Informaţia Harghitei, octombrie-decembrie 1989 (Anul 22, nr. 6165-6233), Adevărul Harghitei, decembrie 1989 (Anul 1, nr. 1-9)

1989-10-02 / nr. 6165

Anul XXII., nr 6165 pag. a 2-a FOTBAL DIVIZIA A O etapă fără . .. surprize Dinamo — Corvinul 3—0 (2—0). Cu toate că n-a înscris, Sabău este consi­derat autorul moral a celor 3 goluri, reușite de Mészáros, Lupu (din lovitură de la 11 metri) și Mihăescu. Mészáros a mai trimis o dată mingea în bară. F.C. Farul — Steaua 0—1 (0—1). Bal­int joacă acum întreaga partidă, nu doar finalurile, ca la șah. Și înscrie, în vre­me ce Hagi, reintrat în dispozitivul Stelei după suspendarea dictată de club, coordonează, și mutează în bară. Inter Sibiu — Petrolul 3—1 (2—0). Ofensiva continuă a echipei sibiene s-a concretizat în golurile înscrise de Jurcă, Predatu şi Majaru, ultimul din lovitură de la 11 metri. Catinca a marcat golul de onoare. F.C. Bihor — F.C.M. Braşov 6—0 (4—0). Bolba, de două ori, Ovidiu Lazăr, tot de două ori, Vancea şi Ta­­maş au realizat scorul etapei. La bra­şoveni, golul de onoare a fost zădăr­nicit de şutul în bară a lui Caciureac. F.C. Olt — Victoria 1—2 (0—1). Un re­zultat stabilit de ... şansă. In vreme ce Cigan şi Mirea înscriau de două ori pentru bucureşteni, Dudan şuta în ba­ră. Tot de două ori. Doar în finalul partidei Pistol a reuşit să reducă din handicap. Flacăra Moreni — S.C. Bacău 2—0 (1—0). Emoţii pentru fotbaliştii din Moreni. Dar numai pînă la înscri­erea primului gol, de către Stere. Cînd a înscris şi Zare... zarurile fuseseră aruncate ! ,,U“ Clu­j-Napoca — Jiul 1—0 (0—0). Prima victorie a fotbaliştilor clujeni în actuala ediţie. Autorul golu­lui a fost Munteanu. F.C. Argeş — „Poli“ Timişoara 1—0 (0—0). Grigoriu a fost autorul golului de două puncte (primelor realizate de piteşteni. El a transformat o lovitură de la 11 metri. Mai apoi a trimis mingea în bară. Partida Sportul Studenţesc — Univer­sitatea Craiova s-a amînat pentru 18 octombrie. Probabil că ea va constitui ... surpriza ! C.F.R. Cluj-Napoca 3—0, Metalul Boc­şa — Gjiia Bistriţa 1—1, Chimica Tîrnăveni — C.F.R. Timişoara 2—1, A.S.A. Tîrgu Mureş — C.S.M. Reşiţa 0—0, Strungul Arad — Electromureş Tîrgu Mureş (se dispută în ziua de 18 octombrie). CLASAMENTUL DIVIZIA B SERIA I: C.S.Botoşani — Olimpia Râmnicu Sărat 0—0, Viitorul Vaslui — Gloria Buzău 2—1, Politehnica Iaşi — Siretul Paşcani 3—1, Ceahlăul Piatra Neamţ — Unirea Slobozia 1—1, Oţelul Galaţi — Foresta Fălticeni 7—0, Pra­hova C.S.U. Ploieşti — C.S.M. Suceava 2— 0, Aripile Victoria Bacău — Steaua Mizii 2—0, Poiana Cîmpina — Unirea Focşani 3—0. CF.R. Pașcani — F.C.M. Progresul Brăila 0—1. SERIA A II-A : Chimia Rîmnicu Vîl­­cea — Tractorul Brașov 3—0. A.S. Drobeta Turnu Severin — Constructo­rul Craiova 6—0, Minerul Motru — Mecanică Fină București 1—0. Unirea Alba Tulia — Sportul ..30 Decembrie“ 3— 0. F.C.M Caracal — Autobuzul Bu­cureşti 5—0 C.S. Tîrgovişte — Pandu­rii Tîrgu Jiu 1—1 I.C.I.M. Brasov — 1.M.AAA Sfîntu Gheorghe 1—0, Me­talul Mi­ca — Gaz Metan Mediaş 3—1. Rapid Bucureşti — Metalurgistul Sla­tina 1—0 SERIA A III-A. A-S.A. Progresul Ti­mişoara — F.C. Maramureş 2—0, Glo­ria Reşiţa — Mureşul Explorări Deva 0— 0, Armătura Zalău — Vagonul Arad 1— 0, U.T. Arad — Someşul Satu Mare 3—1, Olimpia Satu Mare — Steaua DIVIZIA C C.S.M. BORZEŞTI — PROGRESUL ODORHEI 1—0 (1—0) Soarta acestei întîlniri a fost decisă în minutul 2, cînd Despa înscrie spec­taculos, printr-un şut puternic de la 20 de metri. Partida se