­otválkozása s modernizálódott a HHBP 3 Tavaszi időben — téli szenzáció EXVI SORSOK OKERGETEGBEN mindnyájunk sorsa (Barbara Stanwyck, Otto Kruger)­­WARNER-BROS- Rtf KMflAIM Csütörtöktől, május 2-tól KERT MOZGÓ (Vilma királyné-úl és Iréna-új sarok) Bauwens dr. ennek a bizottságnak a tagjai. Később azonban maga a bizottság kiegészítette magát az osztrák Meisllel és a holland Loisy­­val. Holnap tehát ez az öt férfiú találkozik Rómában és fogja meg­állapítani a két nyolcas csoportot, ami a küzdelmek szempontjából már az első fordulóban is­ óriási jelentőségűvé válik. Nem lehet tudni, hogy a nyol­cas beosztásokat az ötös, avagy csak a voltaképpeni hármas bizott­ság fogja-s megállapítani. Mi csak a világban ismert erőviszonyok és nem utolsó sorban a FIFA körei­ben is tapasztalt vélekedések alap­ján próbáljuk meg már előre is kettéválasztani a 16-os mezőnyt. Annyi bizonyos, hogy a közép­­európai futballhatalmasságok volta­képpen már a múlt hónapban Prágában tartott nemzetközi kon­ferencia alkalmával titkos paktu­mot fogadtak el, mely szerint a négy középeurópai futballcsapat, tehát Olaszország, Ausztria, Ma­gyarország és Csehszlovákia csapata az erősek csoportjá­ba fog kerülni, nehogy ezek a csapatok már az első fordulóban egymás ellen vere­kedjenek és egymást idő előtt kiverjék. Az erősek­ csoportjába fog ke­rülni egészen bizonyosan a két délamerikai ország, Argentína és Brazília csa­pata is. A megmaradó két helyre pedig erős versengés indul meg Spanyol­­ország, Németország és Hollandia között. Miután azonban a német és holland delegátus ott lesz a római előzetes megbeszéléseken (Bauwens- dr. és Loisy), ezek után nem nehéz elképzelni, hogy végül is Spanyolország kapja a gyen­gébbek csoportjába való beosztást. Ezek után nézzük meg, hogy a két csoportban mi lesz a névsor: Erősek: Olaszország Ausztria Magyarország Csehszlovákia Argentína Brazília Németország Hollandia Gyengék: Mexikó—USA győztes? Egyiptom Svájc Románia Belgium Franciaország Svédorszá­g Spanyolország Nem mondjuk, hogy teljesen igazságos lenne ez a beosztás, azonban aki tisztában van a nem­zetközi futballpolitika útjaival, annak könnyű „kiszámítani” ezt az eredményt. Bizonyos, hogy a gyengébbek csoportjába beosztott országok közül kettőt három joggal mutathat a másik csoport néhány csapatára. A Szervező Bizottság még csütörtökön ki fogja jelölni az egyes mérkőzések szín­helyét és a bírákat is. Pénteken tehát Magyarországon már mindenki tudni fogja, hogy a világbajnokságon induló magyar válogatott csapat első mérkőzését hol, ki ellen és kinek a bíráskodása mellett fogja játszani. Minden reményünk megvan arra, hogy — a fenti beosztás figyelembe­vétele mellett — az első fordulót sikerrel ússzuk meg. Azután pedig ... szinte minden a további sorsolástól függ. Lenkey hazaérkezett Franciaországból, ahol „magánügyben" járt — A Sporthírlap tudósítójától — Lenkey Imre, a Hungária tréne­re a múlt hét közepén Francia­­országba utazott. — Zavadszkyt _és_ Lukácsot hozza az Ica — mondták ekkor a ben­­fentesek és utánuk az egész köz­vélemény. A lapok megírták, mint befejezett tényt: Zavadszky és Lukács a Hungáriáé. A Hungária ekkor még ott tar­tott, hogy cáfolta Lenkey Francia­­országba­ utaztát. —• Szegény beteg édesanyját ment meglátogatni Homokterenyé­­re — mondták ekkor és hiába volt minden pinkertoni leleményünk, nem lehetett többet kihúzni belő­lük. (Ha azután félhivatalos infor-­ mációk alapján vagyunk kénytelen írni, akkor ne tessék haragudni.) Tegnap délben megérkezett Len­key tréner. Délután már el is fog­lalta „hivatalát”, itt kérdeztük meg tőle: — Franciaországban volt, Ica?? — Igen. — Zavadszky?? Lukács??? — Kérem, írja meg, hogy játékos­tárgyalásokról szó sincs. Privát úton voltam egyheti szabadsággal, sem Zavadszkyt, sem Lukácsot nem akartam magammal hozni. Ezek után a Hungária egyik igazgatósági tagjához fordultunk. — Lenkey nem a Hungária megbízásából volt Franciaország­ban? — Nem. — És mit gondol ön, akad va­laki, aki ezt elhiszi, ha mi ezt megírjuk?? —­­Azt nem tudom. Nekünk e pillanatban még a Középeurópa Kupa sem biztos, tehát nem sie­tünk. Legyen meggyőződve: ez az igazság. Meg vagyunk győződve. De azért nem lennénk meglepve, ha a közeljövőben Pestre érkezne Za­vadszky és Lukács. A sportra rátérve: nincs sérült a Hungáriában. Tegnap már Titkos is bevetkőzött, mást ugyan nem csinált, de egye­lőre ennek is örülnek a hírek. Lába már alig fáj és orvosa sem ellenzi, hogy megkezdje tréningjét. Ujváry mankón jött ki, Kreibr doktor végzett a lábán kisebb mű­tétet. A tegnapi tréninget nagyjából fejelési gyakorlatok töltötték ki. Két liter tej és ugyanannyi bor volt kitűzve annak a párnak, ame­lyik fejelgetve tud végigmenni a pályán. Ez senkinek sem sikerült, de a Gergely—Turay kettős egy méterrel a cél előtt csuklott csak össze, ezzel tartják a rekordot. A vasárnapi csapat természete­sen még nincs meg. Lehet, hogy újra Klamár játszik, aki már gyó­gyulófélben van. TANDLER UGYANÚGY JÁRT, MINT TITKOS, meséli a Franciaországból megtért Lenkey , szárkapocsrepedése volt, korán kezdett játszani, most kezdheti a pihenést élőiről.