Sporthirlap, 1932. január (23. évfolyam, 1-9. szám)

1932-01-02 / 1. szám

SZOMBAT, 1932 JANUÁR 2. SPORTHIRLAP követeltünk ezektől a fiúktól. Szer­dán éjjel játék Hágában, onnan utazás hét órán át Kölnbe s a há­gai meccs után alig 36 órával kö­vetkezett ez a kölni mérkőzés, amelyre nagy megerőltetést jelentő előzmények után, kényszerösszeállí­tásban kellett kiáltani. Ha ezek után két­ nap múlva valami újabb meccs és azután három nap múlva Stuttgart következne, a Csikók te­kintélyét komoly baj fenyegetné. Végső döntés a Csikók programjá­ról még nincs, de a kölni intőjelek után a túra­vezetőségnek az a nézete, hogy elég lesz Stuttgart! A január 6-i mérkőzés után pedig aki teheti, megy haza. A fölösle­ges játékosokat máris hazaküld­­jük. (Erről külön cikkben számo­lunk be. — A szerk.) Itt mindösz- Prognózis vasár­napra. Jobbára derült, csen­des és hidegebb idő várható. A­­FELSZERELÉS, ÚIRUHÁZAT MOLNÁR GYULA, VII.Károly­ körút 3 c. A. 32-1­03 eze tizenhárom játékost tartunk, amennyi a stuttgarti mérkőzésre kell. Más újság nincs. Sietek a ban­­kettra. Itt Mandi, a budapesti ma­gyar—osztrák mérkőzés magyar kapitánya felköszönti Bauwens dok­tort. Érdekel, mit fog válaszolni a magyar—osztrák mérkőzés bírája, Herzog Edvin. A délnémetek legyőz­ték az északnémeteket Újévkor játszották le Mann­­heimban Délnémetország—Észak­­németország mérkőzését,­­melyet a délnémetek nyertek meg 5:2 (3:1) arányban. fi bécsi fiastrja legyőzte Hilvec svájci csatatét­ ­—A Sporthirlap telefonj­elentése — A bécsi csapatok úgyszólván teljes számmal idegenben ját­szottak újév napján. Az eredmé­nyek közül — mint nagy meg­lepetés — kiemelkedik a Rapid veresége a genfi Servette csapa­tától. A többi csapat simán győ­zött. Értékes a Vienna Párosban elért 3:0-ás győzelme a Racing Club felett és az Austria sikere, amely a zürichi Grasshoppers feletti pompás győzelemben je­lentkezett. Eredmények: Lausanne, Admira—FC Lau­­sanne 2:0 (0:0). Zürich: Austria—Grasshoppers 4:2 (1:1). Genf: Servette—Rapid 4:2 (1:1). Paris: Vienna—Racing Club 3:0 (2:0). Offenburg: WRC—FC Offen­­burg 5:1 (2:0). A Hyperol szájvíztabletta ideá­lis száj- és torok­fertőtlenítő. , Basel—Freiburg városközi mér­kőzés volt újév napján Baselben. Győzött Basel csapata nagy küz­delem után 4:3 arányban. IV., Kossuth Lajos-utca­­i Egyenruhák és polgári öltönyök. Tisztek és kar­­passományosok szabályszerűen felszereltetnek. Nagy Kálmán Natív választók angol szövetekben! ­ A Hungária nagyszerű végküzdelemben legyőzte a bajorokat 3:0-ás vezetés után megtorpant kissé a magyar csapat, a bajorok egyenlítettek, de a finisben mégis győzedelmeskedett a Hungária nagyobb tudása Hungária—Wacker (München) 5:3 (3:2) Az új­ esztendő első napján a Hun­gária túrázó együttese Münchenben játszott azzal a Wackerrel, melynek játékosai a múlt esztendőben az Új­pesttel döntetlenül végzett müncheni kombinált csapat legjobb emberei voltak. A Hunigálya jól kezdte az új évet, ha egy taktikai hiba meg­nehezítette is a győzelmet, mégis olyan értékes eredményt ért el, mely­re jogosan büszke lehet. A csapat­nak most már csak egy mérkőzése van hátra, a vasárnapi halle-i meccs után a Hungária hazatér s a játé­kosok megkezdik téli pihenőjüket, amely az egyiptomi túráig fog tar­tani. A diadalmas müncheni mérkőzésről telefontudósításunk a következőkben számol be: München, január 1. — A Sporthírlap telefonjelentése — A Hungária kölcsön­játékosokkal megerősített csapata Münchenben, a Wacker kitűnő együttese fölött olyan értékes győzelmet aratott, amely a kék-fehérek otthoni tábo­rában bizonyára jótékonyan enyhí­­ti majd a madridi vereség által okozott keserűséget. A játékosok maguk is úgy indultak a küzde­lembe, mint akik tudják, hogy mi­vel tartoznak híveiknek Madrid után, de talán ha az első félóra hu­száros rohamának sikere nem teszi elbizakodottá a túracsapatot s a győzelem maximumára tör, a Wa­cker nem került volna olyan hely­zetbe, hogy igazi bajor kitartását, állóképességét