Népsport, 1971. március (27. évfolyam, 51-76. szám)

1971-03-01 / 51. szám

DARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁS ♦ LABDARÚGÁ Ferencváros-Slovan Bratislava 3:0 (1:0) (Folytatás az 1. oldalról) Knopp u., 2000 néző. V: Petri. Ferencváros: Géczi — Horváth, Páncsics, Bálint, Vápi — Juhász, Rákosi — Szőke I, Branikovits, Albert (K.), Mucha. Slovan Bratislava: Sedilek — Mutkovic, H­rí­viták, Somogyi (Tomanek), dr. J. Zlocha — Svehlik, Ondrus (Z. Zlocha), Jo­zef Capkovic — Moder, Jokl (Br­zón), Jan Capkovic. A szlovák vendégcsapat játé­kosai melegítő alsóban, a ferenc­városiak az Előrétől kölcsön­ként, másodiknak felhúzott mez­­ban és meleg alsóban futottak ki. Így sem irigyelte őket sen­ki! A középkezdéshez letett lab­dát a bírd sípjeléig úgy kellett fogni, mint a rögbi tojás alakú labdáját szabadrúgás előtt, ne­hogy a szél kifújja a középkör­ből. A Slovan kezdett széllel hát­ban, s ez óriási előnyt jelen­tett. Többet, mintha 13-an ját­szottak volna a mezőnyben, hi­szen a havat vízszintesen hor­dozó, olykor orkánszerű szél, állandóan megfogta­­ a labdát, visszafújta'' a ferencvárosiak fel­szabadító rúgásait, telehordta a védők szemét hóval. Ahogy Géczi félidőben tréfásan mond­ta, ügyelnie­ kellett a kirúgás­nál , nehogy öngólt vétsen ... A Slovan lendületes rohamok­kal igyekezett kihasználni a kedvező helyzetet. .Jobbhátvéd­­jük, Matkovic hatodik csatárt játszott: a 8. percben hanyatt­ esve, ollózva lőtt kapura — Géczi nagy bravúrral hárított — majd két perc múlva közel­ről, éles fejessel veszélyeztetett. Jokl, majd Jan Capkovic lecsa­pódó labdáját hárította ügyesen a ferencvárosiak kapuvédője. A 23. percben egy gyors ellentá­madásból a Ferencváros meg­szerezte a vezetést. Rákositól indult az akció. Kapuratörése után Szőkéhez került a labda, a szélső az alapvonaltól befelé kanyarodva becsapta a kifutó kapust is, visszagurított a 16-­ oson, jó helyzetben álló Bálint­hoz, aki még igazítani is tudott a labdán, úgy bombázott a kapu jobb oldalába. 1:0 Moder, nagy szabadrúgását szögletre ütötte Géczi, s alig valamivel később, szintén Mo­der, a 16-osról, óriási erővel a bal kapufát találta el. A félidő vége előtt Ondrus és Braniko­vits között alakult ki kisebb összetűzés, de a játékvezető gyorsan ott termett és rendet csinált. A magáról megfeledke­zett csehszlovák játékost edzője a szünetben le is cserélte. A Ferencváros változatlan összeállításban futott ki a má­sodik félidőre. Nagy tapsot ka­pott Muchának egy bravúros cselsorozata, aztán Albert az 52. percben növelte az előnyt. Bal­szélen indult a támadás, a be­adást Juhász egyből a középcsa­tár elé tálalta, aki jobbal el­húzta a labdát a rárohanó két csehszlovák védő elöl és ballal fordulásból, 14 m-ről a bal sa­rokba bombázott. , 2:0 | Egyre jobban kidomborodott a zöld-fehérek fölénye. Rákosi átadásával Branikovits faképnél hagyta őrzőjét, de közeli lövé­sét a kapus szögletre tolta. Az 57. percben Jan Capkovic majd­nem szépített: lefutotta a bi­zonytalankodó Horváthot, el­húzta a labdát a messzire kifutó Géczi mellett, de 13 m-ről, még elég jó szögből, ballal csúnyán a kapu mellé ívelt. A 70. perc­ben Rákosi remekül nyeste be a labdát a kapu elé. A szél meg­tréfálta Sedileket. A kapus megtorpant és a helyzetet nagy­szerűen felismerő Branikovits senkitől sem zavartatva, közel­ről a hálóba helyezett. 