Sportul Popular, iunie 1959 (Anul 14, nr. 3417-3434)

1959-06-11 / nr. 3423

Şapte goluri in Ciuleşti! Şi totuşi, a fost meciul ocaziilor ratate... A fost multă lume marţi in Ghileşti. Tribunele şi peluza erau pline, deşi meciul Rapid—Farul, ca toate celelalte jocuri ale ultimei etape, nu mai pre­zenta importanţă pentru clasament. Totuşi, ei au fost atraşi de perspec­tivele unei întîlniri frumoase, de care erau capabile două formaţii în formă şi, mai ales, scăpate de obsesia punc­telor. Aşteptările lor însă, au fost răs­plătite numai în parte. Meciul a „trăit“ numai prin Rapid. Acesta, în mare vervă de joc, a oferit şi spectacol­­plin de fantezie şi de broderii fotba­listice), şi numeroase goluri (a învins cu 7—0, la pauză 2—0), pe lingă alte nenumărate faze de poartă, care au pasionat şi care au făcut ca acest meci cu goluri multe să fie, totuşi, meciul ocaziilor ratate... Şi cum este vorba de situaţii din cele mai clare, în care jucătorii s-au găsit singuri în faţa portarilor (Georgescu şi Ene II de cite trei ori, Ozon şi Moroianu de cîte două ori, Văcaru, Ciosescu şi Sever cîte odată) — fără să mai a­­mintim de alte poziţii favorabile de marcat — vă puteţi da lesne seama ce proporţii putea lua scorul acestei întîlniri, dacă înaintaşii şi în primul rînd cei ai Rapidului nu s-ar fi pripit, ar fi fost mai precişi în şut sau ar fi tratat mai serios ocaziile create... Meciul nu a avut istoric. Rapid— înfrîngînd slaba rezistenţă opusă de constănţeni — a dominat din „cap în cap“, datorită mai ales jocului atacu­lui, bine coordonat de Ozon, extrem de mobil şi eficace, marcînd şapte goluri prin: Georgescu (min. 23), Ene II (min. 27 şi 49), Ozon (min. 62 şi 75), Copil (min. 63 din 11 m) şi Văcaru (min. 82 din 11 m). Farul a fost departe de ech­ipa omogenă, di­namică, plină de combativitate şi elan din etapele precedente. Apărarea, obli­gată de adversar, tot s-a mai stră­duit (fără prea mult succes...) să stăvilească avalanşa de atacuri la poarta lui Maroşi. înaintarea însă, a acţionat fără interes şi convingere. Faptul că Farul a resimţit efortul mare depus pentru evitarea retrogra­dării (satisfacţie pe care a cunoscut-o pînă la urmă) constituie o explicaţie dar nu şi o scuză. Jucătorii puteau lupta cu mai multă ambiţie pentru clubul lor şi pentru ei. Jocul a fost foarte uşor de condus. Totuşi V. Dumitrescu a comis unele greşeli (în aprecierea ofsaidului, a a­­vantajului, împingerilor şi tinerilor în careu), care contrastează cu posibili­tăţile sale. RAPID: Dunga — GREAVU, S­an­­cu, Macri — Bodo, LANG­A — Copil, OZON, UNU, GIURGUSCU, Văcaru, FARUL, Marosi — titrat­on, Citii­­ca­t. UANU LUSCU — Corneanu, PANA — Moroianu, StIVER, Cioses­cu, Niculescu, Zinculescu. P.