Népsport, 1981. október (37. évfolyam, 232-258. szám)

1981-10-01 / 232. szám

XXXVII. 232. ♦ 1981. október 1 LABDARÚGÁS A Bajnokcsapatok Európa Kupájáért: Muinkatársiisifi, Zsidley látván jelentése Ostravából Bánik Ostrava—Ferencváros 3-0 (2-0) Ostrava, 28 000 néző. Vezette: Zsezsov (Dudin, Alexand­rov) mindhárom bolgár. Bánik Ostrava: Macak — Sramek, Vojacek, Radimec, Rygel — Steiner, Knapp, Antalik — Licka, Danek, Valek. FTC: Kakas — Szántó, Judik, Rab, Jancsika — Ebedli, Nyilasi, Pi­löskei — Kvaszta, Szokalai, Pogány. Csere: Kvaszta helyett Szabadi a 76. percben, Danek helyett Nemec a 80. percben. Gólszerző: Steiner a 7. percben, Knapp a 14. percben, Knapp (11-esből) az 53. percben. Sárga lap: Szántó a 13. percben, Rygel a 46. percben. Szögletarány: 9:4 (6:1) a Banik Ostrava javára. A kétnapos esőzéshez ké­pest nem túlságosan mély, de síkos pálya fogadta a ha­talmas hangorkán kíséreté­ben pályára lépő csapatokat. A 6. percben Licka jobb ol­dali szögletrúgása után Da­nek 14 méterről alig valami­vel fejelt a bal kapuja mellé. A következő percben már ledolgozta hátrányát a Bá­nik! A vendéglátók a jobb oldali partvonal közelében, a 16-ossal egy magasságban, szabadrúgáshoz jutottak. A labdát Licka lágyan ívelte a kapu előterébe, az ötös túlsó sarkán a védők gyűrűjéből kiemelkedő Danek válláról jobbra pattant a labda és a középen érkező Steiner hét­­méterről fejjel — a vissza­felé induló Kakas mellett — a háló bal oldalába továbbí­totta. 1-0 A 13. percben Szántó és Valek csapott össze. Szántó szabálytalanul szerelt, ám amikor a földre esett, Valek szándékosan megrúgta. Zse­­zov játékvezető meglepetésre csak a magyar védőnek mu­tatott fel sárga lapot. A 14. percben ritkán lát­ható gól került az FTC ka­pujába. Knapp Rygeltől ka­pott átadást, felnézett, de senkit sem tudott ott meg­játszani, így 28 méterről lö­vésre szánta el magát. A nem túl erős, félmagas lab­da pontosan a kapu köze­pébe tartott, ám a kapuvédő olyan ügyetlenül nyúlt érte, hogy a labda kicsúszott a kezéből és a bal alsó sarokba vánszorgott. 2-0 Ugyanebben a percben Pö­­löskei a 11-es pont környé­kéről külsővel fölé lőtt. Nagy helyzet volt. A 31. percben Szokolai 18 méteres lapos, bal sarok felé tartó lövését ütötte ki ve­tődve Macak, majd másod­szorra megkaparintotta a labdát. A 38. percben Licka pontosan onnan, ahonnan az első gól előtt, szabadrúgást ívelt középre, ahol­­ Steiner emelkedett a legmagasabb­ra, ám hétméteres éles, léc alá tartó bombafejesét Kakas bravúrral ütötte szögletre. A lefújás előtt Szokolai éles fe­jese suhant el a jobb kapufa mellett. A SZÜNETBEN alighanem példa nélkül álló esemény történt: az egész stadionban kialudt a világí­tás! A szünet végén még mindig csak­ a reflektorok fe­le égett, ám a bolgár játék­vezető mintegy tíz percnyi huzavona után mégis úgy döntött, hogy folytatni kell a játékot. A kezdés után Rygel kapott sárga lapot, amiért felvágta Kvaszlát. Az 53. percben végleg megpecsételődött a Ferencvá­ros sorsa. Rygel nagy len­dülettel tört be a balössze­kötő helyén a ferencvárosi 16-oson belülre, amikor az őt üldöző Kvaszta felvágta. Vi­tathatatlan 11-es! A bünte­tőből Knapp élesen a jobb alsó sarokba vágta a labdát. 