és lendületét bizo­nyítsa, tehát, ha nem is helyesel­hető az az elbizakodottság, mely miatt a Hungária fölénye eltűnt a játékból, most már a győzelem után mégis azt kell mondani, hogy így legalább otthon , is tudják, hogy a kék-fehérek nem olcsó ba­bért szereztek maguknak Mün­chenben. Nagy mérkőzés volt, sok iz­galmas jelenettel, pompásan előkészített és kihagyott hely­zetekkel, nyolc nagy góllal, heves támadásokkal, sérülé­sekkel. Ez utóbbiak szerencsére nem bizo­nyultak súlyosaknak, ámbár a sé­rült Víg és Sárvári még nem ke­rültek orvosi vizsgálat alá. A kö­zönség kedvére­ izgulhatott, biztat­hatta a csapatát, de dicséretére legyen mondva, a bíró ellen is tün­tetett, mikor a Hungáriát igazság­talanul elnyomta. A játék izgalmainak hőhullámai jótékonyan hatottak a pályán is, a tribünökön is, mert a hőmérséklet mínusz 6 fok volt. A játékterüle­tet fagyott hó borította és így az­után a lendületes támadások gyak­ran nagy elcsúszásokkal végződ­tek. Nehezen születik meg az első gól, de utána rögtön jön a második is A Hungária a következő össze­állításban állt ki a komplet mün­cheni Wacker ellen: Újvári — Nagy, Kocsis — Vig, Kompóti, Sebes — Ha­raszti, Cseh, Sárvári, Zilahy, Híres. A német Schneider bíró sípjelé­re a Wacker kezdi a játékot, a müncheni csatársor áttöri a Hun­gária fedezetsorát, Nagy­­ indul szerelni, de lábáról lepattan a lab­da a kornerre. A sarokrúgást Újvári ismét kornerre üti, másod­szor azután megszerzi a labdát, a Hungária kapuja felszabadul. Az első nehéz perc letelt s most a müncheni csatárok jó­ ideig csak a védelmüknek segíthetnek, mert a támadásokat a kék-fehérek veze­tik. A 2. percben Híres megindul a balszárnyon, a hallja messze el­marad, a beadás elsőrendű, Zilahy ugrik a labda után — nagy gól­helyzet! — a labda a kapu fölött süvít ki a pályáról. A kirúgás nem szabadítja fel a müncheni kaput, a kék-fehér halfsor elől tartja csa­tárait, akik azonban a tizenhato­son belül túl sokat tologatnak.­­ Végre Sárvári lő az 5. percben, de a müncheniek kornerre mentenek. A korner eredménytelen. A 10. percben úgy látszik, mégis meg­születik az első gól, Cseh megszö­kik a védőktől, de tiszta helyzetben késlekedik a lövéssel, mire a gyors bajorok utolérik és szerelik. A 13. percben Híres, aki már eddig is a legtöbb támadást vezette, maga is kapura 15, de mellé talál. A Hungária fölénye fokozódik, szinte odaszegezi ellenfelét a kapujához, de a védekező csapat szívós, nem adja meg magát. A 17. percben Híres bekanyarodik, a bekkek tá­madják, mire ő a túlsó szélre kül­di a labdát, melyet Haraszti ol­lózva a kapu fölé ereszt. A követ­kező percben imét gólhelyzet ala­kul , gól nélkül. A 19. percben Sárvári támad, átkígyózik három emberen, lő, végre egy labda, mely a kapu irányába repül! De a ka­pus bebizonyítja, hogy tud védeni, ártalmatlanná teszi a veszedelmes lövést. Sőt a kirúgás jó helyzetben találja a bajor jobbszélsőt, aki megfut, társai követik, a beadás jó, szerencsére a balösszekötő lyu­kat rúg a kapu előtt. A 24. percben Híres nagy irammal támad, nem tudják tartani, beadása ezúttal is hibátlan, sőt most Sárvári is jól helyezkedik, azonnal lő és a labda a bajo­rok kapujának jobb sarká­ban köt ki. 1:0. A müncheni csapat most per­cekig csak statisztál. A Hungá­ria uralja a mezőnyt, azt csinál, amit akar: gólokat is! A 26. percben­­ a kék-fehér csatárok a bajor kapu előtt tanyáznak, a labda mindig visszakerül a veszélyes zónába, végül a behúzódó Híres kilő a cso­móból és a kapus már csak a hálóban veszi észre a lab­dát. 2:0. Sárvári megsérül, át­csoportosítják a csapa­tot, 3:0-ra javul a gól­arány Most egy kis baj történik. Közvetlenül az újrakezdés után Sárvári egy összecsapásnál meg­sérül, lemegy a pályáról, helyette Koszta jön be és a jobbszélre áll, Haraszti átmegy balösszekötőnek, Zilahy a center. Ez sem árt a csapat lendületének, mert elő­ször Cseh hagyja maga mögött a bajorokat, azután Koszta szökik. A szélső a 30. percben fut­tában nagy lövést küld a kapura és a bajor kapus te­hetetlen. 