Nemzeti Sport, 1942. június (34. évfolyam, 105-125. szám)

1942-06-01 / 105. szám

s­étfő, 1042 június 1. védi Tihanyi, majd Fazekas és Turbéki foglalkoztatja a MÁVAG kapusát. Olyan nagy fölényben játszik a DiMÁVAG, hogy Sós a jobbszélen rohamoz. Penderi lőhetne gólt, kicselezi Tihanyit is, de a befutó Szatmári utoléri és a vonal előtt fél méterrel (!) szereli. Füzér noszy lövése szögletre pattan Ti­hanyiról. A közönség már kezdi unni a Koltaian fölényt. Végül a 40. percben Kertész kiugrik a védők között, nem tudják utolérni és 12 mé­terről remek, félmagas lövést küld a bal sarokba. 2:0. Hatalmas lendülettel támadnak most­ a hazaiak. Füzér lesről érvénytelen gólt lő.­­A közönség szerint nem volt les.) A 44. percben a középcsatár a védők feje fö­lött emel Fazekashoz, az összekötő egy csellel becsapja a kifutó Tihanyit és nyolc mé­terről fölötte a hálóba emel. 3:0. Szép gól volt. ** SZÜNETBEN a diósgyőrieknél Csapolay edző lapos já­tékra hívja fel a játékosok figyelmét. A vendégeknél Opata Bárányit korholja. A II. FÉLIDŐ DIMÁVAG-támadásokkal indul a má­sodik félidő is. Penderi Füzérhez játszik , Füzér 8 méterről a kapufát találja el. Nem sokkal később Füzér—Fazekas—Füzér a labda útja s a balösszekötő­n kifutó Tihanyi mellett a jobb alsó sa­rokba gurítja a negyedik gólt. 4:0. Nem nagy az iram. A közönség sokat háborog Sárosi játékvezető ítéletei miatt. A 23. percben Penderi remekül verekszi át magát két védőn és messzi­ről szép gólt lő, de a játékvezető les cí­mén nem adja meg (!). A 31. percben Füzér és Fazekas helyet cserél és megindul a góleső. Fazekas Füzérhez emel és ő 25 méterről, fordu­lásból hatalmas gólt lő a léc alá. 5:0. Tihanyi nem védhette. Most ismét erősen süt a nap és bi­zony izzadnak a játékosok Penderi egy összecsapásban megsérül és két percre kiáll. A 34. percben Fend­éri szögletét Kertész Fazekas elé fejeli . Fazekas fordulásból, kapásból lő­gólövő: Pázmándy, Barna, Ádám, Szusza, Szusza. Megyeri­ út, 4000 néző. Vezette: Lukász. Az Újpest—Elektromos mérkőzés előtt ideális futballdőben gyülekezik a közönség­ az UTE—Magyar Pamut kölyökbajnoki döntőmérkőzésre. A nap nem süt, a szél egyáltalán nem fúj, azért egy kicsit nyomasztó a meleg. Az újpesti öltözőben jó hangulat­ban készülődnek a játékosok. Takács edzőnek sok dolga van, egyik-másik játékosa lábfejét és bokáját le kell ragasztgatnia. Mészáros Balogh gyúrónak segít. Éppen Szusza fek­szik a gyúrópadon és Szusza meg­jegyzi: —­­No, Fen, ha a pályán is ilyen ügyes leszel, mint most, akkor nem fog­ élni az Elektromos belső hár­mas. Az összeállításban nincs változás. Az Elektromos-öltözőben Sebes edző újságolja: — Pázmándy egészséges és így ő játszik a jobbfedezet helyén. Pálinkás azt mondja, hogy az ut­cán egy kétpengést talált­ és hogy ez biztos jele annak, hogy győzni fog a csapat. Az öltözőbe Ortutay láto­gat be és a játékosok ezt kérdezik a sérült csatártól: — No, mi lesz az eredmény, Tutaj! Ortutay, aki híres arról, hogy meg szokta jósolni a mérkőzés eredmé­nyét, most titokzatosan hallgat. Félhat után pár perccel fut ki a két csapat, így állnak fel: Újpest: Sziklai Balogh II., Bíró ■— Nagymarosi, Mészáros, Kármán — Ádám, Várszegi, Szusza, Zsengel­­lér, Kalocsai dr. Elektromos: Bakon — Pálinkás, Ónody — Pázmándy, Gajdos, Török, — Rozsák­, Törös, Marosi, Barna, Buzássy, Zsengellér és Pázmándy választ, Zsen­­gellér a gyár felőli kaput választja, az Elektromos kezd. A bordósárgák kerül­nek, először frontba de aztán az újpesti balszárny támad, az átvágott labdát Ádám jó helyzetből csúnyán mellé lövi. 1. perc: AZ I. FÉLIDŐ Az 5. percben váratlanul gólhoz jut az Elektromos. Bíró dancsol a kaputól mintegy 22 mé­terre. Pázm­ándy állítja le a labdát sor­fal nincs, csak Mészáros áll oda a labda útjába. Pázmándy éles, lapos szabad­rúgása Mészáros lábán irányt változtatva a kapu baloldalán jut a hálóba. 