Unirea, iunie 1973 (Anul 6, nr. 1638-1663)

1973-06-05 / nr. 1641

MARTI, 5 IUNIE 1973 DIN CARNETUL CORESPONDENȚILOR Divizia națională CT seria a IX-a SODA OCNA MUREȘ — UNI­REA ALBA IULIA 2-1 (1-1). Partida a început la ora 11:20, în loc de 11, deoarece oaspeții au sosit la stadion cu o întîrzi­­ere de 15 minute. Iubitorii fotba­lului din Ocna Mureș, se aștep­tau să vadă, duminică, o partidă frumoasă, cu multe faze specta­culoase. Dorință firească, deoa­rece partida era fără miză și nici una dintre echipe nu trebuia să joace pentru a evita retro­gradarea, ambele avînd o poziție destul de bună la mijlocul cla­samentului. Dar n-a fost așa du­pă cum ar fi dorit spectatorii. Partida a fost de un slab nivel tehnic, cu puține faze care să placă. Cei care au deschis scorul au fost oaspeții. In min. 14, Ra­­țiu, de la gazde, il faultează pe Onișor. Arbitrul acordă lovitură liberă directă, execută Olteanu care trimite mingea, cu un șut puternic, sus, în colțul porții. După marcarea golului, oaspeții se retrag în apărare. Gazdele a­­tacă la întîmplare, nu reușesc să facă breșă în sistemul de apăra­re al albaiulienilor. Apărătorii Suciu și Olteanu resping toate acțiunile localnicilor, dovedin­­du-se cei mai buni jucători ai Unirii. Datorită intervențiilor lor hotărîte, combinațiile dintre Lö­­rincz și Domșa nu se sfîrșesc cu gol, în minutele 19, 21 și 32. In min. 44, la o învălmășeală în ca­reul Unirii, un jucător lo­vește balonul cu mina, iar arbitrul în­­tîlnirii acordă penalti. Rațiu transformă și aduce egalarea. Scorul nu se modifică pînă în min. 57, cînd la o lovitură liberă indirectă, Lörincz pasează scurt lui Domșa și acesta, cu un șut puternic, de la 20 metri, înscrie. In min. 76, Sanislav, scăpat sin­gur, trage în portar. In min. 81, Suciu, de la oaspeți, este elimi­nat de pe teren, măsură pe care o considerăm nejustificată, oarece acest jucător a avut de­o comportare bună în tot timpul partidei.­­Brigada de arbitri din Rm. Vîl­­ce­a, alcătuită din Ioan Ciucă, la centru, Marin Vasiliu și Gheor­­ghe Dumitrescu, la tușă, a con­dus slab, dînd decizii eronate. C.I.L. BLAJ — METALUL AIUD 2-0 (1-0). Din primele minute de­­ joc, blăjenii atacă periculos poarta aiudenilor. Pînă în minu­tul 27, nu se înscrie nici un gol, deoarece șuturile localnicilor sunt reținute cu promptitudine de portarul Metalului. In min. 27, Sab­ău driblează cîțiva jucători adverși și de la 20 de metri șu­­tează imparabil în colțul sting, de sus, al porții. In timpul pau­zei, în locul localnicilor Tarkó ,și Barbu, intră Albu și Ionaș. Și Metalul își schimbă extrema stingă. In min. 65, Munteanu, de la C.I.L., primește o minge de la Șuteu, și, de la numai 5 metri de poartă, șutează în afara te­renului. In această repriză, oas­peții domină circa un sfert de oră, timp în care reușesc să se apropie de mai multe ori de poarta localnicilor. Amintim, una dintre ocaziile lor: Popa preia o minge și șutează, de la margi­nea careului de 16 metri, în bară. Al doilea gol al blăjenilor este înscris în min. 75. Șuteu primeș­te mingea de la Ionaș și înscrie cu capul. După marcarea golu­lui, partida se desfășoară mai mult