3:0 Nem sokkal később Albert lekéredzkedett. A Ferencváros változatlanul többet támadott és volt még helyzete is, de ez irányzókkal ismételten baj vett. A mérkőzés utolsó izgalmas je­lenete a 81. percben adódott, amikor Bízón, közelről, a felső lécet találta el. A Ferencvárosból Géczi, Pán­csics, Bálint, Juhász, Braniko­vits és Albert, a Slovan Bratis­­lavából Jozef Zlocha, Moder, Jozef Capkovic és Jan Capkovic játszott dicséretet érdemlően. A Ser­ényre fagyott, göröngyös talajon kiszámíthatatlanul pattog a labda. A képen Takács, a tata­bányaiak csatára igyekszik megszelídíteni, hogy támadásra indulhasson az Izzó védőivel szemben Pécsi Rózsa-Kárpáti Lvov 0:0 . Pécs, 800 néző. V: Hámori. Pécs: Rapp (Pólyák) — Her­nádi, Maurer, Konrád I, Kini­­cses II — Kocsis, Tóth — Bér­czési, Köves (Tüske), Máté, Zombori. Lvov: Vajda — Gereg, Potocsnyák, Szirov, Daniljesuk — Suletickij, Brovarszkij, Szar­­ka — Grescsuk, Garboda (Hizsak), Lihacsov. A­­pécsieket fűtötte a tavalyi 1:2-es vereség miatt a vissza­vágás tüze, de sajnos, a jó játék elmaradt. Annál hevesebb volt a küzdelem, sok-sok szándékos szabálysértéssel. Az első 20 percben még láttunk valamit a folyamatos játékból. A 11. perc­ben például Maurer szabadrú­gása után adódott meleg­­hely­zet a vendégek kapuja előtt, s a végén Szirov majdnem öngólt vétett. A 23. percben viszont Rapp ütötte le a veszélyesen beívelt labdát az erőteljes Ga­­boda fejéről. Azután egy perc múlva Máté elcsípett egy haza­adást, de az oldalhálót találta el! A szurkolók türelmet­lenkedtek, bosszankodtak a sok rossz átadás miatt, amelyeknek csak egy részét lehetett a ke­mény, egyenetlen talaj rovásá­ra írni. Egy ízben azonban Mátét néhányan megtapsolták, mert jó labdaátvétel után ve­szélyesen célozta meg a bal alsó sarkot. A mérkőzés legjobb lö­vését a 40. percben, a jobb­­szélső Grescsuktól láttuk, aki kapásból, bal lábbal bombázta léc fölé az előretörő Daniljcsuk beadását. . Fordulás után is igen sokat kellett sípolnia a játékvezető­nek. Kevés volt az átgondolt ak­ció, annál több a meggondolat­lan szabálytalankodás. Ezért a játékvezető a 67. percben Li­­hacsovot lecseréltette, majd ugyanez történt a félidő vége felé Rapp Imrével is, aki ismé­telten feleslegesen reklamált. Közben az 56. percben két fel­jegyzést érdemlő esemény tör­tént. Előbb Tóth fejesét védte a lvovi kapus, majd Grescsuk pörgetett labdája a kapufa élé­ről pattant az alapvonal mögé. A vendégek védelme szorosan, keményen őrizte a pécsi csatá­rokat, ak­ik alig-alig veszélyez­tettek. Kevés jó támadásaik egyike