Nemzeti Sport, 1924. május (16. évfolyam, 74-94. szám)

1924-05-05 / 74. szám

Hétfő, 1924 május 5. im munf " dribling" éled, amíg meg nem fosztják a játékszerétől. Orth ment, a labdát hátra Fogjyak szervába, aki a Ortto álló Eisenhoffer gombaira biz­a. isisen­h­off­er tetszetősen szökteti Jenyt, de ez­­­esik Az orztrisk Horváth pap.Szóval üresebben dolgozik Seidl, és em Mán­dl nyugatommal elhúzza előle a UTót,, még labdát ad előre Molnárnak, aki Onatának centerez, az osztrákok komorral védekeznek. (37. perc.) Jundwig elhárít­ja és Horváthihoz pasz­­szol, a magyar kapu elé jutott 1 K­auerrel szemben Mandl tisztázza helyzetet. A 38. percben Fogl Horváth— Witser akcióját szereli, a 16-oson belül kézzel érinti a labdát, amiért a bíró II­ est szól, W­iesei­nek azonban nem siker­ül­ő­ben érzett kiegyenlítés, a labda a kapu fölé megy. Gyakoribbak az osztrák támadások, mint a magyarok, ebben része van az erősen szembesütő napnak is, de­­a,na­gyobb múlruk támadó kedvnek is. A 30 perctől kezdve változik a helyzet. Braun szökteti ön­magát, de a­­én e, a labdát, a belső trió egy labdát Mch­­hufferra dolgoz ki, pilitccs . 3 lába elől felveszi a labdát. Majd Molnár lő egy meglepetésnek szánt fordulatos lövést, melyből gyönge gu­rulás lesz. Ugyanez a bíró sikerrel ke­cse­gtető helyzetben offszaid miatt tar­tóztatja fel. .... ... A 32. percben Wieser offsmidia miatt Tóth által lőtt szabadrúgást a belső trió dolgoz ki lövésre Molnárnak, aki elkésik, helyette Opata lő, de kapu fölé. Horváth Kondszét a bíró nem veszi észre, a közönség annál zabosabban. Ugyanily zajos­­ a derültség, mikor Orth a félpályáról játszik haza egy labdát Fehérnek. Rainer K­endszet Ulum lövésével toroljuk meg, a labdát Opata elől Brandstetter fejeli el. (33 perc.) Az offsaájcból startolt Wieser miatt megadott szabadrúgás Opatához kerül, aki már lövésre kész, mikor beér­kezik Rainer és nyomja. Opata egyensúlyát vesztve, estében túl­ságosan csavarja a balsarokba szánt labdát és ezért a kapul­a előtt fut játékon kívül. (31. perc.) Molnár dribliz, de ráfizet. A 36. perc­ben a kifutó osztrák kapust Eisen­­hoffer támadja, Ostricek karján köny­­nyebben megsérül. Wieser­­beadását Tóth fogja el, aki a labdát Eisenh­offer­­nek továbbítja, ez Jenyhez passzol, a szélső lövését Ostrlcek fogja, de kiejti, a kapust Rainer fedezi, míg elmúlik a faj. Egy igazi Fogl-kiingást dübörgő tapssal honorál a tribün, majd Orth szökteti Opatát, aki Rainer faultja­­m­iatt nem tudja akcióját befejezni. Trükk csillog a Braun—Molnár szárny lefutásában, melyből Molnár a kapu­t toló lő (39. perc.) Magyar fölény érez­hető félidő finisében, ennek a jele az is, hogy a védőjemnek is módja van a csatársort állandóan frontba dobni. Mandl előreadását a 40. percben Kurz fejeli el Eisenhoffer elöl, míg ugyanaz Blrim passzát szépen fogja és ideálisan adja át Molnárnak, aki késedelmeske­­dik. A 43. percb­en Orth pattogó lab­dája a harnis kezéből kiesik, akire Eisenhoffer rászalad, de még ide­jén hívja Ostricek azt lábbal a me­zőnybe továbbítani. Utána­ még Braun egy gyönyörű le­futása jön, melyet Orth és Fogl passza készít elő, kelt izgalmas figyelmet, de a kifutó Ostricek elkapja Opala elől a labdát. Majd Gschweidl offszájdja miatt akad meg a játék, de még az el­rúgás­o­n ott jelzi a bíró a félidő végét. Szünetben i)i­eig'tiozőut a közönség. Az eddig fe­szülten­ figyelő arcok egymás felé for­dulnak s a szemekben a nagy kérdés: — Mi­­lesz? A játék nem elégítette ki­­a nézőket. Szépen, jól játszottak, elismerte min­­­­denki, de a nagynéni helyzeteket nem haszztálta ki a csatársor. Az