la mijlocul terenului. Divizia națională C, seria a Xll-a TEXTILA SEBEȘ — CHIMIA ORAȘ VICTORIA 2-4 (2-2). Meci slab din punct de vedere tehnic și spectacular. Oaspeții pun stă­­pînire pe joc de la început și în­scriu în primele 24 de minute prin Mureș­­ și Isac. Localnicii reușesc să egaleze în minutele 28 și 30 prin Sântei, dar nu au suficiente resurse spre a prelua conducerea. In min. 71, Baica co­mite henț în careu și Mareș transformă penaltiul. Același Ma­reș­­ înscrie și al patrulea gol al partidei. CAMPIONATUL JUDEȚEAN“" FORESTA ClMPENI — OLIM­PIA AIUD 2-1 (2-1). Intîlnirea s-a desfășurat pe un teren alunecos, iar în timpul primei reprize a plouat. A fost un joc lent, cu puține faze spectaculoase. Oas­peții au pus accent pe apărare și au contraatacat doar de câte­va ori. In min. 10, am notat pri­ma ocazie de a deschide scorul. Mureșan și Beldeanu, de la O­­limpia, au șutat pe rînd, din a­­propierea porții, fără ca mingea să poposească în plasă. In min. 15, la o centrare în careul ad­vers, mai mulți jucători lovesc balonul care ajunge la Ursățea­­nu, proaspăt absolvent al liceu­lui din localitate. Ursățeanu sa­re și trimite mingea în plasă. A­­iudenii reușesc să egaleze în min. 27, prin Mureșan. Cu două minute înainte de terminarea re­prizei, Iacobici, de la Foresta, interceptează central aiudean, mingea, fundașul Iepure, ezită, nu-l deposedează, astfel că jucă­torul cîmpenean are posibilita­tea să înscrie nestingherit, lo­cul din repriza secundă este în­­cîlcit. Fotbaliștilor ambelor for­mații le lipsește o bună condi­ție fizică. Ei n-au mai avut re­surse pentru a urmări mingea în toate fazele, astfel că ea a cir­culat, în repriza secundă, ana­poda. A arbitrat bine Alexandru Sei­­ceanu, din Blaj. CONSTRUCTORUL ALBA IU­LIA — VOINȚA TEIUȘ 6-4 (3-4). Deși jocul era fără miză, ambele formații au evoluat bine, acțiuni și faze care au fost creînd a­­plaudate de spectatori, bine gîndite, dovedind că Acțiuni cele două formații au acționat cu cla­ritate. Primul gol a fost înscris în min. 8, de către Lupu, care a șutat de la circa 18 metri. Oas­peții contraatacă imediat, b­ază și preiau conducerea. ega­In aproximativ trei minute după în­scrierea golului albaiulienilor, teiușenii au marcat două prin Sava. In min- 16, la o învălmă­șeală în careul porții Construc­torului, Aldea, de la gazde, în­scrie în propria-i poartă­­ 1-3. ,­Drăgan micșorează din diferență­­ în min. 25 (2-3), pentru ca în min. 32, Munteanu să înscrie în favoarea Voinței. Scorul a deve­nit 2-4. Peste două minute se produce henț în careul teiușean. Arbitrul Ioan Ivan, din Cugir, acordă penalti, Drăgan transfor­mă și... 3-4. Albaiulienii egalează în min. 60, prin Munteanu și, dovedind o mai bună pregătire tehnică, preiau conducerea jo­cului. In minutele 78 și 89, sunt înscrise ultimele goluri ale par­tidei, prin Drăgan și Munteanu. La sfîrșitul întâlnirii, jucătorii Constructorului Alba Iulia, for­mația campioană a județului nos­tru, au primit diplome și premii. C­ F.R. TEIUȘ — MINERUL RO­ȘIA MONTANA 1-0 (0-0). Teiu­șenii au vrut să șteargă proasta impresie lăsată suporterilor prin înfrîngerile suferite