Nemzeti Sport, 1922. október (14. évfolyam, 83-95. szám)

1922-10-02 / 83. szám

t­ ség kellő időben és erővel fel tudott volna lépni, megakadályozható lett volna a bot­rány, vagy legalább is nem lett volna ilyen méretű. Még egyre kénytelenek vagyunk fel­hívni a szövetség figyelmét. A tribünön széltében-hosszasan beszéltek azokról a hatalmas összegű fogadásokról, amelyeket a VAC-hívők, sőt a játékosok is lekötöt­tek volna a VAC győzelmére. Éppen eléggé fűti már a csapatokat a pontszer­zési vágy, egészségtelen tehát, sőt az amatőr­ sportnak egyenes megcsúfolása az a mérkőzés, amelyen az ambíciókat még ilyen különös körülmények is hevítik. Az esettel kapcsolatban felméül még az a­z érdekes kérdés, hogy mi lesz a mérkőzés sorsa? Erre vonatkozólag megkérdeztük Rei­­chardt Ottót, a II. sz. intéző­bizottság elnökét. — Nem ismerem a tényállást, de ha beigazolódik, hogy a VÁC magatartása okozta a mérkőzés félbeszakítását, a két pontot a szabályok értelmében góla­rány nélkül az MTK javára kell írni. Nemzeti Sport Hétfő, 1922 október 2. Vasárnapi eredmények Bajnoki mérkőzések, I. osztály: UftB-MTK 2:1 (0:1) (fgibeszakitva) Hungária-ut. Bíró: Klug. A hanyatló MTK és a feljövő VÁC találkozása érdekes mérkőzést ígért, amelyet azonban tönkretett, amíg ját­szottak, a szél, azután pedig­­ a bot­rány. A meccs újból bebizonyította, hogy az MTK megrokkant. Védelme már az utóbbi években sem volt kifo­gástalan, most pedig egyenesen bizony­talan. Halfsora abszolút gyenge. Csa­társorában pedig van még egy-két nagy klasszisú ját­ékos, a pótlás azon­ban még messze van a nagy MTK- stílustól. Amíg egy Opatával, vagy egy Siklósyval, vagy egy Weisz Luluval kellett kísérletezni, addig még ment valahogyan. De most, amikor már­ ők a csatársor­s erősségei 11, az MTK lesül­lyedt a magyar átlag­klasszisba. Az ellenfelét megértő, halálosan pontos passzjáték már a múlté és felváltotta a jószerencsére való operálás. Az MTK csatársora is már inkább az ellenfél hibáiból él, mint a saját tudásából. Ezen lényegében nem változtat, hogy Braun nincs formában, hogy Weisz sohasem volt és lesz csatárjátékos és hogy Molnár sem régi. A védelemben a fájós lábú Mandl rontott, amit csak lehetett. Mindkét gól az ő számlájára írandó. Kovács jól dolgozott, de még nem first eláss. Plattkó néhány szép védést produkált. A IVAC nagy előnye, hogy a csapat­ban nincs primadonna és I. osztályú csapataink közül a legegyöntetűbb já­tékot folytatja, ennek a stílusnak min­den hátrányával azonban. A támadá­sok sablonosak és csak a játékosok hihetetlen energiája és ambíciója veti újra és újra frontba a csapatot. A csapat főerőssége a haifsor, amely egyénenként is igen­ jó játékosokból áll. A hátvédeket már igen gyakran csak nagy szívósságuk és küzdőképes­­ségü­k húzza ki a­ bajból. Fischer jó átlag­kapus. A csatársor teljesen az önzetlen összjátékra alapítja munká­ját és tudásban sincs sok különbség ez, egyes játékosok közt. Breuer és Boros inkább páratlan agilitásukkal tűntek ki. Az MTK