osztrák cs­apat nem adja meg magát egyköny­­nyen­, de azért általában mindenki bízott, a győzelemben. A pálya két szélén hím­ek korzó fejlődött,­­ ki hamarjában. Ami s pompa, szépség és di­­vatszora van ebben a kohluszv­­árosban, az mind tol halihanzatt az MTK salakpá­­r.vnj.bi. Gagyogó tavaszi ruhák susog­tak selymesen s elegáns sportrajon­gók mutatták be láganább ,m­iájukat a bátmász­­ népnek, m­ely csodálkozva szorongott körösit örüli. Az­ árn­óhe­lyinek azon a pontján, ahol az olasz meccs alatt a korlátot bedön­tötték, isapét megpróbálkozo­tt a tömeg, de ká­ztalanul. Néhány szemfüles néző azonban beosont a kapu mögötti gyep­re, de a rendőrség és rendezők hama­rosan rendet teremtettek. A csapatok ismét megjelentek a pá­lyám s elü­lt a zaj, helyére ment a kor­­zózók serege a megindult, újra a küz­­delemi. Az osztrákok öltözője nagyon hangos volt a félidő szünete alatt. Meinl, a legtemperamentumo­­sabb szövetségi kapitány, dörgő han­gon mondta el lesújtó­­kritikáját a csa­pat tagjaira. Nem nagyon válogatta a szavait s nem nagyon kímélte embe­reinek érzékenységét. De hogy jól is­meri a csapatát és tud a nyelvén be­szélni, azt bebizonyította a második félidő. A magyarok öltözője sokkal csendesebb volt. Mosa­kodás, masszírozás közt telik az idő. Egymásnak magyaráznak a fiaik. — Jó van Fehér! A li­ est elijesz­tetted! Opata Eisenhof­fern kezd, ő Orthnul, adja hátra. Bilim labdáját Kurz haza­­játsza és a befutó Opata elöl Ostricek kifutva viszi el a labdát. Eladásával ti­cicit indul neki a pályának, iramában túlfut a kornervonalon, a labba azon­ban Mandlnál marad, aki kornerra tud csak menteni. A corner nyomán nagy tumultus támad a magyar kapu előtt, a magasan szálló labdát Fehér öklözi ki és Tóth fejeli tovább, fejese azonban rövid és Fogl tappsal javu­l a helyzetein. A­ taccsból Kurt Hofbauernek ad- J­­­ja a labdát, ez áttolja a kis Horváth­hoz, ki egy pll- | || lanatnyi gondolkodás után H 6 a labdával kissé jobbra iII lépve, a 16-os vonalról gyönyörű, bár nem védh­e­­tetlen gólt lő. (2. perc.) Az osztrákok a gól után a magyar kapu előtt szeretnének megtelepedni Seidl, Gschweidl kombinációs játékkal elhúz Mancit mellett, de labdájuk kifut. Opata szökteti Molnárt, akit Lud­wig fog le. Brandstetter, Horváth és Hofbauer nagyon szép kombinációs játékkal nyo­mulnak a kapu elé, de a helyzet nem érik lövésre, csak az 5-ik percben, ami­kor Seidl passzát Gschweidl élesen a kapu előtt lövi hajszálra el. Ludwig rendsze miatt Fogl szabadrúgást rúg, a késedelmeskedő balszárny elő­ a lab­dát Ostricek elzsákmányol­ja. Staines veszélyesen szereli Jonyt és előredobja M­iesert, akit Tóth tartóztat fel Jaccsal A mindjobban lendületesnek mutat­kozó Horváth Wieserrel és Gschweidl­ lel együtt támadás­t dolgoz ki, a lab­dát azonban Fehér idejekorán teszi ár­talmatlanná és továbbítja a mezőnybe. Itt azonban most az osztrák halfcor feltűnően biztos. Ez a biztosság szem­­mel l­áthatólag idegesíti a Molnár— Brown-szárnyat, semmi számításukat nem kíséri szerencse. A 9. percben az osztrák védelem kornerrel védekezik, amelyet Jeng rúg és Eisenhoffer mellé helyez. Most a Kunz által támogatott Seidl— Gschweidl szárny visz támadást a ma­gyar kapu ellen, a Hofbanernél talált labdát Mandl hazajátszva ment­. Hor­váth Wiesernek passzol, Wieser lövő helyzetben van, de Blum zavarja és így a labdát a kapu fölé emeli. Villámgyors akciók vannak mindkét részen, annál inkább kirí az, aki nincs szívvel-lélek­­kel a játékban. A közönség ezt első­sorban Orthal szemben konstatálja és hangos szóval jelzi az alkalmakat a közbelépésre. Épp így csalódottnak érzi magát, ha néha Csibin a bravúros Budisig jól ,,megél.