în ultimele jocuri. In circa trei minute, ei au expediat patru șuturi pe spa­țiul porții apărată de Simion. Oaspeții dau replica și în min. 6 sunt pe punctul de a deschide ei scorul. Ei reușesc să stăvileas­că atacurile localnicilor, astfel că repriza întîi se încheie cu un scor alb. La reluare, Boțan a in­trat în linia de mijloc, iar Rațiu a trecut vîrf de atac. Și de­parte și de alta se duce o lu­ptă o dîrză pentru fiecare minge, se irosesc ocazii. Unicul gol este înscris în min. 70, de către Bo­­țan. A arbitrat bine Traian Găldean, din Sebeș. MOȚII ABRUD — RECOLTA VINEREA 3-0. Echipa vinereană nu s-a prezentat la Abrud, soco­tind, poate, că nu mai are rost să facă un asemenea drum dacă și așa nu mai are șanse să cîș­­tige campionatul. Spectatorii a­­brudeni au așteptat-o totuși. Ei au gîndit altfel, așteptând să va­dă jucînd o echipă care și-a creat o bună faimă în actualul campio­nat. Socotim că va trebui să fie analizată, o asemenea atitudine și să se ia măsurile corespunză­toare. (Corespondenți: Ilie STAN­­­CIU, Martin SZAKACS, Dorin t LADARU, Aurel MUREȘAN, [ Ioan FILIPESCU, Vasile STREM­­­­ȚAN, Oneț VIS­ALOM). ^3333333333333333 3333333333^333 33Si3S 33 MECIUL DUMINICII METALURGISTUL CUGIR - C.F.R. TIMIȘOARA 3-2 (3-1) Metalurgiștii cugireni, ocu­­­panții ultimului loc, cu nu­mai 4 etape înainte, de final, au întîlnit sîmbătă pe teren propriu, într-un meci foarte dificil pe ceferiștii din Timi­șoara. Cum era de așteptat, gazdele au depus eforturi mari pentru a cîștiga ambele punc­te și ele le-au obținut, dar nu fără emoții, rezultatul partidei stînd mai tot timpul sub sem­nul incertitudinii. Cu o condi­ție fizică mult mai bună de­cît cea a adversarilor lor, ju­cătorii din Timișoara au con­dus ostilitățile în partea doua a meciului și numai șan­a sa i-a ajutat pe cugireni să păstreze rezultatul victorie­i. Meciul a început, ca întot­deauna cînd metalurgiștii joa­că acasă, cu atacuri susținute ale gazdelor și astfel că în min. 5 Raksi trage puternic în bară, mingea revine în teren și Tarcu, aflat pe fază, reia în gol, 1-0. Nu trec decît 3 minute și autorul golului este cosit în careu la o fază purta­tă de înaintarea gazdă. Arbi­trul acordă, normal, penalti: execută Tarcu și scorul se majorează la 2-0. Văzîndu-se conduși la două goluri diferență, oaspeții ies deciși la atac și în min. 17 la un contraatac foarte rapid, Giulvăzan trece mult prea u­­­șor de Dobre (care a fost foar­te slab în prima repriză) și reduce din scor: 2-1. Replica gazdelor nu se lasă așteptată și după ce Suciu care a drib­lat de trei ori la rînd tot ce a găsit în cale, a ratat de fiecare dată, în min. 40 Raksi reușește să urce scorul la 3-1. Repriza a doua îi găsește pe oaspeți mai proaspeți și mai incisivi și nu trece mult timp și același Giulvăzan în­scrie din nou : 3-2. Nemaipu­­tind conta pe atac, care-și i­­rosise forțele în prima repri­ză, gazdele se apără cu dis­­perare, degajînd balonul la fiecare întîlnire cu el. Oaspe­ții au cîteva ocazii bune de a egala, printre care cea din min. 89 cînd la un șut foarte periculos al lui Erdey, Teo­­dorescu salvează miraculos, dar le ratează, astfel