1:0-ra vezet az Elektromos! Zsengellér a labdára talpal, a játék­vezető figyelm­ez­teti. Az Elektromos tá­­madásai veszélyesek, nyugodtabban is ját­szik, mint az Újpest. A lila-fehér csatáro­kat kétszer is lesre állítja az Elektromos védelme, Ónody csak hazaadással tud menteni Ádám elől. A 11. percben Toros váratlan nagy lövését Sziklai csak kiütni tudja, aztán belevetődéssel tisztáz a rárohanó Marosi elöl. A 14. percben Gajdos talpal, a 20 mé­teres­ szabadrúgásnak Szusza áll neki a jobbösszekörtő helyén. A sorfal fölött ügyesen átemeli a labdát baloldalra s a pompás ütemben beugró Zsen­ge dér bombafejese csak centi­méterekkel kerüli e­l a bal kapu­fát. Remek jelenet volt! A 15. percben szögletet harcol ki az Elektromos jobbszárnya Rozsák­ szépen küldi be a szögletet, Barna jól ugrik fel, de a jobboldali kapulécet találja el fejjel. A labda visszapattan s most már Barna a 6-osról élesen a jobb alsó sarokba lövi. 2:0-ra vezet az Elektromos! Az Újpest támad a gól után. Kalocsai beadását Onody vetődve fejeli ki Szusza elől aztán Bakon csípi el a balszélső be­­adásszerű lövését. A 19. percben­­Zsengel­­­lér erősen mellé lő. Az Elektromos két percre fölénybe kerül, de aztán megint az Újpest jön és folyton támad. A 23. percben Gajdos lyukat rúg, Zsengellér észreveszi a helyzetet és 25 méterről ballal óriási lövést ereszt meg. Bakon gyönyörű vé­déssel üti ki a jobb sarokra tartó labdát. Az Elek­tromos­ védelem jól álja az újpolsti támadásokat. A 27. percben Bu­­zási átemeli a labdát Sziklai fölött, de a bőr a kapu mellé keni- Két­­perc múlva Buzátsi átíveli a labdát a­ sor­fal fölött és Sziklai csak félig­ hanyatt esve tud tisztázni. A­­ percben az Elektromos térfelén fo­lyik a játék, amikor az egyperces ke­gyeleti enzimekre­­sor kerül. Rögtön, utána Nagymarosi emelt labdáét Zsongo­­ér a kapunak háttal állva hanyattesve lövi s a remek lövést Bakon csak nagy védéssel tudja a jobb felső sarokból szög­letre tolni. A 33. percben Ádám rúgást kap a vál­lába, de tovább játszik. Most már sokkal élénkebb a játék, mint az első tíz perc­ben. Szusza 28 méteres szabadrúgása kapu mellé száll. A 34. percben Toros veletlenül megrúgja Zsengellért, de úgy látszik nincs komoly baj, mert a csatár tovább játszik. Barnát­ figyelmeztetik. Az Elektromos támadása Marosi lev­áltásán akad el a 37.. percben. A 40. percben Ádám beadását Vár­szegi átengedi Zsenge­lernek, a balössze­kötő 20 méteres „fű alatti** lövése azon­ban a jobb sarok mellett süvít el. Nagy fölénybe került az Újpest, folyton az Elektromos térfelén folyik a játék. A 45. percben Zsenge­lér az Elektromos kapuja előtt négy védővel harcol a lab­­­láért, meg is szerzi, bombája azonban Ónody lábáról visszapattan. Most Ádám szúr­ia rá, a labda megint visszapattan az egyik védőről, Várszegihez kerül, ő azonban erőtlenül nő, végül is tiszt­ázni tud a védelem. Utána mindjárt vége itt a félidőnek. SZÜNETBEN Az Elektromos öltözőjében a szünetben nagyon ör­ülnek a játékosok a félidő­en,d­­a k­en v­ének. — Fő az, hogy nem csak a szerencse van mellettünk, hanem jól is játszunk,­­ mondjuk. A­z újpestiek nagyon lehangoltak. Sze­rencsére a megsérült