­UAIU Marosi intervine, de data aceasta, cu succes la un dac al feroviarilor bucu­­resteni­(Rapid-Farul 7—0) (Foto Gh. Dumitru) Dinamo și-a făcut datoria... (Urmare din pag. 1) 9 Marinescu se fîstîcește în fața unui atacant dinamovist, încearcă să tri­mită mingea înapoi la Sfetcu aflat în apropiere. Atent, Ene­a interceptează mingea, Sfetcu îi iese în întîmpinare, dar mingea ridicată peste portar şi a­­tinsă de acesta, este reluată din nou de Ene I şi împinsă în poartă. Golul al doilea este marcat în min. 20 dintr-un şut tras prin surprindere de la aproxi­mativ 30 metri de Al. Vasile, care ur­măreşte acţiunea şi intrase în atac. E­­chipa Dinamo joacă şi în continuare cu mai multă rîvnă, şutează la poartă din orice poziţii şi deseori de la dis­tanţă. Jucătorii Petrolului însă, înghe­suie jocul pe centru, nu trag la poartă, iar atunci cînd ei încearcă să şuteze o fac imprecis. Cam acesta este istoricul primei re­prize : de o parte echipa Dinamo care totuşi a muncit pentru puncte şi care a luat jocul în serios, de altă parte echipa Petrolul de nerecunoscut, prac­ticed un joc confuz şi plin de greşeli, împotriva căruia spectatorii au protes­tat deseori. Despre felul cum s-a jucat în repriza a doua se pot spune puţine lucruri. Cert este că Petrolul, schimbînd formula liniei de înaintare, a schiţat un oare­care salt faţă de comportarea sa din repriza întîia, insuficient însă pentru a satisface pe spectatori sau pentru a obţine egalarea. Au fost cîteva ac­ţiuni de o parte şi de alta care puteau aduce goluri, dar înaintările celor două echipe au înghesuit jocul în careul de 16 metri, nedesfăşurîndu-l pe extre­me, i£u căutat mereu poziţii de şut mai bune, unii jucători n-au ştiut să se de­­marce sau cînd au vrut să paseze, au trimis mingea la... adversar. Acesta este filmul jocului. El se poate caracteriza ca un joc lent, reţinut şi cu puţine faze de fotbal. Jucătorii Pe­trolului, de la care publicul bucureş­­tean şi miile de suporteri veniţi de la Ploeşti aşteptau o comportare la ni­velul locului pe care-l ocupă în clasa­ment, au dezamăgit, au părut obosiţi, iar după primirea celor două goluri parcă erau resemnaţi şi mulţumiţi de rezultat. Dinamo a meritat victoria pentru că a muncit mai mult, a combi­nat mai frumos şi putem spune că a jucat mai bine. Arbitrul D. Ruşu­ (Arad) a condus competent formaţiile : DINAMO : Uţu- Popa, MOTROC, Szakács II —Al. Va­sile, Nunweiler — V. ANGHEL, Szökő, ENE I, SZAKÁCS I, KOSZEGY. PE­TROLUL: Sfetcu — Pahonţu, Mari­nescu, Topşa — Fronea, Neacşu I — Zaharia, Constantinescu, DRIDEA, Ta­­barcea, Babone. Finala Cupei R. P. R. pe stadionul 23 August Finala „Cupei R.P.R.“ la fotbal Dinamo București—C.S.M. Baia Mare se va disputa duminică 14 iunie pe stadionul 23 August de la ora 16,45. Biletele pentru acest meci se pun în vînzare astăzi la casele obișnuite. ★ Duminică vor avea loc shrturne de finală ale campionatului repu­blican de juniori, intilnirile se vor desfăşura după următorul program: Victoria Suceava—Unirea Poeşani, IJ.T.A.