“ Annál frissebb Heidl, egyremásra gyönyörű helyzete­ket keres ki magának. A 12. percben pompás helyzetet ront azzal, hogy két­szer egymásután elbukik és labdája kiszalad a pályáról. Utána a Blum nagyon szépen szökteti Jenyt, aki Eisenhofferral játszik össze, végre Jeny lő, aki szép éle­sen továbbít húsz méteres labdát a hálóba, de még mielőtt odáig jutott volna a labda, a birói síp oillaájd miatt szólal meg. (14. perc.) A gól tehát érvénytelen. Molnár egy szép kitörése rományt kelt­, de beérik kellőn is és elnyomják. Tóthon keresz­tül megy az osztrák balszárny és a tá­madás. Fogl csak szerencsével tudja — Igazán maga’ni lett. Nem is tudtam, miért fütyül, csak később látta ei, hogy baj van. — Egészen ártatlan dollog volt — magyarázza Fogl.­­•— A karom­ra csú­szott a labda, ez csak nem tizenegyes! Braun a beadásait magyarázza: — Göröngyös ott a pálya és s­eh­ogy­sem lehet jókor eltalálni a labdát. Folyton ugrál. Az a ballábas jó lett volna szól Molnár —, de messze csúszott a lábamtól! Tóthot biztatják, hogy gyorsabban já­tssz­ék. — Nagyon ugrál a­ labda — szól ő — s azt várom, hogy a fü­ldre essek. Oathot törülközővel legyőzik és ő nagy lélegzeteket vess. Mint valami szivó­­gép, úgy szívja magába a levegőt. — Mi az Gyuri tüdőt ne hozassunk? —, Még nem kell, választ­­ nyugod­tan. A csatárok a napsütés miatt panasz­kodnak. — Nem jól választott a Zoöi — mon­dogatják.­­ — Sebaj fiuk, bel© köd ttfonni. — Es wólt neon szabad kapnunk! Ilyen a haigzat* mikor nj.­a kive­nútinak a pályára s nem is gonido! senki arra,­ hogy' milyen csalóié* k­l­­v­e­tkezik. feltartóztatni. Majd Kurz, Seidl, Stór­­váth­ és Hofbauer összjá­tékából az utóbbi bizonytalanul lő és Fehéré a labda. A hosszú Hofbauer mellett néha Tóth pusztán csak kis termete miatt vall kudarcot, ést láthatóan idegesíti. A 18. percben Buchéig összeszalad Tóth­tal és lefekszik. Kiviszik. A bíró az osztrák térfélén dobja fel­­ a labdát, mellyel Seidl fut meg és a kornerzászló tövéből centerez. Mandl nem is igyek­szik fogni, azt hivén, hogy úgy is ki­megy, így aztán Tóth véd, aki a közön­séget meglehetősen maga ellen han­golja, mikor a labdát állítgatni igyek­szik. Előre adott labdáját a mindenütt jelenlevő és a második félidőben is fá­­r­ad­hatatlan veterán, Brandstetter osípi el és az osztrák csatárokat újra a frontba veti, de csak Foglig jutnak el. Most Braun vezet egy támadást, Mol­nárral egyetértésben közelítik meg a kaput, itt Molnár Eisenhoffernek ad át, Eisenhoffer Opatának passzol, és visz­­szajátsza a labdát fejű magass­ágban.­­1 Eisenhoffer 19 méterről­­­g lapos lövést küld a bal­­#­­­1 sarokba. (19 perc.) 1 Ez a labda nem volt oly ijjá­­­g éles, mint az első gólja, de meglepetésnek legalább is olyan rangú. A gól iramot szuggerál a magyar csapatra, újabb támadást vezet Blum, Jeny, Eisenhoffer, amelyet Rainer rombol szét. (20. perc.) Az első félidőben már elült szél most újúlt erővel, szinte orkánszerűen tér vissza és zavar meg egy időre minden kombin­ációs játékot. Orth egy ágon hosszú lövést ereszt meg Ostricek ka­pujára, amit igen könnyű ártalmat­lanná tenni. Gsolvweidl—Hofbauer kombinációit Fogl zavarja ideg, a magyar támadás clpata—E­isenhoffer játékából utóbbi hibájába fullad. Orth Eisenhof­fert vi­szi előre, akit Braunnak passzol, passzát Rcgivaldt kaparintja magához. Majd Wieser faultolja Braunt (­22. perc.) Az osztrákok négy csatárral játsziva a jobbszárnnyal vannak frontban, nálunk viszont most egy időre a balszárny agt­­■isahb. A 23. percben tologató közép­­játék után