Adámnak nincsen komolyabb baja. A 3. FÉLIDŐ Elektromos támadásokkal kezdődik a második félidő is. A 2. percben Kármán felszabadító fejese éppen Toros elé ke­rül, ő azonban a 16-osról­­ alaposan mellé durrant. A 3. percben Pázmándy 22 mé­teres szabadrúgásához most rendesen fel­áll az újpesti sorfal, a lövés nyomán azonban kapu mellé vágódik a labda. Nagymarosi 30 méteres lövése nem okoz gondot Bokorinak. A 8. percben Kalo­csai szabadrúgásából Zsengellér nagy lövést ereszt meg, Bakon azonban szépen véd. Egy perc múlva Kalocsai beadását az Ádámtól zavart Várszegi gólhelyzetből rosszul lövi­­ mellé. Marosi és Gajdos helyet cserél. Biró hosszú előreadását Zsengellér futtából mellé csúsztatja. Az újpesti csatársorban kevés a lendület és az átütőerő. Az Elektromos sokkal szeb­ben és okosabban játszik, mint ellenfele. Fölényben is vannak a bordó-sárgák, Sziklai,­ies nehéz helyzet­ben tisztá­z, a lulsó oldalon Szusza pazar labdájával Ádám jól fut el, de beadását Kalocsai dr. az „égbe*’ lövi. A 17. percben Elek­trom­os­ tám­adás után Rozsák­ négy lé­pésről Sziklai kezébe lő. A 19. percben gólhoz jut az Újpest. Kalocsai fut a labdával, nincs már messze az alapvonaltól, amikor bead. A belsők lekésnek az akcióról, a jól berohanó Ádám azonban a 6-os sarkáról On­ódy által szo­rongathatva is a kapu bal sarká­ba tudja fejelni a labdát. 2:1! Az elektromos­ játékosok nem nyugsza­nak bele a gólba, odaszaladnak a játék­vezetőhöz és mutatják neki, hogy Ádám — szerintük — kézzel ütötte a hálóba a labdát. A játékvezető megkér­dezi a partjelzőt és aztán újból határo­zottan a középpontra mutat.. Feltámad az Újpest és egymás után vezeti támadása­­t. A 25. percben egyenlí­tenek is a lilák. Szusza harcol a labdáért a 11-es pont táján. A küzdelem hevében az egyik Elek­tro­mos-védő kezét is érinti a labda, amely ide-oda pattog és végül visszakerül Szuszához, Szusza mintegy nyolc méterről élesen, laposan a jobb sarokba vágja. 2:2! A 211. percben Ádám szögletet harcol ki. E­gy perc múlva Barna előtt nyílik óriási helyzet. Sziklai azonban kivetődéssel tisztáz a késlekedő csatár elől. A 30. percben az egyre jobban játékba lendülő Újpest a vezetést is­ megszerzi. Kalocsai úr jól fut a szélen, beadását Ádám egy igazítás után élesen kapura lövi a fi­os sarkáról. Bakon először fogja a labdát, de aztán az kiperdül a kezéből és a szemfüles Szusza előrenyúj­­tott lábbal két lépésről bevágja. 3:2-re vezet az Újpest! Balogh II előreadását Zsengellér ve­lőid­­e mellé fejeli. Gajdos és Marosi visszacsi­nálja a cserét. Barna a jobboséi­re megy, Törös megy balösszekötőbe és Rozsák­ a jobbösszekötő. . Azü Etek­­romos ismét felforgatja csa­társorát. Rozsák­ hol jobbszélen, hol jobb­­ös­szekötí­ber­ tűnik fel. Az Újpest folyton támad. Bakonnak ugyancsak sok a dolga! A sok lövés közül Kalocsai lapos bom­bája majdnem becsúszik. A 15. percben Kalocsai beadását Szusza a kapu torkában elhibázza. Jó iramú mérkőzésen szeren­­csével győzött esz Újpest Újpest-Elektromos 3:2 (0:2) ’a labda s/;*g' Jt\ kc; ii' !•'; ’ ' : ? ’ *y*w Spertfsívéretekte ^ ■ '■ I® | ISOCHHOK ISOPAN filmek $£»«§&? 