3-0 A 79. percben Licka közép­re gurítását Knapp 18 méter­ről centiméterekkel bombázta a bal kapufa mellé, majd nem sokkal a lefújás előtt Szabadi lőtt az oldal­hálóba. Bekövetkezett az, amire a baljós előjelekből többé­­kevésbé — sajnos — szá­mítani lehetett. A magyar bajnok minimális előnyét mindössze hét percig volt képes megtartani, sőt újabb hét perc elteltével lényegé­ben már el is dőlt minden vitás kérdés Ostrava« ... Hogy mindez így történ­hetett, ahhoz kétségtelenül döntő mértékben hozzájá­rult Kakas kapus második gól előtt elkövetett óriási hibája, ám aligha járunk messze az igazságtól, ha azt mondjuk, hogy helyte­len lenne kizárólag őt okol­ni a végül is súlyos vere­séggé formálódott eredmé­nyért . .. Már csak azért sem, mert a találkozó előtt minden érdekelt tisztában volt vele, hogy Kakas je­lenleg formán kívül van, ezért a minimális önbiza­lommal sem rendelkezik az ilyen nagy csata sikeres megvívásához. Novák De­­zső vezető­edző azonban hosszas gondolkodás után sem merte­­megkockáztatni a tartalékkapus, Hajdú be­vetését. Mindezen túlmenően sem játszott úgy a Ferencváros, ahogy azt reméltük, első­sorban a középpályán nem tudták felvenni a versenyt ellenlábasaikkal, így Knapp és Steiner gyakran szaba­don szervezhetett. A Banik Ostrava kapujában Macak két alka­lommal jó érzékkel lépett közbe. A védelemből ismét a sziklaszilárd Vojacek, vala­mint a hatalmas mezőnymun­kát is végző Radimec tűnt ki. Rygel a harmadik ostra­­vai gól előtt szerzett érde­meket. A csehszlovák közép­pályások közül kiemelkedett Steiner és Knapp, akik szin­te megállás nélkül futottak az egész mérkőzésen, renge­teg használható labdát adva a támadóknak, arról nem is beszélve, hogy a kapura is veszélyesek voltak... A tá­madók közül ezúttal a félel­metesen fejelő Danek volt a legjobb, a két szélső viszont alig volt játékban. A Ferencváros kapuvédője, Kakas rendkívül bizonytalanul védett. A hát­védsorban Jancsika szinte teljesen kikapcsolta a küzde­lemből Lickát és Szántó is helytállt Valekkel szemben. Judik megfelelően helyezke­dett, jól rombolt, Rab, vi­szont a légiharcokban rend­re alulmaradt Danekkal szemben. A középpályások ezúttal­­kivétel nélkül nagyon mérsékelt teljesítményt nyúj­tottak. Elöl csupán Szokolai töretlen akarása említhető. Kvaszta csak a 11-es előtti szabálytalanságával vétette magát észre. Pogány még ennyivel sem ... Evzen Hadamczik: — Min­den pontosan úgy történt, ahogy azt elterveztük. Azt hiszem, kétség nem merül­het fel továbbjutásunk jo­gosságát illetően. Novák Dezső: — Egyéni hibák már az első negyed­órában megpecsételték sor­sunkat. Az UEFA Kupáért Rapid Wien—Videoton 2-0 (1-0) Székesfehérvár, 10 000 néző. V: Giannakoudakisz (Mes­­sala, Kouna­akisz) mindhárom görög. Rapid: Feurer — Krauss, Pregesbau­er, Garger, Weber — Kienasz, Panenka, Zincsenko — Steinbauer, Krankl, Keglevits. Videoton: Hiszti P. — Csuhay, Disztl L., Baranyi, Hor­váth — Palkovics, Csongrádi, Vadász — Májer, Nagy, No­­váth. Csere: Májer helyett Tieber a 63. percben, Steh­rbauer helyett Weiss a 73. percben, Panenka helyett Perszidisz a 88. percben. Gólszerző: Krankl a 21. percben, Krankl a 82. percben. Sárga lap: Pregelbauer a 28. percben, Krankl a 37. percben, Kienast a 41. percben, Horváth az 55. percben. Szögletarány: 10:2 (6:1) a Videoton javára. A Videoton sérültjei, Végh és Kiss nem jöttek rendbe, a szombaton súlyosan meg­sérült Szabó helyére pedig Nagy került, Így nem a leg­jobb előjelekkel kezdődött a Videoton számára a vissza­vágó mérkőzés. A 9. percben jobb oldali szöglet után Baranyi fejesét hárította a vendégek kapusa. A 11. percben Novath labdá­ját Feuer ügyetlenül öklözte ki, a tumultusban Csongrádi elé pattant a labda, de ő, es­tében az üres kapu fölé emelt. Nem sokkal később jobb oldali szögletet köve­tően az elöl tartózkodó Disztl L. 10 méterről fölé fejelt. A Videoton kezdeményezett többet, a 18. percben Májer jó beadását Novath a kapu torkában egy védőbe vágta! Rögtön után Burányiról Csongrádi elé pattant a lab­da, aki estében 8 méterről a bal sarok mellé gurított. A 21. percben a bal ol­dalról Weber végezhetett el szabadrúgást. Átívelt a mil­i­k oldalra, Krankl ügyesen átemelte a rátámadó Dará­nyin, majd mielőtt Horváth közbeavatkozhatott volna, a lehulló labdát kapásból, gyö­nyörű mozdulattal, 12 mé­terről, nagy erővel, a jobb felső Saroltba zúdította. (Pa­rádés csatárteljesítmény volt!) 1-0 A 26. percben Novath lab­dáját Baranyi 8 m-ről fejel­hette kapura, Feurerről a labda kipattant, Horváth lő­hetett, de labdája elkerülte a kaput. A 23. percben Má­jer viharzott el a jobb olda­lon, futtából leadott lövése kapu fölé szállt. Pregelbauer lesz reklamált, ezért meg­kapta a sárga lapot. A 37. percben Horváth és Disztl P. együttesen is csak nehe­zen tudta megállítani Stein­­bauert. Ezúttal Krankl tett megjegyzést, ő is sárga lapot kapott. A 41. percben a já­tékvezető szabadrúgást ítélt a Videoton javára, a térfél közepén Kienast rálegyintett a bíróra, ő sem úszta meg sárga kártya nélkül. SZÜNET UTÁN az 55. percben Horváth visz­­szarántotta Kranklt, ezért sárga lapos figyelmeztetést kapott. A hazaiak nagy erő­vel támadtak. Az 59. perc­ben Májer beadását Nagy 5 m-ről nem tudta a kapuba továbbítani. Nem sokkal utá­na a másik oldalon Disztl P. Panenka szabadrúgását hárította bravúrral. A 68. percben Palkovics került helyzetbe, de lövését Feuer elcsípte. A 75. percben Tie­ber jó lövését hárította a vendégek kapusa. A 77. percben Csuhay labdáját Tieber kapta, de 5 m-ről ka­pu fölé lőtt. A 82. percben Krankl jó labdát kapott a pálya közepén, a játékvezető, bár látta hogy a partjelző lesz int, továbbengedte a középcsatárt, ak­i nagy len­dülettel kitört és a ki­futó Disztl P. mellett 10 m-ről