3:0. Most jönnek a bajorok, két gól az eredmény A Hungária, úgy l­átszik, azt hiszi, hogy összetörte az ellenfe­lét. A csapat szinte teljesen leáll. Óriási taktikai hiba. A Wacker erejét nem őrölte fel a nagy ostrom, sőt a kapott gólok fokoz­ták a játékosok harci kedvét. Ab­ban a pillanatban, amelyben a Hungária csatárai kiengedték ke­zükből a játék irányítását, vehe­mens bajor támadások indultak Újvári kapuja ellen. Újvári több ízben véd, de azután a 35. percben a müncheni balösszekötő, Neubauer meg­szerzi csapatának az első gólt. 3:1. A Hungária, ahelyett, hogy a gyors gólra észbe kapna és ismét belefeküdne a játékba, egész ért­hetetlen módon megzavarodik, a Wacker pedig a közönség lelkes buzdítása közben fokozza az ira­­mot. Ujv£­­i véd, újra véd, soro­zatosan tisztázza a veszélyes hely­zeteket. A 43. percben a bajor jobb­szárny támad, a szélső várat­lanul centerez, a beadás a nehéz szögből jól sikerül, a Wacker centere, Mayer fel­ugrik és fejesét a csúszós talajon Újvári nem tudja fogni. 3:2. Ezt a gólt már Hungária-tá­­madás követi, de csak egy ered­ménytelen korner jelzi, hogy a kék-fehérek ereje sem merült még ki teljesen. -W FELSZ­ERELÉS, talp, bőr, köles, sí­­kosboll és keselyű P 38.50 - adapQKl, Vb, Bérünk és 3 MOSKOVICS EMIL ­ A 81. félidőben Sárvári beáll, de amikor Vig megsérül, a bajorok kiegyenlítenek (A szünetben Sárvári jelenti, hogy tovább akar játszani, Koszta ezért kintmarad.) A második félidő kezdetén a Hungária megint teljes energiá­val fekszik a játékba, a balszárny támadása után Korner a bajor kapu ellen, a Wacker odaszorult a kapuhoz, izgalmas percek telnek, de a kék-fehér csatársorban sen­­ki se akad, aki berúgná a gólt. Cseh a 13. percben másodszor is nagyszerű helyzetbe kerül, tétová­zik, szerelik. A 15. percben Ha­raszti a kapu közvetlen közelében kiengedi a labdát. A bíró egyre határozottabban kezd a játékba avatkozni, term­észetesen a Hun­gária terhére, így a játék hullám­zó lesz, a bajorok is feljönnek, a szélső rohamai váltakozva hoz­zák fel a támadósorokat. A bajo­rok kornert rúgnak, a kapu előtt kavarodás. míg megsérül. Kivi­szik, helyére Kovács áll be. A 25. percben a bajorok energiája diadalmaskodik: Altwater, a jobbszélső ki­egyenlít, 3:3. Víg nem tud a vonalon maradni, visszatér a pályára, Kovács kiáll, Cseh hátravonul jobbhallnak és Víg elfoglalja a jobbösszekötő he­lyét. A Wacker tartani igyekszik az eredményt erre kap két gólt A küzdelem elkeseredetten folyik a győzelmet jelentő gólért. A Hun­gária felülkerekedik, megint be­szorítja a Wackert. A 26. percben az oroszlán módjára küzdő Híres a 16-os vonalig tör előre, bombája a kapufáról pattan vissza. A ba­jorok, akik eddig erélyesen, de fairen játszottak, most kezdik túl­­erélyesen védeni magukat, a bíró azonban ahelyett, hogy a durvasá­gokat megtorolná, a Hungáriát nyomja. Látszik, hogy nagyon sze­retnék tartani a döntetlent. De amint a Hungária ak­kor rontotta el a dolgot, amikor 3:0-nál meg­elégedett a győzelem arányával, úgy a Wacker sorsa is megpecsé­­telődött, amint már csak azért har­colt, hogy megőrizze az eddig elért eredményt. A 30. percben Sárvári kitör, a labdát jobbra vágja, onnan Haraszti beljebb küldi és Vig közelről megszerzi a ve­zetést. 4:3. A pesti közönség már a félpályát emlegetné, mert a bajorok képte­lenek elhagyni a saját térfelüket. Tíz ember védi a bajor kaput a Hungária támadásai ellen, de hiába, mert a 35. percben Zilahy bevágja a labdát. Mindenki gólt lát, csak a bíró­­ ítél szabadrú­gást a Hungária ellen. (Zilahy állítólagos ofszájdja miatt.) A kö­zönség erre tüntetni kezd a vendé­gek mellett és a bíró ellen. A Hungáriát az objektív hangulat meglepi, persze kellemesen és 3 Vívófelszerelések jeg­­ok­ban és legolcsóbban Jacher Rezső és Társa cégnél, Budapest IV., Váci utca 28. Tel.: A. 194-47 és VI., Hodm­anicz­y­ utca 15. Tel.: A. 2V7-04 szerz­hetők be. Arjc­yzék mint­­ és Mmnam.