széllel hátban játsza az első félidőt és annak jó részében fö­lényben van, a csatárok azonban túl­­kombinálnak. Molnár néhány messzi lövése célt téveszt. A 38. percben Braun megszökik, pontosan centerez és a szabadon hagyott Siklóssyt nyu­godtan stoppolja és lövi hálóba a lab­dát. A­­második félidő 2. percében Mandl súlyos hibájából Kövi­s megkaparintja a labdát és a tehetetlenül álló Plattkó mellett, belövi. A VÁC széllel hátban fölénybe kerül és két komért ér el. A 20. percben rúgott második komért Mandl a saját kapujába fejeli. .Az MTK erősen küzd a kiegyenlítésért és eköz­ben történik a mérkőzés félbeszakítá­sára vezető botrány, amelyről lapunk más helyén számolunk be. Korner­­arány A:0 a VÁC javára. VÁC: Fischer—Gross, Singer—Móra, Weisz, Herman—Engel, Breuer, Boros, Köves, Léki. MTK: Plattkó*—Kovács, Mandl—So­mogyi, Nádler, Nyúl—Braun, Molnár, Weisz, Siklóssy, Opata. A félbeszakított MTK—MAC-meccs zök­kenőt okozott a tabellában, mert ezt a mérkőzést nem vehettük figyelembe. Esze­rint a Törekvés került az élre. Nagyobb eltolódások egyébként nem történtek. A MAC változatlanul az utolsó helyen áll. 1. Tör. 4 3 1 — 8 5 7 2. MTK 3 3 — — 8 1 6 3. UTE 4 3 —­­1 8 4 6 4. III. ker. 4 2 112 15 5. FTC 4 2 1 1 6 4 5 6. VAC 3 2 — 1 3 2 4 4 7. MAFC 4 12 12 2 4 .? 8. BTC 4 1 1 2 4 5 3 9. ZAC 4 — 2 2 2 4 2 10. KAC 4—2213 2 11. Vasas 4 — 2 2 2 7 2 12. MAC 4 — — 4 — 8 — FIT-Törekvés 2:7 (M) Halom­ utca. Bíró: Kiss Tivadar. Erős, helyenként durva mérkőzést vívott egymással a két bajnokaspiráns csapat. Az FTC megérdemelte volna a győzelmet, az utolsó negyedórában azonban nem állta eléggé a tempót és nem bírta megakadályozni a nagysze­rűen finiselő Törekvés kiegyenlítő gólját. Az FTC Amsel, Blum, Héger, Hung­­ler II. és Szabó nélkül játszott, míg a Törekvés jelenlegi legjobb csapatát szerepeltette. A játékot az FTC kezdi, Potyát azon­ban szereli Hajós, a labdát Hirzer kapja, majd Weisz, akinek centerét Hirzer 20 méterről a bal sarokba lövi, a 40. másodpercben (0:1). A gól után az FTC hallsora tömi labdákkal a csa­társorát, amely veszélyes akciókat ve­zet s öt komért ér el, de a Törekvés­védelem, élén a kitűnő formában lévő Hajóssal, mindent leszerel. Lantosi a 36. percben kiejti Pataky 16 méteres szép labdáját, erre Kővágó ráfut és befejeli (1:1). A mérkőzés ezután erő­sen eldurvul. A második félidő 8. percében Pataky 25 méteres szabadrúgását Lantos a kapuba ejti (2:1). Ezután az FTC még három eredménytelen komért ér el. Az utolsó negyedórában hatalmas finist vág ki a Törekvés és ennek ered­ményeképpen a 41. percben Hungler­­. hibás fejesét Hajós ugyancsak fej­jel a gólba továbbítja. Az FTC legjobb része a hajfsor volt, a fiatal Fuhrmann is méltó volt part­nereihez. A csatársor új összeállításá­ban bevált, Pataky és a meglepően fürge Tóthon kívül a veszélyes, de erő­szakosságokra hajló Matkovich emel­kedett ki. A védelemben csak Takács érdemel említést. A Törekvés legjobb embere Hajós volt, akinek a Vass—Horváth bekk­­párral együtt legnagyobb