că parti­da se încheie cu victorii la limită a gazdelor. A condus bine Ioan Țifrea, din Cluj. , Mihai VI­CEANU ^•kXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXVXXXXxvXXXXXX'-A.XNXXXXXXXXSXXXXVVNXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXVXXXXXXVXXXXXXXXXXXVVXXXXXXXXXXXXXXVVXXXXXXXXS.XXXXXXXXXXXXXXXV^ Amplă manifestare sportivă de masă la Sebeș-„ZIUA SPORTULUI“ In suita manifestărilor sportive de masă ini­țiate în orașul Sebeș, în spiritul hotărîrilor Plenarei C-C. al P­ C.R. cu privire la dezvolta­rea sportului și educației fizice, s-a înscris și acțiunea organizată duminică sub genericul „Ziua sportului". La­­ această amplă manifestare au participat peste 2 400 sportivi din diferite școli ,și întreprinderi ale orașului. După deschi­derea festivă a manifestării și înmînarea de di­plome sportivilor fruntași a urmat defilarea co­loanelor de participanți la întrecerile sportive. In prezența a peste 5 000 de spectatori, pe stra­da principală a orașului, s-au întrecut apoi în cadrul unui cros de masă, numeroși elevi și alți sportivi din orașul Sebeș. S-au evidențiat în ca­drul acestei competiții sportivii Dan Davidaș, Maria Cugerean, Sermenul Tiberiu, Domnița Li­dia, Dumitru Ioan, Ghergheli Traian și mulți al­ții, întreceri viu disputate și mult aplaudate de cei prezenți s-au desfășurat și la probele de tri­ciclete, biciclete, trotinete și carturi pentru co­pii, precum și la motociclete, motorete și bici­clete pentru adulți. Pe stadionul din parcul „A­­rini" au avut loc în aceeași zi două meciuri de fotbal, iar la baza sportivă „Flamura Roșie" un meci de handbal între echipa liceului și o selec­ționată a orașului. De asemenea, pe locul din parcul orașului s-a desfășurat un interesant con­curs de navo-modelism. Nicolae CAPATA, prim-vicepreședinte al CO.E.F.S. Sebeș CUNIREA Í3S333^3S3SSSS Meci de baraj în cam­pionatul republican al juniorilor, Liceul indus­trial Cugir — Flacăra Horezu 7-0 (1-0) Duminică, 3 iunie 1973, pe stadionul din Cugir, s-a dis­putat meciul de baraj, pentru turneul final al campionatului republican de juniori, dintre campioana județului Alba. Li­ceul industrial, Cugir, și cam­pioana județului Vîlcea, Fla­căra Horezu. Repriza întîi începe în nota de dominare a echipei din Cugir. In min. 29, Pavel Con­stantin driblează extrema dreaptă și centrează periculos în careu, portarul reușind să rețină cu greu. In min. 31, oaspeții comit fault la circa 20 m. de careu. Lovitura libe­ră este executată de Ion Ar­­dai, mingea ajunge la Emil Constantin care înscrie plasat, în colțul sting. In repriza a doua, condiția fizică începe să-și spună cu­­vîntul. Cugirenii pun stăpîni­­re pe joc, dar ratează, la în­ceput, cîteva ocazii clare de gol, în minutele 45, 49, 55, prin Avram Septimiu și Ște­fan Ciupe. In mimu 63, oaspe­ții rămîn descoperiți în apă­rare și Ciupe ia o minge pe cont propriu, de la centrul terenului și înscrie foarte fru­mos, plasat, pe lingă portar, 2-0. Nu trec decît 7 minute și E. Constantin primește o cen­trare, stopează mingea pe piept și înscrie: 3-0. în minu­tul 72, Alexandru Bogdan driblează întreaga apărare și înscrie