a kapu bal oldalába lőtt. 2-0 Az utolsó percekben a Vi­deoton támadgatott, de kísér­letei nem vezettek ered­ményre. Nagy csalódás ez a mér­kőzés a Videoton-szurko­­lóknak, és valljuk be, szá­munkra is. A fehérvári együttes nem tudta megis­mételni két héttel ezelőtti bécsi teljesítményét. Mi az, amiben alul maradtak a piros-kékek a bécsiekkel szemben? Ebben a csapat­ban ezúttal nem akadt olyan játékos, aki a mérkő­zés döntő pillanataiban ma­gával tudta volna ragadni társait. Egyetlen olyan csapatrész sem volt, amely átlagon felülit tudott volna nyújtani egy olyan Rapid­­dal szemben, amely igaz­án nem klassziscsapat. Mindez egyben bizonyítvány is a fehérváriakról! Az első félidőben a Vi­deoton próbálta magához ragadni a kezdeményezést, de a sok oldaladogatással szőtt akciókat időben meg­akadályozták a vendégek. Az adódó lehetőségeket pe­dig sorra elügyetlenkedték. A Rapid egyre inkább ma­gára talált, ellenakciói ve­szélyesebbé váltak, s elég v­olt egyetlen játékos , Krankl, aki egymaga el­döntötte a mérkőzést. Pe­dig ennek a mérkőzésnek még lehetett volna for­dulópontja a második fél­idő közepe táján, amikor a vendégek elfáradtak és be­álltak védekezni. A Video­ton azonban nem tudta ki­használni ezt a lehetőséget. A fehérváriak már a Vo­lán ellen is szerény telje­sítményt nyújtottak, most sem tudtak felnőni a fel­adathoz. A vendégek a bé­csi 2-2 után most 2-1­-ra nyertek, és ez az eredmény mindent elmond. A Rapid kapujában Feuer végig jó teljesítményt nyújtott­ a hátvédek, különösen Garger és Krauss jól állították meg a magyar akciókat. A kö­zéppályán rengeteget futott mindenki, a közelharcokból is rendszerint győztesen ke­rültek ki Panenka és tár­sai. Elöl Krankl két nagy­jelenete két gólt eredmé­nyezett, időnként Keglevits is jó teljesítményt nyújtott. A Videoton védelme a szórványos el­lenakcióknál többször is za­varba jött, Disztl P. a gó­lokért nem hibáztatható, Baranyi fegyelmezetlen volt, nem tudta Kranklt tartani. A második félidei felfutá­saiért Csuhay érdemel em­lítést, Disztl L. és Horváth megfelelt. A középpályások okozták talán a legnagyobb csalódást, nem tudták szer­vezni a játékot. Elöl Nagy teljesen kivonta magát a kapu előtti játékból, a két szélső is keveset nyújtott. Giannakoudakisz megfe­lelően látta el feladatát. Walter Skocik: — Tud­tam, hogy nehéz mérkőzés lesz, de már Bécsben is úgy éreztük, mi vagyunk az esélyesebbek a továbbjutás­ra, és ezt be is bizonyítot­tuk Székesfehérvárott. Szentmihályi Antal: — Olyan durva egyéni hibákat nem szabad elkövetni, mint amilyeneket most mi pro­dukáltunk. Nagyon hiányzott elöl Szabó, ő egész biztos hogy ezekből a helyzetek­ből gólt szerzett volna. Varga Béla NÉPSPORT 3 A Kupagyőztesek Európa Kupájáért: Vasas—Partimé­r­­ 8-0 (1-0) Fáy utca, 4000 néző. Vezette: Fausek (Móra, Kosár), mindhárom csehszlovák. Vasas: Leboniczky — Török, Komjáti, Halász, Szabó A. — Szebegyinszky, Zombori, Rixer — Kiss, Izsó, Váradi. Paralimni: Kleftisz — Lukisz, Kafedzisz, Kilosz, Ke­­zosz — G. Ikonomolu, Xemonasz, Gumenosz D. Ikono­­m­olu — Kerkezosz, Markulisz. Csere: Szabó A. helyett Birinyi a 64. percben, Halász helyett Pecha, G. Ikonomolu helyett Kalimerasz a 69. perc­ben. Gólszerző: Váradi a 33. percben, Váradi (11-esből) az 55. percben, Kiss a 60. percben, Szebegyinszky a 61. perc­ben, Izsó a 63. percben, Váradi (11-esből) a 70. percben, Izsó a 83. percben, Kiss a 84. percben. Sárga lap: D. Ikonomolu az 56. percben. Szögletarány: 4:0 (2:0) a Vasas javára. Mint a mérkőzés kezdete előtt kiderült, Bundzsák De­zső vezető­edző a korábban kijelölt csapatát küldte pá­lyára, a ciprusiak edzője, Konokudisz Teodorosz vi­szont ugyancsak megkever­te a korábban megadott összeállítást. Már a második percben akár gólt is szerezhetett vol­na a hazai csapat, Izsó 14 méterről küldött lövése azonban a jobb kapufa tö­véről kipattant. A másik ol­dalon az 5. percben Mar­­kulisz ívelése adott munkát Leboniczkynak. Kiss bom­bázott 16 méterről kapura, a labdát Kleftisz kiütötte, aztán Halász fejelt jó hely­zetből, de a labda kereszt­ben elsuhant a kapu előtt. Nagy fölényben játszottak a hazai piros-kékek, a vendé­gek lelkesen és ügyesen vé­dekeztek. Akadozott a Vasas támadóját­éka, fölénye med­dőnek bizonyult az első fél­órában. A 33. percben sze­rezte meg a vezető gólt a pi­ros-kék együttes. Egy közé­pen futó akció befejezéseként Váradi átemelte a labdát egy védő fölött, majd 16 méter­ről egyből a kapu bal olda­lán a hálóba bombázott. 1-0 A 41. percben Kerkezosz megsérült, még hordágyat is bevittek neki, de két perc múlva talpra állt, és tovább játszott. Még Váradinak volt a 44. percben egy jó lövé­se, ezt a bal sarok elől ütötte szögletre Kleftisz. SZÜNET UTÁN az 50. percben Izsó a jobb oldalról mintaszerűen ívelt át az ötös túlsó sarkára az ér­kező Rixer elé, aki 3 méter­ről óriási helyzetből a jobb kapufa mellé helyezett. Az 55. percben Kiss a jobb olda­lon tört be a büntetőterület­re, három védőt is kicsele­zett, ekkor Kilesz felvágta. 11-es. A büntetőt Váradi vé­gezte el és nagy erővel lőtt a kapu bal oldalába. 2-0 Az 56. percben D. Ikono­molu szabálytalankodott Sze­­begyinszkyvel, rátalpalt a lá­bára, s ezért sárga lapos fi­gyelmeztetést kapott. A 60. percben Zombori jó labdával ugratta ki középen Kisst, aki lefutotta a védőket, s 14 mé­terről nagy gólt lőtt a léc alá. 3-0 Egy perc sem telt el jó­formán, amikor Váradi a bal oldalon elrobogott, keresztbe ívelt, s Szebegyinszky a túl­só kapufánál, 2 méterről, nagy nyugalommal fejelt a hálóba­ , 4-0 A 63. percben tovább nö­velték előnyüket a hazaiak. Szabadrúgás után Váradi Zomborit ugratta ki a bal oldalon, a középpályás köze­li lövését Kleftisz kiejtette, Izsó ott­ termett és 2 méter­ről a kapuba passzolt. 5- 0 A 70. percben nagy tűzijá­ték adódott a vendégkapu előtt, Rixer lövése még le­pattant a­ felső lécről, aztán Kerosz kezezett az ötösön. Ismét 11-es. Ezúttal is­ Vára­di lőtte a büntetőt. Ugyan­úgy és ugyanoda, a bal alsó sarokba. 