a 63. percben futott vé­gig a pályán, de az utolsó pil­lanatban, Máté elöl, szögletre hárítottak. A gól elmaradása miatt elégedetlenül távoztak a nézők és elégedetlen volt a pé­csi edző is. — Egyszerűen érthetetlen, hogy nem tud formába lendülni a csapat! — mondotta dr. Czi­­bulka Mihály. — A szurkolóknak igazuk volt, mert kevés szépet láthat­tak. Ennek ellenére elégedett vagyok játékosaimmal, mert nagyjából azt játszották, amire kértem őket — mondta Ernő Juszt, a lvoviak edzője. A két csapatból mindössze Hernádi, Maurer, 111. Potocs­nyák, Szirov és Brovarszkij tel­jesítménye érdemel említést. ★ Kárpáti ,Lvov tartalék—Pécsi BTC 2:1­­(1:1). Pécs, 200 néző. V: Schneider. G: Sopa, Kruper, ill. K­auschl. Kosovska Mitrovica, 3500 né­ző. V.: Kurtumita. SBTC: Magyar — Gecse (Tol­di), Kmetty, Horváth, Vertig — Varga, Répás (Barta), Básti — Kriskó (Loch),­ Kajdi, Jeck (Szoó). Csúszós talajon ját­szotta a magyar csapat utolsó jugoszláviai mérkőzését. Hatvazt percen át jól helytállt a tarjáni együttes, csatárai ügyesen ado­gattak, de néhány nagy helyze­tet kihagytak. Répás berúgta a harmadik gólt is, a játékvezető azonban ezt­­ nem adta meg. Az utolsó 30 percben feljött a hazai csapat, s játékvezetői segédlet­tel megfordították a mérkőzés sorsát. G: Brgya (2, egyet 11-es­­ből), Magyoni, ill. Kajdi, Jeck. Trepca—SBTC 3:2 (0:2) Két vé£i előkészületi mérkőzések névtelen hősei — a szurkolók voltak. Mit sem törődve a széllel, a hóval, kitartottak a Ferencváros— Slovan Bratislava találkozón is Oradea Crisul—Egri Dózsa 1:0 (0:0) Eger, 800 néző. V: Bodon. Ora­­d­ea Crisul: Bologan — Szatmári, Lukadj Bulc, Balogh, Nesu, Da­raban, Szűcs, Arnóczki, Nagy S., Gtefan. Egri Dózsa: Landi — Kár­páti, Mészáros, Greczeli, Ra­ina (Tátrai) — Bezárt (Szonda), Tóth Rt. (Vig), Bánkút­ — Tóth T, Ko­vács F., Szűcs. A Crisul lendületes támadásai vezették be a mérkőzést. A 6. percben a kiugró Arnóczki éles szögből leadott lövését védte Lan­di, majd Czeczeli nehezen tisztá­zott Nagy S. elől. A Dózsa táma­dósora nem tudta tartani a labdát, ezért jobbára a nagyváradiak kez­deményeztek. Főleg gyorsaság­ban , és keménységben múlták fe­lül ellenfelüket. A 17. percben mégis a vendéglátók szerezhettek volna gólt: Bánkuti átadásából Ko­vács F. a kapufára fejelte a lab­dát. A félidő közepétől feljött a Dózsa, a vendégek védelme azon­ban jól zárt. A mérkőzést eldöntő egyetlen gól az 55. percben esett. Bal ol­dali akció végén, Arnóczki nagy­erejű lövése a bal kapufáról vá­gódott a hálóba. 1:0. A gól után az Eger fokozta az iramot, fokozatosan fölénybe ke­rült, egyre-másra teremtette hely­zeteit, de a csatárok pontatlanul lőttek kapura, s az egyenlítés nem sikerült. "Jó: Lukács, Szűcs, Daraban, ill. Kárpáti és Bőrén. Dunaújvárosi Kohász-1 FC Rot-Weiss Erfurt 1:0 (0:0) Dunaújváros, 500 néző. V: Zsolt. Dunaújváros: Papp — Formaggini, Fajt, Ruppert Cseh (Boromissza), Nagy B. So­­mogyvári — Simon (Szimacsek), Csörgő, Mártha, Kovács. 