plasat, în colțul drept: 4-0. Oaspeții sunt demoralizați, nu se mai găsesc unul pe al­tul pe teren. Cugirenii con­tinuă să atace cu îndîrjire, creează faze frumoase. Astfel, în min. 73, Constantin preia o minge pe extremă, driblea­ză cîțiva jucători, centrează la Ciupe care înscrie al cin­cilea gol. Apoi Romoșan pri­mește o minge, la marginea careului, șutează prin surprin­dere și înscrie al șaselea gol­ Al șaptelea gol al partidei a fost marcat tot de către Ciupe, într-o fază în care mingea a fost expediată de mai multe ori spre poarta oaspeților, întreaga echipă a Liceului industrial Cugir a avut o fru­moasă comportare. Petru TRUȚA 3333?93333336 ÎNTRECERI ale micilor alba Iulieni In ziua de 3 iunie a.c., în mu­nicipiul Alba Iulia s-au organizat întreceri închinate Zilei copilului. Ele s-au bucurat de o numeroasă participare din partea copiilor din municipiu, întrecerile s-au desfășurat în centrul Alba Iuliei, la următoarele probe: triciclete, trotinete, biciclete, mașinuțe, cros. Prezentăm, în continuare, pe cîștigătorii întrecerilor: trotinete, categoria 5—6 ani: Dan Fereste­­ru ; categoria 6—8 ani, seria I: Ioan Leah ; categoria 6—8 ani, seria a II-a ; Adrian Maxim;ma­­șinu­țe : Horațiu Geantă ; biciclete mici, seria I : Cristian Filipescu ; biciclete mici, seria a II-a : Șerban Radu ; seria a III-a : Călin Popa ; seria a IV-a: Alexandru Mihai ; seria a V-a : Daniela Docan ; cros; categoria 6—7 ani, fete : Gabriela Bradia ; băieți : Alexa Cănăvoiu ; categoria 8—9 ani, băieți, seria I: Daniel Mihălțan ; seria a V-a: Radu Damian ; fete : Liliana Marcu ; biciclete mijlocii, seria I: Ionel Sab­ău ; seria a II-a : Vaier Grozav ; seria a III-a : Emil Dăcian ; seria a IV-a : Andrei Licel ; biciclete mari, se­ria I: Călin Dulea ; seria a II-a : Petrică Marcu ; seria a III-a: Bujor Adam. Întrecerile s-au încheiat cu o frumoasă demonstrație de carturi. Cîștigătorilor le-au fost înmînate diplome și daruri din partea Con­siliului municipal al Organiza­ției pionierilor, Comitetului mu­nicipal al femeilor, Inspectoratu­lui școlar județean și C.J.E.F.S. doi dintre micuții concurenți la proba de trici­clete, disputîndu-și intiietatea- Un ultim efort, și vor tr­ece li­nia de sosire la o mică distan­ță unul de altul. Foto . Ileana TEREK Nu puțini sînt copiii care au îndrăgit carturile. Demonstrația, făcută duminică, pe străzile municipiului Alba Iulia, a dovedit că printre ei sunt destui care au învățat să conducă cu pricepere și curaj carturile. In foto, unul dintre iscusiții elevi, allat la volanul cartului. PAGINA A III-A TSJUM * A CLASAMENTE DIVIZIA NAȚIONALA A­ K REZULTATE TEHNICE: Sportul studențesc — F.C. Argeș 1—1 ? Steaua — „U”‘ Craiova 2—6 ; C.S.M. Reșița — Dinamo 4—1 ; F.C. k $ Constanța — „U“ Cluj 4—0 ; U.T.A. — Petrolul 4—0 ) Jiul — ? ? Rapid 1—0 ; A.S.A. Tg. Mureș — S.C. Bacău 2—0­­ C.F.R. Cluj — 2 $ Steagul Roșu 1—0. ? 1 CLASAMENTUL $ 1. „U" Craiova 25 13 8 4 46-30 34? ? 2. Dinamo 25 13 4 8 37-29 30 k $ 3. C.F.R. Cluj 25 10 10 5 28-22 30 $ I 4. F.C. Argeș 25 11 6 8 37-23 28 î £ 5. Steaua 25 9 9 7 32-24 27? ! 6. S.C. Bacău 25 10 7 8 26-30 27$ $ 7. Jiul 25 10 5 10 32-32 25 ? 