— Rapid Oradea, Rafinăria 4 Câmpina— C.S. Tg. Mureş. Se va mai disputa şi restanţa Ştiinţa Craiova—campioana oraşului ’Bucu­reşti. Pentru o mai bună documentare a participanţilor la concursurile Prono­­sport, dăm mai jos programul com­plect al penultimei etape din campio­natul R. P. Ungare şi campionatul categoriei B al ţării noastre, compe­tiţii din care vor fi alcătuite progra­mele concursurilor Pronosport din 21 şi 28 iunie. CAMPIONATUL R. P. U. Etapa din 14 iunie: Dorog — Szom­bathely, Vasas — Csepel, Ferencvá­ros — Újpest, Győr — M.T.K., Sal­gótarján — Honvéd, Tatabánya — B.V.S.K., Miskolc — Diósgyőr. CAMPIONATUL CATEGORIEI B AL R. P. ROMÍNE Seria I Etapa din 21 iunie : C.S.M. Resit­— Ind. Sîrmei C. Turzii, Minerul Lu­­penii — C.S.M. Baia Mare, AMEFA Arad — CFR Timişoara, Tractorul Or. Stalin — Gaz Metan Mediaş, Ştiinţa Craiova — CS Tg. Mureş, Corvinul Hunedoara — C.F.R. Arad, C.S.A. Sibiu — C.S. Oradea. Seria a I­I-a Etapa din 21 iunie: C.S.M.S. Iaşi — TAROM Bucureşti, Gloria Bistriţa — Poiana Cîmpina, Victoria Suceava — Metalul M.I.G., Unirea Focşani — Prah­ova Ploeşti, A.S. Pompierul — Dinamo Galaţi, Flacăra Moreni — Unirea Iaşi, Rulmentul Bîrlad — Fo­­resta Fălticeni. CONTINUA ŞIRUL MARILOR PREMII LA PRONOSPORT Şi la concursul Pronosport nr. 23 din 7 iunie s-au înregistrat premii importante. In urma trierii si omologării bule­tinelor depuse la acest concurs, au fost stabilite următoarele rezultate: 2 variante cu 12 rezultate­ exacte, revenind fiecăreia cîte 61.845 lei; 2 variante cu 11 rezultate exacte, revenind fiecăreia cîte 13.493 lei; 333 variante cu 10 rezultate exacte, revenind fiecăreia cîte 668 lei. Fond de premii 520.803 Iei. Cele două premii I au fost obţinute de Alexandrina Borş şi Florea Axinte, ambii din Bucureşti. PRONOEXPRES La trecerea Pronoexpres nr. 23 din 10 iunie, au fost extrase din urnă, următoarele numere : 12 43 5 40 14 2 Numere de rezervă: 32 26. Fond de premii: 715.245 lei. Tragerea următoare Pronoexpres va avea loc la 17 iunie la Suceava. Rubrică redactată de I.S. Loto- Pronosporti . C. T. A. şi C. C. A. şi-au împărţit punctele ARAD 10 (Prin telefon). — în ciuda terenului alunecos (a plouat de la ora 3 până la 4 jumătate), întâlni­rea U.T.A. — C.C.A., încheiată cu un rezultat de egalitate, 1—1 (1 — 1), a prilejuit un joc interesant, presărat cu multe faze spectaculoase. U.T.A. s-a comportat mai bine decit în me­ciurile anterioare, a avut iniţiativa în joc şi putea cîştiga dacă înaintaşii săi ar fi avut mai multă precizie în şut. Gazdele au tras la poartă cu mult mai mult decit bucureştenii. Şuturile lor au mers însă afară (de două ori au nimerit bara) sau au fost oprite în ultimă instanţă de portarul Toma. Arbitrului Al. Toth—Oradea, care a condus satisfăcător, dar a avut unele scăpări, i s-au aliniat formaţiile. U.T.A.: Necula — SZUCS, Băcuţ II, Sereş — Capaş, Petscho­vski — Jurcă, Pîrcălab, Ţîrlea, METCAS, IGNA. C.C.A.: TOMA — Cepolschi, Apol­­zan, Zavoda II — Jenei, BONE — Constantinescu, Raksi, Alexa­ndrescU, ZAVODA 1, Tataru. Primele 15 minute au aparţinut com­plet gazdelor, care au dominat şi au ratat o mare ocazie prin Ţîrlea. A­­cesta, ajuns singur în faţa porţii, a tras alaiuri! (min. 6). Puţin mai tîr­ziu