Nemzeti Sport, 1940. október (32. évfolyam, 192-213. szám)

1940-10-01 / 192. szám

125 pangol rendkívüli halt Jutalom a magyar-német labdarúgómérkőzétt kapcsán Pályázat VII. az Első Országos Tippelő Bajnokságra Beérkezési határidő: okt. 5., 13 óra Ki (névszerinti, vagy a 134?.vár kö­zép csatár, a német balösszekötő stb.) rúgja az első gólt a német-magyar mérkőzésen! Magyar-német végeredmény Magyar-német I. félidő ................. Magyar-német­­atlétika!. .. Délnyugat—Nyugat ......... Kis­kunság—MOVE ................ Szege­di aloszt.—Észak .................... I Közép—Budapesti arsz. .... Csabai aloszt.—Kelet ............. Pytyers?k­y: A pont­versenybe csak mérk­őzés elmaradása­ cserén kerü­l számításba, egyébként csak holtver­teeoyt dönt el. Nyugat ifj.—Délnyugat ifj. Budapest ifj.—Közép ifj. .. Észak ifj.—­Szeged ifj.............................. A mérkőzéseket — a­ magyar-német kivételével — a Szent Korona-Kupáért játszók. Név: ............................................... Lakhely­­ ................................................. Utca. ............................................. A beküldő aláveti magát a feltételek­nek. Minden szelvényhez ép és for­galomban levő használatlan 10 filléres bélyeget kell mellékelni. Aki heten kint ütnél ifibb szelvényt küld, kö­teles ide keresztet (csillagot tenni. V­öGy­i Mottó: Száll a labda, száll az ének, Jugoszlávokról mesélnek. S bár mind marcona, dalia. Győzelmük csak nulla-nulla... Háborús nyelven Nagy küzdelem volt a nagy mér­kőzésen, így kissé sok dancs fordult elő s ez csökkentette a játék szín­vonalát. A szurkolók is csakhamar megelégelték a rengeteg szabályta­lanságot és mikor az egyik vendég Fintát már vagy ötödször dancsolta úgy, hogy azt a játékvezető ne ve­gye észre, az egyik türelmetlen szurkoló haragosan bekiáltott: — Mi és itt! Aknafutball ? Egyesítés Különösen Fintát szemelték ki a jugoszlávok. Úgyszólván percenként került a földre, rendszerint kullan­csa jóvoltából. Egy alkalommal is­mét becsúszási szándékkal rohant rá Jazbinsek, de a középcsatár észrevette és az utolsó pillanatban­­ félreugrott. A támadó nagyot repült­­ és alaposan meghempergett a ned­­­­ven fűben. Az egyik szurkoló boldo­­­­gan üvöltött fel:­­ — Ez igen! Szabályos, de jól esett! Pákozdi A jobbhátvéd jól játszott­, csak kár, hogy néhány szögletet vétett. Mikor már másodízben vágta ki a bőrt, egy bácsi megállapította: — Jól játszik ez a Pákozdi, csak egy kicsit — szögletes... Kiszely Nagyon akart Lapat, mégsem ment neki valami jól a játék. Ren­desen elkésve rajtolt a labdára, sok­szor még­­sem kísérelte elérni. Egy ilyen alkalommal ment kt­ róla: — Lapaj a közmondások embere. Az az elve, hogy szégyen a futás... Egy másik néző rávágta: — Csak arra nem jött még rá, hogy hasznos is... Még egyszer [feszely Az utolsó negyedórában egy alkalommal nagyszerű helyzetbe került Kiszely. Már-már bent látták a bőrt a hálóban, mikor Lapaj megbotlott a saját lábá­ban és máris oda volt a nagy gólhelyzet. Egy szomorú seur- scoló megjegyezte: — Hiszen ha Kiszelynek csak egy lába volna... Új játéksszedor Az utolsó percekben nagy izgalom uralkodott a nézőtéren. Mindenki biztatta a fiukat, hogy rúgják már be a várva várt dugót. A labda ép­pen Polgárhoz került, aki elcsúszott, de még előrerúgta a bőrt Lázárhoz. Gyuszi átvette és abban a pillanat­ban, amikor előrevágta, ő is elesett.