1 FC Stat-Weiss Erfurt: Weigand­­— Krebs, Eger, Wehner, Nathow — Hafner (Weiss), Schuster, Göpel — Meier, Albrecht (Schrö­­der), (Fuchs), Dummer. A vendégcsapat kezdett job­ban és Pappnak ugyancsak bi­zonyítania kellett tudását. A 11. percben például egymás ■htán hat szögletbe­ jutott az erős széltől támogatott vendég­együttes. A 16. percben pedig Dummer az ötösön állva, nem találta el a labdát, pedig a kapu üres volt. Negyedóra elteltével végre játékba lendült a hazai csapat is. Ügyes, lapos adogatá­sokkal közelítették meg az egy­kori válogatott Weigang kapu­ját és ha Mártha­­ügyesebb, ak­kor akár kétgólos vezetést is szerezhetett volna a hazai csa­­pat. Egészen jóm­amú volt a já­ték, de sajnos, láthattunk né­hány szikrázó, kemény beleme­­n­et és sportszerűtlen legyzez­­getést is. Zsolt játékvezető ezt természetesen nem tűrte és előbb Albrechtnak ajánlotta, hogy cseréltesse le magát, majd ugyanilyen sorsra jutott a du­naújvárosi Simon is. A 32. perc­ben láttuk az első igazán szép, gyors és korszerű hazai akciót. Csörgő nagyszerű labdát tálalt Mártha elé, a csatártárs azon­ban elhamarkodva fölé vágta a labdát. Szünet után továbbra is a du­naújvárosiak maradtak táma­dásban és az 53. percben a ve­zetést is megszerezték. A 16-os sarkáról, bal oldalról Kovács lőtte be a kapu elé a labdát, amely Weigang előtt megpat­tant és a kapufáról a hálóba vágódott. 1:0 Az egygólos vezetés birtoká­ban a hazai csapat védekezésre állt be, a vendégek pedig len­dületesen harcoltak az egyenlí­tésért. A Kohász védelme azon­ban szervezetten, határozottan rombolt. A játéknak ebben, a szakaszában gyors ellen­támadá­sokkal kísérletezett a Dunaúj­város. Néhány ügyes, szép tá­madást láttunk, azonban Ko­vács, Somogyvári, majd pedig Mártha kihagyták helyzeteiket. A dunaújvárosiak nemzetközi főpróbája jól sikerült.. A csú­szós, jeges talajhoz viszonyítva egészen­­ jó játékot mutatott a magyar együttes. Hátsó alakza­tuk és középpályásaik ügye­sen oldották meg feladatukat. Kevésbé dicsérhető a támadó­sor, amelytől 4—5 szép akciót leszámítva, nem sokat láttunk. Az erfurtiak tipikus német futballt játszottak. Keményen, egyszerű eszközökkel küzdöttek, kombinatív készségükről azon­ban nem tanúskodtak. Jó: For­­maggini, Nagy E., Somogyvári, Csörgő, Kovács, illetve Weigaung, Eger, Krebs, Göpes. Előkészületi mérkőzések Sz. Haladás-Ajkai Bányász 2:1 (2:1) Ajka, 200 néző. V: Tóth Béla. Szombathely: Szarka (Sáli) — Szántai, Pék, Balogh — Halmosi, Kulcsár, Gyarmati — Farkas, Iszak­i, Rátkai, Gangli. Hideg, orkánszerű hófúvásban lépett pályára a két csapat. Ajka kezdte a játékot , és veszélyes támadásokat vezetett a mérkőzés első perceiben. A 4. percben Szemin szögletét Németh II kö­zelről a léc alá fejelte. Változatos, jó iramú mérkő­zés alakult ki, mindkét oldalon több gólveszélyes támadás adó­dott. A 18. percben Máthé kéz­zel nyúlt a labdához, a meg­ítélt 11-est Iszak I értékesítette. Kiegyensúlyozottá vált a