Népsport, 1983. május (39. évfolyam, 102-127. szám)

1983-05-01 / 102. szám

XXXIX. 102. ♦ 1983. május 1 Labdarúgás NE I / Haladás KSI—Pécs 1-1 (1-0) Pécs, 5000 néző. Vezette: Huták (*****) (Nagy L., Adam). Haladás: Hegedűs 7 — Horváth 5, Vörös 6, Fitos 6, Preszeller 6 — Nagy J. 6, Szarka 4, Papp 5 — Szabó 4, He­gyi 5, Kauzer 6. Edző: Török Péter. PMSC: Katzirz 6 — Kincses 5, Róth 6, Schulteisz 5, Brezniczky 6 — Lutz 6, Dárdai 6, Gallai 5 — Nagy I. 4, Vigh 3, Mészáros 5. Edző: Kovács Imre. Csere: Vigh helyett Réti (—) a szünetben, Kincses he­lyett Kónya (—) a 69. percben, Szarka helyett Kiss (—) a 81. percben, Szabó helyett Király (—) a 87. percben. Gólszerző: Hauzer a 11. percben, Réti a 47. percben. Sárga lap: Schulteisz a 26. percben, Fitos az 51. per­r­ben, Papp a 89. percben. Szögletarány: 10:3 (3:2) a PMSC javára.­ ­A mérkőzés előtt a gól­lövőlista éllovasa, Dohány Lajos belátogatott a pécsi öltözőbe, üdvözölte volt csapatának játékosait. A pécsiek megelégedéssel vet­ték tudomásul, hogy Do­hány megtartotta ígéretét: nem vállalta a játékot a PMSC ellen. — Nagyon fog hiányozni Dohány a csapatból, de visszaigazolásakor méltá­nyoltuk kérését, miszerint a Pécs elleni találkozón nem kíván játszani — je­gyezte meg a vasiak mes­tere, Török Péter.) Pécsi támadásokkal kezdő­dött a mérkőzés, de helyze­tet nem sikerült teremteniük a Haladás kapujánál. A 11. percben viszont az első szom­bathelyi támadás góllal vég­ződött. Hegyi a jobbössze­­kötő helyén kiugrott, becsap­ta Brezniczkyt, majd Schul­­teiszet és 12 méterről lőtt. Katzirz beleütött a labdába, de az a gólvonal előtt lepat­tant és a berobbanó Hauzer a hálóba segítette. 1-0 a vendégek javára. Nem sokkal később Szabó távoli lövését védte a válo­gatott kapus, majd Gallai lőtt futtából fölé. A 19. perc­ben Hegedűs labdatartása miatt a Haladás kapujától 15 méterre közvetett szabadrú­gáshoz jutott a PMSC. Lutz legurított labdáját Dárdai fölé vágta. Támadgatott a Pécs, de különösebb elkép­zelés nélkül. A 26. percben a pécsi 16-os sarkánál Schul­teisz felvágta Poppot, máris villant a sárga lap. A 33. percben Vígh a jobb oldal­ról középre adott, Nagy I. az ötös sarkáról fordulásból lőtt, de Hegedűs a bal alsó sarok felé tartó labdát bra­vúrral szögletre ütötte. Ez­után Mészáros lövését is szögletre tenyerelte a Hala­dás kapusa. A 40. percben vi­szont a szombathelyiek hagy­tak ki helyzetet. Nagy J. kapu elé perdített labdáját Szabó az ötösről elhamarko­dottan mellé lőtte. SZÜNET UTÁN közvetlenül Réfi az ötösről mellé fejelt. Egy perccel ké­sőbb viszont már pontosab­ban célzott a csereként be­állt csatár, Nagy J. jobb ol­dali szögletét a jobb felső Saroktba fejelte. 1-1 Az 51. percben Fitos buk­tatta a felezővonalnál Mé­szárost, ezt Huták játékve­zető sárga lappal „honorál­ta". Az 54. percben Preszel­­ler megindult a Haladás tér­felének közepétől, vagy 60 métert vezette a labdát, ami­kor Katzirz kifutva szerelte. A másik oldalon Nagy I. kétszer is pontatlanul lőtt biztató helyzetben. A 62. percben Dárdai 28 méteres, nagy erejű szabadrúgását Hegedűs a mezőnybe öklöz­te. Ezután ismét Dárdai ve­szélyeztetett, most Preszeller avatkozott jól közbe, a gól­vonal elől kivágta a labdát. (Dárdai buktatásáért 20 méterre a Haladás kapujá­tól szabadrúgáshoz jutottak a pécsiek. A nézőtéren több helyről is hallatszott a következő kiáltás: „Gye­re, Dohány!” A hazai szur­kolók még jól emlékeztek arra, hogy hasonló szögből és távolságról a Szombat­helyre távozott játékos nem egy alkalommal be­vette az ellenfél kapuját. Bizony, ezúttal is szükség lett volna az ő szabadrú­gására, mert Dárdai a sor­falba rúgta a labdát.