Sportul Popular, iunie 1964 (Anul 19, nr. 4453-4470)

1964-06-01 / nr. 4453

Aşa arată o variantă cu 12 rezultate rexacte, la Concursul nr. 22, etapa din 31 anai 1964. I. R.P.B. (Ol) — R.P.R. (Ol.) pron. pauză 2 i- II. R.P.B. (Ol.) — R.P.R. (Ol), pron. iinal 2 I- HI. R.D. Germană (Ol.) — U.R.S.S. (Ol.) x IV. Bari—Fiorentina (camp, italian A) V. Bologna—Lazio (camp, italian A) VI. Genoa—Juventus (camp, italian A) "VII. Inter.—Atalanta (camp, italian A) 1 WH!- Mantova—Lanerossi (camp, italian A) x IX. Modena—Messina (camp, italian A) x X. Roma—Catania (camp, italian) A) XI. Spal—Milan (camp, italian A) 2 +3CII. Torino—Sampdoria (camp, italian A) 1 Fond de premii : 232.914 lei. 1 x Ifletalosport Galaţi—Unirea Botoşani 4—1 (0-1) laminorul Brăila—Textila Buhuşi 4—0 (2—0) Moldova Iaşi—Dinamo Suceava 1—0 (1—0) Flamura roşie Tecuci—Petrolul Moineşti 3—0 (1—0) Rapid Mizil—Chimia Oneşti 2—0 (1—0) JRulmentul Bîrlad—Fructexport Focşani 4—0 (1-0) CLASAMENT Tehnometal Bucureşti—C.F.R. Roşiori 1—3 (1-1) Unirea Răcari—Dinamo Victoria Bucureşti 2—1 (1—0) Muscelul Cîmpulung—Portul Constanţa 3—1 (1-0) Victoria Giurgiu—Flacăra roşie Bucureşti 4—1 (2—0) Electrica Constanţa—Metalul Piteşti 7—0 (3—0) Electrica Fieni—Progresul Alexandria 2—1 (1-0) CLASAMENT Electromotor Timișoara—Electroputere Cra­iova 2—1 (1—0) Pandurii Tg. Jiu—Vagonul Arad 0—2 (0—1) Siderurgistul Hunedoara—Tractorul Cora­bia 3—0 (1—0) Victoria Călan—Metalul Tr. Severin 3—2 (1-0) Steaua roşie Salonta—C.F.R. Arad 3—1 (2-1) Teba Arad—Minerul Deva 1—1 (0—0) CLASAMENT Faianţa Sighişoara—Minerul Bihor 2—1 (0—0) Minerul Baia Sprie—Rapid Tg. Mureş 3—1 (1—1) Soda Ocna Mureş—Metrom Braşov 1—0 (1-0) Metalurgistul Baia Mare—Chimica Tîrnăveni 0—1 (0—1) Textila Sf. Gheorghe—Unirea Dej 3—1 (2-1) Gloria Bistriţa—Recolta Cărei 2—0 (1—­0) CLASAMENT 1 o n M­ T.T.9 99 îi 9 ÎS 9n 1.S2 12 CATEGORIA C Echipele Laminorul Brăila, C. F. R. Roşiori, Vagonul Arad și Recolta Cărei au promovat în categoria B SERIA EST SERIA SUD SERIA VEST SERIA NORD REZULTATELE DE IERI REZULTATELE DE IERI REZULTATELE DE IERI REZULTATELE DE IERI 1. Laminorul Brăila 22 13 4 5 52:19 30 2. Flamura roşie Tecuci 22 11 5 6 45:24 27 3. Dinamo Suceava 22 10 5 7 31:22 25 4. Rapid Mizil 22 11 1 10 28:35 23 5. Chimia Oneşti 22 9 4 9 28:22 22 6. Textila Buhuşi 22 9 4 9 34:35 22 7. Moldova Iaşi 22 9 3 10 28:35 21 8. Fructexport Focşani 22 8 4 10 28:31 20 9. Unirea Botoşani 22 9 2 11 30:35 20 10. Rulmentul Bîrlad 22 7 5 10 31:53 19 11. Metalosport Galaţi 22 7 4 11 30:43 18 1. C.F.R. Roşiori 22 13 4 5 32:12 30 2. Victoria Giurgiu 22 13 4 5 50:25 30 3. Dinamo Victoria Buc. 22 13 2 7 46:23 28 4. Flacăra roşie Buc. 22 9 6 7 30:27 24 5. Metalul Pitești 22 9 5 8 29:40 23 6. Tehnometal București 22 9 3 10 24:38 21 7. Electrica Fieni 22 8 4 10 29:42 20 8. Unirea Răcari 22 7 4 11 32:30 18 9. Electrica Constar* 22 7 * 10. Progresul Alex»­ 11. Portul Constr 1. Vagonul Arad 22 15 2 5 59:19 32 2. Metalul Tr. Severin 22 13 3 6 38:32 29 3. Pandurii Tg. Jiu 22 11 2 9 35:26 24 4. Siderurgistul Huned. 