l-a imitat Capas. Scorul a fost deschis abia în min. 16, dar... de C.C.A. Degajat de Toma, balonul a­­junge la Al­exandrescu, care îl lan­sează pe Zavoda I. Acesta se apro­pie de poartă și trage puternic de la 16—17 m.: 1—0. Jocul devine mai echilibrat, pentru ca în ultimele mi­nute U.T.A. să atace şi să domine. In min. 37, Igna face o cursă pe extremă şi centrează. Se produce în­vălmăşeală în faţa porţii lui Toma,­ Pircălab reia în bară, de aici mingea revine în teren la furcă şi acesta marchează. 1­1. Gazdele continuă să aibă iniţiativa şi după pauză, în primele 15 minute, obţin patru cornere rămase fără rezultat, iar Metcas trage de două ori fulgerător, dar o dată apără Toma, iar a doua oară... bara. ST. WEINBERGER Ştiinţa Timişoara a învins la scor dar... prea tîrziu TIMIŞOARA 10 (prin telefon).­­ In ultimul meci al campionatului Ştiinţa Timişoara a repurtat o victo­rie categorică, 6-1 (4-1) asupra lui Dinamo Bacău. Acest scor mare se datoreşte însă faptului că portarul ti­tular al dinamoviştilor, Bucur, s-a accidentat în min. 2, iar locul lui în poartă a fost luat de atacantul Ciri­­poi. Studenţii au sezisat slăbiciunea portarului, au tras mult şi aproape fiecare şut s-a soldat cu cîte un gol. Meritul echipei învingătoare constă în faptul că a utilizat trei jucători ti­neri, care au dat deplină satisfacţie, în special debutantul Damian a lăsat o excelentă impresie. Fireşte, după meci părerea celor 4.000 spectatori era că această nouă formulă a echi­pei Ştiinţa trebuia încercată mai de mult. Scorul a fost deschis în min. 5 de Eftimie, în urma unui „luft“ al lui Tîlvescu. Punctul egalizator a fost înscris abia în min. 29, cînd mingea şutată de Alițaru a ricoşat din bară în plasă. In min. 36 Cojerea­nu îl deschide pe Damian, care înscrie­ două minute mai tîrziu, Zaharia marchează nestin­gherit, iar în min. 44, Cădariu pecet­luiește scorul reprizei (4-1). După pauză, tot studenţii sunt în atac, dar nu reuşesc să înscrie decit în min. 74, prin Damian, în urma unei acţiuni personale. Cu 4 minute înainte de sfîrşit, după un schimb Damian­ Miţaru, ultimul stabileşte scorul final : 6-1. Raport de cornere 7-5 (4-4) pentru Dinamo Bacău. Arbitrul C. Mitran (Bucureşti) a condus formaţiile. ŞTIINŢA TIMIŞOARA: Müller— Codreanu, Tîlvescu, Neacşu—ZAHA­RIA, Tănase — Gîrleanu, Cădariu, Cojereanu, DAMIAN, MIŢARU. DINAMO BACAU : Bucur (din min. 2 Ciripoi)—Giosanu, Cîrnaru,­ Flo­rea—Anghel Florian, ÚJVÁRI — Ră­­dulescu, Ciripoi (din min. 46 Bucur), ASAN, EFTIMIE, Drăgoi, AL. GROSS, coresp. regional Ultimul joc, a doua victorie CLUJ 10 (Prin telefon). — 10.000 de spectatori au urmărit întîlnirea dintre Ştiinţa şi Jiul Petroşani, în­cheiată cu victoria echipei locale: 2—0 (0—0). Formaţia studenţilor clu­jeni a meritat victoria, întrucît a prac­ticat un joc mai tehnic, mai avîntat, în special în repriza secundă. Echipa Jiul, în schimb, a acţionat fără con­vingere, a părut obosită Meciul începe în nota de dominare a echipei locale. Ocaziile