­ A 79. percben Lutz az ötösről Hegedűs kezébe fe­jelte a labdát, majd Gallai 14 méteres lövését ütötte ki a Haladás kapusa. Egy perc­cel a találkozó lefújása előtt Papp kapott sárga lapot szabálytalan játékért. ★ ★ A Haladás egy ponttal utazhatott haza Szombat­helyre, pedig a vasiak Do­hány sportszerű magatar­tása miatt sakknyelven szólva egy „bástyaelőnyt” adtak a hazaiaknak. A vá­rakozásnak megfelelően a PMSC azonnal támadni kezdett, a Haladás pedig megszállta kapujának elő­terét. Aztán meglepetésre az első szombathelyi ellen­támadás góllal végződött. Ezután is maradt a pécsi s mezőnyfölény, de vezeté­sük tudatában a nyugod­­tabban játszó Haladás-vé­dők rendre könnyedén megállították a hazaiak pró­bálkozásait. Némi mentség a pécsi csatárok számára, hogy ha mégis helyzetbe kerültek, akkor Hegedűs mindig jól avatkozott köz­be, egyszer bravúrra is szüksége volt ahhoz, hogy megmentse kapuját a gól­tól. Jól cserélt a PMSC, mert a szünetben beállt Réfi 2 percnyi játék után meg­szerezte csapata egyenlítő gólját. Igaz, erre a cserére mindenképpen szükség volt, mert Vígh feltűnően gyen­gén játszott. Az egyenlítő gól után a találkozó ira­ma és színvonala rövid időre elérte a három csil­lagos minősítést. Ekkor a PMSC nagy lendülettel tá­madott, a Haladás pedig elszántan és fegyelmezet­ten védekezett. Később, ahogy fáradt a Pécs, úgy esett az iram A Haladás csak a döntetlen tartására törekedett, s ez sikerült is. A PMSC végig többet kez­deményezett, de a szombat­helyiek átgondoltabban és fegyelmezettebben játszot­tak, így a döntetlen igaz­ságos. Török Péter: — Egy pont volt a célunk, ezt elsősor­ban lelkes játékunkkal értük el. Kovács Imre: — Csak szü­net után játszottunk kielégí­tően, de gyenge helyzetki­használásunk továbbra is megakadályozza sikeresebb szereplésünket. Lázár Lajos NB // Debrecen—HMSE 2-0 (0-0) Debrecen, 600 néző. Vezette: Varga J. (Bognár, Inges). D. Kinizsi: Kun — Halla, Garamvölgyi, Takács, Orens­­tein — Tőzsér, Magyar, Andirkó — Barna, Maczkó, Vajda. Edző: Nagy György. Hódmezővásárhely: Albert — Szenti, Hegedűs, Petrók, Talapa — Varga, dr. Bálint, Kanyar, Fehér — Fodor, Stark. Edző: Bánkuti László. Csere: Kanyar helyett Olasz a 66. percben, Maczkó he­lyett Kerekes a 71. percben, Varga helyett Tasi a 73. perc­ben, Tőzsér helyett Szabó­ a 75. percben. Gólszerző: Halla (11-esből) a 61. percben, Vajda a 70. percben. Sárga lap: Talapa a 21. percben, Maczkó a 32. percben, Fodor a 49. percben. Szögletarány: 4:3 (1:1) a Hódmezővásárhely javára. A 11. percben Halla 14 méterről kapura lőtt, a lab­da az egyik védőről felper­­dü­lt és Maczkó 6 méterről mellé fejelt. A kontratámadás végén Fehér 18 méterről arasznyi­val bombázott a léc fölé. A többet támadó vendég­­csapatnak újabb helyzete adódott. A 32. percben Var­ga fordulásból 15 méterről —éles lövést küldött — Kun ölébe. A félidő befejezése előtt Andirkó jobb oldali szögle­téből Garamvölgyi az ötösről fejelhetett kapura, de pon­tosan a dermedten álló­ ka­pus kezébe. SZÜNET UTÁN változatos volt a játék, a 61. percben Hegedűs a 11-es pont tájékán buktatta a kitörő Vajdát. A büntetőt Halla védhetetlenül rúgta a jobb alsó sarokba. 