­­ A labda azonban mindinkább köze­ledett a jugoszláv kapu felé. Valaki elégedett hangon megjegyezte: — Csak rajta fiúk! Még néhányan elestek és megvan a gól... ..ascí®lgo£: A vendégek miegelégedetten me­hetnek haza. Ha gólarány szempont­jából nem is, de a lesből lőtt gólo­kat számítva 2:1 arányban győztek. Mikor már a második dugót fejelte be Welker a magyar hálóba, egy néző megszólalt: — Ezek azt képzelik, hogy itt „három szöglet egy tizenegyes“ ala­pon három szabálytalan gólért egy valódit fognak kapni... Miért nem kapott Kincses labdát Kincses sokáig egyetlen labdát sem kapott. Az egyik szurkoló ide­gesen felkiáltott:­­— Miért nem adnak Kincsesnek labdát a többi csatárok ! A szomszédja hamarosan szolgált magyarázattal: — Mert nem ment a Fradiba. Majd hozzátette: — Pedig hívták... * A kis dobos Nagy sikere volt most is a fo­lyamőrség zenekarának. Különösen a , ,kisdobos", a közönség kedvence tetszett. Szünetben, amikor a salak­pályán körbemenve játszott a zene­kar, az állóhelyről hangzott el ez a kikiáltás: — A kisdobost a csapatba! Valaki rászólt: — Dobbal nem lehet verebet fogni. — De a dobos talán beütne egy gólt! Tih­ayi-Kissely Tihanyit emlegették sokat a mér­kőzés alatt. — Kár, hogy Belgrádiján van Ti­hanyi —­ mondta e­gy szurkoló. — Nem az a kár, hanem az, hogy Kiszely itt van. Egy fő csatár Palatínust körülvették a Törek­vés szurkolói a mérkőzés után. — Hadd nézzelek meg jól, Pala — mondta az egyik. — Miért? — Szeretnék egy jó csatárt látni, Zérus Nagy sikere volt ezúttal is a folyamőtzenekarnak. Mérkőzés után hallottuk, amint egy szur­kolótól ezt kérdezte a barátja: — No, hogy mulattál az Üllői­ úton? — Jó volt­ — mondta az illető — csak kevés volt a zene és túl­ságosan sok volt a­­ betét­szám. Hosszú név A közönség körében nagy sikere volt a jugoszláv jobbszélső nevének. Szép hosszú név, elfárad az ember nyelve mire kimondja. Mérkőzés közben fordult elő az alábbi eset. Egy jugoszláv támadás közben így kiáltott fel egy aggódó szurkoló: — Vigyázzatok, szabadon van a Cimmer... Majd így folytatta: — Most már nem érdemes végig , kimondanom a nevét. Már mi táma­dunk... Sarosi I II. A belső hármasunk kínosan gyen­gén működött. Mikor egy alkalom­mal Sárosi III szabadrúgáshoz ké­szülődött, egy mérges szurkoló így kiáltott fel: — Béla, ne lődd kapura. Lődd le­­ a belső hármasunkat. Hátha jobb lesz a csapat. Többen helyeseltek. Finla és a fu­­st! Glaser nagyon öklözős kedvében volt. Minden szögletrugást biztosan öklözött ki. — Ez biztosan ökölvívó lehetett — állapította meg róla egy hang. Ettől kezdve elkezdték találgatni,­­ hogy a játékosok milyen sportágat f űzhetnek még. Egy szurkoló ígyl szólt, mikor Fintához érkeztek a felsorolásban: — Róla azt mondják, hogy az előtt futballozott is... LapOSEH A szurkolók elégedetlenek voltak a magyar csapat játékával. Valak egyszer bekiáltott: — Laposan!