Nemzeti Sport, 1924. május (16. évfolyam, 74-94. szám)

1924-05-05 / 74. szám

2____________ J­­IM Hétfő, 1924 május 5. MLSz uralja a mezőnyt. A kezdés után rögtön az MLSz kerül frontba, ennek ellenére már a 3. percben az ő irán­yában akad meg a labda: Artháber lefut, centerelésnek szánt lövését Schön­­filder kiejti, Grünfeld résen van, be­lövi. Az MLSz ezután forszírozza az iramot, de eredményt nem tud elérni. A 25. p.-ben Orosz­­beadásából Lőwy élesen lő, de a labda emberbe megy. A 30. p.-ben Kislix szép komoréból Ha­ltjuké, felső kapulécre fejel. A 40. p.­­ben Erzinger beadásából Mar­kovics ki­tűnő helyzetből mellé lő. A második félidő jóval erősebb iramú — ■ az elején. Az MLSz erős iramban kezd és sikerül is kiegyenlítenie: egy labda Mát­síkról Ányos elé pattan, aki­­ ■lesen belövi. Az MLSz továbbra is tá-1 Az ifjúsági csapatok mérkőzése a hagyományoknak megfelelőleg az MLSz győzelmével végződött. A MLSz ifjai hiába voltak jobbak, eredményt, győzelmet elérni nem tudtak. Játékuk alatt már\ Mié*TM ■-'* &esmi£a!rmk.. megtelt min­den­ tribün. ¡» minden h­ely­\ -‡ ' - nek megjött a gazdája. Ele­gáns, divatos ruhák tarkállottak mindenütt, a férfiak tömegét a ra­gyogó nők mosolygó arca enyhí­tette. A rend, főleg a nagytribü­nön és környékén példás volt. A rendezők hatalmas tábora minta­szerűen látta el feladatát, pedig még az utolsó percekben is érkez­tek olyanok, akiket feltétlenül el kellett helyezni. A bécsiekkel is csinos társaság érkezett. Ezek a tribün közepén kaptak helyet. Vidéki sportembe­rek toppantak be az utolsó pilla­natban, ezeket a válogatottak pad­során helyezték el. Itt már egymás ezalatt már elkészültek a játéko­sok. Még messze volt a meccs kez­dete, amikor Eisenhoffers már megjelent az öltözőben. — Ilyenkor legalább nyugodtan megmasszíroznak.­— világosit fel. Spitzer bácsi minden felszerelési, előkészített már s megelégedéssel vizsgálgatja munkáját. Tóth a második a játékosok köz Atlétikai fölszerelés MASZ élőim* szerint. .. Futó és pA acélbetéttel zül s nem mulasztja el azt a néhány l­ánclépést megcsinálni, amit min­den játék előtt meg szokott tenni. — No majd a meccsen! -- Inkább ott ne táncolj, csak csináld itt, — biztatják. Csendesen, (Szótlanul jönnek a­öbbiek­. Mánál, Jeny, Orth, Fog! f]„ mintha valami nagy gondjuk lenne. Alig szólnak, csak készü­lődnek lassan. Annál hangosabban vonul be Braun. ^ — Mondtam a KisóL. • múltkor is! Ha mi V^r'SA öt gólt r­­úgunk, pr'jaá, ők meg egyet, ak­kor mi győzünk, fa i |£jp Mindenki az ered­ményre kiváncsi. — Hát azért jöttek ki ! — Akkor megvárják meg, minek kérdezik. Blum is megérkezik. Mi újság odakint? ■—kérdezik. — Annyian vannak, hogy már nem lesz helyünk játszani. . Azután Kiss Gyulához fordul: — Azt­ hallottam, hogy a fél­pályát is kiadták, annyi a pub­likum. . . . . . — Csak azt szeretném tudni, hogy melyik­­cici, — mondták hár­man is. ........... Már Molnár is elkészülőben van, mikor, Fehér érkezik. Kiss Gyulá­val jött be, aki azonnal a csapat­hoz fordul: — Fiúk! Mindaz, amit Fehérről hír­eszteltek, alávaló hazugság! A pályán ugyanis már dél óta az a hír járta, hogy­­ Feh­ért dél­előtt tizenegy óra tájban részegen látták este vendéglőben. Fesry Ke­mad, Kálix centerezését Magyar stop­polja és szépen lövi, de mellé. Kevés­sel ezután Fries lő ugyanilyen