4* Lépésben nyert a DIMÁVAG DIMÁVAG-MÁVAG 7:0 (3:0) Góllövő: Füzér, Kertész, Fazekas, Fazekas, Füzér, Fazekas, Füzér. A napokig tartó nagy hőség után­ igen kellemes, hűvös idő fogadta vasárnap délután a két testvér­­csapatot Diósgyőrben. A MÁVAG csapata már szombaton este megér­kezett és vasárnap már a Stadion­ban ebédeltek a játékosok. Opata edző ezeket mondja: — Nincs változás az összeállítá­sunkban, szeretnénk a „ rokon-­ csapattól“ elcsípni egy pontot. A DiMÁVAG csapata zöld mezbe öltözik, mivel a vendégek színe is piros-kék. A diósgyőriek sem vál­toztatnak az előrejelzett csapatu­kon. Öt órakor így állnak fel: DJMÁVAG: Gáspár — Sós, Fel­földi — vitéz Bohus, Tarán, Barta — Penderi, Kertész, Füzér, Fazekas, Turbék. MÁVAG: Tihanyi — Burányi Varga — Opata, Szatmári, Siklósi — Gál, Muszka, Szabó, Kisuczki, Nagy. AZ I. FÉLIDŐ A házaink kezdik a­ játékot és a MÁVAG vezeti az első támadást. A 3. percben Opata szöglet utas lötése siet. A 4. perc­ben születik meg a diósgyőriek első gólja. Kertész remekül fut el, Füzérhez játszik, a középcsatár kijátsza a ráfutó Siklósit és Vargát és három lépésről védhe­­tetlen gólt lő. 1:0. Nagy fölényben játszik a hazai csapat. A Penderic-Füzér váltás nagy tapsot kap. Gáspár a 15. percben kap először labdát, Kisuczki gyenge lövését szedi fel Füzér 16 méteres lapos lövését nehezen is­­frA R­PA D 1 ping pong labda a Magyar Asztali Tenisz Szövetség által elfogadott hivatalos Verseny­­labda. Kapható minden sportüzletben 1 33 a hálóba. 6:0. A MÁVAG is támadhat, de­ a csatá­roknak nincs szerencséje. Négy perc sem telik el, most Fazekas ugratja ki Fü­zért. Opata és Szatmári is z­avarja, ő mégis hálóba talál. 7:0. A pestiek kapuja előtt ér véget a mérkőzés. Szögletarány 5:4 (3:2) a MÁVAG javára. NYILATKOZATOK: Csapkay Károly edző: Helyenként egé­szen natívol, jászolt a csapat. Több gólt is lábi­áltunk volna. Opata Zoltán: Jobb i­s MÁVAG, de mi is lőhettünk voln­a gólt. . Góllövő: Szöllösi, Purczeld, Tóth III (Il-böl), Lukács és Lukács. Halom­ utca, 2000 néző. Vezette: Endrődi. Borús meleg­ az idő, majdnem szélcsend. Nagy az izgalom a Lam­­part öltözőjében. Most tudták csak meg, hogy a szövetség Galambos— Gráf játékjogát — ítélethozatalig — felfüggesztette. (Gráfot a Szolnok elleni mérkőzésen a játékvezető, figyelmeztette, mert megjegyzést tett az egyik partjelzőre.) A Lam­­part-vezetők, főleg azt veszik rossz néven, hogy a játékos ügyében nem hoztak ítéletet és ezen a kiesés szempontjából fontos mérkőzésen nem szerepeltethetik. Helyettese Purczeld. Tomecskó edző arra hívja fel szélsőfedezetei figyelmét, hogy ne vigyék rá a labdát a csatár­sorra, hanem adják le idejében. A NAC öltözőjében nyugod­t a hangulat. Tóth III mondja: — Már rendbejött a bokám. Az edzésen kaptam egy kis zúzódást. Tóth érdeklődik még, hogy nem túl keskeny-e a pálya. Megnyugtató­ják, hogy nem keskeny, de görön­gyös. A Lampart választ, a NAC kezd a nap ellen. A két csapat összeál­lítása a következő: NAC: Sólymosi — Molnár, Dem­­ján — Perényi, Juhász, Deményi —­ Haláti, Szöllösi, Sárvári, Bodola, Tóth III. Lampart: Nemesi —­ Havas, Ta­más­­— Szomolányi, Haraszti, Sze­nes — Purczeld, Baranyai, Lukács, Hrotkó II, Tolvaj. AZ I. FÉLIDŐ A Lampart vezeti az­ első komoly táma­dást. Purczeld beadását Baranyai bom­bázza kapura, Solymosi szépem védi. Majd Szomolányi ívelt szabadrúgását húzza le Sólymosai. A 4. percben Sárvári remekül teszi lyukra Szöllősit, az kiugrik és mintegy twi­ tá­r n a let lesz, Ádám rúgja, de már vége is a­­ A második félidő alapján megérdemeltük mérkőzésnek­­­ a gyultlmét. Szöglet arány 4:1 (1:1) az Újpest javára. • ,, ,, ,,, , , ,wl­­- .m­­v/fi ÁTK07 1THK. Sebes Gusztáv, az Elektromos edzője.­ J.VJIY. Ja játékvezető súlyos tévedése fordította Takács Géza, az Újpest edzője,­­ meg­ a mérkőzést. Megérdemelte és Lamport Lampart-Nagyvárad 3:2 (1:1) 4 lámpa is izzólámpáié rés­ze­dtje vissz­a­vált !*