22 10 4 8 32:37 24 5. C.F.R. Arad 22 8 7 7 27:27 23 6. Victoria Călan 22 10 3 9 29:31 23 7. Electromotor Tim. 22 8 6 8 29:32 22 8. Tractorul Corabia 22 8 4 10 35:36 20 9. Minerul Deva 22 7 6 9 29:34 20 9­­ 1. Recolta Cărei 22 13 3 6 51:25 29 2. Soda Ocna Mureş 22 12 2 8 39:32 26 3. Gloria Bistriţa 22 12 1 9 46:30 25 4. Unirea Dej 22 10 5 7 48:36 25 5. Faianţa Sighişoara 22 9 6 7 33:33 24 6. Metrom Braşov 22 10 3 9 40:29 23 7. Minerul Baia Sprie 22 10 1 11 27:32 21 8. Chimica Tîrnăveni 22 8 5 9 29:35 21 9. Minerul Bihor 22 9 2 11 31:42 20 10. Textila Sf. Gheorghe 22 8 3 11 24:29 19 11. Rapid Tg. Mureș 22 9 1 12 34:47 19 1 Un matineu de fotbal cu jucătorii brazilieni Bonsucceso—Rapid 1-0 (1-0) ! ...O oră şi jumătate de tehnică şi fantezie, de tempo drăcesc, în care ju­cătorii români şi brazilieni (Rapid şi Bonsucceso) au condus cu abilitate ba­lonul, realizind acţiuni deosebit de fru­moase. 30 000 de bucureşteni au savu­rat unul din cele mai frumoase spec­tacole fotbalistice din ultima­­ vreme. La reuşita recitalului fotbalistic , şi-au adus din plin aportul şi fotbaliştii din­­Ciuleşti care, în formă bună, s-au con­fundat în joc şi stil cu „aşii“ din pa­tria cafelei, culegând meritate aplauze îşi aprecieri (...„şi noi putem juca ca brazilienii“), uin singur lucru poate re- a nemulţumit : rezultatul. Rapid ar fi meritat cu prisosinţă să-şi înscrie în palmares o victorie asupra unei for­maţii braziliene, căci a acţionat mai bine în cîmp a avut majoritatea timpu­lui iniţiativa, a şutat destul de des şi periculos la poartă. Dar, Antoninho, un portar de mare clasă, şi barele au fă­cut ca rezultatul să rămînă neschim­bat din minutul 8, cînd Luis Carlos a trimis un şut cu boltă peste Andrei şi a­­înscris singurul punct din această partidă. jEgalarea şi victoria bucureştenilor iar fi­­putut fi obţinută în minutele 15, 17, 20, 25, 40 sau 49, cînd fazele create la­­poarta brazilienilor au fost de o­­ tensiune rar întâlnită, lat-o pe cea din minutul 49 .Georgescu execută o lovi­tură liberă. Balonul este trimis cu capul de Nunweiller IV în bară, reve­nită in teren, mingea este mutată « doua oară în bară de Dumitriu II, pen­tru ca apoi Ene II care îl intercep­tează a-o expedieze pentru a treia oară în... bară. Asemenea momente au mai fost. Amintim pe cele petrecute cu ciaci minute. .înainte de sfîrșit» (tind Georgescu şutează de la 10 m pe lin­gă poartă, cînd la un alt atac al echi­pei bucureştene, brazilienii masaji în careu pentru menţinerea rezultatului sînt supuşi unui adevărat bombarda­ment. Trag pe rînd: Ene, Ozon, Năstu­­rescu, Georgescu dar... Antoninho a­pără tot... Acestea şi încă multe al­te ocazii nefructificate de rapidişti au privat echipa bucureşteană de o vic­torie. Ce ne-a plăcut la oaspeţi ?. Mai în­­tîi, tehnica individuală a tuturor jucă­torilor, fiecare fiind în felul lui un ar­tist, pentru care nu există „taine“ în fotbal. Jucătorii de la Bonsucceso au acţionat perfect în sistemul cu patru fundaşi, echipa fiind un „tot" elastic, impresionînd prin dinamica mişcării în teren şi reuşind să facă faţă cu suc­ces atît în atac cît şi în apărare. O notă în plus înaintaşilor, care trag prin surprindere, cu putere şi precis la poartă, de la orice distanţă. A impre­sionat îndeosebi Carlinhos (jucătorul cu numărul 9) care a pus de citeva ori la grea încercare