1-0 A 70 percben Magyar lab­dájával Vajda tett néhány lépést, majd 24 méterről ívelten kapura lőtt , Albert kijött a kapuból, és a pety­­tyes fölötte a jobb felső sa­rokba szállt. 2-0 A vendégek nem adták fel, igyekeztek javítani, mégis a debrecenieknek akadt újabb helyzete. A 77. percben Ke­rekes elhúzott a védők kö­zött és amikor már csak a kapussal állt szemben, gyen­gén gurított Albert kezébe. ★ ★ ★ Mindkét csapat nyílt si­sakkal játszott. Az első já­tékrészben a Hódmezővá­sárhely tervszerűbben fut­ballozott, pontosabban ado­gatott a mezőnyben, és veszélyesebb is volt a ka­pura, azonban támadói nem tudták kihasználni a kínálkozó gólszerzési lehe­tőségeket. Viszont a deb­receniek kevesebb támadá­saiban is volt veszély. Fordulás után is válto­zatos volt a játék, egy ideig a vendégcsapat eny­he mezőnyfölényre tett szert, de gólt ezúttal sem tudtak elérni. Később a hazaiak veszélyesebb tá­madásokat vezettek, s ők már kétszer is betaláltak a hálóba. Végeredményben a hajrát jól bíró, és jól védekező Kinizsi rászolgált a két bajnoki pontra. Jó: Kun, Halla Garamvöl­gyi, Andirkó, Vajda, ill. Varga, dr. Bálint és Fehér. Fülep Kornél ELŐKÉSZÜLETI MÉRKŐZÉS DMVSC—DVTK 1-0 (0-0). Debrecen, 1000 néző. V: Csá­ki. DMVSC: Szűcs I. — Lu­­dánszky, Szigeti, Menyhárt, Deákvári — Selyem, Sallai, Czikora (Mohácsi) — Tímár, Farkas, Jankovics. DVTK: Gulyás — Szlovák (Kovács), Salamon (Giron), Teodoru I, Görgei (Szemere) — Oláh, Teodoru II (László II), Kere­kes — Borostyán (Feledi), Kiss, Fekete (Tatár), G. Tí­már. NÉPSPORT 3 A Csepel és az Újpesti Dózsa a két házigazda ak tét, as 3MIMK-trantab­i bőrülés Elérkezett a kupaküzdelem utolsó előtti felvonása. Négy csapat reménykedik talán az utolsó sípszóig abban, hogy ő játssza a döntőt. Szombati számunkban megszólaltattuk a négy edzőt, egyikük sem mondott le arról, hogy csapa­ta bejut a fináléba. A papíron legnehezebb helyzetben lévő békéscsa­baiak mestere is úgy vélte, hogy nem esélytelenek. Vagy­is nem „feltartott kézzel” mennek ki a Megyeri úti pá­lyán a középkezdéshez. És ez így van jól! A szakvezetők tehát biza­kodnak, de csak két együttes juthat el a szerdai utolsó já­­tékig. Csepelen a hangulat több, mint bizakodó. — Tulajdonképpen minden játékosunk rendben van — mondta Keszthelyi Mihály. — Csupán Krisztin hiányzik a sorból, de az ő súlyos sérü­lése még nem jöhetett rend­be. — Kiket küld pályára? — A Kovács — Godán. Kő­halmi. Wéber. Gálhidi — Varga, Kelemen. Lazsányi — Tulipán. Dékány. Budavári együttes kezd. Véleményem szerint ez a csapat képes a továbbjutás kiharcolására. A Honvéd ellen nekünk mindig megy a játék. Komora Imre óvatosan fo­galmazott, de nagyon nyoma­tékosan leszögezte, hogy a Honvéd­­ továbbjut. Véle­ménye szerint elsősorban azért, mert nagyon elszánt a hangulat. A KEK-ben való indulás régi vágya a csapat­nak, és ehhez nyerni kell. Méghozzá kétszer. De most maradjunk a vasárnap dél­utánnál. Komora ezt mond­ta: — A középhátvéd és a kö­zépcsatár posztjának betölté­sét még nem döntöttem el véglegesen. Az Andrusch — Paróczai. Grósz. Garaba. Var­ga — Gyimesi. Nagy. Détári — Bodonyi, Dajka. Esterházy csapatot tervezem, de Grósz és Dajka mellett megemlítem Kanász és Gere nevét. • ★ Újpesten Temesvári Miklós­nak az okozott gondot a hé­ten, hogy Sarlós az egyik ed­zésen megsérült. Ha mégsem léphet pályára, akkor Arky helyettesíti. — A Szendrei — Szűcs, Kardos, Sarlós, Tóth — Sze­­begyinszky, Kisznyér, Steidl — Horváth, Törőcsik, Kiss összetételű csapat lép pályára — mondta a szakvezető. — Nehéz küzdelem után a d­ön­­tőbe verekedjük magunkat! A békéscsabaiak edzője, Pataki Tamás nagyon derűlá­tóan nyilatkozott szombati számunkban. Most további részleteket közlünk a tájékoz­tatójából: — Javuló játékkal megle­petésre készülünk. Bár Pász­tor és Tisza még mindig sé­rült, Zsömbörgi pedig lázas volt a héten, nagyon bizako­dom. Plástyik és Rácz külön­leges feladatot kap erre a délutánra­. Így állunk fel: Rabcsák — Királyvári, Kere­kes. Plástyik. Fabulya — Kő­­halmi. Rácz, Sulija. Szekeres — Kanyári, Kurucz. Az elődöntőben döntetlen esetén hosszabbítanák, ha a 2x15 perc sem dönt, akkor II-eseket rúgnak. Keszthelyi Mihály Komora Imre Temesvári Miklós Pataki Tamás AZ NB I ÁLLÁSA 1.Rába ETO 23 144 5 56-27 32 2.Ferencváros 23 143 6 57-37 31 3.Bp. Honvéd 23 135 5 42-26 31 4.Csepel 23 109 4 38-31 29 5.I. Dózsa 23 116 6 37-29 28 6.Vasas 23 106 7 49-38 26 7.Tatabánya 236 107 31-32 22 8.Diósgyőr 237 7 9 29-37 21 9.Zalaegerszeg 236 8 9 29-33 20 10.Debrecen 236 8 9 26-35 20 11.Haladás 237 6 10 23-34 20 12.Nyíregyháza 236 7 10 22-30 19 13.Videoton 238 2 13 37-38 18 14.Pécsi MSC 236 6 11 31-39 18 15.MTK-VM 237 4 12 29-46 13 16.Békéscsaba 234 7 12 31-55 15 A 13. forduló válogatottja Farkas 7 (Vasas) Szendrei 7 (Ú. Dózsa) Csuhay 7 Horváth 7 (Videoton) (Tatabánya) Fischer 6 (Tatabánya) Ebedli 7 (FTC) Kiss 6 (Ú. Dózsa) Kardos 7 (Ú. Dózsa) Szokolai 3 (FTC) Birkás 7 (Vasas) Schmidt 8 (Tatabánya) A forduló játékvezetője: Büki (­****) FTC-DVTK A MÁSODIK CSAPAT * Zsiborás 7 (FTC) Pólyák 7 Kovács 6 Fitos 6 Tóth 6 (NYVSSC) (Ú. Dózsa) (Haladás) (Ú. Dózsa) Szebegyinszky 7 Nagy 7 Kökény 7 (Ú. Dózsa) (Bp. Honvéd) (Tatabánya) Kiprich 6 Dékány 7 Vágó 7 (Tatabánya) (Csepel) (NYVSSC) HEGEI GYULA NEMZETKÖZI IFJÚSÁGI TORNA Vasas—Váci Izzó MTE 5-0 (2-0). Fáy u 1 200 néző. V: Vi­­rágh. A tornagyőztesi cím ko­moly várományosává előlé­pett Vasas-fiatalok könnyed játékkal is sok tetszetős tá­madást vezettek. A Vác so­káig derekasan helytállt, de a két csapat közötti osztály­különbséget képtelen volt át­hidalni. G: Kovács (3), Ke­resztesi, Harminc. Jó: Har­mat, Nahóczky, Kovács, Har­minc. A váciak közül többen dicséretesen küzdöttek, az át­lagosnál jobban azonban sen­ki sem­ játszott. SK Slavia Praha—RKSV Lindenheuver 3-0 (2-0). Fáy u. V: Selmeczi. Az erőteljes testi felépítésű és képzett labdarúgókból álló Slavia az első perctől irányította a já­tékot. A prágaiak sok hely­zetet dolgoztak ki, a góllö­véssel azonban hadilábon áll­tak, helyzeteiknek csak a tö­redékét tudták értékesíteni. A 60. percben Pospisil V­esét Hendriks bravúrosan hárítot­ta. G: Klusacek, Kubik, Sus. Jó: Lahmann, Susta, Kubik, ill. Hendriks, Schroogen.