pe care ata­canţii Ştiinţei le au la poarta lui Crîsnic sunt insă ratate (Marcu, H. Moldovan). La jumătatea primei re­prize se înregistrează un echilibru de forţe, atacanţii Jiului încerci:«­ deseori poarta apărată de Nicoara. O ocazie mare de a înscrie o ratează Toth (min. 40) cînd, aflat singur pe ex­tremă, trage puternic la poartă sur­prinzând portarul clujean pe picior­ greşit. Numai intervenţia de ultim moment a lui Mureşan face ca scorul să ram­înă alb. La reluare, Ştiinţa do­mină cu autoritate, reuşind să înscrie primul gol în minutul 51: mingea este în posesia lui Romoşan care o pre­lungeşte spre Panait. O interceptează însă H. Moldovan care o trimite lui Marcu şi acesta de la 5 metri înscrie printr-un şut sec: 1-0. Echipa locală domină în­ continuare şi în minutul 66 Ivansuc ratează din apropierea porţii trăgînd în bară! In minutul 71, Jiul are o mare ocazie să egaleze prin Crăciun, care de la cîţiva metri de poarta Ştiinţei „înalţă“ de puţin peste bară. Al doilea gol al partidei este marcat în minutul 81. Mateianu, aflat pe extremă, centrează pînă la Marcu şi acesta înscrie de la 10 metri. Arbitrul St. Ionescu­ — Bucureşti a condus corect următoarele formaţii: ŞTIINŢA CLUJ: NICOARA -Kremely, MUREŞAN, Costin — Geor­gescu, Nedelcu — Munteanu­, MARCU, MATEIANU, IVANEL’C, H. MOLDO­VAN. JIUL: CRISNIC — Romoșan, PA­­NAIT, Vasiu — Farkas II, Deleanu — Toth, Cosmoc, Ciurdărescu, CRĂCIUN, Nertea. RADU FISCH corespondent regional Scor egal la Oraşul Stalin ORAŞUL STALIN 10 (prin telefon) Steagul roşu şi Progresul Bucureşti au terminat nedecis : 2—2 (1—1). Steagul roşu a înjghebat mai multe acţiuni pe poartă, dar lipsite de fina­litate. Oaspeţii au comb­­at mai fru-­ mos în ci­np, iar acţiunile la poarta lui Ghiţă au fost mai periculoase) dacă nu au reuşit să fructifice decît de două ori, aceasta se datoreşte a­­părării localnicilor care a fost bine inspirată. In prima repriză gazdele au iniţiativa şi în minutul 10 Fu­­sulan ratează prima ocazie. După trei minute, acelaşi Fusulan încea­rc­” poarta, Birtaşu respinge la David care trimite mingea lui Proca. Un şut puternic, Caricas intervine cu mină şi... lovitura de la 11 metri este trans­formată de Hidişan­, 1-0. Progresul contraatacă şi obţine egalarea în mi­nutul 37 prin Pereţ. La reluare, chiar în primul minut, David ratează o mare ocazie. Cei care marchează sunt oaspeţii. In minu­tul 57 Oaidă face o cursă pe aripa dreaptă, centrează la Dirvulescu, aces­ta reia cu capul balonul în bară şi mingea, revenită în teren, este urmă­­rita de Oaidă care înscrie fulgeră-: tor: 2—1 pentru Progresul Egalarea survine în minutul 73 cînd Tîrnoveanu înscrie dintr-o combinaţie la care au participat Fusulan şi Campo. Din a­­cest moment, cei care insistă sunt gaz­dele, Progresul rezumîndu-se doar la contraatacuri rămase fără rezultat. Scorul egal este just. Constantin­i­­n­opol (Constan­ţa) a condus foarte bine echipele : STEAGUL ROŞU­­ GHIŢA — Zbîrcea, ZAHARIA, Tîrn­*­veanu (BIRSAN) - HIDIŞAN, Bîr­­san (SZIGETI) — Campo, Fusulan, Proca, Szigeti (David), David (TIR*­NOVEANU). PROGRESUL: Birtaşu — DOBRESCU, CARICAS, Soare —­ PETRESCU, Cojocaru­ — OAIDA, Smărăndescu, DINULESCU, Pereţ, Neagu, C. GRUIA şi G. MAZGAREANU corespondenţi Veşti din şcoli • La Tg. Mureş s-a desfăşurat, timp de trei zile, faza de zonă a cam­pionatului de baschet al şcolilor me­dii, la care au participat echipele cam­pioane ale regiunilor Bucureşti, Bacău, Ploeşti şi Regiunea Autonomă Ma­ghiară (băieţi şi fete). In cele trei zile de concurs am putut asista la jocuri interesante, care s-au încheiat cu următoarele rezultate: BĂIEŢI : Şc. med. „Bo­gat“-Tg. Mureş cu şc. med. „I. L. Caragiale"-Ploeşti 67—42; cu şc. med. Roşiori de Vede (reg. Bucureşti) 80—51; cu şc. med. „Petru Rareş" Piatra Neamţ 77-29. Şc. med. „I.L. Caragial­e“­Ploeşti cu şc. med. Roşiori de Vede 74—77; cu şc. med. „Petru Rareş" Piatra Neamţ 45—32. Şc. med. Roşiori de Vede cu şc. med. „Petru Rareş“ Piatra Neamţ 54—56. Clasament : 1. sc. med. „Bolyai" Tg. Mureş 9 p.; 2. sc. med. „I. L. Cara­­giale“ Ploeşti 5 p.; 3. sc. med. Roşiori de Vede 5 p.; 4. sc. med. „Petru Ra­reş“ Piatra Neamţ 5 p. FETE: Şc. med. Nr. 4 Tg. Mureş cu şc. med. „A. Tom­a“ Ploeşti 75—20; cu sc. med. Ol­teniţa 29—18; cu şc. med. Bicaz 100-7. Şc. med. „A. Toma“ Ploeşti cu şc. med. Olteniţa 38—26; cu şc. med. Bi­caz 41—13. Şc. med. Olteniţa cu şc. med. Bicaz 32—9. Clasament: 1. Şc. med. nr. 4. Tg. Mureş 9 p. 2. şc. med. „A. Toma“ Ploeşti 7 p. 3 şc. med. Ol­teniţa 5 p. 4. şc. med. Bicaz 3 p. ION PAUŞ corespondent • La şcoala profesională a Şantierului Naval Maritim din Constanţa se des­făşoară o bogată activitate sportivă. Cei peste 100­ de elevi ai şcolii, mem­bri ai U.C.F.S., se străduiesc ca la fie­care competiţi­e id aducă noi vic­torii asociaţiei lor. In campionatul şco­lilor profesionale, la faza pe regiune, reprezentanţii şcolii au obţinut locuri fruntaşe, prin Emilian Vîîcu şi Marin Croitoru­ la i­intă, Nicolae Buşe la hal­tere şi Constantin David la ciocan şi suliţă. E­chipele de fotbal, volei şi gimnas­tică s-au situa­t pe locul 11. În Sparta­­chiada de vară, şcoala a avut o parti­cipare de 100 la sută in intrecerile pri­mei etape. De remarcat că dintre sportivii şcolii se evidenţiază şi o serie de elemente fruntaşe in munca profesională. De pil­dă, elevul Ştefan Taraf», component al echipei de volei, a obţinut locul I la concursul pentru „Cel mai bun ucenic", ce s-a desfăşurat de curind la Galaţi şi Roman impresionind prin cunoştin­ţele sale in meseria de constructor na­val. Pe locul II al aceluiaşi concurs s-a situat un coleg de şcoală, dar nu şi de... echipă: Stelian Lab­i, fotbalist. De asemenea, handbalistul Lucian Cristian a ocupat locul II in „Compe­tiţia marangozilor", iar şahiştii Vasile Trofimenco şi Petre Creţu, au obţinut acelaşi loc la concursul de mecanici de bord. Toţi aceşti elevi vor deveni tehnicieni de nădejde ai Şantierului Naval Maritim Constanţa. E. PETRE corespondent