echilibrează şi oaspeţii au, la rîndul lor, numeroase acţiuni de a egala, pe contraatac, cea mai mare fiind ratată în minutul 59, cînd Csifó, de la 2 metri, singur cu por­tarul şutează în acesta. Să consemnăm replica deosebit de bună a echipei o­­dorheiene, care merita cel puţin un re­zultat de egalitate. (Gheorghe Grunzu) MUREŞUL TOPLIŢA — VIITORUL GHEORGHENI 4—0 (2—0) Sub conducerea noului antrenor, Va­sile Niţă, Mureşul a demonstrat ieri un potenţial de joc ridicat și un registru tehnico-tactic superior, dominîndu-­și adversarul la toate capitolele. Scorul a fost deschis în minutul 9 cînd Mattel a executat o lovitură liberă de la 25 de metri mingea a fost respinsă de apărătorii din Gheorgheni, iar Pop a reluat în plasă , 1—0, în minutul 30, la o nouă fază ofensivă a gazdelor, Cio­­loca intră în careu și şutează plasat, în­­vingîndu-1 pe Andronic. în repriza se­cundă, ofensiva gazdelor a continuat şi Maftei trimite mingea în bară. Apoi Szarvas demarează pe extremă, cen­trează și Szőcs deviază cu capul min­gea în plasă : 3—0. Era minutul 76. în ultimul minut de joc, la singura fază de atac a oaspeţilor, mingea este şuta­tă în bară, revine în teren la Maftei care, pe contraatac, îl găseşte pe Szőcs, care înscrie din nou : 4—0. (Ilie Şandru) RAPID MIERCUREA-CIUC — UNIREA CRISTUR 0—1 (0—0) Victorie meritată a fotbaliştilor din Cristur, într-o întîlnire în care Rapid nu şi-a găsit cadenţa, jucînd crispat şi fără luciditate, mai ales in fazele ofensive. Care, de ce­­să n-o re­cunoaştem, au fost foarte multe de-a lungul celor 90 de minute de joc. Dar înscrierea unui gol a fost zădărnicită fie de intervenţia promptă a portaru­lui Kiss Iosif, fie de teama de a nu greşi, a jucătorilor din atacul rapidiş­­tilor, teamă care le-a anulat, de multe ori, şansa de a înscrie. Au ratat Pagu, Moscu (o dată mingea fiind respinsă, cu şansă de Horváth), Ghenci, György, Mircioiu, Bándi, Kelemen Cristurenii au iniţiat contraatacuri spectaculoase prin Szaniszlo, Fazakas şi dacă Mita a avut cîteva intervenţii salutare, el a fost nevoit să scoată mingea din plasă, in minutul 76, cînd Szaniszlo — încura­jat de public — demarează pe extremă. Fazakas primeşte mingea şi o prelun­geşte la Ghindele care, foarte sigur pe el, cu toate că nu are decît 16 ani, gă­seşte, printr-un şut sec, culoarul în­scrierii unicului gol PETROLUL MOINEŞTI — AVÎNTUL REGHIN 2—1 (1—1) Gazdele au deschis scorul printr-o lovitură liberă de la 18 metri execu­tată de Budău, în minutul 6. Oaspeţii egalează după numai două minute, cînd Sălăgean execută o lovitură de colţ şi Stan introduce mingea în poar­tă. în continuare, partida se echili­brează, oaspeţii ratează desprinderea, în minutul 36 cînd Ciucu, cu capul, tri­mite mingea în bară. Tot el, în minu­tul 40, îi permite portarului David să se remarce printr-o intervenţie specta­culoasă. Şi cum ocaziile ratate se răz­bună, gazdele au şansa golului victoriei prin Budău, în minutul 88, printr-un şut de la 20 metri. (Nicolae Rotaru) TEXTILA BUHUŞI — METALOTEH­NICA TÎRGU MUREŞ 3—1 (1—0) Oaspeţii, avînd în formaţie jucători cu experienţă, încearcă de la începutul partidei să deschidă scorul, dar apă­rarea gazdelor e pe fază, şi portarul Florea se remarcă în cîteva rînduri la fazele lui Publik şi Kiss. Gazdele des­chid scorul în minutul 39 prin Radu. La reluare, gazdele majorează prin Vrînceanu, în minutul 67 şi prin ace­laşi Radu, în minutul 78. Golul de o­­noare al oaspeţilor este înscris în mi­nutul 88 