­­ Egyik szomszédja leintette: — Mi azt Magának nem elég la­pos játék ezt Molnár Nád fején találja a szedet Gyetvai szögletét Sárosi dr neije érte el. Egyik szurkoló megszólalt: — Hű, mi lett volna, ha ez a labda valamivel alacsonyabb. A mellette álló Molnár Ignác meg­jegyezte: — Az semmi! Mi lett volna, ha Sárosi dr egy kicsit magasabbra ugrik? 125 pengd rendkívüli heti Jutalom a magyar-német labdarúgómérkőzés ________________kaprain__________________k*| Pályázat VII.­­ Első Országos Tippelő Bajnokságra Beérkezési határidő: okt. 5., 13 óra Ki (névszerint, vagy a vonaryar kö­­zépcsatár, a német balösszekötő stb.) rúgja az első gólt a német-magyar mérkőzésen 1 Magyar-német végeredmény Magyar-német I. félidő .................... Magyar-német (atlétika!) ............. Délnyugat—Nyugat ............. Kiskunság—MOVE ............... Szege­di aloszt.—Észak ................ Közép—Budapesti aisz. .... ....­.... Csabai aloszt.—Kelet ....................... Pótverseny: A pontversenybe csak 1. mérkőzés elmaradása eset­én kerül számításba, egyébként csak holtver­senyt dönt el. Nyugat ifj.—Délnyugat ifj.......... Budapest ifj.—Közép ifj....................... Észak ifj.—Szeged ifj. ................ A mérkőzéseket — a magyar-német kivételével — a Szent Korona­ Kupáért játszók. Név: Lakhelyt ................................................. Utca. ....................................................... A beküldő aláveti magát a feltételek­nek. Minden szelvényhez ép és for­galomban levő használatlan 10 fi­lléres bélyeget kell mellékelni. Aki heten kint ötnél több szelvényt küld, kö­teles ide keresztet (csillagot) fenni, vetkező képet kapjuk: Munkatár­sunk mindössze 6 igazán jó passzt jegyzett fel a két összekötőtől." A to­vábbi eredmény: 6 esetben szerelték őket felesleges cselezés miatt,­ 13 esetben passzoltak feltűnően rosz­­szul, megeresztettek 6 rossz lövést, a kapus 6 ízben csípte, vagy öklözte el előlük a labdát jó helyzetben, 3 ízben toppolták a labdát igen ros­* szul, 2 ízben dancsoltak feleslegesen (Kiszely!), 3 ízben egymást zavar­ták, Kincses 6 jó labdát kapott Sá- * rosi dr.-tól, egyet (!) pedig Kiszely­­től.Bizony nem valami hízelgő össze­sítés... Mindenesetre nem kis részben adja magyarázatát a vereségnek is beillő null-nullnak..._______ ITcSlI ŐK KETTE Lila Leó: Hiába, csak újpesti lőtt gólt a válogatott mérkőzésen. Zöld Ferenc: Mit beszél? Kicsoda? Lila Leó: Berzi. Négy gólunk egyikét ő lőtte. Ha Kiszely csak annyit lő, amennyit Berzi, már meg­nyertük a nagy mérkőzést. Zöld Ferenc: Nagyon erősen fog­ták szegény Lapajt... Lila Leó: Lapaj pedig erősen fogta a fejét... Látta, amikor mellélőtte azt az óriási helyzetet? Zöld Ferenc: Az volt a baj, hogy Kincses nem tudott beleilleszkedni a ferencvárosi stílusba. Lila Leó: Ez nem igaz. Hát neri látta, amikor Kincses mellé lőtt ? Ez magának nem beleilleszkedés ? Nag igényei vannak. Zöld Ferenc: Nagy balszerencsén volt. Uram beszorítottuk a jugo­­szlávokat. Lila Leó: Helytelen taktika! ,a labdát szorították volna be a