já­ték, a szombathelyi védelem ne­hezen bírt a gyors ajkai csatá­rokkal. A 25. percben a szaba­don hagyott Gyarmati közelről a jobb sarokba lőtt. A második félidőben Gyar­mati, Farkas, Iszak I és Rátkai vállalkozott lövésre, de Németh I jól védett. Tatabánya-Vasas Izzó 3:1 (3:1) Tábor utca. Vezette: Geiger. Tatabánya: Rotherm­el — Hor­váth L., Kovács I, Laczkó (Arany), Kovácshegyi (Fenyvesi) — Kovács II, Horváth F. — Sza­bó, Tóth, Takács, Hernádi,.* Ele­inte úgy festett, hogy az NB II-es csapat jobban alkal-­l mazkodik a zord körülmények­hez. Támadtak a hazaiak, sőt, Eiben révén a vezető gólt is meg­szerezték! Egy ideiig még döcö­gött a tatabányaiak csapatjátéka, Horváth F. egyenlítő gólja azon­ban meghozta a bányászok táma­­dókedvét. Pontosabb, gyorsabb lett a támadójátékuk és lendüle­tesebbek, veszélyesebben roha­moztak. A hazaiak lelkesen,é­s tervszerűen védekeztek, mégis újabb gólokat kaptak. Takács és Kovács is talált még a kapuba az első félidőben. Szünet után mindinkább ella­posodott a játék. Kevesebb lett az esemény, inkább a mezőny­ben pattogott a labda, a kapuk ritkán kerültek veszélybe. Ebben az időszakban a hazaiaknak két alkalmuk volt a szépítésre, de elszalasztottak. Igaz, a bányász­­csatárok előtt is adódott egy óriá­si helyzet,­ de nem tudták értéke­síteni. Szegedi Dózsa—SZEOL 2:2 (2:1) Szeged, V: Kószó. SZEOL: Gili­­cze — Várhelyi III, Dávid, Ma­­gyar, Kerekes (Ladányi) — Bán­falvi (Kozma II), Pikó — Jósa, Vass, Berkes, Vörös. A hóval borított pályán gyak­ran zavarba jött­­ az NB I-esek védelme, a kínálkozó gólhelyze­teket azonban nem tudták ki­használni a Dózsa csatárai. A 22. percben Veress a jobb oldali szögletzászló közeléből ka­pura ívelt,­ Gilicze rosszul számí­totta ki a labda útját, és az a bal sarokba hullott. A gól után élénkebbé vált a játék, Bánfalvi jobbnál-jobb labdákkal tömte a csatárokat, de az egyen­lítés csak a 43. percben sike­rült, amikor Jósa beadását Vass közelről értékesítette. A kezdés utáni Dózsa-támadásnál a SZEOL védői egymásra vártak a közbe­avatkozással, Bóka kiugrott kö­zülük és a rosszul kimozduló Gi­licze mellett a kapu közepébe lőtt. A második félidőre elfáradt a­­ Dózsa, nagy fölénybe kerültek az NB I-esek. Sorozatos támadások után, az 52. percben Bánfalvi mintegy 18 méterről kapura lőtt, és a labda a lábak között a jobb alsó sarokban kötött ki. Az egy­re vastagabbá váló hóréteg sű­rűn megtréfálta mindkét csapat játékosait.­ Elmaradt a Székesfehérvárra tervezett Videoton — Bp. Sparta­cus előkészületi labdarúgó-mérkő­zés. Az ellenfél helyett a kora dél­utáni órákban telefonértesítés ér­kezett: a bizonytalan útviszonyok miatt a Bp. Spartacus NB I B-s labdarúgócsapata nem mert neki­vágni az útnak. NB I B-sek találkozói Egyetértés—Volán SC 1:1 (0:0). Rákoscsaba, 200 néz­ő. V: Onódi. Egyetértés: Varga L. — Komáro­mi, Józsa, Sóvári, Straub, Szántai, Karába, Géber, Siklósi, Weimper, Királyhegyi. G: Géber, ill. Kiss. Kecskeméti Dózsa—Szolnoki