prin Publik. (Ion Vieru) METALUL SIGHIŞOARA — OŢELUL REGHIN 1—1 (1—0) Dominarea gazdelor se concretizează în minutul 33 cînd Vâradi, vrînd să degajeze, loveşte defectuos mingea, tri­­miţînd-o în propria poartă. Apoi, si­­ghişorenii insistă, dar ratările se ţin lanţ, cea mai mare fiind aceea din mi­nutul 81, cînd gazdele ratează o lovi­tură de la 11 metri, prin Székely. îm­potriva cursului jocului, oaspeţii obţin egalarea în minutul 89, cînd Suciu şu­tează de la 23 metri şi mingea pătrun­de în plasă. (Ioan Turcu) MUREŞUL LUDUŞ — MINERUL ROMÂNEŞTI 3—2 (1—1) Meci viu disputat, începutul aparţi­­nînd gazdelor care, ajutaţi de vânt, a­­tacă continuu. Totuşi cei care deschid scorul sunt oaspeţii, prin Bucurel. Ega­larea se realizează în minutul 44 prin Katona. Gazdele atacă în continuare şi ratează incredibil prin Katona (şut cu capul spre poarta goală dar Cîrloanţă degajează in extremis). Oaspeţii sunt din nou în avantaj în urma transfor­mării unei lovituri de la 11 metri de către Robert Rîmniceanu (min. 56). E­­galarea se produce în minutul 63, cînd Casoni înscrie cu capul. Golul victoriei echipei Mureşul este înscris în minutul 69, cînd Lechinţan fructifică centrarea lui Katona. (Ion Borgovan) METALUL REGHIN — MECON MU­NICIPIUL GH. GH.-DEJ 2—0 (2—0) In minutul 39 gazdele deschid scorul la lovitura de colţ executată de Csók, cînd Frîncu se interpune în calea min­gii şi aceasta intră in plasă. în minutul 40, acţiunea ofensivă a echipei gazdă se soldează cu cel de-al doilea gol, în­scris de data aceasta de Csók. (Ioan Orminisan). CLASAMENTUL *) Echipă penalizată cu 3 puncte. 1. Dinamo 6 60020— 1­12 2. Univ. Cv. 5 41011— 29 3 Steaua 6 41111— 49 4. FC. Bihor 6 40218— 98 5. Petrolul 6 40210— 88 6. Victoria 6 312 7— 47 7. F.C.M. Brasov 6 3 1l 2! 5—127 8. F.C Inter Sibiu 6 30311—156 9—10. F.C. Farul 6 213 8— 85 F.C. Olt 6 213 7— 75 11. Jiul 6 213 5— 85 12. Flacăra 6 213 5— 85 13. Corvinul 6 213 4—115 14. S.C. Bacău 6 123 6—114 15. „U" Cluj-Napoca 6 123 5—124 16. „Poli“ Timiș. 6 114 8—103 17. Sportul St. 5 104 5— 62 18. F.C. Arge-6 105 2—122 1. C.S.M. Borzești 541011- 3 9 2. MECON Gh. Gh.-Dej54 0111- 2 8 3. Mureşul Luduş54 0112- 7 8 4. Progresul Odorhei 53 02 6-4 6 5. Unirea Cristur 53 02 8-7 6 6. Textila Buhuşi 5302 7-6 6 7. Petrolul Moineşti 5302 4- 7 6 8. Metalotehnica Tg. M521212- 6 5 9. Mureşul Topliţa 5212 9-6 5 10. Avîntul Reghin* 531111- 6 4 11. Metalul Reghin 5203 6-11 4 12. Metalul Sighișoara 5113 2-8 3 13. Viitorul Gheorgheni 5113 3-13 2 14. Minerul Comăneşti 5104 9-14 2 15. Oţelul Reghin 5023 5-11 2 16. Rapid M-Ciuc 5005 2-7 0 INFORMAŢIA HARGHITEI CAMPIONATUL JUDEŢEAN Ieri, în campionatul judeţean de fot­bal s-au înregistrat rezultatele Mureşul Suseni — Complexul Gălăuţaş 3—1 (1—0) Au înscris pentru gazde György, Kelemen şi Bernad Csaba, iar pentru oaspeţi Janoska . Progresul II Odorhei — Tractorul Miercurea-Ciuc 2—0 (0—0). Au marcat Dobai şi Kulcsár . Avicola Cristur — Făgetul Borsec 4—2 (2—2). Au înscris pentru gazde Marossy (2), Koncz (2) iar pentru oaspeţi Manolache şi Zoltán. Bastionul Lăzarea — Stră­duinţa Praid 2—2 (1—1). Au înscris pentru gazde Ilyes de două ori. I.P.E.G. Sîndominic — Unirea Hodoşa 1—0 (0—0). A înscris Banu. Minerul Tulgheş — Mobila Ditrău 0—2 (0—0) Cele două goluri au fost înscrise de Albu. Metalul Vlăhița — Minerul Bălan 0—5 (0—2). Au înscris Borbély (2), Chirilă, Iorda­­che și Zgarcea. Pagină realizată de Radu POP cu sprijinul colaboratorilor ziarului Un strălucit