hely­­zetből a fölső sarokba, de Xoch bár bizonytalanul, védi. A 23. p.,beat Bökni bands'-et vét, a tizenegyest Grünfeld lövi szépen helyezve, de Leh­nfelder bravúrosan védi. Ezután rögtön az ILSz kapu kerül veszélybe, kavarodás után az MLSz egy kapufát ér el. Ezután Orosz fut le, magas lövését Zach szé­pen védi, majd Erninger centerezésé­­ből Grünfeld jó helyzetből fölélő. Az ILSz a 44. percben éri el a győztes gólt. Erninger passióival Mar­kovics kiszö­kik, Böhmel kicselezve szép gólt lő. Ezután az MLSz támad, de eredmény­­telenül, ölében s a­­salakon is ültek az egy­kori nagy csaták harcosai, akik ezer drukkal lesték a meccs kez­detét . Mayásból autókon robogtak ki az osztrákok a pályára. Amint csoportjuk föltűnik a lobogókkal .(Hiszített kapuban,­­felhangzott r­á a taps, meleg ovációval kísérte őket a tengernyi közönség az öltözők bejárójáig. Már mindenki érzi a nagy meccs kezdetének közelségét. Megérkezik gróf Bethlen István miniszter­elnök a feleségével, Rakovsz­tij Iván belügyminiszter ugyancsak feleségével s elfoglalják helyüket a 71-es páholyban. Jelein van már Marinovich Jenő főkapitány is, a városparancsnok és mindenki, aki a futballban valami szerepet ját­szott a múltban, vagy aki kato­nája mód. Az ifjúsági meccs végét jelzi a bíró sípja s izgalmas moraj szalad körül a tömött tribünök, lépcsők frontján, melyek előtt hamarosan megjelennek a csatlatok. vesztes nevű giérnök telefonált Kosnyákovicsnak, hogy intézked­jenek, mert Fehér, a válogatott kapus, részegen fekszik a Grego­­rits-féle vendéglőben. A hun érthető megdöbbenést kel­tett,­ de akik Feh­ért ismerik, egy percig sem hittek benne. Késedel­meskedése megingatta a benne való hitet, de amint megjelent üdén, fitten, minden kétség eloszlott. Már készen áll a csapat, amikor Hajós Alfréd középre áll és ki­emelve a mérkőzés jelentőségét, de­ Footballdress minden UUK-BLinben, sípcsontos boka-, térdvédő stb. I­ logen üdvözli Orthot és Braunt, akik ma ünnepük huszonötszörös­­válogatottságukat. Jutalmuk le­gyen a másik huszonöt válogatott­ság s a mai győzelem — mondja az elnök —mire a fiuk lelkesen megellenzik társaikat. Közb­en már az osztrákok is meg­érkeztek. Kósborszesszel kenik ma­gukat s egymást. Meisl sápadtan, idegesen jár közöttük, de idegesek a játékosok is. Még az öreg Brandstetter ,is teljes erővel rágja a gummit és mindegyik szemében valami bizonytalanság van. Az osztrákok nagyra tartanak bennünket s félnek egy kicsit a meccstől. A mieink sem becsülik le nagy ellenfelüket. Megkérdezem őket. Orth azt hiszi, hogy könnyen győzünk. Blum: Nehéz küzdelem lesz. A csatársor jó , ha kijátssza form­á­­iát, nem félek. Orthtól nagyon sok függ. Remélem, bírni fogja végig. Fo­sl II.: Meccs előtt soh­se beszé­lek. Belemegyünk, aztán meg­látjuk. Mandi: Ezek ma megfuttatnak bennünket, de nem szabad gólt kapnunk. .lény: Olyan előérzetem van, hogy győzünk. Amint­ a piros trikós fiúk a folyo­són kifelé tartanak, mindenki biz­tatja, buzdítja őket. Csillog a sze­mük s dörgő tapsorkán mellett so­rakoznak a fényképészek légiója előtt. mm Mérkőzés előtt Az öltözőben F­ootball­, selffe­ucensesok, Kertész ni­imi Telefonszám 32-20 A magyarok jönnek ki elsőnek. A tribün népe hangosan mondja az egyenként felbukkanók nevét s megnyugvással veszi tudo­másul, hogy valamennyien itt vannak