prin şuturile sale pe portarul Andrei. Partida a fost bine condusă de arbi­trul A. Bentu, căruia i s-au aliniat for­­maţiile. RAPID : Andrei — Lupescu, Motroc, Nunweiller IV, Macri — Dinu (din min. 70 Jamaischi), Georgescu — Năs­­turescu, Dumitriu II (din min. 70 Ozon), Ene II, Codreanu. BONSUCCESO: Antoninho — Mar­celo, Elaudenor, Decio, Canario — Jai­me (din min. 46 Rico), Helinho — Carlos. Sahara (din min. 24 Jose), Carlinhos, Weliis. C. MANTU Moment de panică la poarta­­echipei braziliene. Portarul Antoninho revine însă din nou imul din zecile de şuturi expediate de fotbaliştii bucureşteni Foto : I. Mihăi­că Rominia - Bulgaria 1-0 (1-0) (Urmare din pag. 1) atacurile, obligîndu-i pe adversari să joace mai mult la mijlocul terenului. Iată cîteva faze mai importante din această repriză: In min. 53, gazdele au ocazia să înscrie, dar C. Dan respin­ge. Min. 66: Dimitrov șutează prin surprindere, dar Suciu — atent — re­ţine. Min. 67: Creiniceanu, în careu, este trîntit la pămînt de Vuţov, dar arbitrul nu dictează penalii. Min. 68: Sorin Avram reuşeşte să treacă de Gaganelov şi, deşi ţinut de acesta, şu­­tează spre poarta goală ...dar alături. Min. 70: Ionescu trage prin surprin­dere şi Deianov respinge greu, trimi­­ţînd în corner. Min. 77: Dişkov şutea­ză de la circa 16 m, dar Suciu res­pinge peste bară. Din minutul 80 pînă la sfîrşit echipa R.P. Româno domină, înaintaşii reuşind numeroase schim­buri de pase care au ţinut mai mult jocul în terenul gazdelor. De-a lungul întregului meci jucătorii noştri au dat dovadă de maturitate, au luptat cu multă ardoare, desfăşurînd un joc calm, sigur, respectînd întoc­mai indicaţiile primite de la antrenori. Fotbaliştii romîni şi-au dăruit toate forţele pentru a-şi păstra avantajul cu­cerit la Bucureşti. Şi au reuşit din plin, cîştigînd şi în deplasare un meci foarte dificil, în faţa unor adversari decişi, care, la rîndul lor, au dorit nes­pus de mult victoria. Pentru compor­tarea lor excelentă jucătorii reprezen­tativei noastre olimpice de fotbal me­rită cele mai călduroase felicitări. ★ Echipa noastră sosește astăzi la București, pe calea aerului, în jurul orei 16:45. Cinci minute dupa meci (Urmare din pag. 1) d­oc. Fără îndoială, selecţionata romi­na este mai bună decit a noastră. Apreciind valoarea celor două echi­pe, noi nu puteam să ciştigăm. Dacă ar fi să căutăm vreo justificare pen­tru infringere, atunci singura ar fi aceea că la ora actuală nu putem ali­nia o echipă primă bună. De la ro­ndaj mi-au plăcut in mod deosebit portarul Suciu, fundaşii centrali şi Sorin Avram, un jucător rational, care a provocat derută in apărarea noastră". DIMITAR RUMIANŢEV, arbitru in­ternational: „Romînii şi-au asigurat victoria datorită îndeosebi tacticii bune pe care au adoptat-o. Echipei bulgare i-au jucat festa cîteva momente psi­hologice, cind componenţii săi au ratat ocazii favorabile. Echipa română merită felicitări pentru jocul viguros pe care l-a practicat, aşa cum trebuie să lupte fiecare echipă care participă în com­petiţii internaţionale importante. Arbi­trul olandez a condus competent. De la români mi-a plăcut apărarea, iar din atac Creinicealu şi Sorin Avram, jucă­tori