része van az FTC-támadások elhárításában. A csa­társor minden támadását a Weisz— Hirzer balszárny vezette, a többi csa­tár gyenge volt. FTC: Csajka, Takác—Hungler I., Wilhelm—Wilhelmi—Fuh­rmann, Mat­kovich—Kővágó—Pataky—Tóth—Wie­ner II. Törekvés: Lantos, Vass—Horváth, Csermely—Hajós—Siegl, Szántó—Ka­ui­tzky—Prubha—Hirzer­—Weisz. UTE—Zuglói AC 1:0 (0:0) UTE-pálya. Bíró: Bertzka. Az újpestiek távolról sem mutattak olyan formát, amilyent bajnokaspiráns­tól várhat az ember. Sem a védelme, sem a támadása nem volt kielégítő. A védelem, különösen az első félidőben ingadozó, bi­zonytalan volt. A fedezetsor is inkább a második félidőben talált magára. A csatár­sor pedig az első félidőben helytelenül ma­gas labdákkal dolgozik, amelyekkel az erős széllel szemben nem tud semmire sem jutni. A második félidőben viszont, ami­kor a támadások sorozatát intézi ellen­fele kapuja ellen, a túlsá­gba­ vitt kombi­nációkkal teszi lehetetlenné a jobb ered­mény elérését. Zugló egyenrangú ellenfele volt az UTE-nak. Védelme és fedezetsora első­rangút nyújtott. A közvetlen védelem, a Payer—Zippfen­safcy-hátvédpár fölülmúlta a Fogl-fivéreket. A csatársor is szépen kombinált, de a kapura­ lövéssel fukar­­kodott. Kezdés után a­ szélről erősen támoga­tott Zugló támad s már az 5. percben szabadrúgásból gólt ér el, amit azonban a bíró offside miatt nem ítél meg. Néhány perccel később az UTE-kapu előtt ismét veszélyes helyzet keletkezik, amit korner árán mentenek. A félidő utolsó 10 percé­ben az UTE többször jut támadáshoz, de Paulusz lövésén kívül, amelyet Eitner kifutással véd, jelentősebb mozzanat nem fordul elő. A második félidőben szélről támogatva az UTE jut fölénybe s a 11-ik percben Priboj váratlan, de védhető lövésével meg is szerzi a vezetést. Az állandó UTE- támadásokat Zugló védelme precízen pa­rírozza. A 32. percben az üres UTE-ka­­put Vogl II. menti meg a kiegyenlítő góltól. A további UTE-támad­ások folya­mán Priboj a 35. percben kapufát lő. UTE: Remete—Vogl II., Vogl III.— Kelecsényi, Baubach, Pejcs—Paulusz, Rósa, Priboj, Schaller, Szidon. Zugló: Eitner—Payer, Zwolenszky— Hajdú, Pálffy, Ellinger—Steiner, Tóth, Sefcsik, Rácz, Neumayer. Hasasak—Sí AB 1:1 (1: Üllői-út. Bíró: Renner. A kispestiek lelkesedése, mely nagy ágyúinak elvesztése óta a csapat min­den tagját áthatja, ismét egy ú­jabb értékes pontot juttatott részükre, ör­vendetes emellett játéktudásuk fejlő­dése is. csapatukban pompásan mű­ködött a Mihálik—Dudás hátvédipár. Fáradhatatlan a hajfsor, míg a csa­társorban­ csak Fatter és Norik­­vált ki. A Vasasok csapata technikai­ tudás­ban fölötte áll ellenfelének, mesterek a gólhelyzetek előkészítésében, de a befejezéshez nincs meg bennük a kellő erő. Kaizer pedig mindent elügyetlen­kedik. Nyerges a kapuban több lab­dát fogott, mint Bill, de veszélyt, egyik sem jelentett. Zatykó tartja jó formá­ját, de ma kissé könnyelműnek mu­tatkozott. A halfsorb­an Tomecskó a legjobb, a csatársorban, a balszárny és Takács értékes. Katter nem való