a kiválogatottak. Mögöt­tük a tartalékosok jönnek. A fényképezés csak néhány pillana­tig tart s már rugdossák a labdát. Az osztrákok közül valóban hiányzik Blum, a kitűnő dokk. De valamennyien erős, tagba szakadt fiuk, csak Ostricek törékenyebb, kecsesebb figura s a kis Horváth válik ki az együttesből. Ő csak tartalék s igy a kapu mögé vonul. Björklund bíró szapora léptek­kel siet a pálya közepére. Szimpat­­­ikus megjelenésű sport,sm­ann. Őt is taps fogadta. Elhangzik a fütty. A kapitányok X játékot Bass kezdi, balra Hof­ba­uerhez tolja a labdát, az összekötő hátra adja Br® adatetternek, messze idegesen előre adott labdája Fehér zsák­mánya Iww. Fogl II. kiadása Hofbauer lábáról Fehérhez pattan vissza és igy már az első percben két ízben van al­kalma Fehérnek közbelépni. Az egész pályán lámpaláz érzik, az első nyu­godt embernek Tóth­ bizonyul, aki a hatos­­­vonalról taverra fejel. Az osztrá­kok is tapogatózva játszanak, így jut azután az első hazajátszás kétes di­csősége —­­ Mandlt megelőzve — s­egulardtnak. A kapus feladásából Waeser fut le, beadását az osztrák belsők elhibázzák, mind áteresztik, vég­re Sej­el lő, készületlenül, a labda messze a kapu fölé megy, ami igazi szerencse, mert­ Tóth is, meg Fogl is bizonytalan. (3­­perc.) Kiadás után Blum Molnárhoz passzol, aki a labdát elveszti, a becsületes megtaláló Manói­hoz lövi, az ő rugósa az osztrák tér­félbe tereli a labdát. Orth továbbítja Molnárhoz, Molnár 1 #lk Opalának passzol a lab-1­alát Opala nem éri el, el­­| 1 I lenben Eisenboft­er a ha 9 9 m­s vonalon elcsípi és vil­­­lámgyors­a­n bombaszerű­ lö­veget küld a kapu bal­ sarkába, melyet a kapus védeni sem próbál. (4 perc.) A gyors siker láttán mindenki az olaszokra gondol, valószínűleg a­, osz­­trákok is, mert azonnal a legjobb vé­dekezéshez, a támadáshoz folyamod­nak, a csatársor kombinációs lefutását azonban Mandli szünteti be, labdája pontosan megy Malmi­hoz, de ezt az akciót Opin­ta felállása meghiúsítja. Az osztrák labdát Orth fogja el, átadja Tóthnak, aki a tisztábban álló Fogl 11-nek tolja hátra. Fogl Braunt szök­teti, aki lefut és a másik szélre, Jeny-választanak. Brandstek­ernek nem­­ kedvez a szerencse, Ms Blum választ. Szél /A alig van, a napot felhők takarják el s Uz IU Blum a főbejárat tű ní "t 0!® es® kaput vá-1L-*.....-'■ff lasztja, mire fel­•• cíVi. állanak a csapatok. Fehér bogi II. Mandl Tóth Orth Blum Molnár Opara Elsenhoffer Braun .Tony Wieser _ - Seidi Hofbauer Höss Gsehweial Ludwig Brandstátter Kurz Eeguardt Raincr Ostricek de elesik, mégis sikerül a labdát zsepera mentenie. Nem sokkal utána M­ieser m Hofbauer közelit a magyar kapu felé­be Seidl lesben áll, emiatt Manóinak szép szabadrúgásra nyílik alkalma, Eisemhoffernek pedig — pacco­lásra. Tóth—Molnár fejes akciójába Brand­­stotter lép közbe, aki Höss­uck továb­bítja a labdát, melyet ezúttal Tóthnak sikerül visszaszereznie, Hofbauer mel­­lett azonban alacsonynak bizonyul. Most a Hofbauer passzából a­ mindjob­ban lendületbe jövő öreg Seid­l lő ka­pura, mely élesen, laposan hajszálra a kapu mellett si­lt el. (16. perc.) . Most történik meg az osztrák center­­csatárcsere, amelyet a közönség utóbb zseniális trükknek vallott: a megsérült flöss helyébe a „sim­­lis" Horváth áll be. Orth hibáz, hibáját Fogl reparálja, de csak korner árán