periculoşi. Urez echipei române să joace bine şi la Tokio“. Gl­EORG­iE POPESCU, preşedinte­le Federaţiei române de fotbal: „Echi­pa noastră a ştiut să lupte cu aceleaşi arme cu care au luptat şi bulgarii la Bucureşti. în acest meci firul nostru că­lăuzitor a fost: joc calm, păstrarea mingii, o apărare atentă şi contra­atacuri la poarta echipei bulgare. A­­ceastă tactică ne-a reuşit pe deplin. Sunt mulţumit de rezultat şi vom cauta ca in viitor să lucrăm cu şi mai multă atenţie şi răspundere pentru ca echipa noastră reprezentativă, să aibă o bună comportare la J.O. de la Tokio. După meciul de astăzi, întreaga echipă me­rită felicitări, pentru modul exemplar in care fiecare jucător a luptat cu toate forțele pentru a da un randament maxim". Meciuri amicale Pauza din campionat n-a însemnat însă şi întreruperea pregătirilor e­­chipelor din categoria A. Ele au sus­ţinut întîlniri amicale. Astfel, sîmbătă după amiază, pe stadionul Dinamo, intr-un interesant cuplaj, Petrolul a întrecut pe Steaua cu 3—1 (3—0), iar Dinamo Bucuresti pe Progresul cu 4-2 (2-1). Ploieştenii beneficiind de întregul lot au fost mai omogeni, acţiunile lor a­­vînd mai multă cursivitate. Bucureşte­­nii, cu o echipă incompletă, au acţio­nat bine in cîmp, dar s-au dovedit ineficace în faţa porţii. Au înscris: Anton Munteanu (min. 34), Dridea H (min. 40) şi Dridea­­ (min. 41) pentru Petrolul, iar pentru Steaua a marcat Crişan (min. 67). Iată forma­ţiile : STEAUA: Volitescu (Erem­ia) — Zavoda II, Petescu, Cojocaru, Negrea, Crişan, Bejan, Georgescu, Marinescu, Rac­si, Moldoveanu. PETROLUL : Ionescu — Pahonţu (Paui), Hălmăgeanu, Pali (Florea), Fronea, M. Marcel, Badea, Juhasz, Dridea­­, A. Munteanu, Dridea II. Jocul al doilea a plăcut mai mult. Au ciştigat dinamoviştii, care au în­scris de patru ori prin Frăţilă (min. 6 şi 55), Ivănescu (min. 30 autogol) şi Nunweiller VI (min. 66). Pentru Progresul a marcat Voinea (min. 39 şi 62). Au jucat formaţiile: DINAMO : Datcu—Manta, Constan­tinescu, Stoichiţoiu, Ştefan, Octavian Pope­scu, Nunweiller VI, Frăţilă, Iones­cu (Varga), Ghergheli, Haidu. PROGRESUL: Mindru (Cosma)— Constantinescu, Ioni­ţă (Ştirbei), Ca­­ricaş, Ivănescu, Mafteuţă (Iancu), D. Popescu, Babale, Mateianu, Voinea, Stoicescu. S-au remarcat: Octavian Popescu, Nunweiller VI de la învingători, Ma­teianu şi Ştirbei de la învinşi. A. ZAMFIRESCU-coresp. * 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1 ieri, în SERIA I Victorie in minutul 88: Stiinta Bucureşti-9 9 9 Metalul Tirgovişte 2-1 (0-0) „Ca un pas de fericire, ne-a oprit o şovăire...“. Ne-a venit în minte acest cintec asistînd la mica dramă pe care a trăit-o ieri Metalul Tirgovişte, în fi­nalul meciului cu Ştiinţa Bucureşti. Cu şase minute înainte de sfîrşit, fot­baliştii din Tirgovişte conduceau cu 1—0 (marcase Otan în min. 75) şi, cu acest gol care mai trebuia apărat doar cîteva minute, ei aveau aproape în mînă... certificatul de promovare în categoria A. Dar, în aceste momente atît de importante, echipa nu s-a mai ţinut bine pe picioare, cel care a Şo­văit cel mai mult fiind tocmai omul care pînă atunci fusese jucătorul nr. 1 — la propriu şi la figurat — al Meta­lului , portarul Marcu. El