5 8. Petrolul 25 9 7 9 18-26 25 £ $ 9. Steagul Roșu 25 8 7 10 30-19 23? I 10. Rapid 25 7 9 9 25-23 23 $ Sil. C.S.M. Reșița 25 7 9 9 29-32 231 ^12. U.T.A. 25 7 9 9 28-31 23$ S 13. F.C. Constanța 25 7 7 11 25-29 21 ! I 14. A.S.A. Tg. Mureș 25 10 1 14 30-38 21 Jj S15. „U” Cluj 25 7 7 11 21-39 21 | ^16. Sportul studențesc 25 4 11 10 25-42 19 S $ ETAPA VIITOARE: Sport club Bacău — Jiul­­ „U” Craiova —J ? Steagul Roșu ; A.S.A. Tg. Mureș — U.T.A. ; Rapid — C.S.M. 5 £ Reșița I „U" Cluj — Petrolul; F.C. Argeș — Steaua­ Dinamo —? I C.F.R. Cluj ; F.C. Constanța — Sportul studențesc.­ ­ DIVIZIA NAȚIONALĂ B. SERIA A Il-A J REZULTATE TEHNICE: Olimpia Satu Mare — Minerul Baia­­­I Mare 1-0 ; Olimpia Oradea — Electroputere Craiova 2-0 ; Minerul­­ S Anina — Nitramonia Făgăraș 1-0 ; Politehnica Timișoara — F.C. J . Bihor 1-0 ; Corvinul Hunedoara — C.S.M. Sibiu 1-1 ; Metalurgistul Jj. S Cugir — C.F.R. Timișoara 3-2 ; Metrom Brașov — Gloria Bistrița 1 ț 2-0 ; Metalul Drobeta Tr. Severin — C­ F.R. Arad 2-0, CLASAMENTUL­­ 16- Metalurgistul Cugir 26 8 5 13 18-31 21 ? ? (Echipele Olimpia Satu Mare și Corvinul Hunedoara sunt pe­ $ 2 nalizate cu cite 4 puncte). ETAPA VIITOARE: Metrom Brașov —­ Politehnica Timișoara ;­­ k Minerul Anina — Corvinul Hunedoara ; C.S.M. Sibiu — Olimpia S . Oradea ; Gloria Bistrița — Metalul Drobeta Tr. Severin ; F­ C. Bihor* k — Olimpia Satu Mare; C.F.R. Arad — Electroputere Craiova;­­­­ C.F.R. Timișoara — Minerul Baia Mare ; Nitramonia Făgăraș —­­­i Metalurgistul Cugir. »DIVIZIA NAȚIONALĂ C. SERIA A IX-Aj REZULTATE TEHNICE: C.I.L. Gherla — Tehnolrig Cluj 1— 2 |k­f C.I.L. Blaj — Metalul Aiud 2—0 ; Soda Ocna Mureș — Unirea?­­ Alba Iulia 2—1 ; Dermata Cluj — Aurul Brad 2—1 | Arieșul C. I I Turzii — Minaur Zlatna 3—0; Unirea Dej — Industria simei C.? I Turzii 1—1 | Minerul Bihor — Arieșul Turda 1—2. I CLASAMENTUL $ $ \3a' ?eirmafta- - 24 5 7 12 19-32 17 ! ^ 14. Tehnofng Cluj 24 5 6 13 11-29 16 ? S . (Echipele Arieșul Turda, Unirea Dej și Industria sîrmei Cîmpial­­ Turzii au fost penalizate cu cite 4 puncte). S­S ETAPA VIITOARE: Aurul Brad — Unirea Dej; Soda OcnaJ » Mureș — Dermata Cluj | Minaur Zlatna — C.I.L. Gherla ; Minerul $ $ Bihor — Arieșul C. Turzii) Industria sîrmei C. Turzii __ Arieșul? I Turda ; Unirea Alba Iulia — C.I.L. Blaj ; Tehnofrig Cluj — Metalul $ S Aiud. IDIVIZIA NAȚIONALĂ C. SERIA A XII-A Î > ■ í­.:ZULT,ATF TEHNICE: T“ul* Seb«S - Chiml, „a. Virto­r S “a 2-4 ; Independența Cisnădie — Tractorul Brașov 3-1 ; Torpedo­­­ f C.S.U. Brașov 3-0 ; Carpați Brașov — Lotrul Brezoi 4-0­­ ? S . I­ M. Brașov C.F.R. Sighișoara 3-0 ; Chimica Tîrnăveni — pi­li­­­tul Rm. Vil­ce­a 3-0 ; U.P.A. Sibiu — Metalul Copșa Mică 2-1.­­ CLASAMENTUL II­ S Textila Sebeș 24 8 1 15 23-52 13 fe I (Echipa Textila Sebeș a fost penalizată cu 4 puncte). S $ ETAPA VIITOARE: Tractorul Brașov — Torpedo Zîrnești ; ^ I Lotrul Brezoi —­ S.C.I.M. Brașov | Textila Sebeș — Metalul Copșa $ S Mică ; C.S.U. Brașov — Chimica Tîrnăveni ; Independența Cisnă­­­ ?­die — U.P.A. Sibiu ; C.F­ R. Sighișoara — Chimia oraș Victoria; $ S Oltul Rm. Vîlcea — Carpați Brașov­ ? J CAMPIONATUL JUDEȚEAN ! ! REZULTATELE TEHNICE ALE ULTIMEI ETAPE: C.F.R. Teiuș S S— Minerul Roșia Montană 1—0) Foresta Cîmpeni — Olimpia Aiud! ! 