kapu­­­jukba. De miért nem mondja az egyetlen helyes mentséget? Zöld Ferenc: Melyiket? Lila Leó: Azt, hogy kilenc ember­rel játszottak. Zöld Ferenc: Hogyhogy? Lila Leó: Kincses és Gyetvai tar­talék volt. Kis Posta (szerényen): Bocsánat hogy idetolakszom, nekem mos nincs jogom idejönni ehhez a maga­s­asztalhoz. De szeretnék valamit mondani Zöld úrnak. Zöld Ferenc: Mit óhajt? Kis Posta: Ugy­e azt mondták a mérkőzés előtt, hogy megerősítetté­k a Ferencvárost. Pedig nem ez tör­­tént. Zöld Ferenc: Hát mi? Kis Posta: Meggyengítették Kispestet... BANK KUPA BAH—Moktár—OKH 3:2 (0:2.). Hévízi út. Vezette:­­Pusztai. Az egyesült csapa gyenge védelme m­iatt vesztett. Góllövő Ember (3), ill. Pécsi és Szabó. AMR-Lesz.­bank 3:1 (0:1). Gyáli­ út Vezette: Szülik. Biztos győzelem.­ Góllö­vő: Solymosi, Laczó és Győrvik­y. Kér­ bank—MAH 1:3 (1:1). Pál,rétl­i. Vezette: Temesföi. Szép játék, ti­og&rd­­mcH győzelem.­ Góllövő: ’ Vándor (f Kiss, Podoranzky, ill. Kocsis és Marót Postatakarék—Mezőgazdák 3:1 ?1:2) Tjt&l'át. Vezette: Kárpáti. Nagy küz­dőévi. MUdfinhot váltakozó fölény Gól­lövő: Horváth. Rolehonbach és Ta­­rányi, illetve Pataky (2) és Kovács. A Bank Kupa állása: 1. AMR 10 8 2 2 41:10 18 2. Mezőgazdák 11 0 2 36:19 13 3. RÁC 11 ? 1 3 31:34 11 l. Postatakarék 11 5 2 4 29:25 11 5. TiO.7­ bank 11 5 2 4 21:22 IS (1. PK 9 5 — 4 31:28 1­0 6. Mok­tár—OKU II 4 2 5 28-19 k­d­ s. Hozel—Köze. I 1­ 9 3 1 5 15:25 71 9. MAN­ 10 1 1 8 16:37 31 ter bank 11 1­­ 10 15:42 21 li­. Kiszely és Sárosi dr. 11 perce Mit csinált a két magyar összekötő a jugoszláv-magyaron 14 munkatársunk dolgozott vasár­nap délután a Magyarország—Jugo­szlávia mérkőzésen — mindegyik más-más feladatkörben. Közülük az egyiknek az volt a megbízatása, hogy a magyar összekötők — Ki­szely és Sárosi dr — munkáját fi­gyelje percről-percre: mit csinálnak, hogyan lőnek, passzolnak, fejelnek, helyezkednek stb. Az említett külön­leges feladattal megbízott munka­társunk az alábbiakban számol be a látottakról:* 1. perc: Sárosi *kr laposan útnak in­dítja Fintát, de "a közé­pcs­atár elesik. (Ez az akció a mérkőzés folyamán ismén sok­szor megismétlődik.) 2. perc: Kiszely fejel, de rosszul­­ az ellenfélé lesz a labda. Nem sokkal ké­sőbb Kiszely halrajaté­pik Sárosi dr-nak. Ő azonban, és a jugoszláv védelem biztosan szereli. Lupa­i sokat csetlik-bot­­lik. Kétszer egymásután megkapja a labdát, de mindkétszer könnyen szerelik. Sárosi dr ismét cselez, a jugos­­áv vé­delem ismét szerel. Kiszely hátrajátszik Lázárnak. (­Lázár lövését a kapus védi.) Sárosi dr kap labdát, Finta fut a lyuk­ra, de Sárosi dr kettőt csel­ez és­­ sze­­rretik. 6. perc: Sárosi dr-tól elpattan a labda. (A közönség felszisszen.) Rögtön utána Kirrealytől is messzire ugrik a labda. (A koránsérf már nem­­ szisszen.) Szép K­ezely—Fipta^-Sárosi dr adogatás. Kin­cses futhat a labdával, 10 i*, de — rögzül. 7. perc: Sárosi dr iámét rosszul top­pul, de aztán javít és lő, csakhogy gyen­gén ér mellé. 1®. perc: ígéretes támadás közben a két összekötő nem érti meg egymást. Összefutnak és oda a helyzet. Kiszely tisztán áll a lyukon, de Sárosi dr passza oldalra sikerül. Gyetvai beadását Sárosi dr a kapus kezébe fejeli. 