Jeny, Eisenhoffer kombi­nációjából Jeny bead, a beadást Opata fejeli, de Ostricek elfogja a labdát, amelyet a h­r­ oson kívül ad ki. Majd hosszú, éles lövést küld Gschweidl a Fehér kapujára, amely a komervonal­­lal csaknem párhuzamosan bőg el a kapu előtt (24. perc.) A magyar b­alfsar meglehetősen visz­­szaesett csel­ekvő­képes­ségében, Bhim leginkább a középen tanyázik, ahol Orthot próbálja helyettesíteni, meg­esik, hogy Fogl közvetlenül érintkezik a csatársorral. Az osztrák halfsor most egészül ki Ludwiggell, aki­­visszatér a pályára és ettől kezdve még szemmel­­láthatóbban nagy a különbség a két halfsor között. Brandsh­­er­­-d akit ját­sz­ik Hrováthra és Seidlre, akik elevenek és ötletesek akcióikban. Tóth torosával Csilli lefut, akit Hegnard­­ tart föl, míg Ostricek a labdát kézbe kaparinthatja. A 28. percben Brandstetter a földön fekvő Molnárral szemben kornerrel tud csak védeni. A komorból Molnár be­adását Tóth fogja el, akii azt Braunnak tudja, ez pedig a centerbe. Eisch­hof fér­fi­t azonban Kurz el vesze a labdát és máris Mandlnak kell közbelépnie. Opata szüktetéséből Eisenhoffer r enyhen­­passzol, ő azonban off zájdon áll. A 32. percben Orth Eisenhof­fertől kap hátra egy labdát, amit a kapu fö­lé lő, gyengén ívelve. A Fogle Hegwart tüzérségi párbajból Seidl lefutása vozat ki, akinek szép beadása, meddő, Orth szökteti Molnárt, majd Opptg egyedül lefut, a kirohanó Ostriceket Rainer szailad védeni és Opata pár lépéssel a kapu előtt elveszti a labdát, amit Eisenhoffer csak a kornervonalon ér utól. Jeny­­támadását Ludwig új­ra kor­­nerra védi, a kornéit Rainer fejeli ki. (35. perc.) Braun bravúrosain keres­z­tü­ldr­iblizi magát az osztrák véd­elmen, Opata Ostricekkel összeszalad és 3 1©-' pesről mellé lő." Ez is nagy gólhelyzet- 00k mutatkozott. (37- pesib) „A.3^. perc­ újabb koráért hoz. Az Urbch-. Remid­­a tettei­ közelharcból a V.»iw*^n­osztasák kezül ki győztesen, ■nasszavf.f Seidl lefut. bead. de Horváthot a biró off­­szájdon találja. Az osztrák csatársor fáradhatatlan a kapu megközelitésében. Akcióit, akcióra halmoz, ha szemre neon is szé­­pen, de percekig náluk a labda, mágia ellenük esik korner a 41. percben Brandstetter hibájából. A 40. percben Rainer tiszta­­rendszet vét, a labda ke­zéről kor­nerre megy, a bíró az utóbbit ítéli 11-es helyett. A 11. percben Horváth irányít egy gyors rohamot a mae­ar kara­ ellen. Seidl lefutásából és centeréből Horváth lő kapura, a tétovázó Fehér elvetődve­ véd, de a labdát nem fogja, a kipattant labdát as- ■ m " M után Wieser újra lövi, ff B ff Fehér a földön fekve fe­l utána n.vul, de csak Kara­g bbweb érinteni tudja és a lab­da a hálóba pattan. (44. perc.) Újrakezdés után az osztrákok futnak le és Seidl beadása a kapu mögé kerül. Az osztrák magyar mérkőzés, minden mozzanatát rajzban feltüntető grafikonunkat hol­napi számunkban közöljük. ' ~ ■ i mása síik láma 3 Az olim­piád első meccsét i­ Franciaország nyerte - A Nemzeti Sport tudósítójától — Paris­ május 4. A mai natáity mérkőzésen Fran­ciaország győz 6:1 (3) arányban Románia ellen. A franciák nagy­­fölénye dacára is élvezetes játék. Kruyt. Futball cipők, labdák, futócipők Kegler sportáru gyárá­ban Budapest, Kazdi(Petőfi)-H. 1 Állandó nagy­­raktár rm---rm-*A Corvin Színház mai premierje A kincses sziget amerikai történet 7 felvonásban. Főszereplő Helene Chadwick Az őrszem magyar történet hat felvo­násban. — Főszereplő: PETROVICH SZVETISZI.A V mint kisgazda FfisTierepIfl: Harold Lloyd HÍRADÓK Fe kiadások kezdete: hétköznap ne­gyed 11. negyed 8 és fél 10 órakor, vasárnap fél 4, fél 6, fél 8 és fél 10 órakor.