succes al pugilismului românesc : CAMPION MONDIAL DE BOX FRANCISC VASTAG în sala „Olimpiski" din Moscova a avut loc sîmbătă seara prima reu­niune a finalelor Cam­pionatului mondial de box, printre învingă­tori numărindu-se și sportivul român Fran­­cisc Vastag (categ. se­­mimijlocie) care a re­purtat un succes remar­cabil obţinînd medalia de aur după ce l-a în­trecut în finală, la punc­te, pe Siegfried Mehnert (K­.D. Germană), un pu­gilist redutabil, de două ori campion european. Francisc Vastag, în vîrs­­tă de 21 ani, component al clubului Dinamo Bu­cureşti, reuşeşte o per­formanţă de prestigiu premieră în pugilatul ro­mânesc, cîştigarea titlu­lui de campion mondial la seniori, după ce cu doi ani în urmă el însuşi fusese campion mondial de juniori, în finală, Vaştag a boxat excepţio­nal depăşindu-se pe el însuşi, etalînd o gamă variată de lovituri, di­recte de dreapta dublate de croșee de stingă ca­ l-a pus în dificultate pe boxerul din R.D. Ger­mană. în ultima repriză Vastag a punctat în re­petate rînduri astfel că buletinele computerului au înregistrat cea mai categorică victorie la puncte din prima zi a finalelor (27—15).­­După cum se ştie, la actuala ediţie a campionatelor o medalie de bronz a obţi­nut Rudei Obre­ja (categ. mijlocie mică). CICLISM : Turul ciclist al României Cea de-a 27-a ediţie a Turului Ciclist al Ro­mâniei a debutat ieri, la Bucureşti, caravana ciclistă avînd de străbă­tut, în prima etapă tra­seul Bucureşti — Ploieşti — Mizil — Buzău, în lungime de 135 kilometri. Au fost invitaţi să ruleze, alături ■de ciclişti din ţara noas­tră şi sportivi din Bul­garia, Turcia, U.R.S.S. De-a lungul a celor 26 de ediţii s-au numărat printre protagoniştii şi cîştigătorii turului mulţi rutieri din ţara noastră. Marin Niculescu, Gabriel Moiceanu, Vasi­le­­ Teo­dor, sînt doar cîteva nu­me, alături de care se alătură şi acelea ale cîş­­tigătorilor ultimelor trei ediţii: Mircea Romaşca­­nu, Valentin Constanti­­nescu şi Vasile Mitra­che. M. Romaşcanu a în­cetat activitatea compe­tiţională, în vreme ce Constantinescu şi Mi­­trache sunt prezenţi la startul actualei ediţii, căutînd să reediteze per­formanţa lor anterioară. Traseul cuprinde 8 eta­pe însumînd aproxima­tiv 1.200 km, traversînd şi judeţul nostru. Azi, Se dă startul în etapa a II-a : Buzău — Rîmnicu Sărat — Focşani — mu­nicipiul Gheorghe Gheorghiu-Dej (156 km), iar mîine va avea loc etapa a III-a : munici­piul Gh. Gh.-Dej — Ba­cău — Piatra Neamţ (120 km), în data de 4 octombrie, odată cu eta­pa a IV-a caravana ci­clistă va ajunge în ju­deţul nostru. Startul se va da de la Piatra Neamţ va străbate loca­litatea Bicaz şi va pă­trunde în judeţul nos­tru prin Cheile Bicazului străbătînd aşezările l­a­cu Roşu, Gheorgheni, Voşlobeni, Izvoru Mure­şului, Dăneşti, Mădăraş, Siculeni, Miercurea-Ciuc, unde sosirea, după par­curgerea a 132 km, se va face în jurul orei 15:30. In data de 5 octombrie se va da startul în etapa a V-a Miercurea-Ciuc — Vlăhiţa, — Odorhei — Cristur — Sighişoara —­ Tîrgu Mureş (150 km). Startul se va da în jurul orei 12 din centrul civic al municipiului reşedin­ţă de judeţ. în conti­nuare, Turul Ciclist al României va cuprinde e­­tapele a VI-a: Tîrgu Mureş — Turda — AM — Alba Iulia (136 km), în data de 6 octombrie. Etapa a VII-a : Alba Iulia — Sebeş — Sibiu — Căciulata (142 km), se va disputa în 7 octom­brie, competiţia în­­cheindu-se în 8 octom­brie, cu etapa a VIII-a, Râmnicu Vil­cea — Pi­teşti — Titu — Bucu­reşti.