6- 0 A 71. percben Zombori a bal kapufát találta el, majd Izsó beívelése hullott a felső léc tetejére. A 82. percben lőtték az első labdát kapura a vendégek. Kalimerasz lab­dáját vetődve tisztázta Lebo­niczky. A 83. percben Kitosz ügyetlenkedett saját kapuja előterében, Váradi elvette tő­le a labdát, Izsóhoz passzolt, aki 4 lépésről helyezett a há­lóba. 7- 0 Egy perc múlva a jobb­­összekötő helyén felrobogó Kiss lőtt nagy bombát 13 méterről keresztbe a jobb al­só sarokba. 8- 0 A 89. percben megszerez­hették volna ,,a becsületgólt’" a ciprusiak, Kerkezosz egye­dül vezethette kapura a lab­dát, ám 18 méterről leadott lövését a kifutó és vetődő Leboniczky lábbal mentette. A ciprusiak alapfelállása sejtette, hogy a vendégek fő törekvése az egygólos előny őrzése lesz. A négy hátvéd előtt az esetek túlnyomó részében öt kö­zéppályás próbálta meg­szűrni a rohamokat, a előretolva csak Kerkezosz tanyázott. Hozzá zárkózott fel a támadásoknál. Mar­­kulisz. Fél órán át tartot­ták magukat a vendégek, egyrészt, mert addig bír­ták még erővel, másrészt, mert ebben az időszakban elég nehézkes volt a piros­kékek támadójátéka. Keve­set mozogtak a támadók, nehéz volt megjátszani őket, s ha akadt is lehető­ségük, túlkombinálták azo­kat Zömmel középen akar­ták áttörni a védelmet, ott, ahol a legkeményebb volt a fal. A vezető gól után aktívabb lett a Vasas. Szünet után nagyobb se­bességre kapcsoltak a ha­zaiak, s már nem tudták tartani velük a lépést a lelkes, de a Vasassal nem egy „súlycsoportban” lévő ciprusiak. Sokat futottak a hazaiak, rendre faképnél hagyták őrzőiket és szép kombinációkkal szétzilálták ellenfelük védelmét. Nagy tapssal búcsúztatták a szur­kolók a levonuló hazaiakat, akik végül is gólparádé­val kárpótolták őket a gyenge első félóráért. A Vasas kapujában Leboniczky szinte végig unatkozott, a hátvéde­ket nem állították nehéz fel­adat elé a ciprusiak. Maga­biztosan állították meg a szórványos támadásokat. A középpályások a II. félidőre lendültek játékba, ekkor Zombori és Rixer is jó lab­dákkal tömte a támadókat, nem lehet panasz Szebe­­gyinszkyre sem, aki még egy gólt is fejelt. A csatársor­ban Váradi visszatérése si­keresnek mondható, szinte végig jól játszott, gólokat lőtt, és több jó beadás fű­ződik a nevéhez. Kiss és Izsó a szünet után villogott, ekkor már nem tudták tar­tani őrzőik. A csereként be­állt Birinyi és Pecha is meg­feleltek. A vendégcsapat kapujában Kleftisz nem volt irigylésre méltó helyzetben. Az első félidőben még állta a lövéseket, szünet után már nem lehetett ellenszere. A közvetlen védelem az első félidőben még jól tartotta magát, szünet után, amikor felgyorsult a Vasas játéka, már sokszor sakk-matt hely­zetbe kerültek a védők. A középpályán Gumenosz, elöl pedig Kerkezosz néhány megmozdulása érdemel emlí­tést. Bundzsák Dezső: — A má­sodik félidőben jól játszot­tunk, s ez gólokban is meg­mutatkozott. Konokudisz Teodorosz: — Jobb csapat a Vasas ... Várkonyi Sándor