14. perc: Sárosi dr kiteszi Fintát, Finta melé durrant. (Vigasz: Finta amúgyis­­ lesen állt.) 15 perc: Gyetvai beadását Kiszely jól veszi át, de annál gyatrábban lő. Sár­­si dr cselezget, de szerelik. 11. perc: Sárosi dr Fintát indítja, Finta mellé lő. (Miért nem Kincses kapta a labdát?) Kinc­ses teljesen tisztán állt.) 21. perc: Sárosi dr Kiszelyt szökteti, de a labda Kiszely háta mögé kerül. (És amíg Kiszely megfordul....) 24. perc: Kiszely rosszul fejel, utána — talán mérgében — dancsol. Kincses jó labdát kap Sárosi dr­ tól, de meglepő­dik és mellé lő. — Nem hitte el mindjárt, hogy neki küldték a labdát — élcelődnek a lelátón azok, akik már kezdés óta kifogásolták, hogy Kincsest elhanyagolják. Kiszely dancsol, Kiszely bánja, mert rúgást kap a bokájába. 28. perc: Sárosi dr Kincsest futtatja, e­ccsez jó, a beadás is remek, Finta an­nál kevésbé.... Később Sárosi dió jól indítja el Kincsest, de a beadást köny­­nyedén kifejelik a jugoszláv védők. A magyar összekötők csak nézik. Tetszik nekik Dubacék fejelése.... 38. perc: Kiszely jobb lábbal (!) pa­s­­szol. Az eredmény: jugoszláv támadás. Nem írókkal ezután Kiszely—Lázár—Sá­rosi dr—Kincses adogatás végén a be­­adá­st, Kiszely próbálja fejelni, de hát a jugoszláv védők órát adhatnának feje­lésből a mi csatárainknak.... Sárosi dr elől hazaadnak a jugoszlávok.... Lázár partdobását Kiszely visszafej©!!, Finta elől elfejelik a beívelt labdát, Kiszely lőhet, de mire a lövésre rászán­ja magát, akkorra már csak emberbe tud bombázni. Jó Sárosi dr—Kincses­­akció Fintán elhal. 42. perc: Gyetvai megunja az ered­ménytelenséget, lő, de mellé. Sárosi dr Megesen magyaráz neki valamit, Gyet­­vai széttárja a karját. (Talán mentege­tőzik a rossz lövés miatt.) Szünet után az első percben Kiszely passzát elfeje­lik, aztán Sárositól elveszik a labdát. Finta lövése kipattan, Sárosi dr sokáig készülődik, mir© 16, az ő lövése is ean berbe­­akad. Kiszely elől lábbal ment a jugoszláv kapus. (Szorongatunk, de hiába!) 3. perc: Dubac elhibázza Kincse® be­adását, Sárosi dr tiszta helyzetből gyen­gén lő, a kapus könnyen véd. Egy perc m­úlva Kiszely sokáig viszi a labdát, d© a végén — rosszul passzol. Ezt gyors egymásutánban két-két rossz K­iszely- és Sárosi-passz követi. (Az összekötők ezután percekig állnak a pályán. Nézik Finta reménytelen küz­delmét a kullancsával. A szélsők unat­koznak.) 7. perc: Kiszely összefejel, egy dara­big fogja a fejét, majd kimegy a pályá­ról, de két perc múlva visszajön. A kö­zönség megtapsolja. — Ez az első eset, amit Kiszely ki­érdemelt, — állapítják meg a lelátón.­­ Végre a 12. percben Kiszely rem­ekü­­l szökteti Gyetvait. A beadást Kincses jól­ lövi, d© a labda Sárosi dr lábáról ki­pattan. — Felszabadított! — állapítják meg a jugoszlávok. Kiszely—Gyetvai-támadás után Sárosi dr elől felszedi a jugoszláv kapus a lab­dát. (Az összekötők megint percekre eltűn­nek.) 17. perc: Gyetvai szögletrúgását Sárosi dr kapu mellé fejeli. Kiszely hátul segít.... Kiszely szökte­­tése elakad a jugoszláv hátvéd lábában. 