MTE 3:2 (2:0). Kecskemét. V: Gerő­­hát. Kecskeméti Gór — Oláh, Diószegi, Kreidli, Franczkó, Lutz, Tatár, Lódi, Czéh (Dobó), Pasek­c, Balatoni. SZINTE: Nagy P. (Fényi) — Papp TI, Heidrich I, Kovács, Sebők (Kuti), Árvai, Gáncs TI, Himer, Mile, Nagy F., Rozsán (Czirnák). G: Pasek, Balatoni, Lutz. 111. Nagy F. Himer. Debreceni VSC — Kazincbarcikai Vegyész 3:0 (0:0). Debrecen, 3000 néző. V: Papp. DVSC: Szabó II (Kiss) — Szabó I, Nagykaposi, Zágonyi, Sóvágó, Lipők, Rozgonyi­ (Szabó In) — Vásárhelyi, Vas­vári, Vaczlavik, Dóczé. G: Szabó III (2). Dóczé. Békéscsabai Előre Sparta­cus — Gyulai MEDOSZ 8:0 (5:0). Békés­csaba, 300 néző. V: Barcs. Békés­csaba: Tóth M. — Kvasz, Kóródi (Tolnai), Szűcs, Ambrus (Len­gyel), Schneider, Tóth J. Moós, Imri, Németh, Tóth Cs. G: Né­meth (3), Tóth Cs., Imri, Ambrus, Moós, Arató (öngól). Várpalotai Bányász —MIKE Fűz­fői RK 3:0 (3:0). Fűzfő. V: Czo­­bor Várpalota: Palotai — Süke, Csapó Jr, Csapó I, Bertha (Orbán­fi), Janás (Frank), Kisbej, Prcki, Szekér, Lakics, Horváth n. G: Lakics (2), Kisbej. Ózdi Kohász — Kisterenyei Bá­nyász 3:2 (1:2). Kisterenye, 300 néző. V: Mohácsi. Ózdi Kohász: Csank — várallyai, Murányi, Mo­hai, Abuczky, Várkonyi, Dolezsál, Egri, Fükő, Szendrei, Váradi. G: Egri (2), Dolezsál, ill. Kovács.­ Nagymajdon. MÁV DAC —Almásfüzitői Tim­föld 4:2 (3:1). Győr. V: Csordás. MÁV DAC: Tóth L. — Nyers, Kovács, Tóth L., Nagy J. — Né­meth, Lénárt — Wébeth, Gyömörei, Horváth (Pálos), Máthé. G: Gyö­morei (2), Pálos, Papp (öngól), ill. Racsics, Rang. Dinamo Kijev— nyíregyházi Spartacus 4:1 (1:1) Nyíregyháza, 1000 néző. V: Hajler. Dinamó: Prokorov — Da­nieljuk, Szosznihin, Levcsen­ko, Resko (Zsuravszkij), Troskin, Bo­­hov, Pazacs, Onyiscsenkó, Sze­rebrjanyikov (Matvienko), Hmel­­nyickij. Nyíregyházi Spartacus: Pilisük — Bohus, Gáspár, Bíró, Zsíros, Kaskötű, Sorbán, Tóth­­, Szekrényes (Kállai), Eszenyi, Ke­gye. Szeles, hideg időben,­­havas talajú pályán került sor a talál­kozóra. Kezdés után a Spartacus egyenlő ellenfélnek mutatkozott. Sőt, a 15. percben Eszenyi jól ugratta ki Szekrényest, aki a ki­futó kapus mellett lőtt a háló­ba. a 24. percben Szosznihon 30 m-es váratlan lövése a bífói felső sarok mellett süvített el. A 40. percben Troskin 15 mé­teres erős lövése Gáspár lábán irányt változtatott és a labda a hálóban kötött ki. Öngól. A szünetben mindkét csapat cserélt: Resko helyett Zsuravsz­­ki­j, Szerebrjanyikov helyett Matvienko, a Spartacusban Szek­rényes helyett Kállai állt be. Az első negyedóra még változatos játékkal telt el, de a 65. percben, szép támadás után, Hmelnyickij megszerezte a vezetést. Ezután a Dinamó irányította a játékot és a 75. percben Matvienko lőtt gólt, majd a 85. percben Troskin ál­lította be a végeredményt. A kijevi Dinamó csak a haj­rában kerekedett a végig lelkesen játszó , Spartacus fölé. Az ered­mény valós, bár mindkét csapat több biztos gólhelyzetet hagyott ki. Jó: Resko, Danieljuk, Hl. Pili­sük, Gáspár, Bíró.