tudja. (17. perc.) A korner után az agilis Tóth juttatja a csatársorba a labdát. Braunnak passzol, ez Molnárhoz, a visszakapott labdára Braun végig lefut, és canterez. A mérkőzés egyik, elszalasztot­tteg helyzete ez, amikor Opata Eisenhoffernek adja át a labdát, aki kagnn lő, a labda Vi hozzápattan vissza és pompás helyzetében engedi, hogy Ilavner könnyedén elvegye a lövésre ké­szen álló labdát. (19. perc.) Mandi komiszét vét, a szabadrúgást a különben is szépen dolgozó Kurz küldi vagy 30 méterről a kapu felé, az éles labda azonban célt téveszt. A 30. perc­ben a kis Horváth először érinti a lab­dát — kézzel. A megítélt szabadrúgást Fogl túgja, Braun fut el vele, akinek centerét óriási erővel küldi Opala ölek­kel a kapu fülé. Mindenki azt hitte­­hogy Eisenkoffer! A támadókedv éled a magyar csa­patban, , a halfsor agilisnak mutatkozik. Orth fejesei ismételten jó labdáknak bizo­nyulnak, majd Tóth az, aki remekül Az első félidő FOOTBALL-CÍPŐ­S nadrág, har­anyaszár nem játszik át, Jeny lövéssűrű beadá­sát a kapus elfogja. (6 perc.) Ez a perc hozza meg az első komért is ellenünk Fogl hibájából, amely nem érik szituációvá, a beadást Hofbauer mellé lője i­s. Jeny—Opata akciójára osztrák támadás felel, mely Wieser les­­állásával fejeződik be. Rögtön utána Hu­ss szökteti M­iesert, akit Fogl bra­vúrosan szeret. Az első tíz percet a magyar csatár­sor munkája dominálja, gyors és tüne­ményes játékot folytat, amelynek élénk forrása most még Orth agilitása is. Osztrák részről csak Hofbauer kísér­letezik megközelíteni a magyar kaput, de csak Blumig jut el. Fogb­ól kapott pas­zát Jeny Eisenn­off­ernek szánja, ez azonban offszájdon fogja. Ludwig rú­gása frontba hozza az osztrák csatár­sort, de számos latest akadályozza meg kerekded akciók kifejlődését. Majd gyorsan fut előre a labda Regnardt, Ludwig és Wick­er révén a magyar ka­pu felé, de Fogl II. résen áll, szerel és Ortini­ kapcsolja a játékba. 11 s­ipl lefut, beadását­ Uoata o’hibát inkább átlépi, helyette Molnár lövi kapura, de Regnardtba megy, és az irányt és erőt vesztett labdát Osl­ne­.ck elfog­hatja. (11 perc.) Még mindig a magyar csatársor tá­madása a domináló motívum a pályán. Orth szökteti Eteenhoffert, aki egyedül megy a kapu felé, Rainer rohanja m­eg. ­ BALOGH ÉS TÁRSA tooto.1 ! szakéztetében Erzsébet-Tifmnit 33, Tingjit.Orf!­1 mellett. Crasul Prix. Aran­éi erőmel temintetvet szereli Wiesert, előreadott labdája­­azonban v­izavija, Ludwig zsákmánya lesz. A következő percben újítói szép trükkel szerel és így az osztrák tinta­­dósor Blum felé próbálkozik. Itt sem megy ez könnyen, de a tribün felhör­dülése felel a 33. percben arra, amikor Fogl a feléje rohanó Me­­eserrel szemben elveszti a labdát, a gazdátlanul maradt labdán Wieser villámgyorsan rajta van, de Foglnak van alkalma hibáját lélekjelenlétre valló bravúros helyzetmentéssel jóvá tenni. A 24. percben M­ieser hosszú lapos lövése van Fehér kezében, majd Orth lapos labdával csodálatosan szökteti a Tényt, de a­ gyors szélső kiaknázatlanul hagyja termékeny helyzetét. Utána Braun beadása hull szép ívben ered­­ménytelenül Ostrieek kezébe. Majd élénk akcióba kezd Opata, Braun és Molnár, de utóbbi labdáját Braun már off­ szájton fogja. Örül szép labdát tálal Molnárnak, akiben régi virtusa, a MLYESSE szivarícanank­ és hüvely a­z■ LEGMBB\