középre, Koffler pedig megfeledkezik a centerezésről. A Vasasok már a má­sodik percben gólt érnek el Takács révén. A KAC legalább annyiszor ve­zet támadást, mint ellenfele s sikerül is Dudásnak a 16-osról lőtt szabad­­rúgásával kiegyenlítenie. Öldöklő iramban, de mindvégig fair keretben, változatos játékkal telik el a második félidő, melyben a Vasas­nak két ízben is volna módjában, a győzelmet jelentő gólt megszerezni. Vasas: Nyerges—Zatykó, Szengi— Tomecskó, Gottleb, Túri—Koffler, Takács, Kalzer, Szentm­iklóssy, Hüfner. KAC: Biri—Mihalik, Dudás—Raix, Sándor, Eberhardt—Fatter, Musz, Gresch, Norik, Milller. Dr. Kállay Zoltán msszermi­táriuma : Budapest, VI., Andrássy­ út 8. sz. és Szeged, Ballavicini­ utca 3. sz. Ha vér és nemibetegek Ili. villám gyógyitó intézete JSU3JAPSSE, Vili., JÓZSEF-KÖRUT 3. SZ 3*? 12® '­ tsv Tt sf- Tvn ' •* kiállitóművészek elsőrendű IhBölLl* alkotásai» izléses képkere­tek legolcsóbban PETTES ■ JóZSEF mű­keresked­őnél, Vili., Föh. Sánt­or­ utca 22. ppl a sportbarátokhoz. * ii V • Aki divatosan, elegánsan akar ruházkodni, csak nálam találja a legújabb divat­kelmét, hihetetlen olcsón. 12 ezer koronától készítek érfiöltönyt, felöltőt vagy télikabátot. Fővárosi Verseny­szabóság VII. Rottenbiller utca 4/a. iHl’íPiPfinífc'S' aranyat,ezüstöt,brilliánsokat w£iUB ICI BUCI, legmagasabban beváltunk | Hamisfogat 170 K-tól. Aranyműves, Kossuth­­ Lajos­ utca 11. szám, félemelet jövök venni férfiruhát, fehér­neműt, cipőt, J Rök­c Szilárd­ u. 22. Friedner, Telefon: Jess. 82—48. Télikabát, felöltő, öltöny olcsón JHe alsa, el mig meg nem mutatta Jámbor ékszer üzletében Üllöi-ut 3. c. sagFgff Kálvin-tér mellett. Aranyat ezüs­töt, brilliánst, régiséget legmagasabb árban veszek.­­ ^SZAKORVOSI Rendelő Intézet Budapest, VII., Dohány-u. 89., I. em. 6-i^. B­rilliansokat, ÍrÍTélS bárkinél drágábban vesz Székely Emil, Király-utca 51. sz. DREHER a. j£S FIA Késes és mttKöszörtts Budapest, IV., Kossuth Lajos­ u. 14. Alap. 1845. Vállalja Gilen­ joengetti szakszerű élezését. Vidéki megrendelés azonnal. ITT* T? testnevelő és Jl Vaj' Jt.^L vivő intézete Speciálitás: gyermeknevelés Külön hölgykurzusok IV., KORONAHERCEG-UTCA 3. SZ. + Therapia + Sérvkötők Suspensoriumok :: VI. Nagymező-utca 14. szám | sittoagy ffelszerelések legolcsóbban MACHER ESTARSANAL VI., PODMANICZKY­ U. 45. Eladás nagyban és kicsinyben. — Kérjen árjegyzéket. O­vasnaim! Sportférfiak gyár-UtCA 2 (Jókai-tér sarok) S­AJÁT találmánya futballcipők és szegescipők a legmegbizhatóbb kivitelben a legolcsóbban kaphatók CZIGÁNY-nál ATTilft-UTCA 37. SZÁM fÉrfi IMRAVKÓ JÓZSEF puskaműves és fegyverkereskedő BUDAPEST, VII.KÁROLY-KORUT 9. Elvállalt mindenféle fegyver javítását, átalakítását és felújítását. Elad: elsőrangú gyártmányú golyós, sörétes, ismétlő és automata vadász­­egyvereket, pisztolyokat, revolvereket. Legjobb minőségű mindennemű go­lyós, sörétes töltények és lőszerek. és atlétikai felszerelések Weszely István­­ f­uth­ail- sportfiz­etében Budapest, IV, Váci­ utca 9. 1