a ezitat la o centrare a lui Ciornoavă, în min. 84, ceea ce a făcut ca mingea să ajungă la Dumitrescu. Şut şi... gol ! O dată cu egalarea, Ştiinţa, care exercitase şi în minutele premergătoare o presiune evidentă graţie unei pregătiri fizice mai bune, iniţiază atac după atac şi obţine cu două minute înainte de sfîr­şit şi nesperatul gol al victoriei. A fost un meci de slabă factură teh­nică, oaspeţii în special părînd copleşiţi de miza pe care o avea pentru ei a­­ceastă partidă. Desigur că un rezultat de egalitate ar fi oglindit mai bine aspectul întîlnirii. Oricum, Ştiinţa a fost echipa care a jucat mai calm şi s-a mişcat mai bine în teren. In schimb, Metalul a avut două mari oca­zii de marcare, prima în min. 6, cînd Chiriţă — singur cu portarul — a tras afară şi cealaltă în min. 82 (cu două minute deci înainte de golul egaliza­tor al Ştiinţei), cînd Constantin a şu­tat puternic în bară. Arbitrul Ştefan Brassai (Tg. Mureş) a condus bine. El a procedat just eli­­minîndu-1 din joc pe Niţescu (Metalul) în min. 28 şi pe Zăinescu (Ştiinţa) în min. 74, pentru lovire intenţionată. Un gest reprobabil a comis şi portarul Marcu, lovindu-1 în ultimul minut de joc pe Ciorr­oară. De altfel, întreaga echipă a Metalului a arătat că este certată cu disciplina, protestînd la de­ciziile arbitrului și încercînd să nu se supună hotărîrilor acestuia. STIINTA: Ghenov — Anton, ŢI­­ŢEICA, URSEANU, RADUI­ESCU — Ciou, Tusz — Zăinescu, Dumitrescu, Popescu (Păis), CIORNOAVĂ. METALUL: MARCU — Prăjan, BALACEANU, Simionescu, Georgescu - Niţescu, MIHAILESCU - MURE­­ŞAN (deşi lipsit de combativitate în unele momente), Lovin (Otan), Con­stantin, Chiriţă. JACK BERARIU STIINTA GALATI — POIANA CIMPINA 2—0 (1—0). Peste 7000 de spectatori au asistat la această partidă disputată pe stadio­nul Portul roşu, încă de la început studenţii acţionează gîndit şi realizea­ză faze spectaculoase, cărora fotbaliştii din Cîmpina le fac cu greu faţă, apă­­rîndu-se în 7—8 oameni. Ei cedează totuşi in min. 11, cînd Voicu, primind mingea de la Zgardan, deschide sco­rul : 1—0. Ştiinţa are în continuare iniţiativa şi ratează în min. 15 şi 39. După pauză ambele formaţii pierd nu­meroase ocazii, ca urmare a nervozi­tăţii jucătorilor. Gălăţenii majorează însă diferenţa în min. 60 prin Zgardan. Arbitrul R. Mărgărit-Bucureşti a con­dus competent. ŞTIINŢA: State — Pac, Coman, Si­ma, Cristian — Fălculescu, Stăncu­­lescu — Neagu (min. 45 Șerbănescu), Zgardan, Voicu, Mihăescu. POIANA: Opanschi — Postolache, Cruceru, Banu, Mărculescu — Cris­tian, Marcu — Iordache (min. 46 Ni­­sineanu), Ionescu, Matei, Dumitru,­ ­ Constantinescu — coresp reg. CHIMIA FAGARAS — DINAMO BACĂU 2—1 (I—I) Un număr record de spectatori (pes­te 4000) au ţinut să asiste la acest meci. Ei au vizionat o partidă de bună calitate, în care Chimia a practicat cel mai bun joc din actualul campionat. Prima repriză a aparţinut oaspeţilor care au dominat mai mult, în cea de a doua Chimia a jucat excelent, obți­­nînd în cele din urmă o victorie meri­tată, prin golurile marcate de Bărbat (min. 13) și Feher (min. 75). Pentru Dinamo a înscris Gross (min. 29) din lovitură liberă de la circa 35 m. B. Stoiciu — coresp.