2—1 ; Moții Abrud — Recolta Vinerea 3—0 (neprezentare) ; Con­ S­a­structorul Alba Iulia­­— Voința Teiuș 6—4) Metalurgistul II Cugir | Minerul Baia de Arieș (amînat pentru joi, 7 iunie, orele 16,30) |V­S Recolta Galda de Jos — A.S. Pănade (Meci nedisputat. Echipa A.S. I Pănade a fost exclusă din campionat). $ *13. Metalurgistul II Cugir 24 9 3 12 60-58 21 1 ! Echipa Metalurgistul 11 Cugir a participat la întrecerile cam­­­­­pionatului județean de fotbal fără să se ia în considerare punctele! ! Și golurile marcate. Jucătorii care alcătuiesc echipa sunt rezervele V­S și juniorii formației divizionare B, Metalurgistul Cugir. Li s-a dat­­­ drept de participare pentru a avea posibilitatea să susțină meciuri V­S de verificare, pentru a avea un antrenament continuu. 1 S 1. Politehnica Timișoara­­ 26 15 6 5 40-19 361 k 2. F.C. Bihor 26 14 6 6 49-26 34? S 3. Olimpia Satu Mare 26 13 7 6 35-21 29 11 k 4. Metrom Brașov 26 13 2 11 38-27 28 $­­ 5. Minerul Baia Mare 26 11 6 9 30-20 28 k 1 6. C.S.M. Sibiu­­ 26 11 5 10 26-23 27$ $ 7. Minerul Anina 26 12 2 12 26-36 26 1 k 8. Nitramonia Făgăraș 26 12 1 13 39-36 25$ $ 9. Gloria Bistrița 26 10 4 12 24-28 24 k k 10. Metalul Drobeta Tr. Séverin 26 10 2 14 31-36 22? Ml. C.F.R. Arad 26 9 4 13 27-36 22 k 1 12. Electroputere Craiova 26 10 2 14 24-36 22 ? ? 13- C.F.R. Timișoara 26 9 4 13 21-34 22 k k 14. Corvinul Hunedoara 26 10 5 11 26-33 21 ! ? 15. Olimpia Oradea 26 8 5 13 27-39 21 $ î 1. Arieșul­ Turda 24 16 4 4 50-22 32^* ? 2- Unirea Dej 24 14 6 4 39-18 30 11 $ 3- Industria sîrmei C. Turzii 24 14 4 6 46-21 28? 5 4. Minaur Zlatna 24 10 6 8 30-24 26$ k­e Blaj, 24 12 2 10 29-28 26 ? ? ^urul Br.a.1? . .. 24 11 3 10 29-28 25 $ $ O wn^a, AAlbaIulla 24 9 5 10 26-30 231 ! 8-Metalul Arid 24 10 3 n 26-33 23$­­ 9. Soda Ocna Mureș 24 9 4 11 27-43 22? ^ 8- Minerul Bihor 24 10 0 14 27.42 2Q 5 $ î6’ Gherla 24 8 3 13 29-30 19? k 12. Arieșul C. Turzii 24 7 3 14 19.27 17S1 1. Tractorul Brașov 24 14 6 4 52-20 34$ $ 2. Carpați Brașov 24 13 2 g 35.17 28 1­1 3. I.C.I.M. Brașov 24 11 6 7 33-17 28 $ S 4. Metalul Copșa Mică 24 11 3 10 31-23 25 1 I 5. Chimia oraș Victoria 24 11 3 10 42-38 25 $ S 6. Independența Cisnădie 24 11 2 11 35-33 24? I 7. C.F.R. Sighișoara 24 9 6 9 24-34 24 $ S 8. Oltul Rm. Vîlcea 24 8 7 9 35-36 23 !­­ 9. Lotrul Brezoi 24 9 5 10 25-40 23 ? S 10. U.P.R. Sibiu 24 6 10 8 25-36 22 ! k 11. Chimica Tîrnăveni 24 8 6 13 27-39 22 S $ 12. C.S.U. Brașov 24 7 7 10 26-32 21 ? K 13. Torpedo Zărnești 24 8 4 12 31-27 20 . CLASAMENTUL OFICIAL­­ ? 1. Constructorul Alba Iulia 22 14 4­4 57-25 32 $ k 2. C.F.R. Teiuș 22 14 0 8 41-30 28?­­ 3. Recolta Vinerea 22 13 1­8 70-36 27$ $ 4. Minerul Baia de Arieș 22 12 1­9 39-30 25? ? 5. Minerul Roșia Montană 22 11 2­9 37-35 24$ $ 6. Olimpia Aiud 22 10 3­9 40-32 231 J 7. Moții Abrud 22 11 1 10 42-42 23$ $ 8. Recolta Păgida 22 8 4 10 43-49 201 ? 9- Voința Teiuș 22 8 3 11 42-50 19 ^ $ 10. Foresta Cîmpeni 22 8 3 11 24-48 19? 1­1. Recolta Balda de Jos 22 8 1 13 46-43 17*» S 12. A.S. Pănade_________ 22 3­1 18 10-71 7?