20. perc: A jugoszláv kapus­­t öklözi, a labdát Finta és Sárosi dr elől. Sárosi —Finta—Kiszely-akció után Finta a ka­pus kezébe gurít. Kiszely fejjel szöktet­né Gyetvait, de a labda partra megy. — Keskeny a pálya, — jegyzik meg a lelátón. 24. perc: Kis2©ly jól hozza a labdát, jól szökteti Gyetva­it, de a szélsőt szögletre szerelik. Aztán összefut a két magyar összekötő és a kis Lochner kiviszi közü­lük a labdát. — Nem értik meg egymást, — mondják a­ lelátón. — Mintha most játszanának először egymás mellett.... Sárosi Kincsesnek ad, mindjárt vissza­kapja a labdát, de tiszta helyzetben hi­báz. Utána Lázár partdobását vissza­fe­jeli Sárosi dr, majd Kincsest szökteti, de a szélső beadását Kiszely mellé fejeli. 39. perc: Kiszely Gyetvainak ad o­ro­szul. Gyetvai mégis megszerzi a lab­dát, jól be is adja, de Kiszely mellé vágja a nagy helyzetet. Aztán fogja a fejét. Késő bánat.... Kiszely nekibúsul és egy perc múlva csúnyán dancsolja Djanicsot. Kifütyülik- Kincses beadását a kapus kiüti. Az összekötők nézik.... Ugyanezt csinálják Gyetvai beadásakor. Gyetvai bead. Ki* szely lyukat rúg.... Gyetvai beadásai a kapus elüti Sárosi úr fejéről. 39. perc: Kiszely Kincscenek ad. (Gso* dák csodája! Ez az első kereszlabdája!) A beadást — sajnos — Lechner kivágja. 40. perc: Gyetvai beadását a kapus el­üli Sárosi elől. Sárosi magasan dobja elsőre a labdát Fintának, de a közép­­csatár nem boldogul a buli apósával.... Izgalmas utolsó percek.... Előbb Ki­szely, aztán Sárosi dr passzol — hátra­felé. Persze nem lesz semmi az akció­ból. Lechner passzát Sárosi dr ©r csípi, d© aztán visszaadja — Lechnernak___ Ha egy kis statisztikát készítünk a fenti feljegyzésekből, akkor a kö- Kean. T9*Ü­ts­ctől x* X 1 ^(1fejTszlíta, 4 Újszerű rangsor­ ­ A szövetségi kapitányok figyelme­­sok mindenre kiterjed a válogatás előtt, de talán olyan kapitány még nem akadt, aki megnézte volna azt, hogy kik azok a játékosok, akik a válogatott csapatban mindig jól sze­repelnek,­­illetve rendszerint rosz­­szabbul szerepelnek. Mi most megnéztük azt, hogy a vasárnap játszott válogatott játéko­sok hányszor szerepeltek a váloga­tott csapatban s mi volt azokon a mérkőzéseken az eredmény.­­ Megnéztük azt, hogy azoknak a mérkőzéseknek hány százalékát nyertük meg, amelyen az illető já­tékos szerepelt. Ilyenformán min­den játékos mellé egy százalékszám került. Íme a rangsor: 1A Pákozdi 6­1% i ötször játszott, három mér­kőzést megnyertünk, kettő döntetlenül végződött, Pákoz­­­dival még nem vesztettünk.) 24-3. Kincses 50% I (8—1—3—1) 31 Lázár 50% I (44 -22—10—12 ' ■*. Polgár 45% I (20—9—3—8) 6. Sárosi dr. 14% ( 56—25—12—19) 6. Sárosi III. _ 40% I (20—10—4—5—1) I 7. Boldizsár 55% (3—1—2—0) 8. Gyetvai 20% (10—2 ,■ 6 ) 9. Kiszely 16% (G-r-rl—4—1) 10—11. Pósa, Finta 0% (1—0—1—0) 1 A rangsor nagyon érdekes. A va­sárnap játszott csapat tagjai közül Pákozdi, Boldizsár és persze Pósa, valamint Finta (a két újonc) vere­séget szenvedett nagy válogatott­­janban még nem szerepelt. Egyszer­­gyszer